VRIJE STEMMEN Strijd in China neemt groeten omvang aan Ie JAARGANG NUMMER 303 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 2 November 1945 Hoofdredacteur J. Koekcbakkcr. Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg Kortedclft 44. De stakingsgolf over de wereld In don tijd van hel opkomend organi- saliebesef onder de arbeidersklasse werd in Nederland een lied geboren, waarvan deze twee regels ons allijd zijn bijgeble- ..Gansch het raderwerk staal stil Als uw machtige arm het wil." Deze qedachtb was toentertijd nog geen gemeengoed onder de massa. Het was dus bedoeld als een openbaring. „Bedenk dit", zeiden deze regels, „jullie kunt alles dwingen, als je maar eendrachtig daar toe besluit 1" Tientallen jaren zijn sindsdien verstre ken. De organisaties zijn machtig opge bouwd, en hebben in de periode vóór den laatslen oorlog belangrijke resultaten kunnen boeken, over hall de wereld. Sta king ol stakingsdreiging bracht veel voor- deelen voor de werkers. Toch kwam reeds toen almeer het in zicht, dat overleg tussclien werkgevers en werknemers, en contracten voor lan- geren tijd. aller belang beter dienden dan do onrust in het bedriji, dat door slakin gen ol uitsluitingen telkens werd bedreigd. Deze ontwikkeling strekte zich uit over bijna alle landen. Nu komt de tweede wereldoorlog. In alle oorloqvoerende volkeren wordt staking iets onmogelijks. Voor 100 pet. moet alles werken de oorlogsinspanning wordt totalitair, er wordt ieitelijk door heel het volk als iets noodzakelijks gevoeld. Mannen en vrouwen worden allen inge schakeld in het productieproces. De we reld draait op volle toeren, om zichzeli te vernietigen De oorlog is beëindigd. In de overwonnen landen is voorloopig van beroering op economisch gebied geen sprake. Zeker zullen geen stakingen ge duld worden. Maar in de overwinnende volken is er een bewogenheid gekomen, die onrustbarende gevolgen dreigt te hebben. Wij weten hier in Nederland van de luneste uitwerking, die do onrust op mijn- gebied en in de Rotterdamsche havens heeft gehad. En over de geweldige stakingsbewe ging in Engeland en Amerika berichten do kranten ons dagelijks. Een laatste be richt uit Engeland luidde, dat vermoede lijk het brood zou moeten worden qorant- soeneerd. doordat te weinig tarwe kon worden aangevoerd. Veel levensmidde len blijven langer onderweg dan goed voor ze is. Veel hulp die aan noodlij dende streken zou worden verleend strandt ergens, en men ziet er vorgeefs naar uit. Moet dit zoo doorgaan Hier moet Hot besef worden geboren, onder de regeerder, bij de werkgevers, en bij de organisaties der werknemers, dal alleen een radilcale verandering der economische verhoudingen uitredding kan brengen. Heel het sociaal-economische leven moet onder leiding worden gesteld van deze drie factoren gezamenlijk. 'Afgevaardig den van de werkgevers, van de werk nemers, on van de regeering moeten in elk land te zamen worden gebracht, en moeten het recht verkrijgen, bindende be sluiten te nemen voor heel het land. Dit is geleide economie. En daar moet het heen, overal, zeker ook in ons land, nochtans vóór alles in de Angelsaksische landen. De tijd dringt. Red. Amerikaansch-Russische toenadering De strijd in China breidt zich steeds meer uit. Tusschen Tientsin en Hankon opereeren momenteel 100.000 communis ten. Zij bedreigen Fatoong in de provin cie Soegjijoeam. Do Amerikanen zijn ge waarschuwd niet te dicht in de buurt te komen. Wanneer zij aan land gaan, zul len zij worden beschoten. Deze waar schuwing volgde op een landing van de Amerikanen in NoordChina. Inmiddels tracht de Chineesche centrale regeering nog altijd door onderhandelen tot overeenstemming te komen. De toe stand in China gat echter gevaarlijk veel op een' totalen burgeroorlog lijken. Byrnes heeft verklaard, dat Amerika zich nooit zou willen aansluiten bij een bloc, dat tegen Rusland zou zijn gericht. Aan den anderen kant verwacht Ame rika, dal Rusland zich nooit in een bloc zou voegen, dat logen Amerika zou zijn Met sympathie worden de Russische pogingen gevolgd om zich in de nabuur landen vrienden te maken. Gewestelijke veiligheid kan nooit in ternationale veiligheid waarborgen. De toekomstige wereldorganisatie moet berusten op de gedachte van souvereine gelijkheid van alle naties. Thans moet de wereld kiezener zal een wereld zijn voor ons allen, of er zal voor geen van ons een wereld zijn. Denemarken Uitslag der verkiezingen Ook in Denemarken valt er als resul taat van de verkiezingen een sterke ver schuiving naar links te constateeren. De sociaal-democraten behaalden 48 zetels, de communisten 18, de liberalen 36 zetels. Een vloot wordt verdeeld De Amerikaansche minister van Buitcn- landsche Zaken, Byrnes, heeft verklaard, dat de groote Japansche oorlogsschepen vernietigd zullen worden. De kleinere zul len gelijkelijk verdeeld worden onder de Ver. Staten, Rusland, China en Groot- Britannië. Waar blijft ons aandeel zoo vragen wij ons dan af. Hebben wij niet evenveel recht erop Meer nog dan Rus land, dat op het laatste oogenblik pas den oorlog verklaarde Mgr. Fiszo, de verrader minister-presi dent van Slovakijo is door de Amerika nen uitgeleverd, benevens enkele leden van zijn kabinet. Besprekingen begonnen Hleageiang bedreigd Naar B.B.C.-correspondenten melden zijn do besprekingen op Java begonnen ten huize van generaal Christison. Van de eerste bijeenkomst is geen communiqué verstrekt. Zij zouden een goede basis vormen voor verdere besprekingen. SOEKARNO ROEPT OP DEN STRIJD TE STAKEN Magelang wordt met omsingeling be dreigd door een sterke macht Indonesiërs. Britsche vliegtuigen hebben bevel gekre gen' deze troepen aan te vallen als zij de stad te dicht naderen. Soekarna heeft een oproep gedaan den strijd te slaken. Dit volgde op de waar schuwing van Christison. dat, tenzij do wapens werden neergelegd, de Britsche vloot, -luchtmacht en -leger overal zou den ingrijpen totdat het verzet zou zijn gesmoord. De Engelsche pers bespreekt den moord op generaal Malaby. Zoowel de Times, Daily Teleoraph en Daily Mail zijn van meening, dat Enge land hier de onvermijdelijke, doch onaan gename taak moet vervullen de rust in een andermans land te horstellen. Er moet naar worden gestreefd do onverantwoorde lijke elementen te bedwingen, zoodat Ne derlanders en Indonesiërs op grondwette lijke wijze kunnen onderhandelen. De „Daily Mail" dringt erop aan, dat het transport van Nederlandsche troepen naar Indië krachtig zal worden bevor- De toestand op Billiton De „Jan van Galen" heoft Biliton aan- geloopen. De toestand was rustig. Enkele Nedorlanders, w.o. een controleur, waren TMISSUNA.AIL MIOETELISIIJMG Dochter verraadde haar vader -Maria Johanna Louisa Hundersmarct, zónder beroep, Ooslkapelle, had zeer veel omgang met Duitsche militairen. Zij ver ried, uit wraak, dat zij haar Duitscho be minden niet in huis mocht brenaen, aan den Duilschen militair Frans Howarler, dal haar vader on den veearts Geldof, naar den Enaelschen zender luisterden, waarna zij dit voorts schriftelijk bij de Geslapo aangaf, tengevolge waarvan haar vader en Di. Geldof voor de Ges lapo moesten verschijnen. Zij pleegde voor den tweeden keer verraad, toen zij in een brief, qsrichl aan de N.S.B. mededeoling deed van de Duilsch-vijandlqe houding vari haar va- dor en van hel feil, dal deze zijn koper had verslopt. Beschuldiqde ontkent, dal zij met aan gifte bij de Geslapo heefl gedreigd. Zij qeefl toe. een brief aan de N.S.B. te heb ben geschreven, lengevolqe waarvan ltuar vader is verhoord. Mr. Vlaming zegt, dal het .waarschijn lijk haar bedoeling was haar vader ie De Duitscher Howarler had volgens be schuldigde op al deze dingen aangedron gen om haax vader van qedachlen le doen veranderen. „Zeker in een concentratiekamp", was de repliek van Mr. Vlaming. Beschuldigde was 16 jaar toen zij roet Duilschers omging. „Je was al heel jong op het slechte pad", aldus de heer Meliefsle. De zitting kreeg een iragisch karakter, toon de vader van verdachte als geluige werd qehoord. Deze verklaart, dat zijn dcchter nooit mei de Gestapo heeft gedreigd. „De brief die mijn dochter schreef, ginq tenslotte alleen mij aan en het was ook niet hel handschrift van mijn dochler", aldus de Ds. Don uit Ooslkapelle, die een ver- klarinq óver beschuldigde aflegt, zegt, dal zij als het ware door een boozon geest werd beheerscht, De verdediger, Mr. A. H. Kuipers, meen), dat wij deze zaak-uil een psycho logisch gezichtspunt moeien bezien. Deze zaak zou zeer droeviq on ernslig zijn, als beklaagde haar handelinqen des- bewusl !iad gepleegd. Van medische zij de is verklaard, dal dil meisje niel ge- heel normaal is en werd indertijd oen onderzoek naar haar geestvermogens ge vraagd. Pleiter schelst beschuldigde als iemand die haar zinnenroes niel de baas kon worden. Zij was een lustobject voor de moffen en kon hieraan niet voldoende weerstand bieden. Verdediqer zegt, dat di! een zaak voor een kinderpsychiater is. Verdachte werd door haar hartstochten heen en weer geslingerd. Zij wilde haar vader treilen, omdat deze haar dwars boomde in de uitlevinq van haar sexu- eele Instincten. Mr. Kuipers zegt, dal van verdere in- temeering geen genezing te verwachten is. Do ouders zijn allebei anti-Dullsch. Uitspraken Tribunaal ADRIAAN FLORIJN, landarbeider te Wolphaarlsdijk, lid NS.B., werd veroor deeld tot 3 jaar interneering met ontzeg ging van het recht om openbare ambten te bekleeden. PIETER TRAMPER. arbeider te Wolp haarlsdijk, lid N.S.B., werd veroordeeld tot 2 >2 jaar interneering met ontzetting van het recht om openbare ambten te bekleeden. PETRUS GERARDUS VERBART. distri butie-ambtenaar te Goes, lid N.S.B., werd veroordeeld tot 3 jaar interneering met ontzetting uit het recht om openbare amb ten te bekleeden. NIKOLAAS BOM, landarbeider te Waarde, lid N.S.B., lid „Landwacht Neder- land", werd veroordeeld tot 10 jaar inter neering met ontzetling van het recht om openbare ambten te bekleeden. WILLEM BOUT, vïsschor te Tholen, lid N.S.B., werd veroordeeld tol ontzetting van het recht om openbare ambten te bekloe- MAR1NUS SLAGER, schippersknecht, Scherpenisse, lid N.S.B., lid „Landwacht Nederland" werd veroordeeld tot 10 jaar interneering met ontzetting van het recht om openbare ambten te bekleeden. FRANS JACOBUS POT. vrachtrijder te Sint Maartensdijk, lid N.S.B., lid „Vervoers- front", word veroordeeld tot ontzettinq van het recht om openbare ambten te beklee den. Alle beschuldiad.n werden bovendien veroordeeld tot ontzetling uit het recht van kiozon en verkiesbaarheid. nog aanwezig. Onder hun leiding was hot werk in de tinmijnen weer door 200 man hervat. Een deel van do opbrengst is reeds in Singapore verkocht, VAN OVERAL Woensdagmiddag 31 October hebben H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van de Engelsche en Amerikaansche lucht macht in de Bijenkorf te Amsterdam. Voor hot gedenkteeken tor nagedachtenis van de gevallen vliegers ontving Prins Bern hard de Senior oificers Wings. Deze orde wordt slechts uitgereikt aan piloten, die aan bepaalde zware eischen hebben vol- A.N.P. verneemt uit Londen, dat met ingang van 1 Nov. geen visa meer ver- eischt zijn voor Nederiandrs in hel bui tenland, die een bezoek aan Nederland willen brengen. Dil geldt zoowol voor Nederlanders in Engeland als in andere landen. Naar Reuter meldt, heeft een Engelsche stafofficier bij de geallieerde bestuurs commissie voor Duitschland medegedeeld, dat aan de landen, die herstelbetalingen in natura eischon, telegrafisch lijsten met opgave van fabrieken en uilrustingen zul len worden togezonden. Hot is de be doeling, dal deze landen binnen 15 da gen een keuze doen. De oflicior voegde daaraan toe: „V/ij beseffen, dal 15 dagen een zeer korte tijd is, maar wij nemen aan. dat die landen reeds wel aandacht aan deze kwestie hobben besteed en dal zij in staat zullen zijn spoedige beslissin- Hel eerste conqres van hel N.V.V. heefl na vijf jaar van oorlog in Bellevuo te Am sterdam plaais gevonden. Do bijeen komst werd door ongeveer 300 bestuurs leden van vakvereenigingen uil ons land bezocht. UIT STAD EN LAND EEN JUISTE INSCHRIJVING EN ANDERS GEEN BONKAARTEN Zooals uit een bekendmaking in dit blad blijkt zullen voortaan slechts bon kaarten uitgereikt worden indien de 2de Distributiestamkaart van oen daarvoor bestemd zegel en stempel is voorzien. Voor hel verkrijgen van dit zegel en stempel komt men alleen in aanmerking indien de gegevens van hot bevolkings register overeenstemmen met de werke lijke woonplaats van belanghebbende. Het is in verband daarmede, dat ieder wordt aangeraden tevoren na te gaan of zijn tegenwoordige woonplaats klopt met hel adres op persoonsbewijs ol stamkaart. Is dit niet het geval, dan doet men ver standig direct naar de secretarie te gaan om dil te laten wijzigen, aangezien men bij nalatigheid niet tijdig kan worden geholpen aan nieuwe bonkaarten. Goes In do etalage bij Broekstra is op het oogenblik een schilderij tentoongesteld van den bekenden kunstschilder D. Ros- kes uit Den Haag. Het schilderij stelt het gezicht voor op het Katsche Veer. Het werd aangebodon aan Dr. J. van den Berg door zijn patienien op 1 Mei 1945. Burg. Stand. Geboren Antoni A„ z. v. A. Murk en M. H. van 't HofJohannes A., z. v. G. Eckhard en T. C. Meijler Janny J„ d. v. C. Antonisse en B. Maris Cornelia E„ d. v. C. Eversen en P. A. Maas Marinus M„ z. v. D. Markusse en P. J. de BartJosephus A. N„ z. v. P. J. Aertssen en P. Rooze Pieternclla A„ d. v. A. v. d. Bliek en A. Luteijn Jacobus J., z. v. H. Mijnsbergen en M. Ziïirowa Lukas W„ z. v. A. v. d. Vreedo on S. Westveer. OndertrouwdA. Akkerman. 26 j„ te Tilburg en L. P. Reuerse 24 j.R. Lither- land, 24 j„ to Nelson en H. F. P. van Hoeve, 20 j. OverledenJ. van Oosten, 34 j„ te Ka- pelle, man v. P. E. Koole J. C. Tissink, 18 j-,A. Stevense, 75 j„ te Kapelle, man v. M. Snoep S. J. Cappon, 24 j„ te Hein- kenszandJ. J. Cense, 77 j. WILHELMINADORP. Hoewel de offici- eelo ingebruikstelling nog wel even op zich zal laten wachten, is do nieuwe brug alhier voor het verkeer opengesteld, het geen een belangrijke verbetering voor het verkeer beteekent, vooral met de huidige bietencampagne. NISSE. In de gemeenteraadsvergadering op 29 Oct. werd besloten een kasqeld- leening aan te gaan van 120.000 tegen 2 pel. rente. KAPELLE. In het nieuwe R. K. comité hebben zitting genomen G. A. Bax, voor zitter J. Fraanje, vice-voorzitterL. Rus ter secr.-penningmeesterC. Hage. A. v. Zweeden-Kakebeeke. M. v. Westen-Huis- soon. P. de Jonge-Jonge, J. v. Liere-van Sabbon, J. Grim. Geplaatst als volontair op de se cretarie alhier de hoer H. Oostingh uit Kloetinge. OVEZANDE. Oo 29 Oct. werd de 1-ja- rige bevrijding van Ovezande op plech tige wijze herdacht, 's Morgens werd in de R. K. Kerk de plechtig gezongen H. Mis van Requiem opgedragen ter intentie van de oorlogsslachtoffers. Daarna had onder groote belangstelling de kranslegging vanwege familie, her denkingscomité en illegaliteit plaats. Om 2 uur werd voor het Gemeentehuis de herdenking voortgezet, waarbij Burge meester Eikhuizen, pastoor Ulleman en dominoo van Burgoler het woord voerden en alle schoolkinderen verschillende na tionale liederen ten gehoore brachten met muzikale begeleiding van de Ovezand- sche muziexclub. Ook 's middags vor- leenden de Verkenners assistentie. Ove zande heelt aldus de bevrijding op waar dige wijze herdacht. HEINKENSZAND. Op 30 Oct. werd op eenvoudige, doch plechtige wijze een bloemenhulde gebracht op de graven van de gevallen burgers en drie onzer bond- genooten, die alhier begraven liggen. De heer Nieuwenhuize sprak een ope ningswoord. Daarna werd het woord ae- voord door Pastoor Kleintjes, Ds. Booy on Ds. Renting. waarna hel 6de couplet van hel Wilhelmus gezongen werd en Ds. Renting een Dankgebed uitsprak. Verschillende personen legden bloem stukken op de graven der gevallenen. Do belangstelling voor deze plechtigheid was zeer groot. De heer Dieleman, afkomstig uit Westkapelle, maar alhier geëvacueerd, die plm. 3 weken geleden door een hond werd gebeten, is in het noodziekenhuis alhier aan de gevolgen overleden. OUD VOSSEMEER. Zondag j.l. was on ze voetbalvereeniging O.V.V. te gast bij haar zusterclub te De Heen. Tegen hot einde ontstond een hevige ruzie en de gasthoerem lieten zich van hun slechtste zijde zien. zij konden blijkbaar niet tegen hun verlies. Toen na afloop van den wedstrijd de O.V.V.-mannen in de autobus gestapt wa ren om huiswaarts le keeren bekogelde het De Heensche publiek de bus met ijzer en steenen. waardoor bijna alle ruiten het aflegden. Wonder boven wonder liop dat voor de inzittenden goed af. Van oen en ander is proces-verbaal opgemaakt. Bij het opstellen van een tractor met een dorschmachine geraakte Woens dagmiddag de dorscher G. H„ terwijl hij struikelde over een blok, met zijn hoofd bekneld tusschen den rijdenden tractor en een biels, waardoor hij een schedelfrac tuur bekwam. Zijn toestand is zeer erntig. Finamciee!e Berichten "NCASSO-BANK N.V.. GOES 1 JAAR BEVRIJD. Het is voor de meeste dceten van Zeelend too ongeveer een jnnr geleden, dat de Duitsche ter reur een einde oom. Uitgelaten van vreugde heb- dcrs%hcbbe"n wij - iéder op tijn eigen wijle - de verschuldigde dank bctnnld. We beseften, dot wc na onze feestvreugde nog even geduld moesten hebben alvorens wc dc vruchten der bevrijding, wnornnnr wc i'A jaar reikhalzend hadden uitge zien, konden plukken. Des te schooner zagen wc ze in onze verbeelding. We zijn nu een jnnr ver der. De schoonc vruchten tien wc niet meer en niet zonder reden. Duitschland. dat alles zou bc- rcd'c ^van'den ^Minister President nog eens rustig de Vrees, dn" wcVok moeten loslaten de gedachte schadevergoeding in natura Ie ontvangen. Er zijn misschien lezers die zullen zeggen, dat zij geen cent vertrouwen in schade-betalingen door Duitsch land hebben gehad. - Eerlijk gezegd, schrijver rijke uitvoer van onze tropische producten, waar- duor de Nederlandsche koopkracht zou toenemen. Aan onze export-goederen in het Moederland heeft, behalve Duitschland, dc rest van dc wereld geen gebrek, we zullen onze koopkracht dus door door niet sterk verhoogen. Voor onze Indische producten daarentegen, heeft een groot deel van de wereld wel interesse. En dnnrom is het, bij al dc ellende die wij uit Indië l.ooren, nog een groo- itcllinc Ingezonden mededeeling Dierlijk vitamine A en D in tabletten of vloeibaar 'Soutut -Uw- tvc/y! aldaar, n )°ar (jetc- then gedroomd. Een geluk bij een ongeluk. ALLERZIELEN Goede Dood wiens zuiver pijpen Door 't verstilde leven boort. Die tot glimlach van begrijpen j Alle jong en schoon bekoort, i Voor wien kinderen en wijzen Lachend lalen boek en spel. Voor wien maar verkleumde grijzen I Huiv'ren in hun kille ce.l Mij is elke dag verloren, Die uw lokslem niel verneemt Want dit land van most en koren Is mij immer schoon en vreemd Want nooit beurde ik hier te drinken 't Water dat de ziel verjongl, Ol van dichtbij hief te klinken 't Verre wijsje dal gij zongl 1 Alle schoon dal de aard kan geven Blijkt een pad dat tol u voort. En alleen is leven leven Als hot tot den dood ontroert. Dit vers van P. C. Boutens sta aan den aanvang van onze doodenherdonking, die voor allen, die leven, en geleeld hebben, en het leed der scheiding van dierbaren hebben moeten doorproeven, van tijd tot tijd ons stil maakt, en die vrij ook op Allerzielen-dag, 2 November, met onze Roomsch-Katholieke volksgenooten in stilte een oogwenk plaais willen gevon in ons hart. En vers dal blij is, en een verschiet opent. Geheimzinnig, zooals de dood is, en ook hel leven. Eén groot wonder. Maar de dichter wijst ons een weg. Zij zijn niet meer bij ons. Maar zij zijn er. En zij leven met ons voort. Red. NIEUWE BONNEN Voor de week van 4 lot en mot 10 Nov. 1945 geeit elk der volgende bonnon rochl op het koopen van Bonkaarten KA, KB. KC 512 No. 118. 250 gram Bloem. No. 119, 200 gram Zout. No. 120, 250 gram Jam. No. 121, 250 gram Peulvruchten. No. 122, plm. 225 gr. Huishoudzeep. No. 123. 1 doosje Lucifers. No. 124, 150 gram Vleesch. No. 125, 126, 2 kg. Aardappelen. B 06. 1 kg. Aardappelen. A 07, B 07, VA liter Melk. C 07. 3'A liter Melk. Bonkaarten KD. KE 512 No. 213, 250 gram Bloem. No. 214. 200 gram Zout. No. 215, 250 gram Jam. No. 216, plm. 225 gr. Huishoudzeep. No. 217, 150 gram Vleesch. No. 218, 1 kg. Aardappelen. No. 219. 6 liter Melk. Toeslagkaarten M 512 M 46 Aardappelen. 1i kg. Aardap. M 46 Vleesch, 100 gram Vleesch. Tabakskaarlon Q 413 No. 04, 1 rantsoen import-sigaretten. Op do geldige broodbonnen kunnen de bij de detaillisten nog aanwezige voorra den Eng. biscuits worden verkocht, waar bij 400 gram brood gelijk wordt gesteld mei 400 gram Eng. biscuits. Zooals uil de bonnenlijst blijkt is voor kinderen van 4 jaar en ouder 1 kg. aard appelen exlra ter beschikking gekomen. Dit extra rantsoen is bestemd voor den winteropslag. Op de voor jam aangewezen bon kan behalve 250 gram jam ook 250 gram stroop oi kunslhonïng worden verkocht oiwel 150 gram hagelslag. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Nov. a.s. van des middags 12 uur worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst mei ingang van Maandag 5 November mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden der Cen trale Keukens moeten aldaar de bonnen 125 voor aardappelen en 124 oi 217 voor vleesch worden ingeleverd. Zellverzorgers voor graan, melk en aardappelen moeten op door den distri butiediens! te bepalen dagen aldaar in leveren resp. de bonnen voor brood, vleesch, molk en aardappelen. Zeeland vóór de bevrijding zestal Uchtkogels bannen. Bijna onbeweeglijk znieu zes ornnjebnllcn in den zwarten bentel geprikt. Het kolossaal felle licht herschept den nacht in een dog en ik kon vanaf mijn hoogc post zelfs een lucifer op den stoep beneden zien liggen. Dc cijfers van de torenklok blinken of ze pas verguld zijn en bet lijkt, of alle daken met een oranje gloed zijn over goten. Dc lichtkogcl die 't dichtst bij me hangt, geeft een rookpluim af en ik zie duidelijk dc para chute waaraan bij is opgehangen. De pilaot dnnrbovcn, zelf door het duister van den nacht opgeslokt, aioct met zn ongetwijfeld sterk WWcCwi!dcn wel. dat hij nou eindelijk eens wat ren. De moffen hebben het er blijkbaar ook niet erg "Volgeling' schcu r t"c en don deren d e~'k n 11 dc stilte van den nacht uiteen. Het is ccn explosie, zoo scherp, zoo fel. dat wc onze oogen dichtknijpen en onwillekeurig het hoofd iets buigen. In dc verte hooren wc het vliegtuig verdwijnen. Het blijkt, dat ccn paar waguns op het spoorweg emplacement liet doel vormden van dezen aanval, die uitgevoerd werd met een raketboro. en heel wat ïljke nabijheid zijn gelegen. "Ruiten sneuvelden alle- maal, pannen zijn door den luchtdruk als van dc dnken gevaagd en zelfs vele deuren missen hun Menig ge:in uit die buurt verhuist den volgenden wordt geveegd, gespijkerd, dakpannen rcchtgclegd en dc flarden der gordijnen verwijderd. (wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1