VRIJE STEMMEN Amerikaansche Arbeidsconferentie mislukt Het verkeer in Nederland HET CONGRES VAN DEN ARBEID IL Het zoo urgente vraagstuk van de mede zeggenschap heelt do Slichting van don Arbeid onmiddellijk aangepakt. Zij heelt de regeering verzocht een werkcommissie te vormen van vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders tezamen met de overheid, teneinde op korten termijn met concrete voorstellen op dit punt te komen. Toen evenwel bleek, dal de Overheid dit vraagstuk in interdepartementaal overlog wilde bezien, heelt het Bestuur van do Stichting niet langer willen wachten en het initiatiel genomen om tot zulk een com missie te komon, tor beoordeeling van de vraag, op welke wijze do medeverantwoor delijkheid van arbeiderszijde meer dan tot dusver kan worden ingoschakeld producticprocos. Interessant waren de woorden die Mr. StikKer aan do Eenhoidsvakbeweging wijd de. Hij karakteriseerde de eenhe.d die de E.V.B. voorslaat als een kleurlooze egali- teil. Onze volksaard brengt nu eenmaal mede. dat wij eenheid in verscheidenheid stollen boven een lormeele eenheid zonder voldoenden inhoud. Een beslist alwijzend standpunt word Stikkc E.V.B. ernst is met het streven naar een heid in plaats van naar verdeeldheid, dat zij niet alleen maar een machlslormatie is lol het najagen van materieele en politieke doeleinden en dal zij niet alleen vortrou wen voor zichzeli opoischt, maar zich dat ook waardig betoont en aan anderen dat- zollde vei trouwen wil geven, dan zal er zeker oen bevredigende oplossing te vinden zijn voor een samengaan met andersdenken den. Want hel eenige streven bij het werk. dat binnen het raam van de Slichting van don Arbeid voorgestaan wordt, is om to trachten een gezamenlijke oplossing Ie vin den om den opbouw van ons verwoest vaderland zoo harmonisch mogelijk, zoo snel mogelijk en zoo doeltrellond mogelijk te doen geschieden. Zooals wij reeds zeiden, heelt ook de Overheid een belangrijke taak le vervullen en zij kan dit te beter doen. naarmate hel contact mol het georganiseerde bodrijis- leven vlotter en geregelder is. Dé regeering heell dan ook onmiddellijk hel groote beiang van de samenwerking tusschen arbeiders en werkgevers voor haar arbeid ingezien en op S Juli X945 de Stichting van den Arbeid erkend als ollicieele advies-instantie van de regeering op sociaal gebied. Hier door wordt de alstand tusschen Overheid en burgers verkleind en de Stichting biedt daartoe haar bemiddeling. Van groot belang is ook, dat er oen voortdurend en nauw contact bestaat tus schen hel College van Rijksbemiddelaars en de Slichting van den Arbeid. Het Be stuur van de Stichting dient het Collego dan ook regelmatig van raad en voorlich ting. Hel is daarom, dat werkgeVers en werknemers de zaken niet geheel onderling regelen, doch ook de sanctie van het Be- Btuur alwachten. In hol Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen, dal IS October 1.1. werd afge kondigd en waarin de Stichting van den Arbeid als advies-instantie van het College van Rijksbemiddelaars word! genoemd, is tevens een beginsel-artikel opgenomen, waarin de mogelijkheid is vastgelegd om tol een overdracht van bevoegdheden van de Overheid aan organen uil het Bedrijfs leven te komen. Daarnaast vindt regelmatig overleg plaats van Hooldamblenaren van het Departement van Sociale Zaken met het secrotariaat van de Stichting. Dit alles vormt dus het organisatorisch contact met de Overheid. Mr. Stikker kon dan ook terecht tot do conclusie komen, dal aan de in den oorlogs tijd gerijpte denkbeelden na de bevrijding een bevredigend begin van uitvoering is gegeven. Nog vele wenschen zijn natuurlijk onvervuld, die men in dezen zin kan samen vatten opvoering en verbetering van hel levenspeil van ons volk. In een slot-artikel willen wij nog iets zeggen over de redevoeringen van Prol. Le- venbach en Prol. Rommo. 2e JA A PO A NG DAGBLAD VOOR ZEELAND Algcmccne Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Roerma. Hoofdredacteur r J. Koekebakker. Redactie en Administratie Goes. Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. NUMMLR 730 Di 4 December 1945 China bolwerk in het Verre Oosten Sen conferentie van de „3ig Three" in de Vereenigde Staten Oppositie tegen Franco Te Washington Is de vorige weel: oen arbeidsconlerenlie gehouden, die als mis- 'ukt moet wordon beschouwd. Het doel /an de conlerenlie was. de beginselen en Tiethoden vast le stellen om geschillen in de industrie te regelen. Geen van beide partijen, dus noch de werknemers, noch de werkgevers, wilden concessies doen. Inmiddels duren de stakingen voort. Die bii General Motors schijnt thans een par- t'eel karakter gekregen lo hebben, daar een aantal arbeiders, in overleg en met de goedkeuring van hun vakbewegina. het werk hebben herval, om do productie van voor andore labrieken noodzakelijke onder- deelen voortgang le doen hebben. Men is van moening, dat bij de General Motors beido partijen zich overigens op een langen strijd voorbereiden. Een spoe dige op.ossing in dit arbeidsconilict schijnt dus niet verwacht te kunnen worden. Naar ware democratie in China jansche bladen wijden nu pro blemen. Do gedachte, die in de leidende Ameri kaansche bladen lot uiting wordt gebracht is, dal China oen sterke, onafhankelijke, eensgezinde natie, het bolwerk van e wereldorganisatie en van de veiligheid het Verre Oosten moet worden. Daarom China noch een Amerikaansch, noch c Russisch protectoraal mogen zijn. De New York Herald Tribune meent, dal er aanwijzingen zijn voor een wijziging van de Amerikaansche politiek in Chim Verheugend is, dal ook in de Amei kaansche bladen do gedachte geopperd wordt van een bemiddelingspoging in Chineeschen burger-oorlog. Er kan alleen een stabiel China tot stand komon, wanneer Amerika on Rusland hier elkaar hot volle vertrouwen schenken en gezamenlijk de moeilijkheden in China helpen oplossen. China mag niet het slachtoffer worden van den strijd' der groote mogendheden om „invloodssleeren", maar het moet een on afhankelijk land zijn, dal zijn enorme hulp bronnen lot ontwikkeling brengt ten bate van het eigen volk, met de hulp en goede gezindheid van Washington en Moskou. Inmiddels heelt Dr. John Leighton Stuart president van de Jentsjing Universiteit ti Peip.ng. zijn meening gezegd over het hui dige conijict in Cnina. Hii zeido, dal e zoowel voor het standpunt van de natio nalisten als voor dal der communisten iet; zegqen valt. De Chineesche communister leiders gaan bepaald in de richting var een politieke revolutie, door de volledige aischatting van corruptie en omkooperij Beide partijen vechten voor principes er .et voor persoonlijke eer en eigen baat. Het advies van China's goallieerden zou toe moeten leiden, dat er een regeling t stand komt, waarbij zoowel de Kwo- mintang als de Communisten erkende po litieke partijen zouden worden, volgens de democratische procedure. Stalin Een godsdienstoorlog op Java geproclameerd door extremistische jongeren Gevechten op Java an rustig. Hel door Indone- wal 8 dooden Het is op Java nog verre Ambarawa-kamp werd we sische mortieren beschoten, en 9 gewonden kostte. In Soerabaja worden nog plaatselijke aanvallen gedaan. Te Bandoeng hebben de Britten Indonesische versterkingen van uit de lucht aangevallen, Japansche tanks en artillerie onder geallieerde leiding heb- bon daar de Gurkha's geholpen, om de 50.000 Nederlandscho en inheemsche vluch telingen te beschermen. 3000 inheemsche vluchtelingen verkeersn nog in gevaar in het zuidelijk doel der stad. Er worden veel gevallen van moord op inhcomschon go- In de plattelands districten woedt een he vige terreur, vooral tegen de inheemsche christenen. De extremisten verklaren, dal do Islam de grondslag vormt van do nieuwe Indonesische republiek. Kansen op onderhandelingen Onderlusschen wordl steeds getracht tol oen vergelijk tusschen de strijdende partijen le komen. In Bandosng zijn de voorwaarden van het Britsche ultimatum gewijzigd. Slechts zij, die orde en rust verstoren', mooten het gebied ten noorden van den spoorweg ver iaten. Het dragen van wapenen wordt niet alleen aan de Indonesiërs verboden, maai dit verbod geldt ook voor andere national! teilen. Een manifest, in Nedorland gepubliceerd, vraagt uitdrukkelijk, dat eerst de orde moe. worden hersteld, en dat eerst daarna kan v/orden gepraat. Doch Dr. van Mook ver klaart herhaaldelijk, dal hij bereid reeds te spreken me o.a. met Sjarir. Hij ol Sjarir in staat zal jongeren te beweger Indonesische leiders, t echter nog niel. de extremistische de wapens neei De Vereenigde Volkeren De organisatie dor Vereenigde Volken moet eigenlijk nog geheel worden opge bouwd. Wel is ze geslicht, en is het Hand vest door alle aangesloten landen onder teekend. Maar de uitwerking der beginse len en de omzetting ervan in de praktijk moot nog allemaal geschieden. In Londen zetelt thans een voorberei dende commissie, die voor de eerstvolqende samenkomst van algevaardigden aller lan den do noodzakelijke regelingen moet ge reed maken, en tevens de voorstellen moet lormuloeren, dio aan de eerstvolgende ver eenigde vergadering zullen worden gedaan. Dit lijkt vrij droog en formeel werk. Doch aan deze voorbereiding hangt toch een groot doel' van hel mogelijk succes der eorsl- komende gemeenschappelijke besprekingen. erd dezer dagen besloten tot Instel- tw licham militaire stafcommissie, die den Veiligheids, raad Ier zijde zal moeten staan en ten tweede oen commissie voor politieke zaken en veiligheid. Er zal naar worden gestreefd, een over eenkomst der 51 leden tot stand te brengen, waardoor de organisatie de beschikking zal hebben over een voldoende gewapende macht om den vrede te handhaven. Een tweede kwestie ishet kiezen van de plaats, waar do permanente zetel dor vereeniging zal worden gevestigd. 22 Amerikaansche steden, en 2 Canadee- sche, hebben een verzoek gericht aan de commissie, om als zoodanig le wo-den aan gewezen 1 Hel zal nog oen moeilijke keuze Een der ernstigste gevaren voor do loe- lcomst der menschenwereld is wel het ge bruik idal kan worden gemaakt van de aloom-enorgie. De ollicieele cijlers van de slachtoffers der op Japan uitgeworpsn atoombommen vermelden In Hirosjima 70.000 lol 120.000 dooden of vermisten. 75.000 lol 200.000 gewonden. In Nagasaki 10.000 lol 45.000 dooden of vormisten, en 40.000 gewonden. Nog steeds sterven er menschen aan do govolgen. En dit door een enkele bom 1 Een volgende wereldoorlog brengt de ver nietiging der menschheid Er wordl nu eon internationale commissie van geleerden gevormd, en men tracht ie komen lol verwijdering uil de arsenalen der volkeren van deze verschrikkelijke wa pens, met een internationale inspectie ter controle. De Nederlandsche delegatie heeft voor gesteld. oen permanent comité op -te richten voor vrede en veiligheid. D-trein Amsterdam-Brussel Sinds Zondag 2 December rijdt dagelijks een D-trein met Pullman-rijtuigen van Am sterdam' over Utrecht, Nijmegen, Don Bosch. Roosendaal naar Antwerpen en Brussel, mei aansluiting naar Parijs, en weer terug langs dezelfde route. Do trein heelt maar een be perkt aantal zitplaatsen, terwijl het innemen van staanplaatsen niel zal worden toege laten. Met het oog hierop is het aan te raden, vooraf plaats te bespreken. Dit kan evenwol alleen voor de richting Amsterdam- Brussel. Voor de treinen die uit België komon. kan bij de Nederlandsche Spoorwe gen geen plaats worden besproken. Is er Washington StaYra zal binnenkort van zijn verblijf aan de Zwarte Zee naar Moskou terug- 'reoren. De geruchten, dat Mololol een be langrijk deel van Stalin's taak zal over nemen. blijven de ronde doen. Tevens blijven in Moskou de geheel on bevestigde geruchten hardnekkig, volgens we'ke in het begin van 1946 een nieuwe conferentie van de Groote Drie zal worden gehouden. Roods zouden belangrijke voor bereidingen hiertoe getroflen zijn. Men herinnert er aan. dal Truman na de besprekingen te Potsdam gezegd heelt, dat Stalin het voornemen to kennen had gegeven, naai de Vei. Staten te komen. Hierop baseert men thans het vermoeden, dat een conferentie van de Groote Drie. indien aanstaande, in de Ver. Staten zal worden gehouden. Strijd tegen Franco In Madrid hebben communistische en na tionalistische groepen pamllelten verspreid. Hierin wordt aangespoord tot verzet tegen het regiem van Franco. Inmiddels heeft de politie te Berlijn hel overschot van een ondorgrondsche bende gearresteerd, wier leden tot de z.g. Blauwe Divisie behoorden, die indertijd aan het Oostelijk front vocht. Deze fascistische bende heeft maandenlang terreur uitge- De Unrra en den wereldnood Onlangs sprak voor de B.B.C. Luit.-ge- neraal Yail. een vooraanstaande figuur in do Unrra, over het werk van deze instel ling. Hij vestigde de aandacht op de gioo- le ellende, die nog overal heorscht. In sommige streken zijn de toestanden terug gebracht tol 100 jaar geledon. Het trans portsysteem en do scheepvaart zijn volle dig in de war. Zoo bijv. in Griekenland, waar in normale tijden het vervoer groo- lendsels per schip geschiedde. 90 pet. van Giiekenland's schepen ging verloren. In dit land wordl nog honger geleden. Ook Joegoslavië is een zorgenkind. 60.000 wa gons zijn nog noodig voor de winter be gint en reeds sneeuwen de bergpassen Jicht, zoodat straks de voorziening "alleen nog per vliegtuig zal kunnen geschieden. Het gebrek is hier zoo groot, dal in som mige dorpen do bewoners vrijwel geen kleeren meer bezitten. De veestapel is voor 80 pet. door don vijand vernietigd. De ossenkar, een der meest primitieve middelen van transport in dit land ontbreekt zelfs. 46 naties nemen deel aan het werk vooi de wereld. Zoo kwam de heer Yail een IJslander tegen in Rome Duizenden doktoren en verpleegsters ver- leenen hun steun aan dit machtige werk-i De vorming van een nieuwe regeering in Italië De diplomatieke correspondent ter verneemt, dal de huidige Engelsche regeering geen bezwaren heelt tegen een ovenlueele aanwijzing van Graaf Sforza als kabinelsiormaleur in Italië. Deze hou ding wijkt al van hol door de Engelsche regeering in December 1944 ingenomen standpunt. Toen werd n.l. tijdens een crisis van de Italiaansche regeering van Bern bij mende van oen loenmaligen Britschen minister van buitenlandsche zaken. An- thonv Eden. verklaard, dat de Britsche ie geering ongaarne zaa, dat Graal S de leiding van de Italiaansche regeoring De Amerikaansche bladen qeven uitdruk king aan hun bezorgdheid over de politieke •ring i Italië De New-York Times schrijft Van alle door den oorlog verscheurde naties in Europa lijkt Italië het slechtst uil gerust om aan een politieke crisis 't hoofd te bieden. Italië is niet hoopvol. Het is- toekomst. Het heeft geen sterke leider. De zes politieke partijen, die de reqeerinc vormden, zijn onverzoenlijk en werken in een politiek vacuum. Wij kunnen niet vre ten, welke richting Italië zal uitgaan, voor dat het volk naar de stombus is gegaan. Ter nagedachtenis van Prof. Dr. Leo Polak In den Stadsschouwburg te Groningen werd - een samenkomst gehouden, waarin de nagedachtenis werd geëerd van boven genoemden Groninqschen hoogleeraar. Hi. was aldaar prolessor in de Wijsbegeerte. Als Jood werd hij Januari 1941 geaiies'.eerd en naar Duitschland gevoerd. Aangenomen moet worden dal hii in het concentratie kamp te Sachsenhausen aan longontsteking is overleden. Er werden redevoeringen ge houden door Dr. T. T. ten Have en Ds. N J. C. Schermerhorn. terwijl de heer Spiqt uil Amsterdam een overzicht gat van Polaks leven. Velen bewaren een herinnorinq aar ijn pillige en levsndige persoonlijkheid, lei •■ijl zijn filosofische werken voor alle des kundigen van blijvende beteekenis zijn. Do samenkomst, dio door de Vrijdenkers ireeniging De Dagoraad was georgani seerd, werd voorts gewijd door pianospe Kor Kuiler, vioolspel van Willem Knik ker. zang van Annie Woud en declamatie van Jan Mersman. Een groot aantal hoog leeraren en studenten woonde deze samen komst bij. De techn. commissie! der Vereenigde Volker De voorbereidende commissie der ve: eenigde volken heefl de leiders voor ach .echnische commissies benoemd. Vooizitte der commissie voor do al^emceno verge dering werd Eric Colban, de Noorsche an bassadeur lo Londen van die voor de. veiligheidsraad Modzelewski. onder-minists van het Poolsche ministerie van buitenlano sche zaken. De Syrischo gezant te Lander. Dr. Armanavi. werd benoemd tot voorzitte van hot com té. belast met do liquida:» van de bezittingen van den Volkenbond terwijl de ambassadeur van Griekenlanc le Londen. Aghenides. benoemd werd to der commissie voor administratie begrooting. n van do grootste problemen in Ne derland is hel verkeer. Nederland is een handelstand, maar er bestaat geen handel zonder verkeor en dus is het zaak de ver- keersmogelijkheden, die sinds de algehcele 'rijding van ons land veel verbeterd zijn, snel tempo uit te breiden. Er wordt al z gewerkt. De Regeoring heeh ingezien, voor den opbouw van ons vaderland het verkeerswezen zoo uitgebreid en ge makkelijk moet zijn, als dal onder de hui dige omstandigheden maar mogelijk is. en ook H. M. do Koningin heelt in haar Troon rede het verkeer genoemd als een van de :aken, waaraan in de eerste plaats aan dacht besteed zal worden. TOESTAND NIET ROOSKLEURIG. Rooskleurig is de toestand op verkeers gebied allerminst. Van de vliegdiensten kan alleen door regeerings-ambtenaien ge- oruik gemaakt wordon. De vloot van de binnenscheepvaart, die druk in bedriji is evenwel, is nog niet op vooroorlogsche sterkte. Alle auto's in Nederland rijden, maar vraag niet hoe en ook niet wie er ijdt. Vele zakenmenschen loopen het vuui uit hun slolfen om een riivergunning le krijgen voor liun wagen, die zij voor hun bedrijf noodig hebben, maar krijgen haai niet. Ook niet, als zij kunnen bewijzen, zii, als zij met hun auto materialen grondstoffen gaan halen, kunnen expor en. En wal is er voor ons arme land noodiger dan een uitgebreide export Be vendien worden momenteel geen rijvergun ingen uitgereikt. Er wordl gereorganiseerd, ie reorganisatie duurt lang en in tusschen id gaan goede exporlkansen voorbij. plaats, dan kunnen reizigers ook op Neder ïandsche stations daarin worden toegelaten. Hoewel deze treinen in de eerste plaats ior de internationale verbindingen zijn be doeld, kunnen ook reizigers die binnen de enzen van Nederland blijven, er gebruik in maken. De plaatsbespreking dient minstens twee werkdagen vooraf te geschieden, op de sta- en reisburoaux. Voor de Pullman-rij tuigen uitsluitend bij de bureaux van de Wagons-Lits Cook te Amsterdam en Den Haag, en bij de Inlichtingenbureaux der te Amsterdam, Den Haag. Utrecht, Rot terdam en Nijmegen. De trein vertrekt van Amsterdam ot 13.08, uil Roosendaal om 19 uur. aankomst Brussel 21.05. Van Brussel naar Nederland vertrekt <)e trein om 9.30. aankomst te Amsterdam o;.i 17.34. De trein rijdt ook op Zondag. Ziet de verbeteringen. Overwin de moeilijkheden Do doktoren dreigen te staken, wannee zij niet spoedig qeholpen worden met auto en motorfietsen en desnoods een fiets o fietsbanden. De spoorwegen rijden en do dienstrege ling is al zeor uitgebreid. Het oude „Vlug veilig en voordeelig" is evenwel een etike dat nog niet past op de tochtige en raam looze wagens, op de slordige stations. Maai dat is niet do schuld van de Ned. Spooi wegen. Van de zijde van de N.S.-direclit wordt al het mogelijke gedaan. De fietsenWel kijkt naar uw eigen karretje en u kent de Nederlandsche rijwiel Wist u. dat er in een belastingjaar 33A millioen rijwielbolasUngplaatjes werden vei kocht Zooveel fietsen waren er dus ir. Nederland. Ruw geschal is Vi van onze rijwielen verdwenen of onbruikbaar. U hoort vaak en veel sombere klanke: en daarom zullen wij u nu nog wat „E zit schot in" nieuws geven. Hel is 00. afgezaagd gezegde, maar heusch, zet u% oogen en ooren wijd open en dan kunt i .oderen dag merken dat er schot in zit. oo. n de oplossing van de moeilijkheden oi verkeersgebied. In Elseviers Weekblad van Zalerdaq i.l. staat een afneelding van de n.euwe Fo-d die in de eerste maand van hel volgent, jaar, zij het dan in beperkte mate, in Ne ierland wordl geïmporteerd. De constructie /an spatbord en radiator is vreemd' en ech. Amerikaansch. Zij verbergt geen opzien barende nieuwo vindingen. Zou het niei iet juiste gebaar zijn. om deze nieuwe wa gens allemaal aan artsen toe te wijzen Hel Mededoelingenblad van den A.N.W.B heelt het blijde berichl ontvangen, dal de oeide te Maastricht gevestigde rijwielban denfabriokon bevoorraad zijn mei rubbei jn rubberachtige grondstoffen. Bovendien zullen de Nederlandsche fietsbandenlabrie ken binnenkort katoenen canvas kunnen gaan verwerken, waardoor de kwa'.itei. van do banden veel beter wordt. Hetzelfde blad meldt, dal het weer is locgestaan een radio-ontvangtoestel in zijn -ito le hebben, een luxe, waarvan nog et velen zullen kunnen profiteeren. DE VERBINDING NOORD-ZUID. Voor hen. die geregeld op den weg zijn. laten wij hieronder noo do laatste verbete- ïgen in de verbindingen tusschen Noord Zuid volgen. Over de Lek behoef! men bij Vianon- Vreeswijk niet meer over een veer en over Het proces te Neurenberp De rol van de „sjnede" weermacht De jongste zitting werd grootendeels ge wijd can hel verhoor van den getuige Gen. Lahauscn, die door de verdedigers werd overstelpt met vragen. Lahausen kan men beschouwen als de exponent van de „qoede" woermachl. de teqenstandecs van het regime. Maar desondanks mag men niet vergeten, welke de rol van deze ..goede" weermacht is geweest. Zij hebben Hitler in het zadel aeholpen en zij waren de voorbereiders van het fascisme. Zij zijn aansprakelijk zoowel voor dezen oorlog, als voor dien van 1914-1918. Lahausen wees op de gesprekken, ge voerd in den Fuhrertrein. bij de voorberel ding van den aanval op Polen. Ribben trop zou toen gezegd hebben„Sla alle Joden dood De verdediger van Von Ribbontrop ver klaarde. dal. indien dit waar was, Lahau sen dit bij de politie had mjo'.on aangever. Lahauson antwoordde ironisch„Waar cm heell Keitel, toen hij de orders var. Hitier ontving, niet den Führer bij de politie zangcklaagd Een homerisch aelach steeg op in de zaal. Uren lang hield dit spitse spel van vra gen en antwoorden aan. waarbij Lahausen 'oor alle verdedigers oen puntig antwoord Haar had. Ondertusschen is men Maandag begon nen over de aorossie van Tsjecho Slowa Het driemanschap der voormalige Nederl. Unie Naar het A.N.P. verneemt, is door he' driemanschap der voormalige Nederland sche Unie aan den minisler-president per soonlijk verzocht een commissie in le stellen Ier beoordeeling van de gestes vc do Ne derlandscho Unie. Prof. Schermerhorn heefl zich bereid ver klaard aan dil verzoek le voldoen en echler niel in zijn ambt van minisler-presi dent daartoe een commissie van voor aanstaande Nederlanders samen te stellen. Besmetting van Sumatra Anefa meldt, dat Let Bantam-district op West-Java een broeinest is van de extre mistische jeugdorganisatie. Zij hebben dit gebied praclisch onder controle en schijnen ook de zeestraat tusschen Java en Sumatra te beheerschen. Een aanzienlijk aantal jongeren gaat geregeld naar den ovorkant. De Nederlandsche marine tracht controle t te oefenen op de prauwen in dio wa ren. om hel smokkelen van goederen en legervoorraden te voorkomen. Generaal Chrislison bracht een bezoek aan Padang, Medan en Palembano. Dr. dassan. de republikeinsche „gouverneur" van Sumatra, en de nationalistische leider Shafei te Padang verklaarden, dat zij wil- samenwerken met de Britten, en met Nederland willen onderhandelen, als zij daartoe opdracht uit Java krijgen. Sombere vooruitzichten voor benzineverbruikers Do vooniilxichter. vooi de benzinetoewij- ringen in de komendo maanden zijn verre van gunstig. Zoo ooit, dan zal voor Do- ember de uiterste zuinigheid geboden zijn, waartoe een beroep op iederen benzine- •erbruiker wordt gedaan. Mocht gedurende Ie maand December verbeterinq in den aan voer komon. dan zal aan de rijksverkeers- 'nspocties door hef ministerie van verkeer en energie, toestemming worden verleend io toewijzingen te verhoogen. Jen Gelderschen IJssel bij Westervoorl -nin in beide gevallen kan het verkeer •.voer van een brug gebruik maken. De veerdienst Dintelsas-Den Bommel Het Volkorak moot zijn D.nteUas-Ooitgens plaat. De brug lo Hasselt over het Zwarte Wa Ier is weer in gebruik genomen. De route van Den Haag en Rotterdam laar hel Zuiden loopt over Hendrik Ido Am jacht (onbeschadigde vaste brug). Gorin hem (onbeschadigde vaste biug). Zaltbom mei (beschadigde, maar provisorisch hei itelde brug), en over Hedel per schipbrug ïaar Den Bosch. De route van Amsterdam /oert over Utrecht, Vianen (schipbrug), .eesd (onboschadigde vaste brug) en vorde. aansluitend op den weg van Rotterdam b. Jailbommel. Ook is er een verbinding vic Julemborg, waar de spoorbrug voor lich /erkeer in gebruik is en waar bovendior. .en veorponl hel zware verkeer verwerkt Jeze route loopt voort via Geldermalsei. waar de brug intact gebleven is). Dr. loord-Zuidverbinding. die na de bevrijdinc et eerst in gebruik was. loopt over Arnhem iailey-Bridge), liiimogc-n (Waalbrug) o lave (brug intact). De IJsselovergangen i: le verbinding Oost-West zijn Zwollo (Jaile ridge). Deventer (schipbrug) en Zutphen Bai ley-Bridge). 'ONTVEER MOERDIJK. De dienst woidl" uitgevoerd Op werkdagen van Moerdijk om6 .IO, 7.20. 8.20 uur. Verder om de 20 r j| 19 uur. Van 19 tol 22-20 uur om Op Zon- en feestdagen van 7.tot 22.2C n de 40 minuten. Op werkdagen van Willemsdorp 6.20 1,7.40. 8.20 uur. Verder om de 20 min. ot 19.20. Van 19.20 tot 22.40 uur om de 0 minuten. Op Zon- en feestdagen van7.20 tol 2.40 uur om de 40 minuten. Een vaste dienstregeling kan thans nog •.iet met zekerheid worden qehandhaatd. De aandacht wordt er op gevestigd, dal ij mist voorloepig niet op het varen van e pont kan worden gerekend, althans niel ij duisternis. Voor het vrachtverkeer, dal reglementair ip de wogen wordt toegelaten, beslaat een bijzondere beperking voor afmetingen f gewicht. Overschrijding van de maximum hoogte raat van 3.50 m. kan in ieder geval niet /orden toegelaten. U las hierboven slechts enkele van de -.ocilijkheden. maar ook slechts een paar •an de verbeteringen die er iederen dag ijn. Ziet de verbeteringen en overwin de noeilijkhoden. Het gaat er om Nederland p te bouwen en welvaart te maken als •oorheen. Juist door een gesmeerd loopend erkeorswozen, komt de handel op gang. De schipbrug bij Hedel is bij laag vater moeilijk le berijden, zoodal het aan- ïoveling verdient over den Moerdijk ol Nij- negen te gaan. UIT STAD EN LAND Dijkgat bij Rammekens geblokkeerd Zaterdag is in het dijksgat bij Rammekens jen z.g. Phoenix lot zinken gebracht. Het aatsle gal in de dijken om Walcheren is ïu geblokkeerd en waarschijnlijk zal b'nnen jen week ook hier het zeewater het eiland niet meer in en uil stroomen. Het qroote werk. Walcheren tegen vijand zee te be veiligen, is dan nog we] niet beëindigd, want in Westkapello. Vüssingen en Ramme- ions moeten de definitieve dijken nog ge naakt worden, maar heelt dan toch het eusachtige resultaat bereikt, dal de landen 'ok ten Oosten van het Kanaal door Wal- -heren binnen afzienbaren tiid droog zullen Grooten dank zijn wij verschuldigd aan, ■n enorme bewondering moeten wij hc-bben 'oor de stoere werkers, die den geweldigen trbeid onder vaak ongunstige omstandig heden gepresteerd hebben. Goes JEELAND HELPT INDIE. Ook hier is de H.A.R.K.-actié oen succes ewordon. 50 personen worklcn mede aan lo collecte, die Zaterdag gehouden word, /.o. padvinders en het pijperscorps „Excel- -.ior". die onder een pitlïge marsch een echt door de stad maakte. Hel H.A.R.K.-comilé verzocht ons mede 'e deelen. dat deze week nog met lijsten wordt gecollecteerd. In de Korenbeurs werd dezer dagen door ■fe Noord- en Zuid-Bevelandsche Textiel handelaren vergaderd, met den vertegen woordiger van de vakgroep. De waarn. voorz., de heer A. Vermaire, ■•ei in zijn openingswoord o.a., dat do hui- 'ige toestand voor publiek en winkelier in hoogste mato ontstemmend is. doordal de Tmbtenarij nog immor hoogtij viert. Het •neerendeel der distributie-ambtenaren is lo- 'aal overbodig, doch houdt zich krampachtig tan de goed betaalde betrekkingen vast. Ipreker juichte het toe. dal de regeering bezig is de financiën op behoorlijk peil le hrengen, doch wees er met voorbeelden op. Jat hel geld door de bureaucratie weg- Nog meor ergerlijk noemde spreker het, dat hel publiek achtergesteld wordl bii ver schillende groepen van ambtenaren in be trekking met het verkrijgen van goederen. Deze worden in de gelegenheid gesteld kleeding, lot zelfs nachtgoed colloclief te otrekken. buiten de normale distributie om. En dit, terwijl het publiek op aanvragen voor textiel, na veel loopen en formaliteiten, dikwijls nul op het request krijgt. Spiekei veizocht den vertegenwoordiger zn de vakgroep het standpunt nader uil- •■n te zetten. De heer Uiterwijk. welke namens de vak groep aanwezig was, gaf hierop eon ver slag van den huldigen gang van zaken. Sproker kon geen concreet antwoord geven op gestelde vragen. Uil de vergadering drong men sterk aan op werkelijk doeltreffende maatregelen voor eenvoudiger en betere distributie, ten ge rieve van het publiek. Zeeland vóór de bevrijding c Noord poortbrug. Op d (Wordl vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1