VRIJE STEMMEN Debatten in het Britsche Lagerhuis I Trein verbindingen Arnbcm-Nijmegen Verkeerden de spoorwegen aanvankelijk in de onmogelijkheid om na het in gebruik nemen van den herstelden spoorweg over den Rijn bij Oosterbeek op Dinsdag, ook hel personenvervoer tusschen Arnhem en Nijmegen te hervatten, omdat de zeer pre caire locomotieven positie dit niet toestaat, thans is besloten, het uiterste te probeeren en toch drie treinen per dag heen en terug in te leggen tusschen Arnhem en Nijmegen. Twee van deze treinen zullen van Apel doorn over Dieren-Doesburg naar Arnhem en terug rijden en een zal het traject Arn- hem-'s-Hertogenbosch bedienen. Daarnaast blijft do autobusdienst tus schen Arnhem en Nijmegen volledig ge handhaafd, zoodat een vrij belangrijke uit breiding van do vervoerscapaciteit wordt verkregen. Er is niet gostreefd naar aan sluiting cp de dieseltreinen van Arnhem naar Utrecht, omdat deze treinen nu roeds nauwelijks het vorvoer kunnen verwerken en er niet op berokend zijn ook do van Nijmegen komende reizigers nog op Ie ne men. Wel beslaat te Arnhem uiteraard aan sluiting naar Apeldoorn. VerLeersvraagsiuk viaduct Wassenaar De Hoofdcommissaris van politie te Den Haag deeldo aan de K.N.A.C. mede, dat vermeerderd toezicht zal worden gehouden bij bol viaduct aan den Leidscheri Straat- De Commissaris van Politie te Wassenaar berichtte, dat het surveilleerende perso neel een nauwlettend toezicht is opgedra gen en dat, zoodra de omstandigheden het mogelijk maken, plannen zullen worden ontworpen voor een verbeterde verkeers regeling aldaar. Eervol ontslag Bij Kon. Besluit is ter zake van langdu- rigen dienst eervol ontslag verleend aan generaal-majoor H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst van den generalen staf, mei dankbetuiging voor de veeljarige en be langrijke diensten, door hem in moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. RatiioLericlilen voor NederïanJseL Ingevolge een met den bevelhebber van de Ned. strijdkrachten gelrolfen regeling is het mogelijk aan Nederlandsche militairen, zich bevindende in het vereenigd konink rijk. de Vereen. Staten en Duitschland, per radio berichten te doen toekomen. Het gaat hier om telegrammen, in ver band met ernstige ziekte en overlijden. Deze kunnen aangenomen worden aan een der radioposten B.N.S. en moeten on- derteekend zijn door een burgerlijke of mi litaire instantie (burgemeester, commandant Kon. Marachaussee, officier van gezondheid De radioposten van den B.N.S. zijn Amsterdam. Smaragdstraat 171, tel. no. 93702 r Hilversum, Heeronstraat 42, tel. no. 4956 Den Haag, Andries Bickerweg 1 c, tel. no. 330701 Rotterdam, gebouw Uni lever, Museumpark kamer 268, tel. 27240 toestel 282 Groningen. Verl. Heerenweg 22, tel. 21380 Leeuwarden. Bleeklaan 125, tel. 3262 Breda, p.a. Dr. Gunst, Visscher- straat 12, tel. 8128 of 9128 Eindhoven, Floralaan 180. tel. 5486 Maastricht, St. Lambertuslaan 7 a, tel. 5145. toestel 16 Apeldoorn. Willem Hl kazerne. Reelilsvervalging legen Marcis ant el <1 Ansemkourg De procureur fiscaal bij het bijzonder ge rechtshof te 's-Hortogenbosch deelt mede. dat binnenkort tot vervolging van den voor- maligen commissaris der provincio Limburg graaf M. de Marchant d' Anserabourg, ge volmachtigde van den ..leider" voor Lim burg, zal worden overgegaan. De betref fende ex-funclionnaris is momenteel te Maastricht geïnterneerd. Silaêrcn 2« JAARGANG DAGBLAD VOOR ZEELAND AJgcmeene Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boenna. Hoofdredacteur t Koekebakker. Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. NUMMER 338 Donderdag 13 December 1945 Indonesië tee* sprake Felle critiek op Nederland Dinsdag zijn de debatten in het Britsche Lagerhuis zeer levendig geweest toen Ned, Indië ter sprake kwam. De afgevaardigden slaken hun meening niet onder stoelen of banken en er werd soms zeer felle critiek op de Nederlandsche regeering geuit. Uit alles blijkt wel, dal het Engelsche volk met bezorgdheid de ontwikkeling in Ned. Indië volgl en zich afvraag! of het noodig is, dat voor deze Nederlandsche zaak Engelsche soldaten het leven moeten laten. De afgevaardigdo Driberg zeide, dat de critiek ten opzichte van de te volgen ge dragslijn in Ned. Indië er niet minder op wordt, wanneer men verneemt, dat Japan ners in den strijd worden gebruikt. Driberg merkte verder op, dat de Nederlandsche regeering den Indonesiërs nimmer voorstel len heeft gedaan, welke de mogelijkheid van een Dominion Indonesië inhielden. Ook ten aanzien van de beteelcenis van het ver tegenwoordigend lichaam, dat de Neder landsche reqoering in Indonesië wilde toe staan, was Driberg sceptisch gestemd. De kwestie van het kiesrecht was niet ter sprake gebracht. Naar Dribergs meoning was het duidelijk, dat allo belangrijke be slissingen, die de hooge politiek betroffen, in Don Haag genomen zouden worden. Dri berg betoogde, dat de Nederlanders den Indonesiërs tenminste den status van Do minion voor hun land moesten aanbieden. Dat de Indonesische leiders niet in staat zouden zijn hun eigen extremisten in be dwang te houden, sprak Driberg tegen. Hij schreef het toe aan het feit, dat tot dusver neg geon dezer leiders als zoodanig door de andere partij is erkend. In dit verband willen wij oven wijzen op de verklaring van Sharir. waarin ge zegd wordt, dat de klove tusschen de ex tremisten en de andere Indonesische leiders eigenlijk al overbrugd is. Tenslotte wensche Driberg de zaak be handeld te zien als een internationale al- faire volgens artikel 106 van hel Handvest van San Francisco. Dribergs opmerkingen vonden steun bij andere sprekers, zoowel Labourvertegenwoordigers als conservatie ven, vooral vrat betreft het verlangen, dat hier een internationale regeling zal wor den getroffen. Het Lagerhuislid voegde er nog aan toe dat de Engelschen een probleem voorgezet kregen, dat het Nederlandsche imperium betreft, terwijl in Nederland zeil op oen zeer onvoldoende wijze afgerekend werd met de collaborateurs, waartoe een soort van leger werd gebruikt. Inmiddels sneuve len de Engelschen in Indonesië. Minister Noel Baker beantwoordde de verschillende sprekers. Hij legde den nadruk op de houding van Nederland gedurende den oorlog. Volgens hem heeft Nederland in den strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden alles gedaan wat mogelijk was. De huidige Nederland sche regeering is, aidus de minister, bijna geheel uit de verzetsbeweging voortgeko men. Wat zij ook gedaan mag hebben, zij heeft gedurende de onderdrukking door de nazi's in elk geval een prachtig stuk we- Mogelijke scheiding tusschen extre misten en het Indonesische voiksleges- In Bantam alle bestuursambtenaren vermoord Kansen der pacificatie Sjarir tegen Batsch geweld In Batavia werd nog vóór Christison's verklaring af te wachten door Sjarir gezegd, dat alle Indonesiërs zich zullen verzetten, als de Brillen zullen pogen, recht en orde met geweld te herstellen„Indien onze cnalhankelijkheid wordt aangevallen, zullen wij gedwongen zijn, weerstand te bieden." Tegenover de verwachtin" dal het ver wijderen van de extremisten den weg zou banen voor vreedzame besprokingen, merkte Sjarir op, dat daarop geen kans is, „als men bloed laat vloeien in Indonesië." Dus wel bloed van Britten en Neder landers. maar niet beteugeling van extre mistische gewelddadigheden Dit is toch niet aannemelijk. Laski, de voorzitter der Engelsche Labour Party, blijft bij zijn standiunt, dat de „Brit ten in dezen oorlog niet gevochten hebben, om nu de Indonesiërs aan het Nederland sche kapitaal te exph Italië terug te geven." De belofte onzer Koningin het plan der Nederlandsche Regeering worden door hem dus voor huichelarij aangezien Het is fraai. Pïaalsvervanger van Dr. van Mook De directeur van het Departement van Justitie, Mr. M. N. Blom. zal gedurende de afwezigheid van Dr. van Mook de loopen- de zaken der Ned. Indische regeerincr be hartigen. Mr. Blom bekleedt deze functie sinds 1941. Samen werking me! volLleger Hel Indonesische Volksleger, dat onder het gezag van de Indonesische „regeering" staat, en dat, naar we reeds meldden, ook al in botsing is gekomen met de extremis ten, hoelt vijf Britsch-Indischo soldaten naar Batavia terug gebracht, die bij een overval door extremisten in gevangenschap waren geraakt. Zij hadden behoord tot de be wakingstroep van een trein, die kortgele den werd aangevallen en buitgemaakt. MoorJpartif in Bantam Alle Indonesische bestuursambtenaren in de residentie Bantam zijn volgens „Het Dag blad" door extremisten gedood. Deze Iaat- sten hebben nu alle macht in handen. Voor 350 gulden per stuk kan men daar nu een mascotte koopen. die onkwetsbaar zou ma- nepressaiUes Zooafs te verwachten Britten don moord op een de-majoor en een Roode Kruis-werksler niet ongestraft gelaten. Bij Socrabaja wordt er actief gepatrouilleerd. De maatregelen tegen de dorpen, die bij den moord betrok ken zijn, worden voortgezet. Helaas moeten zoo dikwijls onschuldigen boeten voor v/at onverantwoordelijke mis dadigers hebben gedaan Voedselconvaoi opgehouden Bij Soekaboemi wordt door vliegtuigen gepatrouilleerdaldaar wordt een convooi nog steeds opgehouden. Een detachement Britsch-Indiërs vertrok uit Batavia om het escorte van het convooi te versterken. Op SumaÜi-a weinig onrus! Slechts ten Zuiden van Mcdan worden kleine aanvallen gemeld. Deze troepen schijnen slecht bewapend te zijn. Op Java i'usliger Zoowel van Ambarawa als van Sema- rang, alsook, van Bandoeng en Buitenzorg, komen gunstiger berichten. De gevangen genomen resident van Bui tenzorg, de heer Barnas, is weer vrijgela ten. De telefoon-centrale is ontruimd. Ze ven voormalige Nederlandsche krijgsgevan genen, die rooftochten organiseerden, vier den gearresteerd. Te Semarang schijnen de exlremislen van plan te zijn, het vlieg veld en de havens te isoleeren. Ze zijn de stad daartoe reeds binnengedrongen. VLISSINGEN KON. NED. LANDMACHT 5 2 14 R.I. Als Commandant van gemoldo •N Compagnie moge ik U berichten, dat N; alle Vlissingsche militairen, welke bij mijn onderdeel dienen en mede Sn op reis zijn naar Nederlandsch Oost sï Indië hei uitstekend maken. w We bevinden ons thans, 31 Octo- ber 1945, in de haven van Trinco- mali, gelegen aan do Oostkust van S; het eiland Ceylon. De reis heelt een zeer vlot §5 goed verloop. Sn De boste groeten aan ouders familie van alle Vlissingschs m 1945. De le luitenant, Comp.-Cdt., L, SCHMELZER. deropbouw verricht. De minister verklaar de ook nu vreer, dat de Britsche strijdkrach ten slechts Japanners willen ontwapenen en personen, die daarvoor in aanmerking komen, beschermen en bevrijden. Er bestaan met de Nederlandsche xsgee ring geen andere overeenkomsten dan die, welke het overnemen van het bewind be treffen wanneer do Engelschen hun taak hebben vervuld. De minister zeide verder, dat de Japan- sche troepen alleen voor den aanval wor den gebruikt. Dit zou dan niet kloppen met een vroe gere verklaring van de Engelsche regee ring, waarin werd gezegd, dat de Japan- sche troepen juist niet voor don aanval, maar alleen ter bescherming en voor de „statische verdediging" zijn gebruikt. Dit is dan wel een zonderlinge „vergis sing" van de Engelsche regeering, zooals het ook al wonderlijk is, dat de vroegere vijandelijke Japannees thans goed genoeg schijnt als bondgenoot tegen de Indonesiërs. Minister Baker wist wei, zoo zeide hij, dat de term „de orde le herstellen" in En geland een slechten klank had en dut het er op neerkwam, dat aldus politieke aspi raties met geweld worden onderdrukt. De minister loofde voorts het Nederland sche koloniale beheer voor 1939 en kwam terug op de loyaliteit van Nederland in den oorlog tegen Japan. Hij vond de voorstellen, die de Neder landsche regeering sinds 1942 aan de Indo nesiërs heeft gedaan, vrijzinnig en van ver strokkonden aard. De Indonesiërs, zoo meende de minister, moeten eerst bewijzen dat zij onafhankelijk kunnen zijn. Hij ontkende, dat de Nederlandsche re geering geweigerd zou hebben de Indone sische leiders le woord te staan. Veeleer hebben deze laalsten iormeele bijeenkomsten van de hand gewezen. Het proces te Neurenberg De deportaties „Wij zijn het heerschersras", zoo riep Koch, rcichskommissar van de Oekrai uit op een betooging te Kief op 5 Maart 1943, „en moeten hard, maar rechtvaardig regeoren. Ik zal het allerlaatsto water, over is in dit land wogsleepen. Ik kwam hier niet om het land te zegenen, maai den Führer te helpen. Wij moeten steeds bedenken, dal de Duitsche werker rassisch en biologisch duizend maal meer waard ïi dan de bevolking hier". Deze uitspraken vormen den achtergrond van de deportaties, zooals deze in Neu renberg werden besproken. Bij den terug tocht in Juni 1944 jverden plannen beraamd om een groep van 50.000 kindoren tusschen 10 en 14 jaar naar het Reich over te bren gen. teneinde te voorkomen, dat deze jeugd in handen van de bolsjewisten zou vallen. Cynisch wordt gezegd in een order„Deze kinderen brengen achter het front alleen maar last sedert de vaders en moeders in we'kbataillons zijn opgeroepen tot het ma ken van versterkingen. Himmler zei in een rede op 4 October 1943 tot zijn S.S. generaals „Wij moeten vriendelijk zijn tegenover menschen van ons eigen bloed en tegenover niemand anders. Wat er gebeurt met Rus en Tsjech interes seert mij heelemaal niet. Wij kunnen des noods hun kinderen wegrooven en bij ons opvoeden. Of naties in voorspoed leven o! van hongor sterven, interesseert mij alleen in zooverre wij slaven voor onze cultuur nocdig hebben. Ik stel er geen belancr in, of tienduizenden vrouwen van uitputting neervallen bij hot graven van tankgrachten Het interesseert mij alleen in hoeverre die gracht voltooid wordt voor Duitschland. Het Ï3 de mentaliteit van de Nazileiders, die ook duidelijk spreekt uit de lilms, die werden getoond, waarop men Hitier brallen en de suggestieve waanzin var vlaggen en leuzen wordt vertoond. Tribunaal te Goes Maria Janna de Regl was sympathisee- rend lid van de N.S.B. Verder was zij lid van do Boorinnenbond van don Landstand en aangesloten bij den Volksdienst. Verdachte was lid geworden, omdat zij meende erop vooruit te gaan. Verdachte betreurde het nu ooit lid van de N.S.B. te zijn geworden. Bij het voorloopig verhoor van don echtgenoot Jan Bruinooge blijkt, dat hij zich zou hebben laten overhalen door Siereveldl uit Goes. De verdediger, Mr. van Hasselt, verklaart dal het gezin altijd aoed aangeschreven is geweest in het dorp. Hij bepleit clementie. De 6S-jarige Johannes Walraven van de Garde uit St. Laurens, later geëvacueerd naar Goes, zou de Duitschers hebben teld, dat een zekere Hillebrandt serir plukte in oen tuin van de villa „Rus! Bui ten" to St. Laurens. In deze woning zaten Duitsche officie Een luitenant wilde toen Hillebrandt De voorzitter leest enkele verklaringen voor. waaruit blijkt, dat het verhaal door verdachte zoo sterk werd overdreven, dat de Duitschers dachten, dat het een sabo tagedaad betrof. Toen zij merkten, dat het overdreven was, lieten zi: Hillebrandt loopen. Een getuige, J. le Due kon weinig licht brengen in dit geval. De beschuldigde had verder vertrouwelijken omgang met Duit schers en N.S.B.ers. Andere personen heeft hij gedreigd te zullen aangeven bij de S.D. op Dam S in Middelburg, w.o. ook kinde- Verd. merkt op, dat ze hem zoo sarden met „Ouwe Taaie" enz., dat hij dit laatste maar als dreigmiddel gebruikte. De verdediger, Mr. van Hasselt, ver klaart, dat verdachte uit angst heeft ge handeld. Zijn vrouw was Joodsche en zijn zcon half-Joodsch. Daarom zou hii aanra king met de Duitschers hebben gezocht. Verder leed verdachte aan horsenver kalking en daardoor aan geheugenverlies. Verdediger verzocht van verdere internee- ring le willen afzien. Johannes Meeuwso, slager en veekoop man uil Middelburg en lid der N.S.B. Hij zou een zekere De Pagtcr, slager in Mid delburg hebben aangewezen aan de Duit schers als hoofdman der terroristen. Hjj zou hebben samengespannen mol Mittel- scheinscheidt en andere Duitschers om te trachten do vleeschverzorging van de weer macht in handen te krijgen. Beklaagde was veerts aangesloten bij het front van nering en ambacht. Verdachte ontkent zijn lid maatschap, waarop de voorzitter hem daar van do bewijzen toont. In oen van die brie ven vraagt hij zijn radio te mogen houden en beroept zich daarbij op het feit. dat hij sympathiseerend lid van de N.S.B. was. Verdachte heeft reeds eerder genoemde De Pagtcr aangewezen als „hoofd van de lerrorislonbende". Deze moest op „Olmen- weide" komen en werd daar vreesolijk uit gescholden. Slechts door tusschenkomst van een veterinair ook een Duitschor wist De Pagter vrij le komen. Verdachte ontkent evenwel hardnekkig. De verdediger, Mr. A. H. Kuijpers, ver klaart, dat deze man het steeds moeilijk heeft gehad. In 193G had hij bedankt als lid van de N.S.B. Desondanks heeft hij in Mei IS40 een uur gevangen gezeten. Het is sindsdien slecht gegaan met zijn zaak, daar iedereen dacht, dat hij N.S.B.er was. Verdediger meent, dat verdachte later niet bewust lid van de N.S.B. is geworden. De beschuldiging van het feit, dat hij De Pagter zou hebben aangebracht, is niet door persoonlijke waarneming te boek- sfaven. Verdediger bepleit clementie. Uil- spraak over 14 dagen. Aart Marteijn, vischvonter uit Arnemui- den, was lid van de N.S.B., leverde visch aan den vijand en verdiende daaraan be hoorlijk. De voorzilter merkt op, dat toen beklaagde had bedankt als lid van de N. S. B., zich ook toen nog als N.S.B.er ge dragen heeft. Beklaagde beweert zich nooit met refe rent De Korto te hebben bezig gehouden over speciale toewijzingen van visch. Verdachte„Ik was te lomp voor do politiek". Voorzitter„Maar je was niet lomp ge noeg om je met de Duitschors bezig te houden". Verdachte zegt zeer beslist, dat alle be schuldigingen uit de lucht zijn gegrepen en op „broodnijd" berusten. Zijn vr ondersteunt deze verklaringen. De verdediger, Mr. Kuijpers, hoeft acht verklaringen, die gunstig voor den man pleiten. Besloten wordt de zaak tol 8 Januari le verdagen om meerdere getuigen te kun nen hooren. Johanna Boot uit Wolphaartsdijk was lid van de N.S.B. qeduronde de bezetting. Ver dachte verklaarde niets af te weten van de N.S.B., toen zij er lid van werd en daartoe te zijn overgehaald. Haar mar-, Cornells van Strien, bevestigt dit. Zitting Bijzondere Politie rechter d.d. 7 December 1945 M. M. J. Buijses, een 33-jarige landbouwer uit IJzendijke, thans gedetineerd in hel Huis van Bewaring te Middelburg had in de maand October J945 Je IJzendijke jn strijd met de desbetreffende bepalingen 47000 kg. aardappelen laten vervoeren, wal hem 3 maanden met aftrek van de voor- foopigo hechtenis kostte. De eisch was 4 maanden met aftrek. De 41-jarige winkelier J. F. de Jonge uit Ovezande had niet voldaan aan zijn verplichting om vóór 31 Juli 1945 een op gave in te dienen bij het Rijksbureau voor Textiel van de bij hem aanweziqe voorraad textielgocderen. Bij de textielrazzia werd hij 20 Augustus 1945 hierop betrapt. Eisc I 150.b.s. 1 maand hechtenis. Uitspraak f 100.b.s. 25 dagen hechtenis. De 49-jarige R. Paauwe, manufacturier te Driewegen (Z.B.) had aan zijn verplich ting oni vóór 31 Juli 1945 opgave te doen bij het Rijksbureau voor Textiel niet ten volle voldan, daar hij een grooto hoeveel heid textiolgoederen van de bij hem aan wezige voorraad niet opgal. Dat kostte hem f 150.b.s. 50 dagen hechtenis. Eisch f 200.b.s. 50 dagen hechtenis met ver beurd verklaring. Me.. A, C. Sandee, echlgen. van M. Steenblok, 44 jaar wonende le 's-Heer Arendskerke, verkocht op 18 April 1945 aan L. Koster een Vz kg. boter voor 110. zonder het in ontvangst te nemen van di stributiebonnen. De eisch was f 20.Uit spraak conform. De 48-jarige fruitkoopman J. J. van Hese, wenende te Vlissingen. verkocht in hot tijd- van Februari 1945 tot en met Mei 1945 Vlissingen in totaal 15000 kg. aard appelen in slrijd met het Organisaliebesluit Voedselvoorziening. Hii kreeg f 100. b.s. z5 dagen hechtenis. Eisch f 200.b.s. 50 dagen hechtenis. G. A. Wiskerke, 20 jaar, kappersbediende wonende te ICrabbendijke, nam op 26 Juni 2945 te Kabbendijke een coupon stol in entvangst, zonder afaifte van bonnen, o' vergunningen. Hij werd veroordeeld tot f 75.— b.s. 25 dagen hechtenis. Eisch was 1100.b.s. 30 degon hechtenis. Do 56-jarige M. Boomsluiter, schipper te Stavenisse had op 24 Juli 1945 to Stave- nisse ongeveer 400 kg. tarwe. 60 kg. kool zaad, 60 kg. gerst voorhonden, in slrijd me! de desbetreffende bepalingen. Bovendien vond men nog eon varkentje, dat niet op- het veeboekje was vermeld. Eisch 1300.-— subs. 3 maanden hechtenis. Uitspraak f 150.b.s. 1 maand hechtenis en terug gave opbrengst. De (Jisrra valseh hese huidige] Herbert H. Lehman, directeur-generaal van de Unrra, beklaagt er zich over dat een onjuist persbericht een smet heeft geworpon op de duizenden medewerkers van de Un rra. die dal niet verdienen. Het bericht luidde dat er 600 medewerkers waren ont slagen, geschorst of gearresteerd wegens zwarte handel enz. Dit is absoluut onwaar. Er is één, zegge één Tsjechische mede werker ontslagen weaens diefstal van kof fie. .Dertien anderen zijn geschorst wegens verdenking van zwarte handel. Wat de zeshonderd betreft, waarvan het bericht gewaagdedit gold heel iels anders. Reeds vele maanden is er een vereonvoudigingsprocos aan den gang. On geschikte, luie of ziekelijke medewerkers werden verwijderd. Hierop sloeg hel be richt omtrent die zeshonderd. Lehman voeg de erbij, dat steeds nauwlettend wordt toe gezien of alles eerlijk en belangeloos ge schiedt, en dat de werkers in overgroote meerderheid boven alle lof verhoven zijn. drin< Musseri Ier clooJ veroorJeel J Het bijzonder gerechtshof te 's-Graven- hage heeft gistermorgen Ir. A. A. Musseri, leider der N.S.B. ter dood veroordeeld. Het Hof overwoog hierbij, dat de dag vaarding wettig en overtuigend bewezen was, dus dat bewezen is, dat Mussert ge tracht heeft het rijk onder vreemde hoer-' schappij te brengen, dat bewezen is, dat Mussert in tijd van oorlog den vijand hulp heeft verleend, en dat bewezen is. dat Mussert getracht hoelt den grondweltelij- ken regeeringsvorm omver te werpen. Het Hof verleende het recht van cassatie. Evenals voor het proces zelf was ook voor de uitspraak de publieke belangstel ling gering le noemen. Mussert hoorde den president. Mr. van Berckel, toen deze het doodvonnis uitsprak, rustig aan. Hij scheen deze uitspraak verwacht te hebben en hij toonde niet de minste verrassing. Het is nog niet bekend of Mussert van het hem verleende recht van cassatie ge bruik zal maken. Van MooL nog nicl naar Europa Heden komt, in tegenspraak met vroege re berichton, de mededoeling. dat Dr. van \4ook nog niet naar Nederland is verlrok- AniLa awa in brand Naar Britsche piloten melden, schijnt heel Ambarawa in brand te staan. Onze slavenarbeiders Te Neurenberg werd medeqedeeld. zelfs Rosenberg eenmaal protesteerde gen de weede methoden, die door Sau- ;kel werden toegepast, om in alle bezette landen arbeidsslaven te werven. Hij schreef o.a.„We werven millioenen arbeiders. Jat de krijgsgevangenen als vliegen gestorven. Er zijn methoden "ebruikt, die rerinneren aan de zwartste tijden van slavenhandel". UIT STAD EN LAND Goes SOCIALISTISCHE STUDIEKRING De socialistische studiekring, die tijdens de bezetting verborgen reeds bijeen kwam en zich ten doel stelt verhelderend te wer ken op socialistisch gebied, hield haar eer ste openbare bijeenkomst. Spreker was de heer F. Kief, redacteur van de „Vlam", die met behulp van het marxisme een analyse gaf van den tegen- woordigen toestand. Spreker begon met erop te wijzen, dal Marx gelijk heeft -ekregen in zijn analyse, dat de wereld van crisis tot c tusschenruimte wordt steeds eerste wereldoorlog bracht de uitbreiding van het productieapparaat met zich, daar er wapens en munitie moesten worden ge produceerd. Toen de tetugslag kwam na Jen oorlog en het productieapparaat moest worden ingekrompen, kwam de werkeloos heid. De oorlog schept dus voor het kapi talisme een gunstige tendenz zienlijke uitbreiding van bet productieappa raat. Deze productie heeft te lijden van een groote slijtage. Aan de fronten wordt veel vernield. De productie moet dus zoo hoog mogelijk worden opgevoerd. Nieuwe bedrijven en arbeidskrachten zijn noodig. In zekeren zin werd het voorbeeld van Duitschland in versneld tempo door de ge allieerden gevolgd. Zoo zal men straks weer togen een cri- staan, aangezien alle lacto- versterkte mate aanwezig komen I zijn. Dat de leiders zich daarvan ii landên bewust zijn, is volkomen zeker. Zoo kan men de bezetting van Duitschland van twee kanten bezien. Ten eerste, dat hot uit veiligheidsredenen te verklaren is, dat Duitschland geruimen tijd bezet blijft. Maar ook kan het van economisch standpunt be zien worden. Namelijk het kleeden, voeden en onder de wapenen houden van 50.000 Amerikanen. Deze troepen hebben voort durend nieuwe wapenen, nieuwe kleeding ïz. noodig. Hierdoor wordt de industrie in den gang gehouden. Er zal een crisis komen, als wij zoo door gaan. Maar die crisis is te voorkomen, als e den kapitalistischen koers laten varen. Spreker oefende scherpe critiek op de rogeering. Op het oogenblik moet de le vensstandaard van het Nederlandsche volk rlaagd worden, om machinerieën e.d. te koopen. dus door hel kapitalisme in de hand te werken, terwijl bij een andere or ganisatie van de maatschappij zooiets vol komen overbodig zou ziin. Spr. noemde in verband het schreeuwend gebrek aan schoenen in ons land,, terwijl in Amerika op groote schaal schoenen worden vernie tigd om te voorkomen, dat zij den prijs zouden drukken. Als eenige oplossing zag spreker een iplossing in internationaal verband, een oplossing, die uiteraard alleen socialistisch zijn. In Nederland is daartoe noodza kelijk. dat communisten en socialisten el- in een urgentieprogramma zullen kun- vinden. Dit urgentieprogramma zal den grondslag moeten vormen, waarop een par lementaire meerderheid moet worden opge bouwd. Een socialisme in één land, al besloeg dit ook een zesde van de wereld, kan nooit succes hebben. Slechts een internationale oplossing kan licht brengen. Als er één ramp is voor de wereld op het oogenblik, dan is het, dat er grenzen zijn. Men zal geen oplossing kunnen vinden door hel op bouwen van legerapparaten. die op een gegeven moment tot een nieuwen oorlog zouden leiden. Dit was de meening van de redactie van de „Vlam" over den huidigen toestand, al dus sproker. Na de pauze werden verschillende vra gen gesteld, die op vlotte wijze werden be handeld. SAMENWERKING OP FRUITTEELTGEBIED De drie slandsorganisaties in onze pro vincie, n.l. de afdeeling Tuinbouw van de Zeouwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.), de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.) en de Roomsch Katholieke Land en Tuinbouwbond (L.T.B.), besloten om krachtig mede te werken aan do vorming van een groote organisatie voor de behar tiging van de cultuurtechnische en econo mische belangen voor de fruitteelt. Voortbouwende op de tijdens de bezet tingsjaren gelegden grondslag in de Fede ratieve Zeeuwsche Tuinbouw Organisatie (F.2.T.O.). besloten de bovengenoemde standsorganisaties zich niet meer elk af zonderlijk bezig te houden met de beharti ging van de cultuurtechnische Gn economi sche belangen van de fruitteelt, maar dit op te dragen aan de Afd. Zeeland vqn de Ned. Pomologische Vereeniging. De Slandsorganisaties zullen hun leden, die belang hebben bij de fruitteelt verzoe ken, 'om zich bij de fruiltelersorganisalie aan te sluiten. In het Provinciale bestuur van de fruit- lelersorganisatie zullen de Slandsorganisa ties elk met een lid vertegenwoordigd zijn. Er zullen meerdere plaatselijke afdeelin- ijen van de fruittelersorganisatic worde., gevormd. In de fruittelersorganisatie is ook plaats voor do iruitteeltarboiders, daar cultuur technische voorlichting een der belangrijk ste doelstellingen is. Middelburg De hoer N. J. Vossen, handelsagent der Ned. Spoorwegen, standplaats Middelburg, is overgeplaatst naar 's-Hertogenboseh. Hij zou met Februari 1945 vier jaar in Middelburg zijn. Tot zijn opvolger is benoemd de heer B. Feenstra. die voorheen in Utrecht werk- caam was, o.a. bij den voorlichtingsdienst der Ned. Spoorwegen. BEHOUDEN SCHOONHEID Velen hebben reeds verlangend uitgezien naar een bericht over hetgeen de tentoon stelling „Behouden Schoonheid" brengen zal. Wij zijn 1hans in staat den sluier, die het geheim tot nog toe omgaf, gedeeltelij: op te heffen en wij wagen de voorspelling dat velen verbaasd zullen staan. Want er komeneen tweetal schilde rijen van Rembrandt, verschillende doeken van Frans Hals, van Jan Sleen, van Bar- fholomeus yan der Hefsf, van Philips Wou werman. Van de oude Vlamingen, die op de expositie aanwezig zullen zijn, noemen we alleen nog maar Rubens. De buiten- landsclie kunstenaars zijn o.m. vertegen woordigd door Fra Angelico, Goya en El Greco. Er wacht ons dus iets zeer bijzon ders. Wij twijfelen dan ook niel. oi velen zullen dit bezoek der oude meesters hoo- gelijk waardeeren. Het zal druk worden in het museum aan de Wagenaarstraat. Groote kunst spreekt tot iedereen. THOLEN. In den Vrijdagmiddag, 7 Dec. gehouden voltallige zitting van den ge meenteraad. releveerde de voorzitter nog even het feit zijner her-infunctietreding op 24 November j.I, Hij bracht hierbij nogmaals hartelijk dank voor de zeer groote belang stelling hem en zijn gezin betoond, zoowel van de zijde van de bevolking als van den raad. Ook bracht hij dank aan den heer C. van den Berge, voor de wijze waarop deze de waarneming van zijn ambt had vervuld in de nog moeilijke tijdsomstandig heden en op een leeftijd waarop de hec-r C. v. d. Berge de pensioengerechtigheids- grens al verre was overschreden. Tevens werd nog dank gebracht aan den heer A. Wagemaker voor diens optreden als tijdelijk wethouder. Beide heeren danklen den voorzilter voor diens woorden van waardeering. Na een opmerking van den heer Kielt, dal de aanslagen van Precario aan terug werkende kracht in deze niet gunstig ont vangen zouden worden, waarop de voorz. le kennen gaf dat het meerendeel dezer aanslagen reeds betaald is en een terug betaling voor de gemeente ook niet zou meevallen, word da lijst van aanslag in de precario-verordening voor 1945 goed gekeurd. Een wenk om deze aanslagen le herzien en meer gelijkheid in den aan slag le brengen, zullen B. on W. onder de oogen zien. Een havengeld-verordening, die verval len is, zal bij den raad worden ingediend. Aan de Bijzondere Scholen werd over 1943 een subsidie verleend van f 573 voor de School met den Bijbel en van J1200 voor de School op Gereformeerde Grondslag. Voor het nazien der Gemeentebegrooting werd een commissie samengesteld, waarin de heeren A. Wagemaker. van Westen. M. Verduit en G. Kiefl tot leden werden benoemd. Aangevraagd zal worden de zittingsduur van den tijdelijken raad to ver. lengen. Voorts werd in deze vergadering besproken, om de kosten die de Duitschers voor de gemeente hebben veroorzaakt trachten af te wentelen. Ook werd nog voorgesteld een verhooging van de honden belasting. om de groote schuld die op do gemoente drukt, te kunnen verminderen. Zeeland vóór de bevrijding En n nllc mcnschclijkc bcg waren gebleven. I„j v dank zij do komst van' Private Auzzoy uit^North opathic hebben Ze hebben niet olieen liun en afgetobd ook, vriendetijk, behulpzaam, hun geschenken. Wij nrmen, wij teeg ge- ontvangen. Als Pijnenborg een krans, en Vente werd schouders gedragen, doch n i tyron juders een kopje Pitto. fcWal een mentaliteit in dit volk I Zij geven ons :aam en gearticuleerd om niemand* moeilijkheden net bun taal tc bezorgen zij zijn beschaafd gentft- uan up to date. Of dacht U, dat Mr. de Wijdt tot arevelingcn als eerste luitenant bij het Nederland- ichc leger. zich. natuurlijk in s'n buitenmodel, zou aten fotografccren met Uw baby op den arm Ulccn al de gedachte om zooicis aan hem te vra- troontje Op z'n schouder, pakt t U. i wachtig

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1