VRIJE STEMMEN Iferndiglof van atooiboi blijft voorloopig geheim DIST ANCIEERING Van antirevolutionnaire zijde wordt ons een verdediging toegezonden van het ai- wijzende standpunt dat die partij inneemt tegenover het streven lol samenwerking met de Nederlandsche Volksbeweging, S. D. A. P., Roomsch Katholieke Staatspartij en verdere groepeeringen, om onder een gemeenschappelijk urgentieprogram den aanstaanden verkiezinasstrijd aan te bin- den. Deze verdediging loopt dus uit op net handhaven, en in de practische politiële loepassen van de vroegere politieke anti- Wij nemen uit dit goed gestelde schrij ven enkele punten over, die te denken ge- Een eerste bezwaar legen samenwerking is, dat gemeenschappelijke vergaderinqen niet met gebed worden geopend en geslo ten. „De Naam des Heeren moet worden aangeroepen", oordeelt de briefschrijver. Een Christen, die aan zulk een vergade ring deelneemt, noemt hij een dwalend Christen. Een tweede bezwaar geldt meer de hou ding van de Nederlandsch Hervormde Kerk De correspondent meent, dat deze Kerk de Wet Gods voor het politieke, maatschap pelijke en sociaal-economische leven niet goed ziet. al zijn er groote uitzonderingen als Prof. Slotemakor de Bruine en anderen. De drang om in de wereld getuige van Christus te zijn mag er niet toe leiden, zich als individu midden in en op die we reld te werpen, maar enkel als Kerk van Christus, dus als gemeenschap. Zij mag zich nooit met die wereld vermengen. Pre dikanten van Ned. Herv. zijde, die tot de S.D.A.P. zijn toegetreden, zijn Janus.figu- ren, eenerzijds dienaren van Christus, an derzijds onderschrijven zij het program van een partij, die hen wel als individueel Christen duldt, maar die zelve niet buigt voor Gods Woord. De bestrijding dezer opvattingen kunnen wij gerust aan de Ned. Hervormde Kerk zeli, en wat het laatste punt betreft, Ds. Buskes, Prof. Miskotte, en hun geest verwanten overlaten. Wij vermelden het hier als typeerend voor den geest in ai revolutionnairen kring. Een derde bezwaar van den schrij' geldt o.a. de nationale Radio-Omroep, die thans voorloopig door de Regeering gesteld, en die in de toekomst o.a door de Ned. Hervormde Kerk wordt gestaan. Deze „Staatsradio" is volgens hem uit den booze. Hij acht dit „geestelijke dictatuur in 't kwardraat". Blijkbaar wordt dus de mogelijkheid, die de Ned. Herv. Kerk ziet, om in die radio voor kerkelijke uilzendingen voldoende plaats te krijgen, door do antirevolutionnairen niet aanvaard. Toch concludeert de brief tot de bereid verklaring. om met andersdenkenden sa men te werken tot opbouw onzer natie. Gelukkig Hel is evenwel te vreezen dat dit niet zal kunnen geschieden in één ministerie. Het zal hier wel moeten worden óf een ministerie onder leiding der antirevolution- Vernieuwing". in den ruimen geest zooals in de eerste radiorede van Prof. Schermer- horn namens het kabinet Schermerhorn Drees is uitgestippeld. Met alle waardeering voor het bezadig de betoog van onzen correspondent is de laatste oplossing voor ons de gewenschte, en den uitslag van de stembus niet twij felachtig. Red. Bent U tevreden Na de enquête over de tevredenheid met het beleid van onze eigen Regeering is het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie, te Amsterdam, onmiddellijk over gegaan tot het stellen van vraqsn over de houding der Engelschen in Ned. Indië. Ook dit gebeurde onder allo rangen en standen over het geheele land. De hoofdvraag luidde „Bent U tevreden of ontevreden over de houding van* onze EngelSche Bondge nooten in Indië Antwoorden Tevreden 11 pet.ontevre den 62 pet. geen oordeel 27 pet. Verdere ondervraging leidde tot de vol gende toelichtingen op de tevredenheid e.i ontevredenheid Van de tevredenen is 70 pel. van mee ning, dat Engeland, gezien de omstandig heden. doet wat het kan, 6 pet. vindt dat Engeland in Indonesië geen andere taken heeft dan de Japanners te ontwapenen en v/eg te voeren, 24 pet. heeft oen andere meening b.v. volkomen vertrouwen in den Engelschen Bondgenoot of geen reden voor de tevredenheid opgegeven. Engeland talmde te lang. Dit is de meening van 53 pet. der onte vredenen. 18 pet. vindt Engeland's houding niet fair in verband met onze houding bij het uitbreken van den strijd mot Japan Singapore. ava-Zee 13 pet. vindt, dat Engeland zich niet met deze binnen- landsche aangelegenheden behoort te be moeien. terwijl 11 pet. van oordeel is, dat d Engelschen in Insulinde alleen op eigen voordeel uit zijn. 15 pet. geeft andere motieven of geen motief op. De grootste ontevredenheidspercentages komen voor bij hen. wier politieke sympa thieën uitgaan naar de S.D.A.P. en de Ned. Volksbeweging resp. 65 en 79 pet. Bij de communistisch georienteerden is de ontevredenheid met do Engelsche hou ding het geringst. Van hen zijn er 40 pet. ontevreden tegen 62 pet. van het geheele volk. Splitsing naar beroep. Onder de leidende functies, de boeren en bij leger en politie, kwam de meeste onte vredenheid met Engeland's politiek voor. Resp. 91 pet., 89 pet. en 78 pet. tegen 62 pet. over het geheele volk. 2« JAARGANG DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 17 November 1945 Algcmcenc Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur J. Kockcbakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. OVERDENK I N G Wel uitwisseling van wetenschappelijke inlichtingen Naar meer internationaal vertrouwen? Ernstige impasse in Frankrijk De Vereen. Stalen, Groot-Brittannië en Canada hebben besloten het geheim der fabricatie van de aloomenerqie over ie iragen aan de „Vereenigde Naties", zoo- fra deze internationale organisatie in staat ral zijn den wereldvrede te verzekeren. De Vereen. Staten, Groot-Brittannië en Canada zijn thans bereid fundamenteele wetenschappelijke inlichtingen over de atoomenergie op basis van wederkoerig- heid met alle naties uit te wisselen. Voor loopig echter zullen de geheimen van de ndustrie toepassing der atoomenergie niet Vol gens radio New York zal hel procédé de vervaardiging v< gehouden worden, medegedeeld. Trurpan, Attlee en King hebben de vor ming eener commissie van de Vereenigde Naties voorgesteld om controle uit to oefe nen op het gevaar, dat de wereld voor vernietiging mot atoomenergie bedreigt. Gezegd werd, dat dit de beste methode was om het probleem van do atoomenergie te behandelen. Persconferentie ïn Witte Huis President Truman, vergezeld van Attlee en King, heeft Donderdag de journalisten naar het Witte Huis ontboden voor liet houden van een persconferentie over de resultaten van de atoombesprekingen. ruman begon met mede te deelen, da! deze conferentie door de journaliste: geen vragen konden worden gesteld. Dc president reide een verklaring Ie ruller voorlezen over de toekomst van de atoom energie. Het stuk v/as slechts enkele mi nuten tevoren door Truman, Attleo en King gctcokend. tijdens de plechtigheid die werd bijgewoond door de voornaamste adviseurs en door leden van de commissie r congres, die de atoombom bestudeei Omtrent den inhoud van het communiqué leidt radio New York nog Do kennis van de fabricage 'der atoom bom zal geheim gehouden worden, totdal het mogelijk is een doeltreffende wederkee- rige en uitvoerbare beveiliginq te onlwer- ;n. die voor alle naties aanvaardbaar is. De voorgestelde atoomcommissie zou mei do taak belast worden op de vier volgende punten voorstellen te doen 1. Fundamenteele wetenschappelijke lichtingen tusschen alle naties uitwisselen alle onderwerpen voor vreedzame doeleinden. 2. Een zoodanige controle op de atoom- .ergie uitoefenen, dat het gebruik alleen ;or vreedzame doeleinden wordt verze kerd. 3. Uit de bewapening der landen verwij deren de atoomwapens on alle andere jrcole wapens, die in massa geproduceerd 4. Een doeltreffende beveiliging bewerk stelligen langs den v/eg van inspectie en indexe middelen, teneinde de staten, die sick hioraan onderwerpen, te beschermen -egen de kansen op schending van grond gebied en op een invasie. Atoomsrapport aan alle leder der Ver. Volken toegezonden Minister Byrnes heeft medegedeeld, dal het rapport over de atomischo energie toe gezonden is aan alle ministers van Buitsn- landsche Zaken van de landen, die per- nanen) zitting hebben in den Veiligheids raad en dal afschriften orvan ook toege- :cnden zijn aan de regeeringen van alle .anden, die lid zijn van de Ver. Voïken. Communistische eischen onaanvaardbaar Reuters correspondent te Parijs meldt, dat in kringen, welke in nauw contact Kerkelijk leven DUITSCHLAND Ter gelegenheid van de eerste zitting van den nieuwen Raad der Prolesiantsche Kerk in Duitschland, werd er een dienst qc houden in do Marcuskerk, de eenige groo tere kerk in Stuttgart, die niet verwoest is. De kerk was tot in alle hoeken gevuld en door den grooten toevloed van belangstel Jenden moest er in een andere zaal een tweeden dienst belegd worden. Ds. Martin Niemöller. dio door de Nazi s jarenlang gevangen gehouden werd, sprak over zijn volk naar aanleiding van dt klacht van Jeremia. Hij zei o.a. dal voor iemand, die terug komt, nadat hij jaren lang van zijn volk is afgesneden geweest, deze klacht „dagelijks brood" was. Men kan haast niet ademen temidden van de verwoesting. Als de Christenen werkelijk trouw wa ren goweost, hadden dan do nationaal-so- cialistcn kunnon doen, wat ze deden Al hebben onkelen duidelijk getuigd to gen de gruwelon, die erger waren dan eenige beschrijving die in de kranten qe- geven is, dit was niet genoeg. Daarom waren allen schuldig. Er moet berouw ge toond worden voor alles, niet alleen voor wat er in Duitschland gebeurd is, maar ook voor wat er door do boosheid der Na zi's in Polen, Holland, Griekenland. Frank rijk, Noorwegen en andere bezette landen gedaan is. Aldus Ds. Niemöller. aan met generaal de Gaulle. Donderdag 'erd verklaard, dat. indien de communis- •n bij hun eischen blijven. De GauJJe zal •eigeren zijn pogingen tot het vormen van en regeering voort te zetten. In communistische kringen heeft men te kennen gegeven, dat de communistische partij, als de grootste partij van Frankrijk, geon keuze heeft. Zij heeft recht op een der sleutelministeries. Indien dit voor De Gaulle aanleiding wordt zich terug te trekken, dan zal een regeering worden gevormd, hetzij bestaande uit socialisten en M.R.P.. hetzij bestaande uit socialisten en Men acht het in communistische kringen niet onmogelijk, dal De Gaulle terugkomt op zijn voornemen uitsluitend aan het hoofd te willen staan van een regeering van alle partijen en dat hij er toe zal overgaan een coalitiekabinet (e vormen van socialisten en M.R.P. Thorez antwoordt De Gaulle Volgens een berichl van Radio Parijs heefl Thorez in een tweede boodschap aan generaal De Gaulle geantwoord op diens schrijven van Donderdagavond. In deze boodschap bliiit Therez mei klem bij de door hem genoemde voorwaarden tot deel neming aan een nieuwe regeering. Hij ac centueert nag eens de bereidheid dor com munisten hun deel te dragen in de regee- ingsverantwoordelijkheid, maar verlangt, dat de nieuwe regeering in overeenstem ming zal zijn met hel resultaat der verkie- De samenstelling van het nieuwe Hongaarsche Kabinet De leider van de Hongaarsche partij van kleine boeren, Tildy, hoeft eon nieuw ka binet van 18 ministers gevormd 9 minis ters zijn van de partij der kleine boeren, 4 van de communistische partij, 4 van de sociaal-democratische partij en 1 van de nationals boerenpartij. De niouwo minis ters zijn beëedigd. Hulp van Zwitserland aan Duitschland? De subcommissie van oorlogszaken in den Amerikaanschen senaat, beeft een rap port uitgebracht, volgens v/elke Zwitserland Duitschland hielp een dorden ocrlog voor te bereiden. Goud en deviezsn werden naar Zwitserland gesmokkeld. Zelfs zouden gouden gebitlen naar Zwitserland zijn ge transporteerd. Alles zou zijn qeschied met medeweten van de Zwitsersche regeering. VAN HIER EN DAAR Eon officier, die uit Soerabaja* te Batavia arriveerde, verklaarde," dat de Britten niet meer dan de hellt van de stad in handen hebben, hoewel in de bezatte deelen nog schutters en kleine verzets- haarden canv/ezig zijn. Ten Oosten van het Kali Mas kanaal hebben de Indonesiërs tegenaanvallen gedaan, die door mortieren en automatische wapens ondersteund v/er- De rechter Sterling heeft verklaard op het procos, dat de schuldigen inderdaac s-huldin zijn. Hij haalde hierbij enkele cl laten uit werken van den beroemden Duit schen rechtsgeleerde Oppenheim aan. Mr. A. M. Bcron van Tuyll van Seroos kerken, procureur-fiscaal bij den Bijzonderer Raad van Cassatie, die is toegewezen aar den hoofdaanklager van de Fransche repu bliek bij de internationale militaire recht bank, is ter voorbereiding van het te Neurenberg te voeren proces tegen di voornaamste Duitsche oorlogsmisdadigers, daarheen vertrokken. Brigadier-Generaal Alden H. Walt, die al- hoofd van den Amerikaanschen dionsl voor do chemische oorlogvoering oplreedt, heef' medegedeeld, dat de Amerikaansche on Britscho strijdkrachten in het Westelijk ge deelte van Duitschland alleen reeds enor me hoeveelheden gifgas hebben gevon den. In totaal 250.000 ton. Do New York Herald Tribune wijst erop. dat deze ontdekking bewijst, op hoe groole schaal Duitschland gereed was een chemi- schen oorlog te gaan voeren. Brig.-generaal Watt. die door presi dent Truman tot majoor-generaal bevorderd werd, doelde voorls mede, dat het tot dus ver verborgen gehouden Duitsche oorlogs tuig in kisl&n verpakt en naar de Vereen. Staten verscheept zal v/orden om daar zoo wel door regeeringskringen als door de industrie aan een onderzoek te worden on derworpen. Uit Washington v/ordt gemeld, dal de maritieme commissie der Vereen. Staten voernemens is, 11 Superliners te laten bou wen. Hun snelheid zal esn derde grocte: zijn. dan die van de beste Amerikaansche schepen, die nu in dienst zijn. De qemid delde kruissnelheid bedraagt n.l. 29 knoo pen. Zij zullen belangrijke handelsroutes bevaren. Ingezonden mededeeling Een Vertrouwensadres voor Middelen en Artikelei 9130 voor Gezondheidszorg A. C. VAN DER RES7 Lange Kerkstraat - Goes - Telefoon 2*f6ë De tcaditioneele installatie van den nieuwen Lord Mayor van Londen, Sir Charles Davis, vond dezer dogen vror het eerst weci ie vredestijd met dc Iraditioneele plechtigheden plaats. Y- oman Warders of the Tower of Londen, en daarachter de Pikeman of the Honourable Artillery Company, passe eren Fleetstreet te Londen. Foto Amsterdam P. Britsclie troepen in Soerabaja ver stevigen hun posities. Nieuwe luchtaanval op Soerabaja De Britsche troepen in Soerabaja hebban hun aanvallen wat minder krachtig door gezet om hun posities te verstevigen, hoe wel zij ten Westen van de Kalimas zijn opgerukt naar opslagplaatsen. In een of- licieole verklaring wordt gezegd, dat zij iots moer dan de helft van de stad in han den hebben. Een Mosquito-vliegluig hoeft gisteroch tend een succesvollen aanval uitgevoerd op vier machineafweerposten der extre misten te Soerabaja., die tot zwijgen wor den gebracht. Het vliegtuig v/erd zeli ge troffen door luchtdoelartillerie van de na tionalisten, maar de bemanning werd niet gewond en de machine kon een veilige landing maken. Bij eon luchtaanval van den dag tevoren word de bemanning van een Masquito gewond. Naar de laatste berichten melden, heb ben de Britsch-Indische troepen in Soera baja hun aanvallen verminderd om hun stellingen te versterken. Volgens de berichten hebben de Indone- -iërs te Soerabaja zich beter georganiseerd. Zij zv/erven niet lanqer in troepen door do -.traten, maar maken gebruik van mortieren in eenige tanks. Ooggetuigen hebben verhaald van de vele wreedheden, die door de bevolking worden bedreven. Radio Soerabaja bedreigt Soekarno en de republiek In een radiouilzending uit Soerabaja is gedreigd met „een aanval op Ir. Soekarno jn zijn zelfbenoemde kabinet en tevens op rijn republiek" onder de beschuldiging dal hij te „gematigd" is. Verder werd qe- :egd„zijn bevelen moeten niet worden ipgevolgd". 616 vermisten te Batavia Anep-Aneta verneemt uit betrouwbare brond, dat van 1 October tot 15 November 518 personen in Batavia vermist zijn, waar onder 400 Japanners. Onder de vermisten bevinden zich 144 Nederlanders, Europea nen en Indo-Europeanen. Zestien personen, die door do Indonesische politie in gijze ling waren genomen. 2ijn later weer v gelaten. Tien hiervan waren opgesloten een rijstmolen in de buitenwijken van 1 De andere gevallen w treffen 53 Ambonneezen, veertien Indonesiërs. Een der Indonesiërs is bij geluk weten te ontkomen, van de an deren ontbreekt elk spoor. Men vreest voor hun loven. Ook 400 Japanners zijn spoor loos verdwenen. Men vreest, dat het werkelijke aantal der vermisten nog veel grooter zal zijn, daar in veel gevallen uit angst voor re- presscilles geen opgave wordt gedaan. Fascistische meihoden onjuist In zijn pamplet. getiteld „Onze Strijd", geeft de nieuwe premier van het Indone sische kabinet, Sharir toe, dat de Indone sische jeugd niet geschikt is voor een lei derschap en dal hun fascistische methoden in Soerabaja schade moeten doen aan de Indonesische zaak. Niet alleen in Soera baja, maar over geheel Java staan geen politiemannen, maar jongeren op de kruis punten der wegen op wacht, gereed om een ieder aan te houden, die naar hun meoning schade zou kunnen doen aan do Indonesische zaak. Het is de weinig benij denswaardige taak van den minister van openbare veiligheid om hen weer naar huis te zenden, heelt Sharir-Foedin verklaard. De toestand der gevangenkampen „Er wordt op het oogenblik hard gewerkt om de interneoringskampen. welke thans in gebruik zijn „winterhard" te maken", zoo deelde de directeur-generaal voor de bijzondere rechtspleqing mee. Dat wil niet zeggen, dat de kampen herschapen zullen wordsn in sanatoria, maar in olk geval zullen zij moeten voldoen aan de minimum eischen. Iedero gevangene zal een krib moeten hebben met twee dekens. Het dagverblijf zal verwarmd moeien zijn en de kleeding moot bestand zijn tegen de weersgesteldheid. Dit moet gebeuren voor 90.000 menschen, zonder dat de bur gerbevolking tekort zal komen. A Eerste Indië-vliegtuig in Batavia aangekomen Vrijdagmorgen om 10 uur Neder landschen tijd is dc eerste DC 4, die na den oorlog weer ia dienst kwam, te Batavia gearriveerd. Op 13 November was het vlieg tuig in Colombo aangekomen, waar men twee dagen is gebleven voor het voeren van besprekingen. Via dc Cocos-eilanden is men vervol gens naar Batavia doorgevlogen. Men meldt uit Batavia„Alles wel aan boord" Levensverzekeringsuitk eerin g Hel ministerie van financien deelt mede dat in Staatsblad No. f 256 is afgekondigc' de beschikking levonsverzekeringsuitkee ringen 1945. Hierin is o.a. een regeling getroffen voor de betaling van niot-periodieke uitkeerin gen uit hoofde van op 26 September 1945 beslaande levensverzekerinasoveroenkom sten, levens van uitkeeringen koop of belcening. Diens'plicht UIT STAD EN LAND Middelburg CONTRASTEN-SHOW In de Schouwburg, die voor dergelijke opvoeringen toch veel gezelliger is dan wel is waar groote. maar weinig intie- SchuttersholZaal, brachten de Contias een vroolijke show onder den titel „Hou je kop boven water". De conlras- ien, die al een provinciale vormaardheic. ■lebben verworven met hun veelvuldig op- reden voor de dijkwerkers en op v/eg zijn naar nationale bekendheid denk aan iun optreden in de Stadsschouwburq in Amsterdam op uilnoodiging van den bur gemeester van onze hoofdstad uit dank /oor het mogelijk maken van het vertrek /an de voedselconvooien hebben de Middelburgers een langen avond met lied- ,es en schetsjes vermaakt. Er waren zeer origineels vondsten bij en jlle scenes waren goed verzorgd. Jimmy jpake met zijn grollen was natuurlijk het uiddelpunt. De band speelde goed en be- ,chaafd. Alle medewerkers komt een pluimpje toe. Na de finale van de show voerde de heer L. Onderdijk, lid van Ged. Staten nog woord. Hij vertelde van do aangena- samenwerking lusschen de „Contras- en het comité „Walcheren moet Droog" en sprak den wensch uit, dal de Contrasten ook deze geslaagde show, zooals do vorige vee. belangeloos voor de dijkwerkers zul- m brengen. Goes JUBILEUM P1TMANSCHOOL De Pilmanschool vierde Donderdagavond haar 25-jarig jubileum op feestelijke wijze. was op 15 November 1920, dat de lessen in machineschrijven en stenografie Pitman begonnen in een kleine voorkamei in een perceel op dén Ooslsingel. Mevr. Crucq gaf eerst alleen les. In 1921 kreeg zij do hulp van Mej. G. J. Bliek, die in 1932 lid van dc directie werd. Er werden cursussen geopend in Middelburg, Vlissin- gen, Teineuzen, Sas van Gent. Zierikzee en l'holen. In 1939 werd de school aan de Middelburgsche straat gevestigd. Behalve dc school zijn daar ook de copieerinrichting een electrische lichtdrukkerij en een inrich ling voor folocopieën ondergebracht. Hel onderwijs wordt thans gegeven door drie eeraren in boekhouden, opleiding diploma administratie land- en tuinbouw, enz., ter wijl de beide dames steno en machineschrij- zen onderwijzen. De school lelt thans 300 eeriingen en heeft een uitstekenden naam. Ceremoniemeester C. J. J. van Arentlials -ipc-nde de feestavond met een welkomst- ieclamatie. waarin hij hel ontstaan van d chool herdacht. Een electrische klok werd aangebodei zan de dames namens de leerlingen. Vervolgens werden door den voorzitte /an den Algemeenen Nederlandschen Bond er verspreiding van het stenografiestelsel „I. Pitman" de diploma's uitgereikt aar jeslaagde leerlingen. De uitslagen w oijzonder gunstig. 98 pet. van het aantal leelnemenden was geslaagd. De heeren Poortvliet en Joop Kranenburg traden op met het Pitmanlied, dat een waar -.ucces werd. Hierin werd in geestige trek- cen de ontwikkeling van de Pitmanschool weergegeven. De demonstraties van het rhythmisch machineschrijven genoten grooto belang- -telling. De avond werd op werkelijk aar- iige wijze gevuld met tooneelstukjes en rang. De heer Blondel droeg op verdien stelijke wijze bij' tot het slagen van avond door het voordragen van verschil lende liederen. Alles bij elkaar genomen mag de avond zeer geslaagd genoemd worden. RENESSE. De heer Frans Brandenburg uit Zierikzee zal voor leden der Renesse- sche damclub op 28 Nov. simultaal spelen. Door het kiescollege zijn de heeren N. Beije Jz., A. P. Bolle, J. Berrc-voets, W. Hoogerhuis, W. v. Klooster, J. J. Padmos, >n J. Stevense candidaat gesteld voor den lijdelijken gemeenteraad. De weg tot vrijheid De oude Grieken kenden een begrip, dat zij „hubris" noemden. Zij dtulrten daarmede uit, dc moed van den mensch, alles aan te durven, te streven naar het hoogstcn meest verhevene. Maar zij drukten er tevens mee uit dc overmoed den mensch, die denkt, dat hij alles en alles zelf kan, zonder dc hulp der goden, leven uit eigen krachten. Met overmoed" in dezen diepen zin kunnen :ij het Grieksche „hubris" dan ook het best vertalen. Hubris is niet alleen een begrip van dc oude Grieken. Wij zien het ook in onzen lijd. Dat is niet zoo verwonderlijk. Het mcnschelijk kunnen is tot het ongelooflijke, ja, het schijnbaar onbegrensde gestegen. Er is ook cch ander begrip, dat in onzen lijd een rol speelt. Misschien meer, dan in den tijd, toen men de „hubris" als een gevaar voor het leven der menschheid ontdekte. Dat is het minderwaardigheidsgevoel. Hoe onbeperkt nietig is dc enkele kleine neascb tegenover de machten van den :ijd. tegenover het wereldgebeuren in zijn /erschrikking en zijn grootschhcid. Wat kunnen wij onder het voortwentelend rad van het lot nog af of toe doen aan geluk ;n leed op deze wereld Hoe machtig strekt zich in ons soms het irlangcn uit, het groote tot stand te brengen. Hoe droomen wij ervan, het werkelijk schoonc te scheppen, het wer kelijk goede te doen, en hoe overweldi gend kan in ons opbloeien het weten van onze eigen sterke, jonge krachten. Los 'rij van anderen, van dc ouderen, zien een weg, die ons voert naar het licht, daar, waar wij door werken en streven komen zullen en komen kunnen. Adama Schcltema wist het onder woorden te brengen, toen hij zeide „Streef naar dc sterren en richt U om hoog aan den groei Uwer gaven." Maar er is ook dat andere, dat smalle, dat kleine. Er zijn immers altijd, die het beter kunnen, dan wij. Die een werk konden afmaken, waar het ons onder dc handen afbrak. Die sterk en zuiver een verleiding konden weerstaan, waar wij er onzeker en gekreukeld onder vandaan kwamen. Wij zijn immers zoo gebonden ;ian dc anderen, aan thuis, aan een onbe langrijk werk, dat ons neerhaalt, wij kun- icn immers niet ontstijgen tot leven cn vrijheid Is het dus zoo, dat tusschen deze beide tegenstellingen de wereld geklemd zit, cn dat wij persoonlijk heen cn weer moeten worden getrokken tusschen onze hubris en onze machteloosheid Of is er een oor- ieel over ons leven, over onze wereld, dat niet met deze menschclijke maten neet 1 Dat niet alles van onze kleine la-achten vraagt, dat dat ook niet achte loos verwerpt wat ieder van ons als 'evcns-gcgcvcn ontving Is het misschien zoo, dat ons in den persoon van Christus een weg gewezen wordt, die ontstijgt aan het aardsche en menschclijke, die ons op voert niet tot dc sterren, maar daarboven, tot God, die ons leidt door dc diepste diepten van onze kleinheid heen, tot waar wij op den bodem van ons hart, tusschen dc brokken van ons verknoeide leven de parel mogen vinden van Gods behoudende Aan een ieder persoonlijk, is dc vraag gesteld. Ons entwoord is de voorwaarde voor de bevrijding uil te mcnschelijk banden. Gód roept, niet wij bepalen den weg, die gegaan zal worden. Wij antwoorden cn gaan, ómdat Hij ons riep. „Dit is de vreugd, dat Hij het doel, cn Niet wij rustten onszelf uit met moge lijkheden cn krachten cn zwakheden. Wij ontvingen onze gegevens als werkmate riaal van Hem, die ons riep. Ons ant woord op die roepstem is, dat wij gaan, met wat wij ontvingen. Dus niet in over moed hakend naar hetgeen onze krachten te boven moet gaan, omdat zij er niet toereikend voor zijn. Maar ook niet tobbend om hetgeen wij, naar onze mccning te kort komen aan krachten en mogelijkheden. „God roept en in Hem is dc kracht, die onze zwak heid staalt." Als wij dit weten, kunnen wij gaan. Als dc waarheid dit weet, vindt zij den weg om een samenleving tot stand te brengen, die. niet bij voorbaat dc eigen vernietiging tot gevolg moet hebben. Als mensch en menschheid dit weten, worden zij van haar menschelijke beper kingen door God bevrijd. Uit „Branding". M. A. Klomp. VOOR 10® JfEUOED De t BEROEP OP DE JEUGD i de menschen staan. Plannen ziin gemaakt om in 1946 dienst plichtigen van twee lichtingen bij land- of zeemacht in te lijven, zoo niet alleen, dan toch het grootste deel hunnerde lichting 1945 in Mei en de lichting 1946 in Septem ber van het volgend jaar. In het alqemeen zullen behooren tot do lichting 1945 de jongemannen geboren in 1925. en tot de lichting 1946. die geboren zijn in 1926, EXAMENS Geslaagd te 's-Gravenhage voor -ie acte B, hoofdacte. Voorbereidend onderwijs, de dames H. Dorleijn, onderwijzers aan de openbare Fröbelschool to Goes, on J. Bos dijk, onderwijzeres aan de Nuts Kleuter school to Middelburg. Moet nog Zij zien degenen, die al zitten Vaak wel eens wal afgunstig 'aan. Zij hobben immers ook hun kaartje Voor de te maken reis betaald?! Maar nood breekt wet en ieder weet het Wie 't eerste komt. het eerste maalt. Maar tochals je dan oude menschen loo moeizaam in de gang ziet staan 'n jongelui zoo breed-uit zitten, tijk dan mankeert er toch iets aan ■loderne jeuqd. lint in dit alles liet iels van tegenstrijdigheid s niet uw allerhoogste clorie 'Jw streven naar sportiviteit? Velaan Weest dan in volle treinen Dok tegen ouderen sportief In neemt, aan hen uw zitplaats biedend •elf dan een staanplaatsje voor lief 1 Geeft aan de ouderen van dagen 'ets van uw jonge krachten mee. Toont U in overvolle treinen Ook hierin de spes patriae B. WESSELS. WEEST SPORTIEF 1 Weest sportief 1 Dat geldt niet alleen op set voetbalveld of op de tennisbaan, dat geldt voor alle dingen van het leven. Het /ers, dal wij hierboven afdrukten, legt maar op één klein wond plekje den vinger. Er is ook een rijm te maken over Kees, de hoclcy-kei, die lachte, toen hij zag. dat de groentenman. rood van inspannina, zijn zwaar met kisten beladen handkar, niet over de rondloopende brug kon heen- geduwd krijgen. De krantenbezorger met één arm hielp duwen. Kees stopte zijn stevïqe knuisten in zijn broekzakken en trok aan zijn siga- En er is de geschiedenis crack Greetie. Dat is een aardig meisje met losse, blonde haron en heldere Greetje houdt van den wind en als de noordwester over de landen rent, als een wild paard, gaat ze urenlana wandelen. Verleden week maakte zo ook zot lijke verfrisschende tocht. Toen ging, kwam ze dicht bij de stad vrouwtje tegen, dat een zware tasch droeg. Af en toe stond het menschje te blazen en haar hoedje op het hoofd te trekken. Greetje grappig 5 leuk onder t haar tasch :e bukte om keek naar haar. vrouwtje met appelwangen grijs haar. Zij stond daar zo< den boom bij den molen, me haar voeten. Kijk, nu haar tasch op Ie beuren, wa: komisch vraagteeken. Joehoe. daar kwam Jan de Wind en nam hot hoedje van het loederfje mee. Hel dopje rolde over den weg, langs Greeljes sterke beenen. „Oh, hoed," riep het oudje en begon met haar korte, stramme beenen te loopen, den hoed achterna, die als een dolleman verder huppelde. „Ha, ha." lachte Groet. Maar moedertje lachte niet. Juist toen zij haar hoed wilde grijpen, kwam de wind weer een groote boog zweefde de hoed hel kanaal in, waar hij als oen klompen- -cheepje op een roerige zoo voor de gol- •en uitdreef. Greetje en haar vrienden en vriendinnen verstaan nu het „Weest sportief" wel. niet „Fair play" wordt niot alleen op het sport terrein gevraagd, maar ook op school, op kantoor, in den omgang met menschen, met wie je niet samen voetbalt of roeit. Weest sportief, dan maak je vrienden l WOORDRAADSEL Vorm uit deze 57 lettersa a a b b b ccdddeeeeeeoeghlkk erlie: drank, wand, voertuig, soldatenuitdruk. king, timmermansgereedschap, onvriende lijk, broos, gemeente in Zeeland, deel van den voet, kleedingstuk, drank. Engelsche titel, muziekinstrument, verdienste. De derde letters, gerekend van voren, van deze woorden naast elkaar gezel vor men een bekende waponspreuk.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1