VRIJE STEMMEN na™ u SOEPELHEID BIJ AMBTENAREN i dn ambtelijk apparaat wil vragen. Doch daartegenover dient ook de ambtenaar te beseften, dat hij er is voor het publiek. Aan beide dingen ontbreekt nogal eens wat. Zoo nu de Nederlandsche Spoorwogen. Het is prachtig, wat deze mannen gedaan hebben in den verzetstijd, toen de regee ring vanuit Engeland vroeg om te staken. Het is voortreffelijk wat de Nederlandsche spoorwegen gepresteerd hebben en nog prestoeren bij den wederopbouw spoorwegnet. En talloos zijn de ren en beambten die correct en vlot service geven, dag aan dag. Maar er zijn er ook die hun dienst kloppen, en niemand ter wille zijn. als ze het even kunnen laten. Twee voorbeelden. Op een zeker station kwam iemand iede- ren dag, toen dit nog geoorloofd was. met oud geld. Hij moest telkens een kwartje terug hebben. Verscheidene ambtenaren hadden hem dit gegeven. Maar één keer zei de man achter het loketHet is verbo den gold terug te geven En hij stak het kwartje in zijn eiqen zak wellicht Op een ander station kwam iemand den lor hij op reis zou gaan een kaartje omdat den anderen morgen zijn im S uur zou vertrekken Hel was ur 's avonds, maar hol loket was nog want er zou nog een trein vertrek- i veel reizigers stonden er niet aan het loket. Maar hij kreeg geen kaartje 1 Het was na negen uur Dergelijke ambtenarij is zeker niet vol gens de bedoeling der regeering, noch van de directie. „Service", mijne heeren. En vlotheid. En soepelheid. Red. Columbus" Literair- Cultureel maandb'ad voor jongeren. In do bezettingsjaren, vooral in de laat ste en donkerste, verschonon er in Neder land, behalve een uitgebreide reeks van clandestiene gedichtenbundels en proza werken en werkjes, enkele illegale tijd schriften. Binnenkort zal nu hot lilerair- cullureel maandblad „Columbus" verschij nen. welk blad een samenvoeging is van drie van dergelijke periodieken en wel van 1. „Maecenas", dat onder redactie van Wil lem Karei van Loon en Gerard Messelaar verscheen in Den Haag van Juni 1944 tot Januari 1945. Dit blad was ontstaan uit „Stijl" en werd voortgezet in „En Passant". 2. „Parade der Profeten", een geïllustreerd tijdschrift. Het verscheen van April 1944 tot Mei 1945. De redactie bestond uit Jan Praas, Carla Scheidier en Ad van Nop pen. Er werden o.m. twee omvangrijke poezie-nummers uitgegeven. 3. „Zaans Groen", welk blad onder redactie van Klaas en Mart Woudt gedrukt en geïllu streerd verscheen. Voor hen, die niet zoo zeer thuis zijn Sn de illegale literaire wereld, zullen de na men van de medewerkers, veelal onbeken de klanken zijn. De onbekendheid van de namen is evenwel te wijten aan het kleine verschijningsgebied van de toenmalige pe riodieken en niet aan de onbelangrijkheid van de dragers dier namen. Al is er nog kaf onder hel koren, uit de groepen, die zich om bovengenoemde tijdschriften vorm den, zullen mettertijd zeker enkele dichters en literatoren op den voorgrond treden. Contactgroep jonge kunstenaars Een aantal jonge Icunstencars, die de ver wantschap tusschen en het soms vereischte samengaan van de verschillende kunst uitingen heeft willen brengen op een zoo verantwoord mogelijk peil, heeft een „con tactgroep jonge kunstenaars" gesticht. Hot doel van de groep is contact te brengen tusschen zich ontwikkelende kunstenaars door uitwisseling van prestaties, door ge- dachtenwisseling, door samenwerking in gemeenschappelijke manifestaties. Tot de plannen behoort het stichten van een „cen- trum", waar bijeenkomsten kunnen worden gehouden en waar gelegenheid bestaat voor studie en ontspanning, en ook het uit geven van een periodiek, al zal voorloopig naar samenwerking met verwante organen gestreefd worden. De „contactgroep jonge kunstenaars" zoekt niet alleen adhaesie bij verwante or- groepen van jonge menschen, die culturee- le en maatschappelijke problemen bestu- deeren, omdat de jonge kunstenaars er zich van bewust zijn, dat zij niet alleen hot cul tuurvormende leven uitmaken. Momenteel moet de groep zich nog beperken tot plaat selijk contact (het socretariaal is in Voor burg gevestigd. Koningin Wilhelminalaan 360) maar het ligt in de bedoeling om zoo dra dit mogelijk is, landelijke en internatio nale verbindingen tot stand te brengen. VAW/v John Lewis, de voorzitter van de Ameri- kaansche Vereenigde Mijnwerkers, heeft de mijnwerkersstakingen afgelast in de indu strie van zachte steenkool. Molief ishet ïlgemeen belang. In Japan bestaat de mogelijkheid, voor de aanstaande verkiezingen een volksfront te vormen. Communistische en Socialisti sche leiders hebben contact met elkaar ge- De geallieerde controlecommissie heeft Donderdag een verzoek van den burge meester van Berlijn, om een gedeelte van de stad te mogen opbouwen, algewezon. Bij den burgemeester had de gedachte voor gezeten. dat de te bouwen gebouwen later zouden kunnen dienen als zetel van de centrale Duitse regeering. De woordvoerder van de geallieerde controle-commissie ver klaarde, dat hierover nog in het geheel niet Van Genechlen heeft cassatie aangetoe- Icond tegen zijn doodvonnis. Ie JAARGANG NUMMEfi 293 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 22 October 1945 Algemcenc Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boenna, Hoofdredacteur J. Koekebakkcr. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg Kortcdelft 44. BINNENLANDSCH OVERZICHT Toenadering tusschen Indonesië en Nederland Geen fusie tusschen A.R. en Chr.H. Zuivering en verdeeling Aan het eind van een week, en tegen het begin van de nieuwe week, past ons wel een oogenblik van rustig overzien van den binnenlandschen toestand en binnen- landsche gebeurtenissen. Onder dit binnen land verstaan wij heel het Koninkrijk der Nederlanden. En vangen dus aan met dat deel, dal nu in het centrum der belang stelling staat. Indonesië De houding van Soekamo en de zijnen wordt ongetwijfeld soepeler. Was leuze alle Nederlanders er uit 1 thans klinkt zijn woord - wij willen gaarne met de Nederlanders gaan praten 1 En zijn ver dediger in het Nederlandsche romp-parle ment, Roestam Effendi, acht het ook wen- schelijk, dat Nederland en Indonesië lol overeenkomst geraken. Wij hopen van harte, dat deze toenade ring van beide zijden wordt voortgezet En de beweegredenen tot deze frontver andering Ten eerstede steun der Japanners ont valt hen. Die zijn in botsing met de natio nalistische extremisten gekomen, worden nu ontwapend, en geïnterneerd Ten tweede het optreden dor extremisten zelf. Deze hebben door hun dolzinnig en wreedaardig optreden een groot deel de: sympathie voor de goheole Indonesische be weging doen verloren gaan, en Soekarnt en de zijnen willen zich blijkbaar van di compromitteerend gezelschap distancieeren Ten derdede Engelsche houding heel zich eveneens gewijzigd. Na do dwaze opmerking, die, wellicht foutief, aan Chris- lison werd toegeschreven, volgens welke Soekarno de gezaghebber zou zijn op heel Java uitgezonderd twee groote ste den heeft nu Attlee verklaard, dat natuurlijk enkel het wettig gezag der Nederlandsche regeering zal worden erkend Ten vierdede militaire macht van Bril len en Nederlanders groeit zienderoogen. En Soekarno weel wel. dat ook een over macht van ongedisciplineerdo en ongeoe fende Indonesiërs tegen een modern uitge rust klein legertje niets zal hebben in te brengen. Indien hierbij nog gevoegd wordt, dat do Japanscho collaborateurs, waaronder Soe karno zelf, vrijwillig terug treden, dan voorspellen wij een voc on geweldlooze oplossing bleem, mot als resultaat -poedige zn heel het pro-, een zelfstandig i het Koninkrijk der Ne- Ons rompparlement Ook de Eerste Kamer is bijeen geweest. De voorzitter. Baron de Vos van Steenwijk, bracht hulde aan het bndergrondsch ver zet. en zeide te hopen, dat de laatste spo ren van het Nazidom zouden worden uit geroeid. Minister-president Schermerhorn antwoordde. In de Tweede Kamer duurden de debat- ten over de Indonesische kwestie nog voort. Na den vrijzinnig-democraat Joekes en den liberaal Wendelaar, die beiden de regee ring wilden steunen, zeide Minister Loge- mann. dal de 40.000 vrouwen en kinderen in veiligheid waren, en dat do toestand o*> Borneo zich gunstig ontwikkelde. Er was al contact, zei hij. met Indonesische leiders, e meer gematigd waren Voorts willen wij kort aanstippen Een fusie tusschen Anlirevolutionnairen i Christelijk-Historischen is niet tot stand gekomen. De eersten wilden het graag, wat wij begrijpen kunnen. Maar de tweeden waren er in meerderheid niet op gebrand, wat we eveneens begrijpen kunnen. Het negatieve resultaat is verheugend. Het is de consekwentie van de vernieuwingsbe weging in de Nederlandsch Hervormde Kerk. Langzaam maar zeker beweegt zich deze in democratisch-sociale richting. En zi. kan ongetwijfeld worden tot de geestelijk- bezielende kracht van beweging tot „Her stel en Vernieuwing" die Hare Majesteii de Koningin heeft ingeluid. Onze GELDSANEERING en DISTRIBUTIE MAATREGELEN gaan ongemerkt voort met zuivering en rechtvaardige verdeeling. Zwarte winsten worden nu onbarmhartig aangepakt. Velen krijgen nu belastingaan slagen van duizenden, op grond van het ingeleverde geld, de opgepotte bank- er. giro-saldo's, en de verdere verworven be rittingen in roerende en onroerende goede ren en in waardepapieren. En de kleim man, die niets op zijn geweien heelt, word zooveel mogelijk geholpen. De 1 100 die eder op zijn geldkaart terug krijgt, mag hij rok later nog van zijn bank halen. Alleen ip de postkantoren kan dat niet meer na .0 October Wat de distributiemaatregelen betreft oxtlelgoederen worden zooveel mogelijk erstrekt, al is het nog veel Ie weinig. Doch >r is nog niet meer. Het publiek moet er venwel aan denken, dat geen goederen nogen worden gekocht of verkocht, zoolang ie bonnen nog niet geldig zijn verklaard. Nij moeten dus onze kooplust nog even oodwingon. hoe moeilijk het ook valt. Naar het oude woord„Herrijzend Ne derland" 1 Moge het spoedig kunnen hee tenHerrezen Nederland. En dan daaron der begrepenheel ons Koninkrijk, mét Indonesië. Red. Klachten van evacué's uit Walcheren Nieuwe regeling textiel-voorzieninp De positie van de evacué's uit Walche ren op het gebied der textielvoorziening is niet bevredigend. Wij ontvangen vele klach ten, die natuurlijk bij ons niet precies op de juiste plaats komen, maar die wij toch graag oen grootere bekendheid willen ge ven, in de hoop, dat voor doze van huis en erf verjaagden de gunstiger regeling snel komt. Walcheren wordt zoo af en toe eens speciaal bedacht, o.a. met kleeren. De meest getroffen monschen van het eiland deelen hierin evenwel niet mee, omdat als evacué hooren bij de gemeente. w< -.ij zijn ondergebracht. Daarom vragen 'n hun evacuatie-gemeente voor uitdeehn- gen H.R.B.K.-lormuiieren aan weer niet kunnen krijgen. Zij moeten zich daarvoor weer tot den gemeentesecretaris -an hun oude woonplaats wenden. Het is dus voor do evacué's een hopeloos heen en weer loopen en schrijven, bijna altijd -.onder resultaat, omdat zij eigenlijk ner -ens thuis hooren. terwijl op Walcherei •erschillende menschen. die niet gedupeerd rijn, wel het een of ander krijgen. Van de zijde van de H.A.R.K. wij. dat er voor de textiel-voorzien lij thans een onderscheid wordt gemaakt isschen noodgebioden en niet-noodooMeden vaardoor de evacué's, die uit noodgebioden 'ls regel zijn ondergebracht in niet-noodge ieden, achteruitgesteld wo'den, naar een nieuwe regeling wordt gezocht. „Wellicht zal de oplossing", zoo schrijft men, „gevonden worden door volge de plaatselijke com'té's turn goederen ter beschikking te stellen, gebasoerd op het aantal huidige in vermeerderd met diegenen, die als noo elders vertoeven. Dit heeft hel nadeol, dat de evac schriftelijk of door het maken van !n zijn oorspronkelijke woonplaats textiel moet aanvragen, hetgeen ook reeds het ge val is met goederen uit het Adoptieplan, maar wat hel groote voordeel heeft, dal de evacué niet meer vermeend achtergesteld te worden of -n W'^elltVhetd -n zijn tijde- -o woonplaats achter gestold wordt". Wij hopen, dat deze roaeling zeer spoe dig in werking treedt en dat daarmee de klachten, die ook wel eens ongegrond zijn. achterwege blijven. BMUINISSB Slechts eenmaal in de vijf lange, bange oorlogsjaren wist ik een vergunning te be machtigen om Bruinisse te bezoeken, dal was in 1942. Toen was Bruinisse, Bruinisse nog, al kon men ook toen reeds zoo hier en daar do „liefdevolle" hand van den „beschermer" bespeuren. De oorlog ging verder. Zeeland moest voor groote gedeelten onder water, niet fi guurlijk. maar letterlijk Ook Schouwen Duiveland, ook Bruinisse. De bevolking moest weg. Als blcderor. door don w:nd gejaagd, zoo werden ze over het land ver spreid. Bruinisse verdronk en de oorlog ging verder. Nog was de beker van ver derf en verwoesting niet geheel geledigd Bruinisse werd beschoten Zooals op eiken nacht weder een mor gen volgt, zoo kwam ook aan dezen nacht der vernieling een einde. De bevrijding Augusus 1945 Ik ben met de auto op weg naar Bruinisse en sla aan „de het eerst sinds 1942. Ik sta Drie uren laterik bon in de overzüde gekomen, ik sta Poldei derdaad c op Zijpe. Welk e- leeg is het eens zoo vruchtbare, volle en lachende land. Woest en ledig", leert ons de Bijbel, was in don beginne de aarde. Woest en ledig is in Augustus 1945 het land waar ik door heen rijd. Bittere realiteit Langs grauw-grijz'e, doode olmen kom ik Wijs mij de plaats waar ik gewoond heb." 'n Bruinisse. dat wil zeggen, in wat 3ruinisse was. Ik zet ergens de auto neer, want rijden 'cun je er niet, en ik loop verder, ik spring, k klauter door Bruinisse. Reeds aan de overzijde had ik den toren gemistoch, 't was geen imposante ti geen monument, maar 't was nu eenmaal „onze" toren, en je mist kleine eenvoudigt vrienden zoo goed als groote, deftige, wan Het Eerste Regiment fagi ifscheid bij zijn vertrek r. 24 der voornaamste oorlogsmisdagigers voor het gerecht Het internationaal Militair tribunaal heeft te Berlijn zijn openiqgsbijeenkomst gehou den. Het tribunaal nam de acte van be schuldiging tegen 24 vooraanstaande nazi's in ontvangst, en besloot, binnen 30 dagen te Neurenberg wederom bijeen te komen. Seiss Inquart Onder deze 24 bevindt zich naar men weet ook Seyss Inquart. In de beschuldi ging tegen hom staat te lezen, dat hij van 1932 tot 1945 lid is geweest van N.S.D.A.P. Uit hooide van dit lidmaatschap heelt hij in Oostenrijk, Polen en Noderland verschillen de functies bekleed, en deze op een zoo danige wijze gebruikt, dat hij o.a. in bezit neming van Oostenrijk en versterking van het toezicht door do samenwerkende natio- naahsocialisten op dat land heeft bevor derd. Hij machtigde lieden tot en nam zelf deel aan oorlogsmisdaden. Voorts nam hij deel aan misdaden, begaan ten personen e De beschuldiging tegen alle 24 Deze acte is tegelijkertijd in Londen, Washington, Moskou, Parijs en Berlijn ge publiceerd. Zij bevat 30.000 woorden. Ze is een bloemlezing uit de wandaden, die de oorlogsmisdadigers in 25 jaren hebben geplcogd. Ze zijn aansprakelijk voor de martelingen en moorden op millioenen menschen. omdat dit alles geschiedde op grond van de door hen verkondigde ras- sensuprematie. Als typische kenmerken van het nazi-bewind worden genoemd het wegvoeren van burgers, verwoesting van steden en dorpen, vermoorden van gijze laars, het uitmoorden van de Joden. Wal Nederland betreft, wordt o.a. genoemd, dat de aanval op Nederland opzettelijk werd beraamd, voorts de moorden en mishande lingen in Amersfoort en Vughl, het ver moorden van gijzelaars in Rotterdam en Apeldoorn vlak voor do bevrijding. Boven aan de lijst slaat Göringdan volgen Hess. Von Ribbentrop. Ley, Keitel, Frank, Schacht, Frick, Dönitz, Rader, Jodl, Bormann (die nog zoek is), Von Papen, Seyss Inquart, enz. Zes instanties worden bij name genoemd de N.S.D.A.P., de S.S., de S.A.. hot Militaire opperbevel, de Wehrmacht. Mohammed Hatta eischtc Dr. Mohammed Hatta, vice-president van de nationale vergadering der Indonesische republiek zei in een radio-rede o.m. le. er mogen geen Nederlandsche troe pen in Indonesië aan wal gezet worden 2e. alle Nederlandsche troepen moeten Indonesië verlaten 3e de NICA moet buiten dienst blijven 4e, het tegenwoordiqe bestuur moet wor den erkend, totdat deze kwestie herzien is door een bevoegde wereld-autoriteit 5e. het geallieerde bezettingsleger moei zich beperken tot de hulpverleening aan alle krijgsgevangenen en de ontwapening der Japaneezen. Hatta beval zijn aanhangers geen geweld te gebruiken. Hij wil niets met de extremis ten te maken hebben. Britsch-Indische troepen hebben Sema- rang bezet. De Japanners uit Batavia zijn naar Bandoeng verhuisd, waar zij hun kwartieren hebben opgeslagen. Omtrent militaire maatregelen in Indo nesië is te melden, dat de toestand in Djokja en Magelang nog niet gunstig is, dat de Britten in Semarang zijn geland, dal het in Batavia rustig is, maar dat het in Midden-Java nog treurig is gesteld Een Ik sta bij het stollelijk overschot kerk en toren, de mooie, oude kastanje boom staat als een vreemdsoortig gedrocht lusschen het puin. 't Is overal puin 'e ook komt. Van de vier kerken sti nog één, wel beschadigd, maar toch nog bruikbaar. Scholen heelt meer, oen gemeentehuis e\ Twee molens waren er en één buiten het dorp. De molen buiten het dorp is reeds lijdons de oorlogsjaren af gebroken de molen in het dorp is een trooslelooze ruïne. M'n verhaal zou al te eentonig worden wanneer ik U van de eene puinhoop naar de andere voerde en eentonigheid is er al genoeg in dit ongelukkige land. Kende U Bruinisse vóór de vloedgolf der verwoesting het overspoelde Niet Dat is jammer voor U, dan heeft U veel ge mist Het was goed in Bruinisse, met z'n levendige haven, z'n mossel- en oester- cultuur. Verdwenen is het levendig ho venbeeld, woest en ledig Verstomd zijn de geluiden aan elko visschersplaats eigen. Wat is er nog over van do vloot Scha mele resten 1 Ik zou deze schets met cijfers kunnen illustreeren, maar waartoe cijfers Hel was goed in Bruinisse zeide ik. ja, inderdaad Welkom was do vreemdeling, gastvrij was elke Bruinissenaar, van hoog tot laag. Die eens in „Bru" geweest was. kwam er graag terug. Mon behoefde aan slechts één voorwaarde te voldoeneen voudig zijn en zich geven, niet op een af stand blijven. Dit geldt overigens niet al leen voor Bruinisse, maar voor geheel Zee land. Ronde Zeeuwen, nietwaar Welnu, wees rond, zonder gemaakte deftigheid, en alle deuren staan voor U open. Thans is dit gastvrij dorp een puinhoop geworden. Mcar wie nu denkt bij een bezoek aan Bruinisse geen lovende ziel te ontmoeten, vergist zich. Van de ongeveer 2600 inwo ners die het dorp telde, zijn er ruim 1800 terug gekomen. Waar ze leven, deze menschen en hoe zo leven Ja, ziet U, daar gaat het nu juist om Ze zijn weergekeerd naar hun •erwoesl dorp ze klampen zich vast aan un vernielde haardsteden, met al de ver betenheid den Zeeuw eigen die immers "■oil kamp gaf, de eeuwen door. Maar vraag niet hoe ze levenOf 'oei U dat wel Ga er dan heen en zie hoe 1800 mon- -hen hier leven, zonder arts, zonder scho en, zonder och. wat hebben ze eigen lik wel Een chaos van puin 1 „Wijs mij de plaats waar ik gewoond '■eb". Ga er heen en doe wal Uwe hand vindt ->m te doen. Waarlijk, Uw hand zal ge- 'oeq le doen vinden. Uw hart en Uw hand. Bruinisse vraagt geen aalmoes, 't vraagt -llereerst Uw hart. Uw medeleven en dan al Uw hand niet achterblijven. Dit vriendelijk, gastvrij dorp aan de Gre- velingen, zooals hel eens was, mag niet vergeten worden. Daar moet gewerkt en hard gewerkt worden. Daar moet voorzien worden in velerlei behoeften. Moge spoedig, Bruinisse als een °hoenix uit z'n asch herrijzen uit zijn K. DE ZWERVER. VAN HIER EN DAAR In Madrid houdt men nu een speciale bij eenkomst om te beraadslagen over den te rugkeer van het Koningshuis De gezant, die naar Don Juan was gezonden, is n.l. teruggekeerd. Uit Canada komt weer een schip mot paarden, en wel 367. Het is het s.s. Henry Dearborn. Het te Weert verblijvende bataljon stoot troepen is na een afscheidsparade naar Indiö vertrokken De rekeningen van de Kamers van Koop handel worden als vrije rekeningen be schouwd, zoo meldt het Ministerie vai De Joegoslavische bisschoppen hebben bij Tilo geprotesteerd tegen de systemati sche vervolging dor Katholieke Kerk. Do Sovjetambassadeur Gromenko ls Londen teruggekeerd, en heeft zijn plaats weer ingenomen in het Uitvoerend Comité van de voorberoidende commissie der Ver eenigde Volkeren. President Truman verklaarde, dat niet de Big Three zouden samenkomen, maar stappen waren genomen, om de geschillen die op de bijeenkomst der ministers va Buitenlandsche Zaken waren gerezen, o Rusland heeft zich bij de conferenti over Tanger verzet tegen opneming va Spanje in do commissie van toezicht, zo< lang Franco en de zijnen aan het bewin Lootten en arbeidsvoorwaar den in den landbouw Op verzoek van verschillende lezers pu- bliceeron wij hieronder de loonen en beidsvoorwaarden die thans gelden in den landbouw, medegedeeld door het geweste lijk Arbeidsbureau. Deze regeling voor de provincie Zeeland en West Noord-Brabant werd op 18 Mei 1945 door h6t College v tijdelijke rijksbemiddelaars goedgekourd.^ f bepaald percentage vnn het toon dot geldt voor den -—'-v.isscn (minnelijken nrbcider. nn arbeider», die in het bezit zijn von onder tstoczichf of van atnntawcgc ui'gcreik'e diplo- italing Chr eslclijk Ar- afdeeling troepen ging van Singapore naar Soerabaja. Ook zijn er naar Sumatra ge trokken. De nationalisten bewaken nu de interneeringskampen. Abdoel ICadir heeft aan een A.N.P.-Aneta rorrespondcnl verklaard, dat het onjuist is, te zeggen, dat Soekarno met de Nederlan ders tot overeenstemming zou willen ko men. Hij meent, dal Soekarno bedoelde mot de goallieerden. Tribunaal Goes De schippersknecht Marinus Slager Scherpenisse stond terecht, omdat hij NSB- er is geweest en aangesloten was bij de landwacht. Hij moest naar Duitschland, maar wilde dat niet. Hij kon een betrek king krijgen als jachtopziener, maar moest zich aansluiten om een jachtgeweer te krij gen. (Ongeveer Mei 1944). Beschuldigde be weerde eerst, dat hij niet wist wat de N.S.B. was, maar later gaf hij toe, dat hij de nazi-gruwelen kende. Slager heelt mee geholpen aan het opsporen van onderdui- „Na één dag had je toch er mee uit kunnen scheiden „Dan had ik zelf ook zeven maanden den bak ingegaan". „Nu ga je er langer in". Beschuldigde heelt nooit gehoord van de Jodenvervolging enz. Thans ziet hij in. dat hij verkeerd gehandeld heeftwist dat steeds, want hij hield zijn lidmaatschap ge- Verdediger, Mr. van Hasselt, geeft een uiteenzetting van de omstandigheden, waar onder Slager zich aansloot en vraagt op grond van feiten, die ten zijnen gunste spreken, clementie. Ook de volgende beschuldigde, Nikolaas Bom uit Waarde, was lid van de N.S.B. en landwacht, hot eerste van 1934 af. Bom be kende hetgeen hem ten laste gelegd werd. behalve hot colporteeren met N.S.B.-lectuur. Dat had hij nooit gedaan. Deze beschul digde was W.A.-man en een principieel N.S.B.er. Zijn activiteit als landwachter be perkte zich tot het meedoen aan oefeningen. Bom controleerde nooit persoonsbewijzen en stond nooit op wacht. Mr. F. W. Adriaanse meent, dat Bom vrij ongevaarlijk individu was en verzocht geen verbeurdverklaring van vermogen op te leggen. Eind 1940 sloot de dijkwerker Pieter Tram per te Wolphaartsdijk zich bij de N.S.B. aan en bleef den geheelen oorlog lid van deze beweging. De beschuldigde kan niet zeggen, dat hij verkeerd gehandeld heelt. Hij weel dal Mr. F. W. Adriaanse krijgt niet den in druk, dat Tramper met het toetreden tot de N.S.B. veel voordeel op het oog heeft ge had. Behalve dat do visscher Willem Bout uit Tholen lid van de N.S.B. is geweest, ont ving hij Duitsche militairen bij zich aan huis. Beschuldigde erkende deze zaken, maar hij vertelde, dat hij amper wist wat de N.S.B. was, en wie Mussert. „Ik heb het uit kracht van mijn armoe moeten doen", vertelde Bout, Als hij lid werd van do N.S.B., kon hij bij de Duit- schers gaan werken. Hij mocht niet meer uitvaren in dien tijd. Naderhand voelde hij zich bedrogen, omdat hij toch geen werk had gekregen. Verdediger was Mr. van Hasselt. Bout is nooit daadwerkelijk N.S.B.er goweest. Hij was eerst een brood-N.S.B.er en naderhand angst-N.S.B.er. Verd. vraagt clementie. De laatste die Woensdag terecht stond was de landarbeider Adriaan Florijn, uil Wolphaartsdijk, die zich eind 1941 als lid bij de N.S.B. aansloot. Beschuldigde was uit overtuiging lid van de beweging geworden, maar hij bezocht nooit vergaderingen. Uitspraak in alle zaken over 14 *"gon. ZON EN MAAN Dinsdag 23 October. Zon op .18, onder 17.30. Maan op 19.06, onder 10.05. DE GETIJDEN Dinsdag 23 October Hoog water 2.52 u., 2.50 m. en 15.04 u., 2.35 m. Laag water 9.22 u„ 2.04 m. en 21.50 u. 2 38 m. West- kapelle 2030 min. vroeger. Veere 20 50 min. later. SCHEEPVAART Op IS Oct. kwam de Despatch uit Huil in IJmuiden aan. UIT STAD EN LAND Goes Wat gebeurt er op 29 Oct. Donderdagavond was er in „Hotel Cen traal" een vergadering van buurtvereeni- gingen ter bespreking van v/at er door haar gedaan dient le worden op 29 October, den dag waarop Goes een jaar geleden werd bevrijd. De voorzitter, de heer A. C. van der Rest, wees er op, hoe wij thans met kommer en zorg vervuld zijn over den toe stand in ons Indië. Het is er den tijd dus niet naar om bepaald te féésten, maar wel om blij en dankbaar te gedenken Alleen de afgevaardigden van de Klok- straat. de heeren Leupen en v. d. Broeke waren het hiermee niet eens en vonden dat er moest worden gefeest. Voorgesteld werd om voor de kinderen op den bevrijdingsdag oen nationale film te doen draaien, afgewisseld met zang. waarvoor de heer Van Liere zijn zaal ter beschikking wil stellen en waar ook oude ren zullen welkom zijn, voor zoover er nog plaatsen beschikbaar zijn. Tot Dinsdag a.s. kan het aantal deelne mers schriftelijk worden opgegeven bij den heer Godfriedt, Magazijn „Nederland", Lan ge Kerkstraat. De voorzitter bracht ter sprake do wen- schelijkheid van samenwerking in den ver volge van alle buurtvereenigingon onder een daaruit te vormen bestuur, welke dan contact kon hebben met het Oranje-Comité, noodig tot goed en aangenaam vieren onzer gedenkdagen, met welk voorstel alle aan wezigen zich accoord verklaarden, en wat in een volgende vergadering nader zal ge regeld worden. Dr. Planteydt verlaat Goes Na 20 jaar in Goes internist te zijn ne- weest, gaat Dr. Planteydt ons mot 1 Nov. a.s verlaten. Aan hem verliest Goes een kundig chirurg. In 1925 vestigde Dr. Plan teydt zich alhier als internist, hij werd in 1926 medisch adviseur van den Raad i Arbeid, in 1929 voorzitter schen Kring. Verder was Dr. Planteydt nog geruimen tijd leider van den Bloedtransfusiedienst en voorzitter van de Avro-afdeeling. Mevrouw Planteydt is in 1926 gaan prac- tiseoren en stond aan het hoofd van het consultatiebureau. Dr. Planteydt vertrekt als geneesheer-di recteur naar Noordwijk. Als opvolger komt dokter Drukker, assi stent van Prof. Kuene in Leiden. De opvol ger van zijn vrouw is nog niet bekend. Wij mogen nog vermelden, dat Dr Plan teydt als medisch medewerker aan ons blad is werkzaam geweest en wij betuigen hem hiervoor onzen hartelijken dank. Dit week-end kwam i vue „Daar zit muziek in" va ble de Vrije Nederlanders. O.a. traden op de Madjoe Het geheel was een succes. Het Gelukskantoor Jan Cardon meldt ons, dat de 100.000 der Staatsloterij hier ter plaatse is gevallen op een half lot. Ned. Bijbelgenootschap Onder voorzitterschap van Ds. M. v. de Vis heeft de Prov. Commissie Zeeland van het Ned. Bijbelgenootschap vergaderd met de afgevaardigden van de Zeeuwsche afdeelingen. Nieuwe afdeelingen zijn opgericht in St. - - - St. Philips- den Medi- i Goes de re let groot. Al het m don voorraad 9 vullen. Maartensdijk, Slavenisse De voorraad Bijbels is r mogelijke wordt gedaan c zoo spoedig mogelijk aan t De aandacht van de afdeelingen zal ge vestigd worden op het werk in de kamper onder de militairen en hen, die r vertrekken. Burg. Stand. Geboren Jozef P., z. v. W. A. Beliën en M. A. E. Susante Yvonne. A. I., d. v. A. C. Kil en R. M. Tirie Alida M C„ d. v. H. N. de Kamer en M C. Min. Huw. aangiftenW. Schrijver, 26 j. en E. Waage, 33 j., te Kruiningen. Overleden: W. C. Weijls, 39 j„ te Ber gen op Zoom, echtgenoot van A. P. van Dongen. Middelburg Bedorven jam Een partij van 12.300 kg. jam, opgesla gen in het regeeringsdepot alhier, is voor monschelijke consumptie afgekeurd Deze partij is eind Aug. aangekomen en do afzender, de N.V. Princenhage-Kapelle te Breda, had daarbij medegedeeld, dat do partij snel moest worden gedistribueerd, daar de jam niet lang houdbaar was. HeNt heelt echter vier weken geduurd, voor de jam in de distributie kwam, waarna zij te sterlc gegist was om nog voor de consump- te geschikt te zijn. De jam is nu naar de fabriek terug ge zonden. Zij wordt daar weer voor de con sumptie geschikt gemaakt. Er gaat dac. bij 20 pet. van de hoeveelheid verloren. Vlissingen Vergadering C.P.N. Voor de openbare vergadering van de C.P.N. Vrijdagavond in de zaal van het Belgisch Loodswezen spraken de heeren H. v. d. Hoeven en W. van Extcr over onge veer dezelfde onderwerpen, die zij in Mid delburg behandeld hadden, n.l. het loslaten van de heeren Wesseling en Van Tijen, Indonesië en de eenheid op het gebied der vakbeweging. Burg. Stand. OndertrouwdJ. Koster, 24 j. en C. A. de Vlieger. 22 j.C. Schipper, 27 j. en L. Duizendstra, 21 j.J. I. Vermeu len, 28 j. en M. Diktus, 18 j. GetrouwdJ. A. Borgs, 27 j. en M. E. Bos. 26 j.C. Schuilwerve, 36 j. en C. P. Jonclcman. 27 j.A. J. Burgershofl, 25 j. en J. Stroo, 20 j. J. Sanderse, 29 j. en H. W. van de Kop, 25 j. Geboren Jan J. G., z. v. J. A. Geldof en J. de Bree ,- Maria D., d. v. J. Stokx en D. M. van Aken; Maria C. R., d. v. E. G. Wentzler en A A. R. Burm .- Lourina, d. v. A. Wagenaar en A. Roskam Pieter, z. v. P. Braat en C. Daane Pieter A. M., z. v. G. H. Vierhout en L. C. Hemelaar Leven loos kind van A. Egeraat en J. M. Suiker- buijk. Overleden C. Arense, 79 j„ wede. van K. WielemakerJ. W. C. de Leeuw. 48 j., man van M. S. WullemsM. Marijs, 25 j.„ vrouw van W. Goossen J. C. Mets, 53 j., man van A. Vreke. STAVENISSE. De kinderen, die een C-, D- en E-kaart hebben, kregen een half pak havermout van het Ned. Roodo Kruis. Do electrische straatverlichting is weer in bedrijf gesteld, voorloopig alleen op de voornaamste punten.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1