VRIJE STEMMEN Ronde tafelconferentie zoo spoedig mogelijk! Ontredderd Europa 2c JAARGANG NUMMER 308 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 8 November" 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boenna. Hoofdredacteur Koekebakker. Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. ABRAHAM KUYPER geleden, dat Vandaag is het 25 Dr. Kuyper overleed. Op 31 October 1837 werd Abraham Kuyper geboren te Maassluis. Hij bracht zijn kinderjaren gedeeltelijk door in Maas sluis en Middelburg. In zijn jeugd had hij groote liefde voor de zee en het zeemans loven boeide hem. In het jaar 1849 ver liet de vader, Ds. Kuyper, Middelburg en vestigde zich in Leiden, waar zijn zoon het gymnasium bezocht. Hier behoorde hij tot de beste leerlingen. Vooral zijn opstellen trokken door hun traaie stijl de aandacht. E6n naijverig leerling, die hem hiervoor in oen Fransch versje hekelde, kreeg ten ant- Wie overal zijn mond in steekt En telkens schiet met spek. Loopt kans dat hij zijn hersens breekt En wordt verklaard voor gek. Ook de journalistiek boeide hem van jougsaf. Bij het 2S-jaria bestaan van „De Standaard", deelde Dr. Kuyper zelf hier over enkele aardige bijzonderheden mede „Van jongsaf was ik dagbladlezer en - agbiadminnaar. Mijn lieve vader keurde -Jit ten zeerste af en verbood mij ten slotte i.icer een oog in de krant te slaan. Maar zoo sterk zat de journalistieke harts tocht reeds in mij, dat ik, als ik even een krant machtig werd, er medo naar den zolder sloop en daar zat ik als kleine jon gen op een pakkist de „Opregte Haarlem- Op zijn 17ae jaar werd hij als student aan de Leidsche Universiteit ingeschreven in de faculteiten der letteren en godsge leerdheid, waar hij zijn examens met do praedicaton magna- en summa cum laude aflegde. Zijn beantwoording van een prijs vraag, uitgeschreven door dc Groninger Universiteit en die een vergelijking behels de tusschen de gevoelens van Calvijn en die van lohannis a Lasco, een Poolsch god geleerde, werd met goud bekroond. Op het zelfde onderwerp promoveerde hij in 1862 aan de Leidsche Universiteit tot doctor in Je godgeleerdheid. Hij ging over tot de gereformeerde beginselen en werd predi kant te Amsterdam. Hij bemoeide zich niet alleen met den kerkelijken, maar evenzeer met den politieken strijd en zag zich in '72 als hoofdredacteur geplaast aan de toen :er tijd opgericht Standdaard. In 1874 stelde het district Gouda hem candidaat voor de Tweede Kamer, en werd hij lid van dit college. Op zijn initiatief werd een vereeniging voor hooqer onderwijs op de gerelormeerde beginselen opgericht en 1 November 1877 werd bij hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit. In '94 komt Kuyper terug in de Tweede Kamer. In 1901 wordt hij Kabinetsformateur en zijn ministerie hield vier jaren stand. Kuyper stond bekend als een slagvaardig spreker en heelt met rake termen als „se niele aftakeling" en „pers-muskieton" onze woordenschat vergroot. Als hoogleeraar verschenen hand standaardwerken zooals de „Encyclo- paedie der heilige godgeleerdheid' Als staalman is aan Dr. Kuype de anti-these politiek verbonden. Zijn gere formeerde opvattingen keerden zich tegen de beginselen van de Fransche cn hij stelde de souveroiniteit van God op elk gebied, ook op staalkundig terrein van daar dat de tegenstelling met de linkerzijde, met liberalen en sociaal-democraten zich juist op dat punt concentreerde en de vraag o( „in de staat en in zijn recht al dan niet de opperhoorigheid van God almachtig over volkeren en naties te rekenen is" partijen uit elkander deed gaan. Hcewel Kuyper een open oog had de sociale denkbeelden en blijkens de de- putatenrede van 1897 het standpunt dat „wie wilden werken, dat ook kunnen", belette de anti-these king met hen, die een zeilde ideaal slreetden op grond van de Fransche r lutie en het historisch materialisme. De anti-these heeft helaas niets van haar actualiteit verlorenondanks dat ir wij heden nog Kuyper hoogachten voo geen hij als geleerde en staatsman het Nederlandsche volk heeft verricht. Rede van Molotof Molotof, volkscommissaris van buitenland sche zaken, heeft in een rede gezegd, da! het procédé ven de atoombom niet geheim gehouden behoorde te worden. Hij zeido voorts, dat de oprichting van een gealli eerde controlecommissie voor Japan van hol grootste belang is voor den toekomsti- gon v.'oroldvrede, Over de eventueele vor ming van een bloc of groepeoringen van staten zeide Molotof, dat een derqelijko politiek geen middel tot verdediging was. De U.S.S.R. zou nimmer deelnemen aan een blcc, dat tegen wie dan ook gericht zou zijn. Men deed nu in het Westen pogingen om een bloc te vormen, dat een duidelijk anti-sovjet karakter zou dragen. Over dc organisatie van den vrede zoide Molotof, dal deze niet mocht leiden tot imperialisme van een enkel volk. De verklaring over Indië De Engelscfie Pers De Daily Telegraph (conservatief) meent, dat de rede veel kan bijdragen tot betere betrekkingen. Hot blad staat sceptisch te genover zijn woorden over de atoombom. Rusland heeft zelf ook nooit open kaart ge speeld in de gebieden in Oost-Europa. De kwestie van de atoombom zou minder duis ter worden, als Rusland wat minder ge heimzinnig deed. De „Daily Herald" (Labour) meent, dat de verstandhoudingen door deze rede aan zienlijk verbeterd kunnen worden. In de „Daily Mail" zegt Alexander Clif ford in zijn serie artikelen over Duitsch- land „Er heerscht ernstig tekort aan voed sel en ziekte dreigt op groote schaal. Onze soldaten leven er midden in en onze bond- genoOten er omheen. Het grootste gevaar komt' uit de Russische zonodo Russen trekken zich weinig aan van ziekten, zij zijn bovendien vaak immuun tegen typhus. De „Times" legt arooten nadruk op de befeekenis van de verkiezingen in Honga- laag hebben geleden, maar dat de demo cratische invloed er versterkt is. De „Times" I dringt er op aan. dat de Westelijke mo- gendhoden Hongarije als democratische staat zullen erkennen. De luitenant Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, Dr. van Mook. heelt heden te Batavia een verklaring uitgegeven, waarin het programma der Nederlandsche Tegee- :ing ten opzichte van Ned. Indië, gebaseerd op de radiorede van H. M. de Koningin van 6 December 1942, nader wordt uitgewerkt. De regeering gaal uil van de erkenning van rechtmatig streven der Indonesiërs naar nationaal bestaan en van de overtui ging. dat dit streven door een goede sa menwerking tusschen Indonesiërs en Neder landers langs den weg van een wettelijke 'olulie is te verwezenlijken. Doelstelling is daarbij de spoedige ontwikkeling van Indo- ië tot deelgenoot in een koninkrijk, dat zoodanig geconstrueerd is, dat het zelfres pect van alle daaraan deelnemende volke- wordt gewaarborgd. Daartoe zal in dit iand op wettige wijze de centrale regeering zoodanig geconstrueerd moeten worden, dal zij uit een volksvertegenwoordiging op democratischen grondslag zal bestaan. Dit parlement wordt in belangrijke meerderheid iamengesleld uit Indonesiërs en een raad 'an ministers onder den Gouverneur Gene- aal als vertegenwoordiger van de Kroon. Door deze regeering zullen de inwendige ingelegenheden van hot land worden be- Indonesië zal overeenkomstig de toezeg ging van H. M. de Koningin tot een volle dig deelgenootschap in het Koninkrijk wor den geroepen, welko organisatie uit de rijksdeelen van het gebouw zal worden op getrokken. De vorm hieraan zal in do ron de tafel conferentie en de behandeling van haar voorstellen in de wetgevende lichamen van het Koninkrijk moeten worden bepaald. Regelingen en instellingen welke nog be rusten of gevoeld worden als rasdiscrimina tie zullen verdwijnen of worden vervormd. Zoo zal de scheiding worden opgeheven tus schen oen Nederlandsch en een Indonesisch bestuur en de gescheiden stralrechtspraak. Het onderwijs zal op zoodanigen voet die nen te worden vervormd, dat zoo spoedig mogelijk een einde aan het analphabetis- me komt. De erkenning van de Indonesi sche taal als officieels taal naast hot Ne derlandsch, zal volledig doorgevoerd wor den. Onder systematische en krachtige lei ding van de overheid zal de economische politiek op het herstel en de vergrooting van de volkswelvaart gericht worden. Met alle middelen, w.o. industrialiseering zal worden gestreeld naar verhooging van de productie en een verbetering van de ver- deoling van het volksinkomen. Opgebouwd zal worden een krachtige weermacht, op den grondslag van algemeene weerbaar heid, waaraan alle landaarden zullen bij dragen. Een duidelijke inhoud zal gegeven worden aan het burgerschap van Indonesië welke de gelijkwaardigheid tot grondslag heeft. De -wederopbouw van Indonesië is alleen te bereiken door werkelijke samen werking tusschen moederland en Indonesië. Deze wederopbouw moet snel ter hand ge nomen worden, omdat anders de algemeene verarming en verwildering dusdanige af metingen zullen nemen, dat herstel bijna niet meer mogelijk zal zijn. Aan de steeds verder gaande afbraak en verwoesting moet een einde komen, alleen daarmee de wet tige weg te volgen van de hervormingen, kan dit proces op gang gebracht worden. De regoering doet dan ook een krachtig beroep op allen, die de belangen van dit land nauw aan hel hart liggen hun krach ten op dien grondslag te vereenigen. Een streep zal door het verleden worden ge haald van hetgeen wat tijdens en na de bezetting is gebeurd, doch ten aanzien van bepaalde handelingen zal do rechter uit spraak moeten doen, omdat anders het rechtsgevoel geen bevrediging zal vinden. Degenen, die willens en wetens aan hun medeburgers leed hebben berokkend, het zij door vrijwillige samenwerking met den vijand, of door het aanstoken tot misdrijven tegen personen en goederen, zullen ter ver antwoording worden geroepen. Tenslotte zullen de wapenen, die de vij and wederrechtelijk heeft uitgeleverd aan onbevoegden of die door bepaalde perso nen zijn geroofd, overgedragen moeten wor den aan de geallieerden. Het dragen van wapenen zal alleen geoorloofd zijn aan hen, die daardoor krachlens hun functie, of krachtens een vergunning van het wettig gezag gerechtigd zijn. Het is noodia dat do reconstructie van Indonesië zoo spoedig mogelijk aangevangen wordt, wil het land niet verder afglijden naar don chaos. Het is de bedoeling van de regeering om de in het uitzicht gestelde ronde tafel conferen tie zoo spoedig mogelijk te doen aanvan gen. Daartoe is het noodig, dat do orde spoedig wederkeert. De verklaring wordt aldus besloten Het geheele land wacht op het oogenblik, dat de heropbouw kan be ginnen en de ellende, waarin velen ver- keeren, kan worden verzacht. De regeering ziet met groote bezorgdheid door misver stand en opwinding de tegenstellingen groeien. Zij is overtuigd dat aan beide zij den den wil bestaat om uil het conilict to komen en tot constructieven arbeid te ge raken. Zij heeft met het bovenstaande den weg voor allen aangegeven, waarlangs aan den onvruchtbaren strijd een einde kan worden gemaakt. Regeeriug gaat accoord Naar aanleiding van deze verklaring deelt de regeeringsvoorlichtings dienst mee dal de regeering met deze verklaring vai Van Mook volledig accoord gaat. Dr. va: Mook had vrijheid tot publicatie over ti gaan op hel door hem geschikt geachti oogenblik. Soekarno weigert me de werking Soekarno staat afwijzend tegenover de regeeringsverklaring. Deze verklaring volgens hem een herhaling van de rede van de Koningin op 6 Dec. 1942. Toen een A.N.P.-correspondent hem erop wees, dat deze verklaring Ned. Indië tot een gelijkberechtigd deel van het Konink rijk maakt, antwoordde Soekarno, dat hij niets met Nederland te maken wilde heb- In het brondpunt Telkens opnieuw stijgen noodkreten op uit een ontredderde wereld. Een artikel uil het Fransche blad „Com bat" beschrijft, hoe thans per jaar 100.000 Franschen aan tuberculose sterven. Elke keer ais do klok van de Notre Dame het heele uur slaat, sterft een Parijzenaar aan t.b.c. 25 pet. van alle sterfgevallen wordt door t.b.c. veroorzaakt. De regeering gaal de tds.c. aanpakken met een nieuw mid del, clytocibine genaamd. De electriciteitsvoorzienirig is onvoldoen de, zoodat het eene uur wel stroom en het andere uur geen stroom is. John Kimsche, een correspondent die pas uit Weenen te Londen is teruggekeerd, beschrijft de positie van Dr. Karl Renner, de Oostenrijksche kanselier, als die van „oen t.-.an in oen roeiboot met vier olifanten als passagiers". Behalve de oorspronkelijke bevolking van zes millioen zielen, vertoeven binnen do Oostenrijksche grenzen 600.000 Sovjet Russische, 200.000 Amerikaansche. 100.000 Britsche en 50.000 Fransche militairen. Dit beteekent ir taaleen „bezettingssoldaat" op drie vol wassen Oostenrijkers. Bovendien moet Oos tenrijk gastvrijheid verleenen aan ongeveer 300.000 Sudeten Duitschers, wier aantal da gelijks aangroeit. Dan zijn er nog ongeveer 11.000 Tito-vij- andige Joego Slaven in de Britsche zone. Voorts zijn er Poolsche troepen en Nazi- gezinde Hongaarsche eenheden. Inflatie dreigt. Van een landelijk plan voor eco nomische herbouw is geen sprake. In iede re bezettingszone wordt op eigen gelegen heid gewerkt of nagelaten. Even ernstig is de toestand in Tsjecho Slovakije. In de eerste week van October had in Slovakije een progrom plaats. Vol gens een ingezonden stuk in het Handels blad kostte dit plm, 1500 Joden het BUITENLAND FINLAND Ex-president Ryti. oud minister Tanner ei Lincomies, voormalig minister-president vai Finland, ziin gearresteerd als oorlogsmis dadigers. TSJECHO SLOVAKIJE Het Tsjechische kabinet is afgetreden. De inisler president Vierlinger heelt de op dracht gekregen een nieuw kabinet te Tevoren reeds had de Tsjechische gezant te Londen op een persconferentie verklaard, dat alle Duitschers het land uit moesten. Over de heilige aanvallen van sommige buitenlandsche bladen over deze kwestie, verklaarde Masarijlc, dat de Engelschen Amerikanen het Tsjechische standpunt zouden begrijpen, als zij maar 10 dagen onder hel Duitsche regiem hadden geleofd. RUSLAND Radio Moskou deelt mede, dat de Rus sische troepen in verband met de demobili- van hel Roode Leger Tsjecho Slova- zullen ontruimen. De operatie zal bin twee tot drie weken uitgevoerd zijn. i nog niet tot CHINA In China is mt ;tomming gekomen. De communisten heb- >en een haven in Mandsjoorije bezet. ENGELAND Churchill heeft de Koningin telegraphisch hartelijk bedankt voor het geschenk hel Nederlandsche volk. BELGIE. Zoowel de partijen van den uitersten lin kervleugel als die van den uitersten rech tervleugel hebben besloten opnieuw een uit voerig parlementair debat over de Konings kwestie in den Belgischen Senaat uit te lok ken. Het is mogelijk, dat deze aangelegen heid tot een nieuwe crisis leiden zal. FRANKRIJK. Gistermiddag is de nieuwe Assemblée Constituante, te Parijs bijeengekomen. Ge neraal De Gaulle heelt den voorzitter den ontslagbrief van de regeering overhandigd, in hij zeide, dat het huidige kabinet de loopende zaken zal blij' et nieuwe gekozen is. DirectoraateGeneraal opgericht Bij Kon. Besluit is ingesteld een directo raat generaal voor bijzondere rechtspleging ressorleerende onder het depar'ement justitie. Tot dire- etir-gcnetacl voor bij dere rechtspleging is benoemd Mr. B. I. ter Veer, kantonrechter te Den Haag. UIT STAD EN LAND Landarheidersloonen De Sociale sectie van de Zeeuwsche Prov. Commissie uit den Landbouw deelt medo, dat. waar gebleken is dat niet staat wie den datum van ingang van verhooging der landarheidersloonen bepalen, deze datum daarom nog niet be kend gemaakt kan worden. Goes De bekende Brabantsche organist, koor- en harmoniedirigent, de heer Theo Luyster- burg, heeft Goes als woonplaats gekozen, zulks in verband met ziin benoeming als organist aan de R. K. Maria Magdalei kerk alhier. Deze veelzijdige kunstenaar heeft in 1 derland niet alleen, doch ook in België e buitengewoon goeden naam als componist en hoorspelschrijver. Voor den oorlog was hij verbonden aan de Vlaamsche Radio Omroep te Brussel, terwijl na de bevrijding dezen Omroep niet alleen, doch ook Her rijzend Nederland regelmatig hoorspelen van zijn hand uitzendt. Eveneens zagen vele tooneelwerken. romans en operettes van zijn hand het licht. De heer Luyster- burg mocht voor een hem aan H.K.H. op gedragen compositie et?n warme dankbe tuiging ontvangen, De vergadering van oorlogsgedupeor- den zal, naar men ons mededeelt, niet op 19 November, maar op Maandag 12 No vember gehouden worden. Dinsdagavond vergaderde het Be stuur van den Chr. Besturenbond met de besturen der aangesloten organisaties. De voorzitter, de heer A. de Lange, wees in zijn openingswoord op het vele werk. dat in het a.s. winterseizoen wacht en wekte allen op tot trouwen arbeid. Besloten werd o.a. tot het voeren van actie voor het t.b.c.- fonds Draagt Elkanders Lasten, tot het or- ganiseeren van een groote propaganda- :gadering en tot het weer ter hand ne- n van het jeugdwerk. Tot bestuursleden I werden herkozen de heeren A. do Lange, Er blijven steeds moeilijkheden bestaan tusschen Tsjechen en Slovaken De laatsten bezitten 100 zetels van de 200 in het par lement. Toch wordt in Slovakije over Tsje chische onderdrukking geklaagd en gaan stemmen op tot zelfstandigheid van Slova- De Russische bezetting drukt zwaar, maai gelukkig zullen zij volgens de jongste be richten weldra het land ontruimen. K. Maartense, secretaris,- R. Buitenhuis, J. Kloosterman, F. P. J. Polder man en C. Blomaard en gekozenK. Gouds waard, A. Oele en A. Vreeke. Hot leden tal van enkele afdeelingen is reeds hooger dan vóór 1940. Burg. Stand, Geboren Hendrika E„ d. v. W. J. L. Dekker en J. I. Korslanje Calha- rina d. v. W. J. Dekker en J. J. Korstonje Adriaan K„ z. v. A. de Buck en C. Wljk- huisen Judith J„ d. v. P. Kribbe en R. F. Knuist. Getrouwd: J. G. Rouw, 26 j. en J. A. Hoogerheide. 22 j„ te KrabbendijkeP. Hootsma, 25 j. en J. J. Zwartepoorte, 19 j. Ondertrouwd: C. Rijnhoud, 41 j. en J. IvensJ. Bal. 30 j. te Hoedekenskerke en M. C. van Went, 24 j. R. Verbeem. 39 j. en J. Minnaard, 37 j.W. S. Brown, 24 j. te Parish Ceatbridgc en G. K. J. Weeze- poel, 19 j. Middelburg MIDDELBURG'S BEVRIJDING HERDACHT De bevrijding van Middelburg, 6 Novem ber j.l. een jaar geleden, werd Dinsdag op plechtige wijze herdacht, 's Morgens vier den, zooals wij reeds meldden, kransen ge legd op de graven der gevallenen, terwijl de wnd. burgemeesler. Dr. A. J. van dor Weel des middags in een bijzondoro ge meenteraadszitting een herdenkingsrede uil sprak. De burgemeester memoreerde in het kort alle gebeurtenissen van de voorbije oorlogsjaren en sprak op gevoelige wijze woorden van waardeering voor allen, die zich gegeven hebben om de stad Middel burg Ie bevrijden. Verder raadde spreker den leden van den Raad. die weliswaar maar een tijdelijke is, een krachtige samen werking aan om te komen tot een zoo spoe dig mogelijk herstel van de geschonden stad, opdat de opvolgers van de tegen woordige raadsleden in een zeilde goede samenwerking de taak kunnen voortzetten en tot een goed einde brengen. Mr. Portheine dankte namens de raads leden den burgemeester voor zijn vader lijken raad en verzekerde, dat allen hun beste krachten zullen inspannen voor den Aan onze abonné's In opdracht van het Centraal Distributie kantoor te Vught mogen de Vrijdag-kranten met do bonnenvermelding niet voor 12 uur 's middags verschijnen. Rectificatie Hel artikel „Gebrek aan arbeidskrach ten" in ons blad van gisteren geeft den indruk, dal de Zeeuwsche Confectie-fabriek en de Voga-trïcolagefabriek definitief gaan Dit is niet zoo, wanneer eventueel ge brek aan werkkrachten zal blijven voort duren. zouden deze industrieën kunnen ver dwijnen uit Walcheren. wederopbouw van Middelburg. Hierna werd de zitting van den Raad gesloten. Onder auspiciën van den Middelburg- schen Jeugdraad kwamen vele jongeren, o.a. de padvinders, A.J.C.'ers en andere jeugdbewegingen, 's middags op de Markt bijeen, waar zij vierden toegesproken, va- derlandsche liederen zongen en volksdansen uitvoerden. Op den Dam bracht later op den middag het Middelburgs Muziekcorps koraalmuziek onder leiding van den heer Joh. Caro ten gehoore. Deze plechtigheid werd ingeleid do ar don voorzitter van do vereeniging „Uit het Volk, Voor het Volk", den heer W. de Graaf, nadat de signaal-afd. van Achilles, van den Oostkerktoren af op het tijdstip, dat een jaar geleden Middelburgs bevrijding een feit werd, een signaal geblazen hadden. Op dat oogenblik werden ook uit vele huizen aan den Dam de driekleuren uitge stoken. Na de rede van den heer De Graaf, droeg Mej. Hesseling enkele ge dichten voor. Des avonds vond in de Ooatkerk een concert plaats, waaraan medewerkten Mej. H. A. Caro, zang Mevr. B. Bonthuis- Dhont. viool en de heer Th. C, Ferwerda, Vlissingen De Burgemeester der gemeente Vlissingen brongt ter openbare kennis, dat door den Commissaris der Koningin in Zeeland bij besluit van 30 October 1945 zijn benoemd tol leden van het kiescollege ter verkiezing van een tijdelijken gemeenteraad in deze gemeente de volgende personen A. de 3art, J. van Eenonnaam, H. J. Flier- man, L. J. Florusse, G. Gcldof, W. A. Gillis sen Verschage, H. D. Kemeling, J. P. Kempe, H. W. Kolijn, A. R. Könïg, W. de Leng, I. J. Luteijn, J. M. van Poelje, M. J. van Poelje, J. T. Visser, P. H. A. van der Vlist, F. H. J. Willemse, J. van de Woestijne, J. S. Hartjes, J. F. Nobels, V/. de Ridder, S. Roose, H. van Rooijon, W. Scnderse. J. A. Slager. J. P. Vc-nlevogel. J. J. Wolters, J. M. Ahn gob. Appel, M. A, L. Beun, H. B. J. Knoop, A. Korteweg, G, J. J. Kuij- pers, f. C. Matzinger, H. Ouwehand geb. Monfrooy, J. B. Splunder, J. L. Verhagen. A. J. E. Hanssen. M. B. van den Hemel, J. C. Liraonard, F. Schets, J. H. Schroote, A. Veijgen, J. Marijs, A. Arendse, J. Blan ken, B. H. Ligteringen, W. Poppe, C. de Zwart, M. de Wooijer-Moerland, C. M. Schil- lemans en J. Spuij. Door de stad „Flushing" in Amerika is een verzoek aan de stad Vlissingen gericht om op te geven, waaraan onze gomeente het grootste gebrek lijdt. De stad Vlissingen heeft nu terug geseind „kinderschoonen." in Amerika zal men pogen om met de kerstdagen deze leemte aan te vullen en vele blijde kindergezichten zullen van dank baarheid straten. Want vele kleintjes heb ben nog niet de weelde van schoenen ge kend. Het modeloven met de zoo door oorlogsgeweld getroffen stad is grooi en hopenJijk zal ook Vlissingen eenmaal weer dankbaarheid kunnen toonen om ook anderen bij te staan. Burg. Stand vc trouwdC. M. v Weijermans, 21 Getrouwd: J. H. Janssen. 26 j. en M. C. in Wijnen, 25 j.K. Koper. 28 j. en E, C. Inkman, 26 j. M. Weijermans, 28 j. en C. Stroo, 24 j. G. van Ruiten. 21 j, en J. Dellebeke. 22 j.W. van Bakel. 23 j. en C. M. op 't Hof, 21 j.J. Koster. 24 j. en C. A. do Vlieger, 22 .j. A. do Ruijsscher, 23 j. en S. de Kcaker. 22 j. Geboren Elisabeth C„ d. v. J. S. Steen- dam en E. do Nooijor Commerina J„ d. v. C, Coppoolso en C.. Dijke Elizabeth M., _d. v. P. Wisselcèrke en F. M. Pieterse Maria, d. v. C. Verdaasdonk en C. Theune. Overleden: E. Witte. 66 j.C. P. ds Jager, 81 j., wed. van J. G. Broeksma OVEZANDE. Burg. Stand. GeborenJo annes H„ z. v. B. Rentmeester en M. Rijk Marinus F. M„ z. v. P. J. Passonier en K. f. SchreursJohanna d. v. J. J. Houte kamer en A. J. van VlijmenPieternella A., d. v. M. Rijk en C. A. Kerrebijn. Gehuwd E. W. Slurms, 23 j, Je St. Jan steen en C. M. de Meij, 22 j„ te Ovezan- c'e L. Nieuwenhuijse, 27 j.. te Krabben dijke en J. Mol, 25 j., te Ovezande. Zeeland vóór de bevrijding 36 toren, door benzine aangedreven, voor het stadhui te plaatsen, in bakken van auto's opgesteld met d bijhehoorendc apparatuur, cn op de gebruikelijk wijze niet denncgrocn cn netten gecamoufleerd. zichten*' wns" gnnn™ fwijken'vn^het 'dug'cl'ijksch be staan in vredestijd, was er alleen die overeenkomst. dal we opstonden, den dag doorbrachten me! waar B-c zin in hadden of waar(o< het levensonderhoud ons noodzaakte, en weer naar bed gingen. Dc daverende sensaties der eerste Septemberdagen D<ich,kf0oaiT^iegd, een dergelijk* daad was s-an zoo'n ondergeschikt hcjang, dat het als voldongen fcH_ verder vrijwel erltiekloos'werd geaccepteerd. of een verbande auto ut niet 'de minste interesse stclling voogden bouw van een radio zend- ei. dat is het domein van de vrouw des huizes. Ac ''^"vernieuwing logenstraften dc moffen hun tel kenmale herbaalde propagandakrect. dat ;e onze cn keukenpieten is niet „ndcra dan een ziekelijke Maar toen Onze vrouwen, onze moeders, ol onze hospita's moesten maar zien dat het eten op cultuurmonumenten beschermden. Hel stadhuis was als zoodanig aangemerkt, cn door het bekende ofti- cieele stuk dan ook voor iedereen kenbaar aange tafel kwam. En wil misten tenslotte zelfs dc meest wezen. Maar wat kan dat die Duitschers schelen gebeurt het, historisch monument of niet. Het gemis aan clcclrïcileit dwong hen twee mo Mdffct zou een pracht rijd zijn geweof, als er geen zorqd hadden. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1