VRIJE STEMMEN Neerlands Toekomst Soekarno verklaart den guerilla-oorlog Ie JAARGANG NUMMER 287 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 15 October, 1945 AJgemecue Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakkcr Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Bureau Middelburg i Kortedelft 44. Eindelijk recht op persgebied Het orgaan van den fiegeeringsvoorlich- lingsdienst „Commentaar" bevatte verleden week een artikel over de Perszuivering, waaruit wij enkele dingen naar voren wil len halen. Er zijn in het nieuwe tijdelijke Persbesluit 1945, dat hot Persbesluit 1944 thans heeft vervangen, enkele regelingen getroffen, die volgens de regeering beter beantwoorden aan wat op persgebied thans noodzake lijk is. Twee instanties zijn ingesteld le. Een Commissie voor de Perszuivering, die uitsluitend en alleen personen heeft te beoordeelen en le zuiveren. 2e. Een Persraad, die aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Binnenlandsche Zaken advies uit brengt. DE COMMISSIE VOOR DE PERSZUIVERING Deze heeft in hoofdzaak tweeërlei taak. Vooreerst de beoordeeling van de jour nalisten. Zij, die zich op een of andere wijze bezondigd hebben aan verdediging van nationaal-socialislische principes, die den bloed- en bodem-theorie of Jodenhaat pro pageerden, kortom zij. die met den vijand hebben samengewerkt, worden uitgezui verd, tot maximaal 20 jaar. Daarnaast geeft deze commissie een certificaat van „geen bezwaar" aan alle journalisten die zuiver worden bevonden. In hoofdzaak zal deze commissie wel de splitsing volgen die thans reeds is gemaakt, zoodat de thans uitgeslotenën blijven uit gesloten. terwijl, met uitzondering van spe ciale gevallen, waartegen nieuwe bezwaren zijn gerezen, aan de thans werkende jour nalisten een certificaat zal' worden uitge reikt. Maar een tweede taak brengt de Com missie vermoedelijk nog veel arbeid. Zij heeft ook te zuiveren - de directeuren. dagblad bedrijven. Als dezulken blijkbaar er geen bezwaar tegen hebben gehad om een krant uit te geven, die praktisch in 's vijands dienst staat, zooals wij er allen vele kennen uit de jaren '40-'45 zullen zij eveneens dienen te verdwijnen. En daarmede is nog nauwe lijks een begin gemaakt „Commentaar" zegt boud „De vrees, dat oude kranten weer zouden kunnen herver- schijnen. wanneer ze zich slechts met een gezuiverden staf van journalisten en een zuiveren strooman als directeur zouden aan dienen, is ongegegrond". Is dat werkelijk zoo Twee der allergrootste Nederlandsche dagbladen. om maar één voorbeeld te noemen, verschijnen weer dood gemoedereerd. Zijn hier alle commis sarissen en eigenaren uitgezuiverd Onder ons gezegd, wij gelooven er niets DE PERSRAAD Een enkel woord nog slechts over den Persraad, die wordt ingesteld. „Commentaar" zegt o.a.„Hij adviseert over toelating van oude en nieuwe kran ten, over het intrekken van ten onrechte ver leende vergunningen, het vorderen van technische outillages ten behoeve van bla- ven, die niet over een eigen drukkerij be schikken en de benoeming van den bewind voerder". Vele vroeger illegale bladen worstelen nog met gebrekkige outillage, ondanks hun populariteit, blijkens het steeds wassende aantal abonnee's. Is het geen zaak. waarde Persraad, om hier spoedig te helpen Zij hebben de belofte in de program-rede van den Minister-PresidentRed. Een tragisch mensch - Vincent van Gogh Van Gogh-tentoonstelling in het Sted. Musenm te Amsterdam Biografieën van belangrijke mannen en vrouwen wortelen veelal in hun werk, omdat juist hun diplomatieke, hun wetenschappe lijke werkzaamheden, hun oeuvres op het gebied der kunst hun persoon belangrijk maakten en onsterfelijk voor de nageslach ten. De biografie van den tragischen mensch Vincent van Gogh ligt meer in zijn leven dan in zijn werk. Dit werk is belangrijk, maar van Gogh's leven, felbewogen en van een uitputtende en snelle vaart,, is dermate interessant, dat wij ons eerst wenden tot zijn mensch-zijn en zijn werk brengen wij onder in de episoden van zijn leven. Wij beschouwen zijn leven niet in het licht van zijn werk, maar stellen dit laatste in den gloed van zijn leven. Vincent van Goghuit vele biografieën, o.a. van Cohen Gosschalk, van Theodore Duret. van Gustave Coquiot, van Louis Piérard, uit de brieven aan zijn broer Theo. uit het boek met herinneringen gepubliceerd door zijn zuster Du Quesne-Van Gogh, weten wij van zijn reizen, zijn verblijf in Londen, in de Borinage, in Arles, Ieeren wij van zijn verlangens, van zijn moeilijkheden. Uit zijn werken puren wij zijn ontroeringen. Maar kennen wij de tragiek van zijn leven volkomen Zijn leven lijkt een chaos, maar twee dingen zijn daar altijdeen zaamheid en verlangen liefde te geven. Wij weten die dingen, doorvoelen ze echter niet. Vincent was een groot mensch. Zijn wezen le benaderen, bijna te benaderen was mis schien alleen zijn broer Theo gegeven. Wij lezen over Vincent van Gogh, wij gaan zijn schilderijen zien en wij komen dichterbij, nooit nabij. Steeds is daar een gaping. Een tentoonstelling, zooals die thans, ter gelegenhied van het vijftig jarig beslaan van het Stedelijk Museum te Am sterdam, gehouden wordt, helpt ons niet de gaping te vernauwen. Vincent van Gogh heeft in de weinige jaren, dat hij schilderde een omvangrijk oeuvre geleverd. Voor een tentoonstelling kan men dus een ruime keuze doen. Bij de expositie in het Stedelijk Mu seum is helaas de fout gemaakt, dat men een te uitgebreide collectie toont. De doeken zijn chronologisch en opgehangen. In de wijze van tentoonstellen weerspiegelt zich het leven van den schil der. Er wordt geen ruimte gelaten voor het beschouwen van zijn werk alleen en detar- is de bedoeling va^ een schilderijen tentoonstelling voorbij gegrepen. Voor leer lingen van middelbare scholen is deze ten toonstelling. die niet alleen b^s'.aal uil wer ken van van Gogh, maar waar vele foto reproducties van schetsen, gedeelten uit brieven, hangen, waar wij ertaten uit zijn 'en aan zijn broer kunnen lezen, waar schijnlijk zeer leerzaam, maar voor den bezoeker, die alleen komt om door te drin- tot do bewogenheden van de ziel van den schilder Vincent, is zij te onrustig. De doeken hangen te dicht op een en het is vaak onmogelijk zich te concentreeren op Het is onmogelijk te ontkomen aan de machtige bekoring van zijn wijde, zon- lachende landschappen, van de fijnheid van de prille bloesemtakken, van den for- schen bouw van zijn figuren. Het genieten dt evenwel geen gegrepen-zijn door, n volledige verzonken zijn in de won derlijke ontroeringen van dezen tragischen mensch. Gelukkig is het experiment, dat van Gogh-tentoonstelling is, niet. De organisator van een volgende tentoonstel- niet alleen van werken van Vincent, trekke hier leerling uit. A. De R.K. Staatspartij en dé N.V.B. Zooals men weet, zijn bij de Nederland sche Volksbeweging ook veel katholieken aangesloten, evenals er ook veel sociaal democraten. en veel leden der vroegere protestanlsch-christelijke partijen zich onder deze vaan hebben geschaard. Daar de beweging geen partij is, kan men daar naast rustig lid blijven van de oude organi satie. De verdienste van de N.V.B. was dus o.a., dat zij vogels van diverse pluimage in één groepeering samenbracht. De bedoeling is dan ook, dat de nieuwe gedachte van „herstel en vernieuwing" zal worden uit gedragen in de diverse politieke partijen en geestelijke stroomingen. Als zoodanig is zij dan ook door de her rezen Roomsch-Katholieke staatspartij aan- Nu kwam dezer dagen het nieuwe voor- loopige partijbestuur der R.K. Staatspartij te Utrecht bijeen. Het Dagelijksch Bestuur bracht daar ver slag uit over een bespreking die met en kele leden van het bestuur der N.V.B. was gehouden. Daarbij werd het volgende vast gesteld De partijleiding acht nauwer contact en breedere samenwerking met de ani staatkundige groepen gewenscht. Doch aanvaardbaar zou zijn, dat de N.V.B. als partij zou gaan optreden. In dat geval zc het lidmaatschap van de R.K.S.P. niet mei met hot lidmaatschap der N.V.B. te vere nigen zijn. Red. Het Genootschap Voorstel om Duitschland te verdeelen ij ontvangen een radiotoespraak van deze organisatie. Door haar wordt bepleit de verdeeling van geheel Duitschland Kan het niet minder, zijn wij geneigd te vragen. De bedoeling is, dat gelijk de Oos telijke helft van hel land door Rusland en Polen wordt bezet, zoo de Westelijke helft door Frankrijk, België en Nederland wordt geannexeerd. Voor Nederland en België wil de veree- niging reserveeren hel westelijk deel van de Noordduitsche laagvlakte, oostwaarts tol de Elbe. Dit gebied zou dan mandaatgebied oeten worden van België en Nederland. De strekking van deze vordeoling zou in de heropvoeding van het Duitsche volk 1 vrijheid en zelfstandigheid. Als deze emancipatie over enkele generatios gelukt zou zijn, kan het gebied meer vrijheid ver krijgen, en worden toegelaten tot een Noordwest-Europeesche statenbond, omvat inde Nederland, België en Noordwest- Duitschland. Naast het paedagogischo doel staat het belang van Nederland zelf. Nederland is overbevolkt. Dit Duitsche gebied is dun bevolkt. Nederland kan er plaats vinden voor haar arbeiders en boe ren, vindt er grondstoffen, en vindt er een afzetgebied. Ook onze havens zullen van den band met dit gebied profiteeren. Verder motief is, dat de bevolking ons verwant is, zoowel taalkundig als cultureel. Ook al wordt besloten tot van een strook grond langs onze grenzen, zegt het genootschap, dan is toch daarnaast dit ruimere plan aan te hevelen. l het genootschap is Voor- aan de Nederlanders, Indoe Europeanen en Ambonneezen Het eerste gevolg was. dat het le bataljon Jagers uit Utrecht en het 2e bataljon 6'R. I. uit Sittard reeds gistermiddag resp. naar Engeland en Indië zouden vertrekken. Het vertrek van 1— 8 R, I. uit Ermelo is vervroegd op hedenmiddag. Soekarno heeft de geallieerde eigendommen op Java verbeurd verklaard en is met onbekende bestemming vertrokken. Batavia thans onder gealli eerd militair bestuur. 8 Nederlandsche oorlogsschepen zijn uit Ymuiden vertrokken. Hedenmiddag volgt een verklaring van Dr. van Mook. Vertrek Rangoon Johan de Witt 5 Oct. Tarakan 7 Oct. in Londen. Sumatra uit Midd- lesborough 9 Oct. In IJmuiden op 11 Oct. aangekomen: TillY, Katholm en Mallard. Gerard Dou ver laat New York naar Albany. Delfldijk in New York van Rotterdam. Castor in New York op Oct. Notos op 10 Oct. New York. INDUE IN NÖ>Ö>0> Wat wij Nederlanders hebben te doen Hieronder laten wij een kort resumé van de rede, die onze minister-president Vrijdag- ïd over de beide zenders van „Herrij zend Nederland" hield, volgen. „Ik kan alleen spreken over ons Indië", io begon de Minister. „Haast alle Neder landers denken nu hieraan. Afwisselend komen blijde en droeve berichten in Neder landsche huizen. Bovendien is er een wed loop in Indië tusschen anarchie en rechts orde. Vóór alles is noodig herstel van de orde. en bevrijding der geïnterneerden. De anarchie neemt stoods toe. Geen gezag is er van de Geallieerden, noch van de Ne derlanders. noch van do Japanners, noch an Soekarno. Chaos is er door de wan- rdelijke elementen uit Soekarno's volge- Dit incident is voorbijgaand. Wij hadden kort tijd na onze bevrijding, om voldoen de voorzorgen te nemen De geallieerden konden niet direct Ned. Indië bevrijden na n's capitulatie. Japan heeft nu dit vuur aangestookt. Als het militair gezag de orde heeft her steld. komt er dan geen verwijdering tus schen Indenesië en Nederland Neen, zeg- regeerin uitvoeren onze Koningin in 1942 heeft gezegd Ook met Dr. van Mook is dit besproken. Volgende week komt in de Tweede Ka mer een regeeringsverklaring, en gedach- tenwisseling daarover. Wij denken met deernis aan de bevol king, die in Indië wellicht zwaar zal moe ten lijden. Wij denken met afschuw aan de Australische stakers. Wij doen ëen be roep op alle arbeidersorganisaties ter we reld. om hier de gevolgen van „leuzen" te overwegen, waarachter geen kennis der feiten staat. En wij vragen Australië „Waarom ons zoo behandeld, nadat wij voor U zooveel hebben gedaan Nu moeten wij ons indenken, wat onze straks terugkeerende landgenooten hebben geleden. Zij komen totaal berooid terug. Ook aan het straks zoo noodlijdende Indië moeten wij denken. Hot Roode Kruis is al mot een plan gekomen. Hulp dus aan de terugkeerenden. Hulp ook aan de blijvenden. Het gironummer van hel comité „Neder land helpt Indië" is500500. Laat ons allen gireeren wat we kunnen. Wij leven in barre tijden. Telkens ver schrikkelijker nood rijst op. Laat ons doen wat mogelijk is. Nieuws uit Nederland In burgerlijke zaken, in strafzaken en in belastingzaken kan weder beroep in cas satie worden ingesteld, ook in het belang der wet. Luchtpostcorrespondentie voor Ned. Indië kan voorloopig niet doorgezonden worden. De reeds ter post bezorgde stukken voor Ned. Indië zullen aan de afzenders terug gezonden worden. Proces tegen Mussert begint 13 Nov. In de bioscoop in plaats van op school Het spijbelen van school neemt te Rotter dam den laatsten tijd onrustbarende afme tingen aan. In overleg met de commissie lol wering van schoolverzuim is de politie er toe overgegaan een onderzoek in te stel len in het Cinoac-thoater op don Coolsingcl. Er werd een complete razzia gehouden en niet minder dan 70 kindoren van den school plichtigen leeftijd werden er aangetroffen. Allen werden naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar zij ter beschikking van de ouders werden gehouden. De poli tie overweegt bovendien nog strafmaatre gelen tegen deze spijbelende jeugd. Rijksdienst voor Landb. herstel Deze dienst is naar wij vernemen inge. steld om mee le werken aan het herstel van alle schaden, cn gronden en daarbij be- hoorende gebouwen toegebracht. Daartoe zal ook de geregeldde bedrijfsvoering in de getroffen bedrijven worden bevorderd. Tevens zal worden meegewerkt bij de uit- keering van vergoedingen aan deze ge troffenen. De minister van Landbouw zal de beide leden van de directie aanwijzen. Voorts zal een Commissie van Advies worden in gesteld. Duitsch Generaal ter dood veroordeeld Generaal A. Dostler, bevelhebber van het 75e Duitsche legercorps in Italië, is door het Amerikaansche militaire gerechtshof ter dood veroordeeld. Dostler werd ervan beschuldigd in Maart 1944 in Spezia hot bevel te hebben gege ven tot het executeeren van 15 Amerika nen. Dostler heeft hot recht van beroep. De terreur op Java Het Britsche militaire hoofdkwartier heeft de politie van Batavia ervan in kennis ge steld. dat als afschrikwekkend middel te gen plundering z.g. boobytraps waren ge plaatst in pakhuizen en opslagplaatsen. Twee Indonesiërs zijn inmiddels al in den val geloopen, toen zij probeerden een pakhuis le plunderen. Een Britsche en een Britsch-Indische offi cier van de 23e divisie zijn in Z.W. Batavia doodgeschoten. Hierdoor ontstond een huis aan huis gevecht, dat van 2 uur 's namid dags tot 's avonds duurde. Een Ned. Indisch officier, die in een jeep door Zuid-Batavia reed, is in een hinder laag gelokt en daar gedood. Argentijnsch kabinet afgetreden President Farell is met zijn kabinet afge treden. Hij schijnt evenwel niet van plan te verdwijnen uit het politieke leven. Bij een groote toespraak heeft Admiraal Lima voorgesteld, dat de politieke leiders met Farell zouden samenwerken. Hij zelf had al vast in het nieuw te vormen kabinet de De menigte begon te roepen„Weg met Farell Het is tot schietpartijen gekomen tusschen de politie en het publiek. Spanje ?ranco wil verhinderen, dat de Spaansche kroonpretendent Don Juan zich in Portugal zal vestigen. Hij heeft een telegram aan Salazar, den minister-president van Portu gal gezonden, waarin hij verklaart, dat de Portugeesche kroonpretendent hel evenzeer op prijs zou stellen zich aan de Portugee sche grens in Spanje te vestigen. NIEUWS IN HET KORT Dr Weizmann dreigt af le zullen treden als president van de Zionistische organi satie, wanneer de Joodsche kwestie thans niet wordt opgelost. Ofschoon de volledige uilslagen nog niet bekend zijn, is reeds thans zeker, dat de Noorsche Arbeiderspartij de absolute meer derheid der zetels heeft behaald in het ko mende parlement. De Italiaansche premier, Parri,, heelt ge legd. dat Italië niet bij machte zal zijn eeni- ge herstelbetaling te verrichten. Do mijnwerkers in de Vereenigde Stalen blijven staken. Reeds zijn 82 kolenmijnen stilgelegd. Het dagelijksche verlies aan ko len bedraagt reeds meer dan 1 millioen ton. De Amerikaansche troepen gaan Palestina verlaten. Hun hoofdkwartier wordt in Kairo gevestigd. Palestina wordt voor hen ver boden terrein. Ook verlofgangers mogen zich niet meer heen begeven. Blijkbaar len zij niet in de dreigende ongeregeld heden gemengd worden. Middelburg UIT STAD EN LAND Bij Kon. Besluit is aan Mr. W. M. G. Jol les op zijn verzoek met ingang van 13 Oct. 1945 eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van president van de arrondisse- s-rechtbank le Middelburg. Nederl. Reisvereeniging In de eerste vergadering na den oorlog van de Middelburgsche afdeeling der Ned. Reisvereeniging, die geopend werd door den vice-voorzitter, de heer Chr. J. Mazure, verhaalde de Middelburger, de heer P. Koene, op eenvoudige, maar boeiende wijze zijn ervaringen op zijn reis naar Enge land in den bezettingstijd. Met 22 valsche documenten begon do heer Koene zijn ovontuurlijken tocht, die door Nederland, België, Frankrijk, Spanje en Portugal ging. Hij vertelde veel interes sante bijzonderheden over de Fransche on- dergrondsche, over de verschrikkelijke toe standen in de gevangenissen in Spanje cn de moeilijkheden en ontberingen, die reizen in de oorlogsjaren met zich mee- ZON EN MAAN DE GETIJDEN Vlissingen. Dinsdag IS October. Hoog 'ater 9.04 u.. 1.13 m. en 21.56 u., 1.34 m. Laag water 2.51 u„ 1.34 m. en 1511 u.. m. Westkapelle 2030 min. vroeger. Veere 2050 min. later. Scheepvaart bracht. Zijn verhaal werd op het witte doek geïllustreerd met foto's, met teekenin- van de hand van den verteller. Er den tramkaartjes, toegangskaartjes voor stierengevechten en meer dergelijke uit- heemsche, zorgvuldig bewaarde papieren herinneringen getoond. Na het verhaal van zijn langdurige, aan ervaringen rijke reis naar de vrijheid, ver telde de heer Koene nog een en ander over een tocht van Engeland door Frankrijk, België naar Nederland en beschreef hij een tocht met een bommenwerper naar Duitsch land, waarbij een aanval op Maagdenburg werd gedaan. De heer Mazure dankte namens de aan- wezigon den heer Koene voor zijn vlotte, humoristische en gezellige lezing. Politierechter De 41-j. A, Kort, landbouwersknecht te St. Phllipsland nam van eenige Fransche militairen als geschenk eenig speelgoed, sieraden en een hoeveelheid wol aan, waarvan hij wist, dat deze zaken van dief stal afkomstig waren. Eisch f 40 of 20 d. hecht. Uitspraak conform. De 29-j. C. Neele, landarbeieer te St. Phi- Üpsland nam een pop aan van Fransche militairen, eveneens van diefstal afkomstig. Eisch f 30 of 15 d. hecht. Uitspr. f 20 of 10 d. hecht. Tribunaal Goes Willem Corstanje, landbouwer uit Yer- seke, werd op 7 November 1940 lid van de N.S.B. en bleef dit tot Augustus 1944. Voorts wordt verdachte er van beschuldigd 1 van de W.A. te zijn geweest. Verder colporteerde hij met de Zeeuw- sche Stroom in Borssele. Beklaagde was lid geworden, volgens n zeggen, omdat hem mooie beloften wa tt gedaan inzake den landbouw. Verdachte werd ten laste gelegd vier landwachters naar de boerderij van een :ekeren Geelhoed verwezen deze had on derduikers verstopt. De verdediger Mr. A. Kuipers wees in verband hiermede erop, dat dank zij een „goede" burger de W.A. op een verkeerde hofstede verzeild was. Verder bepleitte hij clementie in verband met de geringe ont wikkeling van beschuldigde. Pieter Francois van Houte. landbarbeider Waarde, werd in 1941 lid van de N.S.B. i was lid van de N.S.K.K. Hij colporteer de met de „Zoeuwsche Stroom". Op de vraag, hoe verdachte wel dacht 'er het feit. dat N.S.B.ers tegen Rusland vochten, antwoordde verdachte, dat hij het nuttig vond, dal tegen de communisten ge vochten werd. Hij verklaarde verder niets eten van een uniform, dat in zijn huis word gevonden. Verdediger was Mr. F. Adriaanse. Gerard Marinus Geense, werkman uit Ellewoutsdijk. Hij was in het voorjaar van 1941 sympathiseerend lid van de N.S.B. geworden. Beklaagde werd ervan beschul digd, persoonlijk menschen te hebben aan gezegd, werk voor de Duitschors te gaan doen. Verder hield hij de Duitschers van den stand van het werk op de hoogte. Tijdens de zitting verklaarde beklaagde liet te weten, dat het Nederlandsche volk •ijandig tegenover de N.S.B. stond. Verdediger was Mr. F. Adriaanse. Frans Walhoul, landarbeider uit Borssele. Op 10 Febr. 1942 lid van de N.S.B. gewor den. Beklaagde meende, dat de arbeiders uitgeholpen werden door de N.S.B. Hij nooit gehoord van doodschieten van gijzelaars e.d. Pieter Jansen, landbouwersknecht te Krui- ningen. Was in Juni 1942 sympathiseerend lid geworden lot April of Mei 1944. In Mei 1944 zag verdachte in. dat het mis ging en bedankte voor de N.S.B. Verdachte voerde tol zijn verdediging aan, dat hij mijnen :.cd geruimd onder gevaarlijke omstandig- Uitspraak over 14 dagen. Vlissingen Twee schepen met meubilair zijn uit Leiden in Vlissingen aangekomen. Leiden zal dezen winter 200 Vlissingsche kinderen adopteeren. Ook Leidschendam blijft niet achter met hulp verleenen deze gemeente staat 1800 kub. m. glas af aan Vlissingen. Zeeland vóór de bevrijding Heide Marie, Maria" jaagi de meeuwen en plu V'S een kort "dé'heideITukhci weer teruggegeven. „Und Sic V vraagt hl) dan ani Iw'cciul! nïlic' Morór' ecn'wcnig0 beLcitcn° dreben ui Moeilijk laveert Tcpn», met r'n voeten op di a-eg boluncecrende, de motor aan den kant van di ■ven. terwijl de Feldgcndorm tnmïddcri de papieri ran den commandant der soldaten naleest. „Blijven zitten en goed vasthouden" mat de b Huurder door e n tanden tegen e n duopiissagicr. Tok, tok, tok. klopt de B.S.A. nu zachtjes, >1 Donderend knallen de explosies uit de uitlaat pijpen. de burger ligt voorover op den rug van e n voorman, die op rijn beurt op bet stuur liggende, machine, de broekspijpen van den meneer achterop.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1