VRIJE STEMMEN Duitsche provocateurs in Batavia? Ie JAARGANG NUMMER 280 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 6 October 1945 Algemecne Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boertne Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Bureau Middelburg t Kortedelft 44. Een correspondent van de „Daily Mail" beschrijlt den verwarden toestand in Ba tavia. In een Chineesch restaurant zat een jong Duitsch oüicior. Deze bracht in het Engelsch een toast uit, waarin hij riep „Leve Duilschland Hij werd luide toegejuicht door een groep Indonesiërs, aan een ander taleltje zaten Engelschen te rijsttaielen, zij deden alsof zij niets hoorden. Deze Duilscher was afkomstig van een Duitsch schip, dat tijdens de Japansche be zetting in Batavia lag en welks bemanning nu vroolijk rondloopt en verwarring sticht. De correspondent merkte verder nog op. Ten eerstede bezetters krijgen geen geld, de Japanners en de Indonesiërs heb ben net zoo veel geld als zij zelf willen drukken. Ten tweedevrouwen en kinderen hui zen nog steeds in de gruwelijke kampen, omdat er elders geen plaats voor hen is. De Japanners huizen in luxe hotels met zwembaden en tennisbanen. Ten derde de correspondent begrijpt niet hoe de Britsche regeering nog kan samen werken met den collaborateur Soekarno. De Japanners plegen nog steeds geweld. De correspondent verwacht een groot drama, als de geallieerden niet spoedig ingrijpen. Christison voert besprekingen met Soekarno Het A.N.P. meldt uit Batavia, dat volgens een Engelsche zegsman de nationalisten over alle bestuursfuncties in Batavia en Bandoeng beschikken. Van de Japanners hebben zij pantserwagens en mitrailleurs ontvangen. Generaal Christison had besprekingen met Soekarno gevoerd. Admiraal Helfrich, de bevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten is in Batavia aangekomen. A.s. Maandag vertrekt een extra troepen transportschip naar Indië. Het betreft vier bataillons, die in Engeland werden opgeleid. Een bataillon wordt nog verwacht, volgens Reuter. Japan Het Japansche kabinet is afgetreden. Dit is het gevolg van den eisch, door Mac Arthur gesteld, dat den minister van Binnen- landsche Zaken zou worden aigezel. Deze had namelijk bekend gemaakt, dat er staats controle zou worden toegepast op alle pu blicaties, en dat communistische publicaties niet zouden worden toegelaten. Daartegen over stelde Mac Arthur, dat Japan daarover niets meer had te zeggen. Aan de Japansche regeering is bevolen, alle politieke gevangenen vrij te laten. Ook hiervoor was de minister van Binnenland- sche Zaken verantwoordelijk, dal ze nog werden vastgehouden. De chef van Mac Arthurs Intelligence- Staff zei hieromtrentwij hebben de Japan ners tijd genoeg gegeven om het zelf te doen. Zij kunnen onze verlangens bezwaar lijk verkeerd begrepen hebben. Engeland en Soekarno Tegenover Noël Manks, correspondent van de „Daily Mail", heeft Soekarno in oen vraaggesprek toegegeven, dat hij met Ja pan gecollaboreerd had. „Hebt ge getracht het leed der duizenden Australische en Ne derlandsche krijgsgevangenen en ge-inter neerden te verzachten, en hebt ge uw be klag gedaan over den moord in koelen bloede op Australische verpleegsters zoo werd bem gevraagd. Soekarno gaf hel volgende verbazingwek kende antwoord„Ik moest met de Japan ners samenwerken voor een vrij Indonesië, en zij zouden het mij kwalijk genomen heb ben als ik mij beklaagd had". Hij zeide „in den geest" bij onze krijgsgevangenen geweest te zijn Een schrale troost Manks zegt verder, dat er zich oen onaan gename toestand op Java ontwikkelt, die een spoedig ingrijpen dor vereenigde naties noodzakelijk maakt, In hoofdartikel van hetzelfde blad wordt gevraagd, wat de Britsche troepen eigenlijk in Indo-China en Nederlandsch In dië doen. Toen zij in Birma en Malakka kwamen, werden zij als bevrijders inge haald. Nu worden onze mannen gebruikt tegen de Annameesche opstandelingen. In Ned. Indië komen we. en het Britsch-Indisch congres protesteert tegen het gebruik van Britsch-Indische troepen op Java, terwijl de Australische vakvereenigingen weigeren, voorraden voor Java te Iaden. Het lijkt wel, zegt de Daily Mail, of de Britten onvermijdelijk in dergelijke zaken betrokken worden Griekenland, Syrië, Pa lestina, Annam, Java. Zij krijgen niets voor hun moeite, behalve de verwenschingen van Het blad vraagt dan nog, waarom de Amerikanen dit alles niet doen. Hun men- schclijke reserves zijn inmmers zooveel grooler dan de onze J Van Genechten voor zijn rechters De uitbetaling van f 100 De persdienst van het ministerie van Fi nanciën maakt bekend, dat, nadat het bank- apparaat deze week de gelegenheid zal hebben gehad nieuw geld voor loonen en salarissen te distribueeren, op Maandag 8 October de uitbetaling begint van f 100 nieuw geld op ieder geldkaart, resp. uit tegoed van vroegeren datum. Om een or delijk verloop daarvan te waarborgen is in de tweede uitvoerbeschikking „deblokkee ring 1945" bepaald, dat de uitbetaling we derom volgens letterindeeling zal geschie- De Indonesische kwestie Minister Logeman sprak gisteravond in het kader van het wekelijksche ministerieels praatje „op de Brug" over de Indonesische kwestie. Wij komen op zijn rede nader terug. Voor de slachtoffers van bombardementen Prinses Juliana heeft Donderdagavond op het paleis Soestdijk den vice-luchtmaarschalk Huddleston ontvangon, die Haar een groote gift aanbood voor de slachtoffers der ge allieerde luchtbombardementen. Omroepzender Lopik Met ingang van 7 October zal ook do tweede groote omroepzender te Lopik in gebruik genomen worden, zij het voorloo- pig op beperkte schaal. Het ligt in de be doeling dezen zender in te schakelen den den geheelen Zondag. Zaterdag van 2 uur 's middags en alle andere werkdagen van 6 uur 's avonds tot aan de sluiting. Gedu rende die perioden kan men dus twee ver schillende programma's van Herrijzend Ne- dorland beluisteren. Alleen de rubriek „Op de Brug", Vrijdagavond om 9 uur, waar in leden van het kabinet het woord voeren, zal over beide zenders te beluisteren zijn. VAN OVERAL Italië vraagt uitlevering van Graziani, de vroegere bevelhebber van Mussolini's „re- publikeinsche" leger, die zich thans in een concentratiekamp in Algiers bevindt. Men wil hem als oorlogsmisdadiger laten terecht Dr. Friedrich Schaeffer is afgetreden als eerste minister van Beioren. Hij bescherm de de nazi's in zijn ministerie. Zijn opvol ger is Dr. Wilhelm Hoegner, sociaal-demo craat. wiens lange strijd tegen het algemeen bekend is. Tribunaal te Goes Tijdens de zitting van het Tribunaal. Vrij dagmorgen, kon maar een zaak behandeld worden, weoens ziekte van Mr. Adriaanse uit Middelburg. Het betrof de kwestie tegen Marinus Verstelle, landbouwer uit Wolphaartsdijk. Hij werd ervan beschul digd voor Mei 1940 sympathiseerend lid van de N.S.B. te zijn geweest. In 1941 sloot hij zich aan bii de N.S.B. „Land- en tuinbouw zijn altijd mijn stok paardje geweest", verklaarde verdachte, „en daarom ben ik lid van de N.S.B. ge worden". Vcorzilter Mr. Vlaming„Heb je je in Mei 1940 niet gerealiseerd, wat de N.S.B. werkelijk was Beschouwde je de Duit- schers als vijanden Verdachte - „Als vijanden Voorzitter„Dan is het onlogisch, dat je later met de Duitschers meewerkte Voorziler„Heb je wel eens ooit gehoord van landverraad Verdachte „Wel eens van lichtkogels. Er werd veel verteld van landverraad." Voorzitter „En was het erg moeilijk aan te nemen, dat N.S.B.ers menschen aanbrach ten Verdachte„Ik beschouwde het als per soonlijk". Verdachte had wel „last gehad met het Nederlandsche volk. dat tegen de N.S.B. Voorzitter„Heb je wel eens gehoord van Jodenvervolging Verdachte„Daar heb ik mo altijd ver van gehouden Voorzitter„Maar het interesseerde je wel. dat boerenland in boerenhand bleef, als het tenminste je eigen hand was". De voorzitter kwam tot de conclusie, dat verdachte zich ver had gehouden van ver gaderingen, maar in stilte toch graag de voordeelen van de N.S.B. wilde plukken. „Dergelijke knapen stellen zich doelbe wust buiten het Nederlandsche volk en kun nen er niet in opgenomen worden Uitspraak over 14 dagen. UIT STAD EN LAND Kruinlooze hoornen De boomen, die langs de onder water staande wegen op het eiland Walcheren, hun sombere levenloosheid naar den he mel strekken, hebben voor een groot deel hun takkenbos verloren. Het verrotte hout van de boomen zal waarschijnlijk de herfst- en winterstormen niet kunnen weerstaan en om te voorkomen, dat op de we gen, die al zeer slecht zijn, de toevoer van levensmid delen naar de dorpen en de aanvoer materialen voor de werken bij de dijksgaten belemmerd zou worden door afgeknapte tak ken, heeft men de kruinen van de boomen gehaald. De Baily brug kwam te laat Bij het dijksgat te Vrouwenpolder zou ge bruik worden gemaakt van een Bailey-brug om de pijpleiding van den zandzuiger over heen te laten loopen. Voor de Bailey-brug arriveerde was de nieuwe dijk al zoo ver gevorderd, dal er van de brug geen ge bruik meer behoefde te worden gemaakt. Het aantal arbeiders, dat momenteel in totaal werkzaam is bij de dichtingswerken aan de dijken bedraagt 3240. Middelburg Uitspraken van de rechtbankzitting van 21 Sept. 1945. F. van Houte, eisch 1 j. gev. straf. Uit spraak 1 j. gev. straf met aftrek tol heden. A. H. C. Schoolmeester, eisch l'/z j. gev. straf. Uitspr. 1 j. gev. met aftrek tot heden. Th. A. Schippers, eisch en uitspraak acht mnd. gev. straf met aftrek tot heden. M. A. Geense, eisch 2Vi j. gov. tsraf. Uitspraak 1 j. gev. ctraf mot aftr. tot heden. P. Koeman, eisch 1 j. gev. straf. Uitspr. 1 j. gev. straf met aftrek lot heden. P. Gilde, 2'/z j. gev. straf, eisch en uit spraak idem met aftrek tot heden. C. P. M. Guilliet-Emmaneel, eisch 6 mnd. gev. straf. Uitspr. vrijspraak. H. R. Reedijk en J. C. Dunnes zijn con form den eisch tot nader onderzoek aange houden. Voetbal PROGRAMMA VOOR DE BEKERWEDSTRIJDEN VOOR A.S. ZONDAG. gcrpceld. Ti -Middclburi E.M.M.—R.C.S. FILMNIEUWS Gisteravond draaide in het heropende Grand-Theater te Goes weer de eerste film na de verbouwing. Het was de Universal- film „De Wilde Engel" met Mariene Die trich en James Goddard. Het doet ons c na de vele documentaire films, die wi laatste maanden aanschouwd hebben, t eens een film van een ander genre te In het voorprogramma zien wij o.a, Prinsesjes in Nederland en de enthousiaste ontvangst van „Monty" in Amsterdam. Door de verbouwing is het aantal plaatsen op het balcon uitgebreid, terwijl elke rij ca. 30 cm. hooger is geplaatst, dus meer amphitheartersgewijze. Men heeft hierdoor een beter zicht op het doek. Ook de veiligheidsmaatregelen voor de bezoekers zijn nog verder uitgebreid. Men heeft een nooduitgang gemaakt voor het balcon. terwijl er nog een bij de cabine, thans geheel van de rest van de zaal is afgesloten. RENESSE. Burg. Stand over Sept. 1945. Getrouwd H. J. de Feijter te Utrecht en F. J. v. Klooster. RENESSE. Duitsche krijgsgevangenen rui men thans mijnen op op het grondgebied van onze gemeente. Van nabijgelegen woningen zijn vele rui ten gesprongen. STAVENISSE. Burg. Stand. Getrouwd P. M. Klippel 29 j. en C. de Vos 21 j.J. A. Q. Tazelaar 43 j. en W. J. van Ast. 37 i, Geboren: Martinus, z. v. H. de Vos en A. de Rijke. Overleden Jacoba Hage, 21 j.Maatje van der Jagt, 75 j„ echtg. v. M. v. Beveren. KATTEND1JKE. Alhier werd op 1 October opgericht een Oranjevereeniging. Als be stuur werden gekozen J. v. d. Vliet, J. Wis- Jz. en N. v. d. Berge. Ingezonden mededeeling Wie werkt, sal eten! Geheel Nederland toont nu wat het waard is. Wij willen er weer bovenop komen. Ook onze medewerkers en wij steken de armen uit de mouwen. Straks leveren wij weer onze prima zeepproduclen. 'o Adelaar-product primal Te Luik zal op 20 en 21 October een na tionaal Waalsch congres worden gehouden ijn vier mogelijkheden voor Wallonië, zegt een daar uit te brengen rapport1. Het behoud van de politieke eenheid van België. 2. Autonomie van Wallonië in hol kader van België. 3. Volledige onafhanke lijkheid van Wallonië. 4. Aansluiting bij Frankrijk. OVERDENKING Een boodschap van den Paus In een radio-toespraak heeft Z. H. zich gewend tot hef nationale congres te Bogota in Columbia. Daarin geeft hij deze fijne uit spraak over de door allen gewenschte vre de „Wilt gij dat de vrede van Christus over de aarde zal heerschen, dan zal dit slechts kunnen geschieden wanneer Zijn leer over de geheele wereld verkondigd wordt, en iedereen Zijn wet aanvaardt. Slechts als men Zijn souvereiniteit erkent, zal men binnen het raam van Zijn wetten de echte vrijheid en de sociale gerechtig heid, die men zoo vurig wenscht,. kunnen genieten". Al zal in Protestanlsche en in Humanisti sche kringen wellicht met andere woorden over deze dingen worden gesproken, een feit is. dat vooral in het heden de wijd ver breide meening is. hoe zonder een geeste lijke inhoud elke sociale en politieke bemoei enis onvluchtbaar zal blijken. Is er oen gees telijke inhoud, die tegen de beginselen van het evangelie ingaat, zooals in de zelfver- heerlijkendc opvattingen van het Duitsche nationaal-socialisme en het Japansche im perialisme aan den dag komt, dan wordt de sociaal-politieke uitwerking tot een ver derf voor de v/erold, wat nu wel zonneklaar gebleken is. Alleen een culturoel-maat- schappelijk streven, dat zich grondt op de eeuwige waarheden van het evangelie, al leen dus een chrislelijk-sociale actie, al of niet onder dies naam, die van nature de menschelijke persoonlijkheid eerbiedigt, dus principieel democratisch is, zal in staat blij ken, de nu in ruïnes uiteenliggende wereld te herbouwen tot een Huis, waarin de nu zoo zwaar getroffen menschheid in orde, broeder lijkheid en gerechtigheid gelukkig zal kun nen leven. Wij verheugen ons. dat Roomsch-Katho- liek en Protestant, Unksche en rechtsche groepen almeer in deze principieele richting >n vaste lijn voor het maatschappe lijke, en ook voor het persoonlijke leven 1 Red. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 7 OCTOBER 1945 WILHERM1NADORP. N. H. Gem., 10 Ds. Odé, 3 Ds. Dankbaar. 's-H. ARENDSKERKE. N. H. Gem., 10 en 3 Ds. C. v. d. Waa. LEWEDORP. N. H. Gem., 6 Ds. v. d. Waa. WOLPHAARTSDIJK. N. H. Gem.. 10 en 2.30 Ds. T. G. A. van Dijk. 's-H. H. KINDEREN. N. H. Gem., 10 en 2 Ds. Zandee. 's-H. Abtskerke. N. H. Gem., 9.30 Ds. Eve- lein, 2 de heer C. J. Louwerse. KATTENDIJKE. N. H. Gem.. 9.30 en 2 Ds. C. E. van Voorthuijsen. KLOETINGE. N. H. Gem.. 10 H. Av.. 6 Jeugd dienst, Ds. Elderenbosch. KRABBENDIJKE. Gerei. Kerk. 9.30 en 2.30 Ds. Kraan van Grijpskerke. BIEZELINGE. Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 2 Ds, Kleisen. WAARDE. N. H. Gem., 9.30 en 2 Ds. J. van Heuven. Oud Geref. Gem., vra., nm. en av. Leesdienst. BIEZELINGE. N. H. Gem., 9.30 Ds. Elzinga, 2 de heer Overgaauw. THOLEN. N. H. Gem., 10 Ds. van Oost, 3 Ds. J. Batelaan. Geref. Kerk, 10 en 3 Ds. H. J. Swierts. Geref. Gem., 3 maal Leesdienst. Vrije Geref. Gem. 3 maal OUD-VOSSEMEER. N. H. Gem., 10 Ds Vroeg- indeweij, nm. Leesdienst. ST. ANNALAND. N. H. Gem., 2 maal Ds. an Griethuijsen. STAVENISSE. N. H. Gem., 2 maal Ds. Dara- ST. MAARTENSDIJK. N. H. Gem.. 2 maal Ds. de Bres. SCHERPEN1SSE. N. H. Gem„ 9.30 Ds. J. Batelaan, nm. Leesdienst. POORTVLIET. N. H. Gom., vm. Leesdienst, m. Ds. Vroegindeweij. ST. PHILIPSLAND. N. H. Gem., 2 maal Ds. Holst. Walcheren werkt aan zijn dijken Onjuiste berichtgeving Woensdagavond kwam over de radio het bericht, dat het dijksgat in Westkapelle gedicht was. Dit verwonderde ons, omdat wij dien morgen van den Dienst Droogma king Walcheren een andere mededeeling hadden gekregen. „Schrijf alsjeblieft niet, dal het gat dicht is. zooals je al overal hoort vertellen", werd ons gezegd. „Het gat is met dicht, het is geblokkeerd". De Nederlandsche radioluis teraars zijn dus weer eens al te voorbarig verblijd met een onjuiste mededeeling over den toestand op het eiland Walcheren. Ja, het is niet de eerste keer, dat een dergelijk bericht over de vordering van de werkzaamheden aan de Walchersche dijken den aether werd ingestuurd voordat de dich ting een leït was. Van den werkelijken stand van zaken konden wij Donderdag, toen wij een trip naar Westkapelle en Vrouwenpolder maak ten. kennis nemen. Hoe ziet het er in Westkapelle uit Wel, loopt met ons mee. U is zoo juist uit de Dukw gestapt Dit amphibische vaar tuig heeft U over een slechten weg, die on der water staat, langs triestige watervlak ten, dorre boomen. vernielde hulzen, onder een huilerigen regenhemel, gebracht in het barakkenkamp, waar de dijkwerkers huizen. Het is hier tamelijk stil. De mannen zijn op het werk. Uit de leege W.M.D.-cantino klinkt muziek. Een Westkappelaar, de pet mot de klep naar achteren op het hoofd, stuurt zijn paard, dat een wagen puin trekt den dijkweg op. Er loopen wat zingende pioniers en de man van de Eerste Hulppost. Even voorbij de plaats waar het rijshout voor de zinkstukken wordt gevlochten, slaat U links al. en terwijl U voortwandelt over de grauwe, zanderige vlakte, waar een half jaar geleden nog een breedc geul was en waar iels meer dan een jaar gele den het dorp Westkapelle nog stond, komt U steeds meer in de drukte. Rechts van U laden militairen de na de oorlogshandelin- gen achter gelaten munitie in een landings vaartuig. Aan den linkerkant liggen de bouwvallen van het dorp. Er boven rijst de vroegere vuurtoren. U passeert een drag-line, die groote scheppen zand van plaats doet verhuizen en een werkspoorlje. waarmee klei vervoord wordt. De dijk. die het land inloopt, is een 'inlaagdijk en dat bcteekent, dat dit niet de definitieve dijk is. Die wordt volgend jaar op ongeveer do zelfde plaats gelegd, waar de oude zee wering vroeger met zijn forsche kracht Wal cheren beschermde. Nu buigt de dijk zich langzaam naar rechts en dan slaat u mid den in „het werk". Er is zoovee) te zien en er heerscht zoo'n levendigheid, dat hot U in hel begin een beetje duizelt. Weldra gaat U de verschillende dingen apart en dan in hun samenhang zien. Het sluitgat in de eene overgebleven geul, dat een 60 meter breed was. ligt vol met allerlei en hot ziet er wat chaotisch uit, maar spoedig zult U bemerken, dat alles een regel heeft. De inlaagdijk bestaat, zooals iedere goede dijk uit klei. zand, gevlochten rijshout, ver zwaard met basaltblokken. De klei. waar op het vlechtwerk met de groote keien aan de buitenzijde en het zand aan de binnen zijde. Het einde van den dijk werd voor de sluiting, die nu inderdaad aan den gang is, maar nog niet volkomen, beschoeid. Aan de andere kant van de geul werd een der gelijke versterking aangebracht. Tusschen deze fortificaties worden in het begin van deze week twee groote en drie kleine cais sons neergelaten. Deze blokkeeren hel dijksgat. Door de openingen tusschen deze betonnen bakken perst zich het schuimende water. Het luide briiischen van de stroo men, die zich wild een weg naar de ruimte wringen, wordt begeleid door het doffe plof- j fen van de zandzakken, die de mannen, traag stappend onder hun last, laten neer vallen in de kieren tusschen land en cais sons en tusschen de caissons onderling. Aan de binnenzijde van den dijk, in de stille watervlakte, ligt een machtige zand zuiger, die door een meters lango perslei ding zand en water achter en voor de ver- sperring in het sluitgat spuit. Buiten dc-n dijk deinen in het bassin, dat besloten wordt door den nieuwen nooddijk, een restje duin en de schamele overblijfselen van den ouden dijk, platte schepen met storlsteen. Een der schepen ligt vlak voor de blokkade. Man nen in groene oliekleeding werken de zwa re sleenen over boord en zij lachen, wan neer zij U, als U vlug over de zandzakken naar den voet van de duinen aan den over kant wilt loopen, met een fel neerpatsenden steen nat kunnen spatten. Nu staat U op het zachtglooiende strandje, waar de zand zakken gevuld worden. Om een goed over- zicht te krijgen van het machtige werk, klimt U het duin op. Zoo uil de verte lijkt het alsof de dijk met al die krioelende nij- vere mannen, een gesloten geheel is. Maar zoo juist hebt U gezien, met hoeveel on stuimigheid het water nog langs en onder de blokkeerende caissons stroomde. Een dijksgat is pas gesloten, als er geen eb- en geen vloedstroom meer naar buiten of bin nen gaat. De dijk bij Westkapelle is nog niet ge sloten. Het zal niet lang meer duren,, want er wordt hard gewerkt, dag en nacht, en waarschijnlijk nog a.s. Zondag ook. De ga ten tusschen de versperringen moeten opge vuld worden en dan moet hel afsluitend ge deelte van den dijk met klei, zand en stort- steen versterkt en verhoogd worden tot een meter of vier, vijf boven N.A.P. De inlaag dijk is nog lang niet overal zoo hoog, maar dat komt straks. Alle krachten worden nu geconcentreerd op het zwakste plekje van den dijk, het sluitstuk, dat hel sterkste deel moet worden. In Vrouwenpolder is de dijk 750 meter lang Ieder van de vier dichtingswerken aan de dijken op het eiland Walcheren heelt zijn eigen karakter. Strekt de inlaagdijk te Westkapelle zich landinwaarts uit, de nieu we dijk te Vrouwenpolder, die de langste zal worden, omdat de vernielingen zich daar over de grootste oppervlakte uitstrek ten. loopt langs de kust en is tevens de definitieve dijk. Er ligt hier aj 750 meier dijk en momenteel komt er iederen dag een 50 meter bij. U zult bemerken, dat het werk onder den rook van het stille, oude stadje Veere veel rustiger is dan het werk in Westkapelle. Er werken dus ook min der menschen. De dijk te Vrouwenpolder ligt in het oppertje, zal een ingenieur van Waterstaat U vertellen, en heeft dus niet zoo te lijden onder den invloed van zee, weer en wind. Als U dezen dijk een eindweegs bent op- geloopen, ziet U aan Uw linkerhand een zandzuiger, bakken met stortsteen, hoort U voor U een drag-line ronken en naast U een werkspoorlje tuffen, precies als in Westkapelle. Maar wat U hier ook ziet is een machtige kraan met een reusachtigen arm. Voor de sluiting van den dijk zal er nog een kraan komen. En hier hebt U weer een bijzondere karaktereigenschap van dit kalme dichtingswerk. Hier wordt veel met groote machines gewerkt. Terwijl U staat uit te kijken over de zee, wordt Uw aandacht plotseling gelrokken door een man, die een paal, waarop een driehoek van latten is getimmerd en waar aan een jute zak als vlag wappert, uit den grond gehaald en neergelegd. Dal is het teeken voor den machinist van den zand zuiger. dat hij kan gaan spuiten. Even la ter ziet U dan ook als een modderfontein het mengsel van water en zand uil den mond van de persleiding komen. Er staat een enorme kracht achter, De drabbige massa verspreidt zich snel en haar kracht werkt ook achteruit, zoodat er schotten even ach ter het einde van de persleiding aan weers zijden in den grond gezet moeten worden om den stroom af te leiden. In Westkapelle zag U, dat onder den leidingmond een stroombreker gebouwd was. Dit is noodig, omdat er anders op de plaats, waar de stroom in het water koml een put ontstaat onder den drang van de perskracht. Om de dichting van het dijksgat in Vrou wenpolder voor te bereiden, wordt tusschen de beide dijkseinden een drempel van zink slukken gelegd. Van verre ziet U in den geul, ook in Vrouwenpolder is er maar een meer. kleine figuurtjes die U stoere dijk werkers weet, bezig een zinksluk na te stor ten. De drempel heeft een breedte van 100 meter, terwijl het gal nog 160 meter breed is. Ook in Vrouwenpolder zal de definitieve dichting niet zoo lang meer op zich laten wachten. Twee dichtingswerken, twee verschillen de karakters. Zij hebben gemeen, dat er hard gewerkt wordt en dat geeft moed voor den komenden winter. Ai

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1