VRIJE STEMMEN Annexatie een internationale kwestie Ie JAARGANG NUWMÜK .301 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 31 October 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterxiel en S. L. Boenna. Hoofdredacteur j J. Kockcbakker. Redactie en Administratie 1 Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. HERVORMINGSDAG Dat Maarten Luther op 31 October zijn 95 stellingen aansloeg aan de Slotkerk te Wittenberg is in directen zin een gebeur tenis, die niet meer actueel is. De leiding van dit protest was, dat zijn gelooi in verzet kwam tegen het verkoopen van aflaatbrieven door den Dominicaan Tetzel. Zóó kon men zijn zonden vergeven krijgen, zou Tetzel gezegd hebben. „Als hel geld springt in de offerkist, springt de ziel i den hemel." Of het waar is, dit verhaal Maar zeker is, dat ten gevolge van d verzet de Kerk geen aflaatbrieven mee liet verkoopen. Niemand denkt er dan ook meer aan, om zooiets te doen of te bestrij den. En dat toch de Hervormingsdag elk jaar wederom door alle protestanten wordt gevierd, moet wel een diepere oorzaak hebben. Deze oorzaak is ook niet anti-papisme. De menschelijke maatschappij is niet meer bewogen door den strijd tusschen Roomsch en Protestant. Wij leven vreed zaam naast elkander, behouden ieder onze eigen opvatting van geloof, kunnen daar wel over discussieeren, maar denken er niet aan, ons daardoor te laten verdeelen. Vooral tegenwoordig zijn de maatschap pelijke en politieke tegenstellingen op ge- ïeel anderen grondslag gebouwd. Vroeger was de tegenstelling in Nederland jaren lang aldus de linkerzijde vond tegenover zich een rechterzijde waaronder zoowel protestantsche als katholieke groepeeringen zich bevonden. Thans is het omgekeerd in de Nederlandsche Volksbeweging b.v. bevinden zich zoowel linkschen als Roomsch- Katholieken, terwijl daartegenover staan roowel anti-revolutionairen als communisten. Wat is dan de reden, dat vrij algemeen toch de hervormingsdag gedenken Wij gelooven ditDat hier een dappere daad gedaan ïs. om de vrijheid van geloof te verdedigen tegen gowetensdwang. Dat hier een geloovig mensch uit eigen innerlijk ervaren getuig), dat er geen tus- schenschakel noodig is tusschen God en Dat hier een eenvoudig mensch durft te getuigen tegenover heel een wereld van machthebbers hier sta ik. Ik kan niet anders. God heloe mij. Wanneer wij op den hervormingsdag ons een oogenblik stil verdiepen in dien ouden tijd, dan bedenken wij, dat deze zelfde ootmoedige dapperheid voor ons allen in alle omstandigheden des levens altoos noo dig is. Sta voor uw overtuiging. Wees uzelf. Vertrouwen op Gods stem in ons 1 Red. „Zeeland in bewogen dagen'' 19401945 Tweede Deel Als vervolg-uilgave op het eerste deel onder dezen titel is weer een mooi werk je verschenen bij de firma Altorfler te Mid delburg. Er is een hoofdstuk over„Hoe Vlissin- gen werd getroffen", geschreven door dei wethouder van Openbare Werken te Vlis- singen, H. B. J. Knoop. Er is een artikel „De bevrijding van Vlissingen", van di hand van F. van Sabbcn. En het slotge- doolte wordt ingenomen door een vervolg op het eerste artikel van M. D. Baas de vroegere uitgave, getiteld„Middelburg in bewogen dagen." Meegedeeld wordt, dat een derde deel van deze uitgave in voorbereiding is, het welk geheel zal zijn gewijd aan het zoo zwaar getroffen dorp Westkapelle. Maar de groote waarde van deze uit gave ligt nog in iets anders. Wij 'hebben hier een pracht-verzameling loto's, ditmaal gemaakt door F. P. G. Bollen (een drietal door P. Vreke). Om die foto's alleen al zal iedereen het boek willen bezitten. We zien hier Vlissingen en Middelburg in hun staat van verwoesting, door oorlogsgeweld en door het water, en daartusschen door ook reeds foto's van hernieuwd leven. Een belangrijke periode uit de geschiede nis van Zeeland wordt hier in beeld ge bracht. Dit alles is droef om te zien, en droef om te overdenken. Maar een loon van optimisme wordt ook vernomen, en eenzelfde blij geluid komt ons uit de bevrijdingsfolo's tegemoet. Zoo als ze ook klinken in de slotzinnen van het artikel van Van Sabben „De Duilschers zijn weg, laten we nu beginnen mot den opbouw van onze stad, van ons Vaderland. Veel is er te doen en tal van problemen vragen om een op lossing, maar met Gods hulp zal het ge lukken. Onze leus moei zijn: „voor God, Oranje, en Nederland I" Red. Het is officieel bevestigd Ie Washington, dat Attlee een bezoek aan Truman zal bren gen. De besprekingen zullen niet zoo zeer de financieele moeilijkheden betreffen, als wel de atoombom. Het is mogelijk dat Mac kenzie King Attlee zal vergezellen en deel zal nomen aan do besprekingen. Kerknieuws De nieuwe Kerkorde op stapel gezet De Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, die op het koor van de Nieuwe Kerk te Amsterdam te zamen komt, heeft een groote taak te vervullen. Een geheel nieu we Kerkorde moet worden ontworpen. Vér strekkende besluiten hangen daarmee sa men. De verhouding tusschen bestuur en beheer in de Kerk komt op de helling. Het samengaan der verschillende richtingen in 6e Kerk, wat in de afgeloopen tijden dik wijls meer op strijd dan op samenwerking geleek, zal principieel tot een oplossing moeten worden gebracht, die heel de Kerk zal kunnen bevredigen. De bidstond aan den vooravond, die ook door den Minister-President zal worden bij gewoond, en die door Prof. Dr. K. H. Mis- kotle, lid van de S. D. A. P, zal worden geleid, staal in het teeken van Herstel en Vernieuwing, zoowel op sociaal als op ker kelijk terrein. Vele afgevaardigden van buitenlandsche Kerken zullen mede aanwozig zijn .Red. Prof. Schermerhorn over annexatie Prof. Schermerhorn heeft over het cmnxa- tievraagstuk gesproken op een persconfe rentie te Groningen. Het is niet een Neder- landsch standpunt in de eerste plaats, maar een internationale kwestie. Welk standpunt neemt Rusland in b.v. Het moet uilgesloten worden geacht, dat vrij Duitsch gebied zouden verkrijgen, zon der Duilschers er in. Overigens constateer de Prof. Schermerhorn, dat de belangstelling voor annexatie afneemt. Over schadeloosstelling zeide de minister president, dat Nederland een officieele uit- noodiging heeft verkregen een missie naar de schadeloosstellingscommissie te Berlijn te zenden. Schermerhorn betwijfelde, of het een Ne- derlandsch belang was, dat Duitschland's ndustrie werd afgebroken, zooals het in de bedoeling lag. Wat heeft onze industrie trouwens aan verouderd materiaal. Wij moeten niet te veel van schadeloos stelling verwachten, besloot de minister-pre sident. De beul van Amersfoort is eenige dagen jeleden gegrepen. Hij is in den nacht van Zaterdag op Zondag verhoord en er is on- smstootelijk bewezen, dat hij schuldig is ran vele misdaden. Het merkwaardige is. dat hij eerst in een ander kamp in Vught gevangenen geholpen heeft, o.a. door ver- valschingen in de administratie. Dienstplicht zonder loting Generaal-Majoor Kruis heeft tijdens een peisgesprek verklaard, dat het lotingssys- toem niet meer thuis hoort in het nieuwe Nederlandsche leger. Iedereen, die lichamelijk geschikt is, komt voor soldaat in aanmerking. De opleidings- lijd wordt een jaar. De lichtingen zullen dus grooter worden, maar wanneer de vor ming van een oorlogsleger noodzakelijk zou zijn, kan men volstaan met het oproe pen van een veel geringer aantal lichtingen. Minder olie Tengevolge van stakingen in Amerika zullen de toewijzingen voor benzine, gas- olie en stookolie en binnenkort ook voor petroleum verlaagd moeten worden. Ons land heeft geen reservevoorraden. H. M. de Koningin gaal een afscheidsbe zoek brengen aan de Engelsche Koninklijke familie, en zal verder allerlei andere aan gelegenheden in Engeland afwikkelen. De bootdienst Harwich-Hoek van Holland treedt 14 Nov. in werking. Op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag vertrekt de boot uit Hoek van Holland, op de andere week dagen uil Harwich. Verklaring van Gen. Winkelman In een onderhoud met generaal H. G. Winkelman, den vroegeren opperbevelheb ber var. het Nederlandsche leger, heelt deze eenige verklaringen afgelegd over de capitulatie in de Meidagen van 1940 en de oorzaken hiervan. Als voornaamste oorzaak noemde de generaal de onvoldoende uit rusting van het Nederlandsche leger door de vroeger Nederlandsche ic*narir,a- Revolutie in Brazilië Maandagavond is in Brazilië een revolu tie uitgebroken. President Vargas is afgetreden. Linares, een rechter uit het hooggerechtshof, heeft hel bewind op zich genomen. Enkele minuten na het opgeven van zijn functie, reed president Vargas de stad uit. terwijl tanks de hoofdstad binnen reden. Troepc-n van het Braziliaansche leger bezet ten de belangrijkste punten in de stad. Indonesië Ook in Bandoeng is het volkomen rustig. Er is overeengekomen, dat op 31 Oct., dus vandaag, alle Indonesiërs ontwapend zouden zijn. 7 Nederlandsche schepen zijn op de wer ven in Soerabaja horsteld. De orde en rust in Soerabaja zijn her steld. De nationalisten hebben een wapen stilstand gesloten. Geen nieuwe Spaansche ambassadeurs De Vereen. Staten hebben de Spaansche regeering ervan in kennis gesteld, dat zij geen nieuwen ambassadeur zullen accep teeren. die door de huidige regeering is aangesteld. Persstem men Oorlog of onderhandeling? In de Baanbreker van 20 Oct. 1.1. scrijft G.' van Oorschot, dat de Nederlandsche Re geering het den Indonesischen nationalisten niet gemakkelijk heeft gemaakt om tot on derhandelingen te komen. De Regeering heeft niet al het mogelijke gedaan om het wantrouwen, dat bij de Indonesiërs in de werkelijke bedoelingen der regeering be stond, weg te nemen, doch zich op het standpunt van 1940 gesteld, wat herstel van den kolonialen status beteekent. De Nederlandsche regeering had moeten toezeggen 1. Volledige vrijheid van vergadering, vereeniging en vrijheid van drukpers. 2. Onmiddellijke opheffing van de exor bitante rechten en alle andere ondemocra tische artikelen van de Indische staalsrege- 3. Opheffing van het Digoel-kamp en alle andere verbanningsoorden. Amnestie van alle voor 1940 veroordeelde of verbannen Indonesiërs. 4. Afvaardiging van Indonesiërs met de bcnoodigde bevoegdheden, om binnen vier weken tot de voorgestelde Rijksconferentie konten. Verder had zij de in Nederland vertoe- >nde leden van de Perhimpoenan Indone- 2 zonder bepaalde regeeringsopdracht de mogelijkheid moeten geven naar hun land terug lo gaan, om daar te kunnen getuigen m den goeden wil der Nederlanders. Dat de Nederlandsche regeering een po litiek van gezagsherstel van vóór 1940 :dc, kwam vooral doordat de figuur van Soekarno voor haar onaanvaardbaar was i zij met dezen niet wilde onderhandelen. Het coöpereeren met de Japanners ge tuigt zeker van een gebrek aan politiek in zicht bij Soekarno. Alle nationalisten, zij wel en zij die niet met de Japanners hebben gecoöpereerd, hebben zich echter aaneengesloten om Soekarno. De weigering de Nederlandsche regeering met Soe karno te onderhandelen, beteekent dus, dal het geheel niet zal onderhandeld wor den. De schrijver in de Baanbreker zegt dan, it wij in elk geval ons bereid hadden moeten verklaren met die elementen uit de Soekarno-beweging te onderhandelen, die t met de Japanners hebben gecoöpereerd democratisch zijn, en als het niet anders kan, óók met Soekarno zelf. Hij waarschuwt tegen een gewelddadig iptreden. zoowel van de zijde der nationa listen, die daarmede een polittieke zelf moord zouden plegen, als van den kant der Nederlandsche regeering. die hierdoor elke mogelijkheid tot wederzijds begrip zou te- iet doen. Gelukkig is dit door beide partijen be grepen, zoodat het niet tot oorlog is geko- Rusland heeft 50 jaar vrede noodig Vrijdagavond zeide de Nederlandsche radiocommentator L. de Jong. over den Bal kan sprekende, o.a., dat do Oostenrijksche regeering Renner thans door alle geallieer den officieel is erkend. De Russen zijn even wel in tempo Amerika en Engeland een stap voor, want zij hebben inmiddels aan Renner verzocht diplomatieke ambtenaren uit te wisselen, een vreemde figuur daar Oostenrijk onder controle van den Gealli eerden Raad slaat. Hoe kan de huidige politiek van Stalin verklaard worden Hierop heeft het Engelsche blad „Daily News" een interessant antwoord gegeven. De Russen hadden van de twee andere groote geallieerden een gebaar ten opzich- De Russen willen door bun huidige Bal- kanpolitiek toonen, dat zij zelfstandig kun nen beslissen. Op de vraag, of Rusland den oorlog wil, kan geantwoord worden Rusland heeft voor den herbouw zeker 50 jaar vrede noodig en het land snakt daar NIEUWS IN HET KORT In 11 van de 18 provinciën in China is nu de strijd ontbrand. De communisten bla zen overal de bruggen en spoorwegen ach ter zich op dit is de reden, dat de regee- ringslroepen slechts langzaam vorderen. De communisten bedreigen een strategi sche stad. UIT STAD EN LAND ROODE KRUIS-GESCHENKEN De Kringcommissaris van het Ned. Robdo Kruis van Zeeland maakt in overleg met den Inspecteur van den Distribuliediensl in Zeeland bekend, dat hij voor jam en vleesch de hier onder volgende bonnen aanwijst, waarbij in acht genomen moet worden, dat de bon voor jam een voorinleveringsbon is, die op 31 October, 1, 2 en 3 November in geleverd kan worden, terwijl hel vleesch dadelijk bij den slager kan worden betrok- De slagers zullen eerst eind dezer week bevoorraad kunnen worden, zoodat de in levering der bon voor dien tijd geen zin heeft. De winkeliers worden er op gewezen, dat ze de jambonnen op opplakvellen bij de grossiers moeten inleveren en wel zoo. dat het aantal ingeleverde bonnen steeds een veelvoud van 20 bedraagt. De volgende grossiers zijn bevoorraad VlissingenFirma Dommisse, Palingstr. MiddelburgFirma Maljers en de Firma Schouwen en DuivelandFirma v. d. /alk en Firma Geluk. West Zeeuwsch VlaanderenFirma Ver- straaten te IJzendijke. TholenFirma Cence en de Firma van Splunder. Nummers der bannen Walcheren Bonkaart Extra Walcheren 26, 226, 326, 426 en 526 voor vleesch. 27, 227, 327, 427 en 527 voor jam. West Zeeuwsch-VlaanderenBonkaart Speciale doeleinden 41, 42, 341, 441, 541 voor vleesch. 42, 242, 342, 442, 542 voor jam. Schouwen en DuivelandBonkaart voor speciale doeleinden 23, 223, 323, 23, 523 voor vleesch. 24, 224, 324, 442, 524 voor janm. Tholen Bonkaart Speciale doeleinden 23, 223, 323, 423, 523 voor vleesch. 24, 224, 324, 424, 524 voor jam. Op eiken jambon wordt 1 pond verstrekt. Middelburg POLITIEK GESPREK In Hotel de Burg vond Maandagavond een bespreking plaats, waaraan alle poli tieke partijen deelnamen. Alleen de anti- revolutionnaire partij was niet aanwezig. De heer van Paasse hield een inleiding over„Sociaal-economische ordening", waarna een geanimeerde discussie volgde. Deze gedachtenwisseling vond plaats op uilnoodiging van de Ned. Volksbeweging. Voorbereidende klasse Rijksleerschool De algemeene vergadering voor do leden van de „Vereeniging tot Instandhouding van een Voorbereidende klasse aon de Rijksleerschool te Middelburg" werd door weinigen bezocht. Van den heer Doets, be stuurslid, was bericht van verhindering. Na opening door don voorzitter, den heer A. J. W. Matthijssen, werden de verslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd. Na eenige discussie werd de begrooting 1945'46 vastgesteld. Aan den penningmeester, den heer W. Thieme. ïs décharge verleend over de re keningen van de laatste boekjaren. Blijkens een mededeeling van den secretaris, den heer J. W. Almekinders, is den laatsten lijd een belangrijke stijging te constateeren in het aantal aanvragen om plaatsing van leerlingen in de Voorbereidende klasse een „wachtlijst" is thans aangelegd moeten worden. Het bestuur acht het ten zeerste gewenscht de salarispositie van de onder- „Wordt een vuist, jong Nederland' Propaganda-avond N.J.V. te Goes Het Nationaal Jongeren Verbond hield Zaterdag een propaganda-avond. De op komst was niet groot. De voorzitter, de heet W. D. Rotshuizen, heette de aanwez welkom. De heer Van Gelderen droeg op smaakvolle wijze enkele verzen voor, zoo als „Het Geuzenvendel op de thuismarsch' en „Holland" van Marsman. Vervolgens kreeg de heer H. Coenradi, directeur het Centraal Bureau van het N.J.V. het woord. De zinspreuk „Wordt een vuist jong Ne derland", zoo zei spreker, ïs ontleend aan den dichter J. P. Heije. Met een enkelen vinger kan men geen behoorlijken stomp litdeelen, wel als men de vingers sam: balt. Het N.J.V. wil saamhoorigheid aankwee- ken, tol een zelfbewust Nederlands volk vereonigen, daartoe moeten de jongeren zich aaneensluiten. Vooral nu de communisten zich weer be ginnen te roeren, die Indië los van Neder land willen maken. Het N.J.V. verklaart zich tegen allen, die ons rijk willen uiteen- scheuren. Spreker vatte dit aldus samen 1. Het N.J.V. stelt zich tegenover het roode front. 2. De kwestie Indië heeft bewezen, dal men over het algemeen niet weet, wat rijks eenheid beteekent. In 1927 kwam het N.J.V. tot stand. Zij verzette zich tegen ontwapening. De N.J.V.- vereenigden zich op grond van hun taal: n.l. de trouw aan de vaderlandsche zaak lerbiediging van eikaars godsdienstige of politieke overtuiging. Het rr^ag dan ook als een eer worden beschouwd, dat de bezetter het N.J.V. het erst verbood, dus voor alle andere organi- VIER PUNTEN NA DE BEVRIJDING 1. De nationale gedachte, 2. De sociale gedachte. 3. De rijkseenheidsgedachte. 4. De weerbaarheidsgedachte. volk e cultuur nchtc Het N.J.V. stoot ecu bepaa Dc rijksccnhcidsqcdaclïte wJ tot uiting bron,, dut dc drie rijksdeelen, die over drie wcrclddcclcn verspreid liggen, een geheel vormen. Dut wij ni. het kleine Ncdcrlund rijn, moor iniegendcel een in pcrium met SO millioen inwoners. Indic Ins van N. derlund beteekent hetzelfde nis Zeeland tos van Holland. Het was het N.J.V. voor den oorlog dat het eerst er op aandrong, dc naam Minister!, van Koloniën te veranderen in het Ministerie vüi Ovcrecesclie Gebicdsdeclcn. Toen werd er evenwe geen aandacht aan geschonken. Nu wel. Dit r mede te danken aan het werk van het N.J.V., wam vun wijlen Prof. Telders indertijd zei, dat bet d. eenige goede methode volgde om dc saatnhoorig hcid in het Nederlandsche Volk aan te kweken. Het N.J.V. draagt bij tot dc rijk-eenheid: gedacht, door het houden van kampen en zeevnartdugen Het N.J.V. heeft juist nu recht op bestaan, nu vele jongeren moreel in dc afgrond dreigen te verzinken Vervolgens las dc heer Coenradi dc vcrklorin. voor. die indertijd aon de Nederlandsche Per, wa- verstrekt door het Hoofdbestuur van het N.J.V. „Het N.J.V. verzet zich tegen iedereen, die d. eenheid van het Nederlandsche Volk in gevaar wi brengen, zooals de Communisten." Eenbcid vun Nederland is een levensbelang voot beide volkeren. Dc Sockarnistcn leveren een gevaa. 3p voor rust en orde. Alle onderhandelingen rnc leze verraders zijn onwaardig. Er mag voor he. accu plaats zijn om de ronde tafel. Het N.J.V. wi •ust en orde eerst herstellen en dan pas onderhun leien. Het betreurt in verband hiermede het hce.i gaan van den Gouverneur-Generaal, van Sta.-ken '.orgh Stachouwcr. „Wij durven", zoo riep spreker uit, „een stond- .unt te bcpnlcn." Tegenwoordig is men bang. zitr louding te bepalen ten opzichte van verschillends vraagstukken. Het N.J.V. niet. Wij wcnscher l.lng van ons nationaal besef. Daarom jongeren, .luit U nnn bij het N.J.V. Hierna droeg dc heer Van Geldcrcn nog enkele Na dc pauze bleek nogal critick te be- Vooral ten opzichte van Indonesië. Gebleken is. dat door oorlogscorrespondenten ceel onjuiste berichten over Indië zijn versp Juist dunroni was het beter, dat bet Nedcrlani kwestie, voordat deskundigen zich 'beter op dc hoogte hadden gesteld. Dc heer Coenradi gaf toe, dat dc berichten over Indië zeer verward waren, dit was hem door niemand minder dan door den hoofdredacteur van het A.N.P. verzekerd. Ten opzichte van dc annexatie-kwestie zeide de ïpreker, was geen standpunt nog bcpnold. Tenslotte sloot de heer Rotshuizen de bijeenhomst. A-aarbij bij de becrcn van Gelderen en Coenradi liinkzcgdc voor bun medewerking. Dc aanwezigen tongen daarna het Wilhelmus. eis te verbeteren. Dit ïs mei den hui- digen stand van de kas niel Ie verwezenlij- maar gehoopt wordt, dal de nieuwe gemeentelijke subsidieregeling uilkomst zal brengen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Goes HERDENKING 29 OCT. 1945. De herdenking van de eenjarige bevrij ding van Goes is zoowel met plechtigheden als feestelijkheden gepaard gegaan. Maandagmiddag verzamelden zich op de Markt het gemeentebestuur, het besluur van de G.O.I.W., de Padvinders, het Leger des Heils en vele andere organisaties. De wnd. burgemeester Jhr. Mr. W. C. Sandberg tol Essenburg herdacht in een toespraak de gebeurtenissen van een jaar geleden. Onze vrijheid legt onze groote verplich tingen op. Tijdens de bezetting heerschte er groote saamhoorigheid. Ook nu moeten wij samen den opbouw van ons land en de overzeesche gebieden ter hand nemen. „Wij zijn hier thans bijeen", zoo zei spre ker, „om de gevallenen te herdenken. Laat ons toonen, dal hun ofier niet vergeefs is geweest". Alle aanwezigen zongen daarna het Wilhelmus. Onder klokgebeier mar cheerde de indrukwekkende stoet met trom geroffel en treurmuziek naar de algemeene begraafplaats. Hier werden kransen gelegd, terwijl de treurraarsch van Chopin gespeeld werd. De heer A. de Roo hield een toespraak over de gevallen burgers. Vervolgens werd het „God save the king" en het Wilhelmus gespeeld. Ook op de R.K. begraafplaats werden kransen gelegd hier sprak de heer J. van Ballegoyen de Jongh. Hij herdacht o.a. den gesneuvelde Franschen in 1940. Het geheel droeg een plechtig karakter. 's Avonds werden door de verschillende buurtverenigingen feestelijkheden georga niseerd. De Klokstraat overtrof allen in originaliteit met een ronde van gecostu- meerde sprinters van allerlei ras en natio naliteit. zooals Soekarno, St. Nicolaas, Zwar te Piel, Mina Bakgraag, Charly Chaplin, Churchill, enz. Er was geweldige belang stelling. Per microfoon werd de menigte ingelicht. De stemming was uitstekend, zoo ook in Bouwplan Drie. waar de Vogelzangsche weg het centrum van dansvermaak was. Ook de kinderen waren niet vergeten, de Schelde-Schenge, Lange Vorststraat en an dere buurtverenigingen organiseerden kin derwedstrijden en filmvoorstellingen. OVEZANDE. Benoemd lot onderijzor aan de R.K. Lagere School alhier de heer L, Slobbelaar te Yerseke. De collecte vt or het herdenkingsmo nument bracht op de som van f 290,70. KLOET1NGE. Twee scholieren van de Mulo uit Goes kwamen achter een autobus aangereden over de betonweg. Toen zij bij den molen linksaf wilden slaan, reden ze van achter de bus om en vlogen zoo op een van tegengestelde richting komenden vrachtauto. Het gevolg was, dal een van de jongens ernslig en de andere licht ge wond werd. Dr. Herdink uit Haarlem ver leende eerste hulp. Dr. Wouda was ook spoedig ter plaatse. Z1ERIKZEE. Eenige personen hoorden, dat er in de gracht nabij het R.T.M.-station ra dio's en naaimachines zouden zijn gewor pen door de destijds vertrekkende moffen. Men toog aan het visschen en men haalde wel 3 kisten springlading en 4 kis- munitie op, doch geen radio's enz. De kisten zijn door de N.B.S. weggehaald. De heer H. Heiboer is benoemd tot concierge bij het Kantongerecht. 's-H. ABTSKERKE. In de vergadering van den tijdelijken Gemeenteraad werd aan Gemeente-ontvanger, den heer M. Kribbe al hier, wegens het bereiken van den pensi oengerechtigden leftïjd, op de meet eervolle wijze ontslag verleend. Tevens werd als zoodanig benoemd de heer C. de Ruiter, thans ontvanger der ge meenten Kloetinge en Nisse. Zeeland vóór de bevrijding Naara ilczc dus ook veel makkelijker kwetsbaar, cn roo :it heel de stad dan nu ronder water cn heel dc stad ril ronder -aroom cn dus ronder licht cn roa goed als opeens niemand meer dc B.B.C. kan be luisteren. zoo goed ninety iedereen al vroeg car thtbron rien te krijgen, dus reed» ronder tra icht. en al dt'c gcmakk'cn die van cleclricitcit wor- Icn afgeleid. De koelmachine bij den slager, dc lioscoop. dc kneedmachines in dc bakkerij, de radio. Ie stofzuiger, het strijkijrer cn Inst not lenst dc per- Werkelijk. we rijn 'dc middeleeuwen at weer lemen behandelen, variccrcndc van socpblokjcs ia jcislahlcttcn tot earbidvcrlichling. neen, het i hóóg bezoek, erg boog zelfs. Je hoort direct, dat dit een andere machine is, dan de verhuiswagens die naar Mofrika hommclen. Zij vliegt ook veel lager en zwermt als een vtindcr "ïn poolcirkels draait ie om de stad. alsmaar rondrwenkend. Zoonis een mug met fantiekc vast houdendheid om Uw ooren roemt, rockend waar ie een rustig plekje kan vinden om wat van Uw bloed te tanken, ;oo draait die Engclschman onophoudelijk over onze huizen, zoekend blijkbaar naar een prooi. Het is een sinister geluid. We houden duar niet 'an. allesbehalve. Naarmate her aantal bommenwerpers grooter is. int dreunend de lucht boven onic hoofden door- licft. staan onze gezichten vroolijkcr cn liet hel: ,'t gaat goed, hè 7" hoopvoller. Och. d.c trekken Immers „Heen maar door. 't is uivcr transito verkeer, ntanr nu zit dut kreng al cn dik half nttr te jengelen, dan weer eens lager, an weer een. hoogcr. en dc gesprekken stokken, allemaal luisteren we, want die piloot moet hier

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1