VRIJE STEMMEN Mogelijkheid tot overeenstemming? Ie JAARGANG NUMMER 291 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 19 October 1945 Algemccne Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma, Hoofdredacteur J. Koekcbakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg Kortedelft 44. Waar Mars zijn scepter zwaaide L De wind waait aan door de verlaten straten, En zoekt en vindt de oude huizen niet, En zoekt en vindt slechts steenkoude gelaten. Starend in ziel-beklemmend Deze versregels uit de Geuzenbundel, die betrekking hebben op hel geschonden Den Kaag van 1943, kan men toepassen op het rampzalige Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Een jaar geleden wilde het grillige toeval, oi beter misschien het noodlot, dat het Oos telijk en Westelijk deel van dit rijke land met zijn zware, veile klei en zijn beboom- de dijken, op ruwe wijze uiteengerukt wer den. Het Oostelijk deel werd door de Po len vlug bevrijd zonder groole sporen ach ter te laten. Het Westen, ingesloten door Schelde. Braakman en kanalen, was door den niets ontzienden vijand tot een vesting gemaakt en zou bloedig verdedigd worden, Het Leopoldskanaal, waar volgens Frank Gillard, de bekende oorlogscorrespondent, de zwaarste tegenstand werd geboden sinds D-day, moesten de Canadèezen oversteken met behulp van vlamm&nworpers. Te midden van een verzengende hitte, zoo luidde het Engelsche communiqué van Vrijdagmorgen 6 October, water, modder en stank, bereikten de Canadeezen den overkant van het breede kanaal. Elk huis in deze streek werd verdedigd. Nadat do Canadeezen een bruggehoofd van 1 km. hadden gevormd, moesten zü weer terug trekken, om later opnieuw over ie sleken. Ten einde de beslissing sneller Ie forceeren landden de Geallieerden bij Hooidpiaat ten Oosten van Breskens. Vergeelsch trachtten de Duitschers dit te verhinderen met artille- riebeschieiingen van den overkant uit Vlis- Zoo duurde de strijd een volle maand voort. Bombardementen en beschietingen vormden het dageliiks menu voor de be volking. Zij vluchtte van boerderij naar boerderij, van het eene dorp naar het an dere. Het aantal slachtoliers zou 975 be dragen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. JOUBNA11STENEXCVBS1E Journalisten van dag- en weekbladen uit verschillende doelen van ons land namon op Dinsdag 16 October deel aan eon trip door het zwaarst getroffen gebied van No- derland. zooals Kapitein van Dorp, hoofd van den wederopbouw in deze streek, hel noemde. Op de persconlerenlie in Terneu- zon. die aan den tocht voorafging, deelde Kapitein van Dorp nog enkele bijzonder heden mede. Voor den oorlog was de belangstelling voor dit afgelegen land niet rrroot. Dit blijkt wel uit het feit, dal 60 pet. van het grond bezit en .90 pel. van do kapilaal-inve. ring in buitenlandsche handen was. zwaarst getroffen plaats in deze streek is wel Breskens, waar bijna 65 pet. van de huizen werd verwoest, 15 pet. zwaar- en 20 pet. licht beschadigd. Dan volgen Oost burg. Schoondijlce, Sluis en Aardenburg. Hel was niet bepaald eenvoudig 200.000 ton puin op te ruimen. Met modewerking van Majoor Bresloif van de Roval Engineers, d'.e zijn bulldozers ter beschikking stelde, kwam dit toch tot stand. Er is dan ook niet veol puin meer te zion, behalve in Sluis, waar men zorgvuldig de oude steenen ge spaard heeft voor iateren heropbouw. Duilsche krijgsgevangenen en N.S.B.-ers werden aan het werk gezet. In totaal zijn 2500 woningen verwoest, dit is ongeveer 30 pet. von het totaal. Op verschillende plaatsen worden noodwoningen gebouwd, ongeveer 500 a 600 stuks. w.o. de bekende Zwitsersche. Verder tracht men met een minimum aan materiaal een maximum aan tal huizen voor bewoning eenigszins ge schikt te maken. Voor 1 Januari 1946 hoop', men met dit noodherstel gereed te zijn. L. (Slot volgt.) Zitting Tweede Kamer In de zitting van de Tweede Kamer werd door do verschillende fracties gesproken naar aanleiding van de rede van Prol. Logemann. De. Antirevolutionnair Meijerink, de literaal Van Kempen, de Roomsch-Ka- tholiek Max van Poll, de vrijzinnig-demo craat Joekes en de sociaal-democraat Stokvis schaarden zich achter de regeering. Do communist Roestam Effendi wilde ook samenwerking tusschen Nederland en In donesië. maar zoekt dit op een andere wijze dan do regeering. De regeering mag z.l. Soekarno niet veroordeelen. Dit moet hel Indonesische volk zelf doen. Het staat nu al wel vast, dat de groote meerderheid van ons romp-parlement de re geering steunt. Droeve lijst van gtdoode bestuurs ambtenaren in Ncdtrlandsch Indië Uit het Amsterdamsche Dagblad blijkt ons, dat de resident van Semarang, de hoe: P:no, do volgende opgave heeft verstrekt van slachlofters der Japansche terreur in hooge ambtenaarskringen Onthoofd zijn M. F. Winkler, gouverneur van West Java, B. J. Haga, gouverneur van Borneo, J. E. Oranje, resident van Beng koelen. Doodgemarteld zijn Harteveldt, resident van Batavia, W. B. B. Slow, resident van Madoerq, A. Link, resident ter beschikking van het departement van B. B. Gefusilleerd is Van de Wetering, burge meester van Palembang. Den hongerdood gestorven, volgens be richt uit Makassar, zijn Jansen, resident van Ambon, en Van Meyenvelt, assistent resident aldaar. Gesneuveld zou zijn, maar dit wordt met eenige reserve gemeld, de militaire com mandant van Atjeh, kolonel Godeson. De resident Meindersma, van de Lam- pongsche districten, is in oen concentratie kamp bezweken. Van de gouverneurs K. Orie. van Solo, en L. Adam, van Djokja, is nooit meer iets vernomon, zoodal het ergste wordt ge vreesd. INDONESIË Uit Batavia wordt geseind, dat de Indo nesische nationalisten voor de eerste maal in een nationale conventie zijn bijeengeko men. Er waren 1880 personen aanwezig. Er ontstonden stormachtige tooneelen tus schen do volgelingen van Soekarno, die do onafhankelijkheid langs ordelijke en wet telijke wegen trachten te verkrijgen, en de groepeeringen der jongeren, die onmiddel lijke onafhankelijkheid wenschen, met zoo noodig gebruikmaking van de wapenen. De correspondent van de Times schrijft ..Ondanks de onwilligheid van de Neder landers om met de tegenwoordige nationa listische leiders te onderhandelen, is het via Indonesische tusschenpersonen, met ko lonel Abdoel Kadir aan het hoofd, duide lijk geworden, dat contact van groofor be lang kan blijken te zijn, dan een geheele divisie infanterie." Deze beide berichten geven eenige hoop op succesvolle onderhandelingen Indien Soekarno geen eigen eer en macht zoekt, doch slechts de vrijheid van zijn land, zou hij moeten terug treden en de leiding over geven aan elementen, die zich niet door collaboratie met Japan hebben gecompro mitteerd. Alsdan zou wellicht toenadering kunnen ontstaan tusschen onze Nederland- sche bestuurders in Indonesië, en de Indo nesische beweging, die de ordelijke en wettelijke weg wil gaan. Samen zouden zij zich dan moeten keeren legen het geweld dadige element. Nederland's taak in het Oosten Bevriende stemmen De minister-president ATTLEE heeft een verklaring afgelegd over de Engelsche po litiek ten aanzien van Indonesië. 9 De Engelsche regeering wenscht niet, on- noodig betrokken te worden in het bestuur of de politieke aangelegenheden van niet- Britsche gebieden, en het is haar bedoe ling, de Engelsche troepen terug te trek ken, zoodra de omstandigheden dit toelaten. Maar de Engelschcn hebben ook sterke moreele verplichtingen jegens hun Neder- landsche geallieerden. Zij moeten do ge legenheid krijgen, hun bestuur weer te her vatten. Intusschen moeten wet on orde ge handhaafd worden, opdat de militaire taak tegenover de Japanners kon worden vol- Ook voor de veiligheid van verscheiden duizenden Nederlandsche onderdanen, die in het binnenland zijn geïnterneerd, moet v/orden gewaakt. Dit delicate probleem heeft de nauwlet tende aandacht der Britsche regeering, en er is zeer nauw contact met de Nederland sche regeering én met admiraal Mountbat- Daarop vroeg ANTHONY EDEN. de voor malige minister van Buitenlandsche Zaken, of men wel dit wilde bedenken, dat Neder land uit eigen beweging den oorlog ver klaard had aan Japan, en aldus de zaak der geallieerden had gediend. Attlee zeide daarop, te erkennnen. dat Nederland in de- De Minister van Staat. PHILIP NOEL BAKER, verklaarde, dat Engeland natuur lijk geen ander gezag erkent, dan dat van de Nederlandsche regeering, in alle gebie den die onder Nederlandsche souvereiniteit staan, dus ook in Indonesië. Op een vraag van een Labour-afgevaardigde, Tom Dribeg, zeide hij, dat Nederland reeds zeer ver is gegaan bij het aanbiedc-n van een liberaal programma. ROBERT MENZIES, de leider der opposi tie-partijen in het Australische parlement, heeft op een liberale vergadering de op merking gemaakt, dat dezelfde argumenlen, die men gebruikt om de Nederlanders uit Indonesië te verwijderen, ook gebezigd kun nen worden om de Britten uit Malakka, Birma en Voor-lndië te verdrijven (O zoo. Red.). Ook de Australiërs zou men met dit motief uit Nieuw Guinea kunnen zeilen, z< De „Amigo di Curasao" zegt„Wij kui nen begrijpen, dat de gemoederen verhit zijn na de lange Japansche bezetting. Maar nu komt een wonderlijke Quisling naai ren. Wat doet Groot-Briltannië in een eenkomstig geval Wij hooren niet besprokingen met nationalisten in Birma oi Malakka. Britten in Bandoeng Engelsche troepen zijn Bandoeng binnen gerukt. Indonesische leiders hielden gema tigde redevoeringen voor radio Bandoeng. Een dezer leiders verklaarde, dal zij wel graag wilden spreken met de Nederlanders, maar geen overheersching zouden dulden. Zij hadden niets tegen de Britsch-Indische Iroepen, maar nemen het de Nederlandsche troepen v/el kwalijk, dat ze in Britsche uni- iorm waren gesloken. i'.'oel Monks, correspondent van de Daily Mail bericht, dat geheel Java nu in op- Heropvoeding Duit&che jeugd De her-opvoeding der Duitsche jeugd is een probleem. Wie weet de oplossing Sjoerd de Vrij vertelde onlangs voor de radio, dat de nazi-jeugd voorgoed vergif- was. Zij kunnen niet meer denkon. ijn mechanismen, die slechts kunnen na praten wat Hitier en consorten hen hebben Ingestampt. Toch moet die heropvoeding ■vorden beproefd. In de Amerikaansche zone van Berlijn konden nog slechts 50 van de eertijds 700 middelbare scholen heropend worden. Wat moet êr dan van de ontwikkeling en vor- ing dezer geestelijk mishandelde jonge- in terecht komen Men proboert het nu ot de vorming van jeugdorganisaties en ;portveroenigingen onder leiding van be trouwbare anti-nationalistische Duitsche bur gers. De opperleiding hebben twee Ameri- iraansche deskundigen op het gebied van de padvinderij. VAN HIER EN DAAR Het hoofd van de Deensche verzetsbewe ging tijdens den oorlog. Kolonel Lorssen, is kopenhagen doodgeschoten. Men neemt in, dat dit door Deonsche landverraders geschied. Nederland heeft met de fn- en Uitvoer- bank der Vereenigde Staten een overeen komst gesloten, krachlens welke een credie'. van 50 millioen dollar zal worden verleend lot aankoop van een reeks nader omschre ven landbouw- en industrieproducten. De eerste vergadering van de Advies commissie voor het Verre Oosten dor negen mogendheden zal plaats vinden op 23 Oct. i.s.. ook als de Sovjet-Unie er niet aan zou deelnemen. Rusland had de instellinc van en controle-commissie van vier mogendhe- ien cov/enscht ten opzichte van Japan, en iceft zich nu torug gelrokken. Soekarno is na een afv/ezigheid van een veek weer to Batavia teruggekeerd. Zijn regeering zou niets te maken hebben met de oorlogsverklaring van do „Oemat Islam" de „Markas Barison Rajgl". Soekarno een persconferentie houden, waartoe alle geallieerde oorlogscorrespondenten worden uitgenoodigd. Misschien mogen dus zelfs Nederlanders op deze conferentie verschij nen9 Men tracht 5000 Nederlandsche krijgsge vangenen. die in Singapore verblijven. Ie bewapenen, en te oefenen voor den dicnsl Java en in andere deelen van Ned. Indië. Het Bijzonder Gerechtshof overwoog in :ijn uitspraak tegen Van Genechten. dat verdachte opzettelijk in tijd van oorlog den ijand hulp had verleend, en dat voor hom lie een leidende positie innam, de eenig passende straf de doodstraf was. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachauwer zal per vliegtuig naar Engeland, en vandaar per boot naar Ame rika vertrekken, waar hij in Baltimore zijn echtgenoote hoopt te ontmoeten. Blijkbaar is hef berichf, dal deze op Java wilde blij ven tot ook haar kampgenooten bevrijd waren, onjuist geweest. Er is, voorloopig alleen voor regeerings- doeleinden. radiografisch contact met Indië tof stand gebracht. Griekenland heeft na elf dagen weer kabinet. De regent. Aartsbisschop Damas- kinos heeft zelf de functie van eerste minis ter aanvaard. Te Brisbane zijn 14 Indonesiërs gearres teerd, toen zij het Nederlandsche schip „Van den Bosch" hadden verlaten. Zij zullen als overtreders der immigratiewet be- echt worden. De zoon van Tsjang Kai Sjek. generaal Tsjang Tsingkoeo. is met 100 Chineeschc ambtenaren naar Tscmgtsoen, de hoofdstad Mandsjoerije, vertrokken, om hel bur gerlijk besluur van het Roode Leger over Generaal Mac Arthur zal binnenkort ge bieden in Japan aanwijzen, die respectieve lijk door Russische, Chineesche en Britsche troepen zullen worden bezet, om aldaar de controle uit te oefenen, aldus wordt uit Tokio gemeld. De broer van den „Führer". Alois Hitler, heeft bij de autoriteiten een verzoek inge diend, zijn naam te mogen veranderen tot Hiller. Hij zeide „De naam Hitler is soms lastig voor mij geweest UIT STAP EN LAND 't C.B.D. werkt op Walcheren Het Centraal Bureau voor Documentatie Is momenteel bezig te onderzoeken wat de oorzaken zijn van de geringe werklust van jes van 1618 jaar. Zij heeft daartoe op Walcheren enquête-formulieren ver- ipreid. waarop een aantal vragen, die door personen uit alle beroepen en klassen ngevuld kunnen worden. Eén der vragen s „Kunt U in enkele woorden weergeven, .vat volgens uw meening de oorzaak is dal ;r in de industrie (bijv. in Middelburg de Zeeuwsche Confectie Industrie) een gebrek aan vrouwelijke arbeidskrachten". Voor den opbouw van Walcheren zijn veel werkkrachten noodig en wij hopen, dal de onderzoekingen van het C.B.D. leiden 'iel opsporen van de redenen, waarom weinig meisjes zich aanmelden voor fabrieksarbeid. Weten wij de redenen, dan zal er gemakkelijker een oplossing gevon den kunnen worden voor het personeols- Het gat in den dijk tusschen Veere en Vrouwenpolder De Rijkswaterstaat heeft kort geleden de beschikking gekregen over twee betonnen schepen. Zij worden in den kortst moge lijken tijd naar Walcheren gebracht en zul len waarschijnlijk in den loop van deze week nog gebruikt worden om het gat in den dijk tusschen Vrouwenpolder en Veore te blokkecren. Eén schip is al gearriveerd, hot ander bevindt zich ook reeds in Zee land, terwijl een derde vaarluig, bedoeld s reserve, onderweg is. Naar wij nader vernemen ts gisteren het gat inderdaad geblokkeerd. Baggerlieden op Walcheren staken niet De besprekingen, dio deze week te Mid delburg gehouden werden tusschen den heer Kievit, voorzitter van den Centralen Transportarbeidersbond en de vertrouwens lieden der arbeiders, bij welke besprekin gen de heeren Ir. Jansen en Ir. Verheij, van den dienst Droogmaking Walcheren aanwe zig waren, hebben het gelukkige resultaat, dat de baggerlieden op Walcheren niet in staking gaan. De staking, die ongeveer 80 pet. van liet Nederlandsche baggerpersoneel zou om vatten, zou een gevolg worden van den eisch, die de Walchersche baggeraars stel den. Deze laatsten verdienen een goed loon, hooger dan elders en zij wenschen dat dit loon voor alle baggeraars zal gel- Wij kunnen niet anders dan dankbaar zijn voor het ieit, dat de baggeraars heb ben ingezien, dat een staking noodlottige gevolgen voor Walcheren zou hebben. Fruit te duur verkocht In meerdere plaatsen in Zeeland is door ambtenaren van de Prijzenconlrole verbali- seerend opgetreden tegen personen, die ap pels en peren tegen lo hooge prijzen ver kochten. Het iruit was dan meestal buiten de veiling om, en tegen te hooge prijzen, rechtstreeks bij den teler gekocht. Er den zelfs gevallen geconstateerd, waarbij centen per kilo te veel werd gevraagd. Bij nadere controle bleek bovendien nog dikwijls, dat de Iruitverkoopers niet eens :n het bezit waren van een kleinhandelaars erkenning. Zij waren dus dubbel in over treding. Middelburg Samenkomst voor Iedereen Woensdagavond vind in de Oostkerk de derde en laatste „Samenkomst voor ieder een" plaats, die onder leiding stond van Dr. L. J. Cazemier. Ned. Herv. predikant te Terneuzen. Doze sprak over „God heeit een plan voor U zeli". en werd ingeleid door Ds. J. P. Simoons, Ned. Herv. predi kant te St. Laurens. Dr. Cazemier begon zijn toespraak mei de vraag te stellen of wij, zoo God een plan heeft, dit kunnen verwerkelijken. De wereld schijnt haar ondergang tegemoet te snellen. En toch heeft God een plan. God heeft ook aandacht voor den klei nen, nietigen mensch. Hij wil iets in ons leven zeggen en laat er rechten op gelden. Wij worden door God geroepen iets van ons leven te maken. Ons leven zou ge heel ander zijn als v/e Gods plan wilden volgen. Dit blijkt ons telkens weer iets te hoog. Daarom ergeren we ons dikwijls aan het plan, dat Hij voor ons heeft. God heeft ons lief, ondanks alles, en deze liefde straalt door alles heen. Dat Hij ons tot Zijn kinderen wil maken, is het groote doel. dat God met ons heeft. Het Hervormd Kerkkoor onder leiding van Mevr. B. Bonthuis-D'Hont verleende zijn medewerking, terwijl de heer Th. Ferwerda het orgel bespeelde. Militaire Taptoe Veel Middelburgers trokken Woens dagavond naar den Dam, waar een mili- taptoo van de Genie-compagnie werd gehouden. Aan deze taptoe verleenden het ddelburgsch Muziekcorps en de signaal- a/deeling van „Achilles" hun medewerking. Op het. pleintje naar de Korenbeurs, dat twee sterko lampen verlicht was, wor- een aantal bekende en populaire mu ziekstukken ten gehoore gebracht. Na de taptoe was er feest in het Schuttershof, dat eer dan vol liep. De Babyton-band zorgde 3or goede dansmuziek. Goes Dinsdagmorgen landde het vliegtuig van den heer Poest Clement achter de boerderij „Klein Frankrijk". Enkele personen geno- n het voorrecht een vluchtje boven Goes maken. De heer Poest Clement verklaarde, dat volgens hem de omgeving van Goes een 'e gelegenheid voor het bouwen van vliegveld bood. Politie en brandweer werden gea larmeerd voor een schoorsteenbrandje op den 's-Heer Hendrikskinderendijk bij de Co- ninck. Gelukkig bleek het niet ernstig te en beide instanties konden na verloop tijd weer vertrekken. Op Vrijdag 26 Oct. zal Tuiten, die N. S. B.-burgemeester van Westkapelle Kloetinge is geweest, voor het tribunaa'. te Goes verschijnen. TERNEUZEN. In een onderhoud met den burgemeester van Terneuzen heeft deze •gedeeld, dat na onderzoek van deskun digen van de K.L.M. en van de Ned. Heide- ischappij een terrein bij Terneuzen in de toekoms! als vliegveld in aanmerking zal komen. Vorder bleken in Zeeuwsch Vlaanderen ernstige bezwaren te bestaan tegen de re- g. waarbij alleen de provinciale hoofd een Kamer van Koophandel mocht heb ben. Vroeger had Zeeuwsch Vlaanderen eigen Kamer van Koophandel. De bu- gemeester zag niet in, waarom de huidige verandering noodzakelijk was. KORTGENE. M. Schalk overkwam een ongeluk, dat gelukkig goed is afgeloopen. was bezig met het opstapelen van n in het Centraal Bureau en viel daar- •an een hoogte van circa 3 meter op den betonnen vloer. Hoewol hij dadelijk aan het werk was gegaan, moes: toch den volgenden morgen hulp van den geneesheer worden ingeroepen. De afd. Z.- en N.-Beveland van de Koninklijke Vereeniging Oost en West gaf Indische filmavond. De voorzitter, Dr. Nieuwonhuijse v. 's-Gravenpolder sprak 'n vroord van welkom en hield een korte in leiding. Daarna werd de film over de theecultuur in Ned. Oost Indië gedraaid, waarbij het be stuurslid, de heer v, d. Plassche allerlei wetenswaardigs verleide. ZON EN MAAN Zaterdag 20 October, Zon op 7.13, ondor 17.38. Maan op 17.49, onder 5.37. DE GETIJDEN Vlissingen. Zaterdag 20 October. Hoog water 0.49 u., 2.32 m. en 12.57 u„ 2.19 m. Laag water 7,13 u„ 1.92 ro. en 19.45 u. 2.36 m. Westkapelle 2030 minuten vroe ger. Veere 2050 minuten later SCHEEPVAART Op 16 Oct. aangekomen in IJmuiden, Asnaes. Op 9 Oct. vertrokken uit San Fran- sisco Fort Nassau naar Panamakanaal. Op 13 Oct. Saiando van Norfolk naar Rotter dam vertrokken. Pygmalion 13 Oct. ver trokken van Mobile naar West Indië. Amslerdam, 15 Ocl. Johan van Olden- barnev.edt van Bombay 12 Ocl. Salawati van IJmuiden 14 Oct. en Benghalis van Amsterdam. POORTVLIET. Burg. Stand. Geboren Le na J., d. v. J. P. Anthonisse en W. G. van 't HofPieternella J„ d. v. J. J. van der Zande en A. W. Steenpoorte. ZIEBIKZEE. Er is bier een Oraloriumver- ccniging opgericht. Zij telt nu reeds 80 Alhier is een scheepslading gips voor N.V. Koomans en Co., Dirksland aan gekomen. De gips is bestemd voor de ge ïnundeerde landerijen. ST. MAARTENSDIJK. Tot hoofd der Open bare Lagere School alhier is benoemd de heer P. J. Noom, thans Hoofd der Openbare Lagere School te Dinteloord. ST. ANNALAND. Men is hier begonnen met de eerste bieten te verschepen. ELLEWOUTSDIJK. Op 78-jarigen leeftijd is de bekende populaire ambachtsvrouwe Mevr. A. A. van Hatlum-Dekker te Bever wijk in Huize Schuybeeck overleden. Ellewoutsdijk verliest veel in haar. Alle organisaties, alle levenskringen, elk gezin treurt over haar heengaan. Haar philantropie, haar nobel karakter, vol eenvoud en jovialiteit, zal nimmer wor den vergelen. Een tiental afgevaardigden vanuit Elle woutsdijk hebben dan ook bij haar bijzet ting in Westerveld de laatste eer bewezen. THOLEN. Ds. W. Baaij, die beroepen was aan de Chr. Geref. Kerk te Vianen, heeft hiervoor bedankt en is nu beroepen te Al phen aan den Rijn. Naar van bevoegde zijde wordt mee- degedeeld is door de P.O.D. te Middelburg de N.S.B.er A. Prince alhier, te Middelburg binnengebracht en aldaar geïnterneerd. Rechtszaken Bij de Arrondissementsrechtbank te Mid delburg is tot kinderrechter benoemd Mr. B. V. A. Röling, rechter in deze rechtbank. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Ds. F. Oost van Oostburg is beroepen in Dr. W. F. Dankbaar van Goes staat op het drietal te Rotterdam-Kralingen. Ds. J. van Dorp te Londen, leger-en vlootpredilcant in algemeenen dienst, is on der dankbetuiging voor de bewezen dien- eervol ontslag verleend. NIEUWE BONNEN voor de tweede helft van de 11e periode 1945, 14 tot en met 27 October 1945, voor hef Zuiden des lands. Elk der volgende bonnen geefl recht op het koopen van Alle Bonkaarten 511 No. 744, 250 gram Gort. No. 745, 100 gram Vermicelli. No. 746, 200 gram Zout. No. 747, 100 gram Cacaopoeder, No. 748, 125 gram Jam. No. 749, 100 gram godr. Zuidvruchten. Bonkaarten 511 A, B. C: No. 727, 250 gram Peulvruchten. Bonkaarten 511 B, C. D: No. 780, 1 Ei. Inlegvellen E 20. 250 gr. Rijst, Rijstebloem of Kin dermeel of 225 gr. Kinderbiscuit (3 rantsoenen). Tabakskaart No. 02, 1 rantsoen import-sigaretten. Melk, Vleesch. Aardappelen A 774, B 774, l'/z liter Melk. C 774, 3Yz liter melk. D 774, 6 liter melk. A. B, C, D 775, 100 gram Vleesch. A, B, C, D 776, 1 kg. Aardappelen. A, B, C 777, 2 kg. Aardappelen. B 778. 1 kg. Aardappelen. Toeslagkaarten M 44 A Vleesch. 100 gram Vleesch. M 44 Aardappelen, l'/z kg. Aardappelen Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 Ocl. a.s. van des middags 12 af worden gebruikt, met uitzondering de bonnen voor vleesch, melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 22 Oct. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bon non A, B. C of D 775 voor vleesch en A, B of C 777 voor aardappelen worden inge leverd, Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distri- butiedienst te bepalen dagen aldaar inle- 1 resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk en aardappelen. De bonnen B, C en D 780 kunnen uitslui tend worden aangenomen door detaillisten, die tot dusverre bij den verkoop van eieren voor zieken zijn ingeschakeld. Andere de taillisten mogen deze bonnen niet aanne men. In verband met de bevoorrading is het toegestaan, dat de bovengenoemde eier- bonnen dagelijks bij den distributiedienst v/orden ingeleverd ter verkrijging van een toewijting.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1