VRIJE STEMMEN Sf Herstel en vernieuwing in Nederland Hitsen Redactie en Admlni; DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 10 October 1945 le JAARGANG s NUMMER 283 Er zijn de laatste - dagen wederom enkelo belangrijke besluiten tot een begin van uit voering gekomen, die wij kort willen me- moreeren. 1. De Duitschers ons land uit Het ligt in de bedoeling van de regeering, dat alle niet-gewenschte Duitschors ons land zullen verlaten. Hieronder zullen ook per sonen kunnen vallen, die zonder Duitsche nationaliteit zijn, doch vroeger Duitscher geweest zijn, oi hun nakomelingen. Uitge zonderd hiervan worden, die door maatre gelen van het nazi-regime hun vaderland hebben moeten verlaten, en in Nederland een tijdelijk verblijl hebben gevonden. Voorts kunnen een verblijfsvergunning verkrijgen 1. zij, wier voortgezet verblijf in Nodcr- land noodzakelijk wordt geacht voor het Nederlandsche belang 2. zij, die reeds vóór Mei 1940 met toe stemming van de Nederlandsche overheid hier waren gevestigd 3. zij, die aan het Nederlandsch binnen- landsch verzet hebben deelgenomen. Degenen, dio moenen voor zulk een ver gunning in aanmerking te kunnen komen, moeten een verzoekschrift indienen bij het hoofd der -plaatselijke politie. Het hoofd van het bureau Kijksvreemde- lingcndienst is met de uitvoering dezer be palingen belast. Met de definitieve uitzet ting moet worden gewacht, tot de geallieer de bezettingsmacht van Duitschland daar toe toestemming zal hebben verleend. 2. Geregelde opbouwarbeid noodig Naar reeds bekend is, worden volgens regeeringsbesluit werknemers, die tijdelijk buiten werk zijn, zooveel mogelijk in den opbouw-arbeid ingeschakeld, op dié plaat sen vraat een tekort aan arbeidskrachten si. De regeering heeft door middel van het college van rijksbemiddelaars daartoe ook de arbeidsvoorwaarden vastgesteld. Het blijkt nu, dat er op verschillende plaatsen moeilijkheden zijn gerezen, die zelfs tot stakingen hebben geleid. Reeds vóór dat mot dit werk begonnen werd, hebben de rijksbemiddelaars een na der overleg geopend met den bedrijfsraad voor het bouwbedrijf, opdat wonschelijkc wijzigingen in de regeling zouden kunnen worden aangebracht. De arbeiders in Arnhem, die tot staking waren overgegaan, hebben, in afwachting van het resultaat van dit overleg, den ar beid hervat. De regering doet een beroep ap alle ar beiders in de geteisterde gebieden, om eveneens 't werk voort te zetten of te her vatten. Dan is de weg vrij voor een spoedige be ëindiging van dit overleg. 3. Begrafenis van terechtge stelde personen Als onderdeel van den dienst der Repa- trieering is de dienst Identificatie en Ber ging belast met de taak, om de in ons land terechtgestelde personen te identificeeran, en hun stoffelijk overschot le bergen. Deze dienst heeft thans met de leden van de groep Begrafeniswezen een overeenkomst gesloten, waarbij wordt vncgolegd, dal de- zo ondernemingen voor oveibrenging en ter-aarde-bestelling zuilen zorgen, op ver zoek der families van de overleden perso- Het stoffelijk overschot van hen, die hun leven voor het vaderland hebben geofferd, zal dus op waardige wijze worden begra ven. De kosten hiervan zullen tot een be paald bedrag door den staat der Neder- landon worden gedragen. Men kan zich hiervoor wenden tot den Dienst Identificatie en Borging, gebouw "Waarheen met Duitschland's Joden? Het Engelsche 'Lagerhuislid Silverman, voorzitter van de wereldsynode, is te Lon den teruggekeerd van do eerste conferentie van ontvoerde Joodsche personen te Bergon- Belson. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de overweldigende meerderheid van hen, die hot concentratiekamp van Belscn hadden overleefd, uitsluitend nog leefden op de hoop, zich oen3 in Palestina te kun nen vestigen. Als aan die hoop den bodem word in geslagen, zoo verklaarde hij, zou de Jood sche gemeenschap de wanhoop nabij zijn. Silverman deelde mede, dat na vernietiging van het oude concentratiekamp der nazi's de overlevenden gehuisvest waren in do vroegere militaire barakken, waar zij thans oen goed onderkomen haddon. Hun aantal bedraagt ongeveer 19.000. Er is een school ingericht, een thoater. oen synagoge, oen leeszaal, een postkan- De permanente oplossing besprekend van het probloem der ontvoerde Joden naar do Duitsche concentratiekampen, zeide Silver man, dat uitsluitend verhuizing naar Pa lestina de oplossing kon brengen. Ook waren er Joden, die relaties hadden in andere doelen der wereld, waar zij kon den worden opgenomen, en hij hoopte, dat daartoe de noodige faciliteiten zouden ver strekt worden. De Joden verkeeren op het oogenblik in de Britsche zone in goede con dities, zo besloot Silverman, maar geef ze hoop en laat zo niet langer in Duilschland blijven. B.P.M., kamer 311, Carel van Bijlandtlaan 30, Den Haag. 4. Joodsche slachtoffers van het Nazi'bewind Naast het overgroote aantal slachtoffers van do moordzucht der Duitsche bezetting, -die den dood hebben gevonden, hebben er ook nog een aantal Nederlandsche Jo den er het leven afgebracht. Zij verkeeren voor een groot deel nog in kampen in het buitenland. Van dezulken vorzoekt de Jood- scho coördinatie-Commissie zoover mogelijk opgave, met vermelding van naam, voor namen, geboortedatum, laatste adres in Ne derland, en tegenwoordig adres in het Bui tenland. Het adres der Commissie isJoh. Vermeerstraat 18, Amsterdam-Zuid. Vernieuwde spanning in Batavia De correspondent van de „Daily Tele graph" seint uit Sydney, dal de spanning in Batavia toeneemt. Gewapende Javanen rijden in auto's door de stad, terwijl zware machinegeweren door de Nederlanders op gesteld worden bij den ingang van het Ne derlandsche hoofdkwartier in Hotel des In- dcs. De Britsche verpleegsters hebben orde; gekregen hun kwartieren niet te verlaten. Het geldprobleem op Java De Javaansche geld-positie is zéér onbe vredigend. Door de Japanners is een onein dige hoeveelheid Ncd. Indisch papiergeld aangemaakt op dezelfde manier als de Duitschers het bij ons hebben gedaan en dientengevolge is er een ontzettende in flatie ingetreden. Toen de Nica aankwam in Ned. ïndië, is zij begonnen, eigen papier geld uit te geven, dat door de Ned. Indische regeering was gedekt. Daartegenover hoeft Soekarno nu de volgende tegenzet gedaan Kij hoeft als „president dor Indonesische re publiek", gelijk hij zich noemt, de bevol king er tegen gewaarschuwd, dit Nica-geld aan te nemen. Motief wasHii wilde in flatie voorkomen Japan Hel nieuwe Japansclie kabinet van Shi- dahara is door generaal Mac Arthur goed gekeurd. De volledige demobilisatie van de Ja- pansche strijdkrachten zal binnen enkele dagen voltooid zijn. Sinds het begin dezer maand zijn nu 2 millioen Japanners gede mobiliseerd. Er is beslag gelegd op de Japansche re- servos van goud, zilver en platina ter v/aarde van ca. f 600 millioen. Langzaam begint de Japansche pers moed te vatten, om over Japansche toestanden zich ongodwongener te uiten. Generaal Mac Arthur heeft de Japansche regeering ten strengste verboden, de oude practijken van propaganda en censuur verder toe te passen. Een waarnemer meldde, dat deze situa tie iets geheel nieuws is op deze eilanden waar politie en spionnen gedurende den oorlog alle particuliere uitingen in de kran ten verhinderde. Thans verschijnen er klachten over bu reaucratie. over schaarschte aan goederen, en over onvoldoende en ongeregelde dis- l/ibutie van levensmiddelen. Een werkman schreef„Wij kunnen op de tegenwoordige rantsoenen niet werken. Hel is nauwelijks genoeg om in het leven te blijven". Een ander geluid liet het industrieel-eco- nomische orgaan hooren„Er bestaat geen ander land, vraat het volk op zulk oen ge ringschattende wijze door de regeerendo klasse behandeld wordt als in Japan. Allo regeoringsambtenaren van hoog tot laag zullen hun hoogmoedige houding legen- oyer hel volk radicaal moeien wijzigen. Zij zullen anders als tegenstanders van hel liberalisme moeten worden beschouwd, en als misdadigers moeten worden behandeld." Inderdaad schijnt men thans te gaan in zien. dat het met het oude stelsel is ge daan. Het proces Laval Eenige dagen wordt nu reeds in Parijs het proces gevoerd, waarbij „de meest gehate man van Frankrijk", zooals hij wel wordt genoemd, Pierre Laval, in de bank der beklaagden zit. En, wonderlijk genoeg, het toch zoo ernstige debat, waarmede la ven en dood is gemoeid, lijkt dikwijls meer op een kluchtspel Laval, de bewegelijke en hartstochtelijke spreker, interrumpeert voortdurend, slingert beweringen de zaal in, die het publiek stormachtige protesten ontlokken, weigert te zwijgen als do presi dent hem toeroept stil te zijn, en is reads eenige malen met den sterken arm verwij derd, zoodat het proces dikwijls buiten zijn tegenwoordigheid moet worden voortgezet. Een groot verschil met het proces Pétain Toen verliep alles in waardigheid, terwijl de beschuldigde aldoor maar bleof zwijgen. Nu is de aangeklaagde het middelpunt var. een tragi-komedie, waarin hijzelf de hoofd rol vervult en tegelijk do regie in handen Reeds is door de pers aanmerking ge maakt op de slappe houding der leiding, die zich door den gewieksten acteur zou laten overdonderen. Hel einde staat vooraf wel vast. Het zal de doodstraf zijn. Maar Laval is geen lijd zaam slachtoffer 1 President Truman heeft op een pers conferentie verklaard, dat het geheim van do vervaardiging van de atoombom niet zal worden prijsgegeven. Geen enkele bondgenoot had om inlich tingen gevraagd, aldus de president. Volgens officieele schatting ,in do Russi sche bezettingszone bedraagt het aantal gedoode militairen en burgers in Duitsch- land 7 millioen. Laval weigert, voortaan aan zijn proces deel te nemen. Ook zijn verdediger was in de zitting niet aanwezig. Van de opge roepen 30 getuigen a décharge was er ook niemand. Laval heeft gezegd te betreuren, det hij niet in de rechtszaal kan terugkee- ren. omdat hij „eenige belangrijke dingen" zou te zeggen hebben. 45.000 havenarbeiders te New York heb ben geweigerd weer aan het werk te gaan. ondanks het besluit hunner vakvereenigin- gen om de staking op te heffen. Het geschil loopt over loonsverhooging. De Senaat der Veroenigde Staten verlangt in een rapport, dat Fritz Thyssen op do volgende lijst van oorlogsmisdadigers zal worden geplaatst. Hii had zaken voor do Nazi's le doen en was zeker niet nautraal. ICardai, vice-premier van Joegoslavië, heeft verklaard, dat Joegoslavië geen enkel besluit omtrent Triëst kan aanvaarden, dat zou genomen zijn door eon internationaal lichaam, waarin Joegoslavië niet vertegen woordigd zou zijn. Mr. P. J. Oud, Burgemeester van Rotter dam, is aan het hoofd van een Rotterdam- sche delegatie per vliegtuig naar Zwitser land vertrokken voor het voeren van eco nomische besprekingen. Na veertien dagen vergeefschen arbeid hebben Britsche werktuigkundigen een zwa re. verborgen brandkast van het Kruppcon- cern kunnen openen, door een gat te for- ceeren aan de achterzijde. De kast bleek belangrijke documenten to bevatten. Men neemt aan, dal er een volledig overzicht van de vertakkingen der Krupp-belangen in de geheele wereld in te vindon is. België heeft reeds verscheidene maan den geleden bij de geallieerden een aan vraag ingediend tot teruggave van de door Duilschland in beslag genomen schepen. Voorts vraagt België Duitsche schepen op vervanging van de schepen, die door de oorlogshandelingen werden vernield. Binnenkort zal China een lijst van oor logsmisdadigers aan de commissie van de Vereenigde Volkeren voorleggen. Daarop zullen alle Japanners voorkomen, die voor standers waren van de militaire en politie ke uitbuiting van China, en van diegenen, die verantwoordelijk waren voor het heffen van belastingen in de bezette gebieden, en voor de methoden van afpersing. Het Amerikaansche hoofdkwartier in Duitschland maakt bekend, dat met ingang van 15 November het militaire bestuur in de sleden en dorpen der Amerikaansche bezettingszone zal wordon opgeheven. Duitsche ambtenaren zullen met het bestuur belast worden. Alleen de Duitsche staatsregeeringen zul- len dan nog onder direct toezicht van de bezettingsauloriteiten staan. Uit Washington wordt gemeld, dat do Vereenigde Staten do voorloopigo Oosten- rijkscho regeering van Dr. Renner zullon erkennen. De verkiezingen in Noorwegen Nederlaag voor do conservatieven. Ook hier een sterke verschuiving naar links. Hoewel de definitievo uitslagen pas op 27 Oct. bekend zullen zijn, en van een aantal belangrijke districten de uitslag nog niet bekend wa?, kon men gistermiddag reeds zeggen, dat de Noorsche algemeene verkiezingen een sterke verschuiving naar links te zien hebben gegeven. De socialisten. Christelijke volkspartij en de communisten behaalden groote winsten, terwijl de conservatieven en de Agrarische partij zware verliezen leden. De liberalen leden tot nu toe lichte verliezen. BINNENLAND Het eerste transport schilderijen is uit Duilschland per vliegtuig op Schiphol aan gekomen en naar het Rijksmuseum ver voerd. Er is onder o.a. een zelfportret van Rembrandt, zijn laatste, dal jaren lang in bruikleen in het Rijksmuseum heeft gehan gen. Deze schilderijen werden in Berch- tesgaden en Linz gevonden. Het is slechts een klein deel van wat geroofd was. Er zal nog veel volgen. Goed nieuws voor de rookers Het Rijksbureau voor tabak deelt mede. dat a.s. Vrijdag een bon voor 40 sigaretten, of 20 cigarillos of 10 sigaren zal worden aangewezen. Op 20 Oct, een bon voor 20 Engelsche of Amerikaansche sigaretten op 27 Oct. wederom 40 Rhodesia en op 3 Nov. weer 20 Engelsche of Amerikaansche siga- Ir. H. G. A. Leignes Bakhoven sprak voor de radio over den foestand van onze veehouderij. Hij zeide, dat de paardensta- pel er numeriek nog het beste voorstond. 18 pet. van ons rundvee is verloren gegaan. De varkensvoorraad is teruggeloopen tot 40 pet. van de vroegere hoeveelheid. Het aantal fokzeugen gedraagt plm. 60 pet. van dal van 1939. Van ons pluimvee is slechts een achtste overgebleven. Toch was de spreker niet ongerust over de toekomst. Een kern van ons vee is be waard gebleven, en bij verruimende voed selvoorraad zullen wij het vooroorlogscho peil straks weer kunr.en bereiken. Luchtvaartnieuws Vandaag sa} de oüiciee'e opening plaats hebben van de tweede lijn van den kort geleden ingestelden regeeringsvliegdienst. Van dien dag af zal n.l. drie maal daags een vlucht ondernomen worden op de lijn Amsterdam-Leeuwarden-Groningen. Voor het vliegen op deze lijn gelden dezelfde voorwaarden als voor de lijn Amsterdam- Eindhoven-Limburg werden vastgesteld. De Russen beschikken thans over een nieuw model autogiro met twee motoren en twee schroeven. Het toestel wordt gebruikt om passagiers, post en lading af te leveren in streken, waar geen vliegvelden zijn, b.v. in Noord-Rusland en Siberië. Do machine kan een snelheid ontwikkelen van 15 km. per uur en stijgt 6 m. per seconde. De pas sagiers stappen in of uit met behulp van een touwladder, terwijl de autogiro in de lucht blijft hangen. Uil STAD EN LA [MD' Middelburg Door een tweetal jongens, J. de N., oud 11 jaar en J. S„ oud 12 jaar, beiden alhier, werd een electrische schakelklok gestolen. Sen klein gedeelte van de klok werd later door hen terug gebracht, doch de voor naamste onderdeden hadden zij er uit ge haald en in het kanaal gegooid. De knapen hebben een flinke schrobbee- ring gekregon. Voor do Z.V.U. alhier gaf het Sweelinck- kwartet uit Amsterdam een eersterangs kunstavond, wat zeer zeker tot uiting kwam in en warme en enthousiaste applaus van de geheel bezette Schuttershofzaal. Ten gehoore werden gebracht kwartetten van Haydn, Debussy en Mozart, welke kwartetten, ieder met een eigen bekoring, het publiek in verrukking brachten. We mo gen wel speciaal noemen het werk van Debussy, dat met zijn hooge technische eischen, fijn en temperameivol door het kwartet werd weergegeven en waarvan ieder deel op zichzelf de toehoorders steeds •■veer volop lieten genieten. Hot geheel liet een diepen indruk achter en een eerbied voor dezen edelen vorm Als verrassing werd medegedeeld, dat a.s. Zaterdag het Sweelinckkwartet een extra middag geeft ten bate van noodlijdend Walcheren. Een sympathieke geste van hel ensemble en voor ons, toehoorders, een prettig vooruitzichl, dit kwartet voor do tweede maal te kunnen genieten. ZON EN MAAN Donderdag 11 October. Zon cp 6,57, onder 17.56. Maan op 12.16, onder 20.28. GETIJDEN. VLISSINGEN. Woensdag 10 October. Hoog water 4.09 u., 1.89 m tR IR 1.89 m. Laag water 10.30 u 22.54 u., 2.13 m. Goes Met verwijzing naar bovenstaand kunnen wij medodeelen. dat het concert van gister avond in Goes ook een succes is geweest. Het was op 8 October 1905, dat de 21- jarige C. le Conté voor het eerst als solist in het muziekgezelschap „Euphonia" op trad. Tegelijk met J. Capello herdenkt hij nu het feil, dat zij veertig jaren lang vol enthousiasme meespeelden. „En", zoo ver zekerde de heer Le Conté ons, „in al die jaren heb ik geen concours en geen con cert gemist 1" Vijl en dertig jaren lang is hij als trombonist opgetreden. Thans han- •eert kij de eerste tuba. Trots liet de heer ,e Conté ons het gouden horloge zien, c.at hij bij zijn 25-jarig jubileum kreeg. Ook aan „Toonkunst" wijdde de heer Le -onto zijn beste krachten. De hoer Capello heeft zich als clarinettist ,n instructeur zeer verdienstelijk gemaakt, laierdagmiddag zal het tweetal gehuldigd v/orden. Wij hopen hen nog vele jaren als medewerkenden aan „Euphonia" te zien optreden. Het Informatiebureau van hel Nederland sche Roode Kruis, IClokstraat 9 te Goes, be- 1. de volledige lijst van thans in Neder land %-erblijvende Joden. 2. Lijsten van vóór de capitulatie zich in Japansche krijgsgevangenschap bevin dende Nederlanders. 3. Lijsten van bevrijde Nederlandsche krijgsgevangenen in Japan. De iiisten sub 1 en 2 liggen ter inzage op het Informatiebureau, de lijst 3 is opge hangen bij de trap van het stadhuis, in het voormalige Winterhulpkastje. YERSEKE. Alhier werd op initiatief van enkele leden een vergadering van de Ne derlandsche Volksbeweging belegd, waar als sprekers optraden Mr. H. B. Bouwman en A. van Uxem te Goes. Besloten werd een afd. Yerseke van de N.V.B. op te richten. Het voorloopig be stuur bestaat uitMr. M. Vlaming, voorz. C. Pekaar, secr.A. Sandee, penningm. J. Glerum en L. Bom, leden. KRUININGEN. In de afgeloopen week hield Zendeling Ritsema in verschillende samenkomsten lezingen over het zendings werk. Ook werd een gemeente-avond ge houden. Voor deze samenkomsten bestond behoorlijke belangstelling. VEZANDE. Zaterdag 6 October gaf de sociëteit „Willem Tell" tergelegenhoid van de kermis haar jaarlijksch concours, waar aan 76 schutters deelnamen van 22 socië teiten. De uitslag was als volgt <e klep A. Geense, Zorgvliet, EHewouts- dijfc 2e kiep, H. Driedijk, Doel naar Hoo- gc-r. Wolphaarlsdijk3e klep, J. Stoutha- mer. Zorgvliet, Ellewoutsdijk4e klep, J. de Beste, Edele Handboog, Oudelande 5e kiep, J. Rijk, Willem Teil, Ovezande le zij vogel, P. van Wingen, Zorgvliet. Ellewouts dijk 2e zijvogel, bij loting, P. Paree, Wil lem Teil, Ovezande le bovenkal, C. v. d. Dries. Soranus, Heinkenszand 2e bovenkaL C. Remijn, Doel naar Hooger, Wolfaarts- dijk le onderfcal, de Beste, Edele Hand boog, Oudelande2e onderkal, M. van Schak.i Ons Genoegen, Oudeland. OVEZANDE. Zondag 7 October gaf de so ciëteit Zeelandia onder zeer gunstige weers omstandigheden haar jaarlijksch kermiscon- cours op de liggende wip bü Verbeek. Er weren 41 liefhebbers van 15 verschillende sociëteiten. De hoofdvoge! werd er niet af geschoten, deze ging over tot een klepprijs. De uitslag is als volgt le klep, P. Steenbakker, Al doende leert men, Kwadendamme 2e klep, P. Bruinzeel, Willem Teil, Kapelle3e klep, M. Rijk, Zeolandia, Ovezande 4e klep, P. Schreurs, Zeelandia, Ovezandele zij vogel, J. Cor- stanje. Zorgvliet, Ellewoutsdijk 2e zijvogel, Jac. v. d. Dries, Eensgezindheid, 's-Hoeren- hoek le hoofdkal, P. Koens, Soranus, Hein kenszand 2e hoofdkal, C. Westdijk, Zee landia, Ovezandele onderkal, B. Joosso. 's-Heerenhoek 2e onderkaL J. Ciarijs, Al doende leert men, Kwadendamme. De wisselbeker werd door P. Koens. So ranus, Heinkenszand behaald met 7 punten. De medaille van hot 10-jarig bestaan van Zeelandia word met 4 punten behaald door H. A. Rijk. Hel concours had eon vlot verloop. BOF.SSELE. Ds. O. G. Bunjes heeft be dankt voor toezegging van beroop naar de Ned. Herv. Gem. to Zaamslag. COLIJNSPIAAT. Het feestcomité hield Zaterdag 6 Oct. een vergadering. Deze werd matig bezocht. Er is besloten tot oprichting van buurtvereenigingen. waaruit dan het aanstaande feestcomité zal worden geko zen. Een woord van hulde aan den voor zitter G. M. Maris is op zijn plaats voor zijn leiding. KAPELLE. De bevestiging en intrede van Ds. Drost van de Ned. Herv. Kerk alhier, v/as bepaald op Zondag 7 Oct., maar kon om verschillende redenen niet doorgaan. Do datum wordt nader vastgesteld. KAPELLE. De toren in onze gemeente is weer hersteld van de opgoloopon schade bij de bevrijding. Thans ontbreken de klokken

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1