VRIJE STEMMEN Japansche wreedheden op Borneo - Onderhandeling of geweld? De tijd dringt! Nog steeds woedt de strijd in Soerabaja voort. De beschieting heeit reeds honder den slachtoffers gekost, terwijl de stad langzaam tot een puinhoop wordt ge maakt. Inmiddels is Soekarno op den achter grond getreden en heeft Soetan Sharir een nieuw kabinet gevormd, dat uit mannen bestaat, die voor een groot deel hun aca demische opleiding in Nederland ontvin gen. Zal dit er misschien toe kunnen bij dragen, de onderhandelingen te verge makkelijken? Besprekingen zijn hard noodig. De tijd dringt 1 Geweld lost hier niets op. Het Indone sische volk wil zelfstandig zijn en de kolo niale status afgeschaft zien. Wanneer do Nederlandsche regeering momenteel de absolute eisch v< zelfstandigheid der Indonesiërs of wil inwilligen, behoort men i voorloopigen lusschenvorm te streven, die voor beide partijen aanvaardbaar De agitatie, die van verschillende zijden in ons land wordt gevoerd en wa< openlijk op gebruikmaking van geweld, mei het doel de koloniale status Je her stellen, wordt aangedrongen, moet de Ho- derlandsche regeering als een zeer slechte raad naast zich neerleggen. De Indische nationalisten hebben de deur lol verder onderhandelen zeker nog gesloten. Ook onze regeering mag dit niet doen, door deze zaak met geweld te willen Dat de Indonesische leiders hun eischen hoog stellen en moeilijk te bewegen zijn. op beloften alleen in te gaan, mag hun niet zonder meer euvel worden qeduid. Dat de Engelsche regeering in hel Indo nesische vraagstuk met geweld ingrijpt, al of niet met de instemming of goedkeuring der Nederlandsche regeering. zal haar prestige bij het Britsch-lndische volk zeker niet versterken. Pandit Nehroe zeide, sprekende Britsche ultimatum aan de nationalistische leiders te Soerabaja o.a.„Als de Wes- tersche mogendheden niet uit eigen bewe ging Azië willen verlaten, is het zeker dat Azië en Europa zich erop moeten voorbe reiden, elkander spoedig te bevechten, waarschuw de Westersche imperialistische mogendheden, dat elke poging om hun imperialistische politiek jegens de Aziati sche naties te voeren, zeer ernstige conse quenties zou hebben, die den wereldvrede zouden verstoren." Het is duidelijk, dat de sympathie der gekleurde volkeren aan den kant donesië staat. Wij zijn het aan onze Westersche be schaving en aan de pretenties die wij daar aan ontleenen verplicht, oog en begrip hebben voor de verlangens van het Indo nesische volk en van alle geweld Aan den anderen kant moeten de Indi sche nationalistische leiders inzien, dat, zoo zij de wapens der Westersche wereld ge bruiken om hun doel te bereiken, zij door deze wapenen zelf zullen vergaan, hun zaak voor dentallen jaren achteruit zal brengen. De prestige-kwestie behoeft vc regeering geen rol meer te spelen. Soe karno is verdwenen. Welnu, laat de wapenen zwijgen, oogenblik om te onderhandelen is thans gunstiger dan ooit. Persstemmen „De Gazet" schrijft over het Waalsch congres ais volgt„Wij betreuren het, dat een z.g. Waalsch congres zooveel stof wist op te jagen, doch wij zijn overtuigd dat het explosief gebaar dient verklaard te worden door de sentimenteele reacties van intellectueelen, die een achteruitgang van Wallonië vaststellen en daaraan zouden willen verhelpen door maatregelen te tref fen. die de zaken nog zouden verergeren. In plaats van afscheiden, uiteenrukken of aanhechten bij Frankrijk, dienen de Walen te begrijpen, dat enkel in een geest van samenwerking onder alle Belgen, verbete ring voor hun grieven, indien deze werke lijk bewezen worden, te vinden zal zijn. In een lang artikel in de „Times" geeft de speciale correspondent van dit blad een overzicht van den geografischen- en bevol kingstoestand in Ned. Indië en Fransch Indo China, naar aanleiding van de opkomst van het nationalisme daar. „De Nederlanders hebben door hun lange en vaak pijnlijke ervaring geleerd, hun streven er op te richten, de Westersche wereld aan de inlieemsche gebruiken aan te passen." „Zelfs de Nederlanders voelen, dat hun Ie breed uitgemeten pogingen, die zij de laatste veertig jaren gedaön hebben om de welvaart te bevorderen, voor het groot ste deel nog vatbaar zijn voor ontevreden heid. Toch is het nationalisme in wezen uit het Westen voortgekomen." De schrijver geelt dan een overzicht van den groei der nationalistische beweging in Indo China en Ned. Indië. om tenslotte tot de conclusie te komen, dat een opbouwend nationalisme aan twee voorwaarden moet voldoen. „Het moet in zijn sociale streven alle gemeenschappen in het land omvatten en het moet de discipline aanvaarden, die hel staatsburgerschap in de moderne wereld veroischt. Het zou optimistisch zijn om aan te nemen, dat oen volledige doorvoering van deze voorwaarden in Azië of Europa op prijs zou worden gesteld." Machtig hulpmiddel in den oorlog Deze week is een nieuw oorlogsgeheim onthuld. Het betreft de constructie vai nieuwe draadlooze radio-installatie di groote rol heeft gespeeld in den veldtocht in West-Europa. De installatie, bekend, onder den „Number Ten" werd speciaal geconstru eerd om maarschalk Montgomery in gelegenheid te stellen vanuit Luneburg middollijk contact te hebben met Churchill in Whitehall en dat met dezelfde veilig heid van geheimhouding als een telefoon gesprek biedt. De Duitschors wisten van het bestaan der installatie niets af. Het zendapparaat richtte het gesproken woord rechtstreeks over Maas en Rijn. Montgo mery's hoofdkwartier was daardoor ook in voortdurend contact met de 21ste leger groep en met hel ministerie van oorlog in Een merkwaardige bijzonderheid van deze nieuwe constructie is, dat tusschen twee installaties acht gesprekken tegelijk gevoerd kunnen worden. De zender werkt met centimeter-golflenglenhet is do eer ste keer, dat deze gebruikt worden voor radio-uitzending. Het groote voordeel daar van is, dat de aolven een dichtheid heb ben, die die van een zoeklicht benaderen. Churchill tot eere-doctor benoemd Churchill zal heden tijdens zijn bezoek aan Brussel tot doctor honoris causa der Brusselschc Universiteit worden benoemd. Mgr. van Waijenberg. rector magnificus der Alma Mater, zal hem den doctorsbul overhandigen tijdens een plechtigheid, die in de Britsche ambassade zal plaats heb ben. 2e JAARGANG NUMMER 315 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrij lag 16 November 1945 Aigemcene Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. llaaldcidacteue J. Kockcbakker. Redactie eu Administratie .- Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Sharir breekt met Japansche connecties Soerabaja: Toenemende tegenstand Ernstige onlusten in Palestina Japansch sprekende Britsche oiiici hebben op Borneo alle Japanners teerd, die verantwoordelijk zijn voor den dood van 1600 geallieerde krijgsgevange nen. die zij in z.g. doodsmarschen over het eiland gejaagd hebben. De laatste hiervan vond slechts 2 maanden voor de capitula tie der Japanners plaats. De derde zou in den herfst gehouden worden, doch .werd door den snellen geallieerden opmarsch verhinderd. Slechts 6 gevangenen hebben de marschen overleefd. Verklaring van Sharir Soetan Sharir. die thans premier is qe- worden, heeft verklaard, dat de wijzigingen in het kabinet een breken met de Japan sche connecties beleekenen en een vaar wel aan het geweld als uitdrukkingsmiddel van den nationalen wil. Hij voegde hier aan toe. dat het nieuwe kabinet bereid was met vreemde mogendheden samen te werken. De toestand in Soerabaja Correspondenten melden, dat de stad Soerabaje niet meer gebombardeerd zal worden, hoewel de tegenstand nog toe neemt en fanatiek is. Alles wordt evenwel in het werk gestold om nutteloos bloedver gieten te voorkomen. Verder wordt de verdediging niet vol gens een bepaald plan gevoerd. Er be staat geen vorzorgings- of informatiedienst. Sharir is op weg naar Soerabaja. Hij wil elk nutteloos bloedvergieten voorkomen. Volgens de laatste berichten wijst niets op een verzwakking der Indonesische te genstand in Soerabaja. Massamoord op vrouwen en kinderen Volgens een bericht, afkomstig van het geallieerde hoofdkwartier in Ned. Indië. zijn 150 vrouwen en kinderen in vracht auto's levend verbrand of doodgeschoten. toen het convooi. dal hen uit het gebied van Darmo evacueerde, door Indonesiërs werd aangevalleu. Het convooi werd twee uur lang verde digd. De troepen drongen in eenige hui zen door. waar zij enkele vrouwen en kin deren onder konden brc-ngon. De Indonesiërs gebruikten handgranaten legon de voertuigen. Zes vrachtauto's, in welke nog vrouwen en kinderen zaten, ge raakten in brand. Het geschreeuw der in- zittendon klonk boven het schieten uit. Twee vrouwen en kinderen werden met zwaarden vermoord. Ernstige onlusten in Palestina Gisteravond hebben in Tel Aviv ernstige ongeregeldheden plaats gevonden. Deze relletjes waren een protest tegen de ver klaring van Bevin. Twee burgers werden gedood en 50 gewond. Vijf Britsche solda ten en 10 leden van de Palestijnsche poli tie werden gewónd. De menigte slak pu blieke gebouwen in brand en trachtte de brandweer te verhinderen deze branden te blussc'ncn. Auto's weiden met steenen be kogeld. Eerst nadat de Britsche militairen tusschen beiden kwamen en schoten loste, waarbij de omstanders enkele schoten in hun beenen kregen, werd het rustig. In Jerusalem was de toestand vrij rustig. Precies om 12 uilr gistermiddag begon de staking. De Joodsche illegale zender Ita- gayna deed een oproep aan alle Joden ter wereld zich te verzetten tegen de ge allieerde plannen. Joodsche studenten houden zich gereed om ten strijde te trek ken. De raad van de Arabische liga in Kairo vertoont zich zoer ingenomen met de plannen van Bevin. Palestijnsche kwestie Terwijl de Britsche pers de rede van Minister Bevin over de Palestijnsche kwes tie algemeen toejuicht, protesteeren zoowel de' Joden als de Arabieren tegen deze rede. De leider van de Wafdpartij in Egypte noemde de voorstellen van Bevin de groot ste bedreiging, die er nog ooit tegen de Arabieren geweest is. Volgens een A.F.P.-correspondent werkte de rede van Bevin op de Arabieren in Jeruzalem als een bom. De raad der Arabische Liga is in Kairo bijeengekomen. Zij besloot door den secre taris, Assam Bey, nadere inlichtingen in Londen en Washington in te laten winnen. Koning Faroek opent Egyptisch Parlement Koning Faroek van Egypte heeft de eer ste zitting van het parlement geopend met een rede, waarin hij o.m. zei „Egypte is vastberadener en eensgezin der dan ooit, waar het zich ten doei stelt alle belemmeringen van zijn onafhankelijk heid uit den weg te ruimen, hetgeen het terugtrekken van vreemde troepen, alsmede de verklaring, dat de Nijl-vallei een een heid vormt, in zich sluit. De Egyptische regeering onderhoudt zich met de Britse over deze zaak en doet al het mogelijke om onze verlangens te verwerkelijken en de best mogelijke resultaten ie bereiken." Volgens den koning beteekent de Arabi sche Liga het begin van een tijdperk van welvaart, grootheid en uitbreiding voor het Arabische volk. De gebeurtenissen in den Levant hebben, r.aar hij meent, aangetoond, dal geweld geen beslissende factor is. Fa roek verhief ook zijn stem tegen de Zionis ten en hij kondigde voorts aon, dat de regeering veel grond op voordeelige waarden ter beschikking van de kleine boeren zou stellen en de inkomstenbelasting in overeenstemming zou doen zijn me loonschaal. De bedoeling hiervan is verhooging den levensstandaard der slecht bedeelde lagen der bevolking. Aan hel parlement zullen voorstellen ge daan worden betreffende de uilvoering openbare werken tot een bedrag var millioen pond sterling. De regeering hoopt met Groot Britta lot overeenstemming te geraken, wat betreft de betaling van schuld aan Egypte. Bij het opsommen der geprojecteerde her vormingen noemde de koning o.m. de breiding van het aantal vliegvelden ei vergrooting van de bestaande. Engeland erkent Hongaarse regeering Oe opstand der Koerden - Duiischa oorlogsbedrijven worden vernietigd NIEUWS IN HET KORT De diplomatieke correspondent van „Daily Karald" meldt, dat de Angio-Amori- kaansche regeering erkenning van de nieu we voorloopige Hongaarsche regeering b:n- eenige dagen verwacht kan worden. De resultaten van de Hongaarsche verkia- zinengen hebben uilgewezen, dot daze vol komen eerlijk zijn gehouden. He! ni; kabinet kan daarom als werkelijk demo cratisch bestempeld worden. De erkenning der voorloopige Oostenrijk se regeering is nu een feit geworden. Kars en Ardahan bij So wj ets Armenië De weerstand, die de Koerden de Turlc- sche regeering bieden, wordf immer groo- >n de zaak is van meer belang, dan do Turken willen erkennen, aldus woordvoerder van de Armeensche Tacjnak- lartij. Deze partij is half illegaal. Zi voorstandster van het streven om de dis tricten Kars en Ardahan bij Sovjel-Areme- te trekken, maar steunt den opstand der Koerden evc-nwel nog niet, daar zij ne zou willen zien. dat niet slechts de Sovjet-Unie, maar ook do twee andere rooien den eventueel te veranderen sta- s erkennen. Ollicieren uit Sovjet-Armenië en commu nistische vrijwilligers vechten aan de zijde der Koerden. Einde van de Duitschs Oorlogsindustrie Uil Frankfort am Main wordt gemeld, dat het eerste groote Duitsche oorlogsbedrijf, op het Amerikaansche demiHlairisatie- pregramma voor Duitschland voorkomt, de rooklooze-kruit fabriek Kaufbiihren, Maan dag j.l. door 14 machtige explosies werd opgeblazen. Een-derde van het fabrieks complex. dat speciaal voor de kruitproduc- tie word gebruikt, werd vernietigd. De overgebleven gebouwen zullen dak- loozen herbergen. Nederland heeft op de conferentie voor schadevergoeding van Duitschland in Parijs een schadevergoedingscisch in gediend van f 35.725.000.000,—. Schadevergoedingseischen van Luxemburg De herstelvergoedïngen, welke 't Groot hertogdom Luxemburg van Duitschland eischt, bedragen 640 millioen dollar. De nijverheidsschade wordt geschat op 80 mli- lioen. De schade aan bosschen op 30 mil lioen. De monetaire maatregelen, die door de Duitschers werden uitgevaardigd, hebben Luxemburg ongeveer 200 millioen dollar gekost en de stoffelijke en lichamelijke schade beloopt ongeveer 3330 millioen dol lar. Verhoudingsgewijze is het Groothertog dom het land. dat het meest door den oor log werd geteisterd. Invasie in China Troepon der Centrale Chinesche Tegea- ring zijn de invasie begonnen op het schier eiland Sjangtoeng. Amerikaansche schepen brachten deze troepen naar Tsjingtao, de eenige haven op Sjantoeng, die niet in hel bezit der communisten is. Millioenen dakloozen in China s gouverneur van Shanloeng heeft ver- trd, dat millioenen menschen daldoos in zijn provincie. 200.000 personen ko- om van den honger. 30.000 soldaten den tot nu toe gedood. IN De Amerikanen hebben brieven bekend gemaakt, waaruit blijkt, dat Zwitserland in het geheim de nazi's geholpen heeft. Hel belreit hier een correspondentie tusschen den vice-president der Rcichsbank, Kuhl en den president Dr. Funk. Het Amerikaansche hoofdkwartier in Frankfort deelt mede. dat het Spaansche consulaat te Miinchon door de Amerikanen gesloten is. Alle papieren zijn in beslag genomen. Hel consulaat heeft in de laat ste drie maanden meer dan 100 valsche passen uitgereikt, die alle ten goede kwa men aan Duitsche nazi's. De secretaris is gearreslerd. Generaal Wedemayor, de bevelhebber der Amerikanasche troepen in China, heeft zich in een adres tot de hooge officieren van de regeering van Tsjoenlcing gericht en hun aangeraden' het landleger in te krimpen, doch de luchtmacht aanzienlijk uit te breiden. De Chineesche regeering heeft de be wering der communisten, als zouden de Chineesche (roepen door Amerikaansche piloten naar Mandsjoerije overqebracht zijn ontkend. Het geschiedt door Chineesche pi loten in door de Amerilcaanen volgens de leen- en pachtwet geleverde vliegtuigen. De atoomconferentie in Washington dert goed. In den aigeloopen nacht waarschijnlijk het eindcommunique bekend gemaakt worden. Attlee en Mackenzie King zullen waarschijnlijk vandaag naar Cana da vertrekken. Volgens een radio-uitzendinq uit Madrid van het Spaansche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft de Spaansche regee ring toegestemd in de benoeming van c heer Steppema als Nederlandsch gezant Spanje. Voorts heeft de Nederlandsche regeering de benoeming van den hertog van Lucar in Den Haag in de hoedanigheid van buitengewoon gevolmachtigd gezant, goedgekeurd. Harold Mack van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken is benoemd als Britsch politiek vertegenwoordiger in V/ee- John Erhardt wordt Amerikaansch ver tegenwoordiger. De Oostenrijksche regee ring zal binnenkort haar eiaen vertegen woordigers naar Londen en Washington Voor het concert, dat door het Londen Philharmonic Orchestra te Brussel gegeven werd, bestond overweldigende belangstel ling. Onder leiding van Sir Thomas Bee ches speelde het Londensch orkest de „Lon- densche Symphonicvan Haydn, do „Her- vormings-symphonie" van Mendelssohn en de „Vierde Svmphonie" van Dvorzack. Koningin Elisabeth woonde het concert bij. TRSIBüaia&L MBDDELByRQ Als le kwam op 15 Nov. voor A. P Leeuw, motorrijwieihersteller te Middelburg. Hij wordt ervan beschuldigd te heb ben gewerkt bij de Todtorganisali: en vrijwillig voor de Duitschers naa: Ocst-Pruisen te zijn gegaan. De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse. merkte op. dat i omstandigheden voor bovengenoemde ze moeilijk waren. De vader was N.S.B.-( Uit alles blijkt, dal de gezindheid van dc beschuldigde goed was. De jongeman kon niet onderduiken, aa gezien de geheele stad wist. dat zijn v der lid van ae N.S.B. was. Verdediger meende, dat vijf maanden interneering toch zeker wel voldoende was. Uitspraak over een week te Goes. Jahobus Leonardos van Have, machinist le Oost- en West-Souburg, werd omstrooks Juni 1941 lid van de N.S.B. Hij wordt er ver van beschuldigd werkzaam te zijn qe- st voor de anli-sabotagewacht te Mid delburg. Verdodiqer Mr. Vermaas. Ian Comelis van der Linde werd in 1939 lid van de N.S.B. tot April 1940. In Febr. 1941 werd hij opnieuw lid van Je N.S.B. lot omstreeks Febr. 1942. Bijzondere raad van cassafia De Bijzondere Raad van Cassatie heeft gisteren de zaak tegen den vroegeren bur gemeester van Wassenaar, ihr. de Blocq Schellinga, in behandeling genomen. Zooals men weet, was tegen hem levens lange gevangenisstraf geëischt wegens hulpvorioaning aan den vijand e. a. Ver dachte ontkende bijna alles en de advocaat fiscaal vroeg tenslotte bevestiging van het lis, dus levenslang. De uitspraak zal plaats hebben op 5 Dec. a.s. Verder besloot de raad O. van Wijk. uit Pijnakker, die veroordeeld was tot 20 jaar gevangenisstraf, doch -waartegen de pro- ur-fi3caal de doodstraf geëischt had, verdere rechtsvervolging te ontslaan Hij had behoord tot de Nederlandsche Landwacht en zou als zoodanig jacht ge maakt hebben op onderduikers. De Raad maakte de conclusie, dat de Nederlandsche Landwacht geen Duitsche militaire orga- 'satie was, waardoor de ten laste legging, dat verdachte in Duitschen militairen dienst gestaan had, kwam te vervallen. Hij had wel als lid der Landwacht voor de Duit schers dionst gedaan. Uitspraak over een week te Goes. Uitspraken van de zitling van 31 October. S. A. van Keulen, 3 jaar interneering mei verbeurdverklaring van zijn radio. S. Jobse, 3 jaar interneering. C. Willemse, 2 jaar interneering met ver beurdverklaring van hel vermogen. M. J. L. Hundersmarck. l'/z jaar S. A. van der Meulen, 3 jaar interneeri Allen werden ontzet uit hel recht openbare ambten te bekleeden en ont uit het kiesrecht. 0e zaak Blokzijl 5 Dec. valt de beslissing! Max Blokzijl is Woensdagmorgen voor het Hof van cassatie te 's-Gravenhage ver schenen. De verdediger concludeerde op .zuiver juridische gronden tot verwerping van het vonnis van het Gerechtshof. De advocaat-fiscaal, Mr. Lanr-emever. zeide, dat do doodstraf in dit geval zeker gerechtvaardigd is en sprak zich uit TEGEN verwerping van het vonnis. De uitspraak van den Raad zal op vijf December plaats vinden. Drinkwater uit zee Tal von Britsche piloten, zoo meldt Reu ter. die in zee gestort waren en daaruit zijn opgehaald, werden gered door het ge bruik maken van een apparaatje, waar mee men van zeewater drinkwater kon maken. Deze uitvinding was het resultaat van langdurige onderzoekingen door de wetenschappelijke onderzoeksaideeling van de admiraliteit. Op het einde van den oor log waren er 340.000 apparaatjes in pro ductie. Voorkeur werd gegeven aan de vervaardiging van speciale apparaatjes voor gevechtspiloten, welke apparaatjes ongeveer de grootte hebben van een zak- camera en elk een capaciteit hebben van l'.i liter drinkwater. Een speciale uitvoe ring van deze uitrusting is door het leger en de luchtmacht der vloot der Ver. Staten overgenomen. Middelburg herleeft ai» Na het Noorden van Middelburg kreeg het Zuiden en Zuidwesten, n.l. Tramsingel, Langevielesingel, het Zand, Seissingel ei Seisweg een beurt. De over hel algemeen netjes opgeruim de straten van het Noorden der stad vor men wel een groot contrast met die in dat gedeelte. Hier is de grond lager en het water is ook langer blijven staan. Zoo doende heeft de schoonmaakploeg, die de buurt van Noordweg en Veerschen weg bewerkte, de hier klaar liggende taak nog niet kunnen vervullen. De entree is wel erg droevig, als u een wandeling begint bij de Zandstraat. De huizen langs de Langevielesingel liggende tusschen den Bui tentuin en den Kouaekerkschen weg. staan alle nog in het water, terwijl de straat daar reeds is droog gevallen. Enkele hui zen zijn totaal vernield, en wat u ziet als u in de nog overeind staande woningen binnen tuurt, is treurig. Alles oven morsig en vuilde modder ligt centimeters dik op de vloeren, kasten zijn omgevallen, bed den zijn opengebarsten of drijven nog rond De groote wasscherij is geheel vernield en tegelijk verscheidene woningen die er naast stonden. De Burgemeester Dregmans straat en de Breeweg geven een geheel gelijk beeld. Hierbij komt nog, dat deze weg slechts droog is tot de eerste bocht. Daarna is alles nog water en vormt het aangespoelde drijfhout van de uiteenge slagen boerderijen in den omtrek een pon- Ion, waarop het echter zeer slecht loopen is. Alles ligt over en door elkaar. De Kerkstraat met de Ned. Herv. Kerk is eveneens droog, doch ook nog niet geschikt voor luxe schoenen, gezien de modder die ook daar de straat bedekt. Eon bewoner van deze straat stelde ons in staat een kijkje te nemen in zijn eigen dom, dat eens een „woning" was. Dak stuk. keuken stuk, zoldering stuk, ja het is eigenlijk eenvoudiger op te sommen wat er niet stuk was, want dat bleek te be staan uit een oude ioto in lijst glas wonder boven wonder ook nog heel een melkkoker, een emaillo schaaltje, en een klokje. Hel aangeboden experiment om oen wrakke ladder te beklimmen en den „zolder" met een bezoek te vereeren, werd afgeslagen, gezien den wankelen toestand van dit huisgedeelte. „Ja", vertelde de man op onze vraag, wat hij nog kwam doen in deze ruïne, „ik kom nog hel een en ander halen, dal nog bruikbaar is, voor ze het ook stelen. Al mijn gereedschap hebben ze gepikt, en nu haal ik maat weg vrat er nog te halen is. De woning zal wel worden afgebro ken. en het v/as zoo'n prettige woning". Zoo zijn er honderden tragische geschio- denisjos. die hier niet allemaal verteld kunnen worden. In de Jodengang namen wij het ïnitia- liel tot een gesprek met een oud boeren echtpaar, dat stond te kijken naar het water, dat daar nog over de gronden stroomde, waar eens een bloemisterij was gevestigd. „Ook hier zitten we nog aan 't strand", aldus opende hij hot gesprek. „Ja. zeil dat wel. vrij zullen het nie meer beleven, dat alles ier weg is", antwoordde het boer tje. „Zie je die stokken staan enoo ons bevestigend antwoord ging hij verder, „die heb ik nog geplant bie de dahlia's, 't wa- ren toch zukke mooie". „Woont u hier ook vroegen Het bleek, dat hij verder den Seisweg op woonde, ,.'t Water staat er nog 20 cm. in, en dat gaat nog niet Yreg. '1 Zal wel volgenden zomer worden eer we weer thuis zitten. Maar we moeten er ons maar in schik ken", zei het vrouwtje. En evenals bij onze vorige wandeling zagen wij ook hier weer blijden en vroo- lijke gezichten en vlijtige mannen en vrou- meisjes en jongens die boenden en poetsten en lachten en zongen. Wij mogen wol concludeeren. dal on danks alle toegebrachte schade aan roe rende en onroerende goederen, en ondanks do knauw die dc geestkracht van onze Zeeuwen heelt gekregen, toch onze leuze LUCTOR ET EMERGO victorie zal kraaien. Veel is beschadigd en moet hersteld, veel is ook vernietigd en zal nimmer terugkee- ren, maar na onze rondwandeling door drooggevallen Middelburg kunnen vrij toch tot het besef komen, dat voor Walcheren geldtWALCHEREN ZAL LEVEN. M.' 2? v' 0 Mr. van Kleffens op dc brug 0 0 De minister van Buitenlandsche diokwartierlje der regeering „Op de ft Brug" spreken over hel Handvest van San Fransisco. 0 Perszuivering De „Haagsche Kring", vereenigïng van Haagsche dagbladredacteuren, zond on langs een adres aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, waarin hij aandringt op spoedige wijziging en aanvulling van hel tijdelijk persbesluit 1945, opdat volgens de thans geldende bepalingen verschillende misstanden kunnen blijven voortbestaan, die zich thans in de perswereld openbaren. Uit dit adres halen we aan. dat onder deze misstanden worden genoemd Vooreerst de mogelijkheid, dal uitgevers van voormalige dagbladen geldelijk voor deel trekken uit de uitgifte van nieuwe bla den. Hel adres meent, dat hier de staat moet ingrijpen. De outillage en het kaïri- taal zou door den staat in beheer kunnen worden genomen, en de staat zou later daaraan een nieuwe bestemming kunnen geven. Het is absurd, zegt de Kring, dat de nieuwe bladen afhankelijk zouden zijn van de oude, thans verboden bladen. Vervolgens vraagt het adres, dat de be paling van het persbesluit 1944 weer wor de toegepast, volgens welke geen toestem ming lot verschijning worde verleend aan een blad of tijdschrift, dat schadelijk zou zijn voor een gezond perswezen, onder meer, omdat met de uitgave daarvan uit sluitend winst wordt beoogd, dan wel om dat door de uitgave niet in een beslaande behoefte wordt voorzien. Eindelijk is het verlangen van den Kring, dat geen toestemming worde verleend tot wederverschijning aan dagbladen of tijd schriften, waarvan leiding en personeel tij dens de bezetting zich al of niet vrijwillig in dienst hebben gesteld van de Duitsche propaganda, zonder bij voortduring ernstige ^gingen tot sabotage te hebben onderno- De Kring hoopt, dat de Commissie lot Perszuivering bevoegd moge worden om in deze gevallen in te grijpen. Onzerzijds kan hier slechts aan worden toegevoegd, dat het leit, door het adres ren gebracht, hoe vele nieuwe, vroe ger illigale, bladen nog worstelen met een gebrekkige outillage, inderdaad voor ver schillende vroeger illegale bladen nog de werkelijkheid vertegenwoordigt, tervrijl toch regeeringszijde is verklaard, dat juist deze door de overheid te paard moeten worden geholpen, omdat zij gedurende den bezettingstijd getoond hebben ware vader landers te zijn. Het is inderdaad noodza kelijk, dat de nieuwe Commissie tot Pers zuivering de bevoegdheid krijgt om deze anomalieën recht te zetten. Red. Rusland en het toezicht over Japan Rusland heeft een voorstel gericht tot de adviescommissie van het Verre Oosten. Volgens dit voorstel zou een geallieerde raad van toezicht over Japan moeten wor den ingesteld, waarin ook Rusland zitting >ten hebben. Byrnes heeft verklard, dat op dit voorstel niet kan worden inge- NIEUWE BONNEN Voor de tweede helft der 12e periode 1945 in met 24 November 1945) voor het Zuiden des lands. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA. KB, KC 512: No. 155, 250 aram Grutterswaren. No. 156, 200 gram Zout. No. 157, 250 gram Jam. No. 158, 250 gram Peulvruchten. No. 159. 100 gram Vermicelli, Pudding poeder, enz. No. 160, 210 gram Ontbijtkoek. No. 161, 100 gr. gedr. Zuiavruchten. No. 162, 150 gram Vleesch. No. 163, 164, 2 kg. Aardappelen. B 15, 1 kg. Aardappelen. A 16. B 16, lis liter Melk. C 16, 3'/z liter Melk. Bonkaarten KD, KE 512 No. 250, 250 gram Grutterswaren. No. 251, 200 gram Zout. No. 252, 250 gram Jam. No. 253, 100 gram Vermicelli, Pudding poeder, enz. No. 254. 210 gram Ontbijtkoek. No. 255, 100 gr. gedr. Zuidvruchten. No. 256, 150 gram Vleesch. No. 257. 1 kg. Aardappelen. No. 258. 6 liter Melk. Toeslagkaarten M 512 M 48 Vleesch, 100 gram Vleesch. M 48 Aardappelen, l'.z kg. Aardap. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Nov. a.s. van des middags 12 uur al worden aebruikt, roei uilzondering van do bonnen voor vleesch, melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van 19 Nov. mag worden afgeleverd. Deze week wordt wederom 1 kg. aard appelen per persoon meer verstrekt aan personen van 4 jaar en ouder. Dit kilo gram extra is bestemd om oen voorraad te vormen. Men beware deze 1 kg. aard appelen. De aardappelbonnen met opdruk „Land" zijn niet geldig in de stadsgebieden. Bij deelneming aan maaltijden der Cen trale Keukens moeten aldaar de bonnen 162 ol 256 voor vleesch en bon 163 voor aardappelen worden ingeleverd. Zellverzorgers voor graan, vleesch, melk ol aardappelen moeten op door don distri- butiodienst te bepalen dagen aldaar de bonnen voor die artikelen, waarvoor zij onder de zeliverzorgingsrogeling vallen, in leveren. Zeeland vóór de bevrijding „Stille, ier rccinCn|cgcnover zifeeT"Engclscbc piloot, doe de voordcure is van 't slot. dan kan na ncena hier iouus sta ppc." Tc verwonderd over deze medcdecling om daar- ïan voldoende nandacht te schenken, loopr dc toc- jesprokene naar dc voordeur, doet de grendels er if, draait de sleutel om en kijkt voorzichtig den «eg op. Niets tc zien, zoo ver het oog reikt' land, rust. stille. Mcricn steekt den weg over. duikt in de sloot en -egt zachtjes tegen den vliegenier: „comc in. Zoo goed en zoo kwand at» 't gaat, vcr'clt Me ien den piloot, dat ie veilig is voor dc motten cn acsprcckt met dc anderen, wat cr tc doen volt. Een dik half uur later zit Mcricn dan bij een wdcrgrondsch werker op dc kamer, 't Is een kennis ran Willem, die 'm vnnk in Goes ontmoet cn wet vcct dat hij non 't juiste adres is. De belevenissen vorden verteld, cn geen vijf minuten later t, Mcricn .-oor hij oorspronkelijk naar dc stad zon gaan. Hamstra. dc ondcrgrondschc werker, weet, hoe .ij dergelijke rankjes moet aanpakken. Direct wor- Piet moet zorgen voor dit. Gcrrit voor dat. Ben voor weer iets anders en Wissel zorgt wel voor het P. B. Hans gaat race om den vliegenier tc lotograleeren en als tolk op tc treden, cn reeds gerjongen bij dc familie aan tafel. Inmiddels was echter gebleken, dat Etmcr, zoo heette onze Amerikaan, pijn in z'n borst bnd, waar schijnlijk door den val mei dc parachute. Nu is Tcpas er echter öfik nog. dus deze wordt ingelicht cn haalt een vcr-touwd nrr» erbij in z'n motor. Een rib blijkt gekneusd tc zijn. gunt wel eer over. gelukkig geen edele dcclen geraakt. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1