VRIJE STEIIEN De hulp van Siai-öe onbekende bondgenoot le JAARGANG NUMMER 282 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 9 October 1945 Alflcmecue Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 De geschilder) te Londen - Amerika tegen Westeirsch bloc - Batavia onder* Britsche controle - Proclamatie van Soekarno - belletjes in Brussel Dowes, die als speciaal adviseur van Byrnes aanwezig was te Londen, heeit Zon dag in een radiorede over de conicrentie van de vijf ministers het volgende gezegd „Hel standpunt der Vereenigde Staten is bepaald door vijf overwegingen 1. Territoriale beslissingen moeten zo veel mogelijk worden genomen in overeenstem ming met de wenschen der bevolking. Zoo kunnen bijv. goen gebieden met overwe gend ltaliaansche bevolking aan Joego-Sla- vië worden toegewezen. 2. Men moet komen tot een internationale „Bill of Rights". 3. Territoriale problemen moeten worden behandeld met vóór alles het belang der koloniale volkeren of van een internationaal Trusteeship (voogdijschap). Dit verdient de voorkeur boven het koloniaal bestuur van een bepaalde mogendheid. 4. Beperking van en controle op de be wapening der vroegere vijanden. 5. Vredesonderhandelingen zijn slechts mogelijk met staten, die de binnenlandsche vrijheid in practijk hebben weten to bren gen. Dus bijv. niet met Roemenië. Vervolgens gat Dowes een uitvoerig over zicht van do Londensche besprekingen. Met betrekking tot Rusland zei hij. dat dit land aanspraken laat gelden ten opzichte van de ltaliaansche koloniën, hetgeen in strijd is met ons derde principe. Rusland was tot vredesonderhandelingen met Roemenië en Bulgarije bereid. Wij niet. Nadat op 11 September was overeen gekomen. dat Frankrijk en China alle zit tingen zouden bijwonen, ontkende Rusland zijn instemming eenige dagen later, omdat dit in strijd zou zijn met de bepalingen van Berlijn. Tot die opinie kwam Rusland echter pas. toen de besprekingen niet naar zijn zin verliepen. Rusland gelooft terecht, dat dat wij onze grondbeginselen zullen vast houden, maar heelt geprobeerd, hoe ver het kon gaan met zijn pogingen ons daar van af te brengen. Rusland heeft gemerkt, dat wij niet van zins zijn onze historische vriendschap met China en Frankrijk prijs te geven. Dowes verklaarde zich tegenstander van het Westelijk blok wij moeten voorkomen, dat de wereld weer in invloedssferen zal worden verdeeld. Nederlandsch Indië Eindelijk is het zoover. De hoofdstad van Indonesië is door de Britsche en Britsch-In- dische troepen geheel onder controle geno men, zoodal zoowel de Japanners als de Soekarno-aanhangers niet meer voor de or- de-bewaring aansprakelijk zijn. Daardoor is volgens de laatste berichten de toestand in Batavia verbeterd. De geallieerde wachtDOSten vervingen de Japansche schildwachten bij de meeste van de vitale bedrijven. Toch blijven de Japan nors nog verantwoordelijk voor de openbare bedrijven, zooals de telefoon-centrale, do spoorwegen, de electriciteitsvoorziening en de gemeente-diensten, totdat de technische staf der geallieerden is overgekomen. Dat er onderlusschen nog veel ongerech- tigs gebeurt in de Javaansche hoofdstad, blijkt uit allerlei berichten. Het radiostation te Batavia werd overval len door Indonesiërs, die lwee zendinslalla- ties zoo zwaar beschadigden, dat zij n meer gerepareerd kunnen worden, terwijl een aantal andere wegvoerden. Zoowel in Batavia, alsook in Soerabaje, Soerakarta en andere steden kwamen bot singen voor tusschen Japanners, Soekarno- aanhangers. pro-Nederlandscho en anti-Soe- karno-olementen, waarbij ook dooden zijn gevallen. Zoo werden in Batavia 8 perso nen gedood in botsingen tusschen Japan ners en Indonesiërs, na plunderingen die de laatste dagen hadden plaats gevonden. De berichten uit Soerabaja zijn nog steeds De militaire commandant van Batavia heeft Soekarno bij zich ontboden, en gezegd, dat hij niet tevreden was over de houding der nationalisten in Batavia. Hij haalde ver schillende gevallen van wetteloosheid aan. en verklaarde, dat de partijleiders verant woordelijk zullen worden gesteld voor dc door hun volgelingen veroorzaakte onlusten. Soekarno had Mohammed Hatta bij zich en Soebranjo, zijn „minister van Builenlandsche Zaken". Soekamo beloofde, dat hij alles zou doen. om de orde Ie handhaven, maar dal de onlusten veroorzaakt werden door een aantal jongeren, die heel moeilijk in de hand te houden waren. Do correspondent van het A.N.P. te Bata via maakt melding van barricades en met speren gewapende inlanders. Van hel blad „Merdeka", dat door de Soekarno-beweging wordt uilgegeven, is een tweede nummer verschenen. De geallieerde autoriteiten hadden do belofte van de uit gevers verlangd, dat zij het orgaan niet verder zouden verspreiden. Toch kwam hol Het beval een proclamatie van Soekarno ran den volgonden inhoud „Broeders. Wij hopen, dat de geheele bevolking zich kalm en rustig zal gedragen. Laat ons wer ken tegen provocatie. Handhaaft de disci pline en onthoud u van het nemen van maatregelen op eigen gezag. Voorkomt alles wat de orde van onze ge meenschap zou kunnen verstoren of dat moeilijkheden voor de geallieerde militai ren zou kunnen veroorzaken." 3000 man Ned. troepen in Tandjong Priok geland Hel verheugende bericht komt door, dat weder een contingent Nedorlandsche mili tairen aangekomen is in de haven van Ba- Ook van de krijgsgevangenen en ge- interneerde Nederlanders is een groote groep uit Singapore, waar ze in een kamp waren ondergebracht, op weg gegaan Dr. H. van Mook heeft een onderhoud ge had met luitenant-generaal Sir Philip Chris- I, en zich erover beklaagd, dat Soekar- zijn belofte niet was nagekomen, om orde en rust te handhaven. De arbeid van geallieerde mijnenvegers rondom Java wordt ten zeerste verlicht door de aanwijzingen, die een Nedorlandsche Kapitein ter zee. Van Brinkhuizen, te Sin gapore aan de Britsche autoriteiten had verschalt. Voor of tegen den koning In Brussel ontstonden relletjes, toen er in een theater een vergadering werd gehou den. waarin de terugkeer van den koning bepleit werd. Een anti-koningsgezinde me nigte wilde zich hiertegen gendarmes zetten het theater af, hinderden verdere gewelddaden. Moeilijkheden in Oostenrijk In de controlecommissie te Weenen zijn moeilijkheden gerezen. Tusschen Oostenrijk en Tsjecho Slowakije v/as een handelsovereenkomst gesloten over den uitvoer van olie. Rusland heeft nu verklaard, dat deze olie een Russisch belang is en de olievelden bij Sistersdorf in Oostenrijk zijn door Russische troepen bezet. Strenger optreden tegen de Nazi's De president van het Duitsche bestuur Jer Noordelijke Rijnprovincie. Dr. Fuchs, is ontslagen, omdat hii het onbillijk vond. de vroegere nazi-ambtenaren te ontslaan. Fuchs was vroeger een der leiders van de Katho lieke Centrum-partij. De socialistische partij in Duitsland De conferentie te Hannover der Duitsche sociaal-democraten werd wel in de Britsche zone gehouden, doch naast de algev digden uil dit gebied waren toch ook dere Duitsche socialisten aanwezig. Zoo was er Otto Grotewohl, staande leiders uit de Russische zone, ei ge gedelegeerden uit de Amerikaansche ne, en drie Duitsche socialisten uit Londen, die van de Enqelsche regeering toestem ming hadden verkregen om het congres bi te wonen. Kurt Schuhmacher was vooi Verkiezingen in Noorwegei De verkiezingen voor het Noorsche par lement zijn gisteren gehouden. De voorloo- pige uitslag zal spoedig worden bekend gemaakt. Maar omdat de uitslagen uit de meest noordelijke districten niet spoedig in Oslo kunnen bekend worden, zal de defini tieve uitslag eerst over 14 dagen kunnen worden vastgesteld. Politieke waarnemers verwachten winst voor de socialisten, de communisten en de Christelijke volkspartij, terwijl conservctieven en plattelandspartij vermoedelijk zeiels zullen verliezen. De laatste wegens collaboratie met de Duit- schers. Duitsch bezit op de veiling De „Daily Telegraph" meldt, dat de ge heele inventaris van de voormalige Duitsche ambassade in Londen op een zesdaagschi vendutie eind van dit jaar zal worden ver kocht. Een groote collectie modern meubi lair komt onder den hamer. De venduhou- Jer verklaarde, dat de conferenlietaiel in de ambassade zoo groot is, dat er 40 groote fauteuils omheen kunnen worden geschaard. Verder zijn er honderden schitterende bu reaustoelen en tafels. Voorts 40 machtige kluizen, waarin eens Von Ribbontrops ge heime papieren waren. Dan nog huishou delijk linnen van de fijnste kwaliteit en 1000 flesschen met zeldzame likeuren on wij Jammer, dat deze veiling niet in Zeeland wordt gehouden Naar schatting zal de verkooping minstens 100.000 pond opbren- Het Sjintoisme In Washington verluidt, dal deze Ooster- sche religie, die o.a. de vergoddelijking van den Keizer en de vereering der voorouders inhoudt, in zijn kwaliteit van staatsgods dienst in Japan zal worden afgeschaft. Het mag de particuliere godsdienst van Japan sche individuen blijven, maar zal niet meer op de scholen worden onderwezen, en zal niet meer financieel door den staat worden gesteund. Truman wil Europa steunen De president der Vereenigde Staten heeft verzocht, een bedrag van 60 millioen dollar voor de Unrra beschikbaar te stellen, om in den nood van Europa te helpen voorzien. Hij doet dit voorstel in een brief aan den Speaker van het Huis van Algevaardigden Chiaeesche verzoening Vermoedelijk zal op 10 October, den ver jaardag van de Chineesche republiek, 't re sultaat worden gepubliceerd van de bespre kingen tusschen de Kwomintang en de Chi neesche communisten. In hoofdzaak is de vereeniging der twee groepeeringen beklon ken. Alleen moet nog nader worden gere geld, zoo wordt gemeld, op welke wijze de troepenmacht der beide declen van Chi- zullen worden samengevoegd, en moeten de benoemingen van diverse gouverneurs sommige provinciën in der minne wor den geregeld. Nieuws uit Nederland De Tweede Kamer is bijeengeroepen op hedenmiddag 1 uur. Aanstonds zal aan de orde worden gesteld het wetsontwerp, dat maatregelen beval ter aanvulling van het rompparlement, door aanwijzing en benoe- j van een zeker aantal personen, die het honderdtal moeten vol maken. Het bezoek van Generaal Eisenhower aan ons land is een ware triomftocht geworden. Hij kwam per troin uit Utrecht in de resi dentie aan. Hij reisde in de wagons, waar mede vroeger Hitler, Goebbels, Ribbentrop en Himmler hadden gereisd. Eisenhower zei. dat hij per trein had willen reizen, om hulde le betuigen aan hel dappere verzet der spoorwegmannen. Zoowel in de Resi dentie als later in de hoofdstad werd de bevrijder van Europa uitbundig toegejuicht door een ontzaglijke menigte. In het paleis van wijlen de Koningin-Moeder werd de generaal aan Hare Majesteit de Koningin voorgesteld. Op het bordes werd hij door Prol. Schermerhorn verwelkomd. De generaal zei aan journalisten, dat er redenen waren om aan te nemen, dat Hitier nog in leven was. Ook heeft Eisenhower verklaard, dat hij na terugkomst in Duitsch- land alles in het werk zal stellen om de door de Duitschers geroofde Nedorlandsche goederen zoo snel mogelijk naar ons land te doen terugkeeron. Den Bosch is geadopteerd door de stad Cardiff in Wales. Tevens zullen tusschen beide steden sportwedstrijden worden ge houden. Pensioen voor alle arbeiders In de centrale Raad van het Roomsch- Katholieke Werkliedenverbond in het bis dom Breda is een voorstel aangenomen, waarin het hoofdbestuur werd opgedragen, in samenwerking met de diverse instanties stappen te ondernemen, om een algemeene pensioenregeling voor de arbeiders, ook in de particuliere bedrijven, tot stand te bren- Uit de Vereen. Staten Uit de Vereenigde Staten wordt gemeld, dat 50 millioen leg. vleesch voor Holland beschikbaar is. Wanneer de Nederlandsche regeering het kan betalen, zullen nog 20 millioen k.g. vleesch ingevoerd worden. Er zijn meer Amerikaansche schepen hiervoor beschikbaar. Auto's beschikbaar? De stichting „Herstel Limburg 1945" „Er wordt den laatslen lijd herhaaldelijk geschreven over de bestaande transport moeilijkheden in ons land, door gebrek aan behoorlijk vervoermateriaal, speciaal wat betreft het personenvervoer. Het momenteel beschikbaar aantal perso nenwagens is in vergelijking met het aan tal van voor den oorlog inderdaad gering te noemen, terwijl het vooralsnog onmoge lijk schijnt te zijn voldoende nieuwe perso nenauto's te ïmporleeren, opdat aan dezen onlioudbaren toestand een einde wordt ge maakt. Beschouwen wij echter het vervoerappa- raat dat ter schikking staat van de ver schillende Nederlandsche Militaire instan ties, dan zien wij dat daar een groot aan tal personenwagens in dienst is. Onwillekeurig komt dan de vraag naar voren, of niet de mogelijkheid bestaat, dat deze instanties de beschikking krijgen over de zoo populaire geallieerde jeeps. Hier door zouden naar schatting minstens eon 500600 v/agens vrij komen, die voor hel burgerpersonenvervoer in Nederland, en speciaal in de zwaar getroffen gebieden kunnen worden ingezet. Wij zouden het zeer op prijs stellen, wan neer U in uw blad de aandacht van het publiek en de autoriteiten op deze mogelijk heid wilt vestigen, teneinde op eenvoudige wijze tot oen snelle verbetering op dit ge bied te komen." Hoe Malta gered werd Naar hel secretariaat van „Herrijzend Nederland" ons mededeelt, zal er morgen avond. 10 October, van 9 tol 10 uur, een hoorspel worden uitgezonden, getiteld „Hoe Malta gered werd." Dit hoorspel is geschreven door S. de Vries Jr. met behulp en technische voorlichting van D. van den Schilden naar gegevens van een werk van Fletcher Pratt, getiteld „Zeeslagen in den Grooten Oceaan, 19411942". Degenen, die kunnen luisteren, raden aan luistert Hel Het Office of Strategie Services (O.S.S.) heeft interessante bijzonderheden bekend gemaakt over de rol van Siam de naam Thailand is verdwenen tijdens dezen oorlog. Onder hei mom van Japan's satel liet, was dit land in het geheim lid van de Vereenigde Volk eren en heelt als zoodanig zeer belangrijke diensten bewezen. O.S.S. deelt mede, dat de regeering vanSiam in feite in verbinding met do Geallieerden stond en daardoor een der weinige con tactpunten met Japan vormde. Terwijl het land technisch in staat van oorlog verkeer de met de geallieerden, speelden zijn lei ders een gevaarlijk patriottisch spel door b.v. Amerikaansche o/ficieren te verbergen in het hart van het door den vijand bezette gebied. Bangkok, en door mede te werken aan het inrichten van 12 kampen, diep in do jungle, waar guerillatroepcn getraind v/erden voor het moment, waarop het ge allieerd opperbevel zou besluiten tot een algemeenen opstand tegen de Japanners. Het signaal is nooit gekomen, maar des niettemin is de rol van Siam zeer belang rijk. De regent van het land, Luang Pradit. die in naam van den koning regeert, was hoofd van de regeering. maar tegelijkertijd hoofd van het verzet tegen de Japanners. Hij was voortdurend in contact met de re geeringen der Vereen. Staten en Engeland. Amerikaansche en Siameesche specialisten werden opgeleid onder de oogen dor Ja panners. Onderzeeërs, vliegbooten en pa rachutisten werden gebruikt om een onon derbroken stroom van manschappen en ma teriaal aan te voeren. Twee overlevenden van den zwaren kruiser „Houston" werden in een der Thailandsche kampen aange troffen. Verscheidene officieren van 't O.S.S. huis den vele maanden lang in het hartje van Bangkok, waar de Japanners een garnizoen hadden van 7000 man. Uit het venster van hun kamer zagen zij de Japanners door de straten slenteren. Hun radio onder hield het contact met de basis van O.S.S.. v/elke op Ceylon is gevestigd. Vele Ame rikaansche bemanningen van neergeschoten vliegtuigen hebben hun leven te danken aan de Siameezen. 162 Amerikaansche krijgsgevangenen werden alleen reeds uil Bangkok bevrijd. Handhaaf particulier bezit l zegt Stalin Generalissimo Stalin adviseerde de Roe- meensche premier Peter Grozea - Handhaaf het systeem van particuliere onderneming en particulier eigendom, zoo meldt Reuter uit Boekarest. Slalin raadde hem aan geen pressie te oefenen. Laat de collectieve boerderijen slechts aan hen over, die er werkelijk iets voor voelen. Hij wenschte dat Roemenië een machtig, rijk en onaihanklijk land Rechtszaken Behandeld zijn o.m. de volgende zaken De 55-jarige A. D. Davidse. koopman te Middelburg, had in December lj)43, teza- met L. Vader aan J. Kuzee afgeleverd 9 kg. shagtabak. Bovendien had hij samen L. Vader, een 48-jarige reiziger uil Middelburg in December 1943, telkens hoe heelheden spijsolie afgeleverd tot een totaal m 65 liter. De SO-jarige Kuzee, hoef- en kachel smid te Nieuw-- en St. Joosland. nam zoo als reeds gemeld. 9 ki.i. sliag in ontvangst ider bonnen, toewijzingen of verounnin- en bovendien nam hij een hoeveelheid koolzaadolie in ontvangst. Eisch Davidse 1 mnd. gev. straf voorw. et proeftijd van 3 jaar en f 500 b. of 2 mnd. hecht. Uitspr. 1 mnd. gev. straf mot proeftijd van 3 jaar en f 300 b. of 3 mnd. hechtenis. L. VaderEisch gelijk aan Davidse. Uitspraak ook, maar f 200 b. of 2 mnd. hechtenis. J. KuzeeEisch 1 mnd. gev. straf voorw. met proeftijd 3 jaar en f 500 b. of 2 mnd. hecht. Uitspraak 1 mnd. gev. met proeftijd m 3 jaar en I 300 b. ol 3 mnd. hecht. De 44-jarigo G. J. Poeiers, paardenhande laar te Oss, thans gedetineerd in hel huis Bewaring te Middelburg, kocht te za mel den 51-jarigen A. Korsten, paar denhandelaar te Nuland in Zuid-Beveland op 7 Maart 1945 een of meer paarden, zulks Irijd met art. 4 van de Paardenverorde- 1942. Deze verdachten, die reeds voor handel in paarden, gepleegd in Noord- Brabant hun straf uitzitten, hoorden thans tegen zich eischen 5 mnd. gev. straf. Uil- spraak voor elk 4 mnd. gev. straf. D. Joziasse, een 44-jorigs groenten- en fruithandelaar uil Middelburg, liet 18 Janu ari 1945 2875 kg. appels vervoeren. Dit kestte hem f 100 b. of 20 d. hecht., zulks conform den eisch, met teruggave van de opbrengst van de inbeslag genomen appels. M. Pouwelse. 48 jaar, fruithandelaar te Middelburg, vervoerde in strijd met de voorschriften 20 kisten appels en 20 bushles pruimen. Eisch en uitspraak f 20 b. of 10 d. hechtenis. De SS-jarige A. J. Davidse, koopman te Middelburg, liet door J. H. do Looff 20 liter koolzaadolie vervoeren op 29 Juni 1945. De 47-jarige J. H. de Loeff. schippersknecht te Wissenkerke staal terecht voor het vervoe ren van bovenbedoelde olie. Davidse Eisch en uitspraak f 300 b. of 3 mnd. hechtenis. J. de Looff bij verstek f 400 b. of 2 mnd. hechtenis. Eisch f 400 b. of 100 d. hecht. De 23-jarige G. Meeuwse. commission- nair le Nisso, nam in Fobr. 1945 1945 al daar 1150 sigaretten in ontvangst zonder de vereischte bonnen. Eisch f 300 b. oi 3 mnd. hecht. Uitspr. f 200 b. of 2 mnd. hechtenis. Do 26-jarige G. V. P. van Himme, land bouwer Ie Selzaete (BJ, thans gedetineerd in hel Huis van Bewaring te Middelburg, had op 1 Sept. 1945 in Westdorpe 3350 kg. aardappelen vervoerd. De bestemming van deze aardappelen liet zich raden. Eisch 3 mnd. gev. stral met aftrek voorarrest. Uil- spraak 2 mnd. gev. strai met aftrek voor arrest en verb, verkl. van het ingeslag ge- ZON EN MAAN Woensdag 10 October. Zon op 6.55, o der 17.58. Maan op 11.10, onder 19.53. GETIJDEN Vlissingen. Dinsdag 9 October. Hoog w ter 3.40 u., 2.01 m. en 15.45 u., 2.01 i Laag water 10.00 u., 2.04 m. en 22.26 i 2.26 m. UIT STAD EN LAND Goes Als de wijn is in den man De eerste slachtoiiers van het gedistil leerd zijn al weer present. De heeren D. en K. werden in verzekerde bewaring ge steld, daar zij „iets te veel" op hadden gedronken. Op de hoek van de straat De N.S.B.-ers krijgen de smaak te pakken Aanqemoedigd door hef- voorbeeld van den beul van Amers foort namen twee N.S.B.-ers uit Elle- woutsdijk de beenen. In het nachte lijk uur van Zaterdag op Zondag zwommen Callaert uit Goes en Bot- tingh uit Vlissingen over de gracht. Zij trokken de stoute schoenen aan en begaven zich naar ICloetinge, waar zij bij familie in de B. Ballot straat droge kleeren gingen halen. Een paar buren rAken onraad en gaven de politie e*n seintje. Deze kwam evenwel net te laat om het druipnatte stel te arresleeren. Zooals het past in den modernen tijd, namen ze een liltje. Bij Rilland liepen ze in den vaL Twee landarbeiders von den deze kaalhoofdigen maar ver dacht en weldra werd de terugtocht aanvaard naar Ellewoutsdijk, waar de voormalige dienaren van Mussort kunnen nadenken over de korte vrij heid, die ze genoten hebben. 's-H. ARENDSKERKE. Burg. Stand over Sept. 1945. GeborenMaria P., d. v. C. Meijaard en P. A. de PutterMaatje M., d. v. P. Schipper en M. M. SchijfNicolaas J., z. v. J. Beeke en J. PladdetCornelis, z. v. J. Louws en C. Janse Jacomina J. R., d. v. W. A. Bierens en R. J. de Hamer Johanna C„ d. v. P. de Jager en J. Otte Adriaan C., z. v. P. de Jager en J. Otte Jacoba. d. v. M. Blankenburgh en J. J. raanje Apolo- nia A., d. v. P. Verdonk en M. C. Rent meester Lena J., d. v. J. C. v. d. Dorpel en J. HoogerlandM artinus J., z. v. J. M. v. d. Swaluw en A. M. Buteijn Nicolaas A., z. v. C. de Baar en J. Verdonk. GetrouwdN. Poortvliet, 26 j. en A. C. op 't Hof, 25 j.G. Gort, 26 j., te Hoogeveen en A. M. Ci/souw, 23 j.W. v. d. Broeke. 27 j. en D. F. Heijligers, 23 j.J. L. J. de Jonge, 24 j., te Terneuzen en A. M. v. d. Broeke, 22 j. Overleden T. de Buck, 53 j„ te Souburg, echtg. v. D. J. de Visser J. op 'I Hof, 79 j-, ongeh.C. A. Bale, 19 j., z. v. H. Bak- Schipper W. L. Harthoorn, 34 j„ echtg. v. P. WestdorpL. Boone, 3 mnd., z. v. W. Boone en E. Verhage Levenl. aangegeven kind van J. Reijnierse en E. J. Verstraate M. F. Nagelkerke. 8 w., z. v. A. D. Nagel- kerke en M. Tolhoek, STAVENISSE. Deze week is een begin go- maakt met het opruimen van de nog aan- •ezige landmijnen. Duitsche krijgsgevan gen zijn hiervoor aan het werk gezet. THOLEN. DE G.O.I.W. kring Tholen heeft ;n werkcomité aangewezen om plannen uit te werken, die gevormd zijn om ter eere ingezetenen van het eiland Tholen, die hun leven voor de bevrijding van het va derland hebben gegeven, een eenvoudig gedenkteeken op te richten. Tot leden van het werkcomité zijn benoemd de heeren Dr. J. Duinlrer en Van Gerven, beiden te Tholen en Van Twist uit St. Maartensdijk. ST. MAARTENSDIJK. Te Amsterdam slaag- i voor het Doctoraal examen rechtsgeleerd heid aan de Vrije Universiteit de heer Mr. G. C. de Wilde, alhier. SCHERPENISSE. Burg. Stand over Sept. Overleden Abel Potappel, 54 j., echtg. v. W. Vermaas. OVEZANDE. In de vacature van kassier >r Boerenleenbank, ontstaan door het ont slag van den heer C. Rentmeester, is be noemd de heer A. Rijk Pz. OVEZANDE. Burg. Stand over Sept. 1945. Overleden: L. Drijdijlc, 81 j.C. Rijk. 69 j. GeborenJakoba J., d. v. J. M. Robijn i T. Nieuwenhuijze Jacoba K., d. v. M. van 't Westeinde en KI. de BaarMa- chiel H., z. v. A. Raas en J. Boonman Su- 1a M. M-, d. v. C. A. Geus en J. Knuit Adriana E., d. v. P. Knopjes en C. Vroon land Nicolaas. z. v. P. de Winter en S. GetrouwdH. Driedijk, 30 j. en C. de Jonge, 26 j.J. de Jonge, 29 j. en C. D. Simonse, 31 j. ST. ANNALAND. Burg. Stand. Overleden G. H. Goedegobuure, 9 i., z. v. I. J. Goede- gebuure en G. de GraafD. de Haan, 3 mnd-, d. v. M. J. de Haan en S. van den Boogaard J. M. Dijkema, 7 j-, wedr. van W. HeijboerJ. Hoge. 60 j.. wed. van M. d. ReestW. den Haan, 10 w., z. v. D. den Haan en W. E. Dane. Zeeland vóór de bevrijding „Zouwc d'r gew Ónder gcwcr'cn t°' Ier hluuve beat.: gul ""land. Daè'bin vrou'wlien «m; judassen van." Tcpas weet inmiddels, dal Van Overbcckc 52 ha. land heelt, een bclmnrlljk saldo op de Boerenleen bank. geen hypotheek cn politiek niets ten laste kan wórden gelend. Uit dc:c gegevens valt dus met zekerheid af te leiden, dot hij met probeert j:r En daar er bericht is binnengekomen, dut de geheime eender, afgeworpen in den Schakelpoldcr. Onverwijld naar Middelburg moet worden gebracht, treft dc politieman de noodigc mnntregelcn om dcic (nadruk verboden) (wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1