VRIJE STEMMEN Republiek in Jougo-Slavië uitgeroepen Efficiency, ook in de ambtenaarswereld Eenvoudiger methoden zullen het bedrijfsleven vergemakkelijken Nu hebben wij 10 maal zooveel ambte naren in ons land dan voor den oorlog en nog kan do zaak niel op rolletjes loopen. Deze klacht hoorden wij vele malen. De iormuleering van die klacht was niet czltijd even charmant, maar dat doet er eigenlijk weinig toe, want de klacht is gegrond. Toen ons land reilde en zeilde met het tiende deel van het ambtenarencorps van tegenwoordig en wij nog rijk waren, moest er bij de overheidsinstellingen od alle mo gelijke manieren bezuinigd worden. Nu zijn wij arm. Ja, inderdaad, wij zijn arm en het is goed, dat u zich dal eens of nog eens realiseert. En in al onze armoede zijn het de zakenmenschen, die met hun niet weinige belastinggelden voor de sala rissen van al die ambtenaren, die hun het leven zuur maken, moeten zorgen. Het zijn niet de ambtenaren, die Neder land in de eerste plaats weer welvarond zullen maken. Het zijn de fabrikanten, de zakenmenschen, groot en klein, die door hun onvermoeibare werklust weer bruisend leven kunnen blazen in Nederland. De ambtenaren moeten en kunnen hen daarbi) helpen. Zij moeten beseften, dat zij er zijn om de struikelwegen, waarover handel en industrie, onder hun problemen zwoegend als lastdieren onder een te zware pakkage, maar vooruit moeten zien te komen, zoovee. mogelijk te effenen. Helaas zien de ambtenaren dat niet' vol doende in. Zoo onbewust en soms welbewust schij nen zij de meening te zijn toegedaan, dat die werkezels van winkeliers en industries- len, die het altijd veel ruimer hebben qehad dan de ambtenaren, maar moeten worstelen met de formulierenregens en er nu de amb tenarensalarissen ook nog wol bij kunnen verdienen. Maar dat kunnen die zaken menschen. niet. Over het algemeen zien zij er niet tegen op om hard aan te pakken voor den op bouw van ons vaderland. Integendeel, zij popelen om do handen uit de mouwen te steken. Ket is hun grootste belang immers, dat er weer spoedig een levendige binnen- landsche handel en een bloeiende export Hun vooruitstrevendheid nu wordt belem merd. neen, sterker, soms volkomen geremd door gebrek aan gereedschappen, materia len. grondstoffen en arbeidskrachten. Do schaarschte aan grondstoffen enz. rechtvaardigt de instelling van een distri butiesysteem, waarvoor natuurlijk ambte naren noodig zijn. Het distributiesysteem moet evenwel niet een belemmering zijn. het moet een stuwing geven. Een goedo zakenleider zoekt, om zoo efficient mogelijk te v/erken, die methoden, die zijn bedrijf voordeel brengen niet hel voordeel, dat in de eerste plaats zijn eigen portemonnaie er dikker van wordt, maai hel voordeel, dat zijn producten goedkooper worden en dus onder het bereik van een grooter aantal verbruikers komen, en dat hij zijn werknemers betere loonen kan uit betalen. Zoo kan er ook in do ambtenaarswereld gestreefd worden naar tot op den top ge dreven efficiency. Ook daar lean gezocht werden naar eenvoudige methoden, die hel werk vlot doen verloopen. Op den duur zal dat leiden tot ontslag van vele ambte naren. Voor werkloosheid behoeft evenwei geen angst te beslaan. Overal is gebrek aan werkkrachten en de ambtenaren, die de gemakkelijke maniei van leven van de zakenmenschen altijd be nijd hebben, krijgen de kans zichzelf tot zoo'n vrijen zakenman op te werken. Zijn de capaciteiten om het tot zelfstandiqheic te brengen niet aanwezig, wel, dan zijn ei voldoende ondergeschikte betrekkingen, waar prettig gewerkt en waar goed een boterham met een plakje kaas verdiend kan worden. Ons land is niet gebaat met een plotse ling ontslaan van een groep ambtenaren. Eerst moet de manier van werken herzien worden en dat moet snel gebeuren. Dan blijkt spoedig, dat velen op de ettelijke rijksbureaux etc. overbodig zijn. Het be drijfsleven zal hen graag van den staat 2e JAARGANG NUMMER 328 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 1 December 1945 Algctnccne Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur s J. Koekebakkcr. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Hulp aan China Volhardt Moskou Duitsche in Nazi-leiders eijn houding onbewogen De ]ougo-Slavische constitueerende vergadering heeft besloten tot het uitroepen van de republiek.Aan Koning Peter en aan het vorstelijk huis van Karageorge- vitsj werden alle „geïnvesteerde rechten'' ontnomen. Reuter wijst erop, dat het alschaifen van de monarchie en het uilroepen van een 'ederale Joegoslavische republiek reeds se dert eenigen tijd werd verwacht. In do desbetreffende verklaring van de constitueerende vergadering wordt mede gedeeld. dat dit besluit is genomen in over sonstemming met den vrii tot uiting geko men wil van alle bevolkingsgroepen van het land. Zoowel aan Peter Karageorqevitsj, als aan de gehcele Karageorgewitsj dynastie wordon alle rechten, welke vroeger aan hem en aan de Karageorgewitsj dynastie zijn toegekend, ontnomen. Inmiddels heeft koning Peter de tweede een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dal do volksvertegenwoordiging de repu bliek heeft uitgeroepen en dat dit het re sultaat is van een reeks handelingen van maarschalk Tito. Koning Peter beschuldigt er de regeering van Tito van, dat zii een voudig al haar verplichtingen vertrapt heeft, overeenkomsten vernietigd en een totalitairen regeeringsvorm heeft ingesteld in volkomen tegenstelling tot de idealen van de Vereenigde Volkeren en de beslui ten van Jalta. Naar de meening van Peter hebben de verkiezingen niemand overtuigd, daar zij te vroeg gehouden zijn. Het land had ii mers nog niet een voldoende graad vc vrijheid en stabiliteit verkregen. Uit do verklaring van Peter blijkt wel, dat deze zijn nederlaag grootmoedig wensch! te dragen. Ondanks de maatrege len, die hel huidige regiem tegen hem neemt, wil hii ook doen wat ziin geweten hem beveelt om Joegolavië te bevrijden van elke tyrannie en zal hij zich neerleg gen bij de door het volk genomen beslis- Zullen Engeland en Amerika de nieuwe regeerinq erkennen Zij hebben wel plichtingen aan Peter, doch ook, en in neg veel sterker mate, aan Tito, die het den Duitschers jaren lang lastig heeft gemaakt. In ieder geval zullen de Vereeniqdo Vol ken zich bii het besluit van het Joegoslavi sche volk moeten neerloggen wanneer blijkt, dat dit inderdaad door vrije verkie zingen tot stand is gekomen. SHAMIR'S PLANNEN Oe verhouding Engeland-ierland kan voorbeeld zijn voor betrekking tusschen Nederland en Indonesië Geen dominion De zakenman werkt efficientde staal kan dit cok. De ambtenaren moeten hun taak begrij- pon. Zij zijn in veel aovallsn een nood zakelijk kwaad. Het is aan hen, dit kwaad om te zetten in nuttigheid. Het bedrijfs leven en indirect de staat zal hen er dank baar voor zijn. Het is toch alles in het belang van den opbouw van ons vader- film over een atoombom Voor oen publiek van 2000 genoodigden is een film over de exlosie van de oerste atoombom vertoond. Paul Tibbels, de mandant van het vliegtuig, dat deze bom afwierp op Hiroshima, gaf tekst en uitleg over de explosie, die een uitwerkinq had van twintigduizend ton explosieve stof. 7 December bon voor thee He! ministerie van landbouw, visscherij en voedselvoorziening doelt mede Het tijdstip waarop een bon voor thee geldig zal worden verklaard, is vastgostold op 7 Dec. In verband met de vele te sche moeilijkheden, die de distributie den bescheiden theevoorraad, ons land beschikt, meebracht, lag hot aan vankelijk in de bedoeling een lateren da tum te bepalen. Bii alle tegenvallers is dan nu als meevaller gekomen, dut op 7 Dec, een bon voor SO gram theo voor alle personen, ouder dan 4 jaar, aangewezen wordt. Vier weken later volgt een tv/eed: bon, eveneens voor 50 gram thee. Hoe he' dan verder gaat met de distributie van dc thee zal afhangen van den aanvoer, wan de voorraad, waaruit thans verdeeld wordt is niet meer dan voor tweemaal toereikend. Do thee is gemengd uit goede Engelsche soort en zal in een kwaliteitsklasse in den handel worden gebracht. Delftfiche studenten in opstand Dinsdagmorgen zijn 10 leden van de R.K- Studentenvereeniging „Sanctus Virgillus' uit Delft het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau binnengedrongen. Het ge bouw van de studentenvereeniging was onteigend. Nu zeven maanden na do be vrijding, is het gebouw nog steeds niet in handen van do rechtmatige eigenares. De studenten sloten den aanwezigen portier op. -ringen het vaandel van de veroeniging uit en weigerden ongeveer negen uur de ambtenaren den toegang tot het gebouw. Daarna greep de politie in en verwijderde de voor het gebouw aanwezige studenten. Do in het gebouw aanwezige studenten werden gearresteerd. In den middag zijn ze weer op vriie voeten gesteld. Meer pluimvee Volgend jaar zullen do Nederlandsche pluimveehouders in de gelegenheid gesteld worden meer pluimvee te houden dan het thans toegestane maximum van 50 stuks. Zij, die meenen voor voeder in aanmer king te komen, wenden zich voor 15 Doe, tot don plaatselijken bureauhouder. Reuters correspondent had een onder houd met Soetan Sjarir, den leider van hel Indonesische „kabinet". Sjarir verwacht, dat binnen enkele we ken de rust op geheel Java zal weerkeeren Do plaatselijke leiders, zei hij, staan met mij in verbinding, en trachten hun mannen te bewegen om de wapens neer te leggen. Daarna kunnen onderhandelingen met Nederland worden gevoerd. Hij billijkt het, dat de Nederlanders hun economische be ringen op Java verdedigen. Maar hii acht de Nederlandsche aanspraak op politiek toezicht ongerechtvaardigd. Een verhouding als van Engeiand tot ler- 'and zou wellicht mogelijk zijn, zei Sjarir. De Indonesische republiek zou dan de rol van Ierland vervullen. Maar de term „do minion" is bij het volk impopulair. 90 pet. zou dit verwerpen. Sjarir en de Britten Zijn eigen relaties met de Engelsche auto riteiten noemde Sjarir uitstekend. Maar het volk in Indonesië ziet alle daden van de Britten als hulpverleening aan Nederland. Is eenmaal de rust weergekeerd, dan zal het volk in gunstiger stemming komen voor onderhandelingen. BANDOENG. Na do hevige gevechten met de extre misten. waarbij zij ook zes Japansche tanks in den strijd wierpen, schijnt in Bandoeng de rust weer hersteld. De luchtverbinding met Batavia is hervat. Het vliegveld wordt als veilig beschouwd. Een moeilijkheid is, dat de evacuees uit de omliggende plaatsen, die naar Bandoeng trekken, daar groote huisvestingsproblemen veroorzaken. Soetardjo, de Indonesische „gouverneur" van West-Java, tracht met de Britten samen te werken, maar heeft geen gezag genoeg over de extremisten. SEMARANG. Extremisten beschoten een Rapwikamp en de gevangenis, waardoor vier personen werden gedood en zes gewond. Toch wordt de toestand ook hier meer AMBARAWAN Een afdeeling Indonesiërs heeft zich uit de stad teruggetrokken. BATAVIA Over het geheel genomen is het ook hier rustig. In de sociëteit „De Harmonie" werd een soldaat der Seaforth Highlanders aan getroffen, die zwaar gowond was. BIREUEN Volgens een Japansch rapport hebben de Japanners hier overlast van Chineezen. Een Japansch stafofficier tracht de zaak door besprokingen te regelen. Verpleegsterslinnen Er hebben zich bii veel ziekenhuizen heel wat leerling-verpleegsters aangemeld. De ze meisjes krijgen van de distributiedien sten toewijzingen voor wat schorten enz. Helaas heeft do winkelier hel benoodigdo niet altijd in voorraad. Daarom zal nu een extra hoeveelheid verpleegsterslinnen qe- fabriceerd worden om in de groote be hoefte te voorzien. Ook zullen er witte werkjassen ter be schikking van verpleegsters gesteld wor- Voor do schoenendistributie zijn de leer lingverpleegsters op do voorranglijsl ge plaatst. Nobelprijswinnaars Uit Stockholm wordt ons een overzicht gezonden van deze winnaars De Nobelprijs voor den vrede is dit jaar toegekend aan CORDELL HULL de vroegere Amerikaansche minister van Buitenlandscho Zaken. De Zweedsche pers beschrijft hem als een voortreffelijk exponent van 't krach- lige Amerikaansche idealisme, dat toch nooit het contact met de werkelijkheid uit het oog verliest. De Nobelprijs voor den vrede van 1944 's thans toogekend aan het internationale IOODE KRUIS. De Nobelprijs voor psychologie en ge neeskunde is toegekend aan DRIE BRIT- 3CHE PIONIERS op het gebied van het inderzoek naar de penicilline. De Nobelprijs voor letterkunde is toege kend aan de Chileensche schrijfster GA- 3RIELE MISTRAL, vertegenwoordigster van le Latijnsch-Amerikaansche litteratuur. De Nobelprijs voor natuurkunde ontving PROF. WOLFGANG PAULI uit Oostenrijk, thans te Zurich, wegens zijn onderzoekin gen omtrent de atoomkracht. Die voor scheikunde kreeq de Finsche professor A. I. VIRTANEN, weqens zijn ar beid op gebied van landbouw en voedsel- Die voor 1944. scheikunde, ontving de Duitsche Prof. OTTO HAHN, wegens zijn ontdekking van de splitsing der zware atoomkernen. Op 10 December zullen zij in Stockholm de prijzen uit handen van den Zweedschen koning in ontvangst kunnen nemen. De prijs van boterletters Het directoraat generaal van de prijzen deelt mede. dat voor letterbanket, waar van de korst bestaat uit bloem en boter, en de vulling is vervaardigd van surrogaat banketspijs. al of niot met toevoeging van smaken, een maximumprijs van 11.75 per 500 gram geldt. Indien de consument grondstoffen be schikbaar sfelt, dient verrekening van den kostprijs daarvan, zooals tol dusverre ge bruikelijk, te geschieden. Bloemc en broodprijs De bestuursleden van de gewesten en afdeelingen van do ondervakgroep brood- bakkerij, 13.000 bakkersbedrijven vertegen woordigend, hebben op een te Utrecht ge houden vergadering een motie bij den mi nister van landbouw, visscherij en voed- selverziening gericht, waarin zij constatee- ren, dat de verhooging van den bloemprijs op 3 Sept. j.l. niot gevolgd is door een daarmede correspondeerende broodprijsver- hooging, rosp. verstrekking van reductie. Zij stellen vast, dat zonder overleq met de bakkerij hier een broodprijsverlaging is doorgevoerd, welke in de huidige omstan digheden ongemotiveerd moet worden ge acht. gezien de belangrijk gestegen kosten in hot bedrijf. Derhalve verzoeken zij den minister van landbouw, visscherij en voedselvoorziening dringend, de toegepaste broodprijsverlaging ongedaan te maken door do, door de bak kerij te ontvangen reductie van 4 cent met terugwerkende kracht te brengen op 5 cent per brood van 800 gram. Film van de week DE ROODE PIMPERNEL Doze film, wc erin Leslie Howard Marie Obcron de hoofdrollen vervullen, werd reeds voor den oorlog vervaardigd. Dal zij thans weer in do bioscopen ver toond wordt, is alleszins gerechtvaardigd. Is het al niet erg, dat een goede film, die men jaren geleden zag, ons opnieuw r gezet wordt, wij verlangen soms zulke films eens weer te zien, zeker geldl dit een film die ons zooveel te zoggen heeft als „De Roodc Pimpernel". Wij hebben in Januari van dit jaar voor hot eerst met Leslie Howard kennis ge maakt in een film, waarin hij menschcn van onder do handen der nazi-beulen weg haalde. In zooverre heeft De Roode Pimpernel profetische waarde gehad, waar Howard in dezo film tot de Fransche soldaten- wereld zegt„Ik kom terug". Tuschen De Roode Pimpernel en de laat ste film van Howard is dan ook een zoer duidelijk en nauw verband Ie leggen. De vergelijkingen zijn voor hef grijpen. De Roode Pimpernel speelt in het Frank- ik van 1792, het jaar waarin de Jaco- bijnsche terreur op zijn hevigst woedt. Dag nacht klinkt het sinistere geratel van do wagens met de ter dood veroordeelden door de straten van Parijs en doet de guil lotine haar werk. Onder dezelfde guillotine waaronder thans de hoofden van do aris- itie vallen, zal straks dat van Robes pierre zelf rollen. Het zal niet de laatste maal ziin, dat de revolutie haar eigen kln- n verslindt. ;t is logisch, dat de Engelsche adel de ziide der Fransche aristocratie staat. Alleen voolt de Engelsche legeering Amerik. ingenieurs naar China Het zoo zwaar door den oorlog geteister de China heeft dringend de hulp van alle vroegere grooto bondgenoolen uit den oor log noodig. Deze hulp zal snel en daad werkelijk dienen te geschieden. Het demo cratische China heeft aan do zaak van de vrijheid groote diensten bewezen en mag daarom aanspraak maken op meer dan sympathie alleen. Daarom Is het verhe gend, dat de Amerikaansche staatsseci taris voor Binnenlandsche Zaken, Harold lekes, heeft medegedeeld, dat een aantal ingenieurs de Chineesche regeering be hulpzaam zal zijn bij het technisch herstel en het aanbrengen van verbeteringen dio het land vooruit zullen helpen. De ingenieurs zullen ontwerpen maken voor den bouw van wellicht den grootsten dam van gewapend beton, die ooit is go bouwd en voor andere werken om de Jang tse rivier onder controle te krijgen. Milli oenen menschen in de Jang tse-vallei zullen daardoor verlost worden van don qoesei van overstroomingen en hongersnood. Verder zal daar do grootste hydro-e'.ec- trische installatie ter wereld worden ge bouwd. De uitvoering der plannen berust bij de Chineesche regeering. Het werk zal vermoedelijk over een pe riode .van 10 tot 25 jaar verdeeld worden. De Iraansche kwestie In ons blad van 28 Nov. j.l. schreven wij over deze kwestie naar aanleiding van de Amerikaansche nota aan Engeland en Rus land, waarin wordt voorgesteld de gealli eerde troepen tegen 1 Januari a.s. uit Iran terug te trekken. In de nota word verondersteld, dat het verbod aan de Iraansche troepen om naar het Noorden op te rukken te wijten zou zijn aan het optreden van enkele Sovjet commandanten aldaar. Door deze formuleering werd aan Mos kou do gelegenheid negeven de verdenkin gen dio gerezen waren omtrent de Russi sche bedoelingen te ontzenuwen door dit optreden te desavoueeren en te gelasten de Iraansche troepen in hun bewegingen vrij te laten. Tot dusver is dit nog niet ge schied, terwijl ook van een officieel ant woord op de Amerikaansche nota niets be- Inmiddols schijnen de Sovjets zelfs ge dreigd te hebben meer troepen naar Iran te brengen, indien van Iraansche zijdo zou worden getracht een eind te maken aan de wanordelijkheden onder de burgerbe volking van het eigen land. Het gaat or op lijken alsof hier derhalve toch van een ofiicieele houding der Russi sche regeering sprake is. De verdenkinqen blijven bestaan en worden door deze hou ding nog versterkt. De Nazi's toonen weer eens hun waren aard Te Neurenberg is in de gerechtszaal de eerste film over de Duitsche concentratie kampen vertoond, die een beeld qeeft van den toestand, waarin deze bij de bevrijding werden aangetroffen. In de donkore zaal volgden alle bij het proces betrokkenen de ze ten hemel schreiende aanklacht, die wel sprekender is dan welk rapport ook. De iournalisten moesten hun eigen emotie, dit velen te machtig werd, onderdrukken oir de reacties der toeschouwers in de be klaagdenbank te observeeren. Goering heeft de vortooning, dio een uur duurde, kalm aanschouwd, voorover geleund met de rechterhand onder het hoofd. Schacht ging al voor het begin dor voorstelling mei den rug naar het doek zitten. Ook de anderen toonden geen bij zonder emoties. Hoe kan het ook anders bij deze indivi duen, waaruit elke sprank van gevoel en menschelijkheid is verdwenen zich nog niet geroepen dit in daden uit to drukken. De man, dio zich qeroepen acht dit wel te doen, riskeert daarmede zijn leven. Hij verbergt zich achter den schuil naam De Roode Pimpernel en steekt in allerlei vermommingen het Kanaal over om althans enkele slachtoffers van onder de valbijl te redden. Ruim anderhalve eeuw later zal eon an dere Pimpernel, door den loop der geschie denis godwongen, zich weer naar hot vas teland van Europa begeven, om nu de le vens uit do concentratiekamoen van het nazisme te redden. Toch mag men de Roode Pimpernel niet zien, zor.der te bedenken, dat beide episo den uit de geschiedenis niet zonder moer eender ziin. De Fransche terreur had grond, hier was een volk in opstand gekomen togen een verdorven adel, waardoor hel lang was onderdrukt on uitgezo- De film heeft, wellicht onbewust, de banaio opgeblazenheid van dezo ten on dergang gedoemde aristos. laten zien in do vrouw, die op hel oogenblik. dat zij naar de guillotine wordt geroepen, juist haar kapsel keurig in orde heeft gemaakt en dit feit als een persoonlijke beleediging haar aangedaan, voelt. Zeker, ook in do Fransche revolutie ko men alio dierlijke hartstochten in den mensch naar voren en doen zich gelden. Zoo in de vrouwen, die breiende, heeie dagen het guillotineeren der slachtoffers Het Duitsche nationaal socialisme evenwel .was niets anders dan het losbreken van den nihilistischen geest. Hel was do brutaliteit en bestaliteit die uit haat tegen alles wat intellect of verstand bezat, de geest zelve dooden wilde. Toch, ondanks de verschillende aspecten in de verhoudingen van toen en nu, is hel motief van het optreden voor do bijna le gendarische en de moderne Pimpernel do- zelfde geweest. n.I. het uit menscheliik oog punt redden van menschen vanonder een bloedige, alle recht verkrachtende terreur. En daarom was het werk voor de Roode Pimpernel hetzelfde als voor don moder nen verzetsman. Stond de Roode Pimpernel voor de Fran sche gezant en politiezoo stond Howard in zijn laatsten film voor do Duitsche Ges- tapochef. Trachtte do Gestapo een vrouw, wier an of vader ten doode opgeschreven as, tot verraad te bewegen, teqen den orijs van vrijlating, in de Roode Pimpernel zien wii dit nel zoo. Wanneer wij de Roode Pimpernel zien, beleven wij weer de tragedie van onzen eigen tijd en denken wii weer aan die dapperen, die zich inzetten voor recht' en menschelijkheid en vaak daarvoor het le ven lieten. Bij het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw is ingesteld het ambt van Directeur-Generaal van den Rijksgebouwen dienst. Met ingang van 1 December 1945 is als zoodanig benoemd Ir. C.'T. C. Heij- ninp. thans werkzaam als Directcur-Hoofd- ii-.Qcr.ieur van den Rijkswaterstaat in de provincie Utrecht.. UIT STAD EN LAND VERBETERING SPOORVERBINDING Mot Ingang van Maandag 3 Dec. komt er een belangrijke verbetering in de spoor verbinding met Brabant. Er komt een dienst bij, welke trein om 7.25 uil Goes vertrekt, in Roosendaal is er dan aansluiting naar Holland. Tot op heden was er slechts een trein om 5 uur en om 10.59 uur. De bestaande trein van 7.58 uur uit Goes naar Vlissingen, rijdt vanaf dien datum 4 minuten vroeger, dus om 7.54 uur. Middelburg DE NIEUWE KOERS IN DE HERV. KERK Ds, Gravemoijer, de secretaris van de Synode van do Herv. Kerk, sprak Donder dagavond in de goed bezochte Oostkerk over de nieuwe koers in de Herv. Kerk, na door Ds. van Woerden ingeleid te zijn. Ds Gravemeijer begon met te zeggen, dat, als hij sprak over een nieuwe koers, 3t ook een oude moet zijn geweest. Spr. greep terug in de geschiedenis en liet zien hoe de kerk door reformaties een partijkerk is geworden. In den oorlog, vooral in di concentratie kampen zijn zeer verschillende menschen geheel anders tegenover elkaar komon te staan, omdat zij samen hebben gestaan tegenover God. Daardoor kan de kerk weer kerk worden en do richting nemen, dio Christus haar gaf. Tot slot beantwoordde Ds Gravemeijer enkele vragen van aanwezigen. In de Luthersche Kerk werd de eer ste instructieve piano-avond georganiseerd door de Z.V.U., ten aohooro gebracht door den pianist Jan Kuiler. Na een korte inleiding over de verschil lende muziekstijlen met hun componisten, behandelde de heer Kuiler den componist Frederik Chopin, waaraan deze eorste avond gewijd wcs. In korte schetsen, afgewisseld met mu ziekvoorbeelden. waarin we o.a. de prach tige nocturne hooren. kreeg het publiek meer iifticht in de persoonlijkheid, s tuur en eigen uitingsmiddelen van dezen componist. Daarna konden wii Chopin uitvoerig be luisteren in de walsen etude's en de bril- lante polonaise in F, welko ieder op zich zelf door het sublieme spel van Jan Kuiler tot hun recht kwamen. Prachtig klonken de Chopin-molodieën, tot uiting gebracht door de zangerige en bloeiende toon van den pianist, in do bij zonder geschikte kerkruimte. Graag hedden we van een der composi tes een gedetineerde uitlegging gehad, waarbij niet zoozeer de muziek-thoorelische als wel den muzikalen en geestelijken in- roud van het stuk een bewuste werkolijk- heid worden voor de toehoorder?. Maar nisschien hooren we dit een volgenden OVERDE NKING 'ngezonden mededeel: ng Van het kastje naar den muur tholiek geestelijke. Naar aanleiding van het woord van Christus „Wal gij don minste mijner broe deren gedaan hebt, hebt gij mij gedaan", zeide deze. dat wij op die manier eigen lijk met onze medemenschen moesten om gaan." Zie in ieder mensch Christus, en dan weet ge vanzelf wat ge moet doen en hoe ge moet zijn." Deze gedachte kwam weer bij mij op, toen ik een briefje ontving, waarvan ik enkele dingen wil overnemen. Het is een triest verhaal van een vrouw, die tevergeefs naar allerlei adressen liep. om iets voor haar sukkelend kind gedaan te krijgen. Wii vertellen het niet om bepaalde personen of instanties te beschuldigen, doch enkel op dat wij onszelf zouden afvragen Doen wij ook wel niet eens zoo? Afschuiven wat niot in onzen kraam te pas 'komt. En ver geten dat hier de Christelijke naastenliefde iets anders van ons zou eischon Ik geef alleen maar hel woord aan die vrouw. De conclusie mogen we voor ons zelf trekken. Het is een voorbeeld ervan hoe dikwijls een mensch in nood qestuurd wordt van het kastje naar den muur. „Mijnheer de reddtteur. In Uw blad las ik, dat ouders uit deze gebieden op grond van gezondheidstoestand of gebrekkige huisvesting naar het gemeentehuis moes ten gaan om zich op te geven, om een of meer kinderen naar Denemarken te laten gaan. Toen ik dat las, bon Ik eerst naar onzen dokter gegaan, liet hem dat lezen en vroeg om raad. Hij zei, dal hij daarin geen raad kon gevendat ik naar den secretaris moest qaan en dat vragen. Een paar uur later ging ik naar het gemeente huis en vroeg naar den secretaris, on hij kwam, en ik liet uw advertentie lezen, en if mijn zoon er voor op, en ltreeg Ie hooren ri ze nog nergens van wistendoch ik >u dan wel waf hooren. Nu moet u weten, mijnheer de redacteur, dat vrij zeer slecht behuisd zijn. Dit huis stond vele maanden onder water, circa 1.35 oi 1.50 M. Er is een vochtiae, schimmel- achlige lucht, en we slapen met S personen op een klein zoldertje met één klein rcara- Dle aan een zijmuur van een brandaang. Dus lucht zoo goed als niets. In de twee bedsteden beneden is alles schimmel en vochtiqheid, dus daar kan oeen mensch in. Bedoeld opgegeven joncetjo voor Dene marken is oen elfjarige, met bronchitis, en heeft het op het zoldertje iederen nacht "tikbonauwd. Verder is hij goed aezond. We zijn nu vlif maanden weer hier. en -eeds vo'e medicijnen, en dokter dikwijls aehad. Dus daarom ging ik eerst naar den dokter toe. begrij"' u. Doch ik krijg geen of zeer weinig medewerking altiid Hebt uw naaste lief als uzelve, denk ik 4aar om nog eens op Denemarken terug komen. Mijnheer, hoe zit dat nou, of et u er ook niets van En zou dat land wol geschikt zijn voor dien jongenvoor 4 li maand lang. Zelf wil hij er niet naar Weet u wat ik wel eens denk 'k Moest hier in den omtrek iemand hebben, waar die jongen zijn kon. Al was het maar „een om te slapen. Maar 't zou niets moe- ton kosten, war.t qeld neb ik er niet voor. Dat is juist zoo allemachtig ellendig en moeilijk, 'k Denk wel eensAls ik nu voor dit goval weer eens niots hoor ik bedoel Denemarken dan zal ik eens alles aan onze Prinses schrijven. Ik weet zeker, dat Zij wel raad schab. Wo zoeken wel hard naar een ander huis, hoor, maar je bont of te laat, of ze willen het niet geven, of het is te duur. onz. En intusschen heeft die jongen het maar benauwd. Het is 's nachts maar hijgen en rochelen en snuiven. Hij heeft het al 10 jaar, maar dan had ik moer lucht voor hem. Dan sliepen zo maar met hun 2en op zolder. En was he) niot zoo vol ook. En rook het ook niet naar allerlei rottigheid, die het zeewater onder de vloeren bracht. En was er vooral geen schimmellucht. O, dis rot mof toch, dio ons dit aandeedRod. RETRANCHEMENT. Dezer dagen hield het muziekgezelschap een zoer geslaagde muziek- en tooneolavond. De zaal was tjokvol. STAVENISSE. De schoorsteen in hot huis van het bejaarde echtpaar M. Steendijk, raakte verstopt. Het gevolg was, dat de beide oudje3 bewusteloos geraakten. Eerst dén volgenden morgen ontdekte do zoon het ongeval. De slachtoffers maken het redelijk wel. Burg. Stand. Ondertrouwd: A. J. v. IJsseldijk, 32 j. on A. M. Pleune, 29 j„ te Scherpenisso J. van Beveren, 25 j. en J. C. Dorst, 23 j. GeborenPieternolla J., d. v. J. C. Pot- appol en J. Dek. Benoemingen Benoemd tot dijkgraaf van den Thoom- polder, W. do Jongo te Wissekerke. met ingang van 29 Dec. 1945 tot dijkgraaf van den Koudepoider. J.. de Dreu te Hoek tot dijkgraaf van den Weslkorkepoide-r. A. v. Strien to Wolphaartsdijk, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 zal zijn geworden. - la - - Ier - la - tljn v VOOM OE JEU©© koken Liesje", zegt moedor. „Zou jij het even willen doen Vader wil ook graag een bord pap", land „Ja", zegt Liesje en staat dadelijk op. In potjes en pannetjes roeren vindt zo erg leuk. Moeder zet in de keuken een stoel bij het fornuis, doet melk en meel in de pan en laat Liesje roeren met een grooton hou ten lepel. „Ik geloof, dat het goed is moeder", zegt Liesjo na een poosje. Moeder komt kijken en ja hoor do pap is prachtig geworden. „Flinke meid", zogt meder. „en nu vlug aan tafel om je eigen pap te prooven." Liesje gaat vlug naar binnen. Vader zit aan tafel de ochtendkrant te lezen en kijkt vreemd op. als Liesjo vertelt, dal z ii de pap gekookt heeft vanmorgen. Moeder schept de borden vol on „Wat is die pap lekker", zegt vader. Moeder zegt ook. dat zij goed smaakt en dan zegt Liesje„Ik vind die pap zalig Vader geofl moedor een knipoogje. „Ik dacht, dat jij geen pap lustte. Lies", zogt hij. „Maar deze wel", zegt Liesjo, „dio heb ik zelf gemaakt". „Dan moet jij maar iederen morgen pap koken", vindt moeder. Liesjo knikt met ijver Ja en lepelt do laatsto restjes haastig uit haar bord. Dan zucht zij en zegt nog eens „Zalig." Liesjo hoeft vaak haar eigen pap ge kookt. maar ais moedor het eens een keer tje deed, at zij haar bord toch leeq, ook al was do pap, dat moest Liesje altiid even zeggen, van moeder niet hoelemaal zoo zacht en fijn van smaak, als haar eigen pap. Vorm uit bovenstaande lettergrepen ne gen woorden met de volgende omschrijvin gen 1. jaargetijde. 2. delfstof. 3. doode taal. 4. lekkernij. 5. zoetigheid. 6. deel van het been. 7. stoute jongen. 8, vreemd. 9. land aan de Noordzee. De eerste letters van deze woorden in de aangegeven volgorde onder elkaar te schrijven, vormen, van boven naar bene den gelezen, den naam van eiland. HOE LIESJE LEERDE PAP-ETEN Liesje is al vier jaar, een qroote meid dus. Dat vindt zii zelf ook en zij wandelt altijd als oen klein mevrouwtje naast haar moeder, als zij samen naar de stad gaan om boodschappen te doen. Boodschappen doen met moeder vindt Liesje het allerpret tigste van het leven. Er is altiid zooveel to zien. Natuurlijk is pop liei en de tuin fijn en van de blokkendoos kan Liesje prachtige torens bouwen, maar boodschap pen doen, dat is net zoo heerlijk als pap- eten verschrikkelijk is. Ja, die groote Lies je lust geen pap. 's Morgens duurt het soms wel een uur voor haar bordje leeg is. Moeder hooft hel een langen tiid aangezien, maar vandaag moet er verandering in komen. Als Liesje frisch gewasschen aan tafel schuift, kijkt ze naar haar moeder met ver wonderde oogen en zegt„Vandaag geen pap. Moeder En haar stemmetje klinkt al blij, „Ik heb nog geen tijd gehad om pap te SS

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1