VRIJE STEMMEN 2-daagsch debat in het Lagerhuis begonnen BOERENARBEIDER Wanneer wij terugdenken aan den tijd van vóór 150 jaar, zoo zeide onlangs Ir. C. H. J. Maliepaard, Londbouwconsulent In Dienst, in een avondpraatje voor de radio, dan was de toestand geheel anders dan nu. De boer had toen in regel enkele vaste arbeiders, die het heole jaar door op het bedriji werkzaam Lente, zomer en herfst voornamelijk arbeid op het veld, in den winter meest arbeid in de schuren, dorschen, veevorzorging, enz. Geen boer dacht eraan, deze arbeiders te ontslaan zij vroonden gewoonlijk dicht bij de hofstee, meest op een plekje dat eigen dom van don boor was, en boer en arbei der stonden elkander veel nader dan thans. Deze toestand is heden grondig gewijzigd. Do landbouwtechniek is zeer vooruitge gaan. Een groot deel van de bewerking der producten is verplaatst naar de fabrie ken, en het aantal vaste arbeiders vermin derde, terwijl een groot aantal seizoen arbeiders in de drukke maanden op de boerderij ingeschakeld werd. De band tusschen boer en arbeider werd al losser. In den winter kwam er voor de losse arbeiders een maanden durende werk loosheid. En zoo ontstond, veel later dan in de industrie, ook do drang der arbeiders om eigen positie te verbeteren door arbei ders-organisaties. Deze organisaties gingen streven naar loonverbetering. werkloos heidsverzekering, verhooging van sociaal Wat zal nu de toekomst brengen Aan de eene zijde staat thans de boer, als leider van het bedrijf. Hij werkt nog wel mede. Maar zijn arbeid legt niet al» voorheen veel gewicht in de schaal. Hij i» daarin slechts een van de velen. En al» leider van het bedrijf heeft hij veel meer handelstaak dan de boer van voorheen. Aan de andere zijde staan de landarbei ders, die, in organisaties samengevoegd, voor hun speciale belangen opkomen. Is hier een blijvende tegenstelling van belangen De boeren, vooral de jongere boeren, zei Ir. Maliepaard, begroeten mol instemming, dal de positie der arbeiders aan het ver beteren is. De tijd, zoo weten zo, en do huidige bedrijfseconomie eischen ge schoolde en volwaardige arbeiders, die wer ken tegen een aanvaardbaar loon, daar dit zoowel aan het bedrijf als aan den arbei der ten goede komt. Arbeiders met vakbe kwaamheid zijn noodzakelijkdaarom i» scholing van jonge krachten gewenscht. De Stichting van den Arbeid, waarin ook de landarbeidersbonden zijn vertegenwoordigd, .achtte Ir. Maliepaard het orgaan, dat nauwo samenwerking tusschen boer en arbeider kan verzekeren, en zoo het algemeen be lang kan bevorderen. 2e JAARGANG NUMMtsK 322 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 24 November 1945 Algemecne Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur i Kockebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg Kortedclft 44. Atïlee en Eden over de atoombespreEtingen Weinig nieuws"tn Neurenberg Rommels nichtje is bang Edenonze verdragen zijn niet gericht tegen de SowjehUnie De Brltsche premier Attlee heeft in Lagerhuis verdere bijzonderheden verstrekt over zijn besprekingen te Washington rake de atoom-energie, waarmede hij het (woedaagsche debat van het Huis over .onlandsche aangelegenheden opende. Hij zeide o.m„ dat de atoombom de nieuwste uitvinding op het gebiod van de /erwoesting is, maar vermoedelijk is zij niet ie laatste. Ik heb, aldus Attloe, bij mijn besprekin gen niet alleen gedacht aan de uitschake ling van de atoombom uit het tuighuis naties, maar Ik heb in hoofdzaak ove gen wat voor een wereldorde er noodig Is in oen tijdvak waarin de wetenschap zulke verschrikkelijke wapens In menschenhan- den heeft gelegd. De premier legde er voorts don nadruk op, dat goen enkel veiligheidsstelsel uil zichzelf een doeltreffende waarborg ver schaffen kan tegen de productie van de atoomwapens door een natie die agressie WIL. De volken moeten besloten zijn on derling een zoodanig vertrouwen te slich ten, dat oorlogen ondenkbaar zijn. Over groote doelen der aarde, allereerst tusschen de Engelsch sprekende volken, is dit ver trouwen reeds aanwezig. Attlee was van meening, dat het niet verstandig zou zijn, nu de organisatie van de Veroenigdo Volken nog maar pas ge boren Is, de werold bekend te maken met de methoden om atoombommen te produ- Hij zeide verder, dat do atoomkracht n aangelegenheid is, die alle naties ter I wereld aangaat. Soekas*no ïnstaBSeert nieuwe „kabinet" De Gouverneur van tSairacfoeng vermoord 1 Waarheen met de Neder- landsche Inheemsche troepen? Een woordvoerder van het Brltsche mili taire gezag deelde volgens Anep-Aneta mede. dat nog niet beslist is, waarheen de inheemsche troepen uit het Koninklijke Ned. Indische Leger, die Batavia moeten verlaten, zullen worden qezonden. Ja, voor de Britten zijn het niet anders dan „lastige" vreemdelingen Gevaarlijke atmosfeer in Batavia De „republikeïnsche regeering" heeft overwogc-n, dat het voor haar bezwaarlijk wordt, in Batavia te werken. Aldus uitte zich Sjarifoedin. Een prominente vertegen woordiger van deze, Mohamed Roen. werd bij ec-n schietpartij in zijn huis te Batavia gewond. Het schijnt dat extremisten hen en ande ren bedreigd hebben. Borneo wordt opgehitst De „Melbourne Herald" bericht, dat en kele communistische militairen, deel uitma kende van de Australische 7e divisie, die op hot oogenblik Ned. Borneo bezet heeft, de plaatselijke Indonesiërs hebben opge stookt, en de revolutionaire beweging heb ben aangemoediod. Propaganda-biljetten werden verspreid, die in Melbourne waren gedrukt. De Indonesiërs trachtten de Neder- landsche vlcg neer te halen. Minstens één werd hierbij gedood. Australische soldaten namen deel aan de betoogingen van „Vrij Indonesië". De Australische strijdkrachten zijn nu teruggetrokken uit Pontianak en Bandjer- masin, waar de Nederlanders hun taak heb ben overgenomen. In Bandoeng optreden tegen de Rapwi Het werk van do Rapwi wordt in Ban doeng door do extremisten belemmerd. Zij trachten de voedselvoorziening af te snijden. Winkeliers en boeren worden geïntimideerd Nog steeds wordt er gemoord, en worden er menschon weggevoerd. De Europeescho bevolking is er de laatste weken toegeno men van 3E00Q tol 60000, waaronder 11000 kinderen onder 16 jaar en ruim 18000 vrou- De „Gouverneur" van Bandoeng, die ge matigd was, is door extremisten wegge voerd en vermoedelijk vermoord. Nog veel Japanners op Java In het Britsche Lagerhuis verklaarde de Minister van Oorlog, dal de Japanners on dergrondsche steun verleonon aan de In donesiërs. Es zijn op Java nog 50.000 Ja pansche soldaten, en 25.000 Japansche bur gers. Zij bevinden zich voornamelijk in hol binnenland. Ook Sumatra in onrust Te Padang op Sumatra zijn schoten ge vallen. Er zijn cnlcelo dooden cn gewonden. Er wordt scherp gepatrouilleerd. 18 Indo nesiërs, met messen bewapend, zijn gear resleerd. Ook worden eiken nacht burger: aangehouden, die in het bezit zijn van zwaarden of pistolen. Op heel Sumatra komen veel gevallen van plundering voor. De Japanners had den do deuren van gevangenissen en van krankzinnigengestichten open geworpen I In Medan zijn de Nederlanders in een kamp in hel Centrum der stad, onder be scherming van Britsche troepen. De voeding is moeilijk, omdat de kooplieden onder In timidatie der extremisten staan. Evacuatie naar Singapore onmogelijk Terwijl de Europeanen die op Java nog in kampen verloevon, lot nog toe langza merhand zouden worden overgebracht naar Singapore, is deze evacuatie sinds eenige dagen stopgezet. Als reden wordt opge geven, dat er accomodatie en voedsel is, om nog meer evacuees op te nemen. Ooit het vervoer van groepen Nederlanders met vliegtuigen van Bandoeng naar Batavia heeft niet meer plaats. In Batavia is geem 1 nemen, wordt ge- deze landgenooter mogelijkheid Waar mo De toestand in het binnenland wordt at slechter, en do kampen worden door ex tremisten bedreigd. Het nieuwe »kabinetcc Soekarno heeft het nieuwe „kabinet" ge- installeerd. Op een vergadering met hel oude en nieuwe „ministerie" zei hij, dat hij overtuigd was dal beide zouden samen werken op dit „meest kritieke uur der ge scliiedenis van ons vaderland". Over Land- en Tuinbouw In de rubriek ten behoeve van den land bouw, verzorgd door de afd, voorlichting van het ministerie van Landbouw, Vissche- rij en voedselvoorziening, zal op Maandag 26 Nov. a.s. to 20.30 uur over den zender Hilversum II sprekenIr. J. Sevenster, di recteur van den Rijksdienst voor Landbouw- hersiel te Den-Haag over het onderwerp: „de organisatie on werkwijze Rijksdienst voor Landbouwhersfel' Keuring voor den dienstplicht Het plan bestaat. Maandag 7 Janua: 1946 te boginnen met do keuring voor de: dienstplicht voor de lichting 1945 daarvoor zullen 45 indeeüngsraden worden ingesteld. Doze indeeüngsraden zullen een uitgebrei de taak hebben met het oog zoowel op de belangon van land- en zeemacht, als op die van de toekomstige dienstplichtigen. Bil deze raden zullen werkzaam zijn, e keuringscommissie, bestaande uit artsen een selectiecommissie, bestaande uit per soneel van den psychologischen di' Voor eiken dienstplichtige zal het uitgo- breide onderzoek twee volle dagen slag nemen, behalve natuurlijk iemand reeds den eersten dag wegens geringe lengte ol om andere reden om schikt wordt bevonden. Gedurende het v blijf bij den indeelingsraad zal van Rijks wege gezorgd worden voor do voeding va den keuringsplichtige. Als zittingsplaatsen van deze keuring: raden zullen uitsluitend aangewezen kun nen worden plaatsen, waar zich een Rönt- goninrichiing bevindt. Dientengevolge kan het voorkomen, dat de afstand, dien de keurlngspüchtigo moet afleggen, vrij groot ij. Voor dergeliiko gevallen zullen vervoer middelen tor beschikking worden gesteld en tevens zal in de gelegenheid tot nacht verblijf worden voorzien in de plaatsen, waar de Indoeüngsraad zitting houdt. Aan do officieren en onderofficieren, die als hoofd van een indeelingsraad zullen optreden, is opgedragen met do burgemees ers van de gemeenten in hun gebied thans overleg te plegen over de vertrekken, die voor de zitting noodig zullen zijn. Tot hulp en voorlichting voor de hoofden ier indeeüngsraden worden instructeurs aangesteld, 1 voor het Noordelijk, 1 voor iet Zuidelijk en 1 voor hot middengedeelte des land». Uitspraken Tribunaal Frans Geldof, caféhouder te Sosooskerke, vrijspraak. Gilles de Rijke, betonwerker te Vlissin- gen, üd van hot N.A.F. en N.S.B. Verbeurd verklaring van twee rijwielen en ontzet uit het recht openbaïe ambten en ontzet uit het kiesrecht. Eiiza de Vos, koopman (e 's-Gravenpol- der, vrijspraak. Pieter Ernst Anno von Heimburg, te Mid delburg word ontzet uit het recht openbare zmbten en ontzet uit het kiesrecht. Nicolaas Thomas van Doorn te Kruinin- gen, 6 mnd. interneering en verbeurdver klaring van f 2000. Jacobus Leonardus van Hove, machinist uif Veore, ontzei uit hel recht openbare ombten te bekleeden en ontzet uit het kies recht. Adrlaan Pieter de Leeuw, motorrijwiel hersteller te Middelburg, vrijspraak Jan Corneüs Verlinde, l'.ï jaar internee ring met ontzetting uit het recht openbare ambten te bekjeeden en ontzet uit het kies recht. Eden zeide, dat het Handvest der Ver- eenigde Naties moot worden herzien in het ücht van de ontdekkingen over do atoom energie en me! betrekking tot het recht van veto. Niemand zal hier ontkennen, aldus Eden, dat er kortgeleden een vorhooging van argwaan is ontstaan tusschen de Sovjet- Unie en de beide andere partnors in de overwinning. Ik ben ervan overtuigd, dat de toekom stige wereldvrede afhangt van het onder ling overleg tusschen deze drie mogendhe den, Wij willen, dat Moskou in alle we- reldzakon volledig en gelijkelijk deel heeft. Eden begreop niet de houding die Mos kou tegenovor hot z.g. Westorsche bloc aan noemt, daar dit alleen bedoeld ls als een barrière tegen ovenlueele Duitscho agressie in de toekomst. Eden xeido te meenen, dat de afspraken, die do Sovjet-Unie met haar nabuurlanden maakt, hetzelfde beoogen. Wij welen, aldus Eden, dat de verdra gon dor Sovjet-Unie niet gericht zijn tegen ons en derhalve kunnen wij van haar vra gen ons te golooven, dat onze verdragen ook niet gericht zijn tegen haar. Tenslotte moende Eden. dat de Sovjet- Unie geen grootero bijdrage tot een goed begrip tusschen Rusland. Engeland Vereen. Staten zou kunnen leveren dan door aan de buitenlandsche journalisten in haar gebied dezelfde volledige vrijheid van bewoging te verschaffen als aan de Sovjet-Russische correspondenten in Enge land ie toogestaan. De kwestie Iran Eden wijdde enkele woorden aan de Iraan3cho kwestie, en zeide, dat de Engel- sche regeering mot bezorgdheid kenn'13 ge- heeft van de onlusten in Noord- West Iran. Het feit, dat de door de Iraan- sche regeering daarheen gezonden troepen door de Sovjet-autoriteiten zijn teruggestuurd achtte Eden niet te vereenigen met het Britsch-Sovjet-Iraansch verdrag van 1942 rklaring van Teheran in 1943. Eden zeide ie hopen, dat Moskou stappen doen om de door dit optreden gerezen verdenkingen weg te nemen. Es is nicht "Wahrl De derde dag van het proces van Neu renberg bracht weinig nieuws. Van de op- •ichting af tot de verovering van de macht oe, word het bestaan van het nationaal- iociaüsme nagegaan en daarna kwamen neer gedetailleerde documenten, o.a. no tulen van vergaderingen van het Rijks- Kabinet, waartegen weinig kan worden in gebracht, aan de orde. Toch maakt Goering verwoed aanteeke- ningen, vooral bij passages over terreur. Maakt hij misschien een serie „Es ist nicht Wahrs Dc meeoing van Rommel's nichtje Christine Rommel, een 19-jarig nichtje van den voormaügen veldmaarschalk van het Duitscho Afrika-corps, zeide tot een cor respondent van de „Daily Mail", dat de Neurenborgers beducht zijn voor een aan slag door nazl-olomenlen op het gerechts gebouw. Waarschijnlijk is bij haar de wensch de vader der gedachte. Regeling van Iraansche kwestie? Volgens den correspondent van A.F.P. bestaat in parlementaire en regeeringskrin- gen te Teheran de hoop, dat de met de Sovjet-autoriteiten aangeknoopte onderhan delingen een gunsligen uitslag zullen heb ben. Deze indruk werd bevestigd door het leit, dat de naar Azerbeidzjan gezonden Iraansche troepen, die door de Sovjets wer den tegengehouden, wederom werden op gesteld. Semarang kalmer Tengevolge van den luchtaanval op So- marang is de weerstand dor Indonesiërs alhier blijkbaar grootendeels opgehouden. Toon een Britsche mobiele colonne onmid dellijk na den luchtaanval optrok langs Bod- jong, ontmoette zij geringen tegenstand. De Indonesiërs waren voor den luchtaanval ge waarschuwd door strooibiljetten, die ander half uur tevoren werden uitgeworpen. overdenking Het gewone leven KUNST UIT STAD EN LAND ambtenaar P. Nieuwenhuïjse. Het totaal bedrag aan ondersteuning gold werd f 47.365, vorig jaar f 45.680. Toen in Sopt. 1944 de Duitschers op de terugtocht waren, was het Armbestuur plicht voorschotten te geven aan velen, die anders renten, wachtgelden, pensioenen, enz. ontvingen. Totaal is een bedrag van f 31.300 betaald aan voorschotten, waar van inmiddels een belangrijk bedrag is te rugbetaald. Burg. Stand, Geboren Marinus H„ z. v. G. Zweedijk en C. G. Schipper Leuntje T., d. v. M. F. Ilerrobout en T. de Back Adriaan B„ z. v. A. H. van den Ende en D. M. BruijnzeelAnthonia, d. v. J. Ha- rinck en H. Wagenaar Marinus C. A.. s. v. C. Reijnhoud en J. Ivens.' GetrouwdA. Akkerman, 26 j„ te Til burg en L, P. Roijerso. 24 j.M. J. Ever- sen, 27 j. en C. H. Weezepoel, 25 j.J. Meijüng, 39 j. en S. C. Schuilwerve, 26 j. J. Bal, 30 j., to Hoedekenskerke en M. C. van Went, 24 j.R. Verbeem, 39 j. en J. Minnaard, 37 j.P. Andriossen, 68 j„ te Hontenisse en M. S. Vermont, 57 j.A. van Wouwe, 27 j. en C. A. Brand. 23 J. OverledenM. S. E. Dhooge, 1 j„ te Yer- sekeA. Verhaqe. 78 j., echtg. van W. Adriaanso T. Beenakker, 58 j., te Kruinin- gen, echtg. van A. ReijnhoutG. D. Heins- dijlc, 1 j„ te 's-Heerenhoek. FILMN1EUWS. ERGENS IN NEDERLAND Deze Nederlandscho film is, toen zij een maal gereed was, door de Duitschors ver boden, Thans is zij Sn circulatie en kan met dit product van onze vaderlandsche filmindustrie dezo week in hel Grand Thea ter aanschouwen. Hel Is eon vooroorlogsch geval, d.w.z. het verhaal spoelt in don mobilisatietijd, speciaal In marinekringen. Een advocaat wordt matroos bij den mijn- opruimingsdienst en daarbij loopt niet al leen zijn leven, doch ook zijn huweUik ge- Geadopteerde gemeenten De volgende W. Zeeuwsch Vlaamscho ge meenten werden door Overijsselsche plaat- son geadopteerdAardenburg door Har- denbergSluis door OmmenIJzendijke dood DedemsvaartRetranchement door Gramsbergen i.Breskens door Raalle Groe- de door Kampen Waterlandkerkjo door OlstHoofdplaat door DalfsenCadzand door Nieuw-LeusenNieuwvüel door Hei' noSchoondijke door V/ijhe Holten door Deventer. Goes GEMEENTERAAD Donderdagmiddag kwam de noodgemt leraad bijeen. Het verzoek van het bestuur van de onderafdoeling Noord- en Zuid-Bo- vcland van de gewestelijke afdceling van Bedrijïshoreca om tot de regeering het ver zoek te richten voor Goes wijziging te brengen in het maximum aantal vergun ningen voor den verkoop van sterken drank in het klein werd aangenomen. Evenals het voorstel tot het verloenen van eervol ontslag aan den heer F. G. C. Rothuizen on de voorstellen lot wijziging dor verorde ning op de heffing van besmettelijke ziekte- gelden en de vaststelling dor gemeentebe groting voor het dienstjaar 1945. Op een vraag aangaande het schoolver zuim. dat nog altijd vrij ernstig is, wcordde wethouder De Roo, dat dit een groot deel te wijten is aan het gebrek aan schoenen en kleeding. Deze kwestie wordt ernstiq in studie genomen. De heer Haverhoek vestiade er de dacht op, of het niet wonschelijk was wachtlokaal to doen plaatsen bii het keotterrein, aangezien de menschon daar maar tn weer en wind moeten wachten op de bussen. De heer Franken drong cr op aan, dat do standplaats bij het parkeerterrein ten spoedigste wordt gewijzigd, aangozien hel levensgevaarlijk Is. B. en W. zogden een wijziging op kor ten termijn toe. De hoer Polderman belclaagdo zich v over de kastanjeboomen in do Piel Hein- straat. Reeds op de eerste zitting had hij de aandacht er op gevestigd, dal kwajon gens deze vruchten eraf mepten, sindsdien was er geen verandering in gebracht. De heer Franken maakte zich bezorgd over de capriolen van vliegtuigen boven Goes. Hier moest nu eens een eind aan worden gemaakt. De vergadering werd daama gesloten. BURGERIJJK ARMBESTUUR Aan het jaarverslag van het Burgerlijk Armbestuur ontleenen wij het volgende De laatste maanden, aan de bevrijding voorafgaande, hadden de leden zich wei- an de zaken van het Armbestuur ae- legen laten liggenenkelen waren reeds elders vertrokken, zonder kennisae- vlng. De hoor H. M'. Schippers en Mevr. Kistemaker kregen op verzoek per 25 Oct, 1944 eervol ontslag. Aan de andere leden J. Geense. J. Hoekman. S. J. Zandée, M. Al- bregtse, J. van Fraassen, j. Ruster en j. Dagevos en de dames Klooté, Koert en Noom werd per 6 Nov. ontslag gegeven wegens te vreezen verwaarloozing der be- lanqen van hot Armbestuur. Per 21 Nov. d.a.v. zijn door den wnd. burgemeester voorloopïg benoemd t.ls le den de hoeren J. Pouwer, C. C. van der Does, P. Crucg en M. N, Knuist en de heer de Roo als lid on voorzitter, secretaris- penningmeester W. van Strien en tijdelijk Afgezien van eenige fraai ontbreekt in deze film nogal eens de echte .iarinesfeer. Verschillende taforeelen doen vat toonoelachtig aan. Overigens is het >en onderhoudend verhaal, passend in het :ader van de mobilisatie. Do schrijver, Jan do Hartog. geeft verrassend goed spel als i de advocaat-matroos en vindt in Lily Bouw meester een waardige tegenspeelster. Mallhieu van Eijsden zorgt dige „gein" en verder ziet men bekende figuren als Fien de Ia Mar, Aaf Bouber, Max Croiset, Piet Kohier, Cruljs Voorbergh en Eduard Verkade. ZIERIKZEE. Op do Oude Haven gebeur de een ongeluk, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. De aanhangwagen var een auto goraakte los, waardoor 't knechtje M. Holst eraf vloog. Hij brak zijn sleutel been cn liep een hoofdwondo op. Hij ls naar het ziekenhuis overgebracht. RETRANCHEMENT. Tot aller voldoening is het streekbureau W. Z. Vlaandoren voor den wederopbouw verplaatst van Terneu- zen naar Ooslburg, het hart van het ge teisterde district. Onze gemeente bezit een van de weinige torens, die men na gen in W. Z. Vlaanderen nog vindt, uurwerk, hoewel eenigszins beschadigd, is nog intact. Men heeit bericht ontvangen, dat do torenklok, die door do Duitschers gorooid was, zich in Groningen bevindt. Onze gemeente werd geadopteerd door de plaats Langenbroek, waarvan reeds goederen zijn aangekomon. Ook word be reids materiaal ontvangen uit Avereest. NIEUWERKERK. De heer J. Schoof alhier kwam van Oosterland naar zijn woonplaats geloopen, waar hij onderweg vermoedelijk is gegrepen door do stoomtram van 6 uur. Hot slachtoffer is naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd, waar hij 's avonds ls overleden. OVEZANDE. De receptie naar aanlei ding van het 25-jarig jubileum van den heer L. N. de Jonge als gemeente-secretaris van Ovezande, zal worden gehouden op 1 Dec. a.s., 's middags van half vier tol half vijf ten gemeentohuize alhier. STAVENISSE. Een inwoner onzer ge- eente had als dank voor do ontvangen HARK-goederen een brief naar Engeland gestuurd. Een dezer dagen kwam er een brief uit Engeland terug als antwoord op het geschrevene. De kachelbuizen van de Lagere school zijn door do evacuatie van plaats veranderd, zoodat de school niet verwarmd kan worden. Wie helpt do school aan kachelbuizen. POORTVLIET. Burg. Stand. Geboren Izak W. Nortier, z. v. W. Norlior en T. M. NieuwenhuizeA. W. Lindhout, z. v. A. Lindhout en C. Quaak. YERSEKE. Met ingang van 1 Jan, a.s. de heer K. Zwering te Gramsborgen benoemd tot opzichter bil den gemeenschap- pelijkcn dienst van gemeentewerken voor de gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland ter standplaats Yerseke. 's-HEER ARENDSKERKE. Benoemd tot ambtenaar lor secretarie do heer P. Dekker thans ambtenaar te Yerseke. ELLEWOUTSDIJK. De collecte voor een monument voor de bij de bevrijding geval len burgers hoeft het mooie bedrag van f 795.10 opgebracht. Door den Raad werd tot gemeente werkman in vasten dienst benoemd M. W. Jeremiasse alhier. Tot ledon van het Burgerlijk Armbe stuur alhier zijn benoemd de heeren J. do Jonge, P. Hondrikso en A. van der Hage. •HEER H.KINDEREN. Benoemd tot on derwijzeres aan de Ned. Herv. Lagere school alhier mej, J. Smallegange, onder wijzeres te Weraeldinge. tooneel MIDDELBURG. ORANJE-HOTEL Voor het eerste sinds de bevrijding be wogen zich Woensdagavond weer men- schen van hot beroepslooneel over de plan ken van Middelburg's Schouwburg, 't Gaan naar de Schouwburg, het binnenkomen in a'o zaal, die voor deze gelegenheid ver warmd was, had weer iots van do sensatie van feestelijke verwachting, zooals wij dio van vooroorlogsch theaterbezoek kennen. TooneelHoe hebben vrij er naar vi langd in de donkorste uren van do voi bije ja: TooneelHoo verlangen wij, nu te midden van de beslommeringen van aller lei aard nog moer misschien, naar een meegenomen worden in die werold van too neel, van fictie, die toch werkelijker dan de workelljkheid lijkt. Ons verlangen is bevredigd. Het „Zuid- Nederlandsch Toneel" is gekomen, maar het bracht ons niet oen spel van fantasie, geen tooneelsiuk in don slriksten zin van het woord. Wij kregen te zien een drama tisch gedenkschrift, waaraan de schrijver, die zich verbergt achter de Iettors N.N. en zijn govangennummer 1057, den titel gal „Oranje-Hotel", den wrangen, maar tovens innige vaderlandsliefde getuigenden spotnaam voor de S.S.-gevanganis te Scho- veningen. „Oranje-Hotel" geen verdichtsel, maar realiteit, niets dan do ware werkelijkheid van het leven ln een cel. De plaats waar de vier bedrijven, die beter taferelen genoemd kunnen worden, zich afspelen, is een cel. een enge, be nauwde plaats, waar de uren traag do dagen vormen, waar de dag oen einde loosheid is. Maar wat gebeurt cr al niet tusschen die grijze muren 1 De schrijver, die daarvoor zeker de re gieaanwijzingen, stammend uit eigen er varing, heeft gegeven, is er in geslaagd een voortgang te brengen in zijn stuk, zonder de tergend trage gang in hot celleven aan te tasten. Hij heeft dit bereikt door bi! elkaar to brengen een zestal gevangenen, van zeer I verschillenden aard on tusschen hen hing zoo vanzelf een natuurlijke spanning, die het geheeie stuk door gevoeld word. Een cel biedt geon ruimte voor expansie en daardoor kwam een belangrijk eccent op de dialogen te liggen. Zij waren sterk ge noeg om het evenwicht tuschen handelen en spreken, dat heel gemakkelijk verstoord had kunnen worden in een stuk als dit, te bewaren. Do vaderlijke figuron van Dr. Geuze, die in Nico de Jong een voortrefieüjken ver tolker vond. leefde volkomen ln de ge sprekken, dio de oud-leeraar met zijn jon gere celgenooten had. Deze celgenooten werden gespeeld door Jan Korevaar, wiens spel in de slotacte, waarin hij gehaald wordt om voor het vuurpeleton gebracht 19 worden, ons iets to pathetisch was Jan Post, een eerlijke zeemanPierre Balle- dux, directeur-regisseur van het gezelschap, die een heerlijke creatie maakte van een Amsterdamschon zwarthandelaarFrans Kokshoorn, die met zijn rol van gevangen advocaat, wel het gemiddelde type van do vele duizenden Nederlanders, die achter de gevangenismuren gezucht hebben, uit- boelddeHans Surlnk, dio zijn rol van Jood met veel overgave speeldeNiek Engelschman, die de dankbare rol van een Iclcinen, maar dapporen procuratiehouder kostelijk over hot voetlicht bracht. Bernard Droog, Joop Bergmans en Rolf Botter hadden geen sympathieke rollen. Zij waren roBp. Wachtmeister, Flurwarter en Sachbearbeitor, maar waren dit ook vol komen, wat inhoudt, dal zij goed speelden. Rolf Botter speelde ook den rol van ver rader, die zelfs In do cel nog probeert d« galg to bron- Ik zie van do e ik hem ging opzoeken. Hij was zoo juist uit Schoveningon ontslagen, waar hij een klein half Jaar gezeten had. Hij was bleek en mager. Onrustig ook. Zijn oogen ston den goen moment stlL Men kon merken, dat hij daar alleen ln zijn cel veel met zichzelf had doorgemaakt en dat hij het zijn onder do menschen ontwend was. Hij was een van die jeugdige figuren, uit hel verzet, op een onverwacht oogenbük ge grepen. Zijn vrienden, wetende, hoe be langrijk zijn werk was, en begrijponde, dat hem groot gevaar dreigde, hadden den zelfden avond nog eon ioglng gedaan om hem te bevrijden. Maar tevorgeels. Hij was reeds naar Schevenlngen gebracht. Soms denk ik in deze wekon nog wel eens aan hem. Hij is nu weer naar school gegaan. Mot zijn vrienden schuilt hij eiken morgen op de M.T.S. weer in de bank. En eiken avond brengt hij zijn huiswerk, zijn sommen en zijn taalwerk, moe naar huls. En Ik vraag mij dan afpast hij nog wel in ons gewone leven Heeft hij niet te veel van het loven gezien, dan dat deze dagelijl:sche routine hom nog bevre digen kan Ik denk in dit verband noo aan een an der geval. Na een proolc word ik opgebeld door een mij vreemde vrouw die mij vraagt of zij mij spreken mag. Zij komt bij mij. Zij legt mij haar probleem voor. Haar man is vroeg gestorven. Zij heolt een paar reeds groote kinderen, waarvan zl] het ge voel heeft, dat zij haar eigenlijk niet noo dig hebben en dat zij best op eloon bee- nen kunnen slaan. Sinds jaren al doet zij haar huishoudelijk werk zonder innerlijke bevrediging. En nu, na de bevrijding, is het haar opeens te machtig geworden. Zij kan hot nlot meer verdragen. Het is haar, alsof haar nieuwe kansen geboden wor den. En nu vraag zij mijwal ik hiervan vind. Zal zij meegaan naar Indië, zich aan bieden bil de Nica. daar een volkomen nieuw leven beginnen Of moet zij hier blijven In haar kleine, onbelangrijke le ventje Ik geloof, dat dit gevallen uit duizenden zijn. En niet alleen in Nederland. Maar over de geheeie wereld. Wij staan alle in ons persoonlijk loven voor het vraagstuk van het gewone leven. Ik ben overtuigd, dat al die stakingen en ook die arbeids- schuwheid, waar wil telkens no" op stoo- ton mei dit vraagstuk samenhagen. Valt er iets over te zeggen Ik wil pro- beoren er een paar opmerkingen over te maken. ln de eerste plaats. Er zit iets onvermij delijks in. Wij moeten alle terug naar het gewone leven. Wij moeten weer gaan wer ken en geld verdienen. Ons gezin moet weer gekleed en gevoed worden. In de tweede plaats, In het gewone le ven ligt onze opdracht. Al» het ons wer kelijk ernst is met de gedachte, dal God ons met een taak in de wereld zet, dan zul len wij moeten aanvaarden, dat hier in de dageüjksche routine van gezin en werk, van vriendenkring en vereenigingswerk, onze opdracht ligt, zooals wij die van Hem ontvangen. in de derde plaats. In hel gewone leven ligt onze kracht. Hoevelen zijn in dezen oorlog niet geesteüik opgeteerd Hoeve len hebben niet een leed en ontbering Ie dragen gekregen, waaraan zij gebroken zijn Maar het gewone leven is een bo dem, waarin wij wortel schieten kunnen, waarop wij vast staan en ons ontplooien kunnen. Wij moeten woor leeren, dat het leven geen roes ls. De roes maakt krach- En tenslotte. Daar in het gewone leven ontmooten wij God. Hel gewone leven is het leven van ziekte, geboorte en dood, het leven van vreucde en zonde en kruis. En juist in deze dingen ls God met ons bezig. Juist in het kader van het qewone loven past Christus mot zijn vermaninq en rijn heide. Als wij denken aan God en aan Christus, voelen wij. dat al het buitengewone toch eigenlijk maar surrogaat ls. Uit Weekblad N.P.B. H. ABERF. mede-Nederlanders i Na do laoists woorden op het tooneel zong heel de zaal spontaan het Wilhelmus. De Middelburgers hebben dus weer too neel gezien. Zij, die do gevangenis van binnen kennen, zullen de waarde van de voorstelling aan hun eigen gevoelens kun- >n toetsen. Wij, die niet die verschrikking door moes ten, kunnen niet anders dan gegrepen zijn door de vertolking van zooveel mcnschelijk leed, zooveel berusting cn zooveel moed ook al hadden wij op onzen eersten Schouwburggang liever een echt tooneel- stuk gezien, een spel, dat ons meevoerde naar een wereld van fantasie en niet te rugbracht naar de ellende van de oorlogs jaren, zooals „Oranje-Hotel" dit deed. De heer B. A. van Verre had voor den aanvang den heer Balledeux met enkele woorden en een lauwerkrans gehuldigd. A. theo luysterburg De heer Theo Luysterburg, organist en muziekleeraar alhier, geniet een goed naam gis musicus, maar vooral als tooneel en radioschrijver. Dezer dagen mocht hij cis zoodanig een buitengewoon succes boe ken niet minder dan 20 tooneelstukken werden door «en vooraanstaand uitgever aangekocht en deze sloeg deze stukken zoo hoog aan, dat hij zo fn verschillende talen zal uitgaven, zoadat het niet uitge sloten is, dat eerlang van 's heeren Luys- terburgs tooneelwerken in Engeland, Ame rika en andere landen zullen worden ten tooneole gebracht. Dil is eveneens het ge val met verscheidene van zijn hoorspelen. Tevens is de heer Luysterburg oen ver dienstelijk romanschrijver. Enkele van dit soort werken zullen binnenkort het licht Een van zijn bekendste operettes ..Reus Slokop en de dwergen" die o.a. dezen zo- mor zulk een groot succes boekte in Dun- gen, wordt einde dezer maand in Den Bosch opgevoerd. VOOlEt DE JEUGD OPLOSSING WOORDRAADSEL De gezochte woorden waren 1. melk, 2. muur, 3. duck, 4. rats, 5. boor, 6. barsch! 7. teor. 8. Cats, 9. teen, 10. hemd. 11. bier, 12. Lord, 13. orgel, 14. loon. Do wapen spreuk luidt dusLuclor el Emerge. ENKELE LIEDJES. I. ODE AAN ONS NATIONAAL ELFTAL Ha daar zijn mijn lui Van do bokende trui. Die zich in het veld Als een held Kunnen weren 1 Kerels waar nog pit Vuur en lut in zit. En wie 't oud-Hollandsch bloed Wonderen weer doet 1 Soms niet echt „graag". Wol soms 'n tikjo traag; Maar toch steeds in staat Tot 'n nationale daad Kom 1 Voetbalklanlen met z' Zit jullie op dien bal, en Fok voor ons er 'n goaltje van Hou je plaats Dek je man Met een vaart nu vooruit dan Zwenken naar buitenen dan fijn Gedribbeld langs le lijn Want na jullie goal Moet ie weer in 't midden zijn Vang 'm op 1 En met 'n zet, Pal in 'I net J. L. PISUISSE. VOOR DE KLEINTJES. II. TOUWTJESPRINGEN Eén, twee, drie, Zingt Anne-Marie. Zoo trotsch als een pauwtje Op 'l splinternieuw touwtje Springt Anne-Marie. Een, twee, drie. Licht als een veertje Nog eens een keertje Springt Anne-Marie. Eén, twee, drie. Do voetjes gaan hoog Het touwtje staat strak als een boog. En Anne-Marie Zingt één, twee, drie. SCHAATSENRIJDEN 't Hoofd verlangend naar 'teinddoel gerekt, 't Lenige lichaam spier-spannend gestrekt. Ziet ze daar zweven' als vogels zoo ücht. Los van de wereld, vrij van gewicht Hoort nu hun ijzers, de smalle, de ranke Naam der Elf Steden. „opirocht Froze" klanken Over 't kristal-harde ijsvlak weerkaatsen Als driftig geluid bij den afzet der schaatsen Naar Jaap Eden's voorbeeld, kampend om den prijs, Vorsten van 't vorstgetij, helden van 't ijs I. L. PISUISSE.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1