VRIJE STEMMEN Moeilijke situatie in Oostenrijk De tcgeering van den sociaal democraat Dr. Renner, werd na de Russische verove ring van Oostenrijk al spoedig geformeerd. Toen de heele Duilsche macht verslagen neerlag, verdeelden de geallieerden Oos tenrijk in invloedssleren. en ieder kreeg een stuk van Weonen te bezetten. Maar die Renner-regeering werd door Britten en Ame rikanen nog maar niet erkentL Was ze niet al te zeer „made in Moskou Do tijden veranderen. Oostenrijk sluit een economische over eenkomst met Tsjechoslowakije. en zal met dit land petroleum wat Oostenrijk produ ceert in Zistordorl ruilen voor steenkool, waaraan hel dringend behoeite heeft. Als Renner dit handelsverdrag aan de gealli eerden laat zien, maakt Rusland bezwaar. Dit is een zaak, die alleen Rusland aan gaatEn zij bezetten met militaire mach heel het oliegobied, en stellen de oliepro- duclie onder controle. Ook andere Russische bezwaren doen zich hooren tegen wat eerst een Russisch pete kind scheen te zijn. Er was een nieuwe wet op de geldcircu latie ontworpen, die de ernstig dreigende inflatie zou trachten te bestrijden, en die dezer dagen zou worden ingevoerd. Halt zogt Rusland. En de zaak gaa: niet door. Op 25 November zullen verkiezingen ge houden worden. De Russen oefenen op de socialistische partij sterken druk uit, opdat deze zich met de communisten zullen binden. De socialisten weigeren een fusie Nu eischt do commandant van- de Russi sche zone, dat do redavoeritiqeu die op socialistische vergaderingen zullen worden gehouden, vooraf aan de Russische censuur zullen worden voorgelegd. En ook de leden lijsten der socialsilische partij moeten te: inzage worden gegeven Gaat dit kleine landje, geregeerd doo; vier mogendheden, die het niet eens kunner worden, aldus den chaos tegemoet, zoo als Reutor veronderstelt In elk geval blijven de Westersche mo gondhedon op hun qui-vive. Amerika haas zich, om de regeering van Renner te erken nen. En Engeland zal wel volgen. Red Bezwaren tegen de Huisslachtingsregeling Ons bereiken enkels brieven over de i geiing der huisslachtingen ten opzichte vt het vleesch, dal het geslachte varken ople vert. De brieven zijn alle afkomstig landtarbeiders, die bezwaar maken tegen de hoeveelheid vleesch, die zij van hun varkentje moeten afstaan. Volgens die brie ven zijn de bepalingen aldusde zelfver zorgors hebben recht op 500 gram per week van hun eigen varken per persoon,- per kind boneden drie jaar 250 gram. Dat is per jaar voor ieder persoon boven drie jaar 20 kg„ en voor een klein kind 13 kg. Wat hot varken boven deze hoeveelheïi oplevert, moet de zeliverzorger- afstaan. De briefschrijvers achten dit onbillijk. Hun molieven zijn als volgt 1. Hot spaarpotje, dat de kweekers met dit varkentje hebben vergaard, komt hen 2. Het beestje is a' duur gekocht, veel opolferingen hebben zij het opge kweekt. Moet de vrucht van al deze m te toekomen aan menschen, die er n voor hebben gedaan 3. De arbeid van den landarbeider tuinarbcider is toch al zwaar genoege lange werktijden bij don baas, en 's avo nog ploeteren op eigen veldje, moe ter krijging van voedsel voor het varken. Is, v/at er tengevolge van hun stoere vlijt overwicht bij hel varlcen aanwezig blijkt, niet een billijke belooning voor dezen extra arbeid 4. Het is te verwachten, dat de zeliver zorger wol zal oppassen, dat het varker. zwaarder komt te wegen dan hem is toe geslaan te behouden. Zoo wordt het paard achter den v/agen gespannon. 5. Hot zou billijk zijn er rekening mee Ie houden, dal de zelfverzorgers het karige vleeschrantsoen der andoren op peil hou den. omdat ze zeil niet mee van de distri butie profilcoren. Mag als belooning nie: v/at er meer gekweekt wordt dan 't bij deze regeling toegestane gewicht niet aan der, kwoeker zelf worden toegewezen Hel komt ons voor, dat er inderdaad aanleiding is voor de autoriteiten, die dezi regeling hebben vastgesteld om er neg een' over te denken. Inderdaad staan de landarbeiders nog in veel achter bij hot overige werkende volk. Hier ware misschien een zekere vergoeding te vinden. Red. Nog een klacht over de T extieldistributie Al meermalen is lot ons een klacht ge komen van werkende mannen of vrouwen, die door de regeling van de distributie van textiel zich. terecht, gedupeerd voelen. Je moet eerst gaan naar den winkelier om een bereidverklaring. Daarmee moet je naar het kringkantoor om je punten te ha len. Maar vooraf moet je eerst een formu lier halen. Dat invullen. Wegbrengen. En als je dan daarop een vergunning krijgt begint pas wat zoooven werd vermeld. Er wordt wederom in het nu ontvangen schrliven gevraagd hoe kan een huisvrouw met veel kleine kinderen dit alles volbren gen Hoe kan dit alles worden gedaan door iemand, die iederen dag hard moet werken voor zün brood Het is juist andersom dan wat recht zou zijn wie het minste werkt, kan het meeste vastkrijgen. Wie op straat leeft en rond fla neert, hoort alles, en v/eet spoedig wat er te koop is. En hij heeft ruimschoots gele- gonheid er achteraan te gaan. De harde werkers en trouwe moeders kunnen er niet aankomen, Deze herhaalde klachten uit onzen lezers- lering achten wij zeer de overv/eging v/aard. Kan hel niet wat minder bureaucratisch een volgende maal, zoodal zij, die er waarlijk om vorlegen zijn, maar de lange weg niet gemakkelijk kunnen begaan, ook eens aan de beurt komen Het is maar een vraag. Die hoopt op een welwillend antwoord. Red. De „Daily Telegraph" meldt, dat de Por- lugeesche nationale vergadering is ontbon den. Op 18 November zullen er verkiezin gen worden gehouden, zoo deelde Minister president Salazar mede. Vrijheid van pers en vergadering zullen worden ingevoerd. Een groolscheepsche amnestie zal worden afgekondigd. Ie JAARGANG NUMMER 286 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 13 October 1945 AJgemeecc Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Bocnna Hoofdredacteur f. Kockcbakkex Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Generaal ^Franco wordt democraat Gewapende botsingen op Java In Spanje is na aiioop van een bijeen- comst der ministers onder generaal Franco ;en communiqué gepubliceerd, waarin het /olgende wordt bekend gemaakt 1. zoo spoedig mogelijk zullen in Spanje jémeenleraadsverkiezingen plaats vinden; 2. er zal een volksstemming komen over ie wetten, die door De Cortez zijn uitgevaar- iigd 3. er zal een volledige amnestie komen /oor politieke gevangenen. Generaal Franco verklaarde, dat het volk sen grooter aandeel in het bestuur zal krij- Soekarno beloofde medewerking Een speciale correspondent van de Times -lit Batavia seint, dat het gepeupel de con sole heeft verkregen over gedeelten van den spoorweg Bandoong-Batavia, Hij be vestigt, dat twee Nederlanders, drie leden /an de Indonesische politie en een Chinees zijn vermoord in den trein die het station iandoeng op 4 October verliet, waar hel jepeupel volkomen de vrije hand had. An- Jere Chineezen in den trein worden onder sedreïging met machinegeweren gedwongen rouw te zweren aan do Indonesische repu bliek. Een Australische porslolograai, die sp 9 October uit Soerabaja via Bandoeng n Batavia aankwam, beschreef zijn tocht ris een nachtmerrie, hoewel hij in hel bezi //as van een pas, die door don mïniste /an buitenlandsche zaken van Soekamo //as geteekend. Op ieder station werd de .rein onderzocht door een aantal jonge man- ïen, die met speren en messen gewapend .varen en die de passagiers die geen pas /ij zich hadden, deden uitstappen. Intus- :chen hebben Britsche autoriteiten en Ne derlandsche autoriteiten van de organisatie die zich bezig houdt met de verzorging van voormalige gevangenon, een bezoek zan Soekamo gebracht, om op zuiver r /chelijke gronden te protesteeren tegen de tegenwerking en moeilijkheden, die deze /rganisatie door geheel Java van de natio nalisten ondervindt. Soekamo, voegt de correspondent er aan toe, beloofde alle ■tiedev/crking te zullen verleenen, maa lij in feite de controle over de exlren :che groepen bezit, zal de volgende dagen nooten blijken. Een ander bericht zegt, dat Batavia de eenige plaats op Java is, v ust heerscht. Volgens oen officieel rapport rijn ongeveer dertig plunderaars in Batavia gearresteerd, en de toestand in het binnen- end zou aanmerkelijk verslechterd zijn. fallooze inlandors, die hun vrees voor ust kenbaar maakten, hebben de rood-i .'lag uitgestoken. Soekarno's minister van voorlichting rebben verklaard, dat Chineezen hun eigen /lag kunnen uitsteken. Volgons niet bevestigde berichten va: Ned.-Ind. inlichtingendienst zijn 15.000 niet uachlig bev/apende Indonesiërs bezig zich n de kampongs in Zuia-Batavia te cor reeren. vlajc tegenover hel gebied dat gewezen is om door Nederlandsche pa- rouiiles te worden bewaakt. Nieuws uit het Verre Oosten Hel Japansche geallieerde bestuur blijft n handen van Amerika, zoo heoft de Com- nissie van Buitenlandsche Zaken van de A-merikaansche Senaat meegedeeld. De Vor- /enigde Staten zullen niet toestemmen in de samenstelling van een raad van toezicht voor Japan. De commissie der vier groote mogendheden, die volgende maand bijeen komt, zal slechts een raadgevend lichaam In Maart volgend jaar zullen or volgens Mac Arthur nog slechts 60.000 Amorikaan- sche soldaten in Japan zijn, en niet 200.000 zoals aanvankelijk aangenomen werd. ~)e nieuwe Japansche premier Shidehara bij Mac Arthur ontboden deze zeide hem, dat bij van de Japansche regeering aantal sociale hervormingen verwacht- i.a. kiesrecht voor vrouwen, bevordering vakvereenigingen, en een liberaal op voedingssysteem. „The Economist" ziel verband tusschen de problemen betreffende Indonesië, Fransch Indo-China en Britsch-Indië. Daarom kan Engeland niet overgaan tot steunen oi tole- :n van de anti-Nederlandsche bewoging Soekamo. Het gaat om Engeland's eerlijkheid en politieke bekwaamheid. Zij iet van plan zich uit Britsch-Indië te- rug te trekken. Zij hebben hun gezag weer op Malalcka gevestigd. Hoe kan men, hel eigen gebied behoudende, het gebied van anderen weggeven elk geval kan ook geon marionet wor den geaccepteerd, die de Japanners heb ben achtergelaten. Met het oog op dezelfde problo- n voor de drie landen, stelt het blad voor. dat Groot-Brittannië, Nederland Frankrijk een eenheid vormen, voorzoo- het hun economische en strategische po litiek in het Verre Oosten betreft, Oprich- ting van een Vereenigd Secretariaat, van jen conferentie ter bespreking van alle raagstukken, en permanente samenwerking bij het gebruik van vlootbases en vliegvel den lijken het blad ten hoogste gewenscht. Generaal-majoor D. R. Th. Overakker is medio 1944 door de Japanners op Sumatra silleerd, naar thans met zekerheid blijkt Na de capitulatie heeft hij een groote rol gespeeld in het ondergrondsch verzet tegen den Japanschen overweldiger. Te Tokio hebben 1000 voormalige poli tieke gevangenen tegen den keizer gede monstreerd. Zij droegen roodo vaandels en riepen„Leve het democratische, republikeinsche Japan In China is een plan gepubliceerd, dat den geest van het Russische vijf-jaren plan den levensstandaard wil omhoog bron gen. De monopolies zullen worden afge schaft, behalve in de zware industrie en in den scheepsbouw. Er zal naar investeering van buiter.landsch kapitaal gestreeld wor- De Engelsche regeering zal van Malakka een unie van 9 stalen vormen. Singapore zou een aparte kolonie worden. Malakka v/ordt te zijner Ujd een nieuw dominion. De typhoon, die deze week Okinawa ge teisterd heeft, heeft groote verwoestingen aangericht. 90.000 geallieerde soldaten zijn dakloos, daar hangars, radio-stations en tentenkampen geheel vernield werden. Vele schepen werden op de roisen Ie pletter ge slagen. Alle Japansche activa, ook die Van de keizerlijke rege'ering, moeten binnen 90 da gen worden aangegeven, meldt A.N.P. De Britsche troepen zullen slechts tijdelijk in Indo-China blijven, zoo is met Frankrijk overeen gekomen. Zij zullen zich niet m gen in civiele aangelegenheden. In Japan staken thans de mijnwerkers Overeenstemming in China De besprekingen tusschen de Chineesche leiders zijn geëindigd. Tsjang Kai Sjek de communistische leider Mao Tsje Tung zijn het volkomen eens geworden ove: toekomst van China. Beide partijen zullen eendrachtig samenwerken aan den opbouw ■an China onder leiding van Tsjang Kai Sjek. De communisten zullen hun lege: van 48 op 20 divisies terugbrengen. E bijeenkomst van het nationale congres •oorloopig uitgesteld geworden. Allerlei uit Duitschland Het afzetten van Dr. Hans Fuchs als bi sluurdor van het noordelijk Rijnland en va burgemeester Adenauer in Keulen wordt i verband gebracht mot een intrigue, om het Rijnland van Duitschland af te scheiden. Beide bestuurders waren rechts-katholiek. Aan Fuchs is aangezegd 't Rijnland te ver laten. Engeland wenscht niet dergelijke on- dergrondsche pogingen, die buiten de Brit sche autoriteiten omgaan. De vrijlating van Duilsche krijgsgevange- ;n is door de Amerikaansche bezettings- autoriteitcn voorloopig stopgezet. De acte van beschuldiging tegen de groo- oorlogsmisdadigers bevat 20.000 woor den. Het proces zal vermoedelijk over een maand beginnen, en zal wel tot diep in ïn winter duren. Het geallieerde bestuur over Berlijn heeft ;n instructie opgesteld voor het Duilsche Arbeidsbureau. Alle mannelijke Berlijners tusschen 14 en 65 jaar, en alle vrouwelijke tusschen 15 en 50 jaar worden geregistreerd i moeten nuttig werk verrichten. Duizenden Duilsche vluchtelingen stroo en Zuid-Sleeswijk binnen, meldt de Times. In het Deensche parlement is daar de aan dacht op gevestigd. Het gebied van Zuid- Sleeswijk telt normaal 275.000 inwoners. Reeds zijn er 3QQ.Q0Q vluchtelingen aange komen. Volgens de laatste berichten ko en er nog 500.000 bij. Henry Morgenthau. de oud-minister van Financien der Vereenigde Staten, heelt een boek geschreven„Germany is our pro blem". Hij stelt voor. de Duitsche industrie andere Europoesche landen te plaatsen, Duitsche deelneming aan kartels te verbieden, Duitsche investeeringen in buitenland niet toe te laten, en alle Duitsche handel in buitenlandsch geld voor ongeoor loofd te verklaren. In het proces te Belsen verklaarde de -.•rouw var Kramer det haar man „een souri barmhartige engel" was. Aan Dr. Klein, die de slachtoffers voor de gaskamers uit zocht. wrrd gevraagd„Besef je dal dit woord is?" Hij antwoordde -. „Natuurlijk'.' Engeland heeft geprotesteerd tegen de ijze waarop Polen de Duitschcrs uit land verwijdert. De Britsche regeering pro beert met Rusland en de Vereenigde Staten een gemeenschappelijk overleg Ie ko- over dezp kwestie. Een van de meest zorgvuldig bewaar de geheimen van deze oorlog was wel de amphibietank. Een van hen vaart hier de Rijn over. Op de achterzijde is een propeller te zien, die de stuw kracht verleent. Dc ninohibietanks wer den het 'eerst ge bruikt op D.-Day. Nieuws uit Nederland Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling de IJsselbrug nog voor do winter te herstellen, ook do treinbrug zal hersteld //orden, waarop een dubbel spoor zal wor den gelegd, inpiaats van een enkel zooals /oor de bevrijding het geval was. Over oen week zal men met de herstelwerkzaam heden beginnen. De Tweede Kamer hoeft het wetsontwerp, dat de aanvulling van het romp-parlement regelt, met 51 legen 14 stemmen aangeno men. Alleen de antirevolutiannairen stem den tegen. Er is een paleis-revolutie uitgebroken on der het Militair Gezag in Nederland De /clkskrant meldt dat sectio 14 van het M.G. afd. Justitie een proces zal aanspan nen tegen sectie 2 zuiveringscommissie omdat deze sectie volkomen onwettige maatregelen zou nemen. Uil Ierland komt naar Nederland de „Prins Willem van Oranje", mot vee, suiker, boter, en kaas. Minister Schermerhorn sprak in Eindhoven zijn vertrouwen uit in een gunstige keer van den toestand in Indonesië. Op het vliegveld Ipenburg werden door Prins Bernhard onderscheidingen uitgereikt officieren en onderofficieren van de Nederlandsche luchtmacht. Truman rapporteerde aan het Congres1 ■er de Unrra, dat Nederland 55 Ion klee ding had ontvangen in 3 maanden tijds. Het ministerie heeft besloten Schiphol als wereldluchlhaven te bestemmen. De „Beatrix" vertrekt met troepen naar Java, vanuit Australië. UIT STAD EN LAND Dijkgat te Westkapelle gesloten Een dijksgat is pas gesloten, als er geen eb- en geen vloeds)room meer naar buiten of binnen gaat, schreven wij korten tijd geleden in ons verhaal 'over den toestand in Westkapelle, toen het gat daar pas geblokkeerd was met groote cais sons. En nu kunnen wij melden, dat de dijk te Westkapelle dicht is. De dijk blijft wel is waar een zorgen kindje, maar als de weersomstandig heden gunstig blijven, zal de dijk, nu er zoo hard gewerkt v/ordt, bin nenkort voldoende versterkt zijn om de Icracht van de zee te trotseeren. Vlis sin gen W.M.D.-CANTINE GEOPEND Donderdag werd de vierde en laatste W.M.D.-Cantine en wel die te Vlissingen ge- De voorzitter van hel comité „Walcheren moet droog", de heer L. Onderdijk, heette allen hartelijk welkom en gaf hel woord aan den heer Andriessen, Vlissingsch co mité-lid. Hij sprak namens Vlissingen har telijk dank uit aan de dijkwerkers voor alle ite die zij zich gegeven hebben en me moreerde de spanning waarin allen ver keerd hebben, toen de dijk voor de tweede maal doorbrak. Welh. Verhage sprak een woord van welkom en bracht den dank over namens het gemeentebestuur van Vlissingen. Hij sprak tevens in de functie van voor- üitter van de stichting „Nieuw Walcheren" en wekte alle Walchenaren op om lid ie worden van deze stichting. De accordeonvereenïging „Crescendo" bracht enkele nummers ten gehoore. De wnd. burgemeester van Vlissingen, de heer Oorschot, die door ambtsbezighe den verhinderd was tijdig aanwezig te zijn betrad toen do zaal. Hij sprak een per soonlijk en gevoelig woord tot de dijkwer kers over hun groolsche taak. De heer An driessen sprak het slotwoord. Het comité „Walcheren moet droog" kan op een geslaagden openingsavond van de cantine in Vlissingen terugzien. Ook Vlissingen bezit thans weer twee bioscopen, die voor de burgers toegankelijk Deze week zal n.l. in. de Luxor-bioscoop die vanaf de bevrijding als Garrison-theater in gebruik genomen was, en kortgeleden vrijgegeven werd, weer de eerste openbare iilmvertooning plaats hebben. Voor de filmliefhebbers goed nieuws, daar zij nu voorlaan elke week twee films zul-- len kunnen genieten. Donderdagmorgen gaf de Vlissingsche brandweer bij hot gebouw van de voor malige Meïjboom-brouwerij een demonstra- tio met de geheel vernieuwde Magyrus- ladder, die zoojuist uit Weesp gearriveerd Zij is met de nieuwste technische snufjes uitgerust, w.o. een alarminstallatie, en bo- leekent een groote aanwinst voor onze brandweer. STAVENISSE. Opbrengst Emmabloem- collecte f35.89. STAVENISSE. De kinderen uit Delft, die hier zeven weken doorgebracht hebben, zijn weer naar hun ouders teruggekeerd. Middelburg De commissaris van politie verzoekt mede te deelen, dat er in de afgeloopen dagen een groot aantal processen-verbaal is opgemaakt tegen personen, die ten op zichte van de verkeersvoorschriften in over treding v/aren. Men schijnt tegenwoordig te denken, dat men op den weg doen kan v/at men wil, hetgeen tot anarchie op ver keersgebied voert en de noodige ongeluk ken met zich mede zal brengen. Ook de snelheid, waarmede gereden wordt is vaak veel te groot. Iedere chauffeur met antwoordelijkhoidsgevoel houde zich de voorschriften. Goes Donderdagavond kwam de afdeeling Goes van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde bijeen. De voorzitter, de heer Goudszwaard, heette alle aanwezigen, het biizondor de nieuwe leden welkom. De voorzitter betreurde het te moeten mededee- len, dat de secretaris, de heer N. M. de Jonge, Goes gaat verlaten, wensclite hem veel succes in werkkring toe. Namens de afdeeling zal een boekwerk aangeboden worden. De heer De Jonge dankte den voorzitter voor zijn welwillende woorden en hoopte, dat de ai- deeling ook in de toekomst vooruit zou mo gen gaan. „Toen ik voor het eerst in het bestuur kwam, lelde de afdeeling 27 loden, thans is dit aantal tot 57 gestegen", aldus de hoer De Jonge. De heer Goudszwaard deelde vervolgens mede, dat voor den cursus in snoeien en die bloemisterij oen behoorlijke belangstel ling bestond. De discussie over een bloemballenwed- slrijd had tot resultaat ,dat verschillende we deelnemers zich opgaven. I de pauze werd overgegaan bespreking van een bijzonder fraaie plan- tencollectie. die dan ook zeer veel belang stelling trok. Het loonoelgezelschap „De Rotterdam- ners" voerde in het Schuttershol „Het Over schotje" op. De spelers bleken goede krach- en hun spel viel zeer in den smaak de aanwezigen. Ingezonden mededeeling Neem 't alletbeste voor Uw Bon: Maizena Du r y e a het oude vermaarde merk. Zoo voedzaam - zoo zuiver zoo goed! STAVENISSE. Bij het laten sprin de door de Duilschors opgegraven land mijnen zijn bii enkele bev/oners een aantal ruiten stuk gesprongen. Bij een winkelier sprongen twee groote spiegelruiten, wal een groote schadepost is. YERSEKE. Vrijdag omstreeks 11 uur ont stond brand in de zaak van den heer J. D. v. d. Endt. Door het moedig optreden van het personeel kon liet gebouw voor vernie tiging gespaard blijven. Het vuur veroor zaakte ochter aanzienlijke materieelo scha de plm. 4000 kg. geplet zeewier v/erd in asch gelegd. KORTGENE, Do opperwachtmeester J. Prins van de groep Koninklijke Marechaus- •alhier, heeft met ingang van 1 October j.i. den dienst met pensioen verlaten. Meer dan 38 jaar heeft hij onze gemeente ge diend als gemeenteveldwachter. Hii was bekwaam en gezien politieambtenaar eer zeker wordt hem nog een langen tijd van rust gegund na zijn veeljarige ver dienstelijke ambtsperiode. ■HEERENKOEK. Burg. Stand over de maand September 1945. GeborenWillem z. v. W. Raas en A. Rentmeester Johan- •s D. A., z. v. L. de Jonge en W. Beulens. Overleden Maria Bos, 75 j„ echtg. van van 't Westeindo T. A. Poliliel, 4 mnd., v. P. Poliliel en M. Koens. Getrouwd P. Westdorp en M. E. H. Hei dens M. L. Melker en P. C. SSchertzing. RENESSE. Zondag opent de voetbaWei- eeniging Renesse haar nieuwe terrein bij c'e tramhalte mot wedstrijden tegen Burgh 1 •n Burgh 2. OUD-VOSSEMEER. Te Bergen op Zoom daagde voor hel pracliikdiploma Machine- schrijvGn de lieer A. Duine. THOLEN. Zaterdag wordt er in deze ge meente Ion bate van de t.b.c.-bestrijding in collecte gehouden. THOLEN. De voetbalvereeniging „Thool- sche Boys" zal vandaag om half vijf een wedstrijd spelen togen „De Heen" aldaar. ST. ANNALAND. Onder voorzitterschap rn den heer A. Bergers v/erd een verga dering gehouden van de Coöp. Boerenleen bank. Nadat verschillende financieele kwes- waren afgehandeld, ging men over tol benoeming van bestuursleden. Tot bestuurs leden werden benoemd de heeren C. Moer land en C. J. C. Boot. Tot eeielid weid be noemd de heer Ir. Overbceke. Voorts werden tot ledon van den Raad in Toezicht benoemd do heeren W. A. Boogaard en M. Moerland Mzn. Medegedeeld werd nog, dat het ledental 1943 468 bedroeg. Thans bedraagt het ledental, door het overlijden van 22 leden i toetreden van 21 leden. 467. Aan het §ind van de vergadering werden nog enkele onderworpen betreffende de geld saneering behandeld. Uitspraken Tribunaal M. Goothoer uit Wolphaarlsdk werd ver oordeeld tot 6 jaar interneering, met ver beurdverklaring van vermogen. D. J. Lïndenberg uit Wolphaartsdijk tot jaar interneering met verbeurd verklaring zn de helft van zijn vermogen. M. C. Barends uit Goes tot 2 jaren inter- eering, met verbeurdverklaring van de helft van het vermogen. van Leeuwen uit Wolphaartsdijk tot 10 jaren interneering, met verbeurdverkla ring van het vermogen. J. Walhout uit St. Annaland tot 5 jaren interneering, met verbeurdverklaring van de helft van hel vermogen. W. de Jonge uil Ovezande tot 3 jaren interneering. Alle beschuldigden werden uitgesloten zn het recht openbare ambten b* beklee- :n en van het kiesrecht. ZON EN MAAN Zondag 14 October. Zon op 7.03, onder 17.49. Maandag op 15.06, onder 22.55. Maandag 15 October. Zon op 7.04, onder 17.47. Maan op 15.46, onder 0.05. DE GETIJDEN Vlissingen. Zondag 14 October E. K. 10.18 uur. Hèog v/ater 6.36 u„ 1.31 m. en 19.21 u„ 1.31 m. Laag water 0.34 u.. 1.46 m. en 13.03 u„ 1.31 m. Westkapelle 2030 min. vroeger. Veere 2050 min. later, Vlissingen Maandag 15 October. Hoog water 7.42 u„ 1.19 m. en 20.30 u„ 1.25 m. Laag v/ater 1.34 u., 1.31 m. en 14.14 u., 1.43 m. Westkapelle 2030 min. vroeger. Veere 2050 min. later. Scheepvaart IJmuiden. Aangekomen Rigal uit Finland met ijzererts. Trinkomale, aangekomen Ter- borg. Rangoon, aangekomen Johan de Wit. OVERDENKING KERKHERVORMING Wij schrijven geen gedenkwoord over de kerkhervormingsbev/eging, nu meer dan vier geleden, waaraan de groote lia an Luther, ^Zwingli en Calvijn voor verbonden zijn. Zulk een gedenk woord zou beter passen op don laatslen dag van deze maand. "~j willen een korte aankondiging geven de óók belangrijke hervormingsbewe ging van de Nederlandsch Hervormde Kerk, die juist op den historischon Hervormings dag van 31 October, waarop Luther een maal zijn bekende stellingen aansloeg te Wittenberg, te Amsterdam in Geneialo Sy node bijeen zal komen. In het A.N.P.-bericht v/ordt kort medege deeld, dat deze synode een nieuwe kerk orde zal voorbereiden. Wij zullen een bespreking van de bijzon derheden dezer voorgestelde nieuv/e kerk orde gaarne overlaten aan oen bij uitstek deskundige onder onzen lezerskring, wachten gaarne t af van een onz predikanten, die mede van dienst de zich slechts bijdrage daaromtrent Zeeuwsche Hervormde i en onze lezers daar- willen zijn. Men mel- aan. Maar wij willen hier enkel kort iets zoggen over den ach tergrond dezer hervormingsbeweging, die thans zoo groote kans heelt in de nieuwe •oorgestelde kerkorde haar voorloopig dool d bereiken. Waarom gaat het bovenal bij het verblij dend ontwaken der toch altijd nog grootste Protestantsche Kerk van Nederland? Het is meenen wij deze gedachte, die in de bezettingsjaren meer geactiveerd is geworden, doch ook reeds voor '40 in vele hooiden en harten post had gevatmoet kerk niet gaan beseften, dat zij niet alleen bestemd is om het geloofsleven van de kerkleden te verzorgen en op te bouv/en, dat zij ook geroepen is. om het evan gelie te verkondigen aan het volk daarbui ten, opdat het Christelijk element, de Chris telijke roepstem, do Christelijke sociale be- worde uitgedragen over heel het volk, in al zijn geledingen, opdat do bood schap der Kerk gezaghebbende boodschap worde voor heel de maatschappij. Wij gelooven, dat de vrij formeel ^schij nende benaming „nieuwe kerkorde als achtergrond heet!de stuwende drang tot Christelijk-sociale actie, die thans tallooze Christenen in en buiten de Nederlandsch- Hervormde Kerk dv/ingend voortdrijlt op nieuwe paden. Wij vertrouwen, dat deze zelfde drang ook de andere kerkgenoot schappen in ons vaderland al meer bezielt, en tot soortgelijke resultaten zal voeren. En als prachtig symptoom van de veran derde mentaliteit kunnen wij vermelden dat de avond vóór het begin der vergadering als naar gev/oonte een bidstond zal worden gehouden, thans in de Nieuwe Kerk te Am sterdam, welke zal worden geleid door Prof. Dr. K. N. Miskotle, een der zeven orthodoxe predikanten, die toegetreden zün tot de so- iaal-democratische arbeiders-partij. Dat juist een dezer op dit historische moment in een bidstond beziolende wijdingsv/oorden mag spreken tot héél de kerk, is van oen [agwijdte, die inderdaad een nieuw tijd perk inluidt in ons ook kerkelijk vernieuw de vaderland, Wij vermelden nog, dat wü onder de le den dezer synode o.a. de volgende Zeeuw sche afgevaardigden worden gevonden Dr. W, F. Dankbaar, Ds. J. Batelaan, Jhr. Mr. A. J. W. Schorer en Ir. Cohen Stuart. Red. Financieele Berichten ekemngen. betaalt, onverschillig ol deze voor zu- .clijkc dan wel voor huishoudelijke doeleinden zijn. Us men van dc Bank nog geen girolorniulieren om- •angen hcefl. o( hel gebruik daarvan niet bcgrijpl, loei men hel beste met de rekeningen, die men moei ictalen naar dc Bank (e stappen. Er zijn verschillende personen, die hij meer dan en Bankinstelling een rekening onderhonden.^ Mag ndcre Bankfl}aten Overschrijven Hoewel de Beschikking DcbloUecring hierover n dezelfde persoon wordt overgeboekt. De Postgirodiciist neemt vooralsnog dit standpunt icn dczcn"fdicn«t vernietten het „giraal" tegoed ver te schrijven naar een bank. Men gebruikt daarvoor liet gewone giroforintillcr. De Rijkspostspaarbank heeft liet tegoed van hou- ilokkecrd en giraal-tegoed. Zij doet echter van Ut tegoed geen overschrijvingen. Een groot aantal personen bezitten niets onders fan een spaarbankboekje en zijn dus gedupeerd als .c niet over huu giraal tegoed kunnen beschikken. De Minister heeft echter in een persconferentie •crltlaard, dat dc Rijkspostspaarbank op verzoek jencgen is, om het giraal tegoed van een spaar bankboekje over te boe),en naar een Bank. Hier- 1 spaarbankboekjes opgelost. Zij hunnen nu bij g van hun „giraal tegoed" naar de Bank, die daarvan betalingen per Bankgiro verricht. SPORT COMPETITIE-1NDEELING. COMPETITIE-INDEELING 1045-1946. lstc KLASSE A-: Cortgcnc 1, Hanswecrl- Boys I, Luctor I, Patrijzen I, Robur I, Vlissin tl, Volharding 1932 I, Walcheren I. Zcclundia Dc Zeeuwen lit. lstc KLASSE B-: E.M.M. II, Goes It!, 's-li Arcndsltcrkc I, Kntlcndijke I. Kruiningcn I, Kwad damme 1. Middelburg III. R.C.S. II, Sclicldeboy Versckc II. 2de KLASSE A-: Hnnsweertschc Boys II. K ningen II, Kwndcndammc 11, Luctor tl, Middclb IV, Patrijzen II, Patrijzen 111, R.C.S. III, Voll ding 1932 II, De Zeeuwen IV. ZEEUWSCHE DAMBOND. damclub Ie IJZENDIJKE hield, in snnienv uict den Zeeuwschen Dnmbi AU :r M- P- de Jonge uitslag van dc op Wocnsdng 10 October j.I. gehouden competitiewedstrijd van den Thoolscbcn "amclub, was als volgt PLOEG A-: D. dc Vos-M. C. Meerman, 0-2 J. van EUackcr-A. Geluk, 0-2. PLOEG B.: C. Zachnrinssc-P. Polderman, 0-3. B. NV. Schot- L. Jansen, 2-0, K. Schot-1'. Jansen, 2-0. M. S-Jiot-D. dc "eer, 2-0, J. Deurloo-D. Geuze,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1