VRIJE STEMMEN Centraal hestaur in Duitschland? Öp wta. naac- Indië- DE PROBLEMEN in het VERRE OOSTEN Bij alle belangstelling, die men, volkomen begrijpelijk overigens, heeft voor Indië, moet men het groote geheel, waarin Indïo een schakel vormt, niet uit hel oog ver- Zoo moet de oorzaak van do ellende van Indië slechts ten deelo in Indië zeil gezocht worden. In belangrijke mate heelt Japan bijgedragen tot den chaos, die daar heerscht. Het zijn de Japanners geweest, die bij droegen tot de creatie van de republiek Indonesia. Zij organiseerden vele jonge in landers in een soort lascistische organisatie, die zii de „Hei-ho" noemden en die het best is te vergelijken met de S.S. ol de W.A. Zoolang do orde niet is hersteld en deze extreme rooversbenden, die op beestachtige wijze Nederlandsche vrouwen on kinderen om het leven brachten, niet ziin beteugeld, kan onderhandelen weinig vruchtbaar re sultaat hebben. Op de gebeurtenissen voor uit loopen heelt al even weinig zin en men dient al te wachten, wat de dag van mor gen zal brengen. Zeker is evenwel, dat wij meer steun hadden mogen verwachten van onze bondgenooten, van Australië in de eerste plaats als onmiddellijke nabuur. Het is er niet van gekomen. De mentaliteit van den Australischen arbeider, die zulk een gewichtige rol in het Indische drama speelt, wordt toegelicht in een artikel van de „Op- dracht", waaraan wij het volgende ont- leenen „Vooral de Australische arbeiders, die over het algemeen niet het ontwikkelings peil hebben bereikt van hun Engelsche klassegenooten, slaan op hot stuk van on handelbaarheid elk denkbaar record. Zij zijn egoïstisch, koppig, eigenwijs en bekrom pen in een mate, die een gewoon mensch onbegrijpelijk voorkomt. Het woord „uit buiten" ligt den Australischen arbeider op den mond bestorven. Zoodra er zich iets voordoet, wat hij als zoodanig kan quali- liceeren, staakt hij rustig en overmoedig." Nadat het blad uiteen gezet heelt, hoe tijdens den oorlog de arbeiderspartij do meerderheid kreeg in het parlement, lezen wij het volgende „Plotseling ontdekten de Australische ar beiders, dal de Indonesiërs onderdrukt wer den, dat zii recht hebben op de onafhanke lijkheid en in staat ziin deze te handhaven. De Nederlanders zijn eensklaps geen lei ders en opvoeders meer, doch uitbuiters, die het op het bloed van de Indonesiërs hebben gemunt." Opgemerkt dient te worden, dat dit de houding van do arbeiders is en dat de regeering zich naar buiten „neutraal" toont. Ook mogen wij niet vergeten, dat Australië zich in verschillende declen van .de wereld zware offers heelt getroost en er thans kennelijk genoeg van heelt, zich verder in wespennesten te steken. Moge China, in verband met de aebeur- tenissen in het Verre Oosten ver verwijderd schijnen van de Indische gebeurtenissen, toch staat Indië door zijn belangrijke Chi- neesche bevolkinq in nauwe verbinding met dit land. China beslaat een-lwaalide vqp de bewoonde aardoppervlakte en neemt een-vierde van Azië in beslag. De Chi- neesche journalist Hsiao Ch'ien, die in zijn land groote bekendheid geniet, heelt in het Engelsch een werkje doen verschijnen, waarin hij een heldere uiteenzetting geelt van het China van dezen tiid. Het boekje draagt den naam „China but not Cathay". Cathay was de oude middeleeuwsche naam van hel Chineesche Rijk. Deze jongste oor log heeit er nog meer toe bijgedragen om hetgeen er nog overbleef van het oude Cathay weg te vagen. Welke enorme krachtsinspanningen China zich heeft moeten getroosten om zich te handhaven in dezen oorlog, blijkt uit het feit, dat in 1938 na den val van Hankou en Canton, toen China zijn rijkste gebieden kwijt was, eveneens 90 pel. van zijn indus trie had verloren. Op coöperatieve wijze slaagde China er evenwel in, zich op de been te houden. Deze oplossing was zoo doeltreffend, dat langs den vermaarden Birma-weg vrijwel alleen militair materiaal behoefde te worden aangevoerd. Deze coö peratieve organisatie, die een krachtig eco nomisch wapen vormde tegen Japan, werkte door tot in de enclaves, waar de guerilla's opereerden. De Chineesche Minister van Economische Zaken. Wong, kon weldra verklaren, dat iedere 40 minuten een nieuw bedrijf werd gesticht. China wordt een land, waarmee in de toekomst ter dego rekening zal moeten wor den gehouden. Een land. dat industrieel de taak van Japan, als voorziener van het Verre Oosten, wel eens zou kunnen over- Britsch Indië is een speciaal zomenkind van het Britsche Rijk, dat zich daar met veel schipperen weet te handhaven. Ook hier vormen de nationalisten geen eenheid. De religieuse geschilpunten tusschen Hin does en Mohammedanen lijken niet Ie over bruggen. Voortdurend vinden dan ook bot singen tusschen beide partijen plaats. Waar wij ook den blik heenrichten in Azië, overal staat de Aziaat tegenover de moeilijkheid, hoe zich aan Ie passen bij de veranderde omstandigheden. In het eene land neemt de ontwikkeling het karakter aan van een langzame, maar pijnlijke evo lutie. in het andere gaat het met krachtige schokken gepaard. Een groote verantwoor delijkheid drukt op de West-Europeesche mogendheden. Zij dienen in dezen over gangstijd voor Azië. die door dezen oorlog in tempo werd versneld, op de meest tac tische wijze op te treden. Van hun beleid zal het tenslotte afhangen, ol deze ontwik keling harmonisch zal verloopen. 1. Demonstratie voor een Joodsch tehuis in Palestina In Amsterdam werd dezer dagen in de synagoge aan de Lekstraat een Joodsche samenkomst gehouden. Er sprak o.a. de pas benoemde hoogleeraar Prol. Mr. Dr. I. Kisch. Hij zeide tot Engelandbeloften moeten gehouden worden. Dat is een wet zonder welke geen samenleving mogelijk is. De toezegging van Balfour moet worden gestand gedaan. Mr. Abel J. Herzberg riep ziin volksge- nooton op, om trouw te blijven aan zichzelf, gelijk het was de eeuwen door. Het lijkt soms wel of de Joden trachten zich te assi- mileeren, uit vrees anders op te vallen. Maar de doorgemaakte verschrikkingen heb ben getoond, dat dit niot helpt. Overal op de wereld steekt het antisemietisme den kop op, ondanks de nederlaag van het nazi bewind. Nergens vindt de Jood een plaats om „onder te duiken". De toestand van het Joodsche volk is thans zeer precair. Er is slechts één oplossing, een concentrische Joodsche staat. De kleine rest die in Europa is overgebleven, moet nu de idee van het Joodsche volk uitdragen. De conferentie zond een telegram aan de Engelsche regeering. waarin zij verzoekt onmiddellijk over te gaan tot een immigratie van Joden in Palestina op groote schaal, opdat de belofte van Balfour kan worden ingelost. 2« JAARGANG NJUMMhB 333 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrij 'iq 7 December Algemcene Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boenna. Hoofdredacteur J. Kockebakkcx. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Byrnes en Bevin spreken Felle critiek op Franco De Amerikaansche Minister van Buiten- landsche Zaken Byrnes heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat de Vereen. Staten desnoods zonder Frankrijk maat regelen zullen nemen om een centraal be stuur in Duitschland te vestigen. Byrnes keurde de wijze van onderhandelen van Frankrijk over een unanieme overeenkomst over het bestuur van Duitschland al. President Truman heeft al eenigen tijd geleden verklaard, dat er onderhandelingen gaande waren over een herziening van de verklaring van Potsdam, De „Big Three" zijn van meening, dal de vraagstukken van Ruhrgebied en Rijn land beter ter sprake kunnen komen op de vredesconferentie, omdat hierbij ook territoriale problemen betrokken zijn. Byrnes noemde de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk overi gens „uiterst aangenaam". Minister Bevin heeft in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat do Vereenigde Staten nog geen voorstel aan Engeland hebben gedaan tot herziening van Pots dam. maar dat de Engelsche regeering. wanneer dit voorstel gedaan mocht worden het „zeer nauwgezet en sympathiek in overweging zullen nemen". Bevin wees er tevens op, dat reeds ge ruimen tijd voor de conferentie van Pols- dam oen beslissing was qenomen over de bestuursfunctie van Duitschland en dat de Fransche regeering daarbij evengoed parti is, als de drie mogendheden, die bij dc conferentie vertegenwoordigd waren. Bevin contra Franco! Naar aanleiding van vragen in het La gerhuis over het proces tegen de 22 Spaan- sche anti-fascisten, verklaarde Bevin onder luide toejuichingen van de regeeringsban- ken, dat de Engelsche regeering het regime van Franco verafschuwt, en op de vraag, of een dergelijke opmerking wel gepast was van een minister van Buitenlandsche Zaken van een regeering. die met die van Franco op redelijken voet staat, ant woordde Bevin „Men kan vriendelijk met iemand omgaan of openhartig. In dit geval is hef niet slechts een man, doch een heel regime, een regime, waarvoor de Engelsche regeering geen sympathie koestert." Bevin verklaarde voorts, dat de confe rentie van minister van Buitenlandsche Za ken wel verdaagd is, maar toch bestaat. Er is geen permanent secretariaat-generaa' opgericht, maar de ministers van de Ver. Staten, Rusland en Enaeland staan voort durend met eikaar in contact. Amerika leent 4.4 milliard dollar aan Engeland Naar Reuter Ie Washington vernomen heeit. is overeenstemming bereikt tusschen Amerika en Engeland over een leoning van 4.4 milliard dollar. De overeenkomst zou Donderdag geteekend worden. Franschen protesteeren tegen den terugkeer van Mitropa Naar de Daily Herald vefneemt, heeft de Fransche regeering te Washington, Moskou en Londen een protest ingediend tegen hel weer in dienst stellen van de „Mitrooa", de Duitsche Slaapwagenmaatschappij, in df Amerikaansche bezettingszone van Duitsch De Franschen betoogen, dat de maat schappij een waardevol instrument is qe woest voor de Duitsche penetratie in Cen traal Europa. De Amerikanen hebben de exploitatie van de spoorlijn Frankforl-Borlijn overgedragen aan de Mitropa, welke weer haar oude personeel in dienst heeft genomen. Geen Italiaansche troepen in de grensgebieden Hef christelijk democratische blad „Po polo", dal geldt als spreekbuis van der Minister van Buitenlandsche Zaken, profes leert legen hef voornemen der geallieerden geen Italiaanscho troepen toe te laten to'. die noordelijke grensgebieden, waarover ae schillen hangende zijn tusschen Frankrijk ei Italië. Zooals qemeld, zullen de Noord-Itati aansche grensgebieden binnenkort terug keeren onder Italiaansch gezag. De „Popoio" zegt niet in te zien, waarorr de regeering geen troepen zou kunnen 3|u ren. wanneer het haar van pas komt zulk te doen. Het blad neemt aan, dat de regee ring dit standpunt te kennen heeft qegevet aan den geallieerden conlroleraad. Trommelvuur van documenten ii Neurenberg De Britsche beschuldiger. Sir David Max well Fyfe, behandelde 15 van de S9 dooi Duitschland gepleegde verdragsschendin gen. Het onderwerp bleek dusdanig taai te zijn, dat de perstribune vrijwel leeg stroomde. Deze stapels officieele teksten ziin overi gens wel de meest beklemmende aanklach' tegen het „internationaal bandietendom", zoo seint de speciale verslaggever van het A.N.P. Namen van tal van Europeesche staats lieden, wier levenswerk het is qeweest. den oorlog door een systeem van inter nationaal recht uit te bannen, klonken door de gerechtszaal. Fyfe liet de geheele ontwikkeling van hel internationaal recht tot uitbanning van don oorlog, beginnend bij de eerste Haag- sche Conventie van 1899, de revue pas- Uil dil „trommelvuur van documenten" blijkl verder, dat Duitschland plannen had lot uitbreiding van steunpunten voor de Luftwaffe voor de periode van 1938 tot 1950. Er was voorzien in het opstellen van 144 eskaders voor den strijd tegen Enge- Wanneer het uitbreidingsplan op de wandkaart wordt gedemonstreerd, glimt Goering van pleizier en geeft hij 1e kennen dat ook deze beschuldiging er naast is. De toestand in Bandoeng nog gevaarlijk Minister. Bevin heeft in hel Lagerhuis goede verwachtingen uitgesproken ten op zichte van de oevolgen der bijeenkomst van de „nationale conventie" te Batavia. Hij hoopt dat het mandaat, aan Sjarir no- geven, nieuwe besprekingen tusschen Ne derlandsche en Indonesische leiders mo gelijk zal maken. De Britsche regeering zal bemiddelend blijven optreden, en trachton verder bloed vergieten te voorkomen. „Het spijt mii echter." zei hij, „dat da extremisten geen neiging vertoonen, hun terroristische activiteit Ie staken, waardooi onze strijdkrachten in hevige gevechten zijn betrokken, en menschenlevens onder bijzon der schokkende omstandigheden zijn ver loren gegaan, In Bandoeng blijven de oorlogshcndelin gen voortgaan. Een versterkte stelling werd na beschieting door Britsche artillerie ont Rusland's verliezen Het Parijsche instituut voor onderzoek var Ie Sovjet-economie becijfert dat in Ruslanë 17 miliioen dooden zijn gevallen, waarvan miliioen militairen. Hel aantal gewonds cldaton wordt op 111 z miliioen - 'schat. Je Sovjet Unie zou ongeveer 10 procent van .aar bevolking verloren hebben. »ien voetbalwedstrijd en tele' isie New-York meldt, dat in Philadelphia een voetbalmatch werd gehouden, die door tele visie naar New-York en andere plaatsen werd uitgezonden. De beelden kwamen zoo goed over, dat de toeschouwers volkomen het gevoel hadden, zelf den wedstrijd bij te wonen, en juichton en applaudisseerden bij een spannend gedeelte. Roomsch en protestant tezamen Te Haarlem zal in de week voor Kerst mis een kerstspel worden opgevoerd, waar- can de jeugd van alle Protestantsche ker ken van Haarlem en omgeving, benevens lie van do Roomsch-Katholjeke en de Ou.l- Katholieko Kerk zal deelnemen. Zij wil daarmede van haar geloot getuigen, zooals bericht wordt, ja „eendracht, dankbaarheid en vertrouwen". Een wonderlijk verheugend bericht De kosten van den tweeden werejd-oorlog Een Amerikaansch geleerde, James H. 3rady. hoeft berekend, dal de tweede we- reldoorlog de wereld aan bewaponintr en oorlogsmateriaal ongeveer 2.500.000.000.000 gulden gekost heeft. De totale oorlogs schade bedraagt ongeveer 600.000.000.000 gulden. Bij deze cijfers zijn de bedragen, belre!:- ':ing hebbende op den 10-jarigen oorlog in China, niet meegerekend. Atoom-energie voor industrieele doeleinden De Standard Oil Company van New Jer- ■ey zal onderzoekingen naar de mogelijk heden van het gobruik van atoom-energie roor industrieele doeleinden doen uitvoeren 'oor een groep van geleerden op het ge- ied van de theoretische physica. onder lei- ling van Dr. Karl Cohen, een van de he iende aloombom-geleerden. Het centrum cor deze wotenschapeelijke onderzoekingen al gevestigd worden in een nieuw labora- orium, dat de Standard Oil zal bouwen in Zonden, New Jersey. Dr. Cohen is 32 jaar en een specialist op 'ot gebied van de theoretische phvsica. Tij werkte aan atoom-onderzoekingen aan le Columbia Universiteit te New York. /oordat hij opdracht ItTeeg zich aan hel jlan voor de atoombom te 'wijden. Nieuws in een regel Een Chineesche monnik, thans verblijf hcudende in een klooster te Brugge, zou 'olgens de Catholic Herald voorkomen op Ie lijst van candidaten voor kardinaal, ïij is bijna 80 jaar oud on was vroeger Minister van Buitenlandsche Zaken in China. ',ater bekeerde hii zich tot het katholieke geloofnog later werd hjj priester. De „Tijger van Manilla", de Japansche eneraal Tomoyoeki Yamasjita. berucht om e ender zijn bevelen begane wreedheden, ei dat hij geen contact had met ziin rain- 'eren, en dat daarom alles zoo verkeerd De voorzitter van den oppersten Sovjet- aad in Rusland hield een rede voor de rganisatie der jonge communisten en hij poorde hen daarin aan, vreemde talen te -eeren en de uitingen van andere volken le gaan bestudeeren. Generaal Smuts heelt op een congres te 'Caapstad verklaard, dat de ontdekking van fe atoombon en de oprichting van de nieu we wereldorganisatie, de kans geven op oen blijvenden vrede. De atoombom kan een machtig wapen ziin om don viede lo bewaren, en de Bond der Vereenigde Vol keren kan een nieuwe toekomst voor de menschheid openen. Attlee sprak op de jaarlijksche samen komst van de Royal Society, de oudste we fenschappelijke vereenigirtg der wereld. Hij zeide, dat hot belangrijkste vraagstuk, dat de menschheid op het oogsnblik bezighoudt is, hoe de ontwikkeling der wetenschap dienstbaar kan worden gemaakt aan de goddelijke bevelen en ton voordoele van de menschheid, en niet den geleerde verlaagt lol een middel tot massamoord en lot een vernietiger der menschheid. Acht leeuwen, een troep apen, een slang en een hyena zijn gc-durende een treinreis in Italië ontvlucht uit de menagerie van hot circus, waartoe zii behoorden. Laat ons dus voorlcopig niet naar Italië gaan. temii met een jachtgeweer om op groot wild te jagen. Handel tusschen Nederland, België en Luxemburg Uil het in druk verschenen jaarverslag der Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg wordt o.a. mee gedeeld. dat de voorzitter in een voorrede, dato September 1945, zegt „V/ij zijn thans op uitstekende wiize toe- geruit en gereed voor de krachtsinspanning, die van ons gevergd zal worden bi: de herleving der handelsbetrelclringen tusschen de drie Janden, die trouwens op groote schaal is ingezet." Voorts wordt een lans gebroken voor be wegingsvrijheid van den handel, en zoo spoedig mogelijk terugtrekken van de regee- ringsbemoeiing, hoezeer die ook in den be ginne noodzakelijk was. Inschakeling van het bedrijfsleven bevordert de economische ontplooiing en heelt een gunstigen invloed op bet prijspeil. Een tol-unie acht men algemeen nood zakelijk, en de gesloten douane-conventie -s daarvoor een goede voorbereiding. Daar door zal voor do nijverheid der drie landen zen veel groolere binnenlandsche markt openstaan, daar deze een bevolking van 18 miliioen, zal omvatten. De bedoeling is. dal deze regionale tol-unies wederom op den duur zullen leiden tot een veel grootere nternationale unie. Als een der moeilijkheden noemt het rap port het opvallende verschil tusschen den levensstandaard in Nederland en België, ten gunste van Nederland. Dit verschil is tij dens de bezetting eenigermate verminderd, doch is toch nog lang niet gelijk. En dit is bi) landen die een tol-unie hebben ge sloten toch zekor wenschelijk. Een andere moeilijkheid is dat b.v. in de miin-ïnduslrie België vooral in het Zuiden des lands worstelt met verouderde uitrusting en ongunstige exploitatie-voorwaarden, zoo dal de dagproductie van een Nederland sche n mijnwerker 1200 kg. is, tegenover 800 kg. in België. Ook hier moet verbetering komen. Vast staat, dat aan een innige economi sche samenwerking thans meer dan ooit behoefte beslaat. „Het Laatste Nieuws" schrijft Teneinde elkander wederkeerige hulp te verluenen en hun belangen onderling in overeenstemming te brengen, hebben de rogeeringen van België. Frankrijk, Neder land en Luxemburg besloten zich met el kander te verstaan betreffende a. De bevoorrading van levensmiddelen en leveringen van eerste levensbehoeften b. De wederziidsche levering van grond stellen en 'werktuigen, welke onmisbaar zijn voor het weer op gang brengen van de nijverheids- en landbouwproductie. c. Sarnenwerlring op het gebied van de bestaande voortbrenging, rekening houden de met den Iraditioneelen handel tusschen de vier landen. De vier regeeringen bo ocgen de gemeenschappelijk beschikbare hulpmiddelen zoo goed mogelijk te benutten en. ieder voor zoover het haar betreft, een progressieve hervatting van den internatio nalen handel to bevorderen. De hierboven vermelde vraagstukken zul len bestudeerd worden door oen Raad var? Economische Samenwerking, die bestaan za' uil drie afgevaardigden, welke onderschei denlijk de regeeringen der Belgisch-Luxem- kurgsche tol-unie, der Nederlanden en van Frankrijk zullen vertogenwoordigen. Ingezonden medede ling - Wat r - Weet U dat niet? Daar "op de bon Nieme'jcr's Ga verkocht! De strijd tegen de geslachtsziekter De toeneming van het aantal geslachts ziekten dwingt tot mobilisatie van alle krach ten' voor de bcstriiding van dit volkskwaad. Hoewel in een zeer groot aantal steden in ons land Consultatiebureaux gevestigd zijn, die zich bozig houden met de bestrjj ding van de geslachtsziekten, zijn do plaats daarvan en de uren van behandeling bij het publiek niet altijd voldoende bekend. Het Hoofdbestuur van do stichtinq ten algemeenen nutte tot het cxploiteeron van censultaliebureaux voor geslachtskunde heeft zich dan ook gewend tot alle direc teuren van de plaatselijke geneeskundige diensten en tot de zich met de bestrijding van de geslachtsziekten bezighoudende or ganisaties, mot het dringende verzoek, grootere bekendheid te geven aan de plaats en de uren van openstelling van alle bu reaux. Het hooldbestuur hoopt daarmede den gang naar deze inrichting te verge makkelijken en verwacht daarvan een groo teren toeloop naar deze bureaux. Spaden voor Nederlandsche landbouwers 'n het ruim van oc-n Nederlandsch schip liggende hii de London-Bridge te Londen, werden duizenden landbouwspaden uitge laden. Zij vormen een deel van een totaal van ca. 100.000 spaden, die in Engeland ten behoeve van Nederlandsche landbou wers zijn besteld. AAN ONZE POST-ABONNEES Wij verzoeken onze Post-Abonnees, die per Bank of per Postwissel het abonnementsgeld voor het le kwar taal 1946, groot f 3.78, willen over maken, dit te willen doen vóór 20 December a.s„ daar na dien datum do kwitanties verzonden zullen wor den, verhoogd met incasso-kosten. ADMINISTRATIE VRIJE STEMMEN Tegen federatieve samenwerking van Chr.-Hist. en A.R. De leiding van de Anti-Revolutionaire Partij en die van de Christelijk-Historische Unie hebben onlangs een plan ontworpen voor een federatieve samenwerking. Thans heeft een 50-tal leden der Unie zich tot hun hoofdbestuur gewend, om hierop niet verder in te gaan. Motieven zijn tot dit verzoek le. Het program der Unie verwerpt de nntithosepolitiek, welke door deze samen werking zou worden bevorderd. 2e. De ontwikkeling in de Nederlandsch Hervormde Kerk wenscht geen separatisme, doch samenwerking geen isolement, maar zending geen conserveering, doch ver- 3e. Verder bezwaar tegen de fulionaire partij is de opvatting dezer partij 'nzake de radioook die omtrent het te voeren beleid od sociaal-economisch ter rein c-n eveneens die over het Neder- landsch-Indische —vraagstuk. Daartegenover stelt het adres, dat er voor de Unie nog orooto mogelijkheden openstaan, wanneer zij zich aan de ge varen van alzonderïng en verstarring ont trekt, en zich, met een levend geloot in Jezus Christus gewapend, tot het geheelo Nederlandsche volk wendt met den eisch lot vernieuwing van staat en maatschappij in Christeüjken zin. Dit in ons oog buitengewoon verheugend optredon dezer groep, waardoor de hoop op vereeniging die de antirevolutionairen koesterden wel in rook zal vervliegen, wordt nog beteekenïsvoller gemaakt, als wij de lijst van namen bestudeeren, die onder dit slechts enkelen Dr. A. A. van Rhijn, Mr. M. Ch. de Jong. Prof. Mr. P. Lieftinck. Prof. Mr. F. do Vries. J. M. Krijger Jr., Dr. C. W. Th. Baron van Boelselaer van Asperen en Dubbeldam, Ds. J. Langman, Jhr. Dr. G. G. C. Quarles van Uiford, J. J. van Melle, Dr. F. A. de Graaff, Dr. Ph. J. Idenbura, Mr. W. H. van Hels- dingen en nog vele anderen. Onze conclusie is de door falloozen ge hoopte samenwerking ook bij de aanst ie slembus van Ned. Volksbeweging, Ned. Hervormde Kerk-leden, S.D.A.P. on R.K. Staatspartij, op een kort en krachtig ge meenschappelijk verkiezingsproqram, welke lamenwerking ongetwijfeld groote massa's reu acliveeren en lol daden zou prikkelen, ïadert almeer de verwezenlijking. Moge de Christelijk-Historische Unie ook 'n haar geheel, of in eik geval in qrootr ■neerderheid, de feekenen der tijden ver- De Canadeezen nemen afscheid Aan het oind van de eerste week van Januari zullen bijna alle Canadeesche mili tairen Nederland hebben verlaten. De meeste Canadeezen, die hier nog zijn, willen liever Kerstmis in Engeland vieren dan in Nederland, omdat zij dan aanzien lijk dichter bij huis zijn. Tot op heden zijn 6010 ofiicieren en 11S.739 onder-officieren en manschappon van het Canadeesche leger uit Nederland naar Canada gerepatrieerd. Amsterdam-Parijs Zoodra de Moerdiik-brug weer berijdbaar is in hef voorjaar 194S. zal de rechtstreek, sche verbinding met Parijs hersteld zijn. Nu duurt de reis Amsterdam-Brussel over Nij megen nOg acht uur. (Slot) 18-10-'45. Aan boord s.s. Alcantara. Hel is vandaag een dag als alle dagen geweest. Opstaan, hangmat oprollen, efen, appèl, Maleische les. Maleisch vind ik kinderachtig eenvoudig en ik zie kans het binnen drie maanden vlot te spreken. Na de les „sloepen-roll". Er gaat dan op alle dekken een bel en ieder moet zich naar ziin aangewezen plaats begeven op het sloependek, met zwemvest en staaflantaarn met rood licht. Deze oefe ning dient om in geval van nood het schip snel te kunnen verlaten. Op de „sloepen-roll" volgt een maal. Om twee uur treden wii aan voor theorie, lezing over Indië, gymnastiek e.d. Verder zijn we vrij. Om negen uur moeten de kooien hangen. Ik heb nog weinig verteld van de reis. Welnu, bij hef vertrek uit Liverpool mistte het erg. Wij zagen geen land voor de Zuidpunt van Spanje. Daar heel ver weg een vuurtoren. Later zagen wij de kustlijn van Nooxd-Afrika, bergen, c-n eindelijk de eerste bergen van Spanje en de baai van Gibraltar, dat een enorme klomp steen is, die vooruit in zee steekt. De Spaansche kust verdween snel en links van ons zagen we niets dan water en lucht en af en foe een schip, Rechts zagen we een zeer schilderachtig land schap. Er zijn hooge bergen met spitse toppen en dan weer lage vlakte. Tusschen twee bergen in zie je weer de volgende ketens, meer landinwaarts. Dal gaat zoo door tot Algiers en Tunis. Nu komen wij aan Kaap Bon. de plaats waar de Duitschcrs den laatsten slag in Afrika verloren en de zee in werden ge dreven. Alles is prachtig en als wij de kans krijgen, zitten wij een hpelen dag aan dek. Er zou een schip in Gibraltar liggen om post voor ons mee te nemen naar Holland. Dit was niet het geval en nu gaan de brie ven in Port-Said, waar we over 2 of 3 dagen zijn, van boord. Gisteren zag ik den eersten dolfijn. Dat is een visch van ongeveer l'.'a m. lengte, die wel een halve meter boven water uil- springt, steeds voor den boeg van 't schip. Het v/as een leuk gezicht. 27-10-'45. Aan boord s.s. Alcantara. Wii zien nu allemaal zoo bruin als ne gers. Het is erg heet en wij dragen alleen een korte khaki-broek en gym-schoenen. Als je op hel dek komt, moet je direct je jasje aantrekken, anders ben je binnen een half uur verbrand. De warmste dagen hadden wij in de Roode Zee. Daar hebben wij 's nachts op hel dek geslapen. Port-Said was heel levendig. Direct toen wij 's morgens vroeg aankwamen, krioelden er veel bootjes rond ons schip. Daar zaten Arabieren en Egyptenaren in met een wil len doek om hun hoofd en een roode Sez er boven op. Schreeuwend boden zii hun koopwaar aan. Als ie iels wilde koopen. dan wierpen die kerels een louvr naar boven mei een rieten tasch. Daar deed je het geld in en liet haar weer zakken. Dan kon je weer hijschen en in de tasch kwam naar boven wat je gekocht had. Van Port-Said door het Suez-kanaal naar de Roode Zee. Het kanaal is geweldig lang en het loopt door verschillende meren. In de Roode Zee wemelt het overdaq van vliegende visschen. Ze springen uit het water op, vliegen een meter ol tien en vallen weer in zee. Wij zien steeds meer dolfijnen en al en toe een haai. Gisteravond, toen ik op dek een sigaret rookte (dat mag benedon niet om het brand gevaar) zag ik een vliegende visch. zoo groot als een meeuw. Meestal zijn zij maar een centimeter ol fien lang. 4-11-'45. Aan boord s.s. Alcantara. Uil Trincomnalé, een groote marine-haven op Ceylon, zijn wii vertrokken naar Port- Swettenham. 150 miil ten Noorden van Sin gapore. Over de radio hebben wij gehoord, dat in Nederland bekend was gemaakt, dat de Alcantara in de Straat van Gibraltar op een mijn was gefoopen en met man en muis vergaan zou zijn. Wij hebben er niets van gemerkt en we hopen dat jullie niet erg ongerust zijn ge weest. Wij zijn tot nu toe allen springlevend en gezond. Het weer is prachtig en er zijn weinig zeezieken. NIEUWS IN HET KORT De Gaspari heeft aan den Kroonprins van Italië medegedeeld, dat hij kan voorlqaan met de kabinetsformatie, omdat de zes par tijen, waaruit het moet worden gevormd, overeenstemming hebben bereikt. De libe ralen hebben goedgekeurd dat Binnenland sche Zaken in handen komt van een socia- listischen minister. Een later bericht meldt, dat de liberalen zich uit de combinatie heb ben teruggetrokken. In Griekenland duren de politieke arres taties nog steeds voort, zeggen de leden van de Earn, die thans als een delegatie der partij in Londen vertoeven. Op 21 Maart 1946 zullen de verkiezingen worden gehouden, heeft de minister-president So- foulis medegedeeld. Zeeland vóór de bevrijding 53 Omstreeks seven uur schijnt een bloedrode Iucli- boven dc buiten in het Noorden der stad. Het cleclricltcilsschip, waarmede dc moffen hun gebou- Hooy lekken de vuurtongen in dc lucht en werpen Wordt acht uur. negen uur. tien uur. Op het politiebureau ti'ten dc hulpngcn'cn, dc jchtbcschcrming en 1 cch'e politicman. De agenten temnakt waarmede dc motten hun locomotief van Ja, en daar zitten wc dan. Koud door het nie's- locii. de zcnuw.icb'igc onzekerheid en dc open ra- nn|oencfu"v0r' jd^d rondom ons 7 At Een paar lui probceren of zc kunnen knnrten, wo- liet best lukt. Een ander rammelt cen zin op de chrijfmachinc. Het ccnc sbngjc na het andere word: icrold en de cclitc agent eet een bo erham. Dreunende ontploffingen. lijkt alsof ic^aMings'over' dekhuizen" scheren! Waar slaan die nu in 7 Vallen zc in dc stad, of vliegen zc alleen maar over 1 En nog steeds wachten wc op dc ontploffing van de benzinetanks, waarvoor nog steeds alle ramen en deuren openstaan. Het luchtalarm beeft over de stad zijn pit-oonrn uitgebruld. De arm van den ngent gaat op-ncer-op- neer, waarop dc sirenes rcngcercn mc! hun klimmen de en dolende angstschreeuw. De oorlog is hij Goes, om dc stad. Dood en verderf zwieren door het luchtruim. Mars en Satan en de Doo.l rennen gillend over dc daken en voeren hun Dansc Mnco- t duurt9 verscheidene minutl^smo^hó"'"doorslikt! Gek. dat je al zulke dingen, zulke onbenulligheden. Dc waarnemend Burgemeester komt binnen. De Duitschcrs hebben dc Christelijke Bewaarschool in brnnd gestoken, twee mennetten moc'cn den brand weercommandant gaan waarschuwen, omdat dc was- scherij ges aar loopt. Hoe zit dat nu 7 Nu ben je hulp-agent geworden en durf jc nu niet Ho. maar zoo gaal dat niet. Je kon jc aan illegaal werk wijden door de facilt- ging" he'Ü-éhVo'k wel'«na' op Wshc in' sperijd. Maar dan moet je ook alle conjcquen-ics aanvaar- rcaii, niet 7 Vn'nls dan dc gcmccn-c inu* tcrwillc was, omdat jij uit dc beroerdigheid zou blijven. Ten hc'rocp op°je doet. En after all, de burgemees ter. als hoofd van dc politic, wijst jou aan. dus heb je maar te gehoorzamen. Naast elkaar blijven wc staan. De deur f» achter ons op slot gedraaid door den agent terug is niet meer mogelijk. Onze oogen moeten aan de inkt zwarte duisternis wennen, na het helle licht in de wachtkamer. Voorzichtig schuifelen we dc trapjes of. „Nou. dfc gai mc dan", zegt Jan. Vlok bij de muziektent gekomen, giert er weer een granaat. Beiden laten we on» plat voorover vallen, de armen over ons hoofd gevouwen. Knal, die is ingeslagen, vooruit mnnr weer. Nog vóór hel postkantoor liggen wc alweer. En zoo bij sprong»-- Uit dc Lange Vorststraal komen mcnschcn aan gehangen. In het hebt onzer lampen zien wc een richtcT'nög" witwTdüür 'heVTchijn"'"^ lmf anrns. Ze komen uit dc Voorstad gevlucht, waar dc gra- naten inslaan. Er zijn daor ook al gewonden, het is niet langer uit te houden. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1