VRIJE STEMMEN Eisenhower Chef van den Staf der Vereenigde Staten Traditioneele lijnen in de. wereldpolitiek In de gebeurtenissen van hel oo^enblik kan men. ondanks alle iranjes. nog zekere lijnen volgen. Alle groote veranderingen, do geweldige lechnische evolutie, de atoom bom, die alle grenzen nietig maakt, de over brugging der alstanden ten spijt, komen de oude belangen van Rusland, Frankrijk en Engeland weer in dezeltde banen terug, waarin zij zich vroeger bewogen. Men kan zich afvragen, of dit te betreuren valt. In zekeren zin natuurlijk wel, maar aan don anderen kant, wie had werkelijk ernstig 'runnen verwachten, dat de bondgenooten, die eensgezind vereenigd waren tegen Duitschland, hun oude belangen na den oorlog voorgoed opzij zouden hebben gezet? Het is in het politiek verkeer niet ongelijk als met de menschen. De mensch zelf hecht aan traditie en aan overleveringen. Onze generatie mag veel van zich hebben afge schud, historische overwegingen spelen in ons dagelijksch leven toch nog een belang rijke rol. Zeer sterk is dit gevoel b.v. bij den Engelschman ontwikkeld. Deze con servatie re aard ligt ook steeds in de inter nationale politiek besloten. Frankrijk verlangt nog immer naar den Rijn. Alle vergeefsche oorlogen, gevoerd sinds de Zonnekoning en Napoleon, hebben dit denkbeeld niet kunnen vernietigen. In dit licht moet men dan ook voor een be langrijk deel het conflict tusschen Charles de Gaulle en de communisten zien. Di Gaulle wenscht de plaats van Frankrijk ii West Europa vast te stellen door nauwi samenwerking met Engeland op den voor grond Ie plaatsen, om daardoor oen blij vende beveiliging tegen hot Duitsche gevaar te scheppen. De communisten verwerpen een pact Engeland, dat nauwer zou zijn dan pacten met andere landen, de Sovjet Unie in do eerste plaats. Zij veroordeelen een West Europeesch statenblok, als tegenhanger 1 hel Russische overwicht in hel Oosten. Ook hier ziet men in de politiek van Gaulle een teruggrijpen naar de oude ligheidspolitiek, gevoerd sinds 1904, het jaar waarin de Entente Cordiale tot stand kwam. Traditioneele politiek voert ook Rusland. Sinds Peter de Groote streeft dit land naar de open zee. De werelddeelen omspannen de expansie van Rusland naar Siberië, naar Wladiwostok. de Dardanollen-politiek, het versterken van den Russischen invloed ii Iran, geheel dit streven richt zich op ééi doelde open zee 1 Do berekenende poli tiek sinds 1939 de verdeeling van Polen met Duitschland, de annexatie van Estland, Letland en Lithauen, de strijd met Finland, in de geheele politiek van Rusland tot op heden toe is dit streven waar te nemen. De bezetting van de Japansche Koerillen, van het Deensche eiland Bornholm, de be moeienissen met Tanger. de Italiaansche koloniën en Turkije zijn de jongste symp- tomen van den Russischen drang naar zee. In Noord Perzië is thans een opstand ont brand. Dit gebied wil zich aansluiten bij de in Rusland gelegen en daarbij aanslui tende Sovjet-Republieken. In Rusland ver toont mon duidelijke sympathie met een dergelijke beweging. Los daarvan zijn ook de Koerden in de weer. Hun stamgebied strekt zich uit op het terrein van Turkije, Iran en Irak. Zij wenschen een onafhan kelijke republiek Ie stichten. De Koerden staan bekend als een zeer ontembaar volk. dat in de bergen moeilijk te bestrijden valt en dat steeds de gelegenheid heeft aange grepen. naar alle kanten de krijgsbijl op te heffen. De toestand in Noord Iran is verder zeer gecompliceerd door de aan wezigheid van olievelden, die de interna tionale poliüek steeds zeer sterk beïnvloe den.' Reeds sinds langen tijd dringen de Russen er op aan, de concessies te ver krijgen tot exploitatie van alle olievelden in het Noorden. Hiertegen hebben de En- gelschen geen bezwaar. Zij hebben do be schikking over de rijke olievelden bij Aba- dan in het Zuiden. Hun voornaamste be zwaar is evenwel, dat de Russen op die manier te dicht bij de Perzische Golf zou den komen. Ook hier is het haast onnoodig er bij te vermelden, dat de politieke balans weer door traditioneele lijnen wordt be paald. L. 2e JAARGANG NUVlMfcLR 320 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 22 November 1945 Algemecne Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma, Hoofdredacteur J. Koekebakkcr. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163, Bureau Middelburg Kortedclft 44. VOOR DE VROUW De nieuwe vormen Truman gelooft in den vrede Optimisme te Parijs Vorming van nieuw Ministerie spoedig verwacht Pres. Truman heeft Generaal Eisenhower benoemd tot op volger van Gen. Marshal als Chef van den Staf der Vereenigde Staten. Verklaring van Truman Naast de benoeming van Eisenhower is wel het belangrijkste nieuws uit Amerika, dat President Truman op een persconfe rentie uitdrukking gegeven heelt aan zijn vast geloof in een duurzamen vrede. De President zeide, dat de Vereenigde Volke ren op den drempel staan van het meest grootsche tijdpork dat de menschheid ge kend heeft. De wereld moet een duurza men vrede hebben en nu de gelegenheid daartoe aangrijpenhet alternatief is de totale vernietiging. Truman was van meaning, dat de hui dige internationale moeilijkheden veroor zaakt worden door het feit, dat de meeste landen meer verdiept zijn in dringende na tionale problemen dan Buitenlandsche Za ken. Hij was ervan overtuigd, dal andere landen dezelfde interne moeilijkheden ken nen als de Vereenigde Staten, een over tuiging die wel niet betwist zal kunnen worden. Misschien dat Truman's geloof in den vrede zoo groot is, omdat Amerika nog steeds voortgaat atoombommen te produ- ceeren. ook al geschiedt dit volgens een verklaring van den President slechts met experimenteele oogmerken. Inmiddels heeft Amerkia noch van de Sovjet-Unie, Frankrijk of China een offici eel commentaar ontvangen op het com muniqué over de atoomenergie. Waarschijnlijk echten de groote mogend heden het beter niet Ie snel te juichen en een wat gereserveerde houding aan te ne- Fransche crisis nadert einde De crisis bij de Fransche regeeringsvor- ming schijnt thans spoedig te worden op gelost. De geest van optimisme, die de onderhandelingen voor de vorming eener regeering omgeeft, gaat in stijgende lijn. Hoewel nog geen officieele verklaring is fgelegd. meent men. dat de drie groote -artijen en Generaal de Gaulle thans een basis van overeenstemming hebben gevon den en dat dientengevolge de vorming der regeering practisch verzekerd is. Dit optimisme zal zeker in de hand ge werkt worden door het feit. dat de nisten het voorstel van Do Gaulle een driepartijenkabinet onder zijn leiding zitting te nemen, hebben aanvaard. De Gaulle heeft inmiddels met munistische leiders geconfereerd en deze besprekingen schijnen gunstig verloopen te In welingelichte kringen verwacht men. dat de communisten het ministerie van oor log zullen krijgen. Dit zou dan in twee deelen worden ge splitst, n.l. Militaire Zaken en Productie. De Gaulle zou militaire zaken men, terwijl de communist, men noemt Flo- rimont Bonte, productie zou toegewezen krijgen. De communisten schijnen toch wel water in den wijn te hebben gedaan met minder genoegen Ie willen nemen dan zij eerst eischten. In ieder geval is het voor het Fransche volk en de Fransche positie in de wereld gelukkig, dat de drie groote partijen z tenslotte met elkander hebben verstaan do regeeringscrisis nog vrij spoedig een gunstige oplossing kon komen. Men verwacht dat het nieuwe mi: spoedig 1ot stand zal komen. Interventie in Spanje gewenscht Tenslotte willen wij nog enkele woor den over Spanje zeggen. Na de nederlaag van Duitschland is Franco steeds „democratischer" geworden, hoewel hij onlangs in een rede zijn fascis tisch verleden nog niet verloochende. Een vos verliest nu eenmaal wel zijn haren, doch niet zijn streken. Hoewel Engeland en de Vereen. Siaten gedurende den oor log telkens zware critiek op Spanje uit oefenden. volgen zij ook thans nog ten aan zien van dit land een non-interventie poli tiek. Thans heeft Laski. president van de Labour-Parlij op een anti-fascistische bij eenkomst te Londen verklaart, dat het mee- rendeel der arbeiders een eind wil heb ben aan de regeering van Franco. De ar- beidersbeweging zal niet tevreden zijn. zoolang het onrecht, het Spaansche volk, door niet-inlerventie aangedaan, blijft be staan, aldus Laski. Indonesië Nederlanders moeien er uit 0e positie van Sjai»ii*'s „Kabinet" Het optreden der extremisten Zooals reeds vroeger gemeld werd, moe ten de schepen met Nederlandsche troepen bij Singapore wachten, en mogen niet door- n naar Java. Het geallieerde opper- WETENSCHAP Eigenschappen van Textielwaren Nu de i lange jaren van gebrek c noodzakelijke textielgoederen. mondjesmaat iets daarvan mag en kan worden gekocht, staan we voor 'l vraag stuk wat zullen we met onze enkele pun ten koopen en hoe besteden we deze oi een verworven aankoopvergunning op de meest doelmatige wijze. Daarom kwam het mij gewenscht voor, ditmaal iets te ver tellen van do eigenschappen van enkele der belangrijkste textiefstoffen en wel ka toen. wol, linnen en kunstmatige vezel- stoffen. In de jaren, dat we geen textiel hebben kunnen koopen, heeft zich een groote ver andering in de fabricage dezer producten voorgedaan, door het absolute gobrok aan de noodige grondstof. Daardoor was de fabrikant gedwongen hetzij zijn bedrijf te sluiten, of zich to beperken tot de vervaar diging van artikelen uitsluitend bestaande uit kunstmatige vezelstof of uit mengsels daarvan, met restanten der nog aanwezige voorraden natuurlijke grondstoffen, van welke laatste de verwerkte hoeveelheid steeds kleiner werd naarmate de nood hoo- ger steeg. Wie ervaring opdeed met deze producten, weet, dat zij voor de meeste doeleinden waarvoor ze werden verkocht totaal ongeschikt waren, zoodat zelfs het „beter wat dan niets" hierop niet eens van toepassing is. Het gevaar bostaat nu, dat de markt nog goruimen tijd zal worden gezegend met dezen rommel of met arti kelen. die er voor een zeker percentage uit beslaan. Voor bovenkleeding is de kunst matige vezel vooral ongeschikt door den zoor geringen weerstand tegen slijtage en voor onderkleeding door de zeer groote krimp bij het wasschen. Dit wordt veroor zaakt doordat hij niet is opgebouwd uit plantaardige of dierlijke cbllen, die in or ganisch verband zijn gerangschikt, doch gespoten wordt als een stollende vloeistof draad. die daarna op willekeurige wijze in stukjes van gelijke aimetinqen wordt ge sneden. Hel ontbreken van een voldoende ruw vezeloppervlak, van de overgangen tusschen dunnere en dikkere vezeldeelen en vooral ook van de noodige veerkrach tigheid der kunstvezels, maken deze tol een dood en murw materiaal. Het beste ware misschien deze goederen te bewaren tot er weer zooveel textiel is, dat ze voor een appel en een ei op de markt kunnen wor den gebracht en we ons de luxe kunnen permitteeren ze na enkele keeren gebruik weg te doen. Momenteel zou ik nog de voorkeur geven aan den appel en het ei. Waren nu de garens en weefsels uit een enkele soort grondstof vervaardigd, dan zcu hel niet zoo moeilijk zijn deze te her kennon. Men maakt echter meestal weef sels waarin de lengte- of kettingdraad, dus evenwijdig aan den zelfkant, eensterker garen wordt gebruikt dan voor den dwars- of inslagdraad, die meer vullend moet wer ken. Bovendien kan men voor beide rich tingen garens van verschillende grondstof doen afwisselen, terwijl in elk garen vezels van verschillenden aard kunnen zijn ver werkt. Voor een doelmatig onderzoek is hef dus noodzakelijk meerdere opvolgende draden uit ketting en inslag te nemen en deze daarna terug te draaien tot men eerst een ongetwijnden draad en ten slotte de losse vezols krijgt. Daartoe neemt men on geveer 2 cm. van den ongetwijnden draad tusschen duim en wijsvinger van beide handen en trekt dezen door zachte rukjes stuk. Bestond de draad uit kunstmatige grond stof, dan zal het een groot verschil maken of men voor het trekken, dezen even met de lippen bevochtigd heeft of niet. De kunstdraad breekt n.l. in vochtigen toestand terstond, in tegenstelling met natuurlijke vezelstof. Zonder bevochtiging zal ook een katoenen draad gemakkelijk breken, omdat de vezels .kort zijn, terwijl do afgebroken einden penseelvormig zijn, doordat de korte vezels langs elkaar glijden. Een linnen draad zal door de langere en sterkere ve zels moeilijker breken, maakt bij het breken een afknappend geluid en do afgebroken einden zijn glad. Een wolion draad is direct aan zijn kroezing te herkennen, ter wijl bij het breken lange einden van onge lijke lengte ontstaan. Linnen Gn kunstvezel zijn goede warmtegeleiders en voelen daar door koud aan, in tegenstelling met katoen en vooral wol, die door hun ruigheid een groote hoeveelheid lucht insluiten, die oen slechte warmtegeleider is, waardoor deze sloffen warm aanvoelen. Ook door een weefsel te kreuken, kan men nagaan waar uit dit in hoofdzaak bestaat. Katoen, linnen en kunstvezel kreuken sterk, bij wol is dit door de groote elasticiteit van den vezel veel minder het geval. Gekreukte katoen verliest zijn kreuk bij gladstrijken weer ge makkelijk, bij linnen is de kreuk veel moei lijker te verwijderen. Bij katoen is n.l. elke vezel veel korter dan de zeer lange linnen vezel. Ook moet men er op bedacht zijn, dat door kunstbewerkingen, veredeling van garens en weelsels kan worden verkregen. Zoo bezit bijv. katoen van nature weinig glans, bijv. in zakdoekenslof. Door het z.g. merceriseeren. een loogbehandeling, kan men echter de vezels in de garens doen krimpen, waardoor een hooge glans ont staat, bijv. in het bekende D.M.C.-garen. De echte kroezing van wol kan in katoen en kunstvezel worden nagebootst door een bewerking van buitenaf op hel weefsel toe te passen. Deze onechte kroezing verdwijnt ochter direct als men den vezel tusschen vochtige vingers doortrekt. In verband roef het gebruik is ook het vochtopnemend vermogen der verschillende vezelstoffen van belang. Linnen bijv. neemt veel meer vocht op dan katoen, vandaar haar gebruik voor handdoeken en huishoud- doeken. Ook wol kan wel tot 40 pet. van zijn gewicht aan vocht opnemen, zonder vochtig aan te voelen. De opname ge schiedt daar echter langzaam en daarom is wol wel geschikt voor bovenkleeding en te huidpedekkina, maar niet voor hand bevel gaf daarvoor nog geen Dus het eigen gebied van het Koninkrijk mag door de eigen troepen niet worden be treden. Thans komt een nog verbluffender Reu- ter-bericht. Op order van den geallieerden opperbevelhebber moeten alle Nederland- sche en Inlandsche troepen uil Batavia te ruggetrokken worden Indien met inlandsche troepen de strijd macht van de Indonesische „republiek" van Soekarno wordt bedoeld, is de verwijdering dezer uit de hoofdstad alleszins begrijpe lijk. Feitelijk bestaat er toch een oorlogs toestand tusschen Grool-Brittannië en de „republiek". Doch dat de troepen van Ne derland, den bondgenoot der geallieerden, die slechts hun eigen terrein hebben bezet, door in de hoofdstad van Ned. Indië te debarkeeren. nu gedwongen worden, die stad Ie verlaten, is wel het toppunt. Wat blijft er in dit geval over van de beloften, dat de geallieerde legermacht ons Indië zal verlaten, zoodra de orde is hersteld, de Japanners zijn verwijderd, en de Neder- landsche regeering het heft weer in han den kan nemen Een heftig protest onzer regeering bij den Britschen bondgenoot mag hieromtrent worden verwacht. De positie van Sjarir's kabinet Het is bereid, zoo deelt A.N.P.-Aneta me de, zijn taak te vervullen als „lid van de familie dor Vereenigde Volkeren". Uit deze doeken. Kunstvezel neemt meer vocht op dan katoen, doch veel minder dan linnen Heeft men door bovenstaande onderzoe kingen de waarschijnlijke samenstelling van een draad vastgesteld, dan kan zijn vermoedens bevestigen door den draad aan verbranding te onderwerpen, kunstvezel brandt direct qeheel op. zonder rest achter te laten, evenals de plant dige vezels katoen en linnen. Dierlijke vezels, zooals wol en ook zijde, branden veel moeilijker en minder snel en laten na verbranding een zwart bolletje achter, onder het verspreiden van do geur van schroeiend hoorn, als bij het beslaan van paarden of het schroeien van haar is waar Witte goederen worden bij het opmaken in de fabriek wel verzwaard met appreleer- middelen. om ze een mooi en zwaar voor komen te geven, welke verzwaring bij was schen van het weefsel natuurlijk direct ver loren gaat. Zoo'n verzwaring is te her kennen doordal bij verbrandinq van den vezel nu een witte aschdraad overblijft, die bij aanraking onmiddellijk tot poeder uit eenvalt. Naast de genoemde kenmerken van de grondstof, zijn voor de beoordeeling van textielgoederen ook nog andere factoren, zooals de wijze van vervaardiging der garens en weefsels en wat deze laatste betreft hun garendichtheid en weefbinding van belang. Het bestek van dit artikel laat echter niet toe, daarop thans nader in te gaan. Bovenstaande ^eenvoudige onderzoe kingsmethoden maken het echter mogelijk, met hulpmiddelen die binnen ieders bereik liggen, de voor aankoop in aanmerking komende textielgoederen met een critisch oog te beschouwen en een doelmatige o wending daarvan Ie bevorderen. Ir. VAS VISSER. verklaring blijkt duidelijk, dat ook dit „meer gematigde" Indonesische kabinet, zooals werd bericht, toch zich op een af stand houdt, wat de Nederlandsche aan spraken betreft. De verklaring zegt dan ook verder de reconstructie van Indonesië zal de grootste aandacht hebben en ge streefd zal worden naar de vreedzame op lossing van het probleem. Evenwol zal de souvereiniteit van het Indonesische volk ten allen tijde betracht moeten worden. Voorts worden maati len aangekondigd om den nood te lenigen, die in allerlei opzichten is ontstaan. Maar over Nederlandsch aandeel in ren arbeid geen woord. Wat moet er in dit geval van de staande conferentie terecht komen Het optreden der extremisten Het Rapwi-gebouw te Semarang is door extremisten bezet, zoo meldt A.N.P. ook daar nog geen gezag, dat de orde kan handhaven. In Soerabaja bevinden zich, rappor een Britsch officier, 20.000 goed uitgeruste Indonesiërs, voorzien van mitrailleurs, tieren en kanonnen. Wel lijden zij groote verliezen. Ook moeten zij voor de langza me Britsche opmarsch terugtrekken. Doch nog steeds is niet geheel de stad gezuiverd. Ongelooielijke wreedheden worden in ditzelfde' rapport vermeld. Moet dit nog leng zoo doorgaan Burgers mogen Batavia niet verlaten of binnenkomen A.F.P. meldt uit Batavia, dat er een bod is uitgevaardigd, volgens hetwelk de burgers zich niet naar deze stad mogen begeven, noch haar per trein verlaten. Dit verbod is Woensdag j.l. ingegaan. Intusschen gaan de extremisten door met het zonden van versterkingen naar Ban tam waar alle gezag van Soekarno reeds verdwenen is en overgenomen door terro- Nagekomen bericht Volgens de nadere toelichting van he Britsche bericht, betreft de uitzetting u Batavia niet„Dutch and Native Troops' zooals werd gemeld, doch „Inheemsche soldaten, behoorende tot het Nederlandsch Indische Leger" („Dutch native troops"). Terwijl dus onze bovenstaande opmer king over Indonesische slrijdkrchlen komt Ie vervallen, blijft ons hoofdbezv/aar van kracht. Want die '„inheemsche soldalen" zijn een deel van ons Nederlandsche leger, en vermoedelijk in Batavia het eenig aan- wezige deel van onze troepenmacht. Enge land verwijdert dus onze Nederlandsche macht En waarom „In verband met het uitbreken van stige onlusten en wanordelijkheden", zegt het communiqué. is er is wanorde en daarom moet de Nederlandsche macht worden uitgescha keld NIEUWS IN HET KORT Een Amerikaansche vliegende reuzenves- ting heeft het wereldrecord lange afstands- vluchten gebroken met een non-stop vlucht 11.052 km. Het oude record bedroeg 10.735 km. Verscheidene leden van de Agrarische irtij en van Bralianoe's Nationale Liberale partij zijn Dinsdag in Roemenie gearres- teerd. Zij zijn allen leden van de oppo- Men geloolt, dat Bratianoe, algemeen ïtaris van de Liberale Partij, zich ook onder de gearresteerden bevindt. De afgetreden Grieksche minister-presi dent Kanellepoelos heeft te kennen gego- dat door zijn heengaan een gunstige atmosfeer is geschapen voor de oplossing het regeeringsprobleem, in het bijzon der wat de economische zijde betreft. Er nu drie mogelijkhedeneen coalitie kabinet van alle partijen onder Venizelos op de republikeinen steunend democra tisch kabinet onder Kalandris, of een régee- ring van het republikeinsche front onder Piastiras, met medewerking van de qema- tigde en de extremistische linksche groepen. In de Engelsche stad Manchester wo- een oude dame en heer. Zij hebben papagaai, die al 23 jaar oud is. On langs heeft de vogel 10 eieren gelegd. De oplossing van het taal* probleem in Neurenberg Tusschen de beklaagden en hun aankla gers zullen vertolken een plaats hebben, elk voor een kleine microfoon gezeten. Zij vertalen het verhoor in de vier ter zitting gesproken talen Engelsch. Russisch, Fransch en Duitsch. gedurende de zitting en met zoo gering mogeliik oponthoud. Do leden van het Hof zijn uitgerust met koptelefoons verbonden met deze micro foons. Zij zullen door een bepaalde knop Is bedienen do taal van hun keuze kunnen hooren. Hetzelde geldt voor de verslag gevers. die achter de zaal hun plaatsen Tribunaal Goes GEBR. SlÉPMAN VRIJ MET VERBEURD VERKLARING Woensdag heeft het Tribunaal uitspraak gedaan in do zaak tegen de Gebr. Siep- an. drukkers-uitgevers te Goes. Zoo men weet. hebben zij gedurende de szetting „De Zeeuwsche Stroom" gedrukt. Zoowel Willem als Andries Siepman wer- m ervan beschuldigd resp. als bequnsti- sr en propagandist van de N.S.B. te zijn opgetreden. Het Tribunaal veroordeelde hen tot ver beurdverklaring van de drukkerij met alle gebouwen, machinerieën en banksaldi in begrepen. Beiden werden uit hel actief en passief kiesrecht ontzet, alsmede uit het recht om openbare ambten te bekleeden. De onmiddellijke invrijheidstelling van beiden werd gelast. Ex-Burgemeester Tuiten van Kloetinge kwam Woensdag oveneens voor het Tri bunaal. De behandeling van zijn zaak duurde ruim twee uur. Mr. A. Kuipers trad op als verdediger. Op de zitting van het Tribunaal komen wij nader terug. Churchill zal motie tegen Labourregeering indienen De conservatieve oppositie, onder leiding van Churchill, zal komende week een lie indienen, waarin critiek zal worden geleverd op de Britsche Labourregeering terzake van haar nalionalisatieprogram. te kortkomingen in de binnenlandsche politiek, buitengewoon hoogen slaat van onkosten en haar beleid ten opzichte van hel huis vestingsprobleem, alsmede van de demo bilisatie. Dit zal de eerste motie van critiek zijn, sinds de Labourregeering aan het bewind Staking bij General Motors De geproclameerde staking bij General Motors te Detroit, V.S., is Woensdag be gonnen. Zij omvat 325.000 arbeiders. Deze vragen een algemeene loonsverhooging van 30 pet. General Motors zou een hooging van slechts 10 pet. hebben geboden. De staking bij F ord Motor Company (Toronto) duurt thans al acht weken. Nieu we onderhandelingen worden gevoerd. Luchtpost naar het Verre Oosten De Directeur-Generaal der P.T.T. maakt bekend, dat de luchtpostcorrespondentie voor den Australischen Statenbond, Nieuw- Zeeland en de overige eilandengroepen in hel Z.W. van den Stillen Oceaan, alsmedo voor den Philippijnschen Statenbond, n.: eilanden Leyte, Luzon, Mindoro en Somar, voortaan over den geheelen afstand por vliegtuig wordt vervoerd. Het boven de ge wone porten verschuldigde luchtrecht i verband hiermede verhoogd tot f 1.10 per 5 gram, terwijl de stukken niet zwaarder megen zijn dan 40 gram. Repatrieering uit Indië Van verschillende zijden ontvangen wij steeds brieven, waarin gevraagd wordt, hoe het nu toch staat mof de repatrieering van Nederlandsche ex-krijgsgevangenen geïnterneerden uit Nederlandsch Indië elders in het Verre Oosten. Het departe ment van Overzeesche Gebiedsdeelen deel de eeniqen tijd geledon in verband hier mede het A.N.P. moe, dat in het algemeen in de eerste plaats naar het vaderland zul len worden teruggezonden zij, die herstel van gezondheid behoeven. Deze maand zullen do eerste transporten uit het Oosten vertrekken. Het is nog niet mogelijk, thans reeds namen van personen, die naar Ne derland zullen lorugkeeren, op te gevon. De repatrieering is in goede handen on al het mogelijke zal gedaan worden om een en ander een vlot verloop te doen hebben. De moeilijkheden zijn echter vele. Benoeming en ontslag Bij Kon. Besluit is aan A. I. Leenhout op zijn verzoek met ingang van 1 Jar 1946, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Retranchement. De extra vleeschbon Het Centraal distributiekantoor deelt me de, dat voor de periode van 18 Nov. to en met 1 Dec. a.s. een extra hoeveelheid van 100 gram vleesch zonder been krijgbaar is op de bonnen IBS en 259 der bonkaarten 512. De conferentie voor opvoeding te Londen DE „UNESCO" OPGERICHT. Op de Conferentie voor Opvoeding, die ans te Londen gehouden wordt, onder ispiciën van de Vereenigde Volken, is de „Jnesco" (United Nations Education Scien- tic and Cultural Organisation) tot stand ge komen. Hel slot-ontwerp werd door de ver tegenwoordigers van alle 44 landen onder teekend. Men klaagt, dal niemand er zich over schijnt te bekommeren, wat er op de confe- e gedaan is. Archibald Mac Leish, het hoofd van de delegatie van de Ver. Staten, „Enkelen van ons hebben hel gevoel gehad, of de conferentie 7 of 8 mijlen onder den grond gehouden word. in donkere nachten en of niemand er zich druk over maakt, wat wij zeggen." De plechtigheid van de onderteekening vond plaats ten overstaan van de afge vaardigden van de 44 landen, die verant woordelijk zijn voor de oprichting van deze we organisatie van de Vereenigde Volken. U zal r De eerste punten zijn al eenigen lijd ge leden geldig verklaard. U kan er wel is waar alleen „garen-en-band" op koopen, maar zij houden toch de belofte in, dat in de nabije toekomst meer textielpunten be schikbaar komen, ook voor het aanschaften kleeding. v eerste punten zeer zuinig moeten zijn on daarom zal het u bevreem den, dat de nieuwe modellen, zooals die nu reeds in de modehuizen in onze groote steden zijn te zien. wijde rokken hebben. De rokken zijn gerimpeld ol met plooien aan het lijf aangezet. Dit lijf is smal in de taille, maar breed in de schou ders. De heupen zijn breed. Zij worden door laag aangebrachte zakken en strikken nog geaccentueerd. De kleeren zullen dus weer een zeer vrouwelijken vorm hebben, waarin eon V-vormige lijn van taille naar schouders loopt, terwijl ook de hals vaak een V-vorm heeft. Voor* sportieve jurken en blouses worden de mouwen glad ingezet. Gekleede jurken hebben bijna allemaal vleermuismouwen. Pof- en kop-mouwen worden weinig gezien. Mantelpakken zijn streng getailleerd. Mantels en bontmantels hebben vaak het swaggcr-model. De hoeden worden hoog uif hef gezicht gedragen. Het haar is met veel krullen hoog opgemaakt, maar wordt toch weer meer en meer laag in de hals gedragen, wat veel vrouwen en meisjes toch jeugdiger De doorloopende hak is voor schoenen nog steeds en vogue. Ook in de schoenen, waarvan de hakken heel hoog, geheel rond ol vierkant zijn, vindt u de V-vorm terug. De practische schoudertasschen, lana voor den oorlog in Hollywood gelanceerd, zijn niet meer modern. Waarschijnlijk wegens de nog niet gunstige leerpositie. ziel U overal tasschen uit een zelfde stof als japon of mantel. Byoux zijn er in alle soorten en kleuren. Heel modern zijn oorbellen, haarsiersels en corsages van bont. U ziet, het zwakke geslacht kan zich weer gaan tooien en zij doet hol na een tijd. waarin veel vrouwen en meisjes een uni form gedragen hebben, op een echt vrouwe lijke wijze, die door zijn groote verschei denheid het niet moeilijk zal maken een goede keus te doen. Kleeren zijn evenals alle kleine bijkom stigheden als tasschen, handschoenen enz. erg duur en het ziet er helaas niet naar uit, dat de prijzen spoedig zullen dalen. Geen port voor onge» frankeerde brieven uit Indië De Directeur-Generaal der P.T.T. maakt bekend, dat met hel vliegtuig, dat op 19 November j.l. uit Batavia is vertrokken, brie ven en briefkaarten voor Nederland worden vervoerd. Deze stukken zijn als gevolg van de omstandigheden in Ned. Indië niet ge frankeerd en zijn zonder kosten voor de alzenders met het vliegtuig verzonden. De brieven en briefkaarten zullen te Amsterdam worden voorzien van een afdruk van den dagteekeningslempel en door de kantoren van bestemming voor ditmaal zonder hef fing van port aan de geadresseerden wor den uitgereikt. De nationale commissie tegen het alcoholisme In Utrecht kwam voor het eerst na de bevrijding de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme bijeen, onder presidium van Mr. H. de Bic. Commissies werden ingesteld ter beslu- deering van de oprichting van een weten schappelijk bureau, ter bevordering van de oprichting van alcoholvrije restaurants en cantines, en ter beschikbaarstelling van propaganda-maleriaal. Pogingen zullen worden ondernomen om het rijkssubsidie weer lot de vroegere hoogte te doen op voeren. Met zorg werd kennis genomen van de uitgebreide propaganda voor alco holgebruik in de bladen. Getracht zal wor den de Onlhoudcrsbladen weer te doen verschijnen. St. Bureaucratius rloopig comité ter bestrijding van de economische dictatuur hield haar eer vergadering te Amsterdam. Er werden enkele mededeelingen gedaan over de hoe- ■eelheid voedsel, die verloren is gegaan door de bureaucratie. 15.000 kg. eipoeder estvaalt gereden, dat staat gelijk aan 1.050.000 eieren, een kapitaal I 75.000. De geschiedenis van 1945 zal het ambtelijk leven noemenSt. Bu do trage. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sas van Gent en Philippine. J. v. d. Graalf, cand. Terneuzen. Aangenomen naarSluis en St. Anna ter Muiden (toez.). M. N. Schrale, cand. en tulppred. te Brcukelen. Zeeland vóór de bevrijding Piel was daar do geknipte °man voor, want nis inderdniker h.i.l hij niets omhanden, dus kon hij z-cl> ingelilks wijden aan rijn taak als marconist. Dal "ste? L™ voo"'d0c"rflan«hcn langen dag luisteren :n schrijven in telegramstijl. Tien-, twaalfmaal de- tclfdc berichten, huilontandscUc vloeken van plaats- ■amen. die geen fatsoenlijk mensch kon uitspreken. En als bclnnnmg de opmerking der leren „er is W Ook"in r mach i nek „morva n een schip, dot in de Gocsscbc haven lag, was een onivangstcenlrnlc. terwijl tientallen couramcnbczorgcrs dagelijks door de Stad tippelden om. het mcuws te distrihuccren. De oudste^ der ^laatstgenoemden was zeventig ,aar Ik wil 11 nog ccn typisch staaltje vertellen uit dc ervaringen van een dezer bczorgcis. Er woonde een meneer in Goes, die zich ook voo, het blaadje interesseerde en dus een bezorger kront'k'on' thuisbrengen."' Vooriichtighc'dshnlTC be loofde deze. zijn best te zullen doen een exemplaar te pakken te krijgen, ofschoon hij wist. dat die Omdat tas, bcsl klampt l dc b bevrijd, Doch het laatste nummer van het ondcrgrondsch. erkocln tegen een kwartje. Daar komt de mee neer c bezorger vliegt op Item af en presenteert het he •ijdingsnummer en dc collectebus (cett voormalig, of rtijk. hulp). a tee Keurig, keurig, wel "mijn compliment, zeg dnnr ijn we nu gelukkig van af. A propos, wat kost dit ,et nbo '"cncnl hC' Td K^"'iC' ,U ln" 3tl.'|k la'namutfgk!"'aC 1"|dta9,■ 5'0r,<:n' En nis ^dc portcmnnnalc^nw een zwierig gebaar °Hct C" WBr"C h"S'

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1