VRIJE STEMMEN Soekarno beschuldigt halfwollen Dekens A l Ja De groote Synode De Generale Synode heelt vergaderd het beroemde hoor der Nieuwe eKrk op den Dcm Ie Amsterdam. Vier Oranjes er gekroond. Aan de voorzijde wordt hel afgesloten door een grool, vier meters hoog koorhek. Rembrandls vriend Johannes Lut- ma heeft het ontworpen. Zes koperen Ko- rinlhische pilasters, waartusschen rijk tralie werk, dragen'het hoofdgestel, met het Am- sterdamsche wapen, door twee leeuwen vastgehouden. Vóór dit koorhek had in 1998 de Kroningsplechtigheid plaats Koningin Wilhelmina. In deze entourage, waarvan wij de be schrijving aan het „Amsterdamsche Dag blad" ontleenen, werd nu na drie eeuwen voor het eerst weer een generale synode gehouden. De laatste nationale synode 1618 tot 1619 Ie Dordrecht is in de historie berucht of beroemd geworden (dit hangt af van het standpunt waarop de beoordee- laar zich stelt) door do Remonstranten to bannen on de confessie vast te leggen in de Dodtsche leerstellingen. Maar n de toestand wel geheel anders. Déze ge nerale synode is samengekomen uil drang naar éénheid, samenwerking en activiteit in de wereld rondom. Geen leorgeschillen. die worden toegespitst tol een breuk. Maar integendeel verbroedering ook met anders denkende geloovigen binnen de kerk. en samenwerking met andersdenkenken voor praktische sociale doeleinden, -ooals pro fessor Miskotlo het in den bidstond, op 3C October aldaar gehouden, uitdrukte„God heeft de Kerk naar nieuwe gebieden ge leid". Of zooals de voorzitter Ds. Zeijdnei het zeide „Het doel van de Kerk in dezen bangen tijd moet zijn, het Woord Gods waar te maken, als een lichtend voorbeeld voor de gemeenschap". EEN EERSTE RESULTAAT Omtrent de besprekingen, die binr kamers, of liever, binnen het hek werden gehouden, verluidt niet veel naar buiten. Énkele korte mededeelingen werden de buitenwereld verstrekt, waaronder het besluit om do voorbereiding van de nieu- kerkorde aan do commissie ad hoe op dragen. Dit is wel voor de toekomst de hooldzaak. Want het is terecht, zooals de secretaris der synodo, Ds. Gravemeijer, het op don begroetingsavond uitdrukte„De keuze van Amsterdam als plaats van sa menkomst is oon symptoom van de gedach te, dat de Kerk een opdracht heeft te ver vullen voor hel gehoele Nederlandsche volk". Zoo voelen wij het allen in Nederland. En dus luisteren en spieden wij met aan dacht naar vrat straks zal gebeuren. En ondertusschen bereikt ons plotseling een eerste resultaat- Er zijn bladen, die dit .resultaat met eeni- gen weemoed zullen afdrukken. Want in hun kolommen heeft moer dan eens een be strijding gestaan van het standpunt, dat de synode hier eonstemmig blijkt te hebben genomen. Doch ons kan hel niet anders dan voldoening geven. Want afgezien nog van het punt zelf waar hel om gaal, geeft het genomen besluti den verheugenden in druk, dat ook hier de Kerk wil streven i eenheid en samenwerking waar dat n mogelijk is. En nu hel besluit. EEN NATIONALE OMROEP De met algemeen© stemmen aangenomen metie luidt in zijn aanhef als volgt „De Synode spreekt zich uit vooi totstandkoming van een nalionalen omroep, omdat het belang van het volk zoowel als dat van do KKrk daarmee het moest diend is, en gaat er daarbij van uit, dat de kerken onder eigen verantwoordelijkheid aan den nationalen omroep hebben mede te werken". Voorts wordt daarin uitgesproken, dat niet clleen do kerkdienstuilzendingen, maar aile uitzendingen, die de verhouding van kerk en wereld raken, in dezen overgangstijd niet door particuliere omroepvereenigingen. maar door organen der Kerken zelf behooren ver zorgd Ie worden. Wij zijn dankbaar voor dit geluid. En vrachten in vertrouwen op verder nieuws. Red. Kunstenaars helpen kunstenaars CENTS A t.E KUNSTENAARSCOMMISSIE De verschillende sleuncommi3sies, die tij dens do bezetting financieelen bijstand ver leenden aan de kunstenaars, die door hun verzet tegen de Kultuurkcmer niet in staat waren hun werk voort te zetten, hebben zich na de bevrijding veroenigd tot een Centrale Kunstonaarscommissie voor bijzon dere financieele belangen. Deze commissie blijft zich belasten met de zorg in. den ruims ten zin voor de nage laten betrekkingen van in het verzet geval len kunstencars on dool dit in loyale sa menwerking met de slichting 19401945. Ter versterking van hacr fondsen zullen in verschillende plaatsen huisconcerten, voor drachtsavonden enz. worden gehouden, ter wijl ook op andere wijze door de kunste naars gelden bijeen worden gebracht. Verder verleent de commissie haar be middeling aan allo kunstenaars in Neder land die hulp behoeven en tracht de we gen te vinden om hen Ie helpen. Deze laak vervult zij in samenwerking met N. V. K. en do Ned. Federatie van Beroeps- ve/eenigingen van Kunstenaars, als wier uitlceeringsorgaan zij voorloopig optreedt. De Centrale Kunstonaarscommissie zal in nauv/e samonwerking met do Stichting 1940 1945 in de komende maanden een aantal kunstmanifestaties ten bate van de Stich ting organïsoeren. Het bureau van de com missie is gevestigd: Heerengracht 418, te Amsterdam. 2e JAARGANG NUMMER 311 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 12 November 19-45 Algemeene Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Bccrma. Hoofdredacteur J. Koclcebakkcr. Redactie eu Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Wie vermoordde Gen.-Maj. Mallaby? Ultimatum van Gen.-Majoor- Mansergh In een telegram aan de Britsche regee- ring beschuldigt Soekarno de geallieerde croepen van bedrog. Zoowel de Nica als de Rapwi misbruiken de uniform voor Nederlandsche Imperialistische doeleinden. Volgens Soekarno voelen de Indonesiërs zich niet veilig in hun eigen land. terwijl Je Nederlanders erin slagen êcn groot mis verstand te verwekken tusschcn de gealli eerde strijdkrachten en dc Indonesiërs. Soekarno beweert, dat de botsingen tus- ;chen de geallieerden en de Indonesiërs veroorzaakt worden door Nederlandsche machinaties. De Nica terroriseert dc Indonesiërs. De houding van Engeland helpt gemakkelijk de wederinvoering van het Nederlandsche koloniale regiem, hetgeen zeker niet in dc bedoeling van de Britsche regcering ligt. Het telegram vraagt tenslotte de Engel- sche regeering een goed onderzoek in te stellen. Robert Kiek seint uit Batavia, dat de Minister van Voorlichting der „republiek Indonesië" in de „Mcrdeka" een officiecle verklaring heeft afgelegd, waarin hij zegt, dat het nog niet vaststaat, of Mallaby door een Indonesiër is vermoord. Er zou in Mallaby's auto een ontploffing hebben plaats gehad, die veroorzaakt is door een hoeveelheid springstoffen in die auto. Gen. Mansergh heeft een ultimatum ge richt tot Soerio den Indonesische comman dant van Soerabaja, waarin wordt gezegd, dat wapens moeten worden ingeleverd en alle gijzelaars moeten worden uitgeleverd. Geen overeenstemming in Frankrijk De leiders der communistische, socialisti sche en vooruitstrevend Roomsch Katholieke partij in Frankrijk, zijn er niet in geslaagd tot overeenstemming Ie geraken over een coalitieprogramma. Elk der partijen heeft een communiqué uitgegeven. De commu nisten verklaren, dat de omstandighoid, of men het al dan niet eens wordt, vooral afhangt van detailkwesties. De socialisten laten zich in denzolfden zin hierover uit. Alle drie groepen zijn voor nationalisatie van de door trusts geconcentreerde indu strieën, de banken en een reeks bedrijven en instellingen van algemeen belang. De Roomsch Katholieken zijn accoord ge gaan met de verdrijving van 1 me uit de scholen. Opening Staten Generaal. De zitting van dc voorloopiae Staten- Generaal zal op Dinsdag 20 November in de historische Ridderzaal door de Koningin geopend worden. De gebruikelijke plechtigheden zullen achterwege blijven, zoodat men de gouden koets niet zal zien. Vernieuwingsraad voor het onderwijs Dezer dagen werd de eerste vergadering gehouden van den vernieuwingsraad het onderwijs onder leiding van Kees Boelce, De taak. die deze raad op zich heelt ge nomen is de plannen, die in do laatste ja ren zijn gemaakt betrellende onderwijsher vorming, zooveel mogelijk te zamen te bren gen in een rapport, dat, na ter discussie te zijn voorgelegd an de leerkrachten, de regeering zal worden aangeboden, nister van der Leeuw en oud-minister Bol- kestein, thans adviseur van den minister, hebben met dit initiatief reods hun instem ming betuigd. Do vernieuwingsraad heelt zich gesplitst in sectics voor de verschillen de deelen van het onderwijs, waarir plannen zullen worden bestudeerd. Aller lei organisaties en groepeeringon werken reeds mede. Het zal echter zeer op pri vVoraerf gesteld, "wannéér zij, die plcnne betreffende onderwijsvernieuwing onder hun berusting hebben, deze inzenden aan het adres i van den secretaris. Dr. P. H. Schroder. Beetslaan 24, Haarlem, ook als zij deze deze plannen reeds aan de regee ring of aan andere autoriteiten hebben geboden. De secretaris zorgt voor door zending naar do betrokken sectie. A.N.P. De moeilijkheden op hei gebied van het onderwijs Het Londensche Zondagsblad „Observer" jert enkele van de voornaamste moeilijk heden aan, welke de afgevaardigden van 37 landen op de onderwijsconierentie in Londen moeten oplossen. In heel Europa scholen verwoest, boeken vernietigd, kunstvoorwerpen geroofd, leeraren vermoord sommige landen zijn de scholen 6 jaar lang gesloten geweest. De kennis der kin deren is nihil. Het ergst is de toesland in Polen, Griekenland en Joegoslavië. Prof. Dr. F. Sassen, directeur-generaal van onderwijs, gaf een beschouwing over den toestand in Nederland. Hii zoide. dat 500 de 5000 scolcn verwoest zijn. Sinds 1940 zijn de t.b.c.-gevallen met 30.000 toe genomen. Er is een groot gebrek aan school boeken. Al het onderwijsmateriaal van de 2000ambachtsscholen is door de Duitschers gestolen. In de door den oorlog zwaar ver woeste gebieden, zooals b.v. de omgeving Nijmegen, zijn geen scholen meer. De kinderen komen in particuliere woningen, winkels en zelfs kelders samen. Tot Kerst nis of Januari, of misschion nog later, zal tr niet gestookt worden. Schademelding De Centrale Kunstcnaarscommissie voor bijzondere financieele belangen brengt on- der de aandacht van alle betrokken kun stenaars in Nederland, dat aangifte van materieele schade, geleden tengevolge van den oorlog, ten spoedigste moet geschieden bij de schadeenquêtecommissios, Voor de melding van schadegevallen is slechts een beperkte termijn gesteld, zoodat het eigen belang dwingt tot spoed. De C.D.K. zal hel op prijs stellen indien ook haar buroau. Heerengracht 418 te Amsterdcm. zoo uit voerig mogelijk wordt ingelicht, terwijl zij desgewenscht ook voor deviezen geraad pleegd kan worden. Nationaal Jongeren Verbond Verklaring over Indië DE GEBEURTENISSEN IN INDIE. stellen ons geheele volk wel pijnlijk recht streeks voor do door het Nationaal Jongeren Verbond sedert zijn oprichting verkondigde Rijkseenheidsgedachte. DE RIJKSEENHEID is de kernkracht van het Koninkrijk der Nederlanden. Hoe ook de innerlijke struc tuur van het Koninkrijk moge zijn en zich ontwikkelen, nooit zal door een tittel ol jota in de wet of welspraclijk getornd mo gen worden aan de volstrekte eenheid van het Koninkrijk. DE HANDHAVING VAN DEZE VOLSTREKTE EENHEID ls een levensbelang voor den staat in zijn geheel en voor al ziin deelen voor Neder land, voor de Oost en voor do West. Zij is een levensbelang voor het Nederland sche volk en evenzeer voor de bijna hon derd volkeren van den Indischen Archipel. DE SOEKARNISTEN ZIJN als staalsondermijnende ophitsers een ge vaar voor do rust en orde in het Konink rijk en voor het geluk en de wélvaart tachtig millioen onderdanen van H. M. de Koningin. IEDERE ONDERHANDELING met deze door den vijand besmette groep is onwaardig en staatkundig uit den booze. HET NATIONAAL JONGEREN VERBOND IS VAN MEENING dat van onderhandelingen over de struc tuur van het Koninkrijk geen sprake kan zijn, ook niet nadat de wettige overheid weer ten volle van haar gezag is verzekerd. Slechts door eendrachtige samensprekingen kan hel Koninkrijk worden gebouwd, maar ender geen beding is er voor Soekarno c.s. plaats aan de ronde tafel. Het Verbond betreurt het heengaan van den Gouverneur Generaal, Jhr. Tjarda van Starkenborch Slachouwer en eert hem om zijn betoonden meed, waardoor deze bewindsman op tref fende wijze getuigenis aflegde van Nederlandschen wil lot behartiging der be langen van alle Nederlandsche onderda: tegen iederen belager van het Koninkrijk en deszelfs ongestoorde ontwikkeling. Ingezonden mededeeling Zoojuist ontvangen: Op stamkaart Uitsluitend voor Zuid-Bevcland tegen den prijs v 12.90 erkrijgbaar OHWITTE GtjjÊS ONDER NEDERLANDSCHE VLAG heeil Indië zich ontwikkeld tot wat het ïi Het ligt in de lijn van de ontwikkeling der verhoudingen, dat de voortgang naar ee zelfstandige beschikking over eigen aai gelegenheden in Indië niet wordt gestut maar wordt versneld. Daartoe biedt de rede van H. M. de Koningin, in December 1942 gehouden, een voor alle betrokken bo volkingsgroepen afdoende uitgangspunt. Voortijdige afdwinging van „beloften" is ennoodig en het is onv/aardig aan zulk: praclijken voet te geven. Hel Koninklijk) woord is waarborg voor allen. REISIMPRESSIES (III) MELIGIBUJSE K.HJNST Dit is geen kunstbespreking, maar alleen even een indruk die ik ontving. Een over vol concertgebouw, en van mijn plaatsje hoog in het podium, vanwaar je prachtig alles kan overzien, was het één menschen- zes daar vóór me. Geen plekje onbezet, Ik kan niet schatten hoeveel. Doch zeker was alles vóór dien Zondag al uitverkocht. Voor uw correspondent werd er met moeite een zitplaats gereserveerd. En diep boneden mij, vooraan op het podium, stond de Brit sche gastdirigent. Sir Adrian Boult, en naast hem onze beroemdste en ook in Zeeland welbekende zangeres Jo Vincent. Om hen beiden heen het Concertgebouworkest. Aan het begin van het concert had dit de eerste uitvoering gegeven in Nederland een werk, in den oorlog geschreven, terwijl de componist in het Engelsche leger dienst was. Toen maakte Alan Rav/st- home, een veertiger thans, zijn stuk „Cor teges". samengesteld uit de muzikale ele menten van een processie, vorieerond van sen treurmarsch tot een levendige melodie in het tempo van een lichte infanterie- marsch. Stormachtig applaus na de uitvoe ring deed den dirigent de auteur uit do zaal op het podium roepen, en daar stond hij. de Engelsche militair, die buigend de hulde ontving, door het Nederlandsche volk in hem aan den grooten bondgenoot gebracht. Later bracht Sir Adrian Boultjiog oen Brilsch muziekstuk, „Variations on an origi nal theme", van Edward Elgar, en na de pauze het onsterfelijke meesterwerk van Johannes Brahms, de Vierde Symphonie in E kl. terts, opus 98. Daartusschen in zang van Jo Vincent. Er zijn er die zeggen, dat onze eerste zangeres niet meer over het klare en reeno stemgeluid beschikt, dat ons steods zoo ontroerde. Wij kunnen dat nief beoor- deelen. Doch zeker heeft haar voordracht nog aan religiouse diepte gewonnen. Haar eerste lied greep ons het mei „Lead Kindley Light, Amid the encircling gloom Lead Thou me on The night is dark. And I far from home Lead Thou me on Dit vers van Kardinaal J. H. Newir gecomponeerd door Henriëite Bosmans door Jacqueline van der Waals indertijd vertaald alsLeid door den zwarten nacht, die om mij is, mijn Licht, mij voor 1" brach over heel die zaal de stille wijding van het religieus beleven. Daar was een Goddelijke Tegenwoordigheid. En die bleef bij ons, ooi: bij de twee volgende liederen. Ec-n vers van Lodewijlc van Deyssel„Ik ben in eenzaamheid niet meer alleen broek. En dan een tekst van Thomas a Kempis „Magna res est Amor", (de liefde is iets groots), gecomponeerd door Hendrik Andriessen. Hot paste niet na dit alles een toegift Ie geven, ondanks den aandrang van het ver rukte publiek. Het concert ging voort. Maar de stilte van een Aanweziqheid bleef gansch dien middag om ons hanoen. In de Kalverslraal staat er bij den in gang van een kerkje„Geef een kwartier aan God." En de kerkdeur staat open In het drukke gedoe van dit wereldsche 'evsn brengt ons wijdingsvolle muziek dicht bij het Centrum van ons bestaan. Red. Korte Flitsen uit miiu Dagboek 19-40'1945 van L. A. S. Middelburg in Oorlogstijd En onder deze omstandigheden naderde het tijdstip van onze bevrijding P Hel beschieten van Middelburq en om geving had een aanvang genomen en nog lange jaren zal hol geluid van de akelig gillende en huilende granaten die in en over onze stad en omgeving suisden en dan dreunend en scheurend uiteen barstten» in onze ooren klinken Tot op zekere dag de mare lol ons door drong „De Engelschen ziin Ie Vlissinqen geland." Er werd in de stad hevig gevoch ten. zoo verluidde het De verbinding met Vlissingen was echter totaal verbroken telefoon en telegraaf werkten niet meer, zcodat een bevestiging of ontkenning van deze gewichtige tijding niet te verkrijgen v/as En zoo bleef men in het onzekere. Dagen lang vernamen wij niets en onze hoop die weer oven levendig v/as geworden, zakte tot onder nul. Intusschen nam het bombardement van onze stad en omgeving steeds in hevigheid toe. Do angst en spanning v/erd bijna ondragelijk. Heviger v/erd hel granaalvuur. De stralen waren, ook bij den dag, groo- ler.deels ontvolkt en men huisde in schuil kelders en schuilhokken. Velo huizen v/erden weer door projec tielen gelroifon en wederom waren op ver schillende plaatsen do trottoirs en slralen met glas- en puinhopen bedekt. Doch als de nood het hoogst is is de redding dikwijls het dichtst nabij. En zoo was hel ook ditmaal Op 6 November, een dag die voor Middel burg onvergetelijk zal blijven, is het ge- De bevrijding van Middelburg 11: houd mij overtuigd, dat een geschied schrijver eerlang deze historische dag in iinesses en gedocumenteerd, aan de ver getelheid zal ontrukken. Wat ik hierover vertel is een simpele weergave van hetgeen ik op dien namid dag van 6 November 1944. persoonlijk waar- Hel bombardement v/as dien nacht ver schrikkelijk geweest en we hadden nog slechts enkele uren onze kelderschuilplaats verlaten, toen een luid gejoel en geschreeuw sns oor bereikten Ja er v/erd luid geroepen gebruld gegild, doch het waren vreugdetonen. „Menschen kom er uit de Tommies zijn er we zijn bevrijd de tanks van de Engelschen rijden de stad binnen De moffen loopen met witte vlaggen en geven zich over We stonden eerst ongeloovig, als aan den grond genageld. Deuren en kelderluiken vlogen open en slaperige gezichten kwamen er boven uil De boodschapper was al voorbij gesneld. Doch toen kwam een jongeman aange wiekt, die een pakje Engelsche sigaretten toonende. ons toeriepDe Tommies zijn er ze deelen sigaretten uit. Toen v/eek onze twijfel en er was diepe ontroering onder de inmiddels saamge- stroomde menigte Ik snelde Marklwaarts en zag een tafereel dat ik nimmer zal vergeten. De Tommies op hun hooge, indrukwek kende tanks, reden kalm de Markt op de machinegeweren en kleine kanonnen vuurklaar, voor actie gereed. Slechts weinigen nog hadden zich buitens huis durven begeven. Het was immers mogelijk geweest, dat beide partijen slaags hadden kunnen wor den, evenals later bleek dal te Vlissingen hel geval v/as geweest. Doch spoedig stroomde do Markt vol van nieuwsgierigen en een golf van enthousias me ging door de menigte toen men begreep, dal het met de bevrijding nu inderdaad ernst geworden was. De bom barstteDoch ditmaal een bom van vreugde Een donderend gejuich steea op. Henderden omringden de vervaarlijke tanks en drukten de Tommies de hand. die deze hartelijk schudden, doch dringend om ruimte vroegen want ze moesten op hun qui vive zijn Toen klonk uit honderden monden hol „Wilhelmus" en het Engelsche volkslied en ik heb nog nimmer in Nederland het „God save the King" zoo spontaan, al was het ook in het zoogenaamde steenkolon-engelsch hooren zingen, dan op dit voor ons zoo gedenkv/aGrdige oocenblik. En in minimum van tijd was de geheele stad bevlagd Ieder had zich met Oranje getooid In één woord er was een geestdrift van belangmenschen, die elkaar tevoren nooit gesproken hadden, schudden elkander lachend de handen en midden op de Markt ontwikkelde zich een rondedans onder hel gezang van „Tipperary" Een mijner Vlissinqsche kennissen die hier gehuisvest was, omdat ook zijn woning ondor water stond, kneep me met zijn •note zeemansklavieren bijna de vingers „U weet, meneer, dat 'k altijd sober ben geweest, maar als ik nou cognac Ie pakken Icon krijgen, v/erd ik vandaag stikzat Doch ondertusschen deden onze Tommies hun plicht. Bev/onderenswaardig kalm verspreidden ze zich door do stad .- het geweer in den aanslag gingen ze de gebouwen binnen en joegen do onthutste Duitschers die daain gevlucht waren naar buiten en vóór zich uit do straat en het Marktplein op. Als kwajongens liepen ze natuurlijk „ends up" nu en dan angstig achter zich kijkend, zoo snel, dal de kleine kwieke Schotten, die met gestrekt geweer achter lien liepen, ze nauwelijks konden bijhouden. Van tegenstand was geen sprake en netjes werden ze op de Markt en op den Dam op rijen naast elkander gezet de handen keurigjes gevouwen over de stalen helmen. Alle branie alle gebral was thans afwezig stil en bleek stonden ze daar onder goede bewaking in afwachting In de Korte Delft verliet een troep Duit- sche soldaten juist een kelder waarin ze zich hadden verscholen. Toen ze een viertal Engelsche soldaten zagen aankomen zwaai den twee hunner reeds van verre met een witte zakdoek en lieten zich zonder eenig verzet naar den Dam drijven, waar reeds zon honderdtal hunner lotgenoolen, zoowel officieren als soldaten, verzameld waren. Ze v/aren als schapen, zoo mak. Blijkbaar had het hevig granaalvuur van do laatste dagen, oe verschrikkelijk ook voor ons, dan toch het moreel van de hier gelegerde vijand zeer geschokt. HET NATIONAAL JONGEREN VERBOND BETREURT de aanvankelijke arzeling der bondgenoo en verlrouwt op eon loyale hulpver leening van Engeland in dit hachelijke uur het bestaan van ons Koninkrijk, daar bij v/ijzende op de evidente, opofferingsge zinde bijdrage van Nederland in de gealli eerde oorlogvoering. De houding van zeks- Australische instanties moet onvoorwaar delijk worden afgekeurd. HET NATIONAAL JONGEREN VERBOND bidt de Nederlandsche regeering kracht om in haar beleid te volharden en roept iederen Nederlandschen jongere op woord en daad te toonen, dat hij tzij) zich bewust is van zijn (haar) roeping mot betrekking tot het geheele Koninkrijk, Tribunaal IHiddelburg GILLES DE RIJKE, betonwerker, v/onende te Serooskerko, wordt ten laste gelegd, dat bij lid was van de N.S.B., Duitschers in zijn woning ontving en tabak en levensmiddelen aan hen verkocht en werkzaam is geweest voor „Winterhulp Nederland". Beschuldigde zegt, dat hij de Duitschers 5 guldon voor een half ons tabak Het be talen, de burgers f 4.25, Hij moest een dub bel huishouden onderhouden, daar hij ook het gezin van zijn zwager, die naar Duitsch land moest, van het noodige moest voorzien. De verdediger, Mr. F. W. Adriaanse, zegt, ut op een dorp menige veete en buren- zie bestaat. Vele getuigen, die zoo vlot verklaringen a charche aileggen, mogen I de hand wel eens in eigen boezem steken. Pleiter meent, dat dit een zeer Hcht ge il is en geeft het Tribunaal in overweging et de zes maanden interneerina. die be schuldigde reeds heeft ondergaan, te vol- NICOLAAS THOMAS VAN DOORN, uit voerder, wonende te Middelburg, wordt er van beschuldigd, dat hij op 6 November 1944, aan een Duitschen Feldwebel, Frits Harm, gelegenheid heelt gegeven om zich verbergen in een schuilkelder, behooren- aan het pand waar hij woonde, tenein de zich te onttrekken aan krijgsgevangon- Beschuldigdo was als uilvoerder in dienst bij den aannemer Ph. van Doorn uit ICrab- bendijke, die werken voor de Duitsche Weermacht uitvoerde. De verdediger, Mr. A. H. Kuipers zegt, dat beschuldigde er niet bij tegenwoordig was, toen hot meisje Denevers een door haar gestolen permit aan den Duitscher ovorhandigde. Later Heeft het meisje Denovers verklaard dat er geen enkel plan heeft bestaan, dat de Duitscher bij Van Doorn zou onderdui. ken. Als uitvoerder had beschuldigde een salaris van i 75 per week. Pleiter vraagt de uiterste clemntie. FRANS GELDOF, caféhouder te Seroos kerko, ontving in zijn café zeer veel Duit sche militairen en ging vriendschappelijk met hen om. Hij leverde betonwaren behoeve van de Duitsche weermacht. Beschuldigde zegt, zijn café reeds ir. te hebben gesloten, omdat hij de Duitschers niet langor wilde bedienen. De verdediger, Mr. A. H. Kuipers, oefent criliek op de interneering van verdachte. Van politieke onbetrouwbaarheid is niets gebleken. In Mei 1941 heeft beschuldigde zijn café gesloten, terwijl hij ook zijn betonfabriekje heeft stilgelegd. Zijn vrachtauto heeft nim mer voor do Duitschers gereden en werd in 1943 gevorderd. Eén zijner dochters heeft hij de deur gewezen omdat zij met Duitsche militairen omging. Beschuldigde is reeds 6 maanden geïnterneerd gev/eest. Hier is onrecht geschied, aldus pleiter. PIETER ERNST ANNO VON HE1MBURG. zonder beroep, wonende te Middelburg, is vanaf 1 Febr. 1944 als wachtman v/srkzaam geweest bij den anti-sabotagedienst. Beschuldigde, die geen verdediger heeft, leest een door hem opgestelde verklaring waarin hij zegt, dat volgens zijn mee ning hij geïnterneerd is om zijn Duitsche afkomst, doch dat hij nimmer wraakgevoe lens jegens het Nederlandsche volk heeil gekoesterd. Beschuldigde vraagt het Tri bunaal hem vrij to spreken. FILMNIEUWS DE DAG VAN MORGEN Evenals vorige week draait ook deze week in het Grand Theater een film met in de hoofdrol Charles Boyer. Charles Boyer vertolkt een groot pianist, e in een restaurant een meisje leert ken- >n Irene Dunne die een groote rol zal gaan spelen in zijn leven. Na dezen nacht, waarin beiden hebben ontdekt, in de toekomst niet meer zonder elkaar te kunnen, breekt de morgen aan. Hot overstroomde landschap, de verwoes tingen aangericht door den orkaan, schijnen in overeenstemming met hun eigen positie, als Philippe vertelt, dat hij gehuwd is. Zijn vrouw is door en zwaren slag getroffen, reeds vijf lange jaren lijdende aan een nstigo ziekte. Een orkaan op Long Island dwingt Phï- lippe en Helen hun nacht door te brengen een kerk. Het slot treft hen aan, vertrekkende naar Frankrijk, waarbij Philippine zegt: Wacht op mij. Je zult niet lang behoeven te wach ten en Helen's antwoord luidtIk zal wach ten. Ingezonden Stukken Men schrijft ons In do Prov. Zeeuwsche Courant staan on der do rubriek sport enkele onwaarschijn lijkheden, geadresseerd aan de G.V. en A.V. Goes. Goes wordt beschuldigd van een onspor- ;ve houding, om Vlissingen geen toestem- ing te geven voor het spelen van hun v/edslrijden to Goes. De schrijver verklaart, dal Goes de N. V. B. verzocht heeft om bij keuze naar de le klasse te promoveeren. Verder verklaart ij, dal de sportcommissie accoord ging et het verzoek van Vlissingen. Tegen deze beschuldigingen moet ik ten sterkste protesteoren. ""s voorzitter van de G.V. en A.V. Goes verklaar ik, dat door Goes nooit een ver zoek naar do N.V.B. is gezonden om naar de le klasse le promoveeren. De Gocssche sportcommissie ging niet et hel verzoek van Vlissingen accoord. Is het den geachlen schrijver soms niet bekend, dat door Goes in de jaren 1943 1944 en 19441945 geheel belangeloos haar terreinen heeft algestaan aan al de Zeeuw sche clubs De Goessche vereeniging is Om 'technische redenen konden enkele artikelen niet worden gecorrigeerd. Laatste Nieuws Britsch Indische troepen zijn na het beëindigen v.h. ultimatum Soerabaja binnengerukt. Artillerie trad in actie. 28 bommen werden op de stad ge worpen. Van de 12 Mosquito's, die dc stad bombardeerden zijn er drie verongelukt. Soekarno heeft een op roep tot zijn volgelingen gericht de strijd te staken. Van Britsche zijde wordt gemeld, dat alles wordt gedaan om de burgers te sparen. De strijd Besprekingen tusschcn At:!ce. Truraan en Mackenzie King zijn begonnen. Vlissingen tegemoet gekomen door haar ter rein in de morgenuren af te staan. In de laatste regels van het stukje 3ta.il. dat Goes bij sporlminnend Zeeland geen goede beurt gemaakt heeft. Geachte schrijver, U zelf heefl met die onwaarheden to schrijven een zeer siechte beurt gemaakt in Zeeland, en in liet bijzon- in Goes. Het v/are dan ook beter ge- st, alvorens dal te plaatsen, eerst eens bij Goes to komen informoeren, dan waren hoop onaangenaamheden voorkomen. Maar ik vermoed, dat u er zich van be- t is, dat u er geheel naast was, anders had u mijn stukje wel geplaatst. Goes. P. KOSTER. Schengestraat 66. Voorzitter Goes. Aan den MiUtairen Commissaris Geelt met verschuldigde eerbied te ken- Kleis Bastiaan de Kat. boren 20 Maart 1885. te Ridderkerk, thans wonende te Vcoro, Kade A 65, dat hij gedurende 43 jaren werkzaam is geweest als toekenaar. constructeur en groepsloidor op de teekenkamer, afdeeling Machinebouw der Kon. Mij. „De Schelde" le Vlissingen dat hij op 20 December 19-14 als zoodanig uit hun dienst ontslagen v/erd, met hel recht' op wachtgeld tot 1 Februari 1245 dat dit ontslag volgens de Directie der Kon. Mij. „Do Schelde" bij schrijven van 20 December 1944 gegrond v/as op het feit dat zijn gedrag op 14 December 134-5 de maal heeft doen overloopen en dat op zijn verzoek aan don Directeur van het Gew. Arb. Bureau te Middelburg om nadere loz- lichling, deze hem bij schrijven van 6 Febr. 1945 mededeelde, dat het ontslag door de Directie der Kon. Mij. „De Schelde" v/eid aangevraagd, op redenen genoemd in ail. 1639 P van Burgerlijk Wetboek en dat volgens het K.B. No. E 136 van 2 November 1944 houdende wijziging van Art. 6 van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen (Staatsblad No. E 52) zijn toestemming in gevallen als bovenbedoeld niet verelscht is verdere stappen in zijn belang te onder dat hij door bovengenoemde beslissing zich ton onrechte ontslagen acht om de volgende redenen dal er eon gespannen verhouding ontstaan was lusschen lr. C. Kapsenberg, Chet der teekenkamer, die zich tijdens de Duitsche bezetting deed kennen als een pro-Duilschor .n collaborateur en hera als gevolg von requeslants weigering om iets ten vaordeele der Duitschers uit te voeren. Samenwerking tusschen deze uitersten was niet denkbear. Op zijn verzoek om overplaatsing naar een andere aideeling mot betere verhondingen kon de Hoofdingenieur Van Tijen niet in gaan. Door zijn voortdurende agitatie tegen de werkzaamheden voor de Duil3cho oor logsindustrie en hot aansooren van zijn col lega's langzaam te werken gingen zijn zhefs er toe over te trachten hem uit le schakelon. Hierdoor echter nam de verzets actie toe. Een voorstel van de Direclieaan hem om op vervroegd pensioen te gaan met een aanvulling hunnerzijds (f 5000) om hel verschil tusschen hot direct ingaan van het pensioen en de pensioengerechtigde leei- lijd (n.l. 65 jaar) werd door hem als oudste constructeur afgewezen, daar hij overtuigd v/as dat geen der andere de leiding der anli-Duilsche actie zou durven overnemen. Voor Kerslgaven en iaarlijkscho gratificaties kwam hij niet meer in aanmerking deze gingen over op de ambtenaren die ijverig dc Duitschers werkten. Hem werd verboden de werkplaatsen te betreden. Hij 'erd vrijwel volkomen qeïsoleord. Voor het iet aanv/ezig zijn op het kantoor op een vrije Zatermiddag. die als werktijd was aan- gewezen met de toezegging dat deze later gecompenseerd zou worden, werd lüi -e- durende 5 weken naar huis gezonden. Hem werd verweten een aarts-saboteur te zijn. Een opdracht om een papiersnijmachine te teekenen waardoor de Hchtdrukkorii moer werk kon allevoron (uitsluitend voor de Duitsche Weermacht) werd door hem maan denlang gerekt. Een gevolg hiervan v/as een dwanqbevcl binnen zekeren tijd het rk gereed te hebben, lierna v/erd hij met ontslag bedreigd. De fabrieksarts Dr. G. Sissïngh meende dat hel op deze wiize werken requeslant te veel van zijn zenuwen zou vergen en ad- >eerde hem oonige maanden met ziekte verlof thuis te blijven. Hierop werd hem geduenrdo 4 maanden ziekteverlof verleend. Kort na zijn terugkeer werd hij staatsge vaarlijk verklaard en hom hel verblijf in de provincie Zeeland ontzegd. Na de bevrijding meldde hij zich op 23 November 1944 weder bij de Kon. Mij. „De Scholdo" aan, De onder-Dirscteur de Heer van Tijen spoorde hem aan zijn werk spoedig mogelijk te hervatten. Om in Vlissingen te kunnen werken was een ves tigingsvergunning noodig welke hij via de nog steeds niet uitgezuiverde pro-Duitsche chef Ir. C. Kapsenberq moest aanvragen. Deze zou de aanvrage met de Directie be spreken. De Directeur lr. Wesselinq ver klaarde daarna dat hij met ingang van i November op wachtgeld moest, Daar hij /eronderstolde dat dit een meer algemeene maatregel voor ambtenaren betrof, had hij hiertegen geen bezwacr. Na enkele weken bleek hem echter met geen algemeene maat regel te doen le hebben maar met een uit- inderingsgeval. Op 14 December verweet hij Ir. Kapsenberg dat deze do oorzaak was zijn op wachtgeld stelling en hom daar door beletlo zich te Vlissingen te vestigen, rdoor hij financieel ten zeerste bena deeld werd. Hij hooft op niet geheel parle- laire wijze zijn pro-Duilsche chef te kennen gegeven dat hij zich nic-1 op deze ier zou laten benadeelen en verklaarde daarna zich daartoe eventuoel tot hoogere instanties te zullen wenden. Dit was de directe aanleiding voor ïijn ontslag op 20 December 1944 dat dit ontslag volgons zijn meening een rechtstreeks gevolg is van zijn op uitdruk kelijk verzoek van de Nederlandsche Re geering te Londen aangenomen verzets houding gedurende de bezettingsjaren en hij door dit ontslag financieel zwaar ge redenen waarom hij op grond van hel bovenaangevoerde beleefd verzoekt te v.il- len bewerkstelligen dat genoemd ontslag wordt ingetrokken .- dat schadeloosstelling wordt verleend ior derving salaris graliticaties enz. dat hij bij woderaanstelUng niet meer onder zijn pro-Duitsche chef wordt geplaatst. Hetwelk doende, enz. IC. B. DE KAT Veere, den lOden Juli 1945.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1