VRIJE STEMMEN Gen. de GauSie over positie van Frankrijk De Britsche verliezen op Java zijn zwaaï beschaafd Het vraagstuk van de doodstraf De Raad van Toezicht en Discipline der orde van Advocaten Ie Amsterdam heeit aan den Raad van Ministers het volgend schrijven gezonden „Met dezen hebben wij de eer, uwe excellentie ervan in lcenni3 te stellen, dat de orde van advocaten bij het gerechtshof te Amsterdam 5n hare vergadering op Za terdag den, lsten December j.l., te Amster dam bijzonderlijk daartoe gehouden, een bespreking heeft gewijd aan het vraagstuk van de doodstraf. De bespreking werd ingeleid door Mevr. Prof. Mr. D. Hazewinkel Suringar, die het standpunt contra verdedigde. Na gehouden gedachenwisseling vond oen schriftelijke stemming plaats over de navolgende vraagpunten, welke stemming de resulaten opleverde, zooals achter ieder vraagpunt vermeld. 1. Zilt gij voorstander van onbeperkte wederinvoering van de doodstraf Ja 6. Neen 82. Blanco 1. 2. Zoo neen, zijt gij voorstander van een tijdelijke toepassing van de doodsraf als repressie tegen misdrijven gedurende den bezettingstijd begaan Ja 55. Neen 49. Blanco 7. 3. Moet naar uw meening de regeering worden verzocht, in kracht van gewijsde gegane doodvonnissen, op grond van het besluit D G1 uitgesproken en nog uit te spreken, niet ten uitvoer te doen leggen, alvorens de Staten Generaal de invoering der doodstraf zullen hebben gesanction- neerd Ia 65. Neen 21. Blanco 3. De pers in Indië Arnold Vas Dias, de directeur-hoofdre dacteur van Aneta te Batavia, kwam met het tweede Indië-vliegtuig op Schiphol aan. voor een kort bezoek aan Nederland. Hij vertelde o.a.. dat zij in Indië groote moei lijkheden hadden, omdat telefoon en tele graaf zich in handen van de nationalisten bevinden. Een mobiel zendstation slaat via Colombo in verbinding met Londen en verzorgt nu het contact. „Het Dagblad" is de eenige Nederland sche uitgave op persgebied. Daarnaast verschijnen vijf. meest extreme, Indonesi sche bladen. In de Engelsche laai ver schijnt thans een „onafhankelijk" orgaan. Het wordt op de persen van de „Merdeka" gedrukt en vermoed wordt dat het republi- keinsche nieuwsbureau er bij betrokken is. Rusland contra Het Vaticaan Petr Efimov doet in het blad „Bolshovik" een bitteren aanval op hel Vaticaan, dat hij „het na-oorlogsche centrum van reactie" en „Antisovjet" noemd. Het blad zegt„de heilige vaders zijn niet zoozeer met gebeden bezig, dan wel met brandende internationale vraagstukken Zij trachten de binnenlandsche politieke si tuatie in verschillende landen te beïnvloe den. Nu het bandietenblok van de fascis tische staten uit elkaar geslagen is, ge bruikt het Vaticaan de macht van zijn door de geheele wereld verbreido apparaat «m de resten van het fascisme te redden. De Paus is in het bijzonder bezig met Spanje. Hij is bang, dat de democratie zal zege vieren en dat Franco zich dan op de bank bij de beschuldigden zal bevinden. Toen Hitler en Mussolini millioenen monschen martelden, zweeg de Paus. Nu de bevrijde volkoren de fascisten van antwoord dienen roept de Paus om barmhartigheid. Het Va ticaan schenkt veel aandacht aan hel La- tijnsche Amerika, waar hel fascisten be schermt. De reactionnaire katholieke pers voert door kwalijke aanvallen op de Sovjetunie de gestelde politieke lijn door, welke door het Vaticaan is getrokken om dcor verte genwoordigers van de Katholieke Kerk in verschillende landen uitgevoerd te worden. Hel Vaticaan is niet slechts geestelijk, doch ook economisch verbonden met reaction naire en imperialistische kringen in ver schillende landen. Daarom verdedigt het Vaticaan het fascisme on en antidemocrati sche structuur van de na-oorlogscho wereld 2« JAARGANG NUMMER 337 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 12 December 1945 Algcmcene LcJdfngt B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma, Hoofdredacteur i J. Koekebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg t Kortedelft 44. Krijgt het Joodsche volk nog geen rust? Nieuwe regeering in Italië Radio Moskou uit beschuldigingen Generaal de Gaulle heeft aan den avond van do conferentie der drie groote mog andheden voor de radio hot woord ge- Hoewel zijn rede hoofdzakelijk voor hef binnenland bestemd was, heeft hij de inter nationale politieke vraagstukken niet ge heel laten rusten en gesproken over de po sitie van Frankrijk. Hij zeide, dat Frankrijk in 145 jaar lijds tot zeven maal toe is overvallen. Viermaal is Parijs door den vijand bozet geweest. Thans is het onzen plicht de door den nederlaag van den vijand herwonnen tionaie onafhankelijkheid te bewaren, positie van Frankrijk, juist tusschen de beide zeer grooto mogendheden van deze wereld, noodzaakt ons een streng evenwicht te v/aren. Het is de plicht van Frankrijk, wel met het Oosten als met het Westen in vrede te leven, aldus generaad De Gaulie. 17e eeuwig vervoIgJen Vijf jaar lang is er tegen het nationaal- socialisme gevochten, met de wapenen zoo wel als met den geest. Het was een heilige strijd voor vrijheid en recht, voor beschaving en raenschelijlc- heid. Een van de meest schandelijke en barbaarsche uitingen van het Teutonendom was het anti-semietisme. de gruwelijke ver volging en systematische uitroeiing van millioenen menschen. De mensch, die men .Jood" noemt, is in deze vijf oorlogsjaren vervolgd on opgejaagd als een stuk rede- En nu het nationaal-socialisme en fascis me is uitgeroeid, zou men verwachten, dat het Joodsche volk eindelijk rust zou krijgen. Ton onzent spreekt men nog altijd van een „Joodsch probleem", bestaat dit nog. timmer voort in geesten waaraan do Duit- sche propaganda en defascistische leer schijnbaar niet onopgemerkt zijn voorbij gegaan. Maar elders in Europa beslaan nog altijd de toestanden, zooals die onder de Duii- sche bezetting ontstonden. Op het oogenblik stroomen dagelijks hon derden Joodsche vluchtelingen uit Polen de Amerikaansche zone van Duitschland bin nen. Zij worden vervolgd en geterroriseerd door elementen, die zich legen de vooruit strevende regeering kanten. Fascisten dus. Vooral op het platteland zijn de laatste maanden tientallen joden vermoord 1 Deze Joodsche menschen hebben nog maar één verlangen, namelijk naar Pales tina te gaan. Zij willen in Palostina ein delijk rust vinden voor hun gemarleld be staan. Mot alle mogelijke middelen zijn zij den tocht naar het beloofde land begonnen. Met treinen, auto's en loopende, zoo arri- veeren zii in München. Do omstandigheden waaronder deze men schen thans leven, zijn allererbarmelijkst. Hieraan moet een einde komen. In naam van de beschaving, waarvoor millioenen het leven lieten, zal het Joodsche volk, waar ook Ier wereld, rust en veiligheid verzekerd neten word^i. Polen v/as van ouds hel land van de grogroms. Is de huidige Poolsche regeering Overal op Java wordt gevochten Lord Wavell verdedigt Briisch beleid De onderkoning van Britsch-Indië heeft de volgende verklaring gegeven over het gebruik van Brïtsch-Indische troepen in In donesië „Wij zijn er niet om de Indonesi ërs te onderwerpenWij zij er gekomen om de Japanners te ontwapenen en de krijgsgevangenen en geïnterneerden te be vrijden. Beide taken zijn nog niet volbracht Nu worden wij daarin bemoeilijkt door de extremisten, die door onze Japansehe vij anden zijn- opgehitst. Deze extremisten slaan niet onder controle van de leiders van Indonesië, die zich als zoodanig heb ben opgeworpen. Daarom moeien wij vech ten togen deze onverantwoordelijke elemen ten. Orde is van do. allerhoogste waarde". Deze verdediging van Lord Wavell geeft sober en waar de feiten weer. Nederland mag erkentelijk zijn voor dit royale Engel sche standpunt En hel is te hopen, dat zoo wel de Australische arbeiders daaruit de eenig juiste conclusie zullen trekken, als ook de Britsch-Indische leiders hun oppo sitie tegen de Engelsche houding zullen laten varen. Hot misverstand wordt lang zaam maar zeker opgeruimd. En nu begint het te dagen 1 Dat de Britten veel VERLIEZEN hebben geleden op Java, moet door ons zeer wor den betreurd. De algemeene cijfers zijn ongeveer 900 man. Nu ontvingen we weer dif lijstje omtrent de gevechten bij Soefca- boemi. Daar werden 16 personen godood, 1 Britsch officier. 1 Britsche mindere, en 14 Britsch-Indiërs. Voorts 30 gewonden. Onrust op Java Verdere botsingen worden gemeld uit BANDOENG, waar groepen afgesneden extremisten door de Britten werden aan gevallen. Onophoudelijk trekt een stroom van In donesische en Chineesche vluchtelingen naar de Europeesche zono van de stad. In BATAVIA zijn R.A.F. barakken op Kramal aangevallen. Men trachito ze met fakkels in brand te steken, wat niet ge lukte. De extremisten concentree.-jn zich in de buitenwijken. Indonesische stellingen ten Oosten van SEMARANG werden door schepen van do Koninklijke Marine beschoten. Van uit deze stellingen was een vliegveld onder vuur genomen. Een groep van 200 Indonesiërs werd hier uiteengeslagen. Te BUITENZORG eveneens govechlen lusschen Britsch-Indiërs en Indonesiërs. In de buurt van BEKASI werd een com pagnie van de T.K.R, hot Indonesische volksleger door extremisten aangevallen. Zoo strijden ze dus ai tegen elkaar Bil AMBARAWA worden aanzienlijke concentraties van Indonesiërs gemeld. Een Engelscii convooi met reiiei-goederen bij SOEKABOEMI bevond zich in ernstige moeilijkheden. Na hevigen strijd bereikte het de stad. Een Britsche MOSQUITO werd bij een verkenningsvlucht neergeschoten en de bo- manning gedood. Na een luchtaanval van een uur werd TJIBADAK met don grond gelijk gemaakt. Van te voren waien pamiletten uitgewor- pen om de burgerbevolking te waarschu- De „Regeering Jer Indo nesiërs zal Batavia ver laten Zoo wil het ten minste de afdeeling Djok. jakarta van het nationale comité. Onmiddel lijke verplaatsing naar een plaats in Mid- den-Java wordt gevraagd, „teneinde rusti ger te kunnen werken". Die rust is dus in Batavia niet meer te vinden, schijnt daaruit te blijken. Zou de leiding almeer overgaan op Engeland en Nederland Na de conferentie van Singapore Een gezaghebbende Britsche woordvoer der Ie Batavia heelt eenige toelichtingen gegeven op de te Singapore genomen be sluiten. Chrislison zal in een zoo groot mogelijk gebied de orde herstellen, om eeri constitu- tioneele horvorming en een zekere mate van zelfbestuur dor Indonesiërs mogelijk te maken binnen het kader van hot Ko- ninkrijk der Nederlanden. Van Mook zag hieromtrent grootere mogelijkheden dan vo rige weken. De souvereiniteit van Neder land in Indonesië werd door Engeland vol ledig erkend. Ook de gematigde Indonesi ërs juichen volgens den Britschen zegsman deze ontwikkeling toe. Volgens de gealli eerden is de regeering van Sjarir onbe kwaam en zi; bezit ook geen voldoende machf, en kan de economische moeilijkhe den niet oplossen. Wel achten de Neder landers Sjarir ongeschikt als partner bij de komende onderhandelingen. Slechts 50 pet. van de vooroorlogsche rijstoogst wordt voor 1946 verwacht. Zal het Sjarir gelukken, de bevolking naar hun Sawaks te doen terug keeren. om nog een late oogst binnen te halen Hij heelt reeds do geallieerden om hulp verzocht. De Ne- dorlandsche toevoer is door de staking dor havenarbeiders in Australië ernstig belom merd. Zoo werken deze arbeiders mede, om de werkelijk vrij van anti-semietische gevoo- Wanneer de Poolsche regeering geen kans ziet de fascistische benden uit te roeien, is het de zaak van de geallieerden, te zorgen, dat deze vervolgingen ophouden. Gaspcri Prentier van Ilalf* In Italië is een nieuwe regeering gevormd, waarin alle vroegere regeeringspartijen, tes in getal, vertegenwoordigd zijn. Alcide de Gasperi was de kabinetsfor mateur. Op het laatste oogenblik heeft de sociaal democraat Ruini, die leider is van zijn partij, zich teruggetrokken, ais protest te gen de wijze, waarop de portefeuilles ver deeld zijn. De liberalen hebben nog gepoogd het ka binet een breedere basis te geven, wat echter mislukte. Wij kunnen dit kabinet slechts als zeer tijdelijk zien. Een lang leven zal het zelcer niet beschoren zijn. Moskou en Je BezellingsaulorUeilen Radio Moskou heeft de geallieerde be zettingsautoriteiten beschuldigd al te wijken van do beginselen, vastgelegd te Teheran, Jalta en Potsdam. De radio-spreker zcide, dat de geallieerde bezeltings-autoriteiten in het bevrijde Italië een organisatie en een regeering hebben geschapen, die het initiatie! van het Itali- aansche volk beknot heeft en de, activiteit van reactionnaire groepen bevorderd. Het Gricksche volk is nog steeds in de macht van reactionnairen. die met de Duit- sche fascisten samengewerkt hebben en die de democratische regeering in naburi ge stalen vijandig gezind zijn. Als resultaat van de politiek der bezet- tingsauloriteiten in sommige staten Sn West Europa zijn de machten der interne reactie daar actiever geworden. Eerlijko en objectieve critiek van de groo te geallieerden op olkaar kan de politieke atmosfeer zuiveren en zoo alleen maar winst zijn. Omgekeerd zal er zeker ook nog wel het een en ander op te merken zijn over de toestanden in de Russische invloedszones in Oost-Europa. Ligt het niet allereerst op den weg van Moskou te zorgen, dat de reactionnaire Jodenvervolgers in Polen ver dwijnen Het proces 4e Neurenberg Bov en kef normale Amerikaansche psychologen onderzoe ken de intelligentie der beschuldigde Nazi leiders. Uitslag van de tests was, dal tien de achttien onderzochten ver boven het normaio waren zij behaalden moer dan 128 punten. Het maximum van Univer- iteitsstudenten is 125. Schacht boekte het record, 143 punten op hem volgde Seiss Inquart, met 141. Ez„ enz. Slreicher bleef ver in de minderheid, met slechts 106. Hei Japanscbe Neurenberg Gisteren Is te Yokohama het proces be- gonncn tegen 300 Japansehe oorlogsmisda digers. die zich meerendeels hebben schul dig gemaakt aan wreedheden in de kam- van krijgsgevangenen. t is het eerste Japansehe proces legen oorlogsmisdadigers. De groote misdadigers ais Tojo e.a. komen medio Januari voor het gerecht. Tevens deelt het hoofdkwartier van gene raal Mac Arthur mede, dal eerstdaags te Manilla in slaat van beschuldiging zal ge steld worden generaal Masaharos Homrr.a, lapansch opperbevelhebber op de Philip- pijnen. Hij wordt o.a. beticht van den no- ruchten „doodenmarsch van Bataan", tij dens welken meer dan 1200 Amerikaan sche krijgsgevangenen en 16.000 Philippij- nen door slechte behandeling zijn omgeko men of verdwenen. Montgomery'wifs! hel keroep van Kramer c.s. al Volgens gezaghebbende kringen heeft veldmaarschalk Montgomery alle verzoeken ven Kramer en andere veroordeelden do concentratiekampen Belsen en Ausch witz, om het doodvonnis, tegen hen in Lu nenburg uitgesproken, te herzien, afgewe- ïq Lunenburg is op 17 November j.l. de doodstraf uitgesproken over elf „beulen van Belsen". Acht, onder wie Joseph Kramer, en Irma Grese, richiten tot Montgomery een verzoek tol herziening van hun vonnis. De drie anderen. Hooszier, Elizabeth Vol- konralh on Juana Borrmann, dienden geen Frau Streicher gearresteerd Mevrouw Streicher, de echtgenoote van Julius Streicher, is gearresteerd wegens 't maken van kleineerendo opmerkingen over hot proces te Neurenberg. Duilscke samenwerking met Japan tegen RuslanJ Uil de processtukken blijkt overduidelijk, dn! Hitier voortdurend Japan trachtte over halen. Rusland in den rug aan te vallen, Duitschland zijn opmarsch begonnen u zijn. Het is nooit gelukt, het zoover te krijgen. Japan voeldo zich te zwak voor den strijd naar twee fronten. Weg met Je Duilscke verkeerskorJen De 1C.N.A.C. heelt zich tol de betreffende overheden gewend, met een verzoek to be vorderen, dat de borden met opschriften in de Duïtsche taal, welke thans nog op of langs dë wogen en slraten, zoowel buiten in de bebouwde kom zijn geplaatst, spoedig mogelijk worden verwijderd. Critiek op Jc Lakourregeering Pof. Laski, voorzitter van de Britsche La bour Party, heeit critici: uitgeoefend op de poliliek van de Britsche regeering inzake haar politiek ten aanzien van Franco- Laski zeide te spreken namens het inter nationale socialisme. ik zal. aldus Laski. niet eerder tevreden zijn over deze regeering, alvorens Bevln inplaats van woorden, daden ten opzichte van Spanje laat zien. Noch de regeering van Franco, noch oen monarchie in Spanje zal kunnen worden aanvaard. Er moet een repubfikeinsch-de- mocratisch regime komen. Laski waarschuwde er de Britsche regee ring voor, zich niet aan te sluiten bij een coalitie die tegen de Sovjet-Unie gericht zou zijn. De Engelsche regeering moet. tezamen met de Russische regeering, trachten eenheid onder de arbeiders tot stand te brengen, die zal reiken van de Sovjet-Unio tot aan het eind van Europa. Dan alleen zal er een basis feelijken vrede geschapen zijn. Duitsckers te Berlijn brutaler! Er zijn teekenon. die or op wijzen, dat de Duitschers in Berlijn hun lijdzame hou ding laten varen en brutaler worden, Op een zilveren tank, die de Russen op de Potsdammcr Chaussee als ningstrophee hadden opgesteld, werd hakenkruis geschilderd. Een Britsch soldaat werd door een half dozijn Duitschers vermoord. Do Britsche troepen zijn gewaarschuwd op hun hoede te zijn. Leden van het vrouwelijke Britsche corps mogen zich te Berlijn na negen uur de avonds niet meer zonder militair escort Op straat begeven. Spoorbrug kij Ooslerkeek kersteU Gistermiddag te 12.45 is de eerste treil over de herstelde spoorbrug over den Rij: bij Oosterbeefe gereden. De brug werd in 1945 door de Duitschers vernield. VOOR DE VROUW VlueU :en naar Indie Ook heden en Donderdag zal weer vliegtuig naar Indië vertrekken. Vanaf 18 December zal er driemaal per weck Indië gevlogen worden, en wel op Dinsdag Donderdag en Zaterdag. Ook vanuit Batavia zal dit het geval zijn Nederlandsche geïnterneerden arriveereri te Melbourne op de „Oranjefontein" Een groep Nederlandsche kinderen op het dek van de „Oranjefontein", na aankomst te Melbourne. Zij n aren met hun moeders en in sommige gevallen met hun vaders geïnterneerd in Japansehe gevangenkampen en zullen eenigen tijd in Australië verblijvenom te bekomen van de in deze kampen doorstane ellende. Fo'° Anefo P. VOOR NATUURVRIENDEN Natuurbescherming In een rede, gehouden voor de African Society in 1933, zeide Koning Leopold III n Belgix „Wij schijnen innerlijk bewerkt worden door een -eweldigen bevrijdings drang. Wij willen do daverende steden ontvluchten, hare Uchtlooze huizen, hare ronkende straten, hare magazijnen en fa brieken. Wij voelen ons erin bevangen. Wij verlangen naar zuivere lucht, naar klaarte, naar ruimte, naar aarde, water on groen. Wij willen ons daarin, ontdaan van allo banden, bewegen." Deze woorden, meer dan 12 jaar geleden gesproken, zijn thans actueeler dan ooit. Na do bezettingstijd, waarin het onmogelijk ich te „ontdoen van alle banden," leven we ook thans nog in een tijd, zoo vol zorgen en moeilijkheden, dat we van er naar snakken, eens uit te breken, alle problemen op zij te schuiven do natuur in te gaan, langs de scheldo- met hun schorren en slikken, of wel de polders in. langs de binnenlandsche kreken. Om daar, in de zuivere, gezonde buitenlucht Ie genieten van hel landschap, dier en plant. Do natuur roept de beste, edelste eigenschappen in don mensch wakker, en mede daardoor komt het dal en zich, na zoo'n heerlijke dag buiten, irfrischt voelt van geest en gesterkt voor de werkweek die weer voor ons ligt. Het is niet bepaald noodig, een hobby hobben. Zoker, wio een onderdeel van de natuur bestudeert, hetzij vogels ot schel pen, planten of vlinders, zal vaak heel intens het natuurgebeuren ondergaan, om- belangstelling is gewekt voor de tallooze kleine raderen, die het grooto ge heel doen draaien. Maar ook voor die menschen, die enkel rust en ontspanning zoeken in het buitenzijn, dienen groote complexen ongerepto natuur gereserveerd Indonesiërs uit te honqeren, die zij zeg- >n te willen helpen Chrislison zal zooveel Britsche troepen ter beschikking krijgen als in het Verre Oosten maar mogelijk is. 20.000 Japanners moeten nog worden geëvacueerd. De extremisten weigeren, hen te laten gaan. De Britsche woordvoerder zei verder, dat >q zeer vele interneerinqstroepen niet zijn bevrijd. De gepleegde wreedheden doen an twijfelen, of Indonesië reeds in Btaat t zelfbestuur. te worden. Hier raken we aan een probleem, thans van het allergrootste belanghoe behou den we wal ons nog rest aan natuurschoon, en hoe verkrijgen we nieuw Ons land in zijn geheel, is vrijwel ontluisterd. De duinen van Cadzand tot Rottum zijn voor een groot deel vernield, onze bosschen ge dund of totaal verdwenen waar met zout, of te lang met zoet water werd geïnundeerd ging alle natuurschoon te niet. Vee! woest land moest in cultuur worden gebracht om den menschen wat voedsel te verschaffen. De vogelstand en het aantal minder alge meene zoogdieren werd gedecimeerd. Onze eigen provincie is er héél slecht aan toe. De laak, die thans op ons aller schou ders rustte behouden wat er nog rest on zoo mogelijk kansen te scheppen voor nieuwe ontwikkeling, is zwaar en historisch, en mag niet worden onderschat. Het is immers niet, dat het natuurschoon wordt „bedreigd." Helaas kunnen we constctee- ren dat het natuurschoon vrijwel verdwe nen, uitgeroeid is. Sprong men voor don oorlog reeds vrij kwistig om met hetgeen nog over was, de oorlog heett met niets ontziendo, schennende hand onze laatste schatten ontluisterd en bezoedeld. Wanneer wij niet nü krachtig ingrijpen, zullen latere geslachten de straf voor ons onuilwischbaar verzuim ondergaan en zij zullen ons doze beperktheid van begrip niet veraeven. Onder „ons" dione men niet alleen de natuurvrienden te verstaan, maar ook de stedobouwers en planologen en niet het minstde overheid. Ook voor do komende geslachten moet er ruimte en licht en lucht zijnplassen om te zeilen, heiden on bosschen om to dwalen, duinen en polders om te zwerven. Iedere plant- en iedere diersoort die we van de lijsten dor Neder landsche fauna cn flora moeien schrappen, zal een nationale schande zijn en een zwarte bladzijde in het boek van onze bo- schaving. Doelden we tot nu toe voornamelijk op hef natuurlandschapook het cultuurland schap verdiont onze nauwlettende aan dacht. Waar boomen worden herplant, diene men na te gaan hoe de beplanting laler het mooist tot zijn recht zal komen en welke soorten men zal gebruiken om een al te groote eentonigheid in het land schap te voorkomen. De bescherming van dieren, van wilde vogels, van planten, is een onderdeel van hel groote geheel. Iedereen moet leeren inzien, dat het niet meer aangaat vogels te schieten (hoe vaak b.v. moeten roof vogels en uilen het ontgelden, hoewol de wet hen streng beschermt, en zij veelal tot de nuttigste gevederde vrienden van den boer behooren)dijken en slootkanten waar zeldzame planten groeien, plat te brandenvogelnesten Ie verstoren. In tegendeel, hoeveel geluk en schoonheid brengt het in het leven, wanneer men al wat-leeft en groeit beseft als de grootscho openbaring van het Eeuwige Alwezen. Dan leidt de liefde voor do natuur, het land schap, de vogelen des hemels en do leliën des velds tot eerbied en ontzag voor het Wonder dor Schepping. Gelukkig bestaat ook in onze geteisterde provincie een vernieuwd en verdiept besef bij de deskundigen op gebied van land- schaps- en natuurschoon, en bij de natuur vrienden, om te komen tot een voorlichting op het gebied van het herstel van ons natuurschoon en tot een versterkte propa ganda voor het beschermen van dier en De volgende week zullen wij in deze rubriek enkele van hun plannen mede- deelcn- W. HUISSLOOF Is het U ook opgevallen, dat tegenwoor dig in dagbladen en tijdschriften, waarin een vrouwenrubriek voorkomt, de huis vrouw altijd beklaagd wordt Onlangs las ik in „Je Maintiendrai"„Moet dan de vrouw van haar trouwdag tot haar dood huisslooi blijven Dit is volgens mij vreeselijk overdreven. Ik weet wel, in de oorlogsjaren had de huismoedor het zwaar. Het is niet noodig om daar nu nog over te praten, maar nu zoo langzamerhand de tijden beter worden, nu het zooveel gemakkelijker wordt ons ge zin van voedsel te voorzien, nu weldra toch ook de kleerkast aangevuld zal kunnen worden met hot allernoodzakelijste, is nu nog de huisvrouw een huisslooi En dan zeg ik, neen, zij verkeert in de meest bevoorrechte positie van alle vrou wen. De huismoeders, die vroeger werken de vrouwen zijn geweest, zullen dit wel met me eens zijn. Wie is zoo heeiemaal haar eigen baas ais zij Zelfs de hoogste ambtenares heeft toch altijd nog iemand boven zich staan. Een werkende vrouw moét op haar tijd de deur uil, moét lol een bepaald uur op haar kantoor of school blijven. De huisvrouw is vrij. Wil zo tegen Sinterklaas of Kerstmis oen middag gaan winkelen, dan kan zii dat doen. Voelt ze zich niet erg lekker, dan kookt ze een gemakkelijk potje on stelt het werk, dat niet beslist noodzakelijk is, tol later uit. Maar een werkende vrouw Ik hoor het nog een oude vriendin van me zeggen, die misschien door velen benijd werd. omdat ze in zoo'n goede en „gemakkelijke" baan had „Weet je, wat voor ons zo erg is Dat je altijd moét. Als de sneeuw oen halve me ter hoog ligt, je moét or doorheen. Als het regent, dat hot giet, je zet je paraplui maar op en gaat er door. Als je hoofdpijn hebt en je moe en naar voelt, je moet op tijd de Die woorden, hoe lang geleden ook ge sproken. zijn me bij gebleven, want ze be vatten zooveel waarheid, ik denk hier na tuurlijk alleen aan plichtsgetrouwe werk sters, er zijn ook andere, dat weet ik. Maar er zijn evengoed huisvrouwen, die niet weten wat plicht is, en halve da gen verdoen met buurpraatjes. Over haar hebben wij het niet. Een huisvrouw heelt veel voor op een werkende vrouw, laten we dal eerlijk er kennen. Als we niet al te onhandig zijn en hel werk practlsch doen. dan is bel niet noodig een huisslooi Ie zijn, ook al hebben we geen hulp. Natuurlijk is er voor ons altijd iets te doen, ook 's avonds als de kinderen naar bed zijn, maar zou een werkende vrouw niets meer te doen hebben, als ze van haar kantoor, winkel of school thuiskomt De hoofdzaak is. dat we ons werk met plezier en opgewektheid doon. dan is er geen mooier taak, dan die van de huisvrouw. Voor twee categorieën van vrouwen moet ik een uitzondering maken. Ton eerste voor de moeders van groote gezinnen, die hee iemaal geen hulp hebben. Voor haar is het hard en lang werken, maar zij zijn er niet zoo bar veel meer, de werkelijk groote ge zinnen. Doch die er zijn, moeten hulp krij gen. Voor hen wordt op allerlei manieren naar een oplossing gezocht. En dan ten tweede de moeders van ge zinnen, waar het inkomen te laag is om behoorlijk rond te komen. Voor haar is het een voortdurend tobben cn het is dan ook onzen plicht om een wereld op te bouwen. waarin voor ieder, die van goeden wille is, een menschwaardig bestaan te vinden is. M. MAATKLEEB9HG Van MooL op 12 December naar NeJerlanJ Officieel is bekend gemaakt, dat Dr van Mook heden per vliegtuig naar Nederland is vertrokken. ZonJagsJienstrègcUng in Lel N. en O. Jes EanJs De dienstregeling der Nederlandsche spoorwegen, die op 17 Dec. zal verschijnen zal, om tegemoet te komen aan de talrijke wenschen, een beperkten dienst op Zon- en feestdagen bevatten voor het noordon en Oosten des lands, waar deze tot nu toe ontbrak. Deze dienst zal voor het eerst ge reden worden op Zondag 23 Dec. on dus ook op de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag. Vrije Universiteit Geslaagd te Amsterdam voor het docto raal examen theologie. Ds. K. J. Kraan te Grijpskerke. Zeeland vóór de bevrijding „Hf, zeg, dc Oris s hcïpt zicjizetf. r zegt uiteen „Ach I ffn mindert bet e knol, doch de strijd schijnt I Kwart voor een. Stilte. Wol gebenrt er rondom ons 7 Wnt doen ze nu 7 Huif twee. Nog slccds rust. Een vreemde, een ondefinieerbare rusl, onder welks oppervlakte een grillige onrusl golfl. Twee uur. Dc klok tikt de lijd kapot, tik-tnk-tih- tak. En bij elke lik schiet een moment van ons weg. dc eeuwigheid in. Duitschland, Engeland, Goes i is dit nu oorlog 7 Gedachten vermenigvul digen zich. Ij 'C nu atqclaapcn 7 "Wordt onze stad niet verpulverd 7 Waarom gebeurt er nu niets 7 Kwart over twee. Een ruischen suizelt door de lucht. Ver weg. nlsof dc branding, die op dc kust sten op strant. Op den hoek Maan er at een dertip. Nog r onzekerheid, in hun blikken en twijfel. Maar dc geluiden trmen worden om clknnrs hals geslagen, handen tevig cn lang gedrukt, oogen vullen zicl> met dc "(Nadruk verboden) (Wordt vwolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1