VRIJE STEMMEN Ie JAARGANG NUMMER 305 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 5 November 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur s J. Kockebakker. Redactie cu Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg i Kortedelft 44. De Annexatiekwestie Zoo is dan ook van oificieele zijdo, en wel door minister president Schermerhorn in eigen persoon, het annexatievraagstuk belicht. De minister president kwam in zijn verklaring tot dezelfde conclusie, waartoe ons blad op 22 September i.l. was geko men, n.l. dat annexatie een internationale kwestie is. Zooals „Je Maintiendrai" het onlangs te recht schreef„Wanneer wij trouw willen bliiven aan het socialisme, ook in de inter nationale politiek, dan moeten de bestaans mogelijkheden van een volk gewaarborgd worden door internationale regelingen, niet een eenzijdige wilsbeschikking van het inpalmen van den buurman van heigeen men zelf dreigt tekort te komen". De schadeloosstellingskwestie blijkt voor de regeering evenmin een doorslaggeven- den factor voor annexatie te zijn. „De geallieerden stellen nu een lijst op van Duitsche bedrijven, die afgebroken moe ten worden. De vraag is, of hetgeen voor de geteisterde landen beschikbaar zal ko men. ons te pas zal komen. Wel wordt door een staatscommissie over v/ogen tijdelijk een deel van het Duitsch ge bied bezet te houden of enkele grenscor- Tot zoover de minister president. Wat de overbevolking betreit, een argu ment. waarmee de voorstanders van an nexatie zoo graag dweepen, dit is geen argument, dat annextie rechtvaardigt, hoog. stens een voorwendsel tot agressie. Als vrij op die wijze voortgaan, zal steeds een nieuwe ramp de wereld bedreigen. Het is leerzaam hierbij de aandacht te vestigen op oen artikol van Prof. Dr. P. Geijl in het „Parool" van 6 October, waar hij schrijft, na gewezen te hebben op het moreele afgrijzen dat in Engeland ontstaan is door den noodtoestand in Duitschland die o.m. in de verklaring van Bovin in het Lagerhuis bevestigd werd Ook econo misch kan men een les trekken uit de eva cuaties in Oost-Europa die landbouwstreken niet ten goede komen. Met den somberen winter in het voor uitzicht wordt daardoor de annexatie-poli tiek voor ons eveneens ongunstig bepaald. Die economische factor draagt sterk bij tot het levendig worden van het besef van de essentieele eenheid van West-Europa. De schrijver vraagt zich dan ook af of Nederland niet meer kans op schadeloosstel ling zou hebben binnen zulk een West-Euro- peesche eenheid waarbinnen ook Westelijk Duitschland zich zou bevinden dan wan neer Nederland op eigen gelegenheid ex pansie gaat zoeken. Hoe men er ook moge denken, het valt toe te juichen, dat de regeering zich be: digd uitlaat over deze kwestie en zich ge gouden bergen voorstelt van heethoofdige plannen, die onze grenzen tot Wezer Elbe willen verschuiven Op weg naar eenheid in de vakbeweging In het orgaan van het N.V.V. „De Vak beweging" vertelt een der twee afge vaardigden naar de internationale con ferentie te Parijs iets uil de besprekingen die werden gevoerd met vertegenwoordi gers van de Eenheidsvakcentrale, die op dit congres aanwezig waren. Het N.V.V. was er vertegenwoordigd door Kupers en Van der Lende, de Eenheidsvakcontrale door Blokzijl en Hamers. Van der Lende deelt mee, dat beide groepen daar in Parijs een zoo groot mo gelijke eenheid wenschten op vakveree- nigingsgebied. Wat in Parijs internatio naal tot uitdrukking kwam, moest ook nationaal zoo mogelijk worden verwezen lijkt. En dan zeat hij „Wij twijfelen er dan ook niet aan, dat deze eenheid tus- schen het N.V.V. en de E.V.C. binnen niet te langen tijd tot stand zal komen." Hij eindigt met den wensch, dat ook de Roomsch Katholieke en de Proestantsch Christelijke vakbeweging zich zullen be raden over mogelijke aaneensluiting met de neutrale bonden, opdat energiek ge zamenlijk kan worden gewerkt voor de sociale en economische vooruitgang van land en volk. Verkiezingen in indië? Christiansen wordt uitgeleverd Tweede leening aan Nederland Uitslag Engetsche verkiezingen In een manifest van de Indonesische re publiek wordt verklaard dat er weldra ver kiezingen zullen worden gehouden. In het manifest staat o.m.„Wij haten de buitenlanders en ook de Nederlanders Integendeel, wij weten maar al te goed. dat wij nog jaren steun van het bui tenland en vooral buitenlandsch kapitaal >odig zullen hebben. Bij de besprekingen tusschen Van Mook i Soekarno. Soebardjo en Sjarifoeain zijn einig resultaten behaald.. Volgens de Timescorrespondent was er alleen sprake in uitwisseling van gezichtspunten. In alle centra van onrust op lava was de toestand minder gespannen. 1500 Ne- derlandsche vrouwen en kinderen zijn gis- ren uit Soerabaja geëvacueerd. Generaal Christiansen zal op verzoek van de Nederlandsche regeering door de ge allieerde autoriteiten als oorlogsmisdadiger uitgeleverd worden aan ons land. Dit is speciaal op aandringen van de gemeente Putten. Voor de misdaden hier begaan wordt Chhristianscn verantwoordelijk ge- iteld. Hel ministerie van financien deelt mede, lat een tweede leeningsovereenkomst tus schen het koninkrijk der Nederlanden en de In- en Uitvoorbank der Vereenigde Staten is gesloten. Krachtens deze overeenkomst opent de in- en uitvoerbank ten behoeve van Nederland nogmaals een crediet van 50 millioon dollar ter financiering van den aankoop en uitvoer der Ver. Staten van een reeks nader te noemen producten voor het rijk inEuropa. Do nader omschreven producten mogen uit dit crediet worden gelinancierd. Weer reizen via Moerdijk Vanaf Maandag is er reisverbinding van het Zuiden met het Noorden mogelijk via Moerdijk. Dat wil zeggenMen kan van Roosen daal uit per trein in Lage Zwaluwo komen, van daar gaat er een bus naar Moerdijk, van waar men per boot naar Zwijndrecht kan, om daar per trein verder te kunnen De reis is niet zoo gemakkelijk en vlug gaat hel ook nog niet, maar sle is, dat we toch maar weer een v verbinding rijker zijn geworden. Hier Den Haag Rotterdam Zwijndrecht Moerdijk (A.) Lage Zwaluwo Zevenbergen Oudenbasch Roosendaal (A.) Roosendaal Oudenbosch Zevenbergen L. Zwaluwe (A. Moerdijk Zwijndrecht Rotterdam Den Haag (A.) isschema 7.00 7.45 9.15 10.15 11.54 12.10 12.29 12.40 11.26 10.30 11.10 12.50 13.50 15.29 15.45 16.04 16.15 10.30 10.43 11.02 11.16 11.50 14.18 15.10 1S.36 Elke 14 dagen een versrtaperingsbon De distributie van versnaperingen cho colade en suikerwerken gaat op 11 Nov. a.s. beginnen. Voor de periode van 11 tot en met 25 No vember zal voor alle leeftijdengroepen een bon worden aangewezen, welke recht geeft op het koopen van 100 gram versnaperin gen. In aansluiting daarop zal voor de periode von 25 Nov. tot en met 7 Dec. van de versnaperingen- en van de gecombi neerde tabaks-versnaperingenkaart een bon worden aangewezen voor het koopen- van 200 gram, resp. 100 gram versnaperingen. De brief uit Curcscato Curacao naar de stembus Nog enkele weken on Curacao zal zijn algemeene verkiezing houden voor de Sta ten. De verkiezingen, die om de vier ja ren gehouden worden, vallen dit jaar op 5 November en vanzelfsprekend hoopt Uw correspondent omstreeks dien tijd het noo- dige over den uitslag te zeggen. Vermoe delijk zal niet ieder op de hoogte zijn van het politieke leven op de Curac. eilanden en de Curacaocnaars onder de Zeeuwsche lezers zullen behoefte hebben „bijgetankt" te worden, want in de afgeloopen vijf jaren is er veel op politiek gebied gebeurd. Onder het oude Regeeringsreglement van 1866 bestond er een Koloniale Raad, welks leden benoemd werden. De voortgaande politieke emancipatie leidde in 1936 tot een lichaam dat Staten werd genoemd en waar van tweederde gedeelte wordt gekozen. De Nederlandsche koloniale politiek is er steeds op gericht tot zelfbestuur op te voeden. De Sldten tellen 15 leden, waarvan er tien gekozen worden. De andere vijf worden door den gouverneur benoemd. De drie kleine Bovenwindsche eilanden hebben te zamen 1 lid in de Staten, Bonaire ook een, en de overige acht worden verdeeld tus schen Aruba en Curasao. Het kiesrecht is zeer beperkt. Men moet aangeslagen zijn in een bepaalde belasting- categorie, een zekere mate van ontwikkeling hebben gelijkstaande met de lagere school, of zekere eigendommen landbezit hebben. Maanden van te voren moet men zich dus opgeven om op de kiezerslijst te worden geplaast en eventueel bewijs over leggen van te voldoen aan de te stollen eischen. Examentjes worden hier en daar gehouden om zijn ontwikkeling aan te too- nen. Reeds in 1936 werd onder Gouver neur Wouters het kiesrecht iets uitgebreid. maar over het algemeen gevoelt men, de omvang nog te beperkt is. Ook wonscht men thans afschaffing van de vijf benoem de leden. Vooral de oorlog heeft Cura- cao's zelfstandigheidsbesef geweldig onder streept. Curagao weet thans wat het is. Het is een gelijkberechtigd deel van hel koninkrijk en ook al is hel vastbesloten den band van dit koninkrijk ongerept bewaren, het vraagt grootere zeggingschap in eigen huis. De voortgaande ontwikkeling rechtvaardigt zulk een verlangen. Do geringe omvang yan het aantal kie zers brengt mede dat politieke belangstel stelling eigenlijk ook nog te gering is. Het is oen vicieuso cirkel. Toch groeit die het geen bewezen wordt doordat meer mcnschen dan vroeger zich op de kiezerslijst doen plaatsen. Onderstaand staatje laat dit t zichtelijk zien: van ruim 3 in 1937 klom het tot bijna 5 in 1945, op eiland Curasao is het zelfs meer dan 5 KIESGERECHTIGDEN IN HET GEBIEDSDEEL CURACAO Aruba: 553 in 1937. 1323 in 1941, 1754 in 1945, 37.337 inwoners. Percentage 1945 4.69 pet.; Bonaire: resp. 31. 76, 102, 5709. 1.78 pet.; Curacao: resp. 2030, 2453, 4089, 75.176. 5.43 pet. St. Maarten, Saba en St. Eustacius samen resp. 140, 101, 148, 4318, 3.42 pet. Totaal 2754 in 1937. 3953 in 1941, 6093 in 1945 Inwoners resp. 90.870, 107.891 122.540 percentage resp. 3.03 pel., 3.S6 pet., 4.97 peet per 31 Dec. 1943. In 1937 had men naast de in 1936 op gerichte Curacaosche R.K. partij ook nog de Politieke Unie en enkele kleinere groea- jes, die geen zetels hebben gekregen. In 1941 verklaarden de niet-katholieke groe pen in verband met den oorlogstoestand. Bovendien zal voor de week van 17 Dec., met het oog op het St. Nicolaasfeest, nogmaals een algemeene bon worden aan gewezen, recht gevend op aankoop van 100 gram versnaperingen. Daarna zal, naar het zich laat aanzien, per 14 dagen regelmatig een bon van de versnaperingenkaart en van de gecombi neerde kaart kunnen worden bekend ge maakt met rantsoenen van resp. 200 on 100 gram. Nog steeds oorlogssslachtoffers Bij den Rijkswaterstaat te Gennep Is op een terrein dat door Duitschers van mijnen gezuiverd moest zijn een mijn ontploft. Een persoon werd gedood een ander levensge vaarlijk gewond. Twee 12-jarige jongens vonden aan een binnenhaven van Arnhem een tankmijn. Zij gingen ermee knoeien. De mijn ontplofte en de beide jongens weiden op slag gedood. Engeland De definitieve uitslagen der Britsche ge meenteraadsverkiezingen zijn thans bekend en zijn de volgende Labour bijna 3000 zetels, gewonnen 1284 zetels, verloren 39 zetels. Conservatieven 835 zetels. Liberalen 501 zetels. Onalhan- kelijken 111 zetels, communisten 22 zetels. Ook in 60 provinciale raden Labourafgevaardigden zetels. H.M. de Koningin heelt in de Nederland sche ambassade Ie Londen een antiek kist- :an Churchill overhandigd. Dit kistje bevatte 600 oorspronkelijk geschreven brie van den voorvader van Churchil.l de hertog van Marlborough aan den Neder- landschen raadspensionaris Heinsius. Het antieke kistje is afkomstig uit het Rijksmu- jm. Het kistje bevat een document, waai de dankbaarheid van het Nederlandsche volk voor Churchill tot uitdrukking wordt gebracht. De Koningin zal in den loop van week weer huiswaarts keeren. Het leven in Rusland Moskout de stad met de grootste overbevolking Alexander Werth geeft een relaas in de Sunday Empire News over do toe standen in Rusland. Do verschillen zijn enorm. In de pro vincies Orel en Briansk, aan de poorten van Moskou, waar verwoed is gevochten, zijn dorpen waar geen huis moer over eind staat. De bevolking leeft onder den grond en moet met gevaar voor eigen leven aardappelen uit de mijnenvelden Aan den anderen kant zijn er ook ge bieden. overvloeiend van melk en honing zooals in West-Siberïë en langs den Don. In de Noordelijke Kaukasus herstelt het leven zich snel. Hier zaten de Duitschers zes maanden, maar moesten zoo snel weg dat hen den lijd ontbrak om veel te vernielen. Over het geheel kan men zeggen, dat de landbouwgebieden zich sneller her stellen dan de streken, die van de zware industrieën afhankelijk zijn. HET HUISVESTINGSPROBLEEM Moskou heeft normaal een bevolking van 2 millioen zielen, op het oogenblik zijn er zes millioen inwoners. De huizen zijn overvol. Een kamer voor één familie is heel normaal. Alleen hooge bestuursambtenaren, in- dustriéelen. kunstenaars, schijvers en ge leerden hebben een „flat", die uit twee of drie kamers beslaat. De kamers in de moderne huizenblokken in Moskou zijn klein en de radio en telefoon van den buurman dringen overal door. Een van de voornaamsle plannen voor do komende tien jaren is dan ook wel 25 millioen huizen te doen bouwen. Uitspraken Tribunaal Goes Cornelis Kole uit Waarde tot 7 jaren in- terneering met verbeurdverklaring van de helft van het vermogen. Pieter Bom uit Waarde tot 8 jaren in:er- ■ering met verbeurdverklaring van het gc- heele vermogen. Marinus Bom uil Waarde tot 3 jaren in- terneering met verbeurdverklaring van de helft van het vermogen. Hubrecht Bom uit Waarde tot 9 jaren in- terneering met verbeurdverklaring van do helft van het vermogen. Willem Hendrik Almekinders uit Bors- sele 1 jaar interneering met verbeurdver klaring van het vermogen tot f 1000. Cornelis Cok uit Kruiningen 3 maanden interneering. Matlhijs Rottier Kloet 7 jaar interneering et verbeurdverklaring van de helft van het vermogen. Nicolaas J. de Kunder 10 jaar internee ring met verbeurdverklaring van hot ver mogen. Allen werden ontzet uit het recht open bare ambten te beklecdcn en uit het kies- •S Tegenwerking? niet aan de verkiezingen te zullen meedoen, zoodat men voor hot rare geval stond dal er maar één partij aan de verkiezinqen meedeed op hel eiland Curacao. Op Arub: gelukkig niet, zoodat wij ervoor bewaard zijn alleen afgevaardigden van één in de Staten te krijgen. Toch heeft deze situatie remmend gewerkt op de politiek-: ontwikkeling. Maar nu in Novemberde Curacaosche R. K. partij is uitgekomen met een lijst. Daarnaast groepeerde zich de Democrati sche partij, waarin verschillende niet-katho lieke en niet-protestantsche groepen zich vereenigden. De derde was de Curacaosche Protestantsche partij, waarin de orthodox- protestanten vereenigd zijn. Op Aruba heeft men ook drie lijsten van de R.K. Unie Aruba, de lijst var rengenoemde Curacaosche Protestantsche partij, die ook op Aruba is ingediend mot twee aanvullende Arubanen erbij, de lijst- Op Bonaire drie lijstende lijst-Gerharts, de lijst-Marchena (beide persoonlijke par tijen) en de R.K. lijst. Op de Bovenwinden werd slechts 1 lijst met 1 candidaat ingediend, zoodat er niet gestemd behoeft te worden. Deze, William Rufus Plantz, werd bij candidaatslelling verkozen. Op het oogenblik leeft het politieke leven op. Piopagandavergadeiingen worden ge houden. Artikelen in de pers wijzen op dit en op dat. In November komt de uilslag. JOHAN HARTOG. Van verschillende zijden is ons ge- vraaad, waarom ol wij de dienst regelingen der Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland niet publi- ceeren en ander dagbladen wel. Na herhaalde malen te hebben ge schreven, zonder antwoord te heb ben verkregen, en tenslotte na een telefonisch gesprek werd meegedeeld door de ambtenaren der Provinciale Griffie Ie Middelburg, dat deze pu blicaties krachtens een verordening van vóór 1947 slechts aan drie bla den mogen worden gegeven, waarbij ons blad niet gerekend wordt. Hoewel ons blad het eerste was, dat na do bevrijding voor de an dere dagbladen in Zeeland verscheen zoo vragen wij ons thans af Is dit medewerking of tegenwer king American Relief for Holland t is de naam van de Amerikaansche Organisatie welke alle hulpacties betreffen de Holland overkoepelt. Er zijn in de USA ontelbare instellingen, die geld en goederen inzamelen om de nooden in de geteisterde gebieden van Nederland te lenigen. Wij noe men slechts de Queen Wilhelmine Fund, de American Red Cross, de Catholic Wel fare organisation, de Mennonites, de Chris tian Scientists, de Reformed Church etc. Van zelfsprekend is de hulpverleening van dit groote land ook verreweg het belangrijkste. Sinds Februari zijn reeds 18 schepen in Nederlandsche havens binnen gevaren met een groote verscheidenheid van alles, als 38.000 flesschen levertraan, 400.000 stukken zeep, oude en nieuwe kleedingstuk- lcen, dekens, schoeisel, regenjassen, enz. Alle kleeding en textiel, die in Nederland aankomen, worden in de drie groote HARK magazijnen in Amsterdam, Rotterdam en Roosendaal opgeslagen. De Stichting Natio nale Hulpactie Roode Kruis zorgt voor een rechtvaardige verdeeling onder hen, die er het meeste behoefte aan hebben. UIT STAD EN LAND Middelburg De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Dinsdag 6 November te lur een buitengewone zitting van den Raad zal worden gehouden ter herdenking het feit, dat Middelburg 1 jaar gele den werd bevrijd. P.T.T. SPEELT TOONEEL Voor de tweede maal vermaakten de P. T. T.-menschen een volle zaal met het vlotte tooneelstuk„De Ridder van den Kousen band", een stuk met aardige vondsten, pi kante grapjes, waarin roze kousenbanden met rozetten de aanstichters waren van veel onheil zijn. Alle rollen werden verdienstelijk voor hot voetlicht gebracht. De loodgieter en de neger boekten wel het meeste succes. Na afloop werd gedanst. Het tooneelstuk zal ook in Goes en Ter- neuzen v/orden opgevoerd. Vlissingen WAAR WOONT U? In verband met de komende verkiezingen voor vertegenwoordigende lichamen, zooals Tweede Kamer, Provinciale Staten en Ge meenteraad, is het voor belanghebbenden van zeer groot belang, dat hun juiste adres bekend is ter gemeentesecretarie, afd. Be volking. Niet alleen echter voor de verkie zingen, doch ook voor andere aangelegen heden is het noodig dat Uw juisteadres bekend is. Het is dan ook noodzakelijk, dat wordt voldaan aan het wettelijke voor schrift, dat een ieder, die binnen de ge meente is verhuisd, het nieuwe adres op geeft onder aanbieding van het persoons bewijs. U is dus tot aangifte verplicht Deze verplichting wordt niet door een ieder nageleefd. Daar dit zeer veel moeilijkheden zich brengt zullen in de toekomst over tredingen van dit voorschrift worden ge straft. Thans wordt een huis-aan-huis controle gehouden. Ieder wordt verzocht hieraan volle medewerking te verleeen, juist op te geven welke personen op een bepaald adres woonachtig zijn. Deze controle staat geheel buiten de controle, welke wordt ge houden door den gemeentelijken woning- dienst. Voortaan geeft dus een ieder, die binnen de gemeente verhuist, het nieuwe adres op r gemeentesecretarie 3e afdeeling. Goes De Minister van Openbare Werken en Wederopbouw heeft aan het Bestuur der Stichting Getroffenen Oorlogsgeweld Zee land telegrafisch doen weten, dat via hel Commissariaat Noodvoorziening zal worden gedragen voor de levering via den normalen groot- en dotailhandel van een belangrijke hoeveelheid schoonmaak-artike- ;n voor droogvallend Walcheren. Dezer dagen volgen in de pers nadere 'ublicaties. Burg. Stand. OndertrouwdE. R. Can- ïing, 22 j. te Preston en J. van Loenhout, .6 j.J. A. Dekker, 23 j. en C. Sonke, 23 j.r Andriessen, 68 j. te Hontenisse en M. S. Vermont, 57 j. Geboren Dwight W., z. v. M. van der Weele en P. C. Fierloos. Film van de week Onder den titel „Algiers" vertoont het Grand Theater deze week een film van buitengewone kwaliteit. Het is een ver haal van verlangen en liefde, dat door do spelers zeer goed vertolkt wordt. De hoofd rol wordt vervuld door Charles Boyer. Pépé de Moko, de internationale misda diger. die sinds jaar en dag wordt ge zocht door do politie, heeft zich verschanst de Kasbah, een smeltkroes van alle mogelijke rassen, een doolhof van straat jes, trappen en kelders. Er heerscht de mystiok van het Oosten en al de geheimzinnigheid van dien. Het keerpunt voor Pépé wordt de ont moeting met een Parijsch meisje, Gaby. Een heftig verlangen grijpt hom aan, naar Pa rijs. naar het Westen. Aicha, het meisje, dat opgegroeid is in de Kasbah, tracht Pépé legen te houden. Zij wijst hem op de steeds dreigende po- Het mag niet baten. De helde tusschen Pépé en Gaby groeit. Wanneer de laatste door een list zich van den dood van Pépé laat overtuigen, kont de koning uit de Kasbah Ie voorschijn. Op het moment, dat hij haar gevonden heeft, sluiten de boelen zich om ziin polsen en als hij zich in zijn wanhoop vooruil werpt, wordt hij door den kogel van een politieman gedood. Wij zouden gaarne wat meer films zien met een simpel, waarheidsgetrouw gege ven. Het is het kleine, waarop het groote gebouwd wordt. STAVENISSE. B. en W. hebben mot in gang van 1 Nov. aan den heer S. Stool, onderwijzer aan de O. L. school alhier, eervol ontslag verleend. THOLEN. Na te hebben bedankt voor de beroepen naar Grand Rapids (Amerika) en Cuilcnburg (Gld.) heeft Ds. Baaij het be roep naar de Chr. Geref. Kerk te Alphen a. d. Rijn (Z.-H.) aangenomen. Dinsdagavond gaf de mondharmonï- caclub „Crescendo" alhier, ter gelegenheid van den bevrijdingsdag alhier een concert op de Markt. ST, MAARTENSDIJK. Burg, Stand. Gebo ren Simon J., z. v. J. C. Schot on G. Schot Jacoba C„ d. v. P. J. Koopman en H. Pol derman Pieter C., z. v. J. P. Koopman en G. G. Ponse. OndertrouwdJ. G. Schot, jm. 28 j. en T. A. Geuquièrre, jd. 27 j. C. Rijstenbil, jm. 38 j. en W. M. Knuist, jd. 31 j. M. Moeliker, jm. 25 j. en J. A. Bazen. jd. 22 j. J. Ijzer, jm. 21 j. en D. J. Bentschap, jd. 2S j. GetrouwdM. Quist, jm. 26 j. en E. P. van den Hoek, jd. 24 j. C. Rijstenbil. jm. 38 j. en W. M. Knuist, jd. 32 j. OverledenJ. M. Charpenitier, 60 j., man v. H. J. Groenewege Jozina Goosen. 89 j., wed. v. M. G. de Korte. KORTGENE. Deze gemeente heelt den bevrijdingsdag gevierd met het uitsteken van de vlaggen, 's Avonds maakte E.M.M. p°" ""indeling, die veel belangstelling trok. Var. de leestafel ereeniging „Nederland-Canada", die beoogt Nederland een beter begrip bij te brengen van het enorme vaderland van velen onzer dappere bevrijders, hoeft thans een olficieel orgaan. Het eerste nummer, goed verzorgd door de uitgeverij van J. Niemeijer in Gronin gen, met interessante artikelen en mooie ioto's. kwam eenige dagen geleden uit. De voorzitter van de vereeniging. Hans Martin, schreef een korte inleiding. Zeeland vóór de bevrijding „O, kan dat 7 Dal i „Zeker, mevrouw, w water", zegt ze afgeme bezorgen, misschien i vel makkelijk, ja I" fad je dan bovendien nog een regenaebtigen dag, lan leek de heelc beweging wet een watcrballct. In het renende in die dagen nogal eens. Direct it deelnemers, want men had thuis alles wat wa nu liefderijk bchand Het de bedienende mcnschen d kille bezigheid, daar op de Beestenmarkt, want hoe minder je te doen ."had, hoe kouder je het kreeg. De gemeente bud ook groote betonnen bakken laten plaatsen bi| de Groote Kerk, en de enorme deze "vrijwel Mcs-Bs^gcvuhï "varen™ Dcz* H O geschiedenis zai overigens de gemeente wel een ncgatfcfpost op haar begrooting hebben bezorgd, want rket water werd afgeleverd ,i raison van é£n cent pbr rantsoen en of daarmede alle kos ten werden gedekt, behoeft geen naderen uitleg.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1