VRIJE STEMMEN Ie JAARGANG NUMMER 299 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 26 October 1945 Algemecnc Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekefcakkcr. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. 29 October 1944 Luctor et Emergo schreet ons blad jaar geleden. „Wij hebben geworsteld wij komen boven." Wie jaren achtereen ondergrondsch gestreden had. kon nu in het daglicht treden. Het volld leven in Goes, dat jaren achtereen zich verborgen had moeten houden, kwam weer terug. De vrijheid, waar wij allen naar snakten, de nieuwe vrijheid eten Met grage beten, als van gul, goed brood. De vrijheid drinken, drinken en vergeten Het schroeien van dien dorst, zoo brandend groot. Weer wakker worden en, de oogen open. Zich Ie bezinnenja, het is voorbij Beter dan proza, vermag poësie uit te drukken, de storm van gevoelens, die in ons oprezen, in het oogenblik, da! Cana- deesche tanks door de Goessche straten rolden. De Geuzendichter zag het visioen van die vrijheid voor zich en geen redenaar kan zuiverder uitdrukken, dan hij, welk een rijk dom van waarden, die vrijheid inhoudt. Vrijheid betoekent, behalve het recht van vrij spreken, een vrije geloolsbelijdenis, een vrije krant ook vrijdom van gebrek en vrees, zooals het Atlantic Charter be- In dat opzicht zijn wii en is de geheele wereld nog niet vrij. Maar ondanks dat mogen wij vandaag dankbaar zijn, dat Goes gespaard is gebleven voor het lot, dat zoo vele andere steden en dorpen in ons land heelt getroffen. Hierdoor is Goes in de gelegenheid ge steld, zijn vollen steun aan de getroffen deelen onzer provincie te schenken. Dat hetdeze taak nimmer uit hot oog moge verliezen Een jaar bevrijdWij herinneren ons nog de eerste dagen na de bevrijding, toen de stad als het ware uit een winterslaap ontwaakte. Dat wij plotselino weer bokende gezichten zagen, uit allerlei mogelijke schuil plaatsen bovengedoken. Die eerste dagen waren eigenlijk één leest. De Canadeezen werden overal gast vrij ontvangen en het was sigaretten voor en chocolade na. Toen bij iemand een baby geboren werd, de eerste na de bevrijding, kreeg de jonggeborene den naam van Fran- En als wij aan de bevrijding denken, dan denken wii tevens aan hen, die vie len, aan het dappere Canada, dat zijn zo nen gaf in den strijd. Aan do Ondergrond- sche. die geen offer te veel was, in die vier jaren. Dal wij mogen toonen, dal hun strijd niet te vergeefs is geweest. L. CORRESPONDENTIE Onder dankzegging voor de toezending van enkele gedichten moeten wij melden, daarvoor thans geen plaatsruimte te heb ben. Red. Noodtoestand in Duitschland Tijdens het debat in het Lagerhuis oyer de voedsolpositie voerde minister Bevin het woord. Hij verklaarde o.a., dat het achter af bezien beter zou zijn geweest, Duitsch land niet in vier bezettingszones te verdee- len. 14 millioen Duitschers trekken rond. 10 millioen menschen werden naar Duitsch land gedeporteerd, zoodat twintig tot 25 millioen menschen moeten worden geholpen. Onder de vluchtelingen, die de Brilsche zone binnentrekken, zijn vele vrou wen en kinderen. Ook betreurde minister Bevin het, dat do voedselpositie in Joegoslavië bemoei lijkt werd door het op de been houden van een leger van 400 tot 600.000 man. Helaas heeft Hitler's geest eenïge sporen achter gelaten in de politiek van Tsjechoslowakije en Polen. De Duitsche industrie mocht niet vernie tigd worden zoo zeide Bevin. Wat de oor logsindustrie betreft hierin mocht Duitsch land geen nieuwe kans krijgen. Uit de Russische zone wordt gemeld, dat 15.000 monschen dagelijks de Duitsch- Poolsche grens oversteken. 1 tot 2.000.000 menschen huizen in onverwarmde kampen. Onderhandelingen te, Batavia Er zullen, naar men in politieke kringen te Batavia verneemt, volgende week voor bereidende besprekingen tuschen de Neder landers en de leiders van Soekarno's regee- Luit. Gen. Alexander Christison. ge geal lieerde commandant in Ned. Indië, zal deze bijeenkomsten organiseeren en bijwonen. een radio-oproep heeft Soekamo aan Presi4ent Truman verzocht zijn bemiddeling te willen verleenen bij het oplossen van het Indonesische probleem. De bijeenkomst der republikeinen te Batavia is verdaagd. Men is nog niet tot een besluit kunnen komen, wie de republikeinen bij de komende be sprekingen zal vertegenwoordigen. VAN HIER EN DAAR De Brilsche troepen zijn op Sumatra har- lijk ontvangen. Het extremisme heelt hier geen grooten invloed gehad. Op 7 Nov. wordt een proefvlucht uitge voerd vanuit Schiphol naar Java. Voor verzending worden gewone brieven en briefkaarten, geen aangeteekende stukken, toegelaten. Een verslaggever van de „Paris Matin" wandelde de studio van de Parijsche radio binnen en gaf zich uit voor een vertegen woordiger van den Voorlichtingsdienst. Hij kreeg een secretaresse, en bleef er twee dagen, zonder dat het bedrog werd ge merkt. Toen vertelde hij de luisteraars, dat zij zijn artikel in de Paris Matin eens moes ten lezen In hel Iraksche parlement is door den Minister van Buitenlandscho Zaken mede gedeeld, dat de onderhandelingen met Lon den en Moskou hebben geleid tot de belof te, dat de vreemde troepen in Maart 1946 Iran zullen verlaten. Nieuws uit Nederland HET M. G. VERDWIJNT Minister President Schermerhorn heeft medegedeeld, dat hel Militair Gezag gaan deweg wordt geliquideerd. De commissari aten worden per 1 Dec. opgeheven. De staf van het M. G. verdwijnt per 1 Januari. Met ingang van 1 Nov. moetc-n weer luis terbijdragen voor ontvangtoestellen worden betaald. Het bedrag is op f 1 per maand gesteld. Met ingang van 1 Nov. is Gen. majoor Kruis benoemd tot chef van den generalen staf met den tijdelijken rang van luitenant- generaal. Hij blijft belast met do functie van chef van het Miltair Gezag. UIT STAD EM LAND IN DEN VAL GELOOPEN Een koopman te Goes, die al eens eerder met de Prijsbeheersching in aanraking geweest, had een gebruikt damesrijwiel te koop aangeboden voor het sommetje van f 1500 vóór de geldzuivering natuurlijk. Zijn adspirant koopers waren een dame en een heer. De transactie zou op den laten avond zijn beslag krijgen. Het zijn imi allemaal zaakjes, die hei daglicht schu- TMIBÜNAA1I, TE GOES Pieter Koeman uit Kloetinge. Aangesloten in 1940 bij de N.S.B. tot 1942, waarna hij sympathiseerend lid bleef. Als assistent ar beidsbemiddelaar werkte hij mee, dat Ne derlanders in Duitschland te werk werden gesteld. Hij trok voordeel uit bovengenoem- te" functie, doordat hij de menschen een „Ausweiss" bezorgde, waarvoor hij beloo ningen aannam in den vorm van boter, eieren enz. Hij was lid van het Ned. Ar beidsfront. De beschuldigde zou o.a. ook een briefje aan den voormaligon procureur generaal van Genechton hebben geschreven, waarin hij een zekeren Wisse uit de Trompstraat in Goes ervan beschuldigde Oranjepamflet- len Ie verspreiden. Uitspraak 7 Nov. te Middelburg. Anna Bareman, echtgenoote van J. Ver- stelle te Wolphaartsdijk, had zich in Sep tember 1940 aangesloten bij de N.S.B en bleef dit tot aan het einde van de bezetting. De beklaagde had volgens haar zeggen nooit welbewust eenig voordeel uit het N. S. B.-Iidmaatschap getrokken. Beklaagde gaf toe fout gehandeld te hebben en was overtuigd, dal zij straf verdiend had. Ver dediger Mr. P. C. Adriaanse zei in zijn pleidooi, dal beschuldigde voor alles eer lijk uitkwam en dat zij zich correct had gedragen in het kamp. Gerard de Meester uit Elleyroutsdijk heeft zich in 1*942 bij de N.S.B. aangesloten. Was lid van het Ned. Arbeidsfront en had om gang met vooraanstaande N.S.B.ers. Op de vraag „Waarom ben je N.S.B.or geworden antwoordde verdachte, dat hij door Geense in Goes ontboden word en dat hij zich had laten ompraten om N.S.B.or te worden, daar hij anders naar Duitschland zou moeten. Verdediger was Mr. F. W Adriaanse. Andries Siepman uit Goes, heeft de pro paganda bevorderd door 60.000 exempla ren te doen drukken van de Zeeuwsche Stroom, eveneens heeft hij in zijn druk kerij doen drukken het weekblad „Zeelan der Wachtposten". Het was in het voorjaar 1941, dat de beruchte „Zeeuwsche Stroom" het eerst op de drukkerij van Siepman verscheen. De beschuldigde beweerde uil vrees het blad op zijn drukkerij te hebben toegelaten. H' was bang dat anders zijn zaak in beslag zou worden genomen. Hierna kwam zijn broer, Willem Siep man. voor. Deze wordt aangeklaagd om dezelfde redenen als Andries, met het ver schil, dat de laatste donateur van de N.S.B. was. Beklaagde beweerde eveneens niets van N.S.Bi-Waden of êffichcs £vf te weten. „Hij bemoeide zich alleen met kantoor zaken". Voorzitter„Streken jullie dus alleen Andries Siepman beweerde verder, dat, eer zij dc opdrachten van de N.S.B. hadden aangenomen, het personeel naar Duitschland zou zijn gestuurd. Voorzitter: „Uit dc getuigenverklarin gen blijkt anders niet, dat het personeel erg dankbaar was." Als getuige kwam vervolgens vi Abraham Bastiaan van Luyk uit Goes. Getuige verklaarde, dat sedert begin 1943 illegale blaadjes op dc drukkerij van Siepman werden gedrukt, terwijl dc ge broeders Siepman daarvan keunis hadden. Dc volgende getuige was Pieter Schip per, winkelier uit Goes, die familie was van de Gcbr. Siepman. Zij hadden hem aan bonnen geholpen, toen hij ondergedo ken zat. Getuige Bruê'l, thans bode van het tri bunaal, die 32 jaar verbonden is geweest aan dc drukkerij van Siepman, verklaarde, dat in dc zaak geschimpt en gescholden werd op de Zeeuwsche Stroom. Voorts had hij opgemerkt, dat dc .beklaagde An dries Siepman, vrij vriendschappelijk om ging met Martien Beversluis, terwijl Dek ker nogal koel werd behandeld. Als verdedigers traden op Mr. F. W. Adriaanse en Mr. A. H. Kuipers. De zaak wordt verdaagd tot 13 Novem ber, 10 uur. De zaak tegen Martinus Tuiten wordt uitgesteld, wegens ongesteldheid van den beklaagde. UITSPRAKEN TRIBUNAAL TE GOES Willem Corstanje, landbouwer uit Bors- Sele, 10 jaar interneering, met verbeurdver klaring van het vermogen. Pieter Jansen, uit Kruiningen, 3 maanden interneering met verbeurdverklaring van de hellt van hel vermogen. Frans Walhout. landarbeider uit Bors- sele, 3 jaar interneering met verbeurdver klaring van het vermogen. Pieter Francois van Houte, landarbeider uit Waarde, 4 jaar interneering met ver beurdverklaring van het vermogen. Gerard Marinus Geensen, werkman uit Ellewoutsdijk. 3 jaar interneering met ver beurdverklaring van bet vermogen tot een bedrag van f 1400. Adriaan Cornells Braam, landarbeider te Waarde, 2 jaar interneering. Allen werden ontzet uit openbare ambten en het kiesrecht. Do heer kwam inderdaad 's avonds, maar niet om de liets te koopen. Hel karretje werd prompt in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. De adspirant kooper was n.l. een ambtenaar van de Prijzencon- trolc. De zwarte piet was dus leelijk in den val geloopen. Goes WETENSCHAPPELIJKE BELANGEN Voor een matig bezette zaal spralc Dr. P. Korringa Vrijdagavond over de lotgevallen van de Zeeuwsche Ooestercultuur. Na een „technische" uiteenzetting over don oester zelf. werd de cultuur meer in het bijzonder besproken. De spreker haal de hierbij ook eenige interessante histori sche gegevens naar voren. Zoo waren de Romeinen verzot op deze lekkernij en niet te vergeten Smallegange, die er in zijn kronieken ook wel interesse voor toonde. De voedingsleer heelt eveneens zijn aan dacht geschonken aan de oester. Zij is rijk aan mineralen en vitaminen. Eeuwen geleden was de oester nog on beperkt Ie vangen, naarmate de bevolking toenam, nam de oester ai in aantal. Om streeks 1860 werd voor het eerst de oester cultuur nauwkeurig onder de loupe geno men en werd met het aanleggen van goed verzorgde cultures begonnen. Lichtbeelden gaven interessante kijkjes te zien zoowel van de ocstercultuur in Frankrijk als in ons land. De avond kan dan ook zeer leerzaam genoemd worden. Op 29 October om 2 uur 's mid dags wordt, op initiatief van dc Buurt- vcrccniging van dc Lange Kerkstraat, te zamen met andere biiurtvcrcenigingcn, een nationale filmvoorstelling voor dc kinde ren in het Grand Theater gegeven. Burg. Stand. Geboren Helena A. M., d. v. J. C. Visser en M. E. Bickelmeijer Geer- truida C„ d. v. P. Korstanje on C. Rijken Gommort A., z. v. C. Zoeleweij en T. M. Kloet, te Rilland Bath. OndertrouwdM. J. Everlsen, 27 en C. H. Weezepoel. 125 j. A. van Wouwe, 27 j. en C. A. Brand, 23 j. Getrouwd - W Schrijver, 26 i. en E. Waa- ge, 33 j. Ie Kruiningen. Film van de week Alhambra-Bioscoop te Vlissingen DE MAN UIT MONTREAL Pelsjagers zijn nu niet bepaald een zacht aardig soort volk. De concurrentiestrijd en de hebzucht leidt onder hen vaak tot een hardhandig handgemeen en zells voor een mcord deinzen zij niet terug. De man uit Montreal, met Richard Arken en Andv Devine in de hoofdrollen, geeft een beeld van dit bestaan, In dezen film ontbreekt de spaaning zeker niet. Do held van het verhaal, die verdacht wordt van moord en diefstal, weet. via allerlei ver wikkelingen, de werkelijke daders Ie ont maskeren, waarbij hij op het einde een nieuwe geliefde op den koop toe vindt. Grand-Theator te Goes ERICH VON STROHEIM EN DIT A PARLO IN MADEMOISELLE DOCTEUR Ziehier oen fiJm met spanning en ralliine- mentspionnago met op den achtergrond de internationale verwikkelingen van 1914 —1918. Het ziekenhuis in het München van 1912 vormt het begin. Een verwonde Duitsche officier raakt verliefd op de heldin van het drama, die dan nog de bescheiden rol van verpleegster vervult. Woldra zijn zij verloofd, maar dan moet de officier op reis. Een geheime missie, naar later blijkt. Zü volgt hem weldra naar Parijs, hier begint de spionnage-aifaire, welke tenslotte haar climax bereikt in Mün chen. waar de officier wordt vermoord. Tenslotte treedt „Mademoiselle Docteur" dan op als „godin der wrake" in haar rol als spionne. Een film met dramatische verwikkelingen, waaraan het romantisch tintje niet ont- Vooraf nieuws uit Nederlandvertrek van mijnenvegers naar Indië en een beeld van het verwoeste Walcheren. Middelburg HEL EN HEMEL VAN DACHAU Vrijdagavond sprak Ds. J. Overduin uit Arnhem over de hel en hemel van Dachau. Na het zingen van enkele verzen en hel lezen van een Bijbelgedeelte en een kort gezamenlijk gebed begon Ds. Overduin zijn rede met een korte inleiding, waarin hij o.m. zei, dat hij slechts een tolk was van de velen, die in Dachau waren. Daarna vertelde Ds. Overduin van alle verschrik kingen en ellende, die de gevange nen in Dachau moesten doormaken. Hij sprak ook van de vele goede dingen, die er ondanks alles waren, als gesprekken en gebed met medegevangenen en het groote, lichtende Geloof. Spr. heeft in Dachau tijdens aardappel schillen in slaap- en ziekenzalen veel prach- tigen geestelijken arbeid kunnen doen en daarvoor is hij dankbaar. De bijeenkomst sloot met het zingen van Een vaste Burcht is onze God en het Wilhelmus Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is ingesteld een „Provinciale Commissie Arbeidsbeurs voor Oorlogsinva- Deze commissie heeft tot taak de zoo vol ledig mogelijke registratie van en het leg gen van de noodige contacten voor de in deze provincie aanwezige oorlogsinvaliden, waaronder te verstaan alle mannen, vrou wen en jongeren, die door rechtstreeks oor logsgeweld of oenigerlei wijze invalide zijn geworden. De Commissie legt de noodige contacten met de Vereeniging „Arbeidsbureau voor Oorlogsinvaliden" met hare reaionale af- deelingen enz., welke vereeniging beoogt het bieden van zoo ruim mogelijke hulp van deze getroffenen zooveel wal betreft het verkrijgen van prothese (hulpmiddelen, waardoor de getroffen ledematen weer kun nen worden gebruikt), als het verleenen van hulp voor omscholing voor een ander be roep. studie, enz., waardoor deze personen weer kunnen worden opgenomen in het ar beidsproces. Zij die meenen tot deze categorie te moe ten worden gerekend, kunnen zich aanmel den bij den burgemeester hunner woon plaats of bij den Secretaris der Commissie, onder vermelding van volledigen naam. adres en eventueel verdere inlichtingen. Voorzitter der Commissie is Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. lid van Gedeputeerde Staten, te Heinkenszand secretaris is de heer Ph. Koene, gemeentesecretaris van Middelburg. Vlissingen In den Vrijdagavond gehouden le denvergadering van dc woningbomwer. „Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen werd tot bestuurslid gekozen, de heer A- Mindcrhoud. De voorzitter deed aan de zeer druk bezochte vergadering verschillende mede- dcclingcn in verband met dc a.s. droog making van het complex woningen in Tuinstad. Ingezonden mededeelina Wascht V Uw handen in onschuld? Dat is natuurlijk voor treffelijk, maar als U nog even wacht, kunt 'n /idelaar-product pri KRABBEND1JKE. Op eert avond dezo week hadden eenige jongelieden trek in een auto ritje. Zij namen daarvoor een auto. die in den Zuidweg geparkeerd stond. Toen zij poosje rond getoerd hadden, zetten zij hem weer op zijn plaats terug. Vermoedelijk zal dit geen goedkoop rilje zijn geweest. Zij hadden geen rij- en nummerbewijs, re den zonder licht en hadden den leeftijd 18 jaar nog niet bereikt, enz. SCHERPENISSE. Bij de alhier gehouden herstemming voor notabel tusschen de hee- ren D. C. Duijnhouwer en L. Verkerke is gekozen de heer L. Verkerke met 24 van de 44 stemmen. THOLEN. Door onbevoegden was in den nacht van 23 op 24 Oct. j.l de veerpont losgemaakt om eigenhandig een auto over te zotten, wat door de marechaussee werd ontdekt. Bij aankomst aan den wal bleek de overtreder, don handelaar P. uit St. Maartensdijk te zijn. Tegen hem werd pro ces verbaal opgemaakt. Alhier zal op Woensdag 31 Oct. a.s. des avonds 7 uur, een Herdenkingsavond van de Hervorming worden gehouden, waar in Ds. A. J. van Oost zal voorgaan, terwijl medewerking wordt verleend door het Her vormd Kerkkoor, onder leiding van den heer Schutte en den organist W. Geluk. Tevens zal de bevrijding van Tholen op 30 Oct. 1844 dezen avond herdacht wor den. Dezen avond zullen eveneens kerkdien sten worden gehouden in St. Annaland te 6.30 uur door Ds. van Griethuijson en in St. Philipsland te 7.30 uur door Ds. Holst THOLEN. De heer M. C. van Duin Pzn., Chem. Drs. alhier, slaagde te Utrecht aan de Rijks-Universiteit voor het Medisch cem- didaats-examen. Uitslag 4e ronde Damcompotitie der Thoolsche Damclub, gespeeld op Dinsdag 23 Oct. J.l, Afdeelina A C. SomersC. J. de Korte 02 A, GelukJ. de Heer 20 Nagekomen uitslag A. J. PuntC. J. de Korte 02. Afdeeling B K. J. SchotP. Pol derman 11 M. SchotL. Jansen 20 J. DeurlooP. Jansen 20 D. GeuzeI. de Heer 11. De heer Ir. M. A. Geuze te Poortvliet, voorzitter van de Z.L.M., hoeft alhier. Dins dagavond 23 Oef. j.l. in de zaal van de Wed. Hoek, een uiteenzetting gegeven van de opgekomen beweging tot bevordering van het annexeeren van Duitsch grondge bied als compensatie van de enorme scha de, dien de vijand on3 heeft berokkend. Naast de schaduwzijde van de zaak stelde spreker de voordeelen daarvan in het licht op een wijze, dat de aanwezigen konden ;t het voorstel aan de :egee- het district Tholen. annexalio te eischen. ST. MAARTENSDIJK. Maandag 29 Oct. a.s. zal de H.A.R.K. in de zaal boven de bewaarschool alhier, uitdeeüng houden van oud goed. Personen, die hiervoor in aanmerking willen komen kunnen zien al daar vervoegen. Alleen gezinnen van A tot en met G. komen dezo keer inmerking. De stamkaarten van alle gezinsleden moe ten dan worden meegebracht. De heer P. J. Noom, hoofd van een openbare lagero school te Dinteloord, heeft voor zijn benoeming als hoofd der open bare lagere school alhier, bedankt. In de plaats van den heer Noom is nu tot.hoofd benoemd de heer Arendsen. hoold eener O. L. school te Wlssokerke. De heer Arend- se heeft de benoeming aangenomen. RILLAND. Donderdagnacht ontstond er brand in het stationsgebouw aihier. Hel brandde tot den grond af, daar de brand weer, die dadelijk ter plaatse was, niet kon blusschen wegens gebrek aan water. De oorzaak van den brand is nog niet beleend. Vermoedelijk is door de kachel de brand ontstaan. KATTEND1IKE. In verband met de 1- jarige bevrijding op 30 October a.s. zal om 8 uur in do Ned. Herv. Kerk alhier een herdenkingsdienst worden gehouden. Als spreker zal optredenDs. C. E. van Voorthuysen. Het zangkoor en een koper kwartel zullen enkele nummers ten gehooro brengen. RENESSE. Het aantal vereenigingen te Renesse neemt nog steeds toe. Een club lokaal is evenwel niet beschikbaar, daar er weermachtsgoederen in opgeslagen zijn. Zoo repeteert de muziekvereoniging in de orie der N. H. Kerk. De opbrengst van het winterfruit is hier onvoldoende, lerwijl de kwaliteit slecht De voetbalvereen. Renesse I verloor ot 2-9 van Burgh I, en verscheen met 7 invallers door aebrek aan rijwielen, deze wedstrijd werd te Burgh gespeeld. Burgh 2 tegen Renesse 2 5-1. Ook in deze gemeente zal door een eigen gezelschap een revue opgevoerd worden. Vanwege het Rood© Kruis werden aan de inwoners uitgereikt Zwitserscho kaasjes, toiletzeep en scheerzeep. In de damcompetitie hebben momen teel W. Boot Czn. en K. B. Hogerland de leiding, beiden met 10 punten uit 6 wed- 's-HEER ARENDSKERKE. Door B. en W. alhier is aan een architectenbureau op dracht gegeven tot het ontwerpen van een jedenkteelcen ter nagodachtenis van de in de oorlogsjaren om het leven gekomen bur gerpersonen en militairen, afkomstig uit deze gemeente. WOLPHAARTSDIJK. Veel radiotoestellen die indertijd door de Duitschers in beslag genomen werden, zijn hier teruggekomen. Zeeland vóór de bevrijding Dinsdag 12 September. Het dngclijksch leven heeft z'n rechten weg weer hernomen. Dc groolc sensatie is voorbij, de vluch tende moffen zijn weg, en blijkbaar hebben ze Zeeland nog kunnen verlaten, want geen hunner keerde terug. Op dc kantoren wordt weer gewerkt. Natuurlijk heel anders dan nominal, want ze zitten .afgesloten van overig Nederland. Men begint aan werk, dht anders blijft liggen, het tempo is maar la-la en men neemt het niet zoo nauw met den tijd van komen cn inan. Zij, die buiten dc stad wonen, zie je hcctc- anal niet meer verschijnen. Er is geen mogelijkheid naar met de weienschap dnt er binnenkort wel hei :cn en ander gaat gcbeiircg, zoodat lang niet alle sten. Doch daar behoeft Ti'ct9niet altijd oorlog voor Het'blijkt inmiddels, dat dc Tommies absoluut niet in Breda zitten. Slechts dc uiterste spitsen van vooruitgeschoven patrouilles, waren in dc huurt der stad gesignaleerd. Toch was alleen deze voorbarige medcdceling reeds voldoende, om ons van N.S.B.-ers. lundwacli- ccn slordige 60.000 moffen. De Engclschc propa gandist zon Gftbbcls haast jnloersch maken. In dc eigenlijke bezetting van onze eilanden is slechts weinig verandering gekomen. Wel is dc Ortskontmandant nit Goes verdwenen, doch daar voor in dc plaats kwam een officier, welke mutatie kenbaar is nnn het stempel op hun papieren t er staat nu np „Luftguu Pari, t. 05633". zoodat die meneer blijkbaar ook at van z'n zetel werd ver dreven. Maar op dezen tweeden Dinsdag in September krijgt ons beslaan plotseling weer een knauw door den oorlog, die ons gebied hoe langer hoe meer nadert. Tengevolge van bombardementen op den Kreek- krnkdnm cn den Slocdnm. zitten wc opeen» zonder waterleiding en clectrischcn stroom. Aanvankelijk is dit merkwaardig, wc draaien tel kens weer aan tiet kraantje, oudergewoonte, doch geen druppel wster komt te voorschijn geleidelijk aan wordt liet lustig, we raken kribbig dat we al- slotte is het"een Tamp.Een" vriendelijke baurTan „Zuinig met water" is alles wot de klok slaat.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 2