VRIJE STEMMEN Wat gaat er met Walcheren gebeuren? TEGENSPRAAK VAN GERUCHTEN Naar aanleiding van de toekomstplannen met Walcheren vernemen wij, dat hot in de bedoeling ligt, dat de boeren, voor zoo ver de huisvesting mogelijk zal zijn, weer lerug zullen keren naar hun eigen bedriji en het eigen perceel, dat zij voorheen he rbouwden. Zoodra de grond weer voldoende ontzilt is, zullen er per aemeente oen of twee ruP|j" tractoren, die eigendom blijven van Land- bouwherstel, bij loonwerkers ol in eigen exploitatie worden geplaatst. Deze tractoren zullen collectie! de bewerking en de evpn- tueole inzaaiingen ter hand nemen. Ook de bijpassende werktuigen en zaaimachmes zullen gemeenschappelijk moeten worden gebruikt. Tevens zullen godurendo deze korte periode van inzaai enkele honderden paarden naar Walcheren worden gebracht, die zeer waarschijnlijk gemeenschappelijk dit voorjaar gebruikt moeten worden. De geheele voedselvoorzi-ning vrn de levende have. voorzoover de toelating van koeien mogelijk is. is nog een van de groot ste problemen. Het apparaat van den P./.C. verleent op dit gebied alle medewerking en zorgt voor een groot deel voor de uitvoering van deze taak. De nog steeds loopende geruchten, dat de boeren geen zeggenschap hebben over den grond, die zij vroeger bebouwden, is geheel uil do lucht gegrepen. Weliswaar dient men er rekening mee te houden, dat er een zeer groote kans is. dat de komende jaren eon ruil- of herverkaveling van het nog geïnundeerde deel van Waicheren zai worden uitgevoerd. Men dient er rekening mee te houden, dat dogonen die hun eigen grond op do juiste wijze herstellen, daar van ook in dB toekomst veel iinancieele voordeelen zullen trekken. Tevens is bij Koninklijk Besluit „Herstel Gronden", afgekondigd in October 1945, geregeld dat degenen, die hun grond niet goed herstellen en dus verkeerde bewer kingen toepassen, in uiterste gevallen van hun bedrijven kunnen worden ontzet. Dit lijkt oogenschijnlijk een harde maatregel. Maar dit besluit is uitsluitend en alleen be doeld, om de qeheele Walchersche land- bouwgomeenschap te beschermen tegen vorkeerde en voor de toekomst funeste grondbeworkingsmaatregelen. Dit zelfde geldt ook voor Schouwen en Duiveland. Er is dus geen sprake van staatsexploi tatie. Alleen is het een kwestie van leiding geven en herstel, opdat binnen zoo kort mogelijken termijn het hoogste rendement van den grond kan worden bereikt. Indien alles „volgens de plannen ver loopt", dan zal reeds in het voorjaar van 1946 begonnen worden met groote hoeveel heden gips in het land te brengen. Voor alle herslelmaatregelen wordt zoo veel mogelijk overleg gepleegd met de land- bouwverlegenwoordigers. terwijl steeds de boeren van de betrokken streken met hun moeten komen. WAT ZEELAND VERLOOR. Na 4 October 1944 is aan vee zoekge raakt en gesneuveld2690 paarden, 5250 stuks rundvee, 1750 schapen, 2950 varkens en 100.000 kippen. Door de Duilschers zijn meegenomen of afgevoerd 2730 paarden, 6750 stuks rund vee. In de provincie moeten dus 5420 paar den, 12000 stuks rundvee. 1750 schapen en 2950 varkens worden teruggebracht. De totale schade, exclusief Walcheren, aan dijken, bedroeg 13S4.000.aan wa terleidingen f 1.495.527.aan wegen f702.320.aan gemalen en kunstwerken f 1.201.800.—. De totale schade aan waterschappen, be draagt bijna 5 millioen gulden. 180.000 ton akkerbouwproducten zijn door oorlogsgeweld bedorven. WAT DE WEDEROPBOUW BEREIKTE Van de 46.380 ha. geïnundeerde grond is thans ongeveer 43000 ha. weer droog, waarvan in 1945 reeds 24.240 ha. in cul tuur is geweest. In 1946 zal weer 40.000 ha. worden bebouwd. 1400 stuks rundvee, ruim 20 pet. van hel totaal benoodigde voor de provincie, wer den aangekocht in Friesland, om den vee stapel op Tholen en WestsAijk Z.-Vlaanderen weer op peil te brengen. West Zoeuwsch Vlaanderen kreeg 900 legerpaarden. dit is bijna 20 pet. van het totaal benoodigde voor de provincie, 'voor het op gang brengen van het productie apparaat. maar omdat hier vroeger veel aan paardenfokkerij werd gedaan, zal hier nog veel goed materiaal moeten worden teruggebracht. De almachtigen Herhaaldelijk bereiken ons klachten over het een of ander evacuatiebureau op een der dorpen van Zeeland. Wij kunnen niet nagaan, of die klachten gegrond zijn, en weten ook niet. hoe we daar achter zouden moeten komen. Vragen we het bedoelde evacuatiebureau zelf, dan zal dit natuurlijk wel van den prins geen kwaad weten, zoo dat. ook indien iets onrechtvaardigs is ge schied. dit niet qauw zal worden toegege ven. Wij houden ons er dus maar buiten, en geven den raad te probeeren, alsnog bij het evacualiebureau der woonplaats recht te verkrijgen. Een schrale troost, zult ge zeggen. Is er, zoo wordt ons herhaaldelijk ge vraagd. niet een hoogere autoriteit, welke die klachten wil en kan ontvangen, die door burgers er tegen zouden worden uil- gebracht Met andere woordenhet eva cuatiebureau is baas over de beschikbare woonruimten en verdeelt deze volgens eigen inzicht over de woning-zoekende evacuees. Maar wie is baas over dezen baas Men klaagt dat vele groote huizen geen evacuees moeten opnemen, terwijl de klei nere man dikwijls overbelast wordt met een to groot getal logeergasten. Men klaagt, dat de eigenaar van de wo ning geen enkel recht meer bezit. Hij kan niet uitzoeken, welke personen hij wil in nemen. Hij kan geen enkel mensch wei geren. ook al staat bedoelde persoon be kend als een ruziezoeker of een oneerlijk mensch. Vele evacuees klaqon, dat ze onderge bracht worden bij menschen die niet qoed voor hen zijn, die op alle slakken zout leggen, die voortdurend kwestie hebbc. over do gemeenschappelijko keuken, onz. Wat moet hiertegen gedaan worden Laat ons aannemon dat de helft van de klagers ongelijk heeft. Die worden dus niet geholpen, en terecht. Maar die andere helft Zeker zijn er veel evacuatiebureaux, die oor hebben voor gegronde klachten, deze onderzoeken, en naar bevind van zaken trachten, onrecht te horstellen. Doch or zijn er ook, die uit de hooate tegen klagers verklaren, dat hel blijft zoo als het is, die vriendjes begunstigen, die onrecht met een machtwoord bedekken. En in zulke qevallen vraagt men ons bij wien kunnen we klagen over een eva- cuatiebureau Wij moeten antwoorden, dal we qeon instantie kennen, die over evacuatiebureaux wat te zeggen hoeft. Zijn we daar mis in Of zijn dozo bu reaux waarlijk almachtig Red. 2c JAARGANG NUMMER 334 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 8 December 1945 Algcmccnc Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur t I. Koekebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg t Kortcdelft 44. De toestand in ürsdië Samenwerking op Celebes Schermutselingen op Java Te Watampone, op Celebes. vond vergadering plaats van versten van de Boegineosche landen van Zuid Celebes, onder leiding van een Aus- tralischen bataljons-commandant, namens de Australische officieren. Mica-officieren waren eveneens tegen woordig. In* een vriendschappelijke besproking werden vele misverstanden uit den weg geruimd. Sommige Indonesiërs veronderstelden dal Nederland niet behoorde tot de Vereenigde Naties. Zij haddon den indruk, dat deze alleen bestonden uit Amerika, Rusland, Engeland en China. Nadaf verheldering op dit punt verkre gen was, werd de categorische vraaq ge steld, of inderdaad de Nica in het Austra lische legerverband was opgenomen, en als zoodanig dus ook namens den Australischen bevelhebber optrad. Dit werd door den vertegenwoordiger van het Australische opperbevel bevestigend beantwoord. De aanwezige vorsten verklaarden daarop, dat indien de Australische bevelhebber daartoe last gaf, dit voor hen aanleiding zou zijn, voorlaan inderdaad met de Nica samen te werken. Dit is inmiddels geschied, zoodal een gunstige ommekeer in den politieken toestand op Zuid Celebes verwacht mag Het hoofd van de Rapwi meldt over de kampen in Midden Java Te Maqelang bevindt zich geen Rapwi personeel meer, terwijl de evacuatie van do Ambarawa- en Banjoebiroe-kampen op 10 December a.s. voltooid zal zijn. In de eerste week van December zullen ongeveer 3000 vrouwen en kinderen te Semarang zijn ondergebracht en ongeveer 9000 worden uit de Ambarawa en Banioebiroe voor 10 December verwacht. Siarifoedin, „minister" van buitenlandsche zaken, heeft zich naar Bandoeng begeven om conlact te nemen met de Indonesiërs. Volgens een officieel communiqué van gisteren zijn de resultaten van den lucht aanval op Bandoeng merkbaar. De Indo nesiërs ontruimden het zuidelijk deel. Bijna 500 vrouwen en kinderen, die verscheidene dagen zonder voedsel geweest lieten het Zuiden van Bandoeng. Een kanon van de Indonesiërs vuurde op Ambarawa. Het aantal slachtoffers is niet bekend, doch het is tol zwijgen gebracht. Gemeld wordt, dat do indonesiërs zich ten N.W. van de stad concentreeren. In Batavia blijft het rustig, behalve de actie van enkele scherp schutters. Er werden verschillende ringsacties ondernomen, welke ten opleverden, die met messen en speren gewapend waren. In Meester Cornelis wordt nog steeds geschoten, doch er zijn geen slachtoffers gemeld. De resident van Buitenzorg meldt de komst van 250 Indo nesiërs uit Batavia. Hij verzocht militaire hulp, om ongeregeldheden te voorkomen, doch de toestand bleef rustig lot nu toe. Een mobiele colonne, versterkt door tanks, vernielde een ammunitie-opslagplaats te Wonotjolotan ten Zuiden van Soerabaja. De geheele streek is gezuiverd door tanks. De conferentie te Singapore De Nederlandsche delegatie, die in Sin gapore is aangekomen, bestaat uit Dr. van Mook, Admiraal Helffrich, Luit. Gen. van Oijen en Graaf van Bylandf, adviseur van Van Mook. Verder nemen er aan deel Ad miraal Patterson, opperbevelhebber van de goallieerde zeestrijdkrachten in Ned. Indie. Admiraal Mountbatlen en de generaals Dempsey. Christison en Leclercq. Ook generaal Leclercq. bevelhebber der Fransche troepen, is in Singapore aange komen. Men verwacht dat Nederlandsche troepen ingeschakeld zullen worden bij het herstel der orde. Duizenden manschappi land ziin onderweg. VoorbereidËngen «oop inter nationale handelsconferentie Labour behaalt meerderheid Witboek voor uitbrei ding wereldhandel Het Amerikaansche departement van bui tenlandsche zaken heeft oen witboek uit gegeven, dat aan alle landen der wereld voorstellen doet voor uitbreiding van den wereldhandel en van de werkgelegenheid. In do gemeenschappelijke verklaring van Attlee en Truman wordt o.a. gezeod. dat deze overeenkomst, indien zii wordt uitge voerd, een eind zal maken aan de v voor een in economisch opzicht verdeelde wereld en over do geheele wereld een uit breiding van do werkgelegenheid, van de productie, van de uitwisseling en het ver bruik van goederen mogelijk zal maken, en dat zij voor het eerst een gemeenschap pelijke code en rechtvaardige voorschriften voor de internationale handelspolitiek en de internationale handelsbetrekkingen tot stand zal brengen. In een tweede gemeenschappelijke ver klaring wordt gezegd, dat beide regeeringen eerlang onderhandelingen zullen openen, teneinde voor de uitvoering van deze voor stellen lol concrete afspraken Ie geraken, met inbegrip van definitieve maatregelen voor ontspanning van do handelsbeJemme Hel witboek, bevattende voorstellen voor uitbreiding van den wereldhandel, ter voor bereiding van de internationale handels conferentie, die in don zomer van 1946 zal gehouden worden, zal naar alle landen gezonden worden, met uitzonderinq van Argentinië en Spanje. Meerderheid voor Labour De motie van wantrouwen, tegen Labour ingediend, is verworpen met 300 tegen 170 stemmen. Churchill had bij de debatten, die enkele dagen duurden, met krachtige bewoordingen tegen de sodalistischen maatregelen ge ageerd. Hij noemde de leden der reqeering „nieuwlichters en rustverstoorders". Hij viel het regeeringsboleïd aan ten op zichte van den bouw van huizen en de demobilisatie. De toestand in Europa was een nacht Attlee antwoordde, dat Churchill zich ah in partij-man gedroeg en verklaarde, dal do nationalisatie zal worden doorgezet. De financieele overeenkomsl Officieel wordt thans medeqedeeld, dal de Ver. Staten hebben toegestemd, Groo' Brittannië 4.4 milliard dollar te leenen, waarvan 3.75 milliard als crediet voor han delsdoeleinden en 0.65 milliard als verefis ning van de lend-lease goederen, die thans in Engeland zijn. Van zijn kanf heeft Grool Brittannië ei in toegestemd om de geblokkeerde sterling saldi een jaar na de ratificatie van de leening op te heffen. De lesning zal aflosbaar zijn over een periode van 50 jaar, fe beginnen op 31 December 1951. De rente bedraagt 2 procent. De overeenkomst moet zoowel door hel Britschc als door het Amerikaansche con gres worden geratificeerd. De leenings-overeenkomst ïs op het Ame rikaansche ministerie van buitenlandsche zaken geteekend. Het proces te Neurenberg 12 dagen pauze Officieel wordt medegedeeld, dal hel Hof van 21 December tot 2 Januari geen zitting zal houden. Seiss-Inquart zou van plan ziin hel Go- rechtshof te verzoeken Nederlandsche ge tuigen a decharge te laten komen. De be treffende lijst zal dezer dagen ingediend worden. Het zijn allen namen van personen, die niet nationaal-socialistisch waren. Seiss-Inquart heeft inmiddels tegen zijn verdediger verklaard, dat hot aan hem te danken is, dal de oversfroomingen geen grooteren omvang aannamen. De ontwikkeling in Duitschland In het deel van Duitschland, dat door de Russen is bezet, zijn 7000 groote landgoe deren. samen ruim 1 Vi millioen hectare, verdeeld onder 175.000 kleine boeren landarbeiders. Rusland maakte er bezwaar tegen, dal in de Brilsche zone nog groote eenheden van het Duitsche leger aanwezig zoud; zijn. Hierop is van Brilsche zijde de vol gende toelichting gekomen Engeland heeft 2 millioen Duitschers gedemobiliseerd. zijn er nu nog Vz millioen. Deze worden nog voor allerlei work gebruikt. Een deel /acht op overbrenging naar de Russisch- en Fransche zone, waar ze voorheen woonden. De hersteibetalinqs-conferentie te Parijs stelt voor, alle Duitsche activa in het bui tenland te contisceeren. Zij komen dan in mindering van do herstelbetalingen. Ook bij de neutrale landen zouden in die rich ting stappen moeten worden gedaan. De Vereenigde Staten zijn van plan. Duitschland zooveel voedsel te verschalfen, dat met I Januari het rantsoen por hoofd 1550 calorieën per dag zal zijn. Duitsch- and zal er voor moeten betalen, zoodra het daartoe in staat is. De Brilsche troepen worden gewaar schuwd tegen aanvallen van Duitsche desperado's, die vooral in het donker nili- lairen aanvallen, die alleen loopen ol rijden (ijdens de uitoefening van hun dienst. Het ral al erger worden, zegt de waarschuwing, naar aanleiding van een moord op twee 3ritsche soldaten, naarmate de winter no- neer een tekort brengt aan voedsel en brandstof. Wees dus voorzichtig 1 (ran in het brandpunt Wat gaat er eigenlijk om in Perzië De Russen bezetten de noordelijke helft, de 3rilten en Amerikanen de zuidelijke. Iran is geen vijand. Waarom blijven die troepen daar, nu het Duitsche gevaar reeds lang is afgewond Is de bedoeling Perzië in twee invloedssferen le verdoelen, zooals die n 1907 bestonden, vragen parlementaire cringen in Teheran. Neen, zegt de Sovjet- Unie voor haar deel „wij eerbiedigen de territoriale integriteit en onafhankelijkheid van Iran volkomen." Maar waarom wordt dan nief ingegaan op het Amerikaansche voorstel, om alle vreemde troepen binnenkort uit Iran terug le trekken Daar is een onafhankelijkheidsbeweging ontstaan in Azerbeidzjan, in Noord-Iran ge- 'egen. Zii noemt zich democratisch, en ze v/enscht zelfbestuur binnen de grenzen van Het Iraansche rijk. De regeering van Iran trachtte troepen te zenden. Rusland houdt die tegen aan de grens van zijn bezettings zone, met de verklaring, dat dit slechts ver meerdering der wanordelijkheden zou oeven. InlUsschen is in Azerbeidzjan een natio nale vergadering bijeengekomen, die bo vengenoemde verlangens aan de Perzische regeering heeft medegedeeld, Engeland en Amerika zien geïnteresseerd toe. En de Iraansche eerste minister Ibra him Hakimi zegt, dat ziin regeerinq oen onderzoek der kwestie wenscht door de drie betrokken groote mogendheden geza menlijk, Engelands trefbaarheid voor atoombommen Aan Attlee werd in het Lagerhuis een vraag gesteld of hij. mei het oog op de Engelsche trefbaarheid bij aanvallen met atoombommen, aan den verdedigingsraad instructies wilde geven om te overwegen de bowapenings-industrieën over de domi nions te verspreiden, tegelijk met overbren ging van bevolking in gelijke verhouding. Attlee antwoordde„Neen, mijnheer, ik ben voorstander van een meer positieve behandeling van dit probleem." Kritiek op Truman Philip Murray, de president van C.I.O., heeft in felle bewoordingen kritiek qeleverd op het voorstel van den president der U.S.A. Als deze nieuwe arbeidswetten, werknemers in de positie der arbeiders plaatsen, worden aangenomen, zal de C.I.O. al zijn leden en het heele Amerikaansche volk mobiliseeren, plan te torpedeeren. Truman, zoo zegt hij. verlaat de politiek von Roosevelt ten aanzien van de arbei ders, en stelt zich aan de zijde van de Amerikaansche induslrieelen, ten koste van het Amerikaanscho volk, Amerika en China De vroegere Amerikaansche ambassadeur in China. Generaal Hurley, zei in de Com missie voor buitenlandsche aangelegenhe den uil den Senaat„Vóór den oorloq wa ren Duitschland en Japan de imperialisti sche mogendheden. Thans zijn het Enge land, Frankrijk, Nederland. België en Por tugal." H ij zal verder trachten aan te toernen, dat sommige Amerikaansche diplo maten in 't Verre Oosten pro-communistisch zijn en de Amerikaansche politiek in China hebben ondermijnd. De minister van Buitenlandsche Zaken, Byrnes, verklaart daartegenover dat Ame rika voor een sterk, vereenigd, democratisch China is. Wij achten het wenschelijk, dal China zijn binnenlandsche problemen zal oplossen. Wij wenschen daarin China zoo veel mogelijk te helpen, maar China moet het zelf doen, zei hij, China ontvangt nog steeds wapenen en munitie en dit lot Maart 1946. zoo meldt Wedomeijer, do Amerikaansche opperbevel hebber. VAN HIER EN DAAR De Congo bezit, na Canada, de rijkste i-Iagen ter wereld. De terreinen, hot gevonden wordt, zijn in erfpacht :n een particuliere Belgische onderneming. Hier is dus doeldo winst en met het oog op het atoombom-gevaar heeft nu een socialistisch Kamerlid voorge steld, dat ontginning v- lagen, b«ievons opslag product, onder controle zullen komen den Staat. Alle buitenlandsche bezittingen in de Ver. Staten worden gedeblokkeerd, uitgezonderd die van de vroegere as-mogendheden hun bondgenooten, benevens die van neutraal gebleven landen. Polen verlangt de terugkeer uit Engeland en verder West-Europa van alle Poolsche strijdkrachten. Er is 10 millioen pond ster ling aan Poolsch goud in Engeland. Mag Engeland daar beslag op leggen Wij 2iin toch bondgenooten, zegt de Poolsche regee ring. 'n de Amerikaansche bezettingszone zul len in januari in 11000 gemeenten gemeente raadsverkiezingen worden gehouden. Ste den boven de 20.000 inwoners komen niet Brilsche en Britsch-Indischo troepen zullen Fransch Indo-China verlaten. Het Bijzonder Gerochlshof in Utrecht heeft legen den landwachter J. de Kuijper le Lin- rchoten, die tientallen menschen heeft aan gebracht, de doodstraf geëischf. De Japansche communisten hebben hel keizerlijk paar op de zwarte lijst geplaatst als oorlogsmisdadigers. Blokzijl vraagt gratie De verdediger van Max Blokzijl heeft op de Griffie van het Bijzonder Gerechtshof een verzoek om gratie ingediend. Over dit ver zoek zullen zoowel het Hof als de Bijzondere Raad van Cassatie advies aan H. M. de Koningin moeten uitbrengen. Ned. atoomonderzoek reeds gevorderd Amerikaansche professoren hebben erva- •n, dat de Nederlandsche wetenschap in de bestudeering van het atoom-onderzoek reeds zeer ver gevorderd is. Zij brachten bezoek aan de Philips-laboratoria. Daarbij werd hen een cyclotron, een hvper- modem apparaat voor het transporteeren atomen getoond, dat reeds voor 85 pet. gereed is. Het weegt 250 ton. Het zal op een na de grootste cyclotron ter wereld worden. Do grootste cyclotron wordt in Caliiornië gebouwd. De Amerikaansche -eleerden waren vol bewondering, toen zij bovenalen vernamen, dal reeds sedert 1934 uitgebreide onder zoekingen plaats vonden. De cyclotron werd gebouwd onder de Duitsche bezetting, zonder dat do Duitschers enig idee van hadden. Nederland helpt Indië H. K. H. Prinses Juliana sprak gisteravond :or Herrijzend Nederland in verband met de actie „Nederland helpt Indië". Gisteren 3or drie jaren begon de Japansche aanval Pearl Harbour. Verder spraken oudminisler Weller en de lieer Ketlwich Verschuur, directeur-generaal zn het Ncd. Roode Kruis. Telefoontoestellen terug Nederlandsche P.T.T. ambtenaren hebben Neurenberg beslag gelegd op een groot aantal telefoontoestellen, die de Duitschers ins land hadden weggesleept. Zij wor den teruggebracht en zullen in een drin gende behoefte voorzien. Verplicht verkeers-onderwijs Naar de K.N.A.C. verneemt, is in de laal- e vergadering van de Verkeerspolitie- immissie. waarbij zijn aangesloten de chels der verkeerspolitie van Amsterdam, Arnhem, Groningen, Eindhoven, Den Haag. Haarlem, Rotterdam en Utrecht, besloten den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen te verzoeken het verkeers- enderwijs als verplicht vak in het leerplan der Openbare en Bijzondere Lagere Scholen op te willen nemen. Reeds herhaaldelijk heeft de K.N.A.C. ook lang voor den oorlog op hel belang gewezen van verplicht verkeersonderwijs. Nog onlangs hoeft de K.N.A.C. zich in een adres aan den Minister van Onderwijs uil- gesproken voor de wenschelijkheid van spoedige invoering van dit onderwijs. AAN ONZE POST-ABONNEES Wij verzoeken onze Posl-Abonnees, die per Bank of per Postwissel het cbonnementsgeld voor het le kwar taal 1946, groot f 3.78, willen over maken, dit te willen doen vóór 20 December a.s., daar na dien datum de kwitanties verzonden zullen wor den, verhoogd met incasso-kosten. ADMINISTRATIE VRIJE STEMMEN Ruim 11.000 pakjes vloei in beslag genomen Een dezer dagen hielden ambtenaren van den C.C.D. op het Kerkplein te 's-Graven- hage een kruideniersbediende staande, die een onschuldig uitzienden koffer droeg. Bij onderzoek bleken zich hierin fe bevinden 375 dubbele paktos sigarettenvloei. Na een langdurig verhoor en na een onderzoek in sen perceel aan de Lavendelstraal te Den daag, kwamen nog 11.415 dubbele pakje: Rizla-vloei fe voorschijn. Voor zoover thans reeds kan worden vastgesteld, lag het in Je bedoeling de boekjes tegen een opa- dreven prijs in den gilhandel te brengen. De in beslag genomen pakjes zullen in den normalen handel worden teruggebracht. De wettigheid van het doodvonnis van Max Blokzijl De kwestie van de doodstraf voor poli tieke misdadigers heeft reeds veie pennen in beweging gebracht, en reeds veel is daar over, vooral in de kringen der juristen, ge discussieerd. In verband hiermede is de door den Biizonderen Raad van Cassatie gedane uitspraak inzake Max Blokzijl groot belang. In zijn antwoord op hol verweer zegt de Raad Overwegende, dat de regeering in den noodtoestand, geschapen door do bezetting van het Rijk in Europa, die het grondwette lijk voorgeschreven overleg tusschen de Kroon en de Staten-Genoraal volstrekt hinderde, bevoegd was de door de bijzon dere omslandighedon geboden maatregelen van wetgevenden aard bij Koninklijk Besluit le treilen dat deze noodtoestand het for hand men van het onderwerp van het Besluil Buitengewoon Strafrecht door de regeering rechtvaardigt en zij bij het uilvaardiaen van de artikelen haar bevoegdheid niet heeft misbruikt. Noch uil den tekst van artikel 100 Wet boek van Strafrecht, noch uit -ziin wordings geschiedenis blijkl, dal aan dit artikel een strekking moet worden toegekend, welke zou inhouden dat ook voor den noodtoe stand, die door de volledige bezetting van hel Riik in Europa is ontstaan, de bevoegd heid van de regeering lot het uitvaardigen van voorschrift op strafrechtelijk gebied binnen enge grenzen zou moeien blijver UBT STAO EN LAND Goes Donderdag vergaderde de Bond van Chr. Politie-amblenaren in Nederland, met hel doel de destijds tijdens de bezetting verbo den afdeeling van dezen Bond weder op richten. De correspondent van dezen Bond sprak 'er het verleden, heden en toekomst van do aideeling. De Hoofdbestuurder De Wolf sprak over den grondslag van den Chr. Polilieamble- n Bond en de bonds-ambtenaar de heer Rook uil Amsterdam over hetgeen door den Bond apart en in samenwerking met dsn R.K.- en den Ned. Politiebond gedaan wordt. De heer A. de Lange, Voorzitter van den Chr. Besturenbond, wees op de noodzake lijkheid van Christelijke organisatie en sa menwerking van alle christelijke orqanisa- en beval de samenwerking met niet christelijke organisaties aan, indien dit het principe niet in gevaar brengt. De oud-voorzitter van do vroegere afdee- ïg, de heer Tange, herinnerde nog eens in de gezellige vergaderingen van vroeger en beval in een zeer principieel betoog den Bond en de Aideeling bij de aanwezigen en wekte op tot trouw vergadering- bezoek en ijverigen arbeid. Hierna word de aideeling opgericht en traden 20 leden toe. In het Bestuur werden gekozon de heeren S. de Putter, agent van politie te Goes, f. Zwijgers, wachtm. mar. te 's Heer Aronds- kerke, J. Meijer, hulp mar. to Kapelle, P. Klap, wachtm. kon. mar. te Schore, J. Vader, hulp agent van politie te Goes. De opgerichte aideeling zal den naam Goes en Omstreken dragen. Verwacht v/ordt, dat nog meerdere leden zullen toetreden. OVERDENKING VREDE teckduif drnngl liet (nisje van ol draagt bet rouwfloers nm de aan duizend deuren staat een kruis van bloed. O. lieve land. uw polders werden water want dec:' bevrijde bloedt uit loovcel wo dat vrede enkel draaglijk moukt de pijn. l dolkstcckduif draagt li JAC. VAN (Uit i „Nag :t Vlec: b") P.S. Nauwelijks was onze vorige over denking onder de menschen gekomen en had men dus kunnen lezen over de moeder die voor haar sukkelend kind moest loopen van het kastje naar dsn muur. zonder Ie worden geholpen, of ons werd een brief toegezonden, waarin do volgende regelen „Met belangstelling las il: de pagina in de courant van 1-12-45, met als opschrift „Overdenking". Ik heb er mijn conclusie uit getrokken. We weten wel hoe hel hier en daar naar toe gaat. Alleen wil Uc hier aan toevoegen, dat, wanneer het een kind uit den gegoeden stand was. het allang in orde geweest zou zijn. Ik wil de Redactie, namens mij en mijn vrouw, verzoeken, dit schrijvon door te zenden aan de betreffende familie. Bedoeldo jongen kan zoo spoedig mogelijk bij ons hier komen. Kosten ziin hier niet aan verbonden. De reiskosten hierheen zullen door mij worden vergoed. In mijn woning is eon ruime slaapkamer met voldoende licht en lucht Wij zijn dankbaar, dat ons stukje dit gevolg heeft gehad. Moge Gods zogen hierop rusten. Hier sprak Zijn Geest. Red. Naar wij vernemen, staat het nu vast, dat Goes ook zijn 40 steenen noodwoningen krijgt. Dit is een verheugend bericht, aangezien het tekort werkelijk nijpend is. Het aantal evacuees, dat van het bevolkingsregister wordt afgeschreven, neemt toe. Heeft Goes tot ongc-voer 3000 evacuees gehad, thans is dit ^aantal gedaald tot 1800. Maar zells indien er geen evacuees in Goes meer zul len zijn, dan nog zal Goes hard moetsn bouwen, om het steeds stijgend aantal vaste inwoners onderdak te verschalfen. In den afgeioopen nacht werd de spie gelruit van den schoenwinkel van Van Haren in de Lange Kerkstraat door een vrachtauto ingereden. De politie stelt een onderzoek in. Het Hoofd van den Politieken Opsporings dienst verzoekt dringend alle corresponden tie van N.S.B.-ers en N.S.B.-lectuur zoo spoedig mogelijk in le leveren op zijn Bureau. Beestenmarkt 1, Goes. Dit qeldt vooral voor diegenen, die thans woon achtig zijn in huizen waarin N.S.B.-ers ge woond hebben, Burg. Stand. GeborenAnlonia M. J.. d. v. A. C. I. Oermens en P. J. van lersel. Janna M„ d. v. L Volkers en A J. Huijsman. Overleden K. Braamse. 70 jr., weduwe van H. L. van Verssom. J. C. Brocke, 79 jr., wedn. van M. Oosterling. De Roode Kruis straalcollecte heeft ruim f 1400.opgebracht. Vlissingen Donderdagavond werd voor do Z.V.U. afd. Vlissingen het looneelsluk „Oranje Hotel" opgevoerd voor een goed gevulde zaal. Het sluk, dal reeds drie maal met groot succes in Middelburg is opgevoerd en waar van de recensie reeds in ons blad heeft gestaan, oogstte ook hier veel bijval. Als we dit stuk zien, beleven we weer de jaren die achter ons iiggen. De jaren, waarin ons volk geknecht en -gemarteld werd. Prachtig spel werd er vooral ge leverd door Hans Surink als de Jodenjon gen. Julius Cohen, en door Nico de Jong, in ziin rol als dr. Geuze. We zouden nog veel meer over dit stuk kunnen zeggen, maar kunnen volstaan met de mededeeling, dat wat hier geboden werd op zeer hoog peil stond. Dat hel publiek dil wist te waardeeren, bleek uit het da verend applaus. Dat er meer zulke avonden mogen volgen. De bij de Geref. Kerk te Vlissingen be roepen Ds. B. Hindriks te Dussen heeft dit beroep aangenomen. KATTENDIJKE. De Roode Kruis Collecte bracht ongeveer f 800.op. BIEZELINGE. Beroepen tweetal voor do Chr. Ger. Kerk Ds. A. Gruppen te Elberg en Ds. B. Nederlof te Eindhoven. VOOl EDB JBUCMD OPLOSSING RAADSEL Het gevraagde eiland heet WALCHEREN. De woorden ziin1. winter, 2. asbest, 3. latijn, 4. chocolade, 5, honing, 6. enkel, 7. rekel, 8. eigenaardig, 9. Nederland. WAT DOEN AMERIKAANSCHE KINDEREN GRAAG? Zooals alle Nederlandsche jongens en eisjes. zooals trouwens allo kinderen over de heele wereld, vragen do Amerikaansche kinderen veel. Wat gebeurt er met de bla- dio in den herfst op de natte aarde vallen Waar wordt asbest govonden Hoe v/erkt een microscoop Waarom blijft hout drijven? Wat? Waar? Hoe? Waar- Hoeveel keren hebben jullie zelf niet vraag gesteld aan vader, moeder, enderwijzer Zoo vragen nu ook de Ame rikaansche kinderen en omdat hun vaders en moeders vaak allebei heel druk werk hebben overdag en hun onderwijzers, nel als die van jullie, nu eenmaal geen tijd hebben om alle vragen te beantwoorden, gaan zij na schooltijd en in do vacanlies rar de jeugd-afdeelingen van de musea, e zich in honderden steden bevinden. In die musea gaat hel heel gezellig foe. Voor de kleintjes worden er verhalen ver en daar v/orden geen plaatjes bii ge loond. maar echte dingen, die de jongens i meisjes in de hand mogen houden en in alle kanten bekijken. De ouderen hebben huij speciale clubs. In de teekenclub vinden zij voorbeelden, zooveel zij maar willen, en reproducties van allo mogelijke bekende kunstwerken. Af en toe richten de jonge teekenaars. sa men met de jongens en meisjes, die boet- seeren, (hot museum verstrekt klei) tentoon stellingen in. De kinderen, die belang stellen in aard rijkskunde, worden lid van een landkaarten- club. Een vingor-afdruk-club leidt detectives in den dop in de moderne vinger-afdruk- wetenschap in. Microscopen zijn er bij de vleet en wie dus do wonderen van de na tuur wil bestudoeren. kan zijn gang gaan. Ook worden er uitstapjes gemaakt naar fabrieken, of naar het land. De moeste jeugd-afdeelingen van musea geven een krant uit. De kinderen schrijven er zelf in, vormen zelf de redactie en drukken hun blad ook zelf. In sommige musea geven orkesten, sa mengesteld uit jeugdige musici, concerten voor het publiek. En wie geeft er nu leiding in al die clubs zullen jullie vragen. Niemand, is het antwoord. Het personeel van de musea geeft raad en inlichtingen, maar het zijn de jongens en meisjes, die hel werk doen. Zij houden lezingen voor elkaar en helpen bereid willig hun jongere vriendjes en vriendinne tjes. De jeugd-afdeelingen van de musea zijn erg populair en iederen dag slroomen de kinderen er binnen, om kennis en een rui men blik op le doen, die zij noodig hebben om slraks, als zij volwassen ziin, mee le helpen aan den opbouw van een nieuwe, vredige wereld.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1