VRIJE STEMMEN feppieit toestand in Batara Chineaschevoorstellen aan de cornmynisten van Yenan Rond de Ridderzaal De wegen van Walcheren Een manifest over Indië 6 NOVEMBER Middelburg bevrijd 6 November 1945. Het is thans één jaar geleden, dat Middelburg van hst Duitsche juk werd bevrijd. Dezen dag halen wij herinneringen op en denken wij met weemoed en smart aan hen. die het leven lieten. Herinneringen, zwaar van spanning en ellende, met ai en toe door dezen donkeren nacht de Jlitsende lichtstraal van den humoristïschon noot, die toch nooit geheel ontbreekt. Een volk in verdrukking leert trouwens den huinor op nieuw waardeeren en hanteeron. Herinnering. Mei 1940. Met oogen, door tranen verduisterd, staren wij weer op de rookende reston van wal eens het trotsche stadhuis was, dolen wij door de ruines van de schoone Abdijgebouwen tusschen wier muren wij zoo vaak droomden van lang vervlogen tijden In onze straten, waar nog niet zoo lang geieden voorkomende vreemdelingen wan delden om te genieten van de pittoreske geveltjes en de karakteristieke Zeeuwsche klsederdracht, dreunt nu de Duitsche sol datenlaars. En zoo begint de taaie, smartelijke strijd van vijl lange jaren. Maar ondanks alles blijft de hoop. de vurige wetenschap in onze harten loven- dig. dat deze gigantische worsteling met de overwinning van het Hecht zal eindigen. Dit vertrouwen werd niet beschaamd, kón niet beschaamd worden, want leugen, ter reur on onderdrukking hebben nog altijd ceiaald, zullen dit blijven doen, zoolang er nog van een menschclijk geweten sprake is. Herinnering. 6 ovember 1944. Middelburg is een door hot water om spoelde veste. Vijf dagen reeds ligt de stad onder het geallieerde granaatvuui. Op dezen stralenden morgen heeft hel schie ten opgehouden. De stilte doet onwerkelijk aan, het kan de stilte voor den storm zijn. Eenige burgers trachten toegang tot den Duitschen generaal te verkrijgen. Zij willen dezen bewegen de stad zonder strijd over te geven. Deze Doging mislukt echter. De nazi-geweldige wil doorvechten tot de laat ste muniiie. De onder zijn bevelen staande moffen voelen daar echter weinig voor, weten, dal hun lot bezegeld is en preferee- ron krijgsgevangenschap boven den dood in Middelburg's straten Middag. De angstaanjagende stilte, waarvan geen monsch weet wat zij betee- Itent, houdt aan. Een groot aantal bommen werpers trekt over de stad. Vele oogen, waarin de onlzetlnig beeft, volgen hen Er gebeurt evenwel niets nog niet zij vliegen richting Engeland. Ecnigo uren later. Een jager verschijnt boven Middelburg en gooit pamfletten uii. Er wordt om deze papiertjes bijna gevoch ten, waaraan de Duitschers het hardst mee doen. Blijkbaar zijn zij thans nieuwsgieriger naar de geallieerde berichten dar. naar do door de Duitsche legerleiding hun opgedisch- te ..voorlichting". De tijd kruipt voort. Alles is in afwach ting. De moffen stan in groepen voor de kolders en wachten. Wij slaan voor onzo schuilkelders en Wat zal er gaan gebeuren Nieuwe, nog heviger beschietingen, een bombardement, straatgevechten Zij, die zich op de Bateauport begeven, kun nen aan do overzijde van het kanaal de Engelschen zien Half vijf. Vanuit de Korte Dolfl komt een iengeman den Dam op gesneld, kennelijk in zeer opgewonden toestand. ..Tanks op do Markt 1" is alles wal hij reept. Een onbeschrijfelijke ontroering bevangt „Pantzerwagen", zeggen de moffen tot elkaar en gaan alvast in de houding staan om zich over te geven. Dan draaien de eerste gevechtswagens de Korte Delft in. Jonge kerels zitten er op, het geweer in den aanslag, klaar om te schieten. Het is niet noodig Een geestdriftige menschenmonigto om stuwt de tanks, de vlaggen gaan uit, in een ommezien is het een en al Oranje. Do bevrijding van Middelburg is eon feit. 2c JAARGANG NUMMER 306 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 6 November 1945 Algemcenc Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boertna. Hoofdredacteur J, Koekebakkcr. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburgi Kortedelft +4. In China zijn 5 millioen man onder de wapenen. Er wordt hard gevochten. Brug gen en spoorwegen worden vernield. De com munisten doc-n aanvallen op stadjes langs den spoorlijn naar Peking. Ook worden ge rechten geleverd in de provincie Kwantoeng bij Kanton. Uit Tsjoengking wordt vernomen, dat de Chineescho minister van voorlichting bij zonderheden heeft onthuld over voorstellen, die do regeoring heeft gedaan aan de com munisten van Yenan in de hoop oen einde te maken aan den burgeroorlog. Deze punten zijn 1. Stopzetting der troepenbewegingen aan beido kanten. 2. Terugtrekkz der Communistische strijdkrachten van de aangevallen spoor- 3. Overleg mei de communisten alvorens zich troepen langs de spoorlijnen bewegen. 4. Instelling van een corps lol behoud van d6n vrede anli-bandieten-troepen ;r van een controleerend lichaam. Dit voorstel van de regeering beteekent, c'at Tsjang Kai Sjek tegemoet komt aan de voorwaarden van de communisten. Do be langrijkste concessie is de bereidheid van dc regoering om de communisten te raad plegen over de troepenbewegingen langs de spoorlijnen. De verkiezingen in Hongarije In Hongarije heeft 80 tot 85 pel. der be volking deelgenomen aan de verkiezingen. De Hongaarsche boerenpartij heeft tot nu toe een merderheid behaald. Ook de soci aal-democraten on de communisten hebben winsten geboekt. Hol Hongaarsche kabinet is reeds gereor ganiseerd. Do partijen hebben besloten om samen Ie blijven worken. Bidault wil samenwerking Do partij van Bildaull, de kahto- lieke volksbeweging, heeft verklaard sa men te willen werken mot de endere par tijen. Op het huidige moment is geen par tijstrijd gewenscht. Hel nieuwe kcbinel zou. uit de vier belangrijkste partijen mooten bestaan. Naziwetten afgeschaft De geallieerde controle raad heeft alle naziwetten in hel Duitsche rechtssysteem afgeschaft; door den Haad zullen politie- en districtsrechtbanken worden opgericht. Vroe gere nationaal socialisten zullen uil alle posilies bij de rechterlijke macht ontzet worden. De Duitsche rechtbanken zullen alle civiele en strafzaken behandelen, be- halvo dio zaken, die begaan v/orden tegen over geallieerde bezettingsautoriteiten. Zondagnacht is het tot een vuurgevecht in Balavia gekomen meldt het officieele Engelsche communiqué. Er werden handgranaten geworpen. De toestand blijft gespannen. Twee Britsch Indische brigades en meer Britscho troepsn zijn in Soerabajc geland. Op Java zullen geen persconferenties meer gehouden worden. De corresponden ten krijgen twee maal daags een commu niqué uitgereikt, ook mogen zij geen on derhoud meer hebben met geallieerde of ficieren zonder toestemming dor De Bftlsche woordvoerder Kolonel Mellsop, heeft verklaard, dat het gebruik van ex- olo3ievc kogels in Balavia geconstateerd is. De guoriila-bendon maken voorts gebruik In Soerabaja kwamen in het afgeloopen weekend maar enkele schietpartijen voor, volgens een officieele Britsche verklaring, waarin ook werd medegedeeld, dat de evacuatie van vrouwen en kinderen goe den voortgang heeft. In Sydney zijn 1600 man Nederlandsche keepen, vermoedolijk de stoottroepen, dio :.n het begin van de vorige maand vertrok ken zijn uit Engeland, aangekomen. De manschappen blijven voorloopig aan boord, daar de Australische regeering nog steeds van 1940 gespaard mocht blijven. Denkbaar en met grooten eerbied ver vuld. herdonken wij hen. die voor do vrij heid van on3 vaderland en onze stad vio len. Wij kunnen hen alleen eeren door mede te heipen een betere wereld te scheppen, waarin voor oorlog geen plaals meer zal geen beslissing heeft genomGn van de opleiding van deze troepen In Australië. De regeeringsvoorlichtingsdienst heeft medegedeeld, dat de regoering gegevens heeft ontvangen over de besprekingen die Van Mook heelt gevoerd. In het afwijzend standpunt ten opzichte van onderhandelin gen met Sockarno is ook bij Van Mook geen wijziging gekomen. Het is momenteel, zoo wordt gemeld, niet in 's lands belang, ais op de ontvangen inlichtingen in hel openbaar dieper wordl ingegaan. HAAGSCHE BRIEF Het is te begrijpen, dat Den Haag, mede door het plaatselijke onrecht dat haar aan gedaan is. langen tijd haar wonden zal blijven toonen. Den Haag is Den Hang bij na niet meer. Het Korte Voorhout, -net het Smidswater en de Princessegracht is voor een groot deol. op den 3den Maart door het bombardement verwoest. Kapitale kantoorgebouwen, statige huizen van con suls, een groot, modern hotel, een flatge bouw en winkels met een reputatie van jaren lier zijn het slachtoffer geworden. Vlak bij het Voorhout vindt of juister vend men de Malibaan on den Heitekamp De Maliebaanwal is daar al niet ge beurd Vroeger werd er kolt gespeeld, la ter voetbal en chicket. Voor den oorlog was 't voorts het zoo bij uitstek geschikte terrein voor parades en vuurwerk. Op Prinsjesdag kwam vandaar het kanongebulder tijdens den ril in de Gouden Koets van het paleis Noordeindo naar de Ridderzaal. Eij menig Oranjefeest stroomde des avonds gansch Den Kaag naar het Malieveld om haar ent housiasme te uiten over het vuurwerk. En 's Zondags, dan werd er door zolf- gemackte dominee's en door het leven deels ontgoochelde, deels idealistische vrij denkers een nieuw evangelie gepredikt. Op een margarinekistje werd de kleine schare von Zondagmiddag wandelaars toegespro ken en opgezweept deel te nemen aan don „goeden strijd". Hot Malieveld wie zal het niet weten, dat" 't het oord was voor de spiritusdrin kers En na den lOden Mei 1940 Reeds spoedig na den inval werden er op de uitgestrekte grasmat zware vrachtauto's geparkeerd. Het veld, dat bij verordening volgens artikel zooveel van het wetboek van strafrecht niet door de Haagsche jeugd als voetbalveld gebruikt mocht worden, werd net één slag gemaakt tot een zwaar ge schonden grasland. Daar konden do eerste Nederlanders zender principo zii, die er niel om gaven voor do zaak der Duitschers te werken aanmonsteren als chauffeur voor do ritten door Duitschland en de an dere bezette gebieden. In lalere tijden werd het gescheurd als bouwland, zooals tal van andere parken en plantsoenen in de stad van groen en bloemen, werd het Malieveld ten nutte aan gewend voor den productieslag „Nederland helpt zichzelf". Aardappels werden gepoot en zij zouden, zao werd ons wijsgemaakt beschikbaar v/orden gesteld voor zieken huizen en behoeftigen. Sommige Nederlan dc-rs waren echter zoo brutaal en wiis om 's morgens voor dag en voor dauw niet een sak ender den arm zelf maar te gaan rooi en op hot gevaar af, dat zij door de N.S.B.-polilie of Schalkhaarlieden werden gesnapt. En nog later wij schrijven voorjaar 1S45 achtten do Duitschers het Malie veld zeer geschikt om het te gebriuken als iuchtalweerfront. Op klaarlichten dag, terwijl de Hagenaars zich naar de binnen stad begaven, werd menigmaal, vooral bij de periodieke dcgelijksche bombardemen ten ven de vlak bij hel veld gelegen ves ting Clingendael met bunkers en gebouwen van allerlei aard, op de vliegtuigen van den grond af geschoten. Verwondert men zich er dan over. dat van het oorspronke lijke Malieveld, dat slechts tweo geasfal teerde paden, diagonaalsoewijzo aange legd, kende, bitter weinig over is Langs de langste zijde van het Malie veld trol men naar de sladzijae aan den Elerlenkamp. Een dor meest rustique plek jes van het dorp, dat Den Haag gebleven heet te zijn. is ook al in der jaren loop verdwenen. Toen do brandstoffennood mei den dag, met hel uur nijpender werd na jaar 1944 men verstoken was van ges en electricitoit om op te koken velen hadden pas één mud kolen gekregen ging men coüto que coüte, vaak cck voor het rijzen van de zon, uii op houtroof. Soc men en heesters worden gekapt tuinhekjes werden op vakkundige wijze achterover ge drukt en brugleuningen ondergingen het zelfde lot. De Hertenkamp, omheind met oen altijd naar teer riekend "nek, werd serlijk is eerlijk eerst in den hitteraten rood, toen reeds het meeste hout elders /erdwenen was, voor hel publiek object /oor den noodzakelijk geworden root. Was dus in "do eerste plaats de omheining •an hel kamp verdwenen, hol duurde nist 'ang of ook de dierlijko bewoners de joschwachter. woonachtig in den Herten- camp, had al lang het veld mooten ruimen en zijn. huis was afgebroken Door die! stal eensdeels, maar vooral ook door ver keerd geworpen bommen dunde hun aan tal. Het heet officieel, dat de Duitschers, die nog niel voldoende hadden blijkbaar, zich eenige maaltijden hebben laten berei- don met hertenbout. En zoo verdween na den Dierentuin, door de evacuatiepsychose der Germanen „opgeheven", ook de Her tenkamp uit het Haagsche stadsleven. W. K. VA LOON. De Koningin in Engeland Koningin Wilhelmina heeft in Londen een bezoek gebracht aan den koning van Grie kenland en aan don koning van Joego- Blauwbaard klaagt Dr. Mcrcel Petiau. die den bilnaam heeft gekregen van den Blauwbaard van Parijs, nadat in Maart 1944 menschelijke over blijfselen in zijn huis waren gevonden, heeft zich er over beklaagd, dat men hem heeft vergeten. Kij weigerde vragon lo beantwoorden, omdat er in geen zes maan den naar hom was omgekeken. Intusschen heeft het onderzoek van de politie niet stil- ac--laan. 60 van de 63 vermoedelijk door Petiau vermoorde slachtoffers zijn geiden- '.ilireord. Er is een nieuwe aanklacht to gen hem Ingediend in verband met een moord op een 8-jarigen jongen. Drie psy chiaters hebben Petiau volkomen verant woordelijk voor zijn daden geacht. Hij zelf •.eriekert, dat hij uitsluitend verraders en nazi's uit den weg heeft geruimd. Men is cp zoek naar do 40 millioen francs die hij, r.aar mon vermoedt, gedurende de Duitsche bezetting vergaard heeft. Hoe bestaat het 1 t Den Haag, dat de opening van het regeeringsbureau „Oog en Oor" weldra gevolgd zal worden door een serie van andere bureaux van dat soort. Reeds is oen commissio van voorbereiding govormd voor de volgende bureaux „Duim en wijsvinger" voor allo linan- cieele aangelegenheden, „Tand om tand" voor zuiveringskwesties, „Zij aan zij" voor de baconindustrie, „Hand In hand" voor alle zaken Noderlandsch-Indië betreffende, en „Wang aan wang", dal zich bezig houdt met de Nederlandsch-Canadee- scho betrekkingen. Bij de heropening van de beurs worden de volgende nieuwe fondsen verwachtVan Meegeren verfVer. Bunkerbouw, Ned. Zuiveringsindu- strie, Canadian Sex Preferent. „Financieel Dagblad". Het Provinciaal Bestuur schrijft ons: Nu de diiksgaten ton westen van het kanaal door Walcheren zijn gedicht is de mogelijkheid geschapen, dat do wegen op Walcheren in dal gebied liggende binnen ..frienbaren tijd droog komen. Deze wegen hebben in het bijzonder door den tijstroom e:r,slig geleden. Een ongebreideld verkeer daarop zal dan ook ruïneuze gevolgen heb ben. De verharding heeft kapitalen gekost. Zc-ker in dezen tijd moet wel worden ge tracht daarvan te redden, wat maar eenigs- sins kan. Daarnevens noopt daartoe de schcarste aan wegverhardingsmaterialen. Bovendien is het aantal vaklieden (straten makers), dat voor het herstel dezer wegen beschikbaar zal zijn, beperkt. Hei is dan ook noodzakelijk het verkeer over^ deze wegen zooveel mogelijk te be- Het Provinciaal bestuur heeft besloten een stronge reglcmenteoring van het verkeer op de geïnundeerd geweest zijnde wegen ln '.e voeren. De vraag hoolang dit zal moeten duren is thans moeilijk met juistheid te beantwoorden. Immers alles hangt hier af van het verkrijgen van een voldoende aan tal stratenmakers en van voldoende mate riaal. ITet materiaal ls roeds geruimen tijd geleden aangevraagddaarvan is een eerste hoeveelheid toegezegd. Op Walche ren zejf zi.'n niet voldoende stratenmakers aanwezig, zoodat dezo voor een deel van e'dern zullen moeien komen. De Minister ven Openbare Werken en Wederopbouw heeft te kennen gegeven, dat te dezen alle medewerking zal v/orden verleend. Sluiting ven de wegen kon reeds daarom niet worden overwogen, wijl do geïsoleerde dorpen moeten worden bevoorraad. Daar nevens moet het vervoer van wegenmate rialen plac's vinden. Overigens dient er ten opzichte van het goederenvervoer naar een zoo groot mogelijke beperking te worden gestreefd. Wat het personenvervoer betreft kan aanvankelijk een vervoer met zware autobussen zeker niet worden toegestaan. Echter v/orden vanwege de Rijksinspectie voor het vorkeer pogingen gedaan om voor Walcheren een aantal lichte automobielen wiel. Overwoger i wieldruk van ter laten. Verder to verkrijgen voor het personenvervoer. Besloten is alle verkeer met bespannen voertuigen en met motorvoertuigen op meer dan twee wielen, uitgezonderd motorrij wielen met zijspan, op de geïnundeerd ge weest zijnde wegen te verbieden. Echter kan door of vanwege Gedeputeerde Staten ontheffing worden verleend van deze ver bodsbepaling, onder aan die vergunning to Terbinden voorwaarden. Het voornemen bestaat hot aantal te verleenen vergunnin gen niet grooter te doen zijn. dan voor hot noodzakelijke vervoer strikt geboden is. Verder zullen aanvankelijk geen vergun ningen worden verleend voor wagens met ijzeren wielbanden. Wat de te stellen voor- waardon aangaat, dient op de eerste plaats te worden gedacht aan een beperking van het gezamelijk gewicht van wagen en la ding, uit te drukken in laatbaar gewicht per wordt als maximum ce hoogste 1000kg. toe tc door auto's met beperkte snelheid moeten Werden gereden. Als maximum snelheid wordt gedacht aan 30 a 40 Voorts zal de vergunning onverwijld worden ingetrokken bij het niet voldoen gestelde voorwaarden. Naast het met de opsporing van strafbare leiten belaste po litiepersoneel, zal do Rijksverkeerinspeclio nauwlettend toezien op do goede uitvoering der gestelde regelen. Het verkeer en vervoer met rijwielen, bakfietsen, handkarren, motorrijwielen, en dergelijke vervoermiddelen kan zonder ver gunning plaats vinden. Hel ongerief door dezo maatregelen ver oorzaakt, ln het bijzonder voor de bewoners van de geïsoleerde dorpen, kan helaas worden ontgaan. Men zal ook dit echter weten te dragen, wanneer wordt ingezien dat daarmede het belang van de streek Wordt gediend en dat do maatregel wordt ingetrokken, zoodra de wegen zijn hersteld. Omtrent het tijdstip en de wijze waarop een vergunning dient te worden gevraagd zal in de pers nog nader worden bericht. Een groep vooraanstaande persoonlijk heden uit uiteenloopendo kringen heeft een manifest uitgegeven, waarin o.a. wordt be toogd De gebeurtenissen op Java hebben het Nederlandsche volk overrompeld. De ovorgroote meorderheid van het Nederland sche volk weet to weinig van verhoudingen en toestanden ln Indië af en zou daardoor gemakkelijk de speelbal kunnen worden var. sentimenten en politieke leuzen van personen en groepen die vaak ver van Ina'ia afstaan. De gedachton en meeningen in deze ver klaring zijn gebaseerd op de conclusie, v. acrrioe de commissie tot bestudeering van de staatsrechterlijke hervormingen, die voor 50 pet. bestond uit inheemsche leden. w.o. zich ook een extremistische nationalist be vond, in Maart 1942 is gekomen. Het manifest meent, dat het ovorgroote deel van alle Nederlanders in Indië, de bevolkingsgroep die het zwaarst getroffen is in dezen oorlog, en een groot deel van do bevolking in Nederland hun meening deell. u „Onvoorwaardelijk stellen wij voorop." aldus hot maniiest. „dat wli evenals de afgetreden G.G. van Nederlandsch-Indië. oen snelle evolutie wenschen. Onvoorwaar delijk aanvaarden wij ook de rede van de Koningin van 6 December 1942. Van gan- ha:t< rking mol alle loyale bevolkingsgroepen. Het manifest keurt de actie af van anti- Ko-ierlandsche groepen in Nederland, waar- tae, voigons hen. de Porhimpoenan Indo nesia na haar recente zwenking behoort. ..Want deze voreeniging zoekt thans aan sluiting bij de z.g.n. Republiek Indonesia, Welke zich rechtstreeks keerl tegen Neder land on het Nederlandsch gezag. Deze re publiek kon alleen ontstaan mot de hulp van Japanscho machinaties." Hot manifest steunt de regoering krachtig en staat scherp tegen iedere inmenging van vreemde stalen in Indische aangelegc-n- „Onvoorwaardolijk juichen v/ij toe, dat zij afziet van onderhandelingen die naar haar inzicht slechts onvruchtbaar zijn. Eerst onderhandelingen als orde en rust zullen zijn hersteld. 93 pet. van de bevolking wordt geterrori seerd door Soekarno en zijn volgelingen". Hel manifest wenscht. dat de regoering zich zal houden aan de grondwet en dal de Volksraad zal worden gehoord bii alle staatsrechterlijke beslissingen, die Indië be treffen. Het manifest is geteekend doorMr. L. F. Bajetto. luit. generaal b. d. van het K.N.I.L.Mr. Th. M. Baulz, voorzitter aid. s-Gravcnhago van het Nationaal Jongeren Verbond M. Boorstra, oud-legercomman dant van het K.N.I.L. H. Coenradi, direc teur van het Centraal bureau van het Na tionaal Jongeren VerbondDr. Ir. M. H. Damme. oud-directeur generaal van de P. T. T. Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruijn, oud Volksraadslid Mr. F. G. A. Huber. namens het maandschrift „Libertas"Dr. A. D. A. de Kat Angeiino, oud-directeur van onder- Wijs en eeredienstC. J. van Kempen, oud- gouverneur Oostkust van Sumatra Dr. J. W. Meijer Ranneft. oud vice-vocrzitter van den Raad van Indië. oud-voorzitter van den Volksraad J. C. Mollema en N. van Zalin gen, oud-Volksraadslid. Het standbeeld van Doorman Het standbeeld van den Schout bij Nacht Doorman, de held van de Javazee, dat eeni- gen lijd geleden tot groote ergernis yan ve len, die het een allerminst geslaagde proe beeldhouwkunst vcnusn, te Rotter dam werd geplaatst, is van zijn voetstuk geworpen en vernietigd. Voorbijgangers von den nog een ladder en een touw, waarmee de daad bedreven was, alsmede een brief je. Daarop stond geschreven Wilt ge Uw zeeheiden eeren. tracht dan do kunstenaars niet te blameeren". De Joodsche problemen De Arabische Liga wil onderhandelen •er do Palestijnsche kwestie op g.cnd van de volgende voorwaarden 1. Een onpartijdig lichaam zal beslissen, of immigratie der Joden inderdaad billijk is. 2. Alle landen, dis betrokken zijn bij het Joodsche vraagstuk, mooten het lijden der Joden verzachten door ook Joden In hun land op te nemen. Op den herdenkingsdag van de Balfour- declaratie, die 28 jaar geleden werd uit gegeven en waarbij de Joden Palestina werd beloofd, werden 450 po/sonen in Kairo en 160 in Alexandria gewond. Synagogen werden geplunderd en bijbols oud werden verbrand. De werknemers, zfrier arbeidsverhouding door toedoen ven don bezetter of jn ver band met de bezetting v/erd beëindigd, hebbon RECHT CP HERPLAATSING, ecu bepaait hol „Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen 1945". Men moet zich vóór 15 November bij den vroegcren -.vork- gever daarioo aanmelden. Zifting Bijzond. Politierechter van Dinsdag 30 October 1945, De 37-jarigo J. Bosschaart. los werk man te Middelburg, thans gedetineerd Sn het Kuis van Bewaring te Middelburg, had op verschillende tijdslippen in Sep tember 1945 in Middelhui- in ontvangst genomen hoeveelheden Belgische shag- tabak. Bij hem word inbeslaggenomt.i bijna 900 pakjes shag en 280 Engelsche sigaretion. Eisch 2 mod. gev. sir:;! cu verb, verklaring. Uitspraak 6 weken gev. straf met aftrek en verbeurd verkiarinq. De 27-jarige G. F. de Boel:, landbouwer te N. Namen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, had op verschillende tijdstippen in Maait 1945 in Oost Zeeuwcch Vlaanderen vervoerd, althans laten vervoeren door geallieerde auto's, telkens hoeveelheden aardappelen tezamen een hoevelheid van 11.750 kg. aardappelen. Ook de afleveraars van deze aardap- De 39-jarige A. van Damme. melkslij- tei lo Hontonisse, v.cgens het afleveren aan De Bock van 6200 kg. aardappelen en de 35-jarige J. de Beer, landbouwer le Hontenisse. wegens het afleveren van 5800 kg. Eisch 9 mnd. gev. stief met aftrek voor arrest en verb, verkl. Dit voor Dc- Eor'r. Van Damme en De Baareisch 500 b. of 3 mnd. hechtenir. Uitspraak f 300 of Z mnd. hechtenis. Rectificatie Gisteren is in ons berichtje „Tc-.g; king?" een hinderlijke fout cjerlopt: verordening, waarvan hier wordt •- ken. a< teert niet uit l'H.-.maar u t 1 Zeeland vóór de bevrijding dc jeugd. iltï dc richting •ende dlnfic kco. Hc' w. occn Oranjev nl. d.c pllon kinderen of tl "(NadcJk Korte Flitsen uit mijn Dagboek 1940—1945 van L. A. S. IMdelbara ia eorloustifi! I. 's Morgens bii hel krieken van don dag in een veelbelovende heerlijke Meimaand was het leed over ons gekomen werden vrij opgeschrikt door hevig mitrailleurvuur. hoog in de lucht 'n Gevecht tusschen onze vliegers en die van een vreemde mogendheid boven ons grondgebied. Ik zag hel van het balcon af Oorlog vroeg mijn vrouw verbleekend Oek wij in den oorlog ik snel naar beneden en zei de radio „De oorlog uilgebroken troepen trekkon ons land binnen honderden vliegtuigen in de lucht. Er wordt reeds hevig gevochten onzo weermacht to land en in de lucht dool haar plicht." Daarna voortdurend berichten over neer dalende parachutisten Dus toch Dagen van spanning en nerveus afwach ten volgden De overmacht bleek le groot het op dringen der vreemde troepen kon niet we/den gestuit Eerst bemoedigende later lederen dag ve.-ontruslende berichten Ons Vaderland wordt geleidelijk bezet en dc troepen naderen nu snel ook onze provincie Ook wij gaan klaarblijkelijk zware dagen tegemoet En alles was voor ons een vraag een schrijnends vraag, van het hoe en waar- Er wersn uitbarstingen van verbetenheid uit innige vaderlandsliefde kreten van wanhoop en smart en van rouw reeds De natuur in die dagen in haar volle schoonheid aaf het tergend antwoord van alles qaal gewoon het is toch ais alls dagen zooals het was en zooals het zijn zal tot in eeuwigheid Maar toch groepten de menschen tesaam en gavon uiting aan hun niet-begrijpen Do ;adio zweeg en ook in dat zwijgen lag het groote antwoord monschenvrees msnschentwijfel Rotterdam gebombardeerd -klonk de Berichten van vreeseliiko qevech'en van reeds duizenden slachtoffers van hei bombardement kwamen binnen tot ont zetting van ons allen Dan, op een morgen dringt het dreunen van het geschutsvuur uii de kanonnen ooi: tot ons door mitrailleurs beschieten uit de verte onze stadsbuurt en vreemde vlieg tuigen verkennen de omgevingde Duitsche troepen naderen Terugtrekkende Fransche colonnes pas- seeren, wijkend voor den vijand langs den Blauwedijk in de richting Vlissingen De wegen van Zuid-Bevcland lot hier zijn bezaaid met cadavers van paarden weg geworpen uitrustingsstukken machine geweren en achtergelaten kanonnen Lijken van gesneuvelden liggen langs den weg tijd voor een eervolle begrafe nis is or niet De vijandelijke troepen vullen do wegen bezetten de bruggen reeds vielen enkele bommen, de eorslo slachtoffers eischend Middelburg ligt onder vuur Evenals duizenden andere inwoners moesten wij ook vluchten voor de kogels, die or.ze woning doorboorden Er dreigt gevaar ook binnenshuis Dus weg van hier en het land in En slechts een dag later, op Vrijdag 17 Mei, kwam het fataal bombardement van Middelburg met zijn nooit te vergeten verschrikkingen Murc-n scheurden glasruiten versplinter den en scherven der neerdonderende en exploideerende bommen vlogen overal De huizen schudden op hun grondvesten Toon trok ieder, die niet beslist moést blijven, weg. Want ook in kelders en gengen, waarin de burgerij gevlucht was, werd het gevaar te groot. Een algemeene uittocht begon Van de hoeve Rijnsburg bij Oostkapelle af, waar wij een gastvrij onderdak vonden, bobben we met smart in de ziel de teistering ik zou bjina zeggen den ondergang van onze mooie stad Middelburg aan- 't Was of de fluitend neerschietende mon sters, die uiteenbarstten, telkens ook iels uit ens binnenste scheurden O, hoe verschrikkelijk is de oorlog Stil van emotie Diep ontroerd stonden we bij elkaar op de boerderij, op het hoogste gedeelte van het erf In Middelburg dood brand en ver nieling vlammen laaien reeds overal op de brandbommen doen hun gluiperig vernielingswerk maar al te goed Een roetzwarte nevel boven de stad nu en dan doorlicht door donker/oode vlammen maakt het schouwspel nog 'huiveringwek- De heele binnenstad brandt Alles wat Middelburg bezit uit vroegere eeuwen eerbiedwekkende herinneringen aan het werk onzer voorouders alle luisterrijke reliquiën uit oude tijden, waarop Zeeland zoo Irotsch was wordt in enkele En honderden burgers particulieren en zakenlieden v/orden geruïneerd en misschien wel broodeloos Gelukkig zijn er weinig dooden en gewon den, zoo vernemen we ..De Lange Delft is één vlammenzee en van de Burg is bijna niets moer te her kennen do Markt is zoo goed als weg en de brand wordt steeds heviger" zoo boodschappen voorbijtrekkende vluchto- lingen met ontzetting op hot gelaat Telkens nieuwo onheilspellende berichten „Do Abdij staal in brand, 't Huis van den Commissaris der Koningin staat in lichtelaaie ook het hotel „de Abdij" Dus ook de historische Abdij v/ordt met vernieling bedreigd '1 heerlijk schoons Abdijplein met zijn eeuwenoude gebouwen, waarvan er zijn uit de tweede he'fl der 13e eeuw; waar 'k in stiJIe avondschemer zoo gaarne vertoefde waar riten als het ware werd teruggezet in ver verloden 't Abdiiploin waar op hoogtiidegen de Middelburgers hun plechtigheden vierden waar op zomerochtenden de stemmige muziek ruischte onder de machtige boomer., als in een cathedrcal Verdwenen ook ons eerbied v aardig uit 1711 dateorend Oost Indisch Huis dat ons herinnerde aan een glorietijdperk van Zee vaart en Handel verwoest het oud en vermaarde pronkjuweel „de Steenrotse" met al wat er uit verleden tijden in was bewaard in vlammen onze onmisbars Frovir.ciale Bibliotheek iret zijn prachlaevel weggevcagd de St. Jorisdoele-n met zijn typische topgovcl zoo dicht bij de oude muren var de Abdij eveneens onze karakteristieke „Belermcrkl" (Nadruk verboden; (Word! vervolgd}

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1