VRIJE STEMMEN Antwoord van de Sovjet-Unie op Amerik. nota over Iran SINTERKLAAS HET CONGRES VAN DEN ARBEID (Slot) Nederland moet exporteeren Prof. Mr. M. G. Levenbach, Hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam. sprak over de organisatorische verhouding tusschen werkgevers en arbei ders gedurende de laatste honderd jaar. De groole beteekenis van do geschiedbe schouwing is, dat men het heden beter be grijpt. Het is natuurlijk ondoenlijk om interessant betoog op den voet te vol' doch wij zullen er slechts enkele punten uil aanhalen. Na de ontwikkeling van hel kapitalisme hier te lande geschetst te hebben, kwam hij tol de vak- en arbeidersbeweging. In 1866 ontstond de eerste vakorganisatie, n.l. de Algemeene Typografenbond. Deze or ganisatie was nog zeer tam. Men VER- ZcCHl' om loonsverhooging, eischen deed men nog niet. Later ontstond de arbeiders beweging, die zich evenwel niet meer tot het enge vakgebied beperkte, doch zich moer op politiek terrein bewoog. Van de in 1869 opgerichte Socialistische Internatio nale is in ons land in 1871 nog niets te bemerken. In ltS/2 wordt het „Algemeen Werklie denverbond" opgericht, in 1877 het Chris telijk „Patrimonium". Een arbeidersbeweging ontstond in ons land pas in 1879 door de propaganda van F. Domela Nieuwenhuis in zijn „Reent voor Allen". Het moderne kapitalisme zet zich na 1870 in ons land zeer snel door. Allerwege ko men veranderingen. Wanneer dan in 1886 de economische opleving komt. nemen ook de vakvereenigingen in bloei toe. De strijd tusschen kapitaal en arbeid wordt leller. Zoo komen in 1890 de eerste uilsluitingen voor, d.w.z.. dal de stakende arbeiders o-i straat werden gezet en de werkgevers gerden te onderhandelen met de vakver- eenigingsleiders. In 1830 kwam de groote eisch de acht urige werkdag. De arbeidersbeweging steeds grooler omvang aan. ook op politiele en confessioneel geoied, terwijl ook de be langstelling van de regeering groeide. De spoorwegstaking van 19U3 vormde een hoogtepunt in den maatschappelijken strijd in ons land. Aanvankelijk had deze suc ces. De vakvereenigingen worden erkend, de ontslagenen teruggenomen, doch de April-staking werd een vieeselijke misluk king. Toch beteekende dit niet den onder gang van de landelijke organisatie. Zoo werd de strijd tusschen kapitaal en arbeid gevoerd, dieper gezienstrijd om de vrije menschelijke persoonlijkheid. Na de middag-pauze nam Prof. Mr. K. P. M. Romme. voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, het woord, die sprak over „Loonvorming". De Overheid kan de verhouding tusschen loonen en prijzen niet naar eigen vrije keuz; vaststellen. Hot werkelijke loonpeil, dus dat wal de arbeider voor zijn loon koooen kan. wordt beheerschl door invloeden van buiten. Dit beteekent nu ook weer niet, dat het algemeen-reëele loonpeil GEHEEL buiten de Overheid om tot stand komt. Zoo hebben de chronische begroolingstekorten een on- gunstigen invloed op het reëele loonpeil. Dit kan alleen op een hooger niveau ge bracht worden, indien de productie wordt opgevoerd. Nederland moet echter exporleeren. Dit is voor ons een levensbelang. Daarom mag het loonpeil, rekening houdende met het verschil in valuta, niet hooger zijn dan in hot concurreerende buitenland. D.w.z. dat de kostprijs den export niet maa belemme ren. De loonen moeten in eiken bedrijfstak in overeenstemming blijven met het lande lijke loonpeil. Ten aanzien hiervan is bin nenkort een algemeene landelijke regeling te verwachten. De regeering is het centrak orgaan wat de loonen en prijzen betreft Een blijvend centraal orgaan is noodig vooi loonen en prijzen tezamen. Tenslotte moe: de resultante van alle krachten die op dc arbeidsproductiviteit inwerken worden nee. gelegd in loonen en prijzen. Bij dc vast stelling van de loonen is dan ook steed een inzicht noodiq in de prijzen en hie ligt ook een beslissing bij de regeering. Prof. Romme legde er nog den nadruk op, dat het College van Rijksbemiddelaar! ook nu nog van tijdelijken aard is. De uit voering van dc bedrijfsorganisatie zal ii handen van het bedrijfsleven zelf komen t< liggen. Wanneer het eenmaal zoover is. za de Regeering zich met het College var Rijksbemiddelaars kunnen terugtrekken. Met een korte speech van den tweeden voorzitter van de Stichting. E. Kupers, werd dit belangrijke Congres van den Arbeid besloten. Moeten „lichte" N.S.B.-ers worden vrijgelaten? Er zijn al heel wat pennen ir beweging gekomen over de vraag of van de politieke delinquenten z.g. lichte gevallen vrijgelaten moeten worden, ook al hebben zij zich nog niet voor een Tribunaal verantwoord. De Nederlandsche Stichting voor Statistiek heeft onlangs onderzocht hoe het publiek hierover nu eigenlijk oordeelt. Do vraag, die door de enqueteurs der Stichting aan een groot aantal mannen en vrouwen van verschil lenden leeftijd, woonplaats en sociale laag werd voorgelegd, luidt „Er wordt overwogen om de z.g. lichte gevallen vr ijet laten voordat zij zich voor een Tribunaal hebben verantwoord, maar onder voorwaarde van een zeker toezicht, b.v. een meldingsplicht. Tegen deze plan nen wordt ook wel bezwaar gemaakt, om dat men zo eerst wil berechten. Wat vindt U daarvan Deze opinie-peiling wijst uit, dal do meer derheid, 52 procsnt, der Nederlandsche be- volkinq voorstander is van voorafgaande berechting. Daartegenover heerscht bij 45 pet. do opvatting, dat men tot vrijlating, zij het onder toezicht, zou kunnen overgaan. De rest blijkt geon oordeel te hebben. Bij het onaerzoek kon worden vastgesteld dal, indien men let op den werkkring der ondervraagden, bij arbeiders, boeren, mid denstanders en administratief personeel steeds de meerderheid er de voorkeur aan geeft, dat eerst een berechting zal plaats vinden. Van personen met leidende func ties en intelleclueele be.oepen is echter 61 procent voorstander van vrijlaten onder toe zicht, ook al hoeft de berechting nog niet plaats gevenden. Gerekend naar de leeftijdsklasse blijkt, dat de jeugd sterker gekant is tegen on middellijke vrijlating dan oudere personen. Eng. Studentenbeurzen voor Ned. Studenten De British Council heeft tien studiebeur zen beschikbaar gesteld voor Nederlandsche studenten, ten behoeve van studie in En geland in 1946. Alle faculteiten zijn hier onder begrepen. Nog niet wordt medegedeeld, waar men zich moet vervoegen om hiervoor in aan merking Ie komen. Gegadigden zullen het beste doen, zich te wenden tot het Britsche Gezantschap in Den Haag. da! ongotwijleld verder den weg zal willen wijzen. 2c JAARGANG NUMMER 331 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensiag 5 December 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boenna. Hoofdredacteur t J. Koekebakker. Redactie en Administratie t Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. kSehooren de oorlogen tot hei verleden? Boodschap van Truman aan de arbeiders Het antwoord van de Sovjet-rogeering op de Amerikaanscho nota, waarin het voor stel werd gedaan, alle geallieerde troepen voor 1 Januari uit Iran lerug Ie trekken, is thans bekend. De Sovjet-Unie is van meening. dat de in Noord-Iran oorspronkelijk gestationneerde legermacht ruim voldoende geweest zou zijn. wanneer dit leger zich niet zou hebben beziggehouden met het uitoefenen van een politieke lerreur onder de bevolking. Deze eischte een bepaalde mate van zelfbestuur, waartoe zij naar de meening van de Sovjet- autoriteiten gerechtigd was. Daarom is de Sovjet-regeering gekant legen hel zenden van meer troepen door de Iraansche regee ring, daar hun aanwezigheid den toestand aanzienlijk zou verslechteren. De Sovjet-Unie zal overigens de verplich tingen, die zii op zich genomen heeft bij het verdrag van 1942 over Iran, nakomen. De oflicieele datum van het vertrek van alle bezettingstroepen uit Iran is ofiicieel 2 Maart, zes maanden na het einde van den oorlog tegen Japan. In welingelichte kringen in Londen schijnt men over het antwoord van Moskou niet heelemaal tevreden te zijn. Men wijst er op, dat do Iraansche regeering niet meer dan duizend man naar het Noorden wensch- to te zenden, wat tezamen met de reed: aanwezige 6000 man geen groote leger macht vormt, en men kan moeilijk inzien, dat deze troepen de tegenbewegingen van meer Russische troepen naar Iran moeten rechtvaardigen. Men schat, dat er op het oogenblik 30.( man roode troepen in Azerbeidsjan z: Feitelijk komt hel Russische antwoord op neer, dat do Sovjet-Unie weigert op hel Amerikaansche voorstel in te gaan. verwijt dat Rusland in strijd zou handelen met het Britsch-Sovjet-Iraansche verdrag van 1942, wijst de Sovjet-Unie dus af, dooi Ie verwijzen naar de clausule waarin ge zegd wordt, dat de datum van terugtrekking van alle geallieerde troepen zes maanden na de capitulatie van Japan is. Inmiddels schijnt in Iran de vrees een burger-oorlog steeds sterker te worden. De kwestie Iran is o.i. een zaak van de Vereenigde Naties. Deze zullen er vooi hebben te zorgen, dat in Iran door werke lijk vrije verkiezingen een regeering komt, die het vertrouwen heeft van het geheele Iraansche volk. Een eenzijdige inmenging van de zijde der groote mogendheden is daarom onjuist en lean de verwarring en slechts vergroolen. Pres. Truman over de toekomst In een brief aan don redacteur van de Army and Navy Journal heeft Pres. Truman uitdrukking gegeven aan zijn vertrouwen, dat hel gebruik maken van oorlog als in itrument voor de politiek, tot hot verleden gaat behooren, evenals de barbarij. Noo- lig is daartoe, dat de organisatie der Ver eenigde Naties meer en meer het midde wordt voor vreedzame oplossingen. De President zeide verder, dat Ameriko vast besloten is, de eenheid der geallieer dsn. waardoor de wereldoorlog gewonner. werd, te doen voortbestaan, teneinde eer. blijvenden vrede ie verzekeren. Het is ge lukkig, dat, nu wij het tijdperk binnengaan van de meer doodelijke atoom- en electro technische wapenen, er niet alleen tusscher. de Vereenigde Volken de wil bestaal toi den vrede, maar dat zij ook een procedure en een methode hebben ontworpen om de zen te bevorderen en te beschermen. Wanneer ik terugzie, aldus Pres. Truman, op de periode van zelfopoffering, die voor ons begon in Pearl Harbour en eindigde mei de overgave eerst van Duitschland en daarna van Japan, dan zie ik daarin de bedoeling der voorzienigheid, om de sla vernïj der menschheid te voorkomen en den weg te openen naar een tijdperk van vrede, waarbij de vrijheidlievende volkeren dei aardo het oog op elkander zullen richten, om den levensstandaard te verhoogen, so ciale rechtvaardigheid te bevorderen er. kunsten en wetenschappen tot grooler hoog- Alleen de vaste vredeswil van de vol keren der aarde kan een blijvenden vrede verzekeren. Politieke delinquenten Op het Departement van Justitie had oen bespreking plaats, waaraan o.a. de Direc teur-Generaal voor Bijzondere Berechting, de President van en de Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Herrtogen- bosch, benevens Voorzitters van Tribunalen in Noord-Brabant en Limburg deelnamen. Tijdens do besprekingen trad opnieuw aan den dag, dat in de zuidelijjce provin cies de ontwikkeling op het gebied der bijzondere berechting nagenoeg togenge steld is geweest aan die benoorden de rivieren. In hol zuiden zijn eerst de Tri bunalen ingesteld, die daar nu ook moeren- deels een klein jaar functioneeren. terwijl in het noorden na de bevrijding eersl de Bijzondere Gerechtshoven in hot leven zijn geroepen. Uiteraard echter moet er in het geheele land eenheid van wetgeving zijn, zoodat de Minister van Justitie dan ook niet kon toezeggen op ltorten termijn een wijziging in hel nieuwe besluit te bevor deren. Wel werd er de nadruk op gelegd, dal het Besluit Politieke Delinquenten 1945 is een overgangswetgeving, als hoedanig het ook reeds van den aanvang af door de regeering is beschouwd. In het zuiden bestaat een uitnemende samenwerking tusschen den Procureur-Fis caal bij het Bijz. Gerechtshof en de Tribu nalen. Deze feitelijke toestand werd als grondslag genomen voor binnenkort aan de andore Procureurs Fiscaal door den Mi nister van Justitie te zenden aanwijzingen, meer bijzonder betrekking hebbende op de erkenning en eerbiediging van de zelfstan dige bevoegdheid der Tribunalen, om Ier openbare zitting van het Tribunaal te be sluiten delinquenten in vrijheid te stellen. Het bezwaar derhalve, van de zijde der Tribunaal-Presidenten geuit, dat de Tribu nalen niet zelfstandig een delinquent in vrij heid kunnen stellen, doch van hun besluit tot in vrijheid stelling den Procureur-Fiscaal in kennis moeten stellen, achtte de verga dering door deze toezegging van den Mi nister practi3ch te zijn ondervangen. De industrieele moei lijkheden in Amerika Voorstel van Pres. Truman Pres. Truman heeft een boodschap ge zonden aan het Amerikaansche Congres, waarin hij uitvoerig den huldigen toestand op de Amerikaansche arbeidsmarkt be spreekt en aandringt op de spoedige aan neming van wetsvoorstellen, welke de mid delen aan de hand zullen doen voor het regelen van industrieele geschillen en ter voorkoming van industrieele moeilijkheden. De President verzoekt in zijn boodschap voorts aan de arbeiders van de General Motors, die thans staken, onmiddellijk t aan het werk te gaan en dringt er bij de werlcgevers op aan, de productie wederom volledig te hervatten. Er is overgegaan tol de benoeming oen commissie welke een onderzoek zal instellen naar het geschil tusschen de beiders en de werkgevers bij de General Mclors en bij de Amerikaansche slaalmaat- schappijen. De Amerikaansche President stelt o.m. nog voor. over te gaan lot een ingrijpende A-ijziging in de arbeidswetgeving der Ver. Staten. Hij stelt n.l. voor, dat machtiging zal vrorden verleend, over te gaan lot het oprichten van commissies van onderzoek, waarin drie door den President aan te wijzen vooraanstaande burgers zullen wor den opgenomen, welke commissies tol taak zullen hebben alle arbeidsgeschillen te be- studeeren. indien de Minister van Arbeid geen basis voor het bereiken van een over eenstemming lusschen de betrokken partijen zal kunnen vinden. Weerzinwekkende infrigcs ontsluierd in Neurenberg „Ich gabe ihnen moin Ehrewort," sprak Goering lot den Tsjechischen gezant, bi! zijn verzekering geen geweld tegen Tsjechc Slowakije te zullsn gebruiken. Goering zit thans in de beklaagdenbank ?n knikt instemmend bij het voorlezen van deze uitspraak. De wijze, waarop zijn woord oebroken werd, zette de Amerikaansche assistent- procureur Sydney S. Alderman uitvoerig uiteen. Het agressieplan liep als een uur- '■•erk, tot in do fijnste onderdeelen uitge- Klassiek zal eens het document worden genoemd, waarin labelsgewijs alle moge- ijko schendingen van het volkenrecht, die Duitschland waarschijnlijk zou plegen, wo ren opgesteld en waarin de beruchte Duit- sche ex-journalist Janke, die Nederland al e goed kende, de hand in had. Alle reacties van het buitenland waren evoren al „hineinkalkuliert". Duilschlands mtwoorden en tegenmaatregelen waren eeds vastgesteld. Zoo was er eon voor wendsel voor het doen van gas-aanvallen, n welk geval de wereld moest gelooven. lat de Tsjechen dit eerst zouden gebruiken. Nederland wordt terloops in do Duilsche ".tukken genoemd. Duitschland verwacht fritsche luchtaanvallen op hot Rijnland en s overtuigd, dat vroeg ol laat de Belgische jn Nederlandsche neutraliteit zal worden geschonden. Van den eersten oorlogsdag af moet re- rening worden gehouden met een gccamou- leerd signaleringssysteem voor vliegtuigen in België en Nederland en het bestaan een betrekkelijk groot aantal burger-vlieg velden in België en Nederland, wat Duitschland 'n aanwijzing was voor 'n plan van Engeland, om als voorposten van luchtverdediging van Londen lichte jagors en verkenners na verloop van tijd daar te stationneeren. Internationaal Gerechtshof Professor Nihat Erim, die gedelegeerde van Turkije op de Conferentie van San Fran cisco was, is benoemd iot vertegenwoordiger van Turkije in het Internationaal Gerechts hof te 's-Gravenhage. TRIBUNAAL GOES Ex»burj»em<'ester Tuiten krijgt 10 jaar Het Tribunaal te Goes heeft den ex-bur gemeester van Kloetinge, Martinus Tuiten, tot 10 jaar inlerneering veroordeeld, met verbeurdverklaring van vermogen en ont zetting uit de openbare ambten en uit het kiesrecht. M. J. Smits uit Vlissingsn kreeg 11 maan den inlerneering, met ontzetting uit boven genoemde rechten en ontzegging van het recht eenige leidende functie te bekleeden in hotel-, café- en restaurantbedrijf. Uitspraken van de Rechtbankzitting 16 NOVEMBER 1945 J. A. Schiettekatte, 3 jaar gevangenisstraf met aftrek. J. C. Dunnes, 6 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk, met eon proef tijd van 3 jaar en bijzondere voorwaarden te geven door de Roomsch Katholieke Re- classeering, H. R. Reedijk, 3 maanden gevangenisstraf, mol aftrek. J. Smalheer, 2 jaar on 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek. C. Trijselaar, 2 jaar gevangenis straf, met aftrek. P. van Ast, 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met aft o~:. J. Duinhouwer, 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek. J. van Beveren, 4 maanden ge vangenisstraf, met een proeftijd van 3 jaar. en f 50.boete sub. 10 dagen hechtenis. A. J. Leunis. 1 jaar en 4 maanden ge vangenisstraf. met aftrek. L. Moerland, 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek. M. J. H. Borger. 2 maal f 75.boete sub. 25 dagen, met verbeurdverklaring, A. A. Vaes, bevostigd. J. Klaaijsen, ont slag rechtsvervolging. Aardige buit voor Sinterklaasavond In don afgeloopen nacht hebben dievon ingebroken in een opslagplaats voor levens middelen aan de Prins Hendrikkade te Am sterdam. Over de daken van de aangren zende perceelen zijn zii het pand binnenge drongen. Ontvreemd werden 1200 kg. sui ker en 10.000 sigaretten. Per auto is de buit vervoerd. Toen de politie verscheen, waren de dieven reeds verdwenen. Do politie stelt oen onderzoek in. VOOR DE VROUW HARING Haring is een echt Hollandsch eten en de Nederlandsche huisvrouwen zullen het bericht, dat de haringvangsten buitenge woon goede resultaten hebben, met vreugde hebben ontvangen. Haring is immers erg gezond. Een ons haring levert 18 gram eiwit. 16 gram vet, veel voedingszouten en Foto De Vries-P. Met de auto naar Engeland De K.N.A.C. meldt, dat automobilisten, die met hun wagen naar Engeland gaan en in het bezit zijn van de daarvoor noodzake lijke internationale papieren, (hans benzine bonnen kunnen verkrijgen voor oon hoe veelheid brandstof, welke neerkomt op een normaal rantsoen van hoogstens 3 maan den. Aangezien deze bonnen moeten wor den aangevraagd bij de gewestelijke ben zinekantoren. waarvan de adressen den vreemdeling niet eenvoudig zijn n gaan, wordt den reizigers aangeraden zich voor nadere inlichtingen tol de K.N.A.C. wenden. bij het Appelvrouwtje Bij de groote kerkdeur staat zes dagt van de week hot appelvrouwtje. Zij draagt sen wijden zwarten rok en een strak jak. Van het jak kan je in den win leen al en loe de mouwen zien. want dan heeft zij om haar magere schouders doek hangen. Naar dien doek komen alle kinderen van het stadje vaak kijken. Als rij hem lien keer gezien hebben, komen een elfden keer, enzoovoort. Die doek een sprookjesdoek. Er is van alles en n v/at op to zien vogels mei de wonderlijkst gekleurde veeren, bloemen zoo mooi a 's zomers in de wei of in het bosch te vinden zijn, een toovermannetje met groote parapluis. Het appelvrouwtjo heeft zelf ook een parapluis. Bij zonneschijn bij regen staat die groen en rond boven haar en haar groote hengselmanden Twee trouwe klantjes van het appel vrouwtje zijn Tonny en Josje, Iwee zusjes met stijle donkere haron, waarin ze roode of geruite strikken dragen. Josjo is een beetje verlegen en daarom doet Tonny al- lijd het woord. „Appelvrouwtje, mag ik twee appels Die groote daar, met die roode vraagt ze. Dan bukt het appelvrouwtje t van den sprookjesdoek vallen Tonny en Josje kunnen dan heel goed het zilveren en het gouden eek hoorntje zien, die in de punten zijn ge borduurd. Zij staan meestal i dc punten heel dicht bij het appelvrouwtje. Ze willen missen van wat er allemaal op den doek te bekijken is. En ook vinden ze den geur van do appels zoo fijn. Josje betaalt. Tonny heeft het appeldub beltje wel eens verloren en sindsdien houdt Josje het muntje altijd in haar hand ae- klemd. als ze naar het appelvrouwtje bij de kerk gaan. De meisjes drentelen nog wat om het vrouwtje heen, bekijken den doek voor wel de honderdste maal. Op weg naar huis zucht Josje een paar r heel diep en eindelijk zegt ze„Ik gc Sinterklaas vragen, oi hij me van 't jaa. een appelvrouwtjesdoek geeft." 's Avcnds. als Tonny en Josje met vadei en moeder om do taiel zitten, vragen ze ol moeder voor hen een brief aan Sinterklaa- wil schrijven. Tonny en Josjo gaan nog maar naar het kleuterschooltje en kunner. nog niet schrijven. Moeder haalt een mooi velletje blauw papier te voorschijn en met heel duidelijke letters vraagt ze aan Sinter klaas, of hij haar dochtertjes op vijf De cember een sprookjesdoek wil brengen. He: moet duidelijk qeschreven zijn, want Sint is al oud en heeft natuurlijk slechte oogen net als opa, vindt Tonny. Tonny en Josje halen hun schoenen, een paar groote peenon voor het paard van Sint en zetten alles met het briefje bij de kachel. Als ze een mooi versje gezongen hebben voor den schoorsteen, brengt moe der haar meisjes naar bed. Sinterklaas krijgt den brief_ van Tonny en Josje den volgenden morgen bij zijn ontbijt. Piel heeft hem meegebracht. Sint had het zoo druk met het maken van rijmpjes en het bedenken van geschikte geschenkjes, dat hij Piet er maar eens een avond alleen op uitgestuurd heeft. „Lieve Sint," leest de oude heiliae, „wij zouden allebei zoo graag een sprookjes doek, nol zoo'n doek, als het appelvrouwtje bij de kerk heeft, van U krijgen. We zijn lieusch zoet geweest, af en toe maar eens een heel klein beetje ondeugend, zegt moe der. Een zoentje van Tonny en Josje." „Kijk eens in het boek, wel er van Tonny en Josje in staat." zegt Sinterklaas tegen Zwarten Piet. Piet neemt het dikke boe'-- van het schrijfbureau, bladert er in en leest hardop voor„Josje is een beetje verieaen en durft aan het appelvrouwtje niet om ao pels te vraoen. Tonny heeft een keer het appeldubbeltie verloren." „Verder niets vraagt Sinterklaas. „Verder niets." zegt Piet. „Wel," zegt Sint, „ik vond het ten beetje moeilijk om een cadeau voor die meisjes Ie vinden. Ze hebben allebei een pop en oen heeleboel spelletjes. Ik geloof, dat het wel aardig zou zijn. hen zoo'n doek te ge- Ken jij het appelvrouwtje. Piet .Ja, Sinterklaas. We hebben vanmiddag appelmoes gegeten van appels, die ik bij hel appelvrouwtje gekocht heb." .Heb jij dien doek gezien .Ja. Sinterklaas. Het is een heel mooie doek. maar ik zou niet weten waar we er zouden kunnen koopon." „Dan gaan we vanavond aan het appel vrouwtje vragen, waar ze haar doek heeft gekocht." Het appelvrouwtje zit In haar schommel stoel bij de kachel in haar kleine huisje aan den rand van de stad, als er op haar deur wordt geklopt. Ze schrikt op, want zo slaapt een beetie en gaat vlug rpen- doon. Op de stoep staal Sinterklaas en naast hem kijkt Piet uit zijn zwart gezicht hel appelvrouwtje vroolijk aan. „Ik zou je graag wat willen vragen, ap pelvrouwtje," zegt Sint en geeft haar een „Komt binnen. Sinterklaas," noodigt hel appelvrouwtje en gaat hem en Piet voor naar haar kamer. Sint maa in den schom melstoel gaan zitten en Piet neemt een stoof. Daar zit hij graag op. Het aDDel- vrouwtje schuift een stool bij en kijkt af wachtend van Sint naar Piet en van Piet naar Sint. „Mag ik je sprookjesdoek eens zien •/raagt Sinterklaas dan. Dat vindt het appel vrouwtje een beetje vreemd, maar ze staat op en gaat naar een groole ladekast. Uit de bovenste la neemt ze haar wonderdoek en geeft hem aan haar bezoeker. Sint spreidt den doek uit op zijn knieën en bekijk! den doek vol bewondering. „Dat is een mooie doek," zegt hij. „Waar heb je die gekocht Zie je. Josje on Tonny zouden zoo graag zoo'n doek hebben en ik z/il zo er graag een geven, maar ik weet niet waar ik er koopen kan." „Zulke doeken zijn niet te koop. Sinter klaas." zegt hel appelvrouwtje. „Ik heb .tem van mijn moeder gekregen en zii weer ran haar moeder en zoo voort. Hij is r -fan driehonderd jaar oud." Sint is een beetje teleurgesteld. Wat moet f) nu aan Tonny en Josje geven Het appelvrouwtje ziet het aan het ge zien! van Sint, dat hij hel jammer vindt, dat hij geen sprookjesdoeken in een winkel kan gaan koopen. „Ziel u. Sinterklaas," zegt zo, „de doek werd ruim driehonderd jaar geleden in sprookjesland geweven voor mijn bet-bet- bet-overgrootmoeder. Haar man. die bosch wachter was, had er namelijk voor gezorgd, dat hot kabouter' en feeënboBch niet werd omgehakt. De kabouters en feeën waren toen zoo dankbaar, dal ze voor de vrouw van den boschwachter dezen doek lieten weven en borduren. De kaboutervrouw, die de kunst van sprookjesdoeken maken ver stond, is gestorven voor ze het geheim aan haar dochter kon vertellen." „Dat is jammer," zegt Sinterklaas. „Nu zullen we andere geschenkjes moeten zinnen voor Josje en Tonny." Ja, knikt Piet, ja. „Weet U wat. Sinterklaas," zegt dan het appelvrouwtje, „ik zal probeeren of ik voor U twee sprookjesdoeken kan maken. Ze kunnen nooit zoo mooi en echt worden als mijn doek, maar de meisjes zullen er zeker blij mee zijn." Dat vindt Sinterklaas een prachtig idee en hij zegt. dat hij Piet over een paar da gen zal laten vragen, of de doeken klaar Sint en Piet drinken nog een kopje koffie en eten er een lekkere pannekoek bij en dan gaan ze verder, na hel appelvrouwtje Hartelijk bedankt te hebben voor haar vrien delijk aanbod. En in den vroegen morgen van 6 Decem ber vinden Josje en Tonny onder den schoor steen in zacht zijdepapier allebei een sprookjesdoek. zoo mooi van kleur en zoo vol met allerlei prachtige dingen gebor duurd, dat ze wel een half uur lang liedjes zingen voor Sinterklaas. Sinterklaas hoort die versjes nog net voor hij_ op de boot stapt, die hem weer naar huis zal brengen. Piet hoort het ook en Sint on Piet kijken elkaar nog eens aan en lachen tevreden. „Heb je nog aan het cadeau voor hei appelvrouwtje gedacht. Piet?" vraagt Sint Versche haring kan gekookt worden, (vijf minuten in kokend water), gestoofd en ge bakken. Zoute haring kan na weeken en schoonmaken zoo gegeten worden. HARINGSLA MET ZOUTE HARINGEN. Twee zoute haringen, een halve kilo aard appelen, een biet, een uitje, een zure appel en een paar augurkjes uit het zuur, drie eetlepels azijn. De haringen afspoelen en 24 uur in ruim water laten weeken. Het water nu en dan ververschen. Het vel van do haringen ver wijderen en de visschen verder schoon maken. ook de graat er uithalen en de ha ringen in tweeën deelen. De koude, ge kookte aardappelen in schijljes snijden en de biet in dunne plakjes verdoelen, de ui zeer fijn snipperen. De appel met schil en al raspen. Eén haring in kleine stukjes snijden. De andere in vier reepen deelen. Deze reepjes haring dienen om het meng sel van al de ingrediënten te garneertn. De sla maakt men op smaak met zout, azijn en peper. Ook sla-saus, die weer eenlgen tijd in den handel is en zells olio bevat, kan men gebruiken voor het op smaak brengen en voor de garnoering. ZOUTE HARING MARINEEREN. Zes zoute haringen, een stukje Spacmsche peper, een laurierblad, zoo mogelijk een paar peperkorrels en ongeveer 1 d.L. azijn. De haringen afspoelen en 12 uur in ruim water laten weokon. De visschen schoon maken. Hel vol niet verwijderen, alleen schubben, kop en ingewanden. Ook de haring niet van de graat ontdoen. De ha ringen in een goed schoongemaakte jam pol ol ander glas overdoen, wat snippers ui en de overige kruiden er tusschen schik ken en de azijn er op schenken, tot de haringen juist onderstaan. Den pot met cellophaan afsluiten. De haringen kunnen na enkele dagen gebruikt worden. Ze zijn 4 tot 6 weken houdbaar. Dit zijn maar enkele van de vele toepas singen van haring. Wanneer u uw fantasie aan hel werk zet, zult u zeker tot verras sende. zeer smakelijke resultaten komen, die bovendien ook een hooge voedingswaarde hebben. „Ja." zegt Piet, „ze was ern blij met ..arme voetenzak, net zoo blij als Tonny Josje met de doeken." Oppositie tegen Min. Logeman? Het Eerste Kamer-lid Ch. Weiter, oud minister van Overzeescho Gebisdsdeelen, heeft enkele vragen gesleld aan den hul digen Minister. Hij vraagt le. Een wekelijksche medodeeling, op feitelijke gegevens berustende, zonder com mentaar, omtrent de aebeurtenisscn in Ned. Indië. Daarin wenscht hij gegevens, waar uit blijkt wal de zoogenaamde republtlcein- sche regeering achter zich heeft een over zicht omtrent de verwoestingen, plunderin gen, diefstallen, moorden en andere wan daden voorts een verslag over de toe standen in de interneeringskampen en de krijgsgevangenenkampen, benevens een al gemeene kenschets van de omstandigheden waarin thans de inheemsche en indo-euro- peesche bevolkingsgroepen verkeeren. 2e. Wenscht de heer Weiter een gere gelde mededeeling over de thans ter be schikking van de regeering staande machts middelen, zoowel in als nabij Ned. Indië, en dal wel van alle drie leger-onde.deelen, het Nederlandsche leger, het Ned. Indische leger, en de Koninklijke Marine. Wanneer, vraagt hij, zal de regeoring naar haar mee ning in staal zijn, zelf het herstel van rust, orde en veiligheid in Ned. Indië ter hand In dezen zelfden, lichtelijk oppositioneelen toon werd een manifest uitgevaardigd door een aantal Nederlanders, waaronder ook oud-minister Weiter, en waarin aangedron gen wordt op actieve maatregelen tot her stel van orde en rust. en tot bestrijding van alle extremistische denkbeelden en doel stellingen. zoowel hier als in Indië. Wij vreczen dat het hier isolie op het Goed nieuws voor de baby Door het Centraal Distributiekantoor wordt medegedeeld, dat thans ook moeders, wier baby geboren is op ol na 1 Januari 1945 en voor 8 October 1945, een aanvraag bij den plaatselijken distributiedienst kunnen indienen, eventueel volgens plaatselijk gel dende regelingen, voor hel verkrijgen van een bijzondere vergunning voor hel koopen van een baby-pakket. Dit geldt uiteraard uitsluitend voor hen, die nog geeu baby pakket hebben ontvangen. Zooals wel reeds algemeen bekend mag worden geacht, be staat do inhoud van een baby-pakkGt uit 6 luiers en 500 gram breigaren van zeer goede kwaliteit. Vooral deze breigarens zullen voor de moeders een uitkomst zijn met het oog op den komenden winter. Begrijpelijkerwijze zal de uitreiking van de vergunningen eenige vertraging kunnen ondervinden en niet zoo vlot verloopen als een ieder zou wenschen. Men moet echter bedenken, dat de al reeds overbelaste dis tributiediensten thans vreet een stroom van extra aanvragen in behandeling moeten nemen, waardoor de overbolasting zwaar der wordt. Teruggaaf ingeleverde rad;o«ontvangtoe«dellen Het Hoofd van het TelejooT.distr.ci ie Bred.^deelt n den Duitschen bcee.t Slcch'v dc hieronder nenoemde gegevens rijn Le kend. Dc rcch'inntigc eigenaren van derc toe».ellen worden vcrrocht, rich SCHRIFTELI1K met net Hoofd van het Tclcfonmli» net te Bred:, in vei'.,,.- ding te stellen. Zij kunnen ook. OP VERTOON vos hc. Indertijd nun hen ufgcrcikrc ONTVANG BEWIJS. hel tocs'el komen afhalen. A. Schouwen. Hoofdsrnat 164, schoenfnbr.t J. Ricmens t B. W. Touw. Schipper Juc. Lumper: J. B. Aart», Gcdn v. Wnustru.it 63. B n'werker t Juc. Vermeulen .i.b. M.S. Turijn M. Maor.-srn M. C. Gcldop. gasfitter Adr. Voorn huis- straat 1, sigarenmaker t Joh. dc Graaf. Bognrdv r. 5, koopman t J. Bergmans, Tongeren lOln, land de Jong, Molenweg DIM, Bak! er P. Paul N. S'ccnwcg 29:' Adr, P. Hcljbier. Achterweg A 41 dB. hem schipper Gaoven Kun Rijswijk 61. mon'cur M, C. Schcffelnnr. Znid-Oo, vo.qcl 15. timmerman M. Kostcrmuns. Krnypoort A 64. land arbeider t P. Klep, CH. iimmern.no: j A. Junse. F 279. landbouwer t P. Vermeulen, aan boord M.S. Jcanctic. schipper G. Lascroroe. G dr.es raar 6. landbouwer t W. Verduin. Meidoornlinn 44, tim merman t With. Nootcnboom, L. Nieuw raat 200 Fcrd. P. de Meijer. Nadorstweg 5. adj. comm.. H. B.. Golrle: S. Ebben, Pos els.rnnt 23: Doclcmnn H. Maas, Kocvraat 23, fabrieksnrh.: Lcvicn v. Oppen. Vrijdontweg 14a, scbeepih. nrb.; M. Pover. Thotenschewcg B 35S, l .ndb.t Ath. yan ith. Hoogstraat B 265, rijwielhandel t G. A. v. d. raak. Koningsweg 103, knntoorhediende W. dc Weert. Kanis raat t: If. C. Ke.-.el, Pastoor Mei straat Anna VcrnoyCn, Reehterjlranl 19 t C. Verhoeven, Olmcnstrnnt 32. Andere bladen worden verzocht, dit bericht tc

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1