VRIJE STEMMEN J Jeugdzorg in Zeeland Een rnoog sociaal wes°k Tegelijk mei de berechting der manne lijke en vrouwelijke politieke deliquenten kwam hel vraagstuk aan de orde, wat mot de kinderen der geïnterneerden moest ge schieden. De militaire autoriteiten hebben onmiddellijk ingezien, dal aan de kinderen niet mocht worden vergolden wat de ouders misdeden. Dit was een gezonde stelregel, die wel bij geen mensch op tegenstand zal zijn gestuit. Immers, wanneer hol Tiibunaal- eesluit zegt. dat het één van de belang rijkste taken van de Tribunaalberec'nüng de. beschuldigde een heropvoeding te geven met het doel hem weer geschikt te maken voor hel normale maatschappelijke leven, dan is het zeker even noodig. dat do zorg voor de kinderen der geïnterneerden de volle aandccht heelt. Veel onheil en onverdiend kinderleed kan hierdoor worden vermeden. Van heropvoeding kan bij de zeer jeug digen niet gesproken worden, daar bij hen de invloed van het politiek verkeerde milieu neg niet merkbaar is. Anders is 't al gesteld met de jongeren boven de 12 jaar. De in vloed die jeugdstorm en andere nationaal- socialistische organisaties op hun geesten hebben gehad, is in vele gevallen zeer duidelijk aanwijsbaar. Het Militair Gezag heeft nog niet zoo erg lang geloden een afdceling jeugdzorg in het leven geroepen, die reeds veel en goed werk heeft verricht. Onder de naam van „Jeugdzorg" wordt hier derhclve het werk samengevat dat be trekking heeft op het onderbrengen en ver zorgen van kinderen van geïnterneerden. Het is logisch, dat in het eerste stadium het verschaffen van een onderdak aan deze kinderen primair was en eerst daarna de andore laken ter hand konden worden ge nomen. Dat Zeeland een van de provincies was v/aar het laatst mot deze arbeid word begonnen, had op zichzelf dit voordeel, dat de fouten die men elders had begaan, hier konden worden vermeden en do organisatie dadelijk beter kon functionnoeren. Dit "laatste is ongetwijfeld mede te danken aan het feit, dat het aantal te verzorgen kinderen in onze provincie belangrijk ge ringe.' is dan in andere deelen van ons land. Natuurlijk is ook in Zeeland nog lang niet alles volmaakt, vele moeilijkheden moesten en moeten nog overwonnen worden. Wellte richtlijnen worden hier nu qe- vclgd Bij dit werk wordt er van uitge gaan. dat de kinderen zooveel mogelijk in gezinnen dienen te worden ondergebracht. Een normaal gezinsverband is voor het jongo kind onontbeerlijk. Men mesne echter niet dal elk gezin, dat zich bereid verklaart een kind tot zich te nemen, dit ook krijgt toevertrouwd. De ocodige voorzichtigheid wordt wel degelijk in acht genomen en zoo gaat een uitgebreid onderzoek vooraf. Slechts wanneer dit be vredigend is. wordt plaatsing toegestaan. Het zal in de praktijk ook zeer vaak voorkomen, dat familie van do geïnterneer den gaarne de kinderen zal opnenv Hc-t is dus zoo, dat alleen de kinderen waarvoor geen onderdak in een gezin kan werden gevonden, naar de tehuizen gaai Aanvankelijk was er slechts één tehui n.l. dat te Haamstede. Een klein aantal kinderen werd voorloopig in enkele be staands inrichtingen ondergebracht. Zeer binnenkort wordt ook het tehuis te Hans- veert geopend, dat alleen voor jongens boven 12 jaar bestemd :s. Het tehuis te Hcamstede biedt plaats ongeveer 150 kinderen, waarvan er mor. teel reeds een honderdtal vertoeven. Er zcowel jongens als meisjes, de eer echter tot 12 jaar. Ook wal de godsdienst Leïrcft is het oen gemengd huis. De inrich ting van de tehuizen heeft vele hooidbrs- ker.s gekost, doch kan thans behoorlijk werden genoemd. Een andere groote moeilijkheid was hel vinden van geschikt opvoedkundig perso neel. Kier moest natuurlijk een strenge selectie worden toegepast, terwijl ook bij do keuze terdege rekening moest worden gehouden met de verschillende godsdiens tige gezindten. De vraag, hoevoel kinderen uileindelijk in onze provincie onder de hoede van „Jeugdzorg" zullen komen te staan, kan nog niet met zekerheid beantwoord worden doordat veie jongeren nog in een andere prcvincic vertoeven. Ook vergt het verza melen van allo noodige gegevens heel wat lijd. De tijdsduur die de kinderen onder con trole zullen staan, is afhankelijk van het tijdstip waarop de ouders uil do internoe- ringskampen worden ontslcgen. Het is n.l. zoo. dat zoodra de moeder vrij komt, de kinderen weer aan haar hoede zullen wor den toevertrouwd. Alleen wanneer er zeer dringende redenen bestaan dit niet le doen tal hiervan worden afgeweken. He! zal v/el twijfelachtig zijn of' een kind jan de moeder hen worden terug gegover.. wanneer zii, ooit na de interneering nog als roer politiek besmet moet worden be schouwd. Eenige dagen geleden heeft het katholie ke blad „De Stem'' oen artikel over Jeugd- zerg" in Zeeland gepubliceerd, dat nu niet bepaald vleiend was. Dat dit werk in Bra bant boter zou zijn georganiseerd kunnen 2<= JAARGANG NUMMER 310 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 10 November 1945 Algemeenc Leiding t B. G. KJoosterzieJ en S. L. Boertna. Hoofdredacteur t Koekebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Soekacno poept bemiddeling in van Truman en Attlee i Zee- In elk geval is er in de tehui land terdege rekening gehoudr belangen der R.K. kinderen. Hoewel zij oen kleine minderheid vormen, is een niet znbelangrlik deel van 't personeel Roomsch Katholiek. Het tehuis te Hansweert heeft -elfs een R. K. directeur. Verder worden de R. K. kinderen, ondanks de groote moei lijkheden en niet te vergeten de hooge kosten aan hot vervoer verbonden, regel matig in de gelegenheid gesteld de kerk- In New York is een telegram uit Batav: ontvangen, volgens Reuter, waarin Soekar- no een beroep doet op Truman en Attlee. Hij verzoekt hen oorlogsgeweld op Java voorkomen. Soekarno vreest nieuwe t /echten. Naar aanleiding van het bericht, dat Ne- derlandsche (roepen uit Australië en 1 op Java zouden landen, werden inlanders opgestookt dit te verhinderen. Incidenten duren voort op Java. Vijandigheden te Kramat Volgens een ofiicïeele Ned. Indische klaring hebben zich op tal van plaatsen incidenten voorgedaan. Donderdagmorgen begonnen vijandelijkheden te Kramat, 500 Indonesiërs verzameld waren. Britsche troepen rukten op met ondersteuning Een aanval op een interneeringskamp werd afgeslagen. In Bandoeng formeeren zich echter Indonesische divisies. Tusschen 11 en 18 October werden 14 ilitairen van het Ned. Indische leaer ge- .od bij Batavia en Buitenzorg. Onder deze bevindt zich luitenant D. A. P. Koning de Europeesche soldaten Folmering, Derks Enden. Arrestaties in Soerabaja De Engelsche troepen zijn tot talrijke staties in Soerabaja overgegaan. 22 leden m een nationalistische bende zijn gear resteerd. Uit Magclang wordt gemeld, dat een groot aantal gewapende Indonesiërs om do stad is geconcentreerd. Het Nederlandsche koopvaardijschip Tal- ma is te Tandjong Priol: aangekomen met vrouwen en kinderen uit Soerabaja. Het schip was op weg naar Singapore, toen hel de opdracht kreeg, die vrouwen en kin deren in Tandjong Pïiok aan land te zetten, ier mannen in Soerabaja wonen. De Van Heutz vaart nu regelmatig om 12.000 voormalige geïnterneerden uit Mid den Java te evacueeren. Verwacht wordt, dat deze taak in twee weken volbracht zal zijn. Gisteren hcett het geallieerde hoofdkwar tier gemeld, dat 300 vrouwen en kinderen uit Ambarawa naar Semarang zijn over gebracht. Voorts dat de toestand te Sema rang ongewijzigd is. Roemenië Ongeregeldheden te Boekarest De Boemeensche regeering had verklaard dat de verjaardag van koning Michael niet gevierd mocht worden. Niettemin werd toch een betooging voor het paleis op touw zei. De aanhangers van de regeering Je communisten raakten slaaqs :net le. van andere partijen. Zes uu rlang werd ge vochten. waarbij mitrailleurs te pas kwa- NIEUWS IN HET KORT De Zuid-Amerikaansche mogendheden hebben onofficieel de diplomatieke betrek kingen met het Spanje van Franco ver broken, of benoemen geen nieuwen gezant, ""et eersto geldt voor Guatemala, Bolivia Mexico, het laatste voor Venezuela, i Uruguay, Peru, Brazilië en Argentinië. Aan het hoofd der Chileonsche en der Cubaan- sc.be ambassade staat thans een zaakge lastigde. Zooals vrij kort geleden meldden, heeft ock de Vereen. Staten besloten geen nieu- en gezant te benoemen. Op de wereldconferentie voor de jeugd Londen is Donderdag een reeks resoluties aangenomen. Hierin werden de volgende ischen gesteld lc. Internationale controle op de atoom energie. 2e. 8-urige werkdag en 48-urige werk week voor jeugdige personen. 3e. Afschaffing van nachtelijken arbeid 4e. Organisatie van een bijzonderen ge zondheidsdienst voor jonge arbeiders. Voorts heeft do conferentie het actief en passief kiesrecht geëischt voor allen, die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben. De Amerikaansche minister van landbouw C. P. Anderson, heeft op een persconferen tie verklaard, dat bijna 4 millioen ton le vensmiddelen uit Amerika naar de bevrijde landen in Europa zal worden verscheept. Deze levensmiddelen zijn bedoeld voor die landen, die hulp van de UNRRA ont vangen. Anderson noemde o.a. Frankrijk, België, .Nederland en Noorwegen. Tot opvolger van veldmaarschalk Lord Gort is benoemd lol Hoogen Commissari van Palestina, luitenant-generaal Sir Allan Cunningham. Cunningham voerde in 1940 en 1941 de succesvolle veldtocht in Abessinië uit. In 1941 begon onder zijn leiding de beroemde veldtocht van het 8e leger in Cyrenaica. Sinds 1944 stond hij aan het hoofd van het Eastern Command in Engeland. Om jaloersch te worden Gcebbels moet een aardige verdienste hebben gehad. Aan het beruchte blad „Das Reich" ver diende hij 200.000 R.M. Later kreeg hij er Mei een premie van ieder artikel, dat hij 500.000 R.M. 100.000 R.M. extra schroef r hun vertrek na$r Indië oefenen onze jongens met een voor Nederland geheel lieuw pantser afweerwalen. Deze week •ertrekt vanuit Wezefj bij Zwolle het 5de Regiment Infanterie voornamelijk bestaai d: uit oud B.S.ers. BINNENLAND Prinses Juliana zal dezer dagen een be zoek aan Groningen en Friesland brengen. Uit Oslo is officieel bericht ontvangen, dat een monetaire overeenkomst tusschen Ne derland en Noorv/egen is geteokend. De koers van de Noorsche kroon is bepaald op 53.455 cent. Scheepvaart Aangekomen te IJmuiden op S Novem ber Randfontein, van Montreal, vertrokken op 5 Nov. Iris naar Liverpool en het En gelsche s.s. Empire, Algar op 6 Nov. naar Tijne. 'Waarschuwingen van De Bildt voor de land: en tuinbouw Het meteorologisch instituut te De Rijdt deelt mede, dat de winter in Zweden en Noorwegen is ingezet. In Lapland vroor het reeds 20 gr. Een koud front nadert met groote snelheid over Denemarken ons land. De temperatuur zal aanmerkelijk dalen en er v/ordt vrij strenge nachtvorst verwacht met wind uit het N.O. Benoeming Staten Generaal De commissie voor de benoeming van leden voor de Staten Generaal heelt aan gewezen tot leden van de Eerste Kamer Mr. J. H. Cramer te Assen, C. Woudenberg, tc- Amsterdam Prol. Dr. H. W. Verzijl te Utrecht, Mr. Welter te 's-Gravenhage, Mr. E. J. Beumer to Utrecht, A. Stapelkamp te Utrecht. Prol. Mr. P. Scholten te 's-Gravon- hage, Mr. C. H. Hustinx te Nijmegen, Ir. F. C. M. Wiiliels te Brunsum, A. J. Koeiemans te Amsterdam. Dr. F. Wibaut te Amsterdam, Prol. Dr. J. R. M. van den Brink te Laren, Prof. Dr. N. A. Donkersloot te Amsterdam, Mr. Dr. P. J. Witteman te Overveen. Mr. M. N. D. Pamontjak te Leiden, Dr. J. P. Kruijt te Utrecht. Tot leden van de Tweede Kamer zijn be noemd Mej. Mr. C. Tendeloo te Amster dam, J. de Ruiter te Balk, Friesland, R. M. Setyadjik te Amsterdam, Dr. W. L. P. de Kort te Goirle. H. J. Holstra te Wassenaar, Hubert Jongen to Heerlerheide, L. N. Palar te Amsterdam, R. van de Brug te Gouda, Mevr. Dr. H. Verweij-Jonker te Eindhoven. J. W. van Bokhove te Zeist, C. K. J. M. Receveur to Venlo, Mr. J. le Poole te Noord- wijk aan Zee, Jonkvrouwe Mr. C. W. I. Wutewaall van Stoetwege te 's-Gravenha ge, F. J. Goethart te Amsterdam. Dr. H. Velthoven te 's-Hertogenbosch, Dr. Ir. M. Heertjes te Delft, Mr. J. J. R. Schmal te Voorburg. Mej. Dr. Mr. J. de Vink Utrecht, Mr. J. W. A. J. Burger le Dordrecht, G. Wagenaar te Amsterdam, H. van Kuilen burg te Rotterdam, Drs. H. A. Korthals te Voorschoten, J. Smallenbroek le Assen, P. de Groot te Amsterdam en H. M. van Rand wijk te Amsterdam. Eerste Kamer keurt wetsontwerp goed De Eerste Kamer heeft in haar zitting van heden het wetsontwerp, regelende de toe treding van Nederland tot het handvest van San Fransisco zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. OVERDENKING STILTE REISIMPRESSIES CIO ILSBON3HAMIÏ JEN CASSAIt Neen, hel is niet de groote Romein, o hier met onzen jongen tooneelschrijver verband wordt gebracht. Maar het is Cees Laseur, directeur en artistiek leider het Centraal Tooneel, die in een „op dracht" bij zijn laatste blijspel door Leon- hard Huizinga, wordt toegesproken. En dit tweemanschap, dat door ons opschrilt v/ordt uitgedrukt, is waarlijk ock symbool van de voortreffelijke kleinkunst, die in ziin stuk ,De Man die Blauwbaard niet was" aan >ns geboden wordt. Zeker heeft dit blijspel uitnemende Icwa- iteiten. Wie indertijd genoten heeft van Huizing a's „Adriaan en Olivier", de Jiosle- grol, die met een Zeeuwschen achter grond, de entree van Toorenvliedt bij Mid- Tribunaal ie ll^iddelburg diensten te Zierikzee bij te wonen. Wij vernamen dan ook, dat het artikel De Stem zelfs bij het R. K. personeel irontwaardiging heelt gewekt. Zeeland behoeft, wat dit v/erk betreft ze- :r niet bij ander provincies onder te doen. Voor de toekomst mag dan ook het beste worden verwacht. V. Bn het brandpunt EColoniaSe Problemen in Afrika Thans komt ook het bericht tot ons- van onlusten in Iripolifanië. Reeds eerde.- had den we gehoord, dat de bewoners daar zelf standigheid cïsciitendit was c-en der „kwesties" op de conferentie van ministers van buitenlandschs zaken te Londen. Rus land trad hier als beschermheer van dïo streken op en was tegen internationaal toe zicht op dit gebied. De onafhankelijkheid van Tripolifanië werd bepleit. Waarom speciaal door Rusland Omdat, zoo fluisterde men in Amerika, er uranium in Tunis is te vindon. Daar zou den de Russen, in verband met de atoom bom. wel voor te vindon ziin. Het is een beetje te ver gezocht Hoe de vork in den steel zit, weten we eigenlijk niet, dal zullen de toeliomstige yredesverdragen moe ten loeren. Wat v/e wel welen, is. dat overal natio nalistische begrippen oprijzen, of men nu in Afrika, Palestina of Indië is. Op een congres van negers in Manches ter in Engeland, werd algeheele afschaffing ven het koloniale stelsel bepleit. Een neger, die tijdens den oorlog in En geland verbleef, was zeer gedesillusioneerd over het blanke ras. Hij zeiDe blanken brachten ons den Bijbel. Nu hebben wij dien nog, maar het land zijn we kwijt. Inderdaad, het teckent het heele pro bleem. Zoo de onontwikkelde volkeren ooit eenig respect hebbon gekoesterd voor de blanken, dan moeten zij die nu toch wel grondig verloren hebben 1 Maar gestold nu eens, dat de Europeanen en Amerikanen plotseling zeiden„Die Arabieren cn aio Negers, ze hebben groot gelijk, geef ze de vrijheid f Ze heb ben er recht op, even goed als wij die zelf veor ons opoischen". Ongetwijfeld zou het rechtens volkomen juist zijn Maar zouden die volkeren or eenigszins op vooruit gaan Wij willen maar wijzen op het werk van de zending en de missie en op het enorme werk verricht door Prol. Albert Schweitzer in Lambarene in Fransch equatoriaal Afrika. Hier kwamen de pa tiënten vaak diep uil de binnenlanden om zich tegen slaapziekte, framboesia tropica en lepra te laten behandelen. Zou dit alles dan teniet moeten gaan Het geweten van de wereld begint lang- zamerhand to ontwaken en men vraagt zich al meer en meer af in de democrati sche landen„Is het wel goed geweest, v/at wij vroeger hebben gedaan in Afrika en andere deelen der wereld Maar dan moet men ook beseffen, dat naast veel economische uitbuiting, toch ook wel degelijk veel goeds is verricht en nog wordt verricht en dal men goed moet uit kijken, voordat men een nationalistische beweging in Afrika of elders direct als een volksbelang beschouwt. LEENDERT JOHANNES ZfETSE, winkelier te Vlissingen. was als magazijnmeester werkzaam bij de Marine Standsortverwal- tung te Vlissingen. Aan Duïtsche officieren, die dit magazijn bezochten bracht hij den Hitlergroet. Verder verkocht hij de Deut sche Zeilung en nam hij brandstof van do Duitschers aan. De verdediger van beschuldigde, Mr. Deinse zegt. een ernstig protest te mo laten hooren tegen het feit, dat de echtge- tcote van verdachte verklaringen worden intfokf, die haar man bezwaren. Zij is hier liet als getuige a décharge, doch alleen :m mededeelingen te doen over hel 1 negen van haar echtgenoot, aldus plei De verdediger merkt verder nog op, dat getuigenverklaringen alleen waarde heb ben. wanneer zij door getuigen onder oede Op de zitting v/orden afgelegd. Mr Vlaming, voorzitter van het Tribunaal, is het met het protest van Mr. van Doinse niet eens, en zegt, dat hij do echtgenoote van beschuldigde wel degelijk zóó moest verhooren. afsof zij zelf beschuldigde was. daar ook zij op haar zuiverheid moet wor den getest. Nagegaan moet immers wor den of de echtgenoote bij eventueole ver beurdverklaring van het vermogen van haar man. daarvan voor haar deel vrij kan blijven. BARTHOLOMEUS DENTZ. bouwkundig ambtenaar, wonende te Middelburg, was lid van het N.A.F., den Nederlandschen Volks dienst en de Nederlandsche Cultuur kamer. heeft N.S.B.-litteratuur aan anderen ter lezing gegeven en musiceerde met de bij hem ingekwartierde Duitschers. De pre sident leest een brief voor, waaruit de pro- Duilsche houding van beschuldigde blijkt. Verdediger is Mr. A. H. Kuipers. Deze zegt, dat beschuldigde een zedelijk hoog staand en goed mensch is. Pleiter schetst verdachte als een impulsief, doch tevens zeer openhartig mensch, die geen schep- sel kwaad zou doen. Do chef van beschuldigde heeft verklaard dat men gerust over politiek met hem kon spreken, zonder bang behoeven te zijn aan gebracht te worden. De brief, waaruit zou blijken, dat verdachte voor het N.A.F. pro paganda zou hebben gemaakt, heeft hij al leen geschreven om van den aandrang die daartoe op hem werd uitgeoefend, af te zijn. De op de zitting aanwezig getuigen ver klaren eveneens dat beschuldigde nimmer propaganda heeft gemaakt. Ook bij de Middelburgsche bevolking stond beschuldig- goed aangeschreven. Pleiter vraagt het Tribunaal aan beschul digde geen maatregelen te wiflen opleggen, waardoor deze Uit zijn werkkring zou moe ten verdwijnen. JAKOB DE R1J1CE, werkman te Middel burg, leverde aan do Duitsche militairen goederen, repareerde schoenen voor hem, vond het goed, dat zijn vrouw voor de Duitschers de wasch deed. Beschuldigde ontkent, dat hij met de Duitschers zwarten handel heeft bedreven. De verdediger, Mr. A. H. Kuipers, zegt, dat deze man op politiek gebied zuiver is. Beschuldigde stond niet ongunstig bekend, getuige het feit da.t hij drie dagen nadat hij uit de interneering werd ontslagen, een bewijs van politieke betrouwbaarheid kreeg. Pleiter beschouwt de interneering van dezen man als een misgreep en een ge volg van oen persoonlijke veete. Pleiter vraagt dan ook met de vier maanden inter neering die beschuldigde reeds heeft onder gaan le willen volstaan. Uitspraken Tribunaal ANNA BAREMAN, zonder beroep te Wolphaarlsdijk. lid N.S.B., werd veroor deeld tot 3 mnd. interneering. CATHARrNA CORNELIA DE KUNDER, lid N.S.B., lid Nationalen Jeugdstorm, ge collecteerd voor „Winterhulp Nederland", werd veroordeeld tot 2 jaar interneering. CORNELIA BAKKER, zonder beroep te Wolphaarlsdijk, lid N.S.B., werd veroordeeld tot ontzetting uit het recht om openbare ambten te bekleeden. NEELTJE DRONKERS. sympathiseerend lid N.S.B., werd veroordeeld tol 3 jaar lerneering. JANNA WALHOUT. zonder beroep te JJorsseie, sympathiseerend lid N.S.B., collecteerd voor „Winterhulp Nederland" Nederlandschen Volksdienst. werd ver deld tot 3 jaar interneering. P1ETER KOEMAN, fruitteler te Kloetinge, Ud N.S.B., lid N.A.F., heeft in zijn functi van arbeidsbemiddelaar aan verscheidene personen een „Ausweiss" bezorgd, voor hij befooningon aannam In der van eieren, boter, enz., werd veroordeeld tot 5 jaar interneering met verbeurdverkla ring van het vermogen, tot een bedrag i I 223,22. alsmede van zijn radiotoestel. GERARD DE MEESTER, landarbeider te Ellewoutsdijk, sympathiseerend lid N.S.B., lid N.A.F., werd veroordeeld tot 6 n interneering met verbeurdverklaring het vermogen tot een bedrag van 1 600. MARIA W1LHELMINA VELS. zonder be roep te Middelburg, sympathiseerend lid N.S.B., lid Nationaal Socialistische Vrou wenorganisatie nam brood, boter en vleesch omdat haar zoon dienst had genomen bij de Wallen S.S., werd veroordeeld tot 5 jaar interneering met verbeurdverklaring van het bij beschuldigde in beslag geno men radiotoestel. DINA CHRISTINA RIEMENS, dienstbode to Middelburg, dio in Juli 2S42 bij de Duit schers heelt aangegeven, dat mej. Corne lia Verstraten, kantoorbediende te Middel burg, van beschuldigde zou hebben gezegd, dal zij mol mollen ging, tengevolge waar mei. Verstralen door een Duitsch Feld- gerïcht, waar beschuldigde als getuige 1e- mej. Verstraten optrad, tot 6 mnd. ge vangenisstraf is veroordeeld, welke straf Duitsche gevangenis te Keulen heelt ondergaan, werd veroordeeld tot vijf ar interneering. Alle beschuldigden werden tevens ver oordeeld lol ontzegging van het recht om kiezen en verkiesbaarheid en om openbare ambten te bekleeden. UIT STAD EN LAND Goes JACHTAVONTUREN Donderdagavond hield de vereeniging Oost en West een bijeenkomst. De voorzit- Dr. J. Nieuwenhuijze uit 's-Giavenpol- der. heette de aanwezigen welkom, waarna Dr. J. F. O. Huese een boeiende lezing over zijn jachtavonturen in Afrika hield. t eerste gedeelte var. ziin lezing werd gevuld mot een reisbeschrijving, waarbij do ;.panne" op humoristische wijze werd beschreven. De zaal genoot zichtbaar van de hier en daar sterk gekruide verhalen Met lichtbeelden werd het een en ander toegelicht. In de pauze kon men de iacht- tropheeën van Dr. Huese bewonderen. Na de pauze kwamen de eigenlijke jacht verhalen los. Bepaald dramatisch was het te hooren, hoe Dr. Huese een boom in vluchtte en een kudde buffels hem voorbij galloppeerde. Met lichtbeelden werden deze grootsche avonturen eveneens toegelicht. Een film besloot dezen belangwekkenden avond. In een Donderdag gehouden verga dering werden tot bestuursleden van de aid. Goes van het Ned. Bijbelgenootschap benoemd Ds. J. E. Drost te Kapelle en Ds. P- A. Elderenbosch te Kloetinge. Voorzitter het bestuur is Ds. M. v. d. Vis, secre de beer A. de Lange, en penningmees- teresse-bibliothecaresse Mevr. P. Kakobeo- ke-Behage. Getracht zal worden deze winter Goes. Kapelle, Kloetinge, 's-Heer Abts- kerke en Wilhelminadorp een Indië-avond te organiseeren. KORTGENE. De militaire Commissaris van Zuid-Holland en Zeeland, de heer C. L. Koster alhier, inspecteur van de reorgani- en materieele verzorging van de Snter- neeringskampen. is eervol uit deze iunctie ontheven. delburg, allerlei zotheden en pikantighe- den de zaal inslingert, bemerkt verrijking en verdieping. Zeker gaal niets verloren van de geestigheden en boertigheden, w in de auteur een meester is. Daarin sl beido stukken vrijwel gelijk. Doch de psy chologische achtergrond van de figurentcc- kening is meer verzorgd, en hel geheele gegeven wordt wel in komischen vorm op gediend, doch heelt een verborgen ernst en levénslragiek, die soms even ontroe rend aan den dag komt. Evenwelhoe hangt geheel hst effect van dit blijspel af van de wijze, waarop het over bel voetlicht v/ordt gebracht J Wit hoofdrol vervult, heeft hel succes of de debacle van hot stuk in handen. En di hoofdrol nu juist is in handen van dengen die daarvoor ais geknipt is ;de directeur zelf, Cees Laseur. die de wonderlijke rol van „de man die Blauwbaard niet v voor ons doet léven. Zij is als voor hom gesneden. En dat zal ook v/el zoo zijn. Huizinga zelf zegt„dat hij in do duister ste dagen van den oorlog, toen hij het 3tuk schreef, het veste vertrouwen had, dat, wanneer hel voetlicht van de vrijheid x aangaan zou in het Centraal Theater, het de figuren van mijn nieuwe stuk zou be schijnen". Hel was dus wel voor Laseur bestemd Over den inhoud geen enkel woord. Dat moet men in de tooneelzaa) genieten. Prachtig wordt Cees Laseur ter zijde ge slaan door Péronne Hosang, Nan van Kempen, Jack Grimberg, Gijsbert Versteeg on Jan Teulings. Hot was eerste klas werk, zij het dan luchtig werk. Wanneer komt men met deze zelfde be zetting naar Zeeland Red. Middelburg Het Commissariaat Noodvoorziening voor de Getroffen Gebieden meldt ons naar aan leiding van het telegrafisch verzoek van stichting aan Minister Ringers, dat via den Distributiedienst aan de „droog geval len" gezinnen over den gewonen handel togen kostprijs zal worden verstrekt1 kg. groene zeep, I kg. sodavervangend poeder. 2 kg. waschpoeder, 2 kg. schuurpoeder, 2 bezems en 1 of 2 borstels en 1 dweil. Gedeeltelijk zijn de goederen al bij do grossiers op Walcheren. STAVENISSE. Tot lijdelijk buroauhouder is aangesteld de heer M. J. Leune. De heer S. Stoel, welke meer dan aren als onderwijzer was werkzaam geweest, nam afscheid. Het hoofd der school betreurde zijn vertrek, daar Stave- in hem een uitstekend onderwijzer en het personnel een goed collega verliest. De voorzitter der Oudercommissie bracht dank voor het velo goede door hem aan de jeugd van Slavenisse bewezen. Weth. Potappel bracht eveneens den dank van hot Gemeentebestuur over, waar de heer Stoel de sprekers dankte en deze korte bijeenkomst gesloten werd. De opperwachtmeester D. de Jonge is ans gedetacheerd te Ammerslol. Ds. E. R. Damsté heeft een beroep ontvangen naar Groot-Amroers. Wegens vertrek van den heer S. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging Tho- len en St. Philfpsland, is in diens plaats gekomen de heer J. W. v. d. SJikke. Woensdag 14 Nov., van 7 tot 8 uur, ven ieder nogmaals een aanvrage van textiel bij de H.A.R.K. in kunnen dienen. Men dient er echter rekening mee le hou den, dat goederen, die men reeds eerder aangevraagd en neg niet ontvangen hoeft, weer behoeft aan te vragen, daar die aanvrage nog steeds van kracht is. Loop de bevolking over de maand October 1945. Ingeschreven 228 personen. Zondag 11 November. Onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar dien tijd, toen men den wapenstilstand, die een c-ind maakte aan den vorigen wereldoorlog, ge regeld herdacht, Eli November, 11 uur en 11 minuten In de groote steden van Europa stond hel geheele verkeer drie minutc-n lang stil. een wonderlijk gebeuren! Doch ook groolsch om de duidelijke taal, die dat gezamenlijke zwijgen van millioenen menschon telken jare van sprak. Men gevoelde, dat tegen over al die smart, die men had doorleden, af deze touw, die gedragen moest worden, al dit bloed, dat was gevloeid op de slag velden van Europa, al deze schuld tenslotte, die men gezamenlijk moest dragen, dat te genover dit alles geen redevoering, hoe plechtig, hoe diepzinnig, eenigermate kon voldoen, en dat men daarom het beste deed om gezamenlijk te zwijgen. Het fs nu ruim een jaar geleden, dat drie eilanden werden bevrijd en gevoelden wij in deze dagen niet iets dergelijks, als hier boven is aangeduid, dat men namelijk aan doze onvergetelijke, smartelijke en schoone dagen met redevoeringen moest mijden, maar dat men zo stil moest gedenken Want zal men goheel kunnen zeggen, wat zoo geheel onuitsprekelijk is Immers, zoo is hetde diepste ervaringen, de hoogste waarheden, de meest ernstige realiteit van ons bestaan kunnen met geen woorden worden benaderd. De vrienden van Job deden wijs, toen zij hem zagen in zijn die pen rouw en zeven dagen lang in zwijgen bij hem bleven. Een ieder, die ieis heel droevigs heeft gekend, weet hoe dit van hen was gezien. Zoo zwijgt men immers ook om den dood. Zoo zwijgt men ook. wanneer de diepste waarheden van reli gie moeten worden genoemd. Zeker moet over deze woorden worden gesproken in onze kerken, eiken Zondag weer. Het is noodig en goed, dat dit in een zoo op het materieele ingestelde wereld gebeurt. Maar achter deze woorden behoort eon zwijgen te rusten, men moet gevoelen bij hel luis teren, dat wat daar gezegd wordt, altijd maar een ruwe benadering blijft van het mysterie, dat dus degene, die spreekt, in verlegenheid is bij liet verkondigen van het onuitsprekelijke. Toen men Boeddha vroeg naar hef wozen van God, verzonk hij zoo vertelde de leqende In diep stil zwijgen. Er worden in dezen tijd wederom veel woorden gebruikt en nu 't gaat over herstel en opbouw van ons jand. Accoord. Er zijn boeken, brochures, tijdschriften, krantenartikelen een heele stroom nau welijks meer te overzien. Woorden en nog een woorden. Berichten over atoombom men, oorlogsdreiging, berechting, anexalïe, Indië onze kranten zijn er mee vervuld ze dringen door in alle gesprekken, zo spoken onv/are aod.ichlen, maken ons on rustig en bezorgd, Wij moesten ons eigen lijk von al doze woorden, artikelen, be richten wal los kunnen maken. Hood u om dat alles, want de v/are kracht van ezn volk en evenzco van ccn enkele mensche- lijke persoonlijkheid ligt in het zwijgen. Dat de arbeid stil aan werkt op het land. in de fabriek, dat do schipper weer vaart, dat de mensch. waar dao ook, v/eer trouw en rus tig het verplichte volbrengt, dat is uitein delijk van belang. Want het zwijgend ar. beiden in trouw, het zooken en streven, het stille dragen van leed en zorg brengt ons dichter bij het wezen der dingen, bij den zin van ons leven. In den Bijbel staat nietin veel woorden cn arfilcelen. in veel conferenties hoe noodig soms in voel geschrijf, maar„in stilzwijgen en ver- uw kracht bestaan". Ds. HANNEMAN. 106 en 120 ZIERIKZEE. Onlangs zijn de eerste twee avonden geweest, dat de M.C.D. Revue „Opgeruimd staat netjes" is opgevoerd. Dat er veel animo voor is, blijkt wel, doordat de concertzaal reeds zes maal is uitverkocht. Vele verhaaltjes, welke men zeer goed kon voelen en zeer velen een breurt kregen, zooals dal in een revue is, werden ook opgevoerd. Denk aan hen die vielen, oon ernstig nummer, wat zsor de aandacht trok en waarbij Mevr. Oudesluis zeng het Ave Maria, alsook Nederland en Indië ovenals het dans- en ballelnummer. ?n schitterend. Voetballers gedupeerd Door een nieuwe bepaling, uitgevaardigd door het Departement van Waterstaat, wor den de Zeeuwsche voetballers sterk gedu peerd. De aid. Zeeland had een overeen komst met de Rijksverkeersinspectie te Mid delburg gemaakt, waardoor het mogelijk zou zijn op trajecten, waarop geen oilicieele reisgelegenheid beslaat, gebruik le maken van auto's voor het gaan spelen van com petitiewedstrijden. Thans blijkt, uit een aan schrijving van het Departement van Water- slaat, dal alleen aan de in N.V.B, spelende elftallen vergunning tot reizen met auto's mag worden gegeven. Niet minder dan 84 elftallen worden hier door met één slag uitgeschakeld. Ruim 1000 voetballers worden gedupeerd door dezen maatregel. Een nieuwe slag voor de Zeeuw sche jeugd, speciaal in die deelen van Zee land, waar op Zondag iedere verbinding ontbreekt. Het is heel mooi om te schermen met jeugdopvoeding en allerlei beloften te doen en papieren maatregelen daartoe te nemen. Beter ware hot echter steun le verleenen aan datgene, wat dooi het particulier ini tiatief reeds is opgebouwd. Wal de afdeeling Zeeland met veel moei te en veel kosten tot stand heeft gebracht, wordt hier met één slag teniet gedaan. Dat zou nog niet zoo erg zijn. doch 1000 Zeeuw sche jongens zullen den heelen winter langs weg en straal slenteren en tenslotte hun vermaak zoeken op laalsen, waar zij beter konden wegblijven. Vijf jaar oorlog hebben schijnbaar onder onze jeugd nog niet genoeg stuk gemaakt. Terwille ven enkele liters benzine en mini male slijtage aan een autoband hot gaat cm reisjes van maximaal 20 kra„ meestal plm. 10 km. en dan nog vaak met daarvoor welwillend afgestane vrachtwagens- moeten zij nog verder de put in. Zeeland vóór de bevrijding S7 Ik zie U nl bezin soep Ie maken, zonder vermi celli, zonder rijst, zonder bouillonblokjes OE in Nccn, bet was geen kunst ccn smakelijk moot te bereiden van de ingrediënten dlc uit den zwarten handel kwamen. Wit over relaties en kapitaal Ju- een alleszins presentabele discli aan tc richten. Ik zeg twijfelachtige luxe, want die nicnscl.cn os (c krijgen. tin dan moest het eten nog gekookt worden ook, zonder kolen cn met heet weinig gas, dal bovendien ontstolen en zich bovendien huiten de tnimealciing geplaatst, door zich tc goed te doen aan allerhande -rijwel niet brandde omdat iedereen z'n kraan open .ad cn er dus geen druk was, was dit makkelijker Er was geen nzijn, geen peper, geen kaneel, geen nootrourcaat of kruidnagelen, en toch moesten we >ote"r of Je3" l"" 9^'>5olic' 9"n 0C.C" neer, toch moesten we eten. Noch 'nardsppctmcel, noch maizena, noch rijst, noch gricsmcel. toch moe-v en wc eten. Ook waren er geen blinde vinken, geen carbonandjes. geen Wiener Schnitzel, ja er was zelfs hcclcmaal geen vleesch, toch moesten we oor schoon ondergoed, zij zeemden ramen met" een vod, zij stonden in de rij', zij liepen hun voeten open met bondschappen doen, zij wnschtcn met ontzeggen. Hel ligt geenszins In bedoeling, deze Rclil,- hadden bezeten en met «^ku^ken^'e^door'"^ leven gingen als die profiteurs, zouden^ diezelfde Doch zij zullen dit wet niet begrijpen, zoomin nis ze begrepen boe pijnlijk het aandeed le moeten lu.o- dan "levenden kunnen beseffen, wat' Onze vrouwen eens presteerden, omdat vrouwen danr geen ophef van maken cn bet geen dnnd is geween die men duidelijk ziet afsteken tegen den kleurrijken achter, grond van het wereldgebeuren. Jazeker, 't wasvoor dc mannen nlleshehalvc ccn Munr liefde, in deze bctcekenia, vraagt ook geen (Nadruk verboden; (Wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1