VRIJE STEMMEN De strijd om Soerabaja duurt voort Middelburg herleeft Jongere predikanten laten zich hooren Daarin wordt gevraagd benoemen, die een samensproking zal heb ben met allo groepen, die den strijd voor een democratische socialistischo orde wil len voeren, en tot een partij van den ar beid willen komen. De bedoeling is, on geveer een organisatie te krijgen gelijkend op de Labour Party in Engeland. Als groe- zulk t samenspreking i het aanmerking zouden komen worden adres gonoemd de Nederlandsche Volks beweging, minderheidsgroepen bij de R.- Katholieken en orthodox protestanten, de vrijzinnig democratische groep. Er liggen thans, zoo meenen de ondertekenaars, groo- to kansen voor een nieuwe Nederlandsche partij van den arbeid. Zij hopen, dat de S. D. A. P. deze kansen benutten zal. Als bezwaar tegen de toetreding en masse van nu buitenstaande groepeerin gen tot de S.D.A.P. noemt de brief, dat het verleden van de S.D.A.P. gebonden is aan tradities van rationalistischen aard, en aan een oriëntatie op den strijd van de arbei dersklasse alleen, terwijl thans in groote kringen ook buiten de arbeidersklasse de noodzakelijkheid wordt ingezien van een sociaal-economische orde in socialistischen Als voorbeelden worden genoemdde Labour Party had steeds een levend con tact met Kerk en Christendom. Bij de S. D. A. P. klonk de leuze„Godsdienst is pri vaatzaak". Het vraagstuk „republiek of monarchie" was in de Labour Party nim mer een kwestie. Voor de S.D.A.P. was dit vroeger een punt van discussie. Hier door was de mentaliteit van de vooroorlog- sche S.D.A.P. niet geschikt voor een groo te Labour Party als thans wordt bedoeld, en deze mentaliteit werkt nog na, oordee- len deze jonge predikanten. Het streven naar samenwerking om een sociaal vooruitstrevend program te verwe zenlijken komt in dit schrijven d.udetip: let uiting. De consequenties die Ds Bvskes en Prof. Miskotte en anderen hebben getrok ken worden hier nog niet aanvaard. Men schen band tusschen genoemde en ande re groepeeringen, on wenscht. del de S. D. A. P. daartoe niet alleen hel initiatief neemt, doch ook bereid moet zijn, in een dergelijke grootere organisatie op te gaan. Met spanning zien wij het antwoord van het voorloopige partijbestuur der S.D.A.P. tegemoet. Het dunkt ons niet zeer waarschijnlijk, dat deze partij zo spoedig reeds als hier wordt verwacht, tot opgaan in een ruimere organisatie zou komen. De toekomst van zulk een organisatie is daartoe nog te vaag. Red. Blijkens een mededeeling in het orgaan der Nederlandsche Vereeniging A.V.O.. gaat de regeering zich bemoeien met de voorziening van kunstledematen. In verband met het groote tekort daar aan zal hij bemiddelend optreden met be trekking tot het invoeren der voor de Ne derlandsche industrie benoodigde grond stoffen daarvoor, alsmede hot invoeren der gerecde onderdooien, welke hier te lande kunnen worden gemonteerd. In verband hiermede zullen eenige ortho- paedische instrumentmakers worden uitge zonden om in de betreffende Engelsche fa brieken vertrouwd to worden gemaakt met do nieuwste uitvindingen op dit gebied. In een redactioncele beschouwing zet het hoofdbestuur der A.V.O. do noodzake lijkheid uiteen om meer dan ooit juist nu pal te staan voor de arbeidsrechten van lichamelijk of geestelijk misdeelden. De maatschappij moet alle arbeidskracht van alle leden benutten. En er schuilen onder de lichamelijk of geestelijk gebrek- kigen te veel arbeidsmogelijkheden, dan dat de Gemeenschap zich het verlies daar van zou kunnen veroorlooven. Tenslotte zet Mej. Dr. S. Joles haar inte ressante artikel voort over de ervaringen met oorlogsneurosen in Engeland. H.M. de Koningin heeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan de R.A.F. ten toonstelling „Vleugels der Victorie" in de Bijenkorf te Amsterdam. Hare Majesteit, die o.m. begroet werd door den wnd. burgemeester van Amster dam, den heer F. de Boer en de ambassa- dours der Vereen. Staten en Engeland, in specteerde buiten het gebouw een eere- wacht van de Nederlandsche luchtstrijd krachten. Group-captain Lucas van de R.A.F. leid de de Koningin rond op de tentoonstelling, waarvoor H.M. zeer veel belangstelling toonde. 2c JAARGANG NUMMER 313 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 14 November 2945 Algcinecne Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Bcerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie eu Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middell Kortedelft 44. Strenge behandeting van Japan. Onrust in Spanje. Ontevredenheid! iin Curacao Het bestuur van Japan Een hevige aanval der opstandelingen, gesteund door gevechtswagens, werd door artillerievuur uiteengeslagen. Radio Soerabaja heelt weer een beroep gedaan op Amerika, China en Rusland, om tusschenbeide te komen in het conflict Aan de leiders der godsdiensten werd verzocht te helpen bij het vergiftigen van drinkwater. Toont geen genade voor do 'crijgsgevanganen. werd in de uitzending Half 1 gistermiddag bedroegen de offi- cieele Britsche verliezen I gesneuvelde en 9 gewonden. Het aantal vermisten is niot opgegeven. Gisternamiddag werd de hulp ingeroe pen van de luchtmacht door het leger in Soerabaja, en brachten Dakota's munitie. Deze vliegtuïgon namen een 40-tal gewon den, mcerendeels van de gevechten op 28 October mee terug. Hoe zwaar de strijd wel is blijkt uit het feit. dat vrijwel alle hoofdofficieren der 9e brigade gedood of vermist zijn. Vrijgelaten Nederlanders verklaarden in Soerabaja, dat zij 1-5 dagen hebben ge leefd onder omstandigheden, die nog slech ter waren dan de 3 "2 jaar in do zeer slechte Japansche kampen. De massamoord op 28 Oct. Ooggetuigen veriellc-n. dat in den loop van den nacht van 28 October de nationa listen een geweldigen aanval' te Soerabaja haddqa ingezet. Tegen de geallieerden streden 20.000 Japanners mol tanks en pantserwagens, het z.tr. geregelds Indone sische leger on eon menigte, die werd qe- schal op 120.000 personen. Van de' vele Britsche officieren, die zich in do straten bevonden, wist slechts een enkele aan den massamoord te ontkomen. De meniqte maakte zich meester van 20 militaire vrachtauto's, die Nederlandsche vrouwen en kinderen vervoerden. Er waren geen overlevenden, ondanks hol heldhaftig ver zet der Britsch-Indische chauffeurs, die op hun post stierven. Gevangen genomen Britsche soldalen en officieren werden ge marteld, verminkt en hun lichamen met geboeide armen-in de rivier geworpen. Deze wandaden culmineerden in de moord op Generaal Mallaby. Drie Japansche generaals, commandan ten van de Japansche troepen op Java, zullen binnenkor! lo Singapore terecht staan munitie can do Indonesiërs, zulks in te- wegens hel overgeven van wapens en gensteliing tol de bevelen van den geal lieerden opperbevelhebber. Nog t-ieedis - Japansche activi teit op Java Het Britsche hoofdkwartier te Batavia acht hot onwaarschijnlijk, dat de Indonesi ërs in drie jaar van Japansche training, do guerilla'.echnick zoo onder de knie hobben als zij in Soerabaja aan den dag leggen. Hot vermoeden groeit, dal er aanzien lijke Japansche activiteit achter de extre mistische beweging schuilt. Als men in aanmerking neemt, dal de Japanners van plan zijn om na zekeren tijd weer in de gebieden van het Verre Oos- ton terug te koeren, wekt het geen ver bazing te vernemen, dat de Japanners een groot aantal geoeiende agenten op Java hebben achtergelaten, die nu contact ge zocht hebben met de extremisten. De feiten waarop deze waarnemingen jn gebaseerd ziin de volgende 20.000 Japansche soldaten zijn ergens op :va volkomen verdwenen. Ook is ver dwenen generaal-majoor Iwaboe. die be vel had gekregen zich can de Britten over te geven. Hij is in het bijzonder aanspra kelijk voor de vorming van hot Indonesi sche vrijwilligerscorps, en wordt be schouwd als de gangmaker van de on- dergrondsclie beweging. Het is nog steeds zeer moeilijk om te welen te komen, hoe groot de steun van de bevolking aan de extremisten is en hoe sterk zij zijn. REISIMPRESSIES CV) MENSCH EN MATUUR Wij reden, bij daglicht nog. door een verwoeste sfreek van Nederland- Niet ver woest door het water. Gelukkig maar. Doch verwoest door het oorlogsvuur. Huizen, schuren, heele dorpjes in puin. Wat de menschen hadden gebouwd, heeft de oor logsgod vernietigd. Maar daartusschen in on daar rondom heeen strekken zich de velden. Zij hebben zeker ook wol door het heen on weer golvende gevecht geleden. Maar dat is nu al niet meer te zien. Zij zijn weer bewerkt en bebouwd. Op de heristweiden graast in dit zachte weergefo nog het vee. De natuur rijst weer omhoog, on laat zich niet voorgoed verpletteren. Zelfs waar het water meester is geweest, zooals bij ons. zal een nieuwe toekomst dagen Voe» menschelijks is stukgeslagen. Maar het méér dan menschelijke, het eeuwig voortgaande leven, zal weer reiken naar nieuwe bloei en nieuwe vrucht, heeft daar - in zijn kleine, maar bestemde taak. Ik peinsde verder, onder hel denderen van den trein, waarvan de raamojes ge lukkig niet alle stuk waren, en dichtgetim merd, zoodat er wat uitzicht overbleef. De mensch vernielt en verwoest, maar de na tuur groeit voort. De mensch maakt deze aarde dikwijls tot een hel. Doch de na tuur brengt altijd weer een hemel, die zon nig koepelt over een groenende aarde. En ik dacht aan een oud woord van Onderkoning Jozef, als zijn broeders voor hem staan, bevreesd en verslagen. „Ik ben Jozef", had hel geklonken. „Leeft mijn va der nog Dan, ziende de vrees in al die oogen „Wal hadden zij aan Jozef al niet gedaan „Wees niet bevreesd Wat do mensch ten kwade had gedacht, heeft God ten goe de gekoerd 1 Want nu ben ik in staat, u allen in het leven te behouden, ondanks den hongersnood Is het niet dit Wij menschen bedenken vaak het kwade. Maar God bedenkt het goed 1 Gods wereld gaat door, gaal voort. Zon en maan en sterren. Boomen, bloe men, planten. Heel dit wondere wereld- samenstel is in Gods hand. En God heeft daarmee Zijn doel. De levende wezens op deze aarde on bewust, toch doelmatig gevormd, door een Hooge Wereldwil bestuurd. En dan de mensch. Bij vallen en opstaan en weer vallen, gaat ziin levon verder. Doelloos ^Nutteloos Radeloos Eén v/eet den weg, en het doel. en de En die ééne Stem spreekt aldoor in alle menschenharlen. En vaak wordt ze ver stild. Maar zij spreekt voort. Hier, Of in een ander levenZij blijft de stuwende kracht. Onbewust vqak, doch zéker wer kend. onweerhoudbaar. „Wat God beloofd heeft, wórdt vervuld". Red. Een woordvoerder van hel hoofdkwar- lier van Mac Arthur hee/l een overzicht gegeven van de drie maanden geallieerd militair bestuur van Japan en zeide, dat er niets gemakkelijk of zacht is in het le ven, dat de Japanners moeten lijden, zij aanvaard zullen worden als vredelie vende natie. Het is de voornaamste taak van de bezettingstroepen, aldus de woord voerder, het huidige systeem le vernieti gen. Ie doen boeten voor begane misda den in het verleden en een volk te schep pen. dat voor altijd democratisch zal leven. Dit dool moet bereikt worden door staats manschap, leiderschap en opvoeding. Wanneer het Japansche volk gestraft geleerd heeft, dat agressie geen voordec- ien oplevert, en het bereid is ais een vrij volk le leven, dan zal een van de doel stellingen van de overeenkomst van Pots dam bereikt zijn. Weer uitstel in Neurenberg? Naar te Neurenberg bekend werd, is onder de vier aanklagers in het proces te gen de oorlogsmisdadigers verschil van meening ontstaan over de vraag, of het proces in verband met de ziekte van Gus- tav Krupp von Bohlen zal moeten worden uitgesteld. Amerika huldigt het standpunt, dal, wan neer Gustav Krupp niet in staal is het proces bij te wonen, in zijn plaats zijn zoon Alired aangeklaagd zal moeten wor- dsn. De drie overige mogendheden, En geland, de Sovjet-Unie en Frankrijk, wen- schen Gustav Krupp dan bij verstek le veroordeelen, omdat het proces anders zal v/orden vertraagd. Hel Hof zal heden in deze aangelegenheden een beslissing ne- Over do conferentie van Attleo is er nog steeds geen* officieel nieuws. Naar in welingelichte kringen verluidt, hebben de Britsche, Amorikaansche en de Canadeesche staatslieden, nu het plan van Attlee voor de internationalisatie van alle wetenschappelijke geheimen van militaire beteekenis grondig besproken. Op het oogenblik werken de Britsche en Amerikaansche deskundigen de details af zonderlijk uil. Wanneer de stukken gereed zijn zullen A.ltlee en Truman weer bijeen komen, om overeenkomst gedetailleerd uit te wer ken. Een officieel slotcommuniqué zal dan de Anglo-Amerikaansche politiek bekend De toestand in Spanje Volgens Louis Fernandez, den leider van de Spaansche guerillaslrijders in Frankrijk, die op het oogenblik de wereldjcugdconfe- rentie te Londen bezoekt, is hel wel moge lijk, dat Hitler nog in leven is en in Spanje vertoeft. Na de Duitsche nederlaag in Frankrijk hebben 40.000 Duitschers de Fransch- Spaansclie grens overschreden. Zij zijn in gelijfd bij het Spaanscho vreemdelingen legioen. Volgens generaal Fernandez ope- reeren de guerillastrijders in Spanje niet alleen in de bergen, maar ook fn de ste den, zelfs in Madrid en hobben zij met buitgemaakte wapenen vele aanvallen op Plialangisten gedaan. Er bestaal in Spanje op het oogenblik een burgeroorlog. Sommige katholieke priesters, die vroe ger vóór Franco waren, helpen nu de guerillastrij ders. Naar de „Times" uit Madrid meldt, is aldaar in politieke kringen groote opwin ding ontstaan door do ontdekking van een georganiseerd complot tegen de regeering. Van officieele zijde worden de berichten tegengesproken. In de geheele hoofdstad zijn de wachtposten echter versterkt, het- TRIBUHAAL GOES Voortzetting zaak drukkers Zeeuwsche Stroom Dinsdag werd do zaak Siopman verder behandeld. Als eerste getuige kwam voor Frans Reijerse. Hij verklaarde, dat de Gebrs. Siepman voor de bezetting er nooit voor waren geweest, dal het personeel zich bij den Typografenbond aansloot. Onder de Duitschers moest het plotseling wel. Getuige verklaarde verder, dat de bedrijfsleider De Munck bij de Duitschers in en uit liep. Voorzitter ,.U kreeg den indruk, dat de Gebr. Siepman eigenlijk bang waren voor den bedrijfsleider Getuige „Ja." A. Snoek, eveneens werkzaam voor de drukkerij Siepman, meende niet, dal De Munck pro-Duitsch was. Volgens Snoek is het grootste deel van het perse-oei door hel drukken van de Zeeuwsche Stroom vrijgesteld van werk zaamheden in Duitschland. Als getuigen kwojnen verder nog voor J. Snoek, Bareman. Gunst, A. de Dreu en Vervroegde uitspraak van het Gerechtshof te Amsterdam Het Bijzonder Gerochtshof te Amsterdam heeft dezer dagen vervroegd uitspraak ge daan in de zaak tegen Johannes A. van Eijck, wever te Ronkum, tegen wien aan het einde van de behandeling op de mor- genzilting de advocaat-generaal de dood straf had geëischt wegens dienstneming bij den Landstorm. Uitspraak doende overwoog het Hof, dat „de verdachte door de houding die zijn verdediger dit was Mr. K. B. J. M. Haasse - heeft aangenomen in v/aarheid niet de verdediging heeft gehad, die hem, gelijk eiken verdachte behoorde toe te ko men", verklaarde het onderzoek onvolledig en bepaalde- de hervatting van dit onder zoek op 23 N< Mr. Haasso's houding kwam neer veigering om de verdediging le oor een gewezen S.S.'er. op G geen algemeen als een bewijs wordt op gevat. dat een samenzwering werd go- Telegrammen ui* Curasao De Stalen van Curacao hebben twee te legrammen gezonden aan Koningin Wil- helmina, waarin in de eerste plaats wordt betreurd, dat de Staten aeen zeggenschap krijgen in verband met de verbondenheid van het Koninkrijk der Nederlanden aan het handvest der Vereonigde Volken. De Stalen verzoeken de Koningin zoolang er goen vertegenwoordigers van Curacao in Nederland zijn, de Staten te raadplegen, inzake alle kwesties, die Curagao betref- GROE1ENDE ONTEVREDENHEID in het tweede telegram verklaren de Stoten, dat er groeiende ontevredenheid be staat over het huidige bestuurssysteem, dat verouderd is. Verwacht wordt, dat Donderdag of Vrij dag a.s. de vonnissen in hef proces Belsen zullen worden geveld. Verkiezingen in Yougo<Slavië Volgens de eerste cijfers van de alge- meene verkiezingen, die Zondag plaats vonden, beleekenen zij een groote stembus overwinning voor Maarschalk Tito. Zoo be haalde zijn partij in Belgrado 81 pet. der stemmen, in Zagreb 83 pet., in Serajewo 87 pet. en in Split 96 pel. De „Times"-correspondent noeml dit een verkiezing tegen het verleden en alles wat ermee verband houdt, dus ook den koning, die nog steeds in Engeland vertoeft, en te gen do Westelijke regeeringen, die deze regeering altijd gesteund hebben. Dictatuur in Portugal De oppositiepartijen hebben slechts kor- len tijd kunnen genieten van hun politieke vrijheid. De gouverneur van Lissabon her thans weer een verbod afgeko'ndigd tot het houden van politieke bijeenkomsten tegen de regeering. Vier vooraanstaande oppositieleiders, die vcrige week gearresteerd waren, werden vrijgelaten, doch slechts enkele uren later opnieuw in hechtenis genomen. Gisteren hebben ruim 1000 rabbijnen op de Britsche ambassade in Washington een petitie overhandigd voor premier Attlee. waarvan de inhoud een onmiddellijke ruime immigratie in Palestina verziekt. Daarna werd eenzelfde petitie op het Kapitool en het Witte Huis overhandigd. België Spaak heeft zich in een speech in het Belgische parlement afkeurend uilgelaten 'over-dan koning. De koning wilde terugkeeren naar zijn oude neutraliteitspolitiek van voor 1940. Deze oorlog v/erd door hom slechts als een onderbreking beschouwd. Leopold wilde vrede sluiten met Hitier. Spaak erkende hel goed vertrouwen van den koning, maar volgens hom kon deze niet terugkeeren. Nieuwe Nobelprijswinnaars De Nobeicommissie van het Noorsche parlement heeft den Nobelprijs 194S voor don vrede toegekend aan Cordell Huil de Nobelprijs voor 1944 wordt uitgereikt aan het Internationale Roode Kruis te Ge neve. dal zulk een prachtig werk onder de gevangenen gedurende den oorlog ver richt heeft. Nieuws uit Nederland Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 December a.s. benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, en tol voorzitter van de Eerste Kamer dor voorloopige Staten- Generaal, gedure'nde de zitting, welke zal aanvangen op 20 Nov. Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwiik. lid van die Kamer, UIT STAD EN LAND Goes DE BESTRATING VAN DE HEERN1SSEV/EG Naar wij vernemen hebben de bewoners van hel achterste deel der Heemisseweg zich in een verzoekschrift tot B. en W. ge wend in verband met de zeer slechte be strating van dit deel. Zooals hel schrijven zegter is hier zelfs van een weg in hef geheel geen sprake, doch er beslaat slechts een slijk- pad, dat bij regenachtig weer in het ge heel niet begaanbaar is. Deze toestand wordt bovendien nog met den dag verer gerd door het verkeer van Kloetinge naar hier v.v. via den Zoraerweg. Zij wijzen er tevens op, dat. toen dit ge deelte bij Kloetinge behoorde, tenminste ieder jaar de gaten werden gedicht, wat zelfs legenwoordig niet meer hot geval is. En hoewel begrijpend, dat er zeer weinig materiaal is. verzoekon zij B. en W. hier ten spoedigste werk van te willen maken. Een verzoek, waarbij wij ons na een onderzoek ter plaatse, ten volle bij kunnen aansluiten. G.A.G. NAAR BRUSSEL Het Goessche Amusementsgczelschap hooft de uitnoodiging ontvangen, binnen kort een voorstelling in Brussel te komen geven. Deze invitatie is aanvaard, mits het vervoerprobleem kan worden opgelost. Vlissingen DE ARN. 7 OP EEN MIJN GELOOPEN Wederom heeft de Vlissing3che visschers- vloot haar tol aan haar gevaarlijk beroep betaald. Tijdens hel visschen bij Dishoek is de Am. 9 op een mijn gelaopen en ver gaan. Do vier leden der bemanning, de heer Van Belzen en zoon en dhr. Meer- an on zoon kwamen hierbij om het leven. WAARDE. Onder leiding van den Ring- Voorzitter, Ds. van Heuven, v/erd Zondag avond 11 Nov. in de Ned. Herv. Kerk alhier gebeds-avond gehouden voor 't werk de wereldbonden van Chr. Jongeman- en Jongevrouwenvereenigingen. Spre kers waren Mej. v. d. Waa van ICruiningen on Ds. Hovy van Hansweert, die resp. spraken over de onderwerpen „Opstaan en Bouwen". Do kerk was verlicht. De vergadering werd gesloten door Ds. van Heuven. Ondanks het slechte weer was de kerk nog al aardig bezet. Grauwe luchten, morsige straten, natte muuren. dichtgetimmerde ramen, maar opgewekte gezichten, dat kunt u zien uw wandeling door de drooggevallen stra ten van Middelburg. Het gedeelte van de stad. dat wij bezoe ken, voornamelijk de noordzijde, bood droevigen aanblik, doch het opgewekte ge laat van menige huisvrouw, die vlijtig boen der en dweil als scepter zwaaide, deed evenwol een zonnige warmfe in het hart ontluiken. De eerste indruk was, zooals ge zegd, niet prettig. Nieuw Middelburg, zoo als het complex buiten den Veerschen Sin gel algemeen wordt aangeduid, verspreid de een lucht, die allerminst „nieuw" leek alles rook zilterig en modderig. Overal langs de trottoirs lagen hoopen modder en vuil. doorspekt met overblijfselen van wat eens een muur, een plafond, een keuken- uitrusting of een versiersel in een salon v/as De straten zelf waren over het algemoen van modder en vuil gereinigd, maar de ijverige huisvrouw, haar Zeeuwschen aard niet verloochenend, ruimde binnenhuis alles op, wat daar niet thuis behoorde, en gezien het nog niet functionneeren van den reini gingsdienst in het drooggevallen gedeelte hoe zou dat ook kunnen met het weinige materiaal werd alles buiten op een hoop gegooid, met den vromen wensch, dat t.z.t. een of andere ophaaldienst hier opruiming zou houden. Vrijwel huis aan huis hoort men boenen, schrobben, lachen en praten. Het leger timmerlieden, schilders, smeden en waf dies meer zij, dat in de huizen bezig is, moet niet gering worden geschat. Bij het binnenstappen van een woning, waaruit een opgewekte sopraanstem klonk, werd van boven geroepen ,,'k Bin ier Jan. Hei je koffie meegebrocht Opgewekt klommen wij naar boven. Een jongedame van omstreeks 24 lente's. keek eenigszins verwonderd. Het was het werk van een oogenblik om na een wederzijdsche ken nismaking zonder Jan en zonder kofiie de tong wat los te krijgen. Of ze blij was, dat ze binnenkort weer in de woning kon Vanzelfsprekend Altijd bij een an der is geen grapje. Hoe eerder hoe liever, hoewel het op haar evacuatie-adres heusch niet zoo slecht was. maarOost West, thuis best". Op de vraag of er veel stuk was, werd ontkennend geantwoord. Na nog even te hebben nagepraat, waarbij een zitplaats werd gevonden op een omgekeerden em mer, terwijl een ander de tafel onder zijn gewicht deed kraken, werd afscheid geno- Dg Noordweg bood een eenigszins ande ren aanblik. Hier werd veel vernield uit de gesprekken met de daar al e vlijtige mannen en vrouwen, blijkt, dat do gedeelte van de schade voor hun rekening „Duckw's en Terrapins" wel het grootste kunnen nemen. Vrijwel allo douron, voor zoover doze niet bijzonder stevig verankerd waren, han gen los. Ruiton. die nog heel waren ge bleven, zijn door de golven, door genoem de vervoermiddelen veroorzaakt, gebroken; hekjes en muurtjes moesten het ontgelden, kortom, de toch al zeer aanzienlijke scha de v.*erd hier door de overigens zeer nood zakelijke amphibische voertuigen zeer ver- Wij spraken even met twee huisvrouwen. Zij wilden een raam opschuiven, om een huis binnen le komen, maar konden het niet voor elkaar krijgen. Het aanloopje tot het maken van een praatje was dus gauw gevonden. ït raam bezweek weldra en schoof om hoog. waarop dame no. 1 naar binnen klom om de deur open te doen, teneinde 2 binnen te laten. p onze vraag, of ze vlug terug dachten jaan naar hun eigen huis, volgde als antwoord„O ja. hoewel we niet beneden _en wonen; dan maar boven hoor! Jammer, dat we beneden dan ook moeten stoken, dat is allemaal dubbel, maar het moet toch droog, dus maar zoo spoedig mo gelijk terug. Uit alles blijkt, dat ieder zoo spoedig logelijk zijn evacuatie-adres, hoe liefderijk daar soms opgenomen, vaarwel zeggen, en weer maar in eigen homo terug wil, ook al is het zonder gas en licht, als er maar v/ater is leidingwater natuurlijk en al is het dan op een zolderkamertje. Een volgend keer zullen we een ander deel van Middelburg met een bezoek ver eeren. F. N. Vóór of tegen de doodstraf „Moeten de ergste politieke misdadigers met den dood worden gestraft Over deze vraag wordt thans veel ge sproken en geschreven. Dit gaf de Nederlandsche Stichting voor Statistiek aanleiding door middel van een opinie-peiling na te gaan, hoe het Neder landsche volk als geheel hierover denkt. Haar enquêteurs legde de vraag voor aan mannen en vrouwen uit alle deelen van het land. van verschillenden leeftijd, ker kelijke gezindte, sociale laag en politieke overtuiging. Het resultaat van dit onderzoek kan als volgt worden samengevatvoor doodstraf voor de ergste politieke misdadigers is 73 pet. der bevolking tegen doodstraf 22 pet.; 5 pel. kan over dit onderwerp geen mee ning te kennen geven. Bij de ondervraging gaven verschillende voorstanders te kennen de doodstraf alleen toegepast te willen zien op de zéér ernstige gevallen. Daartegenover motiveerden en kele tegenstanders van de doodstraf hun standpunt met dc opmerking, dat doodstraf in vele gevallen oen te lichte straf zou beleekenen„Levenslang moeien ze heb- Vrouwen blijken in hel algemeen een mil der oordeel te hebben dan mannen even zoo zijn jongeren in grooter meerderheid voor doodstraf dan ouderen doodstraf Mannen 76 pel. Vrouwen 69 pet. Personen van 18 tot en mei 24 jaar 77 pet. Personen van 55 jaar en ouder 63 pel. 26 pet. Ook bij onderscheiding naar godsdienst of beroep treden opvallende verschillen van oordeel aan het daglicht. Zoo is b.v. bij de Gereformeerden het aantal voor standers, 83 pel., grooter dan bij de R:- Katholieken. 74 pet., on de Hervormden, 69 pcl„ en bij de arbeiders. 75 pet., groo ter dan bij degenen, die een leidende func tie vervullen en de intellectueelen, 68 pel. Tegen doodstraf 20 pet. 24 pel. 19 pel. Middelburg KAUFMANN VOOR DE Z.V.U. De Oostenrijksche pianist Walther Kauf- mann gaf te samen met Mevr. Mendos de Leon-Veltman een concert voor de Z.V.U. in de Schuttershofzaal alhier. Voor de pauze werden werken voor twee piano's ten gehoore gebracht van J. S. Bach en W. A. Mozart. Na de pauze gaf Walther Kaufmann, gesteund door een lc'.!- looze techniek, blijk van zijn kunstenaars schap in werken van Brahms, Chopin en Beethoven. Een voorname suggestieve stijl, die de thema's en motieven afgemeten legen el kaar uitspeelt en daarmee prachtige klank- kleurelfecten bereikt. Een stijl, welke een juiste teekening gaf van den markanten componist Brahms, doch die aan soepel heid en warmte miste om Chopin te vertol ken. Tol algeheele ontplooiing kwem hij in de „Sonate Appassionato" van Beelho- Hot dankbare publiek bedankte niet al leen met een enthousiast applaus, maar ook, en nog meer. met een stilte en aan dacht, die bijna tastbaar v/as. Ook in Goes zal Walther Kaufmann he denavond voor de leden der Z.V.U. optre den. RENESSE. Tot leden van het kiescollege voor het kiezen van den tijdelijken ge meenteraad zijn door den Commissaris der Koningin aangewezen de heersnL. A. Bakker, P. Berrevoets. J. M. Beije, R. 3:c- nefell, A. P. Bolle, J. H. Eergmeijer. M. C. v. d. Bout, H. Duson, H. C. de Feijter, C. v. d. Have. K. B. Hogerland, J. L. Hoogen- boom, W. Hoogerhuis. K. R. Janse, W. v. Klooster. M. M. Krijger, L. Lemson, A. M. v. d. Maas. J. M. de Nooijer, J. J. Padmos, J- D. Priemus. Even voor de geldsaneeringsmaat- regolen werd de Ned. Herv. Kerk verblijd mot een gift van f 1000 van een onbeken de geefster of gever. In de voorronde om het damkampi oenschap van Renesse. sloeg Boot Hoger land met 20, waardoor Boot met 20 pun ten kampioen werd, gevolgd door Hoger land met 18 punten. - Binnenkort arriveert ook hier een afdeeling boeken van de Reizende Biblio theken. Geen benzine voor competitie-wed strijden Z.V.B., geen voetbal alhier dezen winter, tenzij de R.T.M. spoedig haar Zon dagsdienst opent. De heer L. C. Hoogerhuis werd be noemd tot directeur der plaatselijke zang vereniging V.Z.O.S. KATTENDIJKE. De afscheidsdienst van Ds. C. E. v. Voorlhuijsen is niet op 18 Nov. 2 uur. maar om 2.30 uur. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Ro- ckanje E. D. Ninck Blok te Brouwershaven Nieuw Helvoet. E. D. Ninck Blok te Brou wershaven. Zeeland vóór de bevrijding Alsmaar stijgend klouti Een inktzwarte duister :it der barak opgeno- e machine daar ginds de sterren des te duidelijker schitterc :lcn, doel. de rest is plot cn zwart et vet of ze zoo ten eeuwigen dage doo meteen, dat er du»9gccn moffen in de buurt zijn zoodrn dc kustverdediging dc nadering van ;cn vijandelijke machine signaleert, worden deze 'uren direct afgeschermd. Verder is hel Één egale massa zwartheid, vóór tem. onder hem, er is geen verschil tusschen lucht :n land cn de ccnigc mogelijkheid om richting te 'cpnfcn is hef dashbord. Die richting is zuid-zuid-oost tot aan dc kust. Eerst boven zee mag dc verzegelde order door den totumnnder worden geopend, waarin dan is om- chreven wat dc taak is, die dc bemanning dezen tocht heeft te vervullen. Op deze manier wordt ipionnagc vrijwel onmogelijk, want zelfs de golf- engte voor den marconist wordt in die order hc- innld. Het toestel ligt vlak in den matigen tegenwind. Gelijkmatig dreunen dc motoren cn geven dc ma chine een snelheid van goed 300 km. Er is vrijwel remous. waardoor dc bcmonning zot als thuis op den divan gevoelt. Vijf mannen doorklieven met deze vaart liet chtruiro, nieuwsgierig waar ze heen zullen moeten. Flauw toekent de kustlijn zich af. want zelfs tn ■n donkerstcn nucht is het verschil tusschen water i land te onderkennen. Nauwelijks is het land onder dc machine wegge gleden, of dc orders worden geopend en door den lsten piloot voorgelezen in den microfoon, dien hij één arm van 't plafond oral.mg trekt. De mc- i stem klink eentonig door dc kist: .,18 mijl zuid-westen van Brussel, boven het bosch bij Pélincux, vier kisten met wapenen afwerpen cn 1 st munitie. Slop. Kcntcekenen op den grond •iemaul vlak na elkaar een wit licht, dan één rood t weer drie witte. Stop. Ashford moet direct na :zc lossing afspringen cn zich vervoegen bij den commandant wachtwoord „London 10". Stop. Eerste kist afwerpen 9.4S p.m. cn na lossing Ash ford, seinen naar basis D.C.L. 14; „nummer ma chine cn naam 2de piloot". Stop. Bij hinder von Je Luftwaffe omkccrcn terug op basis. Stop. Wind richting boven België Zuid tot Zuid-Zuid-Oost, meiheid 2-3-". Een kleine correctie in het richtingsroer brengt dc machine in de juiste richting ca. niet tnog d.t.ir- ini wordt Brussel overvlogen. Scherp luren de pi- De hoogtemeter zakt mee, 1600, 1400, 1200. 1000 tcckens of signalen, duisternis, zwarte donl cihcal. AU dc kist een bocht ingaat in Oostelijke richting cn lot op 900 meter is gedaald, geeft dc eerste fijk achteruit. Onmiddellijk brullen dc motoren ie gelijk hun daverenden roffel en rechtuit klimt het vliegtuig naar zijn oorspronkelijke hoogte terug. Ba- ven zee gekomen, is deze opgevoerd tot bijna 3000 Drijvend op hun snelheid cn hoogte, gaan ze dan weer terug, met uitgeschakelde motoren en draaien weer ten Zuiden van Brussel hun rondjes om het bosch op le zoeken. Een handdruk van den Brussel dansen een hoop lichtjes over den grond. Sommigen wit, als bliksemflitsen, anderen rood iot oranje, felle, korte lichtschijnsels, die onregelmatig oplichten in het zwart der aarde. De moffen licbhcn at tang onraad bespeurd cn zetten hun Pink zelfs voor dc luist int verschillende lenzen spuit een blauw-wittc bun- dcl omhoog, die tastend den hemel Inngs glijdi. onderen kruisend cn schier iedere vierkante centi- Nadruk''vc "bodcn')

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1