VRIJE STEMMEN leuwe Indonesische regeering gevormd 2e JAARGANG N UMfvïüK 314 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 15 November 1945 Algemcenc Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur J. Kockebaltker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg Kortedclft 44. Imiesvïeuw mei Minister-Pres. Sharir Gen. de €5®uISe tot president gekomen De nieuw gevormde Indonesische regeo- ring ziet er als volgt uit Sjarir, minister-president, Binnenlandsche Zaken a. i., Buitenlandsche ZakenAmir Sjariioedin, Binnenlandsche Veiligheid en Inlichtingen c. i.Soenario, Financiën dr. Abdoel Karin, VerbindingenDr. Moelia, OpvoedingDr. Soewandi, JustitieDr. Adjidarmo, Sociale ZakenDr. Damasa- tiawan. GezondheidDr. Poetoehena. Pu blieke Werken Hadji Rasjidi, Minister zonder portefeuille. Dr. Soenario heeft te Leiden econi gestudeerdDr. Abdoel Karim studeerde te Dellt Dr. Moelia, ook voor den oorlog bekend als nationalist, promoveerde te sterdam, evenals Dr. Adjidarmo Dr. Dar- masatiawan studeerde medicijnen te Lei- denDarmawan studeerde te DelftDr. Poetoehena. die aan de technische hooge- school te Bandoeng studeerde, is de eenige Ambonnees in hel „kabinet"Rasjidi stu deerde te Cairo. De meeste leden zijn rul veertig jaar oud, Intervieuw met Sharir Banditisme moet worden onderdrukt Een A.F.P.-dorrespondent heeft een teiview gehad met den nieuwen minister president Soetan Sharir, waarin deze ver klaarde, dat de eerste taaie van de nieuwe regeering zal zijn hot banditisme te onder drukken en de jeugd weer onder haar gezag te brengen. De nieuw regeering, zoo zeide hij, zal verantwoordelijk zijn aan het volk en aan den president Soekarno. De grondwet zal veranderd worden, zoodra verkiezingen zijn gehouden. Sharir noemde de verkla ring van de Nederlandsch-Indische regee- rïng onvoldoende. Op een vraag, wat hij in het algemeen dacht van do besprekin gen tusschen Indonesiërs en Nederlanders, verklaarde hij, dat het geschil tusschen deze twee volken niet zoo groot is. als men zou kunnen denken naar aanleiding van de ernstige wanordelijkheden van het oogen- blik. Volgons hem staan de Nederlanders, die een Japansche bezetting hebben ondergaan, dichter bij de Indonesiërs, dan de anderen. Over Van Mook zeide hij, dat deze vóór denoorlog bekend stond als de meest vooruitstrevende Nederlander in de voor uitstrevende kringen. Gen. de Gaulle president der voorloopige Franse regeering Namens do M.R.P. werd hot woord qe- voerd door Toilgonnamens S.F.I.O. door Vincent Auriolnamens de communisten door Jaques Duclos namens de rechtsche groepen door Louis Dumat en namens de radicaal-socialisten door Herriot, die zich beperkte tot de mededeeling, dat de radi caal-socialisten hun stom zouden uitbren gen op generaal De Gaulle. De Gaullo werd gekozen met SSS slem- men, 1 lid der vergadering onthield zlich van stemming. Churchill in Parijs De Académie des Sciences Morales et Politiques heeft een receptie gehouden ter eere ven don aldaar vertoevenden Win ston Churchill. Op de begroelingsrede van Charles Rou-.: antwoordde de Britsche oud-pre: in het Fransch. Vervolgens word hem de gouden medaille van 't Institute do France, do hoogste onderscheiding, die deze instel ling verleenen kan, aangeboden. Vorder heeft Churchill de lunch gebruikt met generaal De Gaulle. Verder ontmi hij de Fransche politici Leon Blum, Paul Reijnaud, Louis Marin en Herriot. Amerika's politiek in China Naar een correspondent van de Times meldt, heeft generaal Wedemeijer, de Ame- rikaansche opperbevelhebber in China, eenig licht geworpen op de politiek de Ver. Staten aldaar, door te verkia dat allo Amerikaansche strijdkrachten gen het voorjaar uit China zouden worden terug getrokken. Er zou slechts een mili taire missio achterblijven, die het leger, de vloot en do luchtmacht zou vertegenwoor digen. Zij zal 2000 tot 6000 man sterk zijn en behulpzaam zijn bij de opleiding en de organisatie van de Chinecsche legermacht. Toepassing van de atoom-energie Een groep Fransche theoretici en in genieurs maakt bekend, dat men er in qe- slaagd is een toestel te vervaardigen, ce- baseerd op het beginsel van vrijmaking van atoom-energie. Dit toestel zou oen omwenteling teweeg brengen in de auto mobiel-industrie. Het apparaat zou in staat stellen tot lasschen met ..atoom-waterstof". De onderzoekers beweren, dat proeven hebben uitgewezen, dat door hel gebruik van hun vinding 20 pet. minder benzine voor auto's noodig zal ziin dan vroeger. Bovendien zaldo auto een grootere snel heid kunnen ontwikkolen, zich gemakkelij ker laten hanteeren en minder geruisch maken. Wereldcongres van Vakvereenigingen Dc geallieerde persdienst in Duitschland deelt mede. dat zes vooraanstaande per soouiijkheden uit het wereldcongres ven vakvereenigingen binnenkort een bezoek aan Duitschland zullen brengen teneinde betrekkingen aan te knoopen met de Duit- sche vakvereenigingen. Resolutie van de Independent der Labour Party Do nationale parliiraad van de indepen dent Labour partii heelt gisteren in Londen een resolutie aangenomen, waarin het on middellijke terugtrekken van alle Europee- sche noepen uit Indo-China en Indonesië werdt gevraagd, en tevens van alle Bri' sche troepen uit Britsch-Indië, Ceylon. Bir- en Malakka. In do resolutie wordt ge zegd. dal de partijraad eischl, dal do prir- van hot Atlantische handvest onrntd- dellük en volledig zullen worden toegepc,: op alle koloniale volkeren die hun vrijheid wenschen. Ook wordt gevraagd Honkong onmiddellijk aan de Chineescho repubüi terug te geven. REUTER. VAN HIER EN DAAR Nicolas Flachkow is benoemd tot volks commissaris voor induslrieele aangelegen heden in de Sovjetunie. Volgens 't Joegoslavische persagent schap wordt oflicieel uit Boekarest gemeld, dat een aantal personen, onder wie Const. Bratianoe. voor de rechtbank zullen wor den gedaagd in verband met de relletjes te Boekarest op 8 Nov. j.l. In de Britsche zono in Duitschland zijn tot dusverre 7000 van de 13.000 scho len heropend. Met ingang van 18 Nov. a.s. geldt voor geheel Duitschland wederom den mid- del-Europeeschon tijd 1 uur vóór bij gem. Greenwich tijd welke lol 1 April 1946 zal golden. Het lersche Hoode Kruis hoeft het Fransche Roode Kruis een volledig ge ïnstalleerd ziekenhuis geschonken. Tijdens het wereld-jeugdcongres te Lon den hebben socialistische afgevcardigdi besloten, dal de „socialistische jeugdinler- nationale" haar eerste congres na den oor log in Februari of Maart 1346 te Parijs zal houden. Arabische leiders en vertegenwoor digers van het „Jewish agency" in Pale stina zijn tot een bespreking met den mili tairen regeeringsvertegonwoordigor uitge- noodigd. Maarschalk Zhukov heeft de ontbindin- n van het Duitsche Roode Kruis in de Russische bezettingszone van Duitschland bevolen. Denemarken zal deelnemen aan dc be- tctting van Duitschland. Begin volgend jaar zal een Deenschc divisie bestaande uit ruim 11.000 man aan de bezetting van Duitschland gaan deel nemen. Zij zullen door de Britsche regeering van uniformen cn wapens worden voordien. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft besloten de Oostenrijksche regccring van Dr. Renner te erkennen. Eerstdaags wordt de luchtlijn Chicago- Londen geodend. De federatie van den arbeid in Nieuw- Zecland heeft bcslc-tcn zich bij de nieuwe wereldorganisatie van vakvereenigingen aan te sluiten. Gen. de Gaulle heeft verklaard de nieuwe Fransche regccring tc zullen vormen over eenkomstig den wensch van de nationale vergadering. Men verwacht dat alle drie partijen door een gelijk aantal ministers :ullen vertegenwoordigd worden. De besprekingen tusschen Pres. Truman. Atclee en Mackenzie King duren nog steeds Radiorede van Minister Lieftinck Moreels wins! der cieldsoneerihg Jn een gehouden radiotoespraak over de ;eldsonecring heeft de minister van Finan- :ïen allereerst de oorzaken besproken van de krappe toemeting van nieuw gold. Als moreele winst der geldsaneering noemde do minister hol nog steeds toenemend aan bod van arbeidskrachten, en in de tweede piacts den zwaren slag, die aan den zwar ten handel was toegebracht. Ook de eco- lischs gevolgen der geldsaneering ga- reden tot voldoening, ot nu is is f 200 millioen aan bankpa- in omloop gebracht en naar schatting it het dubbele van dit bedrag op de girale rekeningen. Tesamen geelt dit een circulatie, afgo- jn van de zilverbons en het zinken geld in ruim 2.5 milliard. Daar do waarde in het volksinkomc-n geraamd wordt op milliard, staat de geldcirculatie tegen over dit laatste als 1 2. Geen vrees b'o- hooft te bestaan voor een blijvende schaarschto aan papiergeld en dit laatste :al ook niet hooger worden gewaarderd dan het girale geld. Wanneer kleine zaken in moeilijkheden komen, door gemis aan bedrijfskapitaal, ten ruimere deblokkeering kunnen wor den toegestaan. TFUBUKAAL GOES Voortzetting zaak Gebr. Siepman Als getuigen kwamen verder phons Houtman. Deze verklaarde, dal do Gebr. Siepman ondergrondsch werk ver richtten. Ook zonden zij pakjes naar hot personeel dat naar Duitschland was ge stuurd. Eveneens werden onderduikers ge holpen. Getuige Burger had in Duitschland pak jes gekregen van Gebr. Siepman. Pieter Schrijver, typograaf, kon niets ver klaren over oen pro-Duitsche houding van Do Munck, daar getuige zich in Duitschland bevond. Ook Schrijver oniying pakketten in Duitschland. Hierna kwam de verdediger van Willem Siepman, Mr. Kuipers, aan het woord. Bij de behandeling van deze zaak, ver klaarde Mr. Kuipers, 'is de jongste firmant niet in het spel gebracht. Hel geheele ver loop van de zaak heeft aangetoond, dat voor een beschuldiging van lid der N.S.B. en hulp aan den vijand bij dezen firmant geen sprake is, aldus Mr. Kuipers. Willem Siepman telde, volgens verdedi ger, niet mee in de zaak. Het eonige wat hem ten laste kan wor den gelegd is een slappe houding. Als ver ontschuldiging voor hot donateurschap van de N.S.B. kan gelden, dat voornoemde be schuldigde reeds in Februari 1942 van de donateursüjst geschrapt werd. Tenslotte grond verdediger de straf van een jaar lang genoeg voor iemand, dio bovendien zwak van gezondheid was. Mr. F, W. Adriaanso trad op als verde diger voor Andries Siepman. Hij noemdo verdachte een zeer ijverig en actief zakenman, die zijn bedrijf tot een der beste zaken van Goes heeft gemaakt. De Duitschers zochten steeds de beste zaken uit, zoodoende raakte Siepman in hun vaarwater. Beklaagde heeft zich vor- dor afkeurend uitgelaten over hel blad. dat in zijn zaak werd gedrukt, tegenover meerdere personen. Verdediger hekelde de houding van het personeel die niet erg afweek van het gedrag der werkgevers. Tenslotte werd bepaald, dat do uitspraak op 21 November zal plaats hebben. Gepensionneerden en zij. die kunnen aantoonon over onvoldoende middelen uit andere bronnen te beschikken, zullen nu inplaals van f 50, f 100 in de veertien dagen in contanten kunnen onlvangsn. Ten aanzien van de oorlogsslachtoffers zal gebruik kunnen worden gemaakt van do tegemoetkoming wegens oorlogsschade. Do opbrengst der komende vermogensbe lasting in den vorm van een heffing ineens op do tijdens den oorlog verkregen ver- ïncgensvermeerdering wordt ruw op 4 mil liard gulden geschal. De voorgenomen slaatsleening zal den vorm hebben van een inschrijving op een bijzonder grootboek met een rentevoet van 3 procent. Behalve grootboekinschrijvingen zullen ook spaarcertificaten worden uitgegeven. De hervatting van het kapitaalverkeer heelt de volle aandacht van don minister. Voor het maken met een begin van beperkt beursverkeer, liggen de voorwaarden gun- Mgr. J. P. Huibers 70 jaar Vandaag wordt Mgr. J. P. Huibers. Bis schop van Haarlem, 70 jaar. Ongetwijfeld zullen velen deze gelegenheid aangrijpen om den kerkvorst van hun hoogachting on waardoering te doen blijken. Mgr. J. p. Huibers werd in 1875 te Amsterdam qobo- ren, studeerde aan de seminaries Hagoveld en Warmond en werd in 1899 tot priester Eerst werkte hij te Moordrecht, waarna hij in 1902 naar Leiden werd overgeplaatst 3 jaar later werd hij benoemd tot leercra.- van het seminarie Hageveld. In 1917 werd Prof. J. P. Huibers benoemd tot bouw-pa- Sfoor (e Amsterdam, Onze Lieve Vrouwe van altijddurenden bijstand, chasseslraal. In 1928 volgde de benoeming tot Deken van Hoorn. Daar bleef hij tol hij in eind 1935 tot Bisschop van Haarlem werd be noemd. 11 Februari 1938 geschiedde rle consecratie in de kathedraal te Haarlem. Mgr. J. P. Huibers heeft zich, ook door zijn arbeid in do oorlogsjaren, veel sym pathie en achting Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepente Heerlen (toez.), 8e pred. pi., J. P. van Steenbergen le Biezelinge, Prijs voor Letterkunde A.F.P. meldt uil Parijs, dat de nieuwe prijs voor lelerfcunde, de Prix des Cri tiques, bij de eerste stemming werd toege kend aan Romaln Garri, schrijver van het boek „Education Europienne". Dc prijs, die bestemd is voor een na de bevrijding uitgegeven werk, bedraagt Frs. 100.000. Romain Garri, de winnaar van den prijs, is officier-vlieger, die reeds op 18 Juni 1940 dienst nam in hel leger van generaal De Gaulle. Besprekingen tusschen het N.V.V. en E.V.C. Dinsdagmiddag is te Amsterdam e conferentie gehouden tusschen vertegen woordigers van hot N.V.V. en de E.V.C. over de mogelijkheid om te komen tot een gemeenschappelijke vakcentrale. Besloten werd een memorandum samen te stellen, dat als basis zal dienen voor een volgende bespreking, welke 1 December a.s. zal houden worden. Zwarte handel is gif handel De zwarte handel, beter met den naam „gifhandel" betiteld, dient zoo intensief mo gelijk bestreden te worden. Binnenkort zal clan ook een groote actie op touw worden gezel om dit euvel voorgoed den monster lijken kop in te drukken. Zoo zullen de gifhandelaren zwaar wor den aangepakt. De strafmaat zal zeer be langrijk worden uitgebreid, zoodat zij even tueel de volle consequenties van hun a- sociaal gedoe zullen hebben te aanvaar- Oek het publiek dient aan dezen strijd, die immers voor zijn eigen belang wordt gevoerd, zijn volle medewerking te geven. Niets moet worden nagelaten om den gifhandelaren hun economisch en moreel ondermijnend werk onmogelijk te maken. Do opsporingsambtenaren zien zich, bij de bestrijding van alle economische over tredingen en misdaden, voor een zware laak gesteld. Het publiek kan deze verlichten, wan neer hij alle door hem geconstateerde over tredingen aan een der onderstaande adres sen aangeeft. De opsporingsdienst van het Directoraat- Generaal van do Prijzen in Zeeland, be slaat uil een Districts-Commando, met aan hel hoofd een Districts-Commandant en ver der meerdere afdeelings-commando's, met aa nhot hoofd een Afdeelingscommandant. Het Districts-Commando voor de provin cie Zeeland is gevestigd te Rotterdam, Gouvemestraat 133. De afdeelingen zijn gevestigd te Goes, Leliestraat 68 Oostburg, p.a. Nieuwstr. 32, Terneuzen Terneuzen, Nieuwstraat 32 Zierikzce, Oude Haven D 416. Afstammeling van Napoleon overleden Te New York is op 67-jarigen Jee/lijd overleden Jerome Napoleon Bonaparte, een afstammeling van Napoleon aldus con bericht van Radio Parijs. Het is waarschijnlijk, dat dit borirht in overre onjuist is, dat de overledene niet n afstammeling is van Napoleon, maar :n diens broeder Jerome, wiens eenige 3n, Jerome Napoleon Bonaparte, zich te Baltimore gevestigd hoeft en daar in 1870 rerleden is. In dezen-.tak der Bonapartes bleef de :am Jerome Napoleon gehandhaafd. Een kleinzoon van den koning van Weslphalen speelde omstreeks de leatste eeuwwisse ling een rol in de politiek der Ver. Staten, waar hij in de jaren 1905—1908 minister van Marine was. UIT STAD EN LAND Naar wij vera cm en zullen de minister van Binnenlandsche Zaken Bcel, en dc minister van Openbare Werken Ringers, Vrijdag in Middel burg besprekingen voerfen over den wederopbouw vaa Walcheren. Zaterdag zullen zij een bezoek aan verschillende deelcn van het eiland brengen, o.a. aan Souburg, de Nolledijk en Wcstkapelle. De Katholieken in de Ned. Volksbeweging In „Do Stom", het uitnemend geredigeer de Roomsch-Kathoüeke orgaan voor de zuidelijke provinciën, is een discussie aan den gang tusschen de redactie én een in zender. den heer J. M. ten Holder. Het gaat hier om de eischen die in het huidige tijdsgewricht moeten worden gesteld aan het deelnemen aan den politieleen strijd in ons vaderland. Zooals men weet. zijn er in de Nederlandsche Volksbeweging ook veel Katholieken. Onder deze zijn er. die het volgende standpunt innemende Ka tholieke Staatspartij neme deel aan de verkiezingen met eigen candidaton. Zij trachte evenwel met andere partijen tot een gemeenschappelijk urgentie-program te komen en stelle dit program dan bij de verkiezingen centraal. O.a. heeft Prof. de Qua-/ dit verdedigd. De heer Ten Holder behoort tot een an dere groep van die Katholieke leden der Nederlandsche Volksbeweging. Deze groep propageert een opgaan in een nieuwe par tii, en een ophelfen van de Katholieke Staatspartij. Zij wenscht één groote porso- nalistisch-sociaüstische partij, laten wij het noemen een Labour Party, want zooiets wordt bedoeld. Met veel argumenten wordt in een twee tal hoofdartikelen door den heer Ten Hol der dit standpunt toegelicht. De redactie teekent hierbij aan, dat zij gaarno hem daarvoor plaatsruimte afstaat, maar laat voorop gaan, dcL naar bekend, haar op vatting is de katholieken treden zelfstan dig bij de slembus op. doch zoeken de grootst mogelijke samenwerking met de daarvoor in aanmerking komende groepen, liefst door middel van een gemeenschappe lijk urgentie-program, dal een radicaal vooruitslrevc-nd beleid ook voor do toe komst mogelijk maakt. Het is wel opvallend, dat deze tenden- zen in verschillende groepeeringen nu aan den dag komen. Er is dus nog een zoeken naar den juislen weg. Het doel is voor velen bekend, een radicaal-vooruitstrevend beleid, zooals de redactie van „de Stem" het hier uitdrukt. Maar met welke midde len is dit doel te bereiken Eén groote partij waarin allen opgaan Ot alleen samenwerking van alle partij en, die ditzelfde doel Irachten te bereiken, liefst op eenzelfde urgentie-program In ons vaderland komt deze tweede mo gelijkheid vooral hierop noer. dat onder invloed van de Nederlandsche Volksbewe ging sociaal-democraten en Roomsch-Ka- tholieken samengaan, en dat daarbij talrij ke andere groepen zich aansluiten. Naar onze meening zal dit thans het eenig bereikbare zijn. Red. Goes Dinsdagavond kwam de Tijdelijke Ge meenteraad in spoedzitting bijeen. De kwestie der noodwoningen werd op nieuw behandeld, aangezien hot gemeente- bestuur voorstellen had ontvangen betref fende do levering van 40 Finsche houten noodwoningen. Ondanks hel feit. dat ge- detciileerdc- plannen over deze woningen neg ontbreken, stelden B. en W. voor, op deze plannen in 1e gaan, te meer daar zij do garantie hadden ontvangen, dat deze weningen 10 jaar mee konden. Wethouder De Rco wees op de urgentie van het pro bleem. Overbevolking en hygiëne maak ten handelen noodzakelijk. Gelijk met de 'rage van noodwoningen, zooals in de zitting van 30 October werd behandeld, zal zich ook in deze kwestie wenden tot het Rijk. Het voorstel word aanvaard. Wethouder Van Mello deelde mede, dat het gemeentebestuur de kwestie van den aernissewog ernstig bestudeert. Als tweede punt word de gasprijs be handeld. De kosten, gemaakt door de gas- labrick, zijn zeer hoog. Hel gemeentobe- r deelde mede, dat de prijs van hel met oen cent moest worden verhoogd. De Raad ging hiermee accoord. Naar aanleiding van een vraag van den heer Polderman, in de vorige zitting ge steld, werd medegedeeld, dat technische verbeloringen aan het badhuis zeer mooi- waren uit te voeren in den huidig sn toestand. De heer M. Franken opperde leens meerdere bezwaren over het bad huis. Aan de inrichting zouden enkele ge breken kloven. Spreker noemde het een ze boel". Woth. van Melle verklaarde, er geen sprake was van onreinheid. Hij ging zelf meerdere malen controleeren. De heer Franke vestigde de aandacht op de halte van de autobussen bij het porkeerlerrein. Deze halte is levensgevaar lijk, aangezien zii aan den grooten weg is gelegen. B. en W. zouden ook deze kwestie on derzoeken. Hierna werd de zitting gesloten. Zeeland vóór de bevrijding tijlcn dik in dc luch En op hetzelfde nu nrst vanaf den gr on ij gebrek aan benzin. Tenslotte ir afzei, glijd! 1> :n dood blad •r snijdt bel zichzelf o> nt hij kan helpt ook niet», I van het zoeklicht vangt lijdelijk omlaag. Waar zal hij gerecht ^komen l^la nog BelgiO. ol Frankrijk. of Duitsohlund Don een bonzende sljg ia z'n hoofd, ah zijn op getrokken voelen dc narde raken, en langzaam zakt nchtige niassn. En dan mets nicer. Gchikkig I» er loos achter l.cm neerzakt. Ving dot ding nfgcge»pl en nu qcprobeerd op den vasten grond tc komen. De massa, waarin hij nu stoot, geeft mee, slobbc- rend trekt hij z'n voet uil een gal en stapt vooruit, en na een kwartiertje ploeteren staat ie op Heviger bodem. Daar is een .loot. Met zijn rechterhand grnnft hij een gal in denz ijknnt. onder een over hangende kluit, cn verbergt dunr z'n pnpieren cn revolver. Loopt lang» de sloot tot ann een hek cn opeen» it. daar een verharde weg onder r.jn voeten. Rondom Maan overal palen in 't Innd,^ en daar groep lmomen, een kerktoren. Hij begint tc loopen over den weg. steeds op dien toren af. Steekt een stuk land over, dat omge ploegd is, over een sloot, bouwland met een gewns erin. en als dnn eindelijk een schuurtje voor hem staat, wringt bij dc deur open. die knarsend op een pnar roestige hengsels hem ruimte laat naar

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1