VRIJE STEMMEN Gen* de Gaulle legt regeeringsverklaring af Laatste Nieuws l/cwt de leestafel onderstell en collecte gesneu- De wereld beschuldigt! In de puinhoopen van de oude stad Neu renberg, belangrijk in de Middeleeuwen, vroeger beroemd om zijn prachtige oude gebouwen, voltrekt zich een wereldgericht. Neurenberg, wel genoemd Stad der Rijks partijdagen, waar het holle gedaver van Hitler's legioenen weerklonk, waar Slrei- cher eens zijn aischuwoiijke JodenweUen bokend maakte, waar Hitier zijn bombas tische, met godslasteringen dorospekte re devoeringen den aothor inzond. Uit datzelfde Nouronberg hoorden wij opnieuw do stemmen dor Nazi-bonzen door den aether klinken, maar thans geen uren lange, breedspraklgo van vete voldaanheid klinkende spooches. Achtereenvolgens horoden wij nu Goe- ring, Hess, Dönilz, en al die anderen, wier namen als mot bloed geteokend zullen staan in do geschiedenis, thans van de be klaagdenbank nog brutaal antwoorden op de vraag: „Schuldig oi niet 1"„Nicht schuldig I" Stol u zich de zaal voor met de in hel zwart gehulde rechters, de tolken en de advocaten. Hier is een rechtsgeding, dat do geheele wereld betreft, an den gang. Ook gij klaagt aan, zi? klagen aan, de duizenden gevallenen. Hij klaagt aan, die voor zijn leven verminkt werd. Zij, wij allen klagen aan. De rechters zullen het vonnis uitspreken, dal do geheele wereld zal ondersteunen. Hier zal een unieke ge beurtenis plaats vinden, die zijn weerga niet kent. De leiders van een staat, dus van een lichaam, dat een millioenenvolk vertegenwoordigt, verschijnen voor hun wereldscho rechters. Een is er, die zal ont breken, Hitler do moest verantwoordelijke en een der grootste wereldmisdadigers, die ooit heelt beslaan. Hij zal zich evenwel voor den Hoogston Rechter hobben Ie verant woorden en ongetwijfeld zal ook hij zijn vonnis niet ontloopen. Wij leven thans een jaar na de bevrij ding, do verdeeldheid in do geheele we reld is groot. Maar óén moeten wij zijn in dc-n wonsch, dal het recht hier althans zijn joop moge hebben. h. Het comité Eereschuld en Dankbaarheid Wij Nederlanders willen gedenken, tel kens en telkens weer, allen die voor ons vaderland hun leven hebben gegeven. Daaronder zijn de grooto lijst van gesneu velden en gowondon onder de militairen onzer bondgonooton. Daaronder zijn do slachtoffers onder de illegale werkers, waar voor het Fonds 1940-1945 gelden verzamelt, om daarmee de verminkten en zieken de nagelaton betrekkingen nenwaarvoor nog onlangs een werd gehouden. Daaronder zijn nagelaten betrekkingen van onze velde soldaten, en do verminkten wonden onder onzo militairen in den groo- len strijd tegen den overweldiger. Het Comité Eeroschuld en Dankbaarheid heeft reeds in 1940 begrepen dat Nederland hier een plicht had te vervullen, en sinds dien heeft hot zijn taak onverdroten voort- gozet. In latere jaren zijn er nog vele slachtoffers bijgekomen, terwijl vele oudore gevallen voortdurend zorg bleven ver- eischen. Niet vreemd is het dus, dat dit Comité nog eens aanklopt bij allo oprechte vaderlanders, om hun gaven te zenden, opdat het werk in stand blijve zoolang het noodig is. Een prachtig uitgegeven geïllustreerd werkje met bijgovoogden tekst is nu alom verspreid, teneinde do aandacht opnieuw op dit voortreffelijke werk te vestigen. Wij voegen er gaarne onze opwekking bij, opdat ook Zeeland niet achterblijve in het verleenen van hulp aan onze verminkte en zieke soldaten, en aan de vrouwen en kinderen van hen, dio voor het vaderland gevallen zijn. Men kan zijn bijdrage aan het Comité doen toekomen door storting op de giro rekening van de Firma Pierson en Co., Heerengrachl 208-214 te Amsterdam, 1142, met vermelding hot Comité Eereschuld Inderdaadhot is ons allen. En zij hebben allen recht op vende dankbaarheid. tl o a. Hoe gaat het met de belastingen? Zoals een dokter, als hij bij iomend op bezoek komt, alstijd vraagt„Hoe gaat hel mot de patient V", zoo vraagt zich nu menigeen af met zorg „Hoe gaat het met de belastingen De winkels gaan zich lanzamerhand weer vullen, maar men durft nu eigenlijk niet te veel koopen. Ten eerste is alles eigenlijk peperduur en ten tweede „Hoe zit hol straks mot de belas tingen Teneinde oen lip van den be lastingsluier op te lichten, zijn wij ons licht gaan opstoken bij een deskundige op dat gebied, dio ons er zijn persoonlijke mea ning over gaf. Hel is dan eigenlijk zoo gesteld, dal nog niets definitiefs vast staat. Over het algemeen kan men evenwel zeg gen. dal hot belastingsysteem gehandhaafd zal blijven. De grondbelasting zal op het oude peil blijven staan. In de personeelo belasting zal oen kleine verschuiving plaats vinden. In do toekomst zal deze niet over het kalenderjaar loopen. maar van 1 Mei tot 1 Mei daaropvolgend. Voor 1944 komt er dus oen verlengstukje bij. Van 1 Janu ari tol 1 Mei, dit worden 16 maanden. Men moet dus niet schrikken, als de aanslag iets hoogor wordt. Ook do inkomsten- en vermogensbelas ting, waarvan de loon- en dividendbelas ting een aanvulling vormen, zullen blijven bestaan. En om hel in deze jaren niet te ingewikkeld te maken, wordt er aan ge werkt oen gecombineerd aangiftebiljet uit te reiken over de jaren 19441945. De vennootschapsbelasting zal in ietwat gewijzigdon vorm blijven bestaan. „Duit- sche elemonton" zullen er namelijk uil ver wijderd worden. Do omzetbelasting blijft oveneons be staan. Verder komen dan nog bij deze lange „waschlijs!" de vermogensaanwasbelasling en eon heffing ineons op het vermogen. Men moet nu niet in de war geraken met het buitengewoon aangiftebiljet. Dit dient in de eerste plaats voor het heffen van zekerheid voor de nog te betalen be lasting en in de tweede plaats dient het om monschon gelegenheid te geven schoon schip to maken mot begano belastingfrau de in het verleden. Personen, die geen belangrijk vermogen hebben en in don oorlog niet extra hebben verdiend, kunnen met gerustheid hun be lastingbiljet afwachten. Wanneer zij een vergunning krijgen om eens een stukje textiel to koopen of een paar schoenen, dan behoeven zij housch niet te denken, dat het gold hiervoor er eigenlijk niet af kan vanwege do belastingmaatregelen, die nog op komst zijn. In ieder geval kan mon ook hierin ver trouwen hebben in hot boleid van de xe- geering en zich niet noodeloos ongerust maken. Hoewel eenfgszins buiten het verband van dit artikel staande, kunnen wij nog meedoclen, dat van ieder, die een belang rijk bedrag aan belasting heeft te betalen, 'n zokerhoidsslelling wordt geëischt Van de zwarto handelaren wordt eon extra zeker heidsstolling gevraagd. 2e JAARGANG NUMMER 323 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 26 November 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur J. Kockebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg i Kortedelft 44. i behoeve van Dankbaarheid, n eeroschuld van blij- Spoedige nationalisafie bankbedrijf en @lec&Hcëfeii£svooBaziening Bevin ovec* RSederfiandsch Bndië Verzoekschrift van Ned, geïnterneerde vrouwen in Tjideng-kanip Generaal De Gaulle heeft in constitu eerendo vergadering een regeeringsverkla ring afgelegd. Hij herinnerde aan de om standigheden, waaronder hel nieuwe kabi net was gevormd en zeide, dal de regee ring het symbool van de verzoening is. De regeering zal onverwijld aan do ver gadering twee wetsontwerpen voorleggen inzake do nationalisatie van hot bankbe drijf en van do oleclriciteïtsvoorzioning. Later zullen welsontv/erpen worden voor gelegd betreffende het assurantiebedrijf. Ei zal worden overgegaan tot een bestuur? hervorming en tot hervorming van de roeit' spraak. Nieuwe grondslagen voor de na tionale verdediging zullen worden golegc' en gestreeld zal wordon naar een krach tige economische ontplooiing. De oorlog heeft ons de helft van het na tionale kapitaal gekost. Elko vooruitganc en alle hervormingen berusten op een toe neming van onze productie, aldus Gonoraa'. de Gaulle, Bevin: Engelschcn zullen zich niet mengen in Nederl. aangelegenbeden Tijdens het tweedaagsch debat in hei Britsche Lagerhuis heelt Minister Bovin ook gesproken over Indonesië. Hij merkte op, dal het eonige doel van Groot Brittannië isdo liquidatie van der, nasleep van den oorlog met Japan volgen: de bevelen van Generaal Mac Arthur. Dt Engolschen wenschon slechts geïntorneor den en krijgsgevangenen te helpen en zul len zich niet mengen in meeningsverschil len tusschon do Nederlandscho regecring de bevolking van Ned. Indië. Als de militaire doelen zijn bereikt en het burgi lijk bewind hersteld is. zullen do Britsche troepen onmiddellijk worden terug getrok- Aan den andoron kant bostonden er ver plichtingen tegenover Nederland, dat aan Japan den oorlog heelt verklaard, toen Groot Brittannië is aangevallen. Men heeft it Brittannië verwoten, dat het niet eer der troepen naar Java heeft gezonden, r dat Icon niet voor do officieoio Ja- pansche capituiatio en de hierop betrek king hebbende bevelen van den Mikado. In verband met het feil, dat de Neder landscho rogeering niet v/il onderhandelen Dr. Soekarno, zei Bevin, dat enkele der belangrijkste gebeurtenissen in do ge schiedenis van het Britsche Keizerrijk zijn voortgevloeid uit de omstandigheid, dat do Britsche regeering zoo verstandig wos met zoogenaamde rebellen tot een vergolijk te >men. Wij kunnen doze woordon van den Brit- schen minister niet anders opvallen dan sen zachte waarschuwing aan 't adres onze rogeering om do deur voor derhandelingen wat wijder open te zetten i in haar houding niet al te star te zijn. Wat de bekwaamheid om te onderhan delen er. orde te houdon botreil. haddon de Indonesiërs Bevin tot nu toe zeer tedeur- gesteld. Hoe eerder de Indonesiërs den strijd staken en met de Nederlandscho re geering gaan praten, hoe beter dat vol gens Bevin voor het land zal zijn. Do Brit sche regeering zal daarbij assistoeron. De berechting der oorlogsmisdadigers Onder deze categorie verstaat men de nïet-Nederlanders, dus de Duitschors. Oos tenrijkers, Italianen, Hongaren, Polen, Roo- in enz., die zich aan ernstige misdaden hebben schuldig gemaakt tegenover ons volk en andere volkeren, waartoe zij niet behoorden. Zij hebben zich aan ongehoorde misdaden schuldig gemaakt. Om enkele voorbeelden te noemenvan do 140.000 Joden, die de Nederlandsclie bevolking telde, zijn er 105.000 in Pelen vermoord het Westen van ons land vondon qedu- rende den afgeloopen winter 50.000 men- schen den honqerdood do aanslag op Rauter had alleen al ten gevolqo dat te Apeldoorn 200 personen en te Amsterdam 186 personen, die mot het geval niets te maken hadren, werden neergeschoten van de 622 mannen, die door de Duitsche:: wa- ontvoerd uit Putten, keerden slechts 45 terug. Het besluit Oorlogsmisdadigers roept iedereen op, mede te heipon, deze lieden, die dit bedreven hebben, op 1o sporen. Inlichtingen gevraagd over de concentratiekampen De Sectie Voorlichting van het Militair Gezag deelt mode Het ligt in de bedoeling van geallieerde instanties, op korten termijn een proces te beginnen legen de voormalige leiding van .g. Umsland-conconlraliekampcn, Deze kampen waren gelegen rondom het stadje Papenburg in N.W. Duitschland. De namen Boergermoor, Aschendorfcrmoor, Brual Rhede, Walchum. Neu-Sustrum, Nieder- und Oberlangen en Osterwegen. Personen, die in deze kampen hebben gevangen gezeten en inlichtingen kunnen verstrekken, welke van belang zijn voor de berechting der oorlogsmisdadigers in de kampleiding, wordt verzocht zich in ver binding te stellen mot den Luitenant-Kolonel Mr. R. Prins, hoofd sectie 2 a.c. van don Staf Militair Gezag, 8 Carel van Bylandf- laan, Den Haag. Gevangenennummers uit om bekende concentratiekampen Bij het Informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis, aldeelinq Ropatriee- is uil Berlijn hel bericht binnengeko- dat van een aanlal gevangenen uil onbekende concentratiekampen alleen de immers bekend zijn. Belanghebbenden, wier verwanten onder :n van de onderstaande nummers gevan gen gezelcn hebben, wordon verzocht zich tot bovengenoemd bureau te wenden. MannenNr. 100545, 12608, 36323, 121374, S.L. 137162, T. 118563, S.L. 137190, H. 99728, H. 134862, 94767, 55801, 110779, 115526, 120750, 140701, 140786, 482370, 77799, 1103, 39234, 135765, H. 100804, S. 121358, C. 130812, U. 123392, 106228, 138895. 85910, 91256, 63091, 84126, 95022. Vrouw: 6203. Nog felle strijd te Semarang Nadat eerst was qemeld, dat do toostand n Semarang wat rustiger was geworden, schijnt later in en om Semarang de strijd veer feller opgelaaid te zijn. Do dramatiek van het gebeuren daar, wordt fel bölichl door hol verzoek van oen aantal Nederlandsche vrouwen, die in hel Tjidengkamp geïnterneerd zijn, om toch vooral de Amboneescho soldaten niet weg te zenden, aangezien zij onmisbaar zijn voor do bescherming dor Europeanen en lijzonder Iroüw ten opzichte van de Nedor- landsche zaak. Het verzoek, wij kunnen boter zeggen do smeekbede, want het leven van dozo vrou wen zal straks gevaar loopen, werd go- richt tol generaal Christison en een du plicaat. is aan Koningin Wllhelmma gezon- ien. Naar wij hopen zal het succoa heb- oen en zal al hel mogolijke gedaan wor den om het leven van dezo vrouwen te VAN HIER EN DAAR In Argentinië bestaan nog tal van Duit- >cho en Japansche organisaties. Er zijn log 200 Duitsche en 15 Japansche scholen, er zijn nog 333 Duitsche firma's, er ver schijnt een fascistisch lijdschrif „Tribune". Meer dan 500 Nazi's staan er ln relatie met politieke en financieel* kringen. Aldus de ..Chicago Sun". Volgens Australisch* militaire autoritei- Jen zijn de ongeregeldheden in haar be- zetingszones niet aan communistische sol daten te wijten, maar aan de Japanners, in de eerste weken der bezetting. Nu zijn alle Japanners ontwapend, en de taak daar voor is afgeloopen. Op de Maritieme Conferentie te Kopen hagen stolde do Indische afgevaardigde Attab AH voor, om na een overbruggings- poriodo van tien jaar de loonen van kleur lingon-zooiieden aelijk te stollen met die van blanke zeelieden. De loon-commissie weigerde, dit voorstel in behandeling te Van rassen-gelijkheid gesproken In Calcutta, Britsch-Indië, zijn ongeregeld heden uigebroken ln verband met het pro cos tegen leden van het zoogenaamde na lonalo leger, da an de zijed dei Japanner: hoof gesreden. Bij de openbare diensen wordt gestaakt. Do Grleksche koning heelt geprotesteerd tegen het uitstel voor drie jaar van het re ferondum over het herstel der monarchie.. De regeoring bestaat thans uitsluitend uil republikeinen, en zij schendt de voorwaar den van het accoord, dat een einde maakte aan den burgeroorlog. Aldus de Koning. In Portugal is weer perscensuur ingesteld Alle opposilioneele artikelen worden uit de bladen gewoerd. Volgens de tegenstanders dor regeering kwam slechts 20 pel. van de kiezers op. Zaterdagmiddag is in Londen de bijeenkomst van de voorbereidende commissie der Ver- eenigde volken geopend door den Britschen minister van Staat. Noel Baker. Deze deelde mede. dat de algemeene vergadering der Verccnigde volken in Januari 1946 her pro bleem van de controle op de atoomenergie zal behandelen. Hij sprak het vertrouwen uit, dat de organisatie den proeftijd zal kunnen doorstaan en noemde het belachelijk. Jat er ecnigc regecring zou zijn. die een nieuwen oorlog wcnscht. Officieel wordt medegedeeld, dat de Russen de Iraanschc troepen vergunning hebben ïeqcvcn tot doortocht naar het opstandige gebied van Azcrbcidsjan. Volgens de „News Chronicle" zal Frankrijk Ie Spaanschc republickeinschc regecring in Mexico City binnen enkele dagen erkennen. Sport Voetbal. Goes—Terneuzen 6—1. HM. de Koningin tijdens het uitspreken van de Troonrede Tweede Kamer Naar aanleiding van de interpeilatieaan- vrage van den heer Kupers over de door de regeering gevoerde loon- en prijspoli tiek, deelde de voorzitter mede, dal de mi nisterpresident voornemens is op korten termijn bij de Kamer een nota in te dienen een uileenzelling inhoudt van een aan tal hoofdpunten van hot te volgen rogoo- ringsbeleid. Loonregeling voor de Binnenbeurtvaart Het college van vijf heeft do door werk gevers en wernemers voorgestelde loonre geling voor de binnenbeurtvaart goedge keurd en bindend opgelegd mot ingang van 19 Nov. 1945. De regeling houdt o.a. in, dal de arbeidstijd van varend pcrsoneol •dt teruggebracht tot 55 uur on van het walpersoneel tot 48 uur. Het minimumloon volwaardige werknemers, boven 23 is f 30, voor matrozen en stokers 1 32.50, voor walwerkers, voerlieden, chauf- De arbeidstijd van banket» bakkers en de a.s. feestdagen i minister van Sociale Zaken heeft aan banketbakkers, die niet tevens broodbak kers zijn, toegestaan, dat van 15 lot en 27 November a.s. mannelijke arbeiders 18 jaar en ouder gedurende elf uren perdag en ten hoogste 60 uron per week v/erken. Uitgezonderd 's Zaterdags moot do werktijd daarbij zijn gelogen tusschon 7 i 22 uur. Van 15 Nov. tot en met 4 Dec. a.s., be- .•vens op 24 en 41 Dec. a.s. mogen jon gens van 16 en 17 jaar geduronde 10 uur per dag en ten hoogste 55 uur por week werken. Hierbij moet de arbeidstijd zijn gelegen lusschen 7 en 19 uur. Werkt ingevolge het bovenstaande een arbeider op Zaterdag na 13 uur. dan moet n dezelfde week een middag of oen Maandagmorgen vrij hebbon. Skyraastsr weer thuis Vrijdagmiddag te ongeveer 3 uur, is do Snymasler weer op Schiphol geland. Woensdag 28 Nov. zal een tweede ma chine van den regeeringsvliegdienst, een eede Skymasterter met post naar Batavia vliegen. Nederl. lichting nauc Indië Tijdens zijn bezoek aan de verschillende hampton en Brentwood gevestigd, heeft de Minister van oorlog, Mr. J. Meijnon, mede gedeeld, dat, in verband met de onlwikke- van de omstandigheden ln Indiö, be sloten is, de in Engeland opqeieido man- toch zoo spoedig mogelijk naar Ned. Indië uit te zenden. In den loop van Februari zal het kader zijn opleiding hebben be-eindigd en naar Nederland vertrekken. Dit kader zal dan de opleiding ter hand nemen van de lich ting 1945, die omstreeks Mei onder do wa penen zal moeten komen. 3 eerste opleiding dozer lichting zal vijf lot zes maanden duren en de hieruit gevormde divisie zal in hot najaar van 1946 naar Indie worden verscheept. Het is do bedoeling, dat deze mannen dan onge- >er een jaar in Indië zullen blijven. In September 1946 begint do opleiding in een tweede divisie, welke t.z.t. do irste in Indië zal aflossen, tenzij inlusschcn hot Kon. Ned. Indische leger in staat zal zijn laak in onze ovorze»s«he rijksgc- Thans zomerjaponnen op de »gewone« textielpunten Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat met ingang van 15 November 1945 zomerjaponnen voor dames van 15 jaar en ouder verkrijgbaar zijn op 12 van do onlangs aangewezen punten 1 t.m. 15 der Textiolkaart en zomerjaponnen voor meisjes van 315 jaar op 7 van deze punten. Voor japonstofien heeit men 3 van deze punten por vierk. meter noodig. Voor bovenstaande arlikelen behoeven derhalve geen speciale textielpunten meer te worden aangevraagd. Richtlijnen voor de loonvorming Van geschoolde, geoefende en onge oefende arbeiders worden de gemiddelde inkomens aangegeven, waarnaar het col lego van Rijksbemiddelaars zich naar de meening van de stichting bij het verleenen van goedkouring op voorgelegde loonrege lingen zou moeien richten. Do voorgestelde gemiddelde inkomens voor do onderscheidene groepen, uitgedrukt als weokinkomen en als uurinkomen, zijn samengevat in onderstaand staatje Voor de groole steden Week- Uur inkomen inkomen Geschoolde arbeiders f 42.20 87.5 ct. Gooeiende arbeiders f 38.50 80 ct. Ongeschoolde arbeiders f 35.73 ct. Voor het platteland Geschoolde arbeiders f 38.79 ct. Geoefende arbeiders f 34.50 72 ct. Ongeschoolde arbeiders f 31.65 ct. Met nadruk zij hierbij opgemerkt, dal de in het staatje opgogeven bedragen niet be doeld zijn als minima, maar als gemiddel den. de werkelijke loonen moeten zich daar om heen groopoeren, kunnen derhalve in concrete gevallen naar boven of beneden van de gemiddelden afwijken. Bij deze afwijkingen moet rekening gehouden wor den mot do bijzondere omstandigheden en de historisch gegroeide verhoudingen in de onderscheidene bedrijfstakkon. De minimumioonen liggen dus beneden de genoemde bedragen, de stichting heeft echter oen grens voor do afwijkingen naar beneden van de gemiddelde weekloonen voorgesteld door hel aangeven van minimumioonen, Daarbij heeft zij zich gebaseerd op de stelling, dat aan lederen arbeider tenminste een loon moet worden, gewaarborgd, dat voldoende is om het dis tributiepakket te kunnen koopen en de vas te lasten van het gezin te kunnen bekosti gen. Dit sociale minimumloon bedraagt voor de laagste loongroep op het platteland 129.50. Zou door het verruimen van de rantsoe nen hot distribuliepakket het sociale mini mum gaan overschrijden, dan wordt aan bevolen bonnen met een alternatieve be stedingsmogelijkheid in te voeren en hel sociale minimumloon te baseeren op de kosten van een distributiepakket van de goodkoopste samenstelling. Voorts moet worden onnemerkt, dat bij het bepalen van deze gemiddelde loonen is uitgegaan van de behoeften van een gemiddeld gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen. Voor grootere gezinnen zijn extra maatregelen voorgesteld. Tenslotte is bij de voorgesteld loonen ook geen rekening gehouden met de uitgaven, noodig voor de aanschaffing van schoenen kleeding. huisraad, dekking e.d. ook tor voorziening in deze nooden zijn speciale maatregelen voorcosteld in den vown van oon spaar- on voorschotregeling. Op de brug Minister-President Schermerhorn sprak over opsporing en berechting der oorlogs misdadigers. Hij wees op het belangrijke leil, dat thans voor het eerst de groote oor- losmisdadigors voor het wereldgerecht ver schijnen. In Londen had in 1943 do z.g.n. United Nations War Crimos Commission, een rapport opgesteld, waar het bewijs materiaal togen do oorlogsmisdadigers ver zameld werd. Ton slotte riep de minister-president ieder een op mede te werken aan d* opsporing der oorlogsmisdadigers. Onder redactie van G. M. Francke on J. Gubbels gooit do openbare U.L.O.school te Goes, de „Burgomeester van Dusseldorp- school" een schoolkrant uit, waarin leerlin gen en leeraren kunnen pubiiceeren en die lot dool heelt het contact lusschen de leer- lingen onderling, maar ook tusschon de j leerkrachten en do schooljeugd to verste- j De krantjes no. 1 on no. 2 zijn uitzo 1 zijn klein, maar zullen mot hun gezelllgon inhoud zeker aan hun doel beantwoorden. Hel Nationaal Instituut is samon met de Nederlandscho Jeugdgemeenschap begon nen met de uitgave van „Met Vlag en Wimpel", oen 14-daagsch tijdschrift, dat zooals in het voorwoord staal, do jongens en moisjos komt laten zien, waarom zij er lrotsch op kunnen zijn, dat zij Nederlan der zijn en waarom zij er zich soms ook over schamon moeten. Medewerkers zijn o.m. d6 dichters Bertus Aafjes en Han G. Hoekstra, de bekende journalist L, Huizinga en de vlieger A. Vi- ruly. Het eerste nummer is met vele Illustra ties keurig verzorgd en geeft do jeugdige lezers voel te overdenken en te leoren. UIT STAD EN LAND Middelburg. UIT HET VOLK, VOOR HET VOLK Donderdagavond vergaderde „Uit het Volg, voor hot Volk", onder voorzitterschap van don hoer W. de Graaf. Na de notulen las de secretaris-penningmeester, de heer L. A. Schonk het verslag over de jaren 19401945 voor. De vereeniging wist haar eigendommen voor in beslagname te vrij waren door den nadruk te leggen op het feit, dat zij do Volkszangschool in stand hield. Zoolang dat ook eonigszins kon, zijn de lessen aan deze school onder leiding van don heer A. Bosdiik doorgegaan. De heer Bosdijk zelf, daar hij elders lol hoofd eoner school benoemd is, zal Zeeland en dus de Volkszangschool verlaten. Een op volger voor hem is nog niet gevonden. Deze vereeniging telt op het oogenbllk 250 gewone en 195 buitengewone leden. Ter gelegenheid van do bevrijding en het bezoek van H. M. de Koningin heelt de vereeniging feestelijkheden georganiseerd. Na oenigo porsonalia boëindigde do se cretaris het verslag met een opwekking krachtig voor den opbouw van de stad te gaan werken. Het kas-saldo bedraagt f 286.15. Na het verkiezen van een financieele commissie en een plaatsvervangende financieels com missie, wordon in de plaats van de hoeren De Graaf en J. A. Tavenior, die zich niet hekicsbaar stelden, als bestuursleden ge kozen do heeron P. Blaauw en J. A. Ta- venier Jr. In do na do ledenvergadering gehouden bestuursvergadering werden do bestuurs functies ais volgt verdeeld de hoer L. A. Schonk, voorzitter r de heer Chr. J. Mazure, vico-voorzitterde hoer L. M. Helder, pen- Den Haag in angst (Van onzen Haagschon correspondent) Dinsdag 21 November 1944 werden in Den Haag en omstreken de beruchte razzia's door de Duilschers gehouden. Woensdag 22 November 1944 Iemand vertelt, dal ze er in Den Haag 50.000 te pakken hebben gekregen. Iedoroen vertelt het verderniemand gelooft het. Iemand vertelt, ze hebben er maar 6000, dat is Ie weinig en nu komen ze terug. Iedereen vertelt hot verder on iedereen gelooft het. Als het zoo door moet gaan tot do bevrij ding, ben ik logon dien lijd gek, zegt mijn buurman. Maandag 20 November 1944 Ik zat des middags met mijn vrienden en collega's in Caletaria De B. hot daagscho noodrantsoen oen stamppot van spitskool en aard appelen in de schil te verorberen, toen J. M. B. naar mij toe kwam en in mijn oor fluisterde vannacht komen zo. Zal wel waar zijn, antwoordde 11c, dat zeggen ze al tien dagen. Verdomd, 't fs heusch waar. officieel. Der gewoonte getrouw, had Ik Maandag avond mijn oudste kloeren en mijn knijpkat vlak bij mijn bed gelegd. Mijn kamer een vreemd aanzien had die toch. Allerlei potjes mot crèmes on fleschjos met Faco Lotion en Astringent, door mijn meisje voor hel goede doel afgestaan, hadden een plaats gekregen op mijn tafoltjo. Een peig noir, een paar kousen en roode muiltjes waren ergens in mijn kamer aan hel slin geren. Ik had mij er op getraind, dos nachts, bij tij en ontij, door hel minste gorucht, dat tot mijn kamer kan doordringen, wak ker te worden. Dinsdagmorgen om half zeven werd ik met oen schrik wakker. Ik wist mij to realiseeren, dal Ik ontwaakt was door de stom van een Duilscher op straal. In weerwil van do kou, ging ik op bloote voeten en op bloot gevoel naar het. zolderraampje on trachtto in de jonge dage raad iets groens te ontwaren. Ik zag niets, maar hoorde te moer. Weer do Duitschor pralen, eon paar huizon vorder bellen en op do deur bonzen en nog dichterbij hot geklik van de zwarto SS-laarzon. Ik rendo in een vlucht naar mijn huisgonooten daar zijn ze. üc schoot mijn jas aan (voor do rest had ik goen tijd) en was in twoo se conden op do beneden-verdieping. Vlak voor ik eon voot in do gang had gezet, werd er luid aan do bel getrokken. Ik besefte dat het stom zou zijn, wanneer ik mijn knijpkat zou gebruiken, mogelijk zou de moi hel gezoem hooren. Er gingen wel vijf minuten moe heon (dat was drio meer dan bij de generale repotitio) eer een mij ner huisgonooten met een slaperig gezicht het raam op do eerste etage open deed en voor Pierre Snot stond, omdat or goen Duil scher viel te ontdokkon. Tevoren echter had ik gewurmd mot het sluitend maken van hel luik on hadden mijn huisgenooton de vloermat over de opening gelegd en een topzwaar meubel in de donkerste duisternis op hot luile dat ik enkele dagen tevoren door oen leeftijds genoot mot een grooton baard had laten canbrongon, geplaatst. Wisselend tusschen een gloeien (door de zenuwspanning) en rillen (door de naiaars-kou, met vlagen naar het veego lijl gejaagd door do sploton der ventilatoren), trachtte Ik mij zelf en do din gen buiten op straat to verliezen, door bij het vale schijnsel van een kaars mij te verdiepen in ICojo's „Het Leerboek des Le vens". Plots schoot het evenwol door mijn hoofd, dat de ellendelingen buiten hot licht schijnsel door do reten der ventilatoren zou den kunnen zienDo Duilschers overi gens, hadden goen middel onbeproefd go- laten, om de jonge monschon uil hun hui zen en schuilplaatsen te lokken. Een auto reed door do stralen en door middel van luidsprekers werd lawaaierige muziek de wereld ingespoten, afgewisseld met een vermanend woord, zich vooral toch to mel den (goede voeding, kloedlng, ligging en rookartikelen weot U het nog en de kogel anderzijds, wanneer je niet kwam en aangetroffen zou wordon, Irgendwo). Een vliegtuig scheerde bovon de stralen het was al licht geworden inmiddels en schoot op de Duilschers, die nu huis aan huis een „Bevel" in do bus deponeerden. Buitenstaanders, al waren zij nog in anast over hel lol van hun manlijke golieiden of vrienden, zullen nooit beseft hobben, welk een angst do mannen tusschon 17 en 40 in die oogonblikken hobben gekend. En daarna de huiszoekingen, al waren die, naar achteraf bleek, dan ook zeer opper vlakkig En tochhet aantal dergenen, dio meen den er niet aan onderuit te kunnen komen, was gering. Al hooft juist het kleine aan tal van dezen or too qcloid. dal door do geruchten-psychose, do rost van de mannen uren en dagon lang do sluipen op het lijf zijn gejaagd, door het stomme geruchtze komen terug rünqmeeslet. terwlil ln do functie van se cretaris nog moet wordon voorzien. Een kleine wijziging in het huishoudelijk reglement werd goedgekeurd. Do hoer F. B. den Boer werd herkozen als bestuurslid. De heer Chr. J. Mazure bood daarna do scheidende bestuursleden, mol oon hartelij ke toespraak, resp. het eere-voorzitter- en het eere-lidmaatschap aan, waarna de hee- ren Do Graaf en Tavonier ieder met een korte rede afscheid namen van de verga- Na do rondvraag word de vergadering gesloten. Naar een in dozo courant opgeno men advertentie meldt, zal met hel oog op Dankdag, do algemeene vergadering van de Coöp. Zuivelfabriek Walcheren niet op Woensdag 28 Nov. gohouden worden, maar op Donderdag 29 Nov., om 11 uur in het Schuttershof. Zeeland vóór de bevrijding 15 'cel verder ols dc VInkcbrug zullen wc nier Jog niet erg. dnn fietsen wc weer lerug", was .cschcid van Flip. maar dnt Is dc bedoeling nlcl, wc moeien n, boe ver dc Engelschcn zijn." gaan kijken", zei Keet Bi| Knpcllc ^crllc^ Het ^smalle sintclwcgjc btcc gin September dc moffen nr Dc VInkcbrug. Een vierhonderd meier voor dc jvcrspanntng moesten ze afstappen, de trechters ran dc Engetscbe bommen mankten het rijden on- nogclijk. Dc spoorbaan was hier herschapen in :cn ravage. Kris kras lagen dc rails door elkaar, indcrliggers stonden recht overeind en waar eens iet wegdek was over dc brug, lagen nu dikke bat ten met planken erover. Bij een schildwachthuisje te' brug in nevel Ie houden, terwijl enkele tickle nltraltleura zonder bediening, her en der waren op- t LuMewsccrxa deed bet bom absoluut niet. vorderingen der Engelschcn, doch n al even onwetend als in Goes, t geschut vnnult Zeeuwsch-Vlann- ■icilcn. Waar de moffen zaten 7 In elk geval niet hier in de buurt noch van loopgraven, noch van ka nonnen was iets te bespeuren. De tocht wordt voortgezet. Ter weerszijden van den betonweg kabbelen de golfjes, en koof en aten staan ander maal in het zilte water, nu dc beschermers het voor beeld van het Nederlandsche leger in 1910 volgden cn den Kruiningcrpoldcr ook onder water :c'tcn. OF de nadecligc gevolgen hiervan zullen worden gc- reqeld als nn 1910. is vooralsnog een vraag. Vla zeer gecompliceerde formules en angstwekkend dik- kc rapporten, werd de schade toen zoodanig dnnr den Stnut vergoed, dat veten konden zeggen „Ze lijkt mij niet waarschijnlijk, dat dit nu weer het gevel k1 u)a. (Wordt vervolgd;

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1