VRIJE STEMMEN OeGauSEe over toestand in Frankrijk Rusland en Nederland Vóór den oorlog hadden deze twee lan den eigenlijk geen officieel contact mot elkaar. Politiek heelomaal niet. Er was geen Nederlandsche gezant in Moskou, en in Den Haag resideerde geen Sovjet-am bassadeur. Wilde men iets met de Rus sische regeering overleggen, dan was de Sovjetgezant in Brussel eigenlijk het beste adres, zooals wii zelf hebben ondervonden. En economisch ging het contact ook langs zeer stroeve lijnen, zoodat de handel we derzijds lol minieme bedragen beperkt bleef. In den oorlog is het contact spoedig heel sterk veranderd, sinds Rusland aan de zijde van onze geallieerden aan den oorlog ging deelnemen. Toen werd de Sovjet-Unie ook onze bondgenoot, en dit werd vastgelegd in een gezantenwisseling, zoodat onze I ningin den Russischon gezant bij zich Engeland ontvangen heeft. Nu is de oorlog voorbij, en sche vragen rijzen. Kunnen Rusland en Nederland geen han del gaan drijven, nu het tusschengelegen land voorloopig wel grootendeels zal uitgeschakeld, en Rusland bovendien grenzon heoft getrokken tot over de Oder en bij de Elbe, zoodat half ons natuurlijke achterland onder Russische controle slaat Over deze vraag sprak onlangs op ee vergadering van het Departement Den Haag van de Nederlandsche Maatschappij Nijverheid en Handel de vroegere directeur van de Nederlandsche Bank voor den han del op Rusland te Petrograd, de heer I. H. Cohen Stuart. HET COMMUNISTISCH GEVAAR? Allereerst meende de spreker te moeten afrekenen met de vrees die nog in tallooze Nederlandsche kringen heorscht ten opzichte van de communistische beginselen waarop de Sovjet-Unie is gebouwd. Voor deze vrees is geen reden. Hij is van oordcel dat hel Stalinisme bezig is te verburgerlijken tot staats-lcapi- talisme. Er valt een streven naa: van burgerlijken welstand De Sovjet-Unie heeft haar krach ten noodig voor den herbouw in eigen land. Redenen waarom hij meent dat voor aan vallende bedoelingen van het communisme niet behoeft te worden gevreesd. Anderzijds, zegt hij, spot men in het wes ten niet meer met de sovjet-economie, maar bestudeert haar. De ideologische tegenstel ling is verzacht door de evolutie in de Sovjet-Unie, door het overnemen van zekere sovjet-opvattingen in andere landen, en door de wapenbroederschap tijdens den oorlog. EEN NEDERLANDSCH-RUSSISCHE KAMER VAN KOOPHANDEL? De heer Cohen Stuart is van oordeel, dat Rusland zal deelnemen aan internationale samenwerking ook op het gebied van den handel. Er zal hier in Nederland zekor een officieele Russische Handelsdelegatie ko men. Het zou goed zijn als van Neder landsche zijde aan dit instituut de hand werd gereikt door een combinatie van Ne derlandsche belanghebbenden, die zich zou den kunnen vereenigen in 'n Nederlandsch- Russische Kamer van Koophandel. Een land als het onze, zei de spreker, dat belangrijk is op het gebied van den handel, moet een bemiddelende rol spelen, en de Sovjet-Unie nader brengen tot de overzeesche wereld. Wij moeten vertrou wen hebben en durf, dan kan Rusland in economisch opzicht voor ons een tweede Amerika worden, en dan kan Nederland, evenals voorheen na den dertigjarigen oor log, weder buiten Duitschland om handel drijven op de Oostzee, waar Rusland nu groote havens in bezit heeft of controleert. Zonder te verklaren dat wij het in alle opzichten eens zijn met bovenstaande be schouwingen, meenen wij met den geachten deskundige, dat bij het verloopen van het getij de bakens moeten worden verzet. Duitschland zal voorloopig vrij machteloos zijn, ook op het gebiod van den handel. Laat dan Hollandsche ondernemingsgeest zich wenden tot het Europeesche land, dat thans geheel het Oostelijk deel van ons werelddeel beheerscht, en rondom zich vele satellieten-staten sticht, die zijn bondge— nooten zün of worden. Het is nu tijd om voorbereidingen te treffen. Red. December Feestmaand De Directeur-Generaal van de Prijzen heeft er onlangs mededeoling van gedaan, dal de maand December, de feestmaand voor Nederland, oen redelijke maand zal moeten zijn. Hierbij doelde hij natuurlijk op de prijzen voor diverse feest-artikelen en extraatjes, die nu eenmaal bij gelegen heid van St. Nicolaas, Kerstmis en Nieuw jaar op de tafel van iederen Nederlander willen prijken. Het is toch volkomen normaal, dat deze feestdagen door iedereen kunnen worden gevierd, zonder dal hem door zijn mede- menschen het vel over de ooren wordt gestroopt. Prijzen van f25.voor een konijn of andere abnormale prijzen voor diverse 2e JAARGANG NUMMbK 318 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 20 November 1945 Algcmccue Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur J. Kockebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Wie wordt regeeringshoofd Generaal De Gaulle heeft Zondagavond in zijn radio-rede voor hel geheele volk de dramatische gebeurtenissen op politiek ge bied uiteengezet. Het had in zijn bedoeling gelegen, geen enkele belangrijke politieke strooming ot politieke partij van de regeering uit te sluiten. De communisten eischten echter sleutelpositie in het kabinet, n.l. Buiten- landsche Zaken, Oorlog of Binnenlandsche Zaken, waardoor zij de Fransche politiek in voornaamste aspect zouden boheer- t was voor De Gaulle onaanvaardbaar. Wel was hij bereid qeweest 'de mannen uit de partij in kwestie uitgebreid in het eco- ische en sociale work te betrekken, doch aan den anderen kant was hij van meening, dat hij hun niet één der drie plaatsen, die de buitenlandsche politiek be- heerschen, n.l. de diplomatie, die er uit drukking aan geeft, het leger, dat die poli tiek ondersteunt, en de politie, die deze dekt, kon toevertrouwen. .Wanneer ik anders had gehandeld," al dus De Gaulle, „zou ik niet in staat zijn geweest de verantwoordelijkheid te aan vaarden voor de Fransche politiek van evenwicht tusschen twee zeer groote mach- een politiek, die ik absoluut nood zakelijk acht in het belang van het land n het belang van den vrede." De houding van de Fransche socialisten Nadat de socialistische partij reeds eerder in een ofücieel communiqué had medege deeld, dat de partij zich tegen iedere regee ring van twee partijen zou verzetten, werd Maandagmorgen bekend gemaakt, dat de Fransche socialistische partij tot de clusie was gekomen, dat het haar onmoge lijk lijkt een regeering van nationale heid te vormen, onder leiding van Gaulle. Het communiqué van de Fransche s listische parlementsfractie zegt o.a. nog, dat hot voorstel van de communistische partij om een regeering van nationale oenheid te vormen, bestaande uit vertegenwoordi gers van de drie voornaamste partijen der leiderschap van de communistische partij, onaanvaardbaar was, daar eer groote partijen dit voorstel niet wilde vaarden, De socialistische parlementaire fractie verklaart, dat de nationale wetgevende ver gadering de dringende plicht heeft Frank rijk onmiddellijk een regeering te geven. Alle meerderheidspartijen moeten evenwel hierin een juist aandeel hebben. Do socia listische partij zal iedere regeering, die ge vormd wordt door twee partijen, ven, alleen, omdat zoo oen regeering Waarom de conferentie mislukte Verklaring van Sharir Dr. van Mook over den Een dor redenen voor het falen vai Zaterdagavond-conferentie is, dat Sjc kabinet reeds op groot verzet stuit, hetgeen Sjarïr beseft. Hij vertelde Robert Kiek, dat hij reeds vole telegrammen had ontvangen, waarin tegen hel kabinet geprotesteerd werd. Een der redenen is, dat er christo zitting in hebben, waartegen mohammeda- sn als Hadji Salim zich fel verzetten. „Maar ik ben niet bereid." aldus Sjarir, ot eenig compromis, dan wel de leden te vervangen, en ik bon van plan te strij den, alvorens af te treden." Intusschen hebben niet alle leden van Sjarir's kabinet Van Mooic's verklarina over •egeeringspolitiek kunnen bestudeeren, aangezien drie hunner nog steeds niet qe- •iveerd zijn. Door Indonesiërs bestuurde to's, die waren uitgezonden om hen te halen, moesten onverrichterzake terugkee- De reden hiervan is alsnog onbekend. Sjarir zal een bosproking hebben met Soe- karno. die uit Buitenzorg komt, waar hij liet week-end met zijn vrouw heeit doorge bracht. Hatta's geheimzinnige afwezigheid opgehelderd door het bericht, dat hij te Bandoeng in het huwelijk getreden is. Socialistische partij wil beroep doen op Vereenigde Volken De Indonesische Socialistische Partij heeit in Soekarno gevraagd, van de Vereenigde Volkeren te eischen, dat de Britsche troe pen worden teruggetrokken, of tenminste dat Russische, Amerikaansche en Chinee- sche troepen zouden worden uitgenoodigd ,de situatie gade te slaan". soorten wild en gevogelte, speelgoed, bloe- =n en andere feestartikelen moeten in de 3. Decembermaand per sé niet voorkomen. Om dit te kunnen bereiken zal een spe ciale actie worden gevoerd. Voor dit sym pathieke doel wordt op ieders volle medo- werking gerekend. De Opsporingsdienst van het Directoraat- Generaal zal aan oen en ander ook zijn volle modewerking geven, zoodat er voor eventueel verkeerdwillenden nog een slok achter de deur staat. En zoo noodig zal dio stok ook gehanteerd worden. Met de Tuchtrechters voor de Prijzen is bovendien overleg gepleegd, eventueele overtreders op korten termijn en streng te berechten. Als iedereen meewerkt moet deze actie slagen. De verkiezingen in Curacao Een volkomen ommekeer (Van onzen Cutaqaoschea correspondent) Uit de berichten van Aneta heeft men reeds vernomen hoe de uitslag van de op 5 November j.l. gehouden verkiezingen van Curasao was. Deze verkiezingen zijn de vierjaarlijksche verkiezingen voor 10 leden van de Staten van Curasao. Verschillende partijen, in een vorigen brief in dit blad beschreven, kampten hier met en tegen elkander. Auto's reden met luidsprekers door de straten van Willemstad en in de Er is druk gestemd en er hebben zich geen incidenten voorgedaan. In tegenstel ling tot de katholieke meerderheid, die mo menteel in de Staten zit, beteekende de thans gehouden verkiezing ulk een omme keer als niemand, maar dan ook niemand in Curacao had verwacht. Men wist het, dat de Democratische Partij welker doel en streven utivoerig in de vorige brief werd behandeld aanhang had. Dat ech ter de lijstaanvoerder van de Democrati sche Partij op zijn eentje meer stemmen zou halen dan de heele katholieke lijst bij elkaar, had niemand gedacht. En dit ge val staat niet alleen. Op Aruba is het nog erger. Daar heeft Henny Eman, aanvoer der van een persoonlijke lijst, meer dan het dubbele aantal stemmen behaald dan Katholieken en Protestanten er samen heb- De katholieken behaalden slechts twee zetels van de tien. Bonaire, dat voor 95 pet. R.IC. is, kreeg niet eens een katholieke zetel. Lodewijk D. Gerharts, welke mot 6 stemmen meerderheid boven den katho lieken candidaat verkozen werd, is een energiek man, is niet-katholiek. De Boven winden kregen William R. Plantz, ook niel- kathoUek, maar te begrijpen, omdat de katholieken er de minderheid vormen. Aruba, voor 70 pet. R.K.. kreeg maar 1 R.K. zetel, tegen twee van de lijst Eman. Op Curacao, waar iedereen dacht, dat do lijst van de Democratische Partij een groote vermindering van stemmen zou ge ven, bleek juist in die partij een groote dis cipline te beheerschen. Zelfs de voorzitter ervan verklaarde aan uw correspondent, dat hij dit nimmer had verwacht. De verst af gelegen districten alleen be haalden een katholieke overwinning. Hier uit kan men concludeeren. dat de stad en haar naaste omgeving een onlkerstenen- den invloed oefenen. Hoe anders te ver klaren, dat massa's Curatjaoënaars op de Democratische Partij slemden Dr. Maal. die nu in de Staten komt, is een felle te genstander van het bijzonder onderwijs, waaraan hel gewone Cura^aosche volk, dank zij de R.K. Missie, juist zijn opkomst te danken heeft. Een nog grooter échec, maar ditmaal ver wacht, bleek de Curagaosche Protestant- scho (Geref.) Partij, die in totaal op Cura gao maar 190 en op Aruba 42 stemmen behaalde. Zij won geen enkelen zetel. Zelfs In het politieke leven van Curagao be- leekent de dag van 5 November een vol komen ommezwaai. Een ommezwaai, die doet zien, dat het Curacaosche volk zijn geschiedenis vergeten heeft. Vanzelfspre kend vormt deze gebeurtenis, die door nie mand verwacht werd, zelfs niet door do genen die groote veranderingen voorzagen, hel gesprek van den dag. Ook onder de Europeesche Nederlanders, die zeer goed opgekomen zijn naar de stembus de stemming is niet verplicht zooals in Euro- peesch Nederland stemden met enkele weinige uitzonderingen na op de Democra tische Partij. Zooals men weet, moet de Gouverneur er nu nog vijf benoemen. Maar de samen stelling van de reeds verlcozenen is zoo heterogeen, dat het heel moeilijk zal zijn een ..working majority" te vormen, d.w.z. een meerderheid, die in staat is het lands belang in werkelijkheid te dienen". Wij ko men op politiek gebied in Curagao werke lijk voor groote verrassingen te staan. Geen verrassingen als die van Soekar no in do Oost. want de West is hecht aan Oranje verbonden. Maar wel op an der gebied, waarover uw correspondent nog verder hoopt te schrijven, zoodra de vijf benoemde leden bekend worden. Tot nog toe had zulk een benoeming altijd bin nen een maand plaats. toestand in Indië Dr. van Mook heeft op eon nersconlerentie vorklaard „Naar mijn meening is de eenig mogelijke oplosing voor wat op Java ge beurt gelegen in de samenwerking tusschen Indonesiërs en Nederlanders. Als de vol gende bijeenkomst lang wordt uitgesteld, zou dit niet alleen onaangenaam, maar ook schadelijk zijn, daar de situatie op Java snel slechter wordt. Van mijn kant heb ik alles gedaan om het contact te leggen, maar de extremistische groepen hebben hun invloed uitgeoefend om dergelijke bespro kingen te voorkomen. Het uitstel van de bijeenkomst van Vrijdagavond is te wijten aan het feit, dat niet alle leden van Sjarir's nieuwe nationalistische groepeering aanwe zig waren te Batavia. Ik hoop nog steeds del de bijeenkomst binnen enkele dagen zal kunnen worden gehouden, aangezien er een dringendo noodzaak toe bestaal." De lieer Van Mook zeide verder, dat hij verschillende leden van het nieuwe kabinet als bekwame menschen kende. „Darmawan was door ons bestemd om het hoofd te worden van het industrieelc bureau in de plaats van wijlen den heer Sitson. Scenario Koiopakeng was adviseerond lid van de volkscredietbanlc. Moeila was lid van den Volksraad. De anderen, die ik niet ken, zouden wel op dezelfde hoogte kunnen In antwoord op vragen zei Van Mook. dat do a.s. bespreking de republikeinen er van in kennis zou stellen, hoever de Ne derlanders bereid warc-n te gaan, maar hij wilde verder geen mededeelingen over deze kwestie doen. Hij verklaarde voorts mot betrekking tot den economischen toestand, dat er voor hongersnood gevreesd moet worden. Zijn regeering zou echter zekor geen voedsel en medische voorraden voor de Indonesiërs achterhouden, als middel om haar voorwaarden te bekrachtigen. Van Mook verklaarde tenslotte„Maar er moet een zekere mate van wet en orde heerschen om te verzekeren, dat deze voor raden werkelijk diegenen bereiken, die het ncodig hebben," terwijl hij er den nadruk op legde, dat onder de tegenwoordige om standigheden ook verzekerd moest kunnen worden, dal de voedselvoorraden op Java op eerlijke wijze godistribueerd en niet ge stolen moesten worden, daar veel landen te kampen hebben met het rijst-tekort in Zuid-Oost-Azlë. Hoe zullen wij Indië terugzien? De heer Van Boveno heeft voor Herrijzend Nederland een causerie gehouden over In dië. Hij verklaarde, dat thans een nieuwe instelling wordt gevraagd, zoowel van ons hier als ginds. In qoheel Azië zijn krach ten aan het werlc. die zeer groote destructie kunnen veroorzaken. „Gij hebt gezien," al dus spreker, „hoe in het Westen enkele volkeren onder terreur konden worden ge bracht en de jeugd kon worden opgezweept. Hier en daar werd deze kunst in Azië afge keken. De bevolking moet daartegen wor den beschermd mot tact, met kennis van zaken en met toewijding." Hedenmiddag ongeveer 1 uur zat 6 over de zender Hilversum I op 301.5 meter de troonrede van H.M. de Koningin worden uitgezonden. Extra vleesch In de periode van 19 November tot 2 December wordt oen extra vleeschrantsoen verstrekt van 100 gram. zonder been. Dit is te danken aan den vleeschtoevoer uit Ierland. Tevens wordt verklaard, dat dit geen blijvende verhooging beteekent. gevoerd. De Nationaleadvies-commissie voor het laatst bijeen De Nationale Advies-Commissie kwam Vrijdag voor de laatste maal bijeen. Een nieuwe aanbevelinq voor de vacatures in de Staten-Generaal, welke wegens het be danken voor hun benoeming van Dr. J. P. Kruijl, H. M. van Randwijk, Mevr. H. Ver- weij-Jonker en Prof. Dr. J. H. W. Verzijl nog onvervuld waren, werd vastgesteld. Ver volgens constateerde de wnd. voorzitter, de heer Vorrink, dat, nu Dinsdag de voorloo- pigo Staten-Generaal in functie treden, de taak van de Nationale Advies-Commissie als geëindigd moet worden beschouwd. De Minister-President, Prof. Ir. W. Schor- merhorn. sprak daarna eonige woorden van dank tot de leden. Na een slotwoord van den heer Vorrink, die daarbij voorstelde een telegram aan Prof. Scholten te zenden. partijbelangen mijdelijk er vrorden. Indien daarom de M.R.K. (Katholieken) en de communistische partij vast blijven houden aan hun respectievelijke houdingen, zal de socialistische parlementsfractie niet in staat zijn, deel te nemen aan de eerste stemming voor de verkiezing van een nieuw hoofd der regeering. De Communistische partij heeft zich offi cieel tegen de candidatuur van De Gaulle .VPor het vormer van een nieuwe regeering uitgesproken, omdat hij aan de grootste partij niet de haar toekomende plaats in het nieuwe kabinet heeft willen inruimen, hetgeen niet democratisch is. Zij stelde nu voor. Felix Gouin, de socia- 'istische president der Assenblée. aan te wijzen als hoofd der regeering, Leon Blum komt hiervoor niet in aanmerking, omdat hij sinds de bevrijding een warm aanhanger is geweest van De Gaulle, en een voor stander van diens ijver voor een Engolsch- Fransche alliantie. Blum staat dus in beide opzichten tegenover de communisten. Gouin bedankt voor de eer! Reuter meldt thans, dat Felix Gouin aan zijn socialistische collega's heelt meege- doeld, dat hij een opdracht om als kabinets formateur op te treden, niet zal aanvaarden. Er is nu een samenkomst gehouden van de socialistische en communistische partijen, waarbij ze overeen kwamen een regeering te vormen onder een president, benoemd door de communistische partij. De Mouve ment Republicain Populaire hield zich nog haar boslissing voor. Vijf doodvonnissen in het proces van Belsen De Duitsche Nieuwsdienst in de Britsche zone meldt, dat bil uitspraak van het Brit sche Gerechtshof te Belsen o.m. schuldig zijn verklaard: Kramer, dr. Klein, Wein- gaerlner. Hoessier, Irma Grese, Johanna Bormann, Elisabeth Volkenralh en Hilde Lo- bauer. In hol geheel werd over 30 van de 44 verdachten het „schuldig" uitgesproken. Den verdachten werd verzocht een voor een op te staan om het over hen gevelde oordeel aan te hooron. Kramer hoorde het „schuldig" aan. zonder eenige uiterlijke bewogenheid. Even onbewogen reageerdo dr. Klein. Weingaertner daarentegen viel gesloten oogen op zijn zitplaats terug, terwijl Hoessier bleef staan, alsof hij door den bliksem was getroffon. Irma Grese Ingezonden mededeeling uw evenaardde Kramer in onbewogenheid, maar do andere vrouwelijke schuldigen snikten. Later wordt gemeld dal veroordeeld zijn lot den dood door ophanging Irma Greese, Kramer. Dr. Klein. Weingarlnor, Fr. Hosz- ler. Tot 10 jaar gevangenisstraf zijn ver oordeeld Aurdziej, Harlha Bolhe. Ilse For- ster, Gertrude Sauer. Stanislawa Staroska, Juana Roth. Irene Haschke, Hannan Ham- pel en Hilde Lobauer. De 14 vrljgesprokenen zullen voorloopig in hechtenis worden gehouden, totdat over hun toekomst beslist kan worden. Zij, die schuldig bevonden zijn, kunnen alleen ter dood worden veroordeeld, indien twee-derde dGel van de leden van het Hof hierin loe- Een pontveer Door de R.T.M. wordt Donderdag N; a.s. een pont, die uit Dordrecht ge- N; arriveerd is, in dienst gesteld, die ïv X; do verbinding ZijpeAnna-Jacoba- X; polder zal gaan onderhouden, zoo- dat Sshouwen-Duiveland weldra uit zijn isolement zal zijn verlost Wij vermelden dit met dos te meer vrc-ugde, omdat talrijke lrlachten van lx het eiland ons reeds hadden bereikt en wij ven zins waren, een r-ehar- nast stuk van een onzer correspon- §5 denten heden in ons blad op te nemen. Gelukkig is dit nu niet moer X; noodig. Bbkke@s*ing van safe's Bijzondere bevoegdheden van belastingambtenaren Een Koninklijk Besluit is afgekondigd, aarin tijdelijk aan belasting-ambtenaren bijzondere bevoegdheden worden toege kend. Zij zullen hiervan gebruik kunnen maken voor het Instellen van een algemeen onderzoek naar den inhoud van alle safe's van alle trommels, pakketten e.d., die bij de banken Sn gesloten bewaargeving berusten, om te voorkomen dat inmiddels n worden weggehaald. Het Besluit ver biedt bovendien een safe of trommel of iets anders te verwijderen, zonder toestemming den inspecteur dor belastingen. De banken is het verboden daarbij hun mode werking te verleenen. De volgende maatregelen zijn thans door den Minister van Financiën afgekondigd. Om fo beginnen is iedere huurder van tn safe en iedere bewaargever van een trommel enz., wier namen alle door de banken moeten worden opgegeven, ver plicht, uiterlijk op Zaterdag 24 November een schriftelijk onderteekende aangifte Ie dienen, waarin voor iedere safe-inrich- g en iedere Irommelbewaarplaats afzon derlijk moet worden afgegeven een nauwkeurige plaatselijke omschrij- van de safe-inrichting of trommel-be waarplaats, met de aanduiding van den verhuurder van de safe het nummer of do nummers van de s) van welke de aangever huurder is, of omschrijving van de trommel(s) e. d., welke hij bewaargever is een opgave van den inhoud van de safe(s) of trommel(s) e. d., voor zoover deze bestaat uitbuitenlandsche effecten, dan wel mantels, couponbladen of dividendbla den daarvan, tenzij zij waardeloos zijn. Volstaan kan worden met opgave van aan- j n soort, geen nummer, van de stukken. Vieemd qold en alle bescheiden belteffende vreemd geld luidende vorderingen of waarden. Goud. paarlon, edelgesteenten, platina en andere kostbaarheden. Volstaan kan worden met opgave van aantal, soort goeder trouw geschatto totale waarde, aanwijzing van andere safe-inrichtin gen of Irommolbowaarplaatsen, waar zich een safe of trommel e. d. bevindt, van welke de aangever huurder of bewaar- Zijn geen zaken als hiervoor genoemd de safe of trommel e.d. aanwezig, dan oet wel aangifto worden gedaan, maar et de vermelding, dat zich zulke zaken et in de safe of in de trommel bevinden. Kan men de bedoelde zaken niet opgeven zonder eerst de safe of trommel te openen, dan vermelde men di! in zijn aangifte, onder opgave van de bijzonderheden, die men wel kent. De aangifte moet worden ingediend bij den verhuurder van de safe of den be waarder van den trommel (en dus niet bij een inspecteur), desgewenscht in een ge sloten omslag, voorzien van de aanduiding „deblokkeering safes en/of trommels" en met vermelding van het nummer of andere aanduiding van do safe. Met deze aangiften in handen zullen de inspecteurs het safe- en trommelonderzoel: snel en viol mogelijk kunnen doen ver loopen. Men wordt daartoe, zoo mogelijk, t. door den inspecteur opgeroepen, om zijn safe of trommel in zijn tegenwoordig heid te openen. Verschijnt men niet, dan heeft de inspecteur het recht tot verbroking de afsluiting, op kosten van don na latige. Wie geen of oeen volledige aangifte inlevert zal eerst op een later tijdstip ge holpen kunnen worden. Het is dus niet al leen een uitdrukkelijk opgelegde verplich ting, doch oolc ieders eigen belang, de aan gifte tijdig, volledig en nauwkeurig in te dienen. Er zullen een aantal safe's en trommels zijn, welker gebruikers ernstig zouden worden benadeeld, indien zij niet reeds voor de volledige deblokkeering toe gang tol hun zaken zouden kunnen krijgen. Men denlre bijv. aan personen, die hun be- drljfskas in hun safe plegen op to bergen. In zulke gevallen, doch alleen als de strikte noodzaak overtuigend wordt aangetoond, kan de ambtenaar, die in de safe-inrichting aanwezig is, toestemming geven, dat onder zijn voortdurend toezicht do saio of trommel opent en het noodige verricht. Ver wijderen mag men dan echter alleen gang baar Nederlandsch gold en dringend benoo- digde documenten. Verwijderen van een trommel e. d. kan niet worden toegestaan. Is geen ambtenaar aanwezig, dan ken.' in dien althans do safe of trommel niet reeds ambtelijk verzegeld is, de verhuurder of bewaarder den ambtenaar vervangen, doch alleen zoo lang do inrichling of bewaar plaats ingevolge de gewone desbetreffende regeling voor het publiek geopend is en in ieder geval slechts tusschen 8 en 16 uur. Do verhuurder of bewaarder moot dan om trent iedere opening van safes of trommels, die zij aldus toestaan, ten behoeve van den Inspecteur nauwkeurig aanteekening houden en registeronder meer van den naam den belanghebbende, van de gronden op welke de opening is toegestaan en van alles wat uit de safe is verwijderd. Dal de juiste nakoming van de voren- staando bepalingen mede door bedreiging met zware straifen tegen alie betrokkenen is beschermd, behoeft wel nauwelijks Ie worden vermeld. Tenslotte wordt er op gewezen, dat men zich omtrent alle aangelegenheden betref fende de blokkeering en deblokkeering kan wenden lot den Inspecteur In wiens dionst- kring de safes of trommels zich bevinden. Is deze niet dezelfde Inspecteur als die, welke de gewono belasting-aangelegenhe den van don belanghebbende behandelt, (men kan b.v. een sale hobbc-n buiion zijn woonplaats), dan zal men in spoedgevallen goed doen, zoo mogelijk eerst inel laatst genoemden inspoctour overlog te plegen. Te optimistisch Het bericht, dat in Januari a.s. de maand- productie van schoenen op 600.000 paar zou kunnen worden gebracht, is te opti mistisch geweest, zoo meldt het A.N.P. De fabrieken hebben thans reeds de grootste moeite om te blijven draaien, teneinde een maandproductio van 350.000 paar te halen. Het ziet er niet naar uit, dat dit zoodanig zou verbeteren, dat de productie met 250.000 paar per maand zou kunnen worden op- Autodieven in actie Gestoken in een gestolen militaire uniform hebben een Brodanaar en een Hagenaar hel klaar gespeeld eenigen tijd in ons land en in België in gestolen auto's rond te toe ren. Thans zijn zij echter gegrepen. In Dordrecht „ontfermden" zij zich over een daar geparkeerde Engelsche auto en ver kochten don wagen in Breda. De politie uit Dordrecht zat achter het duo aan en in Breda gelukte hel, tezamen met de Breda- sche recherche, de autodieven te grijpen op het momont dat zij reisvaardig waren om naar Den Haag te tijgen. Aan Den Haag hadden zij overigens goede herinne ringen, want daar stalen de pseudo-milï- tairen een prachtlgen Bulck. Benoeming in vacature voor de Staten*GeneraaI Wegens het niet aanvaarden van hun benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal door Prof. Dr. J. H. W. Ver- Utrecht en Dr. J. P. Kruijt to Utrecht, zijn thans door de benoemingscommissie de Voorloopige Staten-Generaal in de Bonninghausen en De Zeeuw leden van die Kamer benoemd Mr. D. U. Stikker te Amsterdam en N. Stuikens te Do Bilt. Voorts zijn wegens het niet aanvaarden :n hun benoeming tot lid van de Tweede Kamer door Mevr. Dr. H. Verweij-Jonker te Eindhoven en H. W. van Randwijk te Am sterdam tot leden van deze Kamer in de Mej. De Jong en Woudenberg be- noomd J. B. Vlam te Hengelo (O.) en Mr. C. A. M. ten Hagen to Nijmegen. Avontuur voor Ossendrecht Ossendrecht werd Vrijdag opgeschrikt door goweerschoten. Een gillende juffrouw sprong uit een snel wegrijdenden militairen wagen. De soldaten van de grenswacht dien de achtervolging Sn. Een militaire achtwagen werd namelijk aangehouden. De chauffeur vervoorde behalve enkele „lif- tenden" ook oen paar vrachtjes, die niet grenswachter bestemd waren. Toen deze den wagen wilde inspocteeren. gaf de chauffeur vol gas. De grenswachter schot. De chauffeur stopte n- middellijk. De soldaat sprong op do tree plank en gelastte den bestuurder, naar de kazerne te Ossendrecht te rijden. Daar aan gekomen, wierp de chauffeur hel portier plotseling open, zoodat de soldca! van de treeplank viel. Opnieuw gaf de chauffeur vol gas en verdween ijlings. Do grenswach- schoten hun geweren leeg en de motor- ordannance zette de vervolging in. Een der .litters", een damo, kreeg het al to be nauwd on sprong uit den rijdenden wagen, at toevallig zonder ongelukken afliep. Denzeifden avond werden smokkelwagen en chauffeur aangehouden in Roosendaal. De bleek een Belg uit Zeelen te zijn. Ingezonden Stukken (Buiten vccBntwoordelijkheid der redactie) Distributie aan evacué's Met instemming las ik het ingezonden stukje van den heer Brevet in Uw blad 3 Nov. Het is mijn stellige overtuiging, dat de evacué's. die wellicht het zwaarst getroffen zijn, bij do extra uitdeeling van lovensmiddelen achtergesteld worden, bv. bij ingezetenen van Walchersche gemeen ten, die in het geheel niet behoefden lo svacueeren en het voorrecht hadden, dat :e in eigen woning konden blijven. Ik heb onlangs deze m.i. gegronde klacht 'an hier verblijvende evacué's, met wie k door mijn werkkring dikwijls in aanra king kom, overgebracht aan de burgemees- van twee Walchersche gemeenten, ingezetenen hier in een belangrijk aantal geëvacueerd zijn of waren. De eene burgemeester beloofde de klacht aan de betrokken autoriteiten te zullen overbren- de andero liet nïots van zich hooren. Het resultaat ziet men nu in de distributie vleesch en jam. meen, dat met wat goeden wil hier regeling getroffen kan worden. Op evacuatie-bureau van elke Zuid-Beve- landsche gemeente woel men precies hoe veel Walchersche ovacuó's men hoeft. Verder hoordo lk de klacht, dat ook bij do uitdeeling van HARKartikelen de in Walcheren verblijvende ovacuê's er beter toe waren dan zij. die naar Zuid-Be- veiand zijn overgebracht. Het spreekwoord „Wie hel dichtst bij het vuur zitenz. dus ook hior bewaarheid worden. Een onderzoek hiernaar is zeker de moeite wel waard. A. DE LANGE. Zeeland vóór de bevrijding „Zeeland vóör de bevrijding" en. ccn derde dooi Inlichtingen. Van was in den bcginnt angc-.poord itoltig doel ie uit innerlijkca drong voortgestuwd, in vollen rnst bun vaderlandsliefde stelden boven httn leven. Geen uitricht op welke bclnnning of zelfs waar- ccrtng dan ook. geeu idealisme om donrachlcr traks hun stinkend vuile practiikcn te verbergen. ""grijnsden ""tegen de ^IMnKuit.'^NcM, "'edel" Jt ze den mof hnntlen uls dc pest en verder zelfs iet wilden of koutten denken. O jn, zij deden veel dingen verkeerd, rij hebben "eb «rba'nd haddenIneer" bereikt." 0rai"" -"C In dien tijd dan. toen ieder hier nog op eigen ouljc tegen het Groot-Duitsshc Rijk streed, woon- e er iemand in Goes, dien wc Dick rullen noemen. Zijn baat tegen den mof was kapitaal, en hij ep maar te verzinnen, line deze onverlaten, die zetten. Tof' hem'de gedachte "te binnen" schoot! Dc lezer zal zich nog wel dc bent alle fronten" of „In hccrcnhuis en stulp de t Winterhulp". Prompt beuntwoordde Dick deze met rijmpjes al» „Dc Duitscher wint op ieder front - gelukkig maar slechts met z n mond" cn „In hccrenhuis en stulp geen ccut voor Winterhulp". Ook toen onze dokters verplicht werden, lid te worden van dc artsenkamer, zette hi, ccn groote cnmpngnc op touw en zond houderden brieven weg met het advies te weigeren. Daar kwamen dan ook nog dc uittreksels hij uit „Dc Wervelwind", die bij ettelijke malen over* mleveringsptichl van ^dc_ radio's, het gecomprimeerd At deze werkzaamheden namen echter zooveel tijd in beslag, dat hij 't onmogelijk meer alleen alkon. Uitermate ^voorzichtig werd uitgezien naar een hulp, word e n 'hi geschakeld'!'' pCrM",l:n d,C mcdc Kondcn (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1