VRIJE STEMMEN Crisis bij deFranscheregeeringsvorming Rond de Ridderzaal Naar meer internationaal vertrouwen De buitenlandsche politiek is de laatste maanden beheerscht geworden door de atoombom. Deze heeft den oorlog legen Japan tot een snel einde gebracht, doch aan den anderen kant heeft zij op interna tionaal politiek gebied een element van onzekerheid gevormd, die zich terdege in de onderhandelingen heeft doen gevoelen. De stugge houding van Rusland kan hier door verklaard worden. De Russen hadden wellicht gehoopt op een snel gebaar der andere groote geallieerden ten aanzien van de atoomkwestie. Toon dit uitbleef heeft de Sovjet-Unie duidelijk te verstaan qe- geven niet tevreden te zijn over den gang van zaken. Zij heeft in Oost-Europa oen politiek gevoerd, die erop berekend scheen de overige !,Big Two" het besef bij te brengen, dat Rusland zijn eigen weg ging en een zelfstandige politiek kon en wilde De recente verklaring der Anglo-Ameri- kaansche regeeringen kan er zeer zeker toe bijdragen de internationale politiek wat op te helderen. Het geheim van het procédé van de atoombom blijft voorloopig nog geheim, tot dat de internationale veiligheidsraad in staat zal zijn den vrede te handhaven. Wel zijn de Vereen. Staten en Engeland thans bereid fundamenteele wetenschappc lijke inlichtingen over de atoom-energie op basis van wederkeerigheid met alle nali uit te wisselen. In het Britsche Lagerhuis is door Her- bert Morrison den tekst van het door de Anglo-Amerikaansche regeeringen uitge geven communiqué voorgelezen, wa wordt gezegd dat nu de volkeren van gezicht tot aangezicht staan met de weten schap van de vernietiging, ieder land zich zal willen realiseeren. dat meer dan ooit de groote noodzakelijkheid beslaat, om de wet tusschen de landen te handhaven en de bedreiging van den oorlog te verbannen. De groote mogendheden erkennen, dal geen enkel land in feite het monopolie be zitten mag van de jongste wetenschappe lijke ontdekkingen inzake methoden en praktijk van den oorlog. Het communiqué getuigt van een zeer reëelen kijk op den stand van zaken en is zeker niet in alle opzichten optimistisch te noemen. Ondanks alle verdragen en over eenkomsten. zal de vrede alleen gehand haafd kunnen worden al? een voldoenden goeden wil en onderling vertrouwen tus schen de groote mogendheden bestaan. De persreacties in Engeland op 't com munique zijn, met uitzondering van de communistische Daily Worker, gunstig. De Times schrijft, dat de verklaring een belangrijken vooruitgang genoemd kan worden. De conservatieve Daily Telegraph wijst, ondanks het algemeen practisch ka rakter van de verklaring, op het vage van sommige zinsneden. De liberale News Chronicle geeft toe, dat de verklaring een vooruitgang bctee- kent op Truman's houding van enkele we ken geleden, toen hij het geheim van de atoombom nog een „heilig onderpand" noemde. De communistische Daily Worker levert felle critiek en zegt, dat, als men doordringt tot onder de gladde oppervlakte van de etherische phraseologie. de houding van Truman en Atllee hierop neerkomt, dat zij de bondgenoolen lees Sovjet-Rusland niet vertrouwen en daarom niet voorstellen het geheim van de vervaardiging van de atoombom terstond met hen te deelen. Zeer zeker zal de atoombom de interna tionale gemoederen nog blijven beroeren. Evenmin zal de verklaring kunnen be werkstelligen, dat alle strubbelingen nu opgelost zijn, doch wij kunnen deze niet anders zien dan een stap vooruil in de richting van meer internationaal politiek 2e JAARGANG NUMMER 317 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 19 November 1945 Algemecnc Leiding B. G. Kloosterziel en S. L, Bcerma. Hoofdredacteur J. Kockebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Oer». de Gaulie afgetreden Radioecauserieën over Land° en Tuinbouw In de rubriek ten behoeve van den land bouw, verzorgd door de afdeeling voorlich ting van hel ministerie van landbouw, vis- scherij en voedselvoorziening, spreekt op Maandag 19 November, om 20.30 uur, Dr. J. A. van Steijn, Directeur van het Slaals- bcschbeheer, over het onderwerp ..De Ne- derlandsche bosschen na den oorlog". Op Donderdag 22 November a.s. spreekt Ir. J. A. P. Franke, Hoofd van de Afdeeling Landbouw en Prijzen van het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening, over hel onderwerp „Handhaving van voorschriften en maatregelen". De moeilijkheden bij de Fransche regee- ringsvorming duren voort. Vrijdag werd medegedeeld, dal general De Gaulle zijn pogingen om een regeering te vormen had opgegeven, en dat hij be sloten had de constitueerende vergadering ervan in kennis te stellen, dat hij aftrad als hoofd van de regeering. Later werd weer gemeld, dat de stap van generaal De Gaulle niet heeft plaats gehad. De Gaulle toch afgetreden Volgens de allerlaatste berichten zal Maandagmiddag de consfitutioneele verga dering bijeenkomen om een nieuw regee- ringshoofd aan te wijzen. Hieruit kan dus geconcludeerd worden, dat De Gaulle afgetreden is. Critiek op De Gaulle Louis Saillant, do voorzitter van den na- tionalen verzetsraad, heeft de houding van De Gaulle becritiseerd. Hij zoide„De Gaulle dacht, dat hij niet gebonden was aan de formeele regels der democratie. Hij is daar wel aan gebonden en hij. zal ten slotte begrijpen, dat het anders onmogelijk is. Zijn houding ten opzichte van de com munisten is onverdedigbaar. Zij brengt niet slechts het risico mede, dat diplomatieke kringen, met inbegrip van de Sovjet-Unie, zich zeer zullen verbazen, maar zij toont tevens weinig begrip voor de belangrijk heid van de communistische partij, die ten slotte bij de verkiezingen vijf millioen stemmen kreeg. Het Fransche standpunt inzake het Rijn» en Ruhrgebied De afgevaardigde van het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken, Couve de Murville, heeit de eerste bespreking" ge had met James Dunn, vertegenwoordiger van het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken, over het Fransche stand punt inzake de bestuursregeling in Duitsch- land. Het Fransche standpunt is n.l., dal hel Rijn- en Ruhrgebied van Duitschland moet worden afgescheiden en geïnternatio naliseerd zou moeten worden. Na afloop van deze eerste bijeenkomst weigerde het Amerikaansche ministerie van buitenland sche zaken eenige inlichtingen te verstrek- De winnaars van den Nobelprijs voor Letterkunde Senorita Gabriels Mistral, aan wie Nobelprijs voor Letterkunde is toegekend, wordt beschouwd als de meest vooi staande schrijfster van Zuid-Amerika. Zij is 5G jaar oud en begon haar carrière onderwijzeres. Later trad zij in Chileen- schen diplomatieken dienst en op 't oogen- blik is zij Consul van haar land te Pelro- polis in Brazilië. Naast vele boeken in proza, schreef zij een aantal verzenbundels, waarvan er vele vertaald zijn. Haar „Prayer of Mistress", een soort autobiografie, is een best-seller in Zuid- Amerika. De Nobelprijswinnaar Pauli De winnaar van den Nobelprijs voor Na tuurkunde, Wolfgang Pauli, is geboren in 1900 en is op het oogenblik hoogleeraar aan de Universiteit te Princeton. Hij was professor aan de Technische Hoogeschool le Ziirich. Zijn beroemde „Pauli-Principi is buitengewoon nuttig geweest voor h verslaan van het periodieke systeem der elementen en voor de interpretatie van hun spectra. De Philipsfabrieken buiten Nederland Dr. A. F. Philips is uit Amerika in Eind hoven aangekomen en hem is daar een hartelijke ontvangst bereid. In oen onderhoud vertelde de heer Philips dat hij van de menschen van zijn fabriek en van andere industrieën schoenen er dergoed heeft meegebracht. Ook zei hij en ander over het werk, dat de Philips fabrieken voor de „war effort" hebben daan. Als eerste buitenlandsche industrie ontvingen zij de „flag for excellent". Tijdens den oorlog zijn de fabrieken Nederlandsch Indië verloren gegaan. Argentinië is evenwel een nieuwe fabriek verrezen, terwijl ook in Canada en Por tugal Philips-industrieën ontstonden. In Australië werd de fabriek uitgebreid en in Egypte wordt momenteel aan gloeilampenfabriek gebouwd. Op een vraag over de sociale toestanden in Amerika, vertelde Dr. Philips, dal de houding tusschen de leiding en de arbeiders en de sociale wetgeving in het algemeen Nederland veel beter is dan in Amerika. Er is hier veel meer begrip voor en medeleven met hel lot van de arbeiders. De stemming HAAGSCHE BRIEF Eenige weken geleden is de z.g. Vogel wijk. voorzoover men daarvan na de gron- dieg afbraak nog kan spreken, weer voor hel publiek opengesteld. De enkele hui zenblokken, door Duitsche hand om welke reden gespaard, om en nabij de Sportlaan. vlak over de Houtrustbrug. kunnen dus weer bewoond worden. Er moeten echter heel wat formaliteiten ver vuld worden eer het zoover is, dat men vergunning heelt verkregen zich in eigen huis te mogen vestigen. Het is in Den Haag op het gebied van de vestiging niet altijd oven fraai toegegaan, een euvel, dat wel in de hand gewerkt moést worden door het feit. dat er meer dan 20 bureaux waren, die zich met deze vestigingsaangefegen- heid bezig hielden. Dezer dagen is echter het Gemeentelijk Vestigingsbureau een rijksinstelling gewor den en zal een sympathiekere en meer be vredigende organisatie wel verzekerd zijn. Daar ook het gebied aan de Alkemade- laan. een der mooiste, moderne wegen, re gelrecht naar Scheveningen leidend, als mede het huizenblok leaenover de wijk Duindorp, langs het Ververschingskanaal tol op zekere hoogte is vrijgegeven, kan een deel van do destijds geëvacueerde be volking. haar oude vertrouwde huis achter resp. duin en vuurtoren weer betrekkon. En toch is er een sombere consequentie voor de specifieke bewoners van Scheve ningen. Zij immers waren enkele jaren voor den oorlog de ingezetenen geworden van de zoo aardige en voor de visschers zoo geëigende wijk Duindorp. Wat is er namelijk met deze wijk aan de hand Toen Duindorp, zooals talrijke anders buurten, door de gedwongen evacuatie on bewoond geraakt was en het tekort aan brandstof zich met den dag sterker deed gevoelen, hebben sommige Hagenaars zich niet ontzien, hier en daar eenige houten onderdeelen aan de visschershuizen te ont- leenen stiekumwog werd er begonnen met een tuinhekje, een deurpost, maar gaandeweg zag men er geen been in ook de vloerplanken weg te zagen en achter over te drukken zelfs binten moesten het ontgelden. En de lieve straatjeugd uit Den Haag en Scheveningen vond er altijd wel wat op om de onvoldoende bewakinq een hak te zetten en ravotte in de doodsche streken naar hartelust, zoodat er aardig wat vernield is. Maar de onttakelingen door Hagenaars en Scheveningers aange bracht, zinkt in het niet bij de grenzelooze vernielzucht der Duitschers. Deze heeren1 n.l. hadden in het aangrenzend duingebied een complete ondergrondsche stad gebouwd voorzien van alle gemakken en comfort, zoowel voor tijden van vermaak en lust, als voor evenlueele, wei-verwachte en even zeer gevreesde uren van gevaar. Bunker op bunker werd in de duinen uit beton op getrokken door middel van ingegraven gangen waren zij met elkaar verbonden. En wal was er nu gemakkelijker voor deze vandalen om bij den aanleg en bouw van hun ondergrondsche stad materiaal en on derdeelen te gebruiken uit de zóó dichtbij gelegen woningen, eens door de visschers nu verdreven naar de Veluwe, Betuwe en elders in Zuid-Holland ingericht en met nauwgezette zorg onderhouden Ook de Duitschers hebben groote hoe veelheden materiaal aan deze huizen, langs den koristen en gemakkelijksten weg ont vreemd. Zij ontzagen zich niet om ten be hoeve van hun officierencantine de eiken houten betimmering van den kansel en zij wanden der Gereformeerde kerk aan de Texelsche straat weg te sleepen. Op een rondleiding door deze catacomben is mij gebleken, dat de heeren het zich zeker niet moeilijk gemaakt en menig festijn op touw gezet hebben. De aangetroiien ontelbare flesschen wijn en bier, ongelimifeerde hoeveelheden sigarettendoosjes waren er het bewijs vanook werd een speciaal vrouwenverblijf ontdekt En nu, nu het grootste deel van den oor log geleden is. en zoovelen naar hun eigen huis en haard willen terugkeeren, is het voor de Scheveningenaars een klap in het gezicht le vernemen, dat hun wijk voor loopig gebruikt zal worden voor gevangen genomen N.S.B.-ers en andere delinquen ten. Ook al wordt deze vordering van de zijde der overheid gemotiveerd, door te zeggen, dat juist het gilde der concentratie kampbewoners aan het hbrstelwerk gezet zal worden. Zóó erg zijn de vernielingen daar ter plaatse toch niet, zeggen do Sche veningers en zij trekken een vergelijk tus schen hun geschonden huizen en de mis maakte woningen elders in de stad. Wij willen ons eigen huis terug en zullen hef. als het moet, zelf wel opknappen, zoo lui den hun goed gemeende motieven. Maar de regeering weet van geen wijken en heeft de belofte afgelegd, dat Duindorp over een of anderhalf jaar in herstelden staat aan den Haagschen burgemeester zal worden teruggegeven. W. K. VAN LOON. zeer goed, waardoor wij zeker alle hulp mogen verwachten. Een van de belangrijkste successen boek ten de Philips-fabrieken met röntgen-appa- raten voor materiaal-onderzoek. Op bindend regeeringsvoorschrift mochten voor het on derzoek van Braziiiaansch kwarts, waaruit de kristallen voor radio-apparaten werden gefabriceerd ten behoeve van leger en ma rine, uitsluitend Philips-apparaten worden gebruikt. De Hollandsche menschen in Amerika hebben een methode gevonden om deze kristallen in zeer goede kwaliteit te kunnen iabriceeren. De fabrieken vervaar digden vaak 90.000 van deze kristallen per maand. De nieuw gestichte Laboratoria in I Het eeiste Indië-vliegtuig te Batavia I Toen het eerste Indië-vliegtuig op het vliegveld te Batavia neerstreek. werden de passagiers en de be- manning begroet door don heer War- N j|j. 5* de directeur a verkeer het departe- waterstaat. De heer H. Martin beantwoordde de bo- groetingsrede en zei onder twee dagt groetingsrede e §5 de „skymaster Colombo had gehad, men moest wachten op re toestem- ming van de R.A.F. om over Penang te vliegen. Te Colombo zagvoerder Parmentier zes passa- giers achterlaten, n.l. de heer en mevrouw Weeder, en de heeren Hui- zinga. Van der Meulen, Valeton en ^5 Van der Valk. De terugtocht zal S waarschijnlijk gevlogen worden via 5$ Si Penang, Rangoon, Allaha rachi I vlot verloopon. Ns SSS5 Amerika en Engeland hebben zeer goed werk verricht. Uiteraard blijven de Labo ratoria in Eindhoven do belangrijkste, doch ik stel mij er veel van voor in verband met de internationale samenwerking tusschen de wetenschappelijke Philips-menschen hier Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs In de gehouden vergadering van d Raad van Beheer zijn de data voor de 1946 te houden Jaarbeurzen als volgt vast gesteld Voorjaarsbeurs 2 tot en met 11 April. Najaarsbeurs 10 tol en met 19 Sept. TRIBUNAAL GOES in Amerika ten opzichte van Nederland Dingenis Anthonie Braam, visscher 's-Gravenpolder. Hij wordt ervan beschul digd lid der N.S.B., althans sympathisee- rend lid te zijn geweest. Hij wordt e: beschuldigd namen te hebben opgegeven aan de Duitschers, ol te doen opgeven van een zekeren Gelok en Minnaart. Deze zou den een lijst met namen van meisjes heb ben opgeplakt, die met de mollen hadden geheuld. Ook zou hij lid van den Land- and z i gewi Beklaagde beweerde zich zelf nooit le hebben opgegeven als lid van den Land- Verdediger Mr. F. W. Adriaanse. G. de Witte, kleermaker uit 's-Graven polder. Hii wordt er eveneens van beschul digd de namen van Gelok en Minnaard te hebben aangegeven, evenals bovenge noemde. Verdediger Mr. F. W. Adriaanse. J. Janse, werkman uit 's-Gravenpolder. Hij werd eveneens beschuldigd van rede nen als bovengenoemd. Na kort onderzoek, waarbij zijn vrouw en dochter ook verschenen, word tot zijn in vrijheidstelling besloten. Adriaan Jan van der Meulen, landbou wer uit 's-Heer Ablskerke, is sinds October Chemische onkruidbestrijding Granen Ir. H. A. Ormel, adjunct-phytopatholoog in den Plantenziektenkundigen Dienst, hield in de rubriek ten behoeve van den Landbouw Donderdagavond over den zen der Hilversum II een causerie over de „Che mische Onkruidbestrijding in Granen", en ide daarbij, dat de onkruidbestrijding in het aanstaande voorjaar meer dan ooit met kracht ter hand genomen zal moeten wor den. Door den oorlogstoestand en door het feit, dat vele bewoners langen tijd waren geëvacueerd, verkeeren een groot aantal perceelen in buitengewoon vervuilden toe stand. Niet alleen in de geteisterde streken, doch overal is de onkruidplaag sterk toe- t onkruid kan op twee manie bestreden worden, n.l. door het nomen landbouwkundige maatregelen en door gebruik van chemische middelen. Uit. land bouwkundig oogpunt gezien, is de bestrij ding met chemische middelen als een hulp- iddel te beschouwen. Het is wenschelijk. jze wijze van bestrijden in het bedrijf uit te schakelen. Het blijit echter de vraag, oi ■er zullen komen. Daarom zal de chemische bestrijdingswijze voor den landbouw voorloopig nog van groote betee- kenis blijven. De laatstgenoemde wijze van bestrijding ag echter voor den boer geen aanleiding in om het nemen van de noodige land bouwkundige maatregelen achterwege te laten. Schoffelen, eggen, ploegen en wie den, alsmede het zorgen voor een goede afwatering en hel toepassen van een doel matige grondbewerking zijn noodzakelijk het telen van gezonde en goed ont wikkelde granen. De chemische bestrijdingsmiddelen dient en te gebruiken als de onkruiden nog klein zijn. Het graanwas moet op dat tijdstip een hoogte van 8-10 cm. hebben bereikt, daar het zich anders bij een evenlueele bescha diging moeilijker kan herstellen. goede werking en het eenvoudig gebruik van de z.g. „boomkleurstolien" heb- toe geleid, dat de chemische on kruidbestrijding thans veelvuldiger plaats vindt dan vroeger. Had men steeds over voldoende spuitwerktuigen en kleurstoiien kunnen beschikken, dan zou men in nog grooteren omvang hiermede gewerkt heb ben. Het is daarom jammer, dat thans nog gezegd kan worden, ol deze stollen in het aanslaande voorjaar in voldoende mate te verkrijgen zullen zijn. Er zal echter alle mogelijke moeite gedaan worden om ook .boomkleurstoffen" voor onkruidbestrijding beschikbaar te stellen. Vooral de geringe beschadiging, die de kleurstoiien aan de granen te weeg bren gen, het eenvoudig aebruik ervan, en het feit dat zo niet zeer vergiftigd zijn, zullen toe bijdragen, dat zij ook in de toekomst jn ruime toepassing zullen vinden. De heer Ormel besloot zijn causerie met de opmerking, dat hoewel in het aanstaande voorjaar de middelen misschien nog niet voldoende le verkrijgen zullen zijn, men de onkruidbeslrijding volstrekt niet mag ver- waarloozen, Uitspraken Tribunaal Marinus Pieter van der Slikko uit Goes tot 8 mnd. interneering met verbeurdverkla ring van een bedrag tot f 500. Marinus Willem van der Slikke uit Goes tot 8 mnd. interneering. Elisabeth Corstanje uit Wolphaartsdijk, tot 8 mnd. interneering. Allen werden ontzet uit het recht open bare ambten te bekleeden en ontzet uit het kiesrecht. J. Steketee uit Baarland, vrijspraak. B. Zimmerman, Wolphaartsdijk, vrijspr. UIT STAD EN LAND Eereschuld en dankbaarheid Het sub-comité voor de provincie Zeeland maakt er belanghebbenden opmerkzaam op. dat de penningmeester van het lioold- comité, Ds. D. Ringnalda, op Donderdag 22 Nov. a.s., des avonds van 8 tot 8.15 uur voor den zender Herrijzend Nederland een causerie zal houden over het onder werp „Eereschuld en Dankbaarheid in verleden en toekomst". Het comité zal in de toekomst de belan gen behartigen van oorlogsgewonden en nagelalen betrekkingen, behoorende tot de land-, vloot- en luchtmacht, terwijl de stich ting 19401945 do slachtollers onder de illegalen voor haar rekening neemt. Goes De aid. Goes van de stichting ge- treffenen oorlogsgeweld Zeeland roept al len, die op een of andere wijze door den oorlog getroffen zijn op, zich bij deze ver- eeniging aan te sluiten. De bedoeling van de vereeniging is om vergoeding voor al len te, verkrijgen. In meerdere plaatsen in Zeeland is reeds een vereeniging opge richt. Men kan zich in alle plaatsen daarvoor aanmelden bij den secretaris. Voor zoover ns nog geen afdeeling is opgericht, zal deze binnenkort tot stand komen. In Goes is secretaris do heer Jac. C. van den Hout. Tulpstraat 78. tel. 2GS5. Mini- im jaarcontributie bedraagt voor zelf- indigen f 2.50 en voor werknemers f 1, dal hooger contributie op prijs wordt ge steld is vanzelfsprekend. De kosten hoeven >or niemand een bezwaar te zijn. Iedere oorlogsgetroffene heeft er belang bij lid te worden van deze vereeniging, aangezien ieders belang behartigd wordt. In het Schuttershof traden de Schouw spelers op met „Onder Vrije Vlag", onder algemeene leiding van Gerard L. Auer- bach uit Tilburg. Do spelers waren goed op dreel en het geheel was smaakvol ge- ensceneerd. Uit de verschillende talereelen noemen wij „Dans der piccolo's", „S.O.S." en „De eeuwige vierhoek". Het publiek kon vol daan huiswaarts keeren. Naar aanleiding van de besprekin gen over het badhuis in den gemesn'e- raad, hebben wij persoonlijk eens c-en be zoek aan deze inrichting gebracht. Wij kun nen alle belangstellenden verzekeren, dal er in de badhokjes vrijwel geen smetje valt te bekennen- Vrijdag bezochten ruim 80 personen het badhuis. Hieruit blijkt wel, dat het publiek waardeering heelt voor deze inrichting, die wij aan onze bondge- nooten te danken hebben en thans onder de hoede van de gemeente staat. Er behoorlijke verwarming en ook de douche is goed heel. Ieder Goessenaar is ten zeer ste aan te raden hiervan gebruik te ma In de Prins van Oranje werd Vrij dagavond een vergadering belegd van de aldeeling Goes van de Kon. Vereeniging Oost en West. De opkomst was niet groot. De voorzitter. Dr. J. Nieuwenhuijze uit 's-Gravenpolder opende de vergadering. Hij deelde mede, dat de secretaris de heer Prinsen Geerlings naar Indië was vertrok ken. Bij acclamatie werden in het bestuur gekozen Ds. P. Nieuwenhuijze als zitter. de heer Stoenpoorte als Verder werden als leden van het bestuur benoemd de hoeren Ir. van dor Plassche. J. de Jonge en M. A. van Liere. Als lid van de afdeeling voor hel hoofdbestuur werd gekozen Dr. Nieuwenhuijze en als plaats vervangend lid de heer van der Plassche. Hierna werden de plannen besproken van het comité „Nederland helpt Indië". Hier aan zijn eveneens de Kon. Vereeniging Oost en Wesl en het Ned. Roode Kruis verbonden. Ten bate van Indië zal het Roode Kruis collecten en zal de vereeniging Oost en West Indische avonden organiseeren. Ook wordt het plan voorbereid we dië in Nederlandsche gezinnen, dus ook in Zeeland, op te nemen. Na een uitvoerige discussie over deze kwestje." sloot de heer Nieuwenhuijze de vergadering. Middelburg HERVORMDE JEUGDRAAD De Hervormde Jeugdraad hield Vrijdag avond in het Schultershoi een druk bezoch te jeugdavond. De voorzitter van den Jeugdraad, Dr. W. H. Beekenkamp, zeide in zijn openingswoord o.m..- dat het de be doeling van den raad is het jeugdwerk te stimuleeren en daar waar hel noodiq is. raad te geven. Daarna sprak Dr. Beeken kamp een kort rebed en gaf het woord aan Ds. Th. C. E. da Costa uit Oudenbosch. Spreker wees in zijn lezing„iets uit het leven van de Russische kerk" op het ver schil iusschen de West-Europeesche en de Ocst-Europeesclie kerk. Na een en ander uit de geschiedenis van de Russische kerk greleveerd te hebben, vertelde Ds. da Costa van het mystieke wezen on den ri: ken eerediens! dier kerk, waarin de reioi malie en het modernisme geheel ontbreker De Russische kerk staat nog steeds in d eeuwenoude leer en zij voelt het als haar wereldwijde taak haar leer te verspreiden over een grooter gebied dan Rusland al leen. Hierin, en in de groote eenheid van de kerk in Rusland en ook in de andere typische eigenschappen van hel Russische volk wortelt hel communisme. De Russische kerk is thans zeer afhankelijk zij huurt b.v. haar kerkgebouwen van don staat en is een martelaarskerk. Daarom moet er voor de Russische kerk gebeden worden. Na de pauze voerde de C.J.M.V. het leekenspel ..Ben ik die man dat dege lijk was ingestudeerd, op. Aan het begin van de bijeenkomst en voor en na het lee kenspel. werd gezamenlijk gezongen. Dr. Beekenkamp sloot met een dankgebed. STAVENISSE. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht 1582.48. De 16-jarige bakkersknecht J. Kik had het ongeluk van den meelzolder te vallen. Met den schrik kwam hij er af. Burg. Stand. Geboren Marinus, z. v. C. I. Moerland en J. Priem Johanna A., d. v. P. de Rijke en V/. Smits. Het kiescollege, bestaande uit 21 personen, dat door den Commissaris der Koningin was benoemd, heeit in den nood- gemeenteraad de heeren L. C. Potappel, J. W. v. d. Slikke, J. Leune, A. v. 't Veer. C. v. Beveren, M. v. Oudenaarde en J. Stout- jesdijk benoemd. POORTVLIET. In de alhier gehouden stemming voor ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk werd als ouderling geko zen de heer M. A. Jansens en wegens het altreden van den heer C. M. Geuze als diaken, werd deze als diakon herkozen. Beiden hebben hun benoeming aangeno- ST. MAARTENSDIJK. TM ieden van den tijdelijken Gemeenteraad zijn d oor het kiescollege herbenoemd de heeren A. Bout, Zeeuwsche Landbouw Mij. Uit het kort verslag van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. nemen wij het volgende over Op 5 Nov. hield het Dagelijksch Bestuur der Z.L.M. onder leiding van haar voor zitter, den heer Ir. M. A. Geuze, zijn maan- delijksche vergadering. Het standpunt van de Z.L.M. over de volgende punten werd aan de Stichting voor den Landbouw ken baar gemaakt. Het wordt noodig geoordeeld dal al het vee, dat door bemiddeling van Landbouw- herstel in de getroffen gebieden wordt in gevoerd, op kosten van dezen dienst inge ënt v/orden tegen mond- en klauwzeer. •r den A.B.D. voor vracht- worden buitensporig hoog geacht hetgeen niet alleen kan worden toegeschre ven aan hoogere onkosten van de ver voerders. Opnieuw zal worden gewezen op de ge heel onvoldoende beschikbaarstelling van textiel, schoeisel en regenkleeding ten be hoeve van den landarbeid. Wat tol nu toe op dit gebied heelt plaats gevonden is zoo onbeteekenend. gelet op de groote behoef te en de verdeeling is zoo systeemloos, dat de ontstemming hierover bij de landarbei ders begrijpelijk zeer groot is. Opnieuw zal worden aangedrongen op beschikbaarstelling van deze goederen, die voor het bedriii dringend noodig zijn. Ten aanzien van de schadevergoeding voor oorlogsgedupeerden werd de teleur stellende mededeeling ontvangen, dat deze gebaseerd is op de prijsbasïs 1940, waar door zeer vele getrolfenen in den landbouw voor zeer groote iinancieele moeilijkheden komen te staan. De uitkeeringen voor levensonderhoud en geleden zaakschade bleven tot op heden achterwege en het zal ondanks groote me dewerking van den dienst Landbouwhet- stel, nog geruimen tijd duren voor met de uitkeering kan worden begonnen. Den be trokkene wordt geadviseerd zooveel moge lijk gebruik te maken van de bestaande voorschotregeling. Met betrekking tot het beschikbaar ko men van contant geld werd gewezen op den onbevredigenden toestand, dat zij die b.v. producten van de veehouderij en den tuinbouw verkoopen in contanten worden betaald, terwijl dit met de leveranciers van granen, peulvruchten en aardappelen, vlas en suikerbieten niet het geval is. Bij den huidigen toestand komen de moer zuivere akkerbouwbedrijven en de geïnundeerde bedrijven in moeilijkheden. In samenwerking met het Boekhoudbu- reau en Accountantendienst voor Zeeland Coöp. Ver. G. A. werd aan den Minister van Financien uitvoerig geadresseerd inza ke de fiscale verplichtingen o.m. van de geïnundeerde bedrijven door geforceerd verkoopen van goederen, die tot den be- drijfsïnventaris behooren en dat de op brengst van het boekjaar 1943'44 (oogst jaar 1943)in deze berekening als winst is opgenomen maar niet de kosten welke bij normale bedrijlsvoortzelting ten behoeve van den oogst '44 zouden zijn gemaakt, in mindering kunnen komen zooais normaal het geval is. Hierdoor ontslaan schijnwinsten waar voor het uiterst onbillijk zou zijn inkomsten belasting te heffen, terwijl deze bedragen gereserveerd dienen te worden voor kos tendekking in de volgende exploitatiejaren. A. J. Hage. M. A. Koopman, M. J. Lange- jan, P. J. Nelïsse, A. op den Brouw en benoemd de heer D. M. Treurniet. NOORDGOUWE. Volgens aanbeveling, ingezonden door de drie vertrouwensman nen, n.l. do heren M. J. Kosten, L. Ganzs- man en D. Rentier, heeft do Commissaris der Koningin in Zeeland tot lid van het kiescollege ter verkiezing van leden van den tijdelijken gemeenteraad benoemdde heeren W. Adriaanse, A. Akkerdaas, M. L. van Ast, H. Aris, J. C. Coomans. A. C. Dalcbout, L. Ganzeman, L. J. van Gastel, de Keijzer, P. R. Kommer. H. van iwen, D. Rentier, P. Stoel, I. L. Vis, M. Vis, A. C. Visser. L. van de Velde, J. Vijverberg, D. Viergever. G. van de Weele n T. van de Wervo. In de gehouden vergadering van .gelanden van den polder Noordgouwe is benoemd tot ontvanger-griffier van dien polder de heer P. Regoort, alhier. Burg. Stand. GeborenCornells, v. L. C. v. Felius en E. van SplunderPie s' M„ z, v. J. de Graaf en S. J. Hoogslrate. Overleden A. van Beveren, 15 j„ z. v. van Beveren en C. de Lange A. J. Hanse, 3 j„ z. v. J. M. Hanse en M. J. de A. Nuijens, 34 j., echtg. van J. W. HanseC. Schildtor, 92 j., wed. van M. Smallegange. SCHERPEN1SSE. Bij de op 8 Nov. j.I. gehouden semming voor kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier, werd gekozen de A. Oudesluis Mzn., en in de vacatu- ontstaan wegens het overlijden van den heer A. Potappel werd gekozen de heer M. D. A. Geuze. De heer P. A. Keur alhier, is met ingang van 19 Nov. a.s. benoemd tot op- ichter-teekenaar in tijdelijken dienst bij het waterschap „De Breede Watering be en Yerseke", met standplaats Goes. Tot P.B.H. alhier in de vacature van P. A. Keur, is benoemd Mej. E. Noom, P.B.H. te Poortvliet. Zeeland vóór de bevrijding ..Dm daé kon Een fantastisch pion rijpt in Mcuionbergs hooi (lachte binnen." Al'»" dat eens kon I.'t Eenige wat je doen kunt. is ni direct bij d OrnkomtnonduM afleveren* al- ik jon was. ik er zelf nice naar toe. of - nu ecnig n.idcnk de secretarie en dan kom ik er langs." „Dn's best. ik bin d r een bitje schoei van. „Monr op «n conditie, je moet ine een wap ,,'k Zal m'ii revolver néle, wacht mnCr cvci Nagestaard door Van Liere stappen beiden eg op in dc richting van 't dorp. Als een li aard hen aan 't oog van den boer heeft ont luis van Willem Maar dienselfden morgen was een Du.ïsehc au loor Goes komen rijden, waarin de twee andc nonnen uit dicsclfdc machine satcn en die daar Masse. :rd o t plaat ren gevonden. Het i llesbchalve ■ten wegbrn Oeh, het is son gemakkelijk en vlug verteld, ma. :en 'mari'chausseeTmet1 ccn^AmerlkaanacH"i I n sijspon, die dorpen passecrcn. Denkt II sic nof II torn bad aangehouden Vrnngt U sic naar eens af. hoe de vrouw van Tepas zich vocldi A-etende dat hij daar weer een ..swnre" Irorwi Jpknapte Verplaatst U maar eens in dc positi

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1