VRIJE STEMMEN Het moordkamp van Belsen Ie JAARGANG NUMMER 279 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 5 October 1945 Algemecae Leiding B. G. Kloostcndel en S. L. Boerzna Hoofdredacteuri J. Kockcbakker Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Wij hebben inderlijd den aanvang van het proces over de moordenaars en moor denaressen van het beruchte kamp te Bel sen meegedeeld in ons blad. Het proces wordt gevoerd te luneburg. Plaatsgebrek noopte ons de dagolijksche uitvoerige ver slagen. die A.N.P.-Aneta uitzendt over den loop van hel geding, niet op te nemen. Zij, die zich daarvoor speciaal inleresseeien, weten wel, dal b.v. des avonds om 10 uur de B.B.C. in het Duitsch een uitvoerig ver slag daarover geeft. Doch er is nog een ander motiei geweest, waarom wij zoo spaarzaam waren met het vermelden van bijzonderheden. Het is namelijk zoo'n gru welijke openbaring geworden van de beest achtigheden waartoe menschen in staat blijken te zijn, dat er bij ons een zekere schroom was, hierover in de krant te schrij ven. Ons blad komt toch dagelijks in tal- looze huiskamers. Moeten wij onze lezende kinderen deze verschrikkelijkheden voor de oogen voeren, dag aan dag, en zoo hun jonge verbeelding vertrouwd maken met vreeselijkheden, die wij niet dachten dat meer mogelijk waren in onze „beschaafde" maatschappij Doch thans moeten wij er, zij het dan in algemeenen zin, iets over zeggen. Wat is toch de reden, dat de B.B.C. in het Duitsch uitvoerige reportages geeft, dag Wij moenen, dezeHet Duitsche volk moet worden opgevoed, mondig gemaakt, na jaren onder nazi-begoocheling te hebben geleefd. Zij hebben het alles niel geweten, klinkt het telkens. Laat dit een uitvlucht zijn. Maar nu moet van onze zijde worden ingehamerd het besef, dat deze wreode wer kelijkheid van kwelling en uitroeiing tegen over alle tegenstanders van het nazi-bewind de natuurlijke consekwentie is van do Blut- und Boden-theorie, van het gevoel der uit verkorenheid van het Germaansche ras, van de goddelijke missie die den Führer is toe vertrouwd geworden. Indien het waar is, dat God Hitier zond, dat Duitschland de wereld moet beheorschon, dat het Germaan sche bloed het beste bloed is, en de Ger maansche grond het centrum der wereld ja, dan moet uitgeroeid worden en ten doode vervolgd al wat deze goddelijke be doeling weerstaat 1 Ziet, zegt iederen avond de B.B.C.-uitzen- ding. ziet wat van dit geloof gekomen is 1 En de doorsnee-Duitsche burger moet gru wen en griezelen, tot een beter inzicht ge- boron wordt. Een tweede punt, waarop wij de i dacht willen vestigen, is het groote aantal vrouwen, dat onder deze moordenaarsben de gevonden wordt. Hoe komt dit toch? Herinnert ge u nog de oude wijsheid van den dichter Schiller, in een schoone Duit sche wereld levende. Hij schildert in Lied von der Glocke" een revolutionnaire beweging, en geeft dan deze treffende zin- „Da werden Weiber zu Hyonen" Dan' worden vrouwen tot hyena'sals eenmaal het hek van den dam is, en alles geoorloofd schijnt. Een waarheid, die hier bevestigd wordt. Harde, kille, wreede, distische mannen zijn deze beschuldigdt Maar die vrouwen zijn zóó perfide en c meen. dat een knap, onaandoenlijk gezicht als van een dor vrouwelijke hoofdpersonen zooals het werd afgebeeld, ons met huive ring vervult. Een dezer vrouwelijke indi duen, zoo wordt verteld, wilde met een vangen Franschman gaan flirten. Toen de ze niet van haar gediend bleek, begoi hem bloedig te ranselen Het proces gaat eindeloos voort. Als door een wonder aan den dood ontsnapte slacht offers getuigen monotoon, de een na den ander, van wal zij hebben gezien en zelf ondervonden. Ten slotte moest iedereen er el bij neervallen, vroeger of later. Raak- i men uitgeput of werd men ziek daar •as de gaskamer als laatste weg naar den verbrandingsoven en wie kan er aan ontsnappen Ondervoeding, marteling, trei tering, langzame uithongering Het werd geraffineerd doorgevoerd, dat tallooze "f tot boesten werdende lijken van gestorvenen dienden anderen tol Toen een Duitsche arts. Dr. Fritz Leo, zelf tien jaar opgesloten geweest in itratiekampen, van dit kannibalisme omstandig verhaalde, werd de alschuw er de rechtszaal zoo hevig, dal de Prosecutor Kolonel Backhouse zelf zeide t us finish this Toen de bevrijders dichterbij kwamen, rijpte in de hersens dezer corrupte bende laatste gruwelijk plan. De gaskamers werden in gereedheid gebracht. De ver brandingsovens zouden gaan rooken. Vóór de aankomst der geallieerde troepen, die oprukten ter bevrijding, zou heel het kamp worden uitgemoord De bevrijders kwamen iets te vroeg. De overlevenden waren gered, voorzoo- ver ze niet tóch aan uitputting stierven. En zij getuigen nu légen hun beulen Er is debat in ons land over het al of niet toepassen van de doodstraf. Zullen deze veertig gedepraveerdê man nen en vrouwen er aan kunnen ontkomen Red. Het gewijzigde persbesluit Dr. C. Beekenkamp heeft op een pers conferentie een nadere toelichting gegeven op het nieuwe persbesluit, en vele vragen van aanwezige journalisten beantwoord. Wij teekenén er het volgende uit aan De definitieve perswet zal het parlement later moeten vaststellen. Hel betreft hier een noodvoorziening, n.l. de perszuivering en hel herstel der oude pers. Het punt van beoordeeling der personen zal zijn „of de journalist zijn taak tijdens de bezeltinq op zoodanige wijze heeft ver vuld. dat mede daardoor nalionaal-socialis- tische beginselen dan wel ideologieën van den vijand ingang hebben kunnen vinden". Ook voor leidende figuren in het dagblad bedrijf kan punt van veroordeeling zijn „als hij in zijn leidende functie aeen be zwaar heeft gehad zijn taak voort te zetten" terwijl hot blad in bovengenoemde richting werkte. De collaborateur-eigenaar kan ook voor een reeks van jaren worden uitgeslo ten. Voor journalisten is Wie voortaan een journalistieke of een andere functie van belang bij een dagblad onderneming wil uitoefenen, moet in het bezit zijn van een certificaat„geen be- Er zal worden voorgeschreven, zei do mi- nisteriecle ambtenaar, dat een blad een be zwaarschrift van iemand die in ziin kolom men is aangevallen moet opnemenhet zoogenaamde „droit de reponse". Verscheidene journalisten handhaafden hun bezwaren tegen de groote bevoegdhe den van den Persraad, die in het besluit wordt ingesteld. Nieuwe Volkenbond in Amerika Bij de voorbereiding van don Bond der Vereenigde Volkeren is besloten om de zetel van den nieuwen Volkenbond in Ame rika te vestigen. Drie landen stemden te gen dit besluit, n.l. Frankrijk, Engeland en Nederland. Dr. Renner, minister-president van Oos tenrijk, eischte tijdens een massabetooging do teruggave van Zuid Titol aan Oosten rijk. De bevolking van dit gebied was Duitsch. De minister-president noemde de grenswijziging van 1919 onrechtvaardig. Engeland—Amerika Nu de oorlog voorbij is, komen de econo mische belangen van beide landen, die wa penbroeders zijn geweest in den wereld- krijg, op den voorgrond. De Amerikaaa- sche minister van Buitenlandsche Zaken, James Byrnes, is in Londen geweest. De indrukken, aldaar opgedaan in de bijeen komst der vijf ministers, overtuigden hem van de noodzakelijkheid eener stemming, ook op dit gebied. De stemming tusschen beide landen moei der voornaamste steunpilaren vormen den wereldvrede. Het abrupte einde van de leen- en pacht- leveranties wordt aan Leo Crowley gewe ten, die sinds is afgetreden. De Foreign Economie Administration waar toe hij behoorde, is ontbonden. Spoedig zullen in Washington de leiden de gedelegeerden bijeenkomen voor econo mische en financieele besprekingen. Van Engelsche zijde Lord Keynes en Lord Ha lifax, van Amerikaansche zijde Clayton Vinson. Onderwerp der onderhandelingen zal zijnhet verminderen van handelsbe lemmeringen ook het verstrekken van een leening aan Engeland van 5 milliard dol lar tegen lage rente, zonder voorwaarden omtrent besteding van dit geld. Naar de „Waarheid" meldt, heeft beul van Amersfoort kans gezien uit kamp te Ede te ontvluchten. Indien dit waar is pleit dit niel voo kampleiding en bewakers. Drie Duitsche staten hebben zelfbestuur gekregen in de Amerikaansche zone. Hessen, Wiirtemberg en Baden. De verkiezingsresultaten voor de kanton nale lichamen in Frankrijk zijn volgens het Fransche ministerie van Binnenlandsche Za ken als volgt2789 zetelsdaarvan com munisten 349, socialisten 879, radicaal-soci alisten 565, republikeinen 198, rechtsche partijen 440, andere partijen 193. Nog niet vastgesteld zijn de resultaten voor 174 ze tels. De uitslag beteekent een groote vooruit gang der linksche partijen in 1939 behaal den de communisten 72 zetels, de socialisten 445 zetels terwijl de meer rechtsche groe peering, de radicaal-socialisten toon 978 zetels bezetten. Rusland zal niet deelnemen aan het In ternationaal Arbeidsbureau. Het acht dit bureau niet bevoegd genoeg om te oordee- len over internationale aangelegenheden. De Amerikaansche regeering staat afwij zend tegenover een verdrag van militairen bijstand met het huidige Argentijnsche be wind, gezien de laatste gebeurtenissen in dit land. Zij stelt dus aan Brazilië voor, om de conferentie daarover in Rïo de Ja neiro nog niet te doen plaatshebben. Darnand, hoofd van de militie van Vichy, is heden ter dood veroordeeld. In Griekenland worden pogingcJn aange wend, de politieke crisis op te lossen. Zoo wel de Engelsche als de Amerikaansche ge zant voeren besprokingen met Grieksche politieke leiders en ook Aartsbisschop Da- maskinos zet de onderhandelingen daar mede voort. De staking in de New Yorksche havens omvat thans 60.000 arbeidersmeer dar 100 schepen kunnen niet uitvaren. De sta king van het liftpersoneel is geëindigd. Weer gedistilleerd Op 6 October zullen hotels, café's, restaurants en slijterijen het publiek weer van gedistilleerde dranken kunnen voorzien. De bevoorrading geschiedt op een basis van 40 pet. van het totale verbruik in 1939. De slijterijen zullen qenummerde klan tenkaarten uitreiken, en afleveringen aanteekenen in een register. kamp bij Melbourne zijn 17 Indonesische soldaten gearresteerd. 61 leden der be manning van het Nederlandsche schip „Me- zijn door do politie van Melbourne gevangen genomen en beboet wegens de- 's. Op een Nederlandsche drukkerij heeft een groep Indonesiërs zich bij de stakers aangesloten. Op het wereldcongres van vakvereeni- gingen te Parijs heeft de secretaris van het Britsch-Indische vakverbond den eisch ge steld. dat de arbeidersklasse der geheele wereld moet aandringen op de verwijdering der Engelschen uil Brilsch-Indië, der Neder landers uit Indonesië, en der Franschen uit Annam. Strijd in den aether De zender Bandoeng heeft zich scherp uitgesproken tegen de Nederlandsch.e geering. De zender is in handen van partij van Soekarno, Medegedeeld werd. dat een andere zender uit de beweging Soekarno zich had teruggetrokken. Welke zender dit is, is nog niet bekend. Minister Logeman October, om 9 uur over den toestand i zal heden. Vrijdag 5 voor de radio spreken Indonesië. Tribunaalzitting te Middelburg ste dementi n 1941 als lid aan- r ten behoeve van Middelburg be- Als eerste verscheen thans Johanna Cor nelia Roorda, zonder beroep te Oostkapellc den President, die ten laste gelegd wordt, dat zij zich in December 1938 als lid had aangesloten bij de N.S.B. en dit tijdens de heele bezetting was gebleven. Beschuldigde ontving geregeld Duitsche of ficieren bij zich aan huis en ging daar mede zeer vriendschappelijk om. Tenslotte had zij haar radiotoestel niet behoeven in te leveren. De voorzitter vraagt of zij haar i wel eens heeft mishandeld, omdat deze anti-Duitsch was en haar houding be- crïtiseerde. Beschuldigde zegt hem wel eens •n klap te hebben gegeven, doch dit was n een andere reden gebeurd. De getuige, Ds. Don, predikant te Oost- kapelle, legt een voor beschuldigde gunsti ge verklaring af. De verdediger, Mr. A. H. Kuipers zegt. dal verdachte in haar woonplaats, afgezien bekend stond. Ook heeft zij nooit haar lidmaatschap van de N.S.B., gun stig bekend stond. Ook heeft zij nooit eraand verraden. Pleiter vraagt de uiter Adriaan Jacobus var :e Middelburg, had zich gesloten bij de N.S.B. e: de Duitsche Weermacht wakingsdiensten verricht. De president vraagt verdachte of het de- n duidelijk is, dat hij, door dienst te doen bij de O.T. een Duitsch militair vrij maakte )or den dienst. Beschuldigde zegt dit inderdaad begre pen te hebben. Hij heeft, „ten deele" uit idealistische motieven gehandeld. verdediger, Mr. A. H. Kuipers, zegt. dat de zwager van verdachte, Zimmerman, verkeerden invloed op beschuldigde heeft uitgeoefend. Verdachte heeft geweigerd met „De Zeeuwsche Stroom" te colporteeren. Pleiter vraagt clementie, Willemina Maria Koster, zonder beroep Arnemuiden, had zich in Juni 1941 als 1 van den Nationalen Jeugdstorm aange sloten en was daarbij als voorlrekster werk- s geweest. Vervolgens was zij ten be- e van de Duitsche Weermacht, in het Roode Kruis Ziekenhuis van die Weermacht in de verpleging werkzaam geweest. Vor der ging zij zeer vriendschappelijk om met Duitsche militairen, waarmee zij feestjes had, en met N.S.B. De verdediger, Mr. A. H. Kuipers, schetst hel milieu waaruit verdachte stamt. De der was N.S.B.er, terwijl de moeder er op tegen was. De man wist evenwel zijn wil door te zetten, en trok zijn dochter en De vader is thans in de intemeering ge storven. De zoon is bij een bombardement omgekomen. Boschuldiade is thans nog over met haar moeder, die cltijd cnii-N.S.B. wos. Pleiter zegt niet te gelooven. dat ten opzichte van beschuldigde nog verdere maatregelen van noode zijn. Christiaan Johan Marinus Petiet, stuur- men te Vlissingen, was op het eind van 1S40 lid van de N.S.B. geworden. Vleeschrantsoen wordt verhoogd Persconferentie van Minister Mansholt Na de conferentie te Londen Door diverse deelnemers wordt het uit eengaan der 5 ministers nog nader toege licht. Zoo heeft Moskou per radio als de Russische meening gegeven, dat geen sta- -n vredesverdragen kunnen onderteekenen met landen, waarmee ze niet in oorlog zijn geweest. Frankrijk en China hebben dan niets te maken met Hongarije, Roemenië en Bulgarije, terwijl Frankrijk wél hel vredes verdrag met Italië mag onderteekenen. In Amerika is men teleurgesteld. In En geland oordeelen de meeste bladen, dat Rusland door zijn houding wel de oorzaak is van de moeilijkheden. In Frankrijk be schouwt men den toestand niet al te pes- imistisch. Volgens de „Daily Mail" worden in Was hington plannen besproken voor een vol ledige militaire samenwerking tusschen Amerika en hot Brilsche gomeenebest, met generale staf voor alle strijdkrachten. Indische contacten Op een persconferentie heeft een zegs- mans van de Perhimpoenan Indonesia de gedragslijn verklaard, die deze organisatie zal volgon tegenover de gebeurtenissen in Indië. Het optreden van Soekarno wordt afgekeurd, doch de Nederlandsche regee ring wordl aangeraden, met de Nationalis ten samen te werken. De aanvoer van troepen en wapens zou moeten werden stopgezet, en de bezetting van Indonesië moet aangevuld met de door de Japanners gewapende Indonesiërs. De Indonesische Nationalistische regce- ring zond twee radio-telegrammen, waarin 2oowel de Voor-Indische leider Nehroe als het Centraal Bureau van de Australische Vakvereenigingen dank gezegd wordl voor den steun, aan de Indonesische onafhanke lijkheidsbeweging gegeven. In Australië breidt de sympathie-staking zich nog steeds uit. In een Nederlandsch Op een persconferentie heeft Minister Mansholt verklaard, dat het brood nog niet distributievrij gebracht kan worden, maar regeeringssteun voorkomt een verdere prijs stijging. Door den aanvoer van een aanzienlijke hoeveelheid Argenlijnsch vleesch zal het vleeschrantsoen na aankomst dezer partij waarschijnlijk op 4 ons per week gebracht kunnen worden. De ongunstige veevoederposilie belem mert hel snelle op peil brengen van de in- landsche veestapel. Weruineus Buning uitgesloten De sectie voorlichting van het M.G. deelt ïee, dat de eereraad voor de letterkunde J. F, Werumeus Buning voor het vrijwillig verleenen aan de cultuurkamer voor jaar uitgesloten heeft van iedere pu blicatie of optreden in het openbaar op kunstgebied voor twee jaar. Verder werd uitgesloten Roel Hou wink voor 'ijl jaar wegens zijn medewerking aan den radio-omroep. Leiden eet hutspot ontzet van Leiden werd na 5 jaar feestelijk gevierd. Hot klapstuk ont brak. De hutspot was aanwezig. 5000 per- het Waaggebouw de feest- gave, bestaande uit haring en wittebrood. aan Seyss Inquarl. Deze heeft In dertijd de Rekenkamer aangewezen om controle uit te oefenen op de handelingen van W.H.N. In hel geheim heeft de reken kamer gegevens verzameld, daarbij ge steund door de Koninklijke Balaafsche. On middellijk na de bevrijding werden alle re keningen van de Nazitrawanten geblok keerd en thans omval hel beheer een be drag van f 12 millioen. Het proces Van Genechten De beschuldigingen tegen Mr. R. van Ge nechten, vroeger procureur-generaal, betrof fen partijdig optreden in zijn functie, het houden van antisemietischo en nationaal- ialistische redevoeringen en samenwer king met den vijand. De Procureur-fiscaal noemde hem een der gevaarlijkste figuren uit de N.S.B.. en eischte de doodstraf. Na den verdediger sprak ook de verdachte zelf. Hij zeide zijn lot. hetzij gevangenis of den kogel, oeheel in handen van hof te leggen. De Sovjet-troepen in Mantsjoerije hebben en begin gemaakt met do ontruiming lit land. ingst. Nederland leent 50 mill, dollar Naar verluidt zal de Amerikaansche Im- pOrt-Export Bank binnenkort aan Nederland een leening van 50 millioen dollar verstrek ken. Voorts heeft de Nederlandsche regeering zich accoord verklaard met een garantie voor een leening van 65 millioen dollar te sluiten door de Bank voor Ned. Indië, even eens bij de Import-Export Bank. Ten aan zien van de leening van 50 millioen dollai wordt erop gewezen, dat deze alleen do .uitgaven voor handelsartikelen zou dekken, die Nederland anders door middel leen- en pachtovereenkomst verwacht had te krijgen. Financieel Dagblad. Uit Zuid-Afrika is dezer dagen de eerste zending levensmiddelen te verwachten. Zij bestaat uit 16.447 kisten en balen met cacao, erwten, rozijnen, vruchten, pinda kaas en kleeron, ter waarde van f 1.4 millioen. Uit den roof van Winterhulp Nederland en den Nederlandschen Volksdienst op het Nederlandsche volk gopleegd is een kapi taal van rond f 12 millioen gered. Daaruit hoopt men alle vereenigingen. die door den bezetter zijn geplunderd, volledig scha deloos te kunnon stellen. Dit is aan niemand anders te danken Aan verdachte is, toen hij eenmaal lid as, gevraagd als Gestapo-agent op te treden. Dit is loon door beschuldigde van de hand gewezen en óanleiding geweest n als lid te bedanken. Verdachte zegt inderlijd door toedoen van zijn verlooide lid geworden te zijn. Later deze verloving evenwel verbroken. Dit is aanleiding om deze zaak lot 10 October te schorsen. Hendrikus Johannes van Doorn, meubel maker te Middelburg, had zich in 1940 als lid bij de N.S.B. aangesloten. Verdachte verklaart, dat hij hoopte door 1 van de N.S.B. te worden, verbetering zijn maatschappelijke positie te kunnen brengen. Hij dacht, dat de N.S.B. de con currentie in den handel den kop zou kun- in indrukken. De verdediger, Mr. F. Adriaanse, zegt, dat deze man naar Duitschland is gegaan met eigen oogen het nationaal-socialis- te aanschouwen. Deze reis is voor hem aanleiding geweest onmiddellijk naar Ne derland lerug te keeren en als lid voor de N.S.B. te bedanken. Pleiter meent, dat beschuldigde een be hoorlijk Nederlander is en vraagt het Tri bunaal van verdere maatregelen ten op zichte van verdachte af te zien. Cornelis Willem Bommeljé, tuinder te Oostkapelle, leverde groenten en fruit aan leden van de Duitsche Weermacht. In 1943 1944 gal hij een tuinbouwcursus, die uit- van den Landstand en heelt hij ge tracht van deze instelling subsidie te ver krijgen. Tenslotte heelt hij van een Duitsch air een radiotoestel ten geschenke aan genomen. Tijdens het verhoor blijkt verdachts ook i van den Nederlandschen Volksdienst te jn geweest. De tenlaste legging wordt tijdens de zit- ig met dit feit aangevuld. Do verdediger, Mr. P. Adriaanse, betoogt, dal verschillende punten van de ten laste legging niet als bewezen kunnen worden beschouwd. Verdachte is reeds 9 maanden go-interneerd. Pleiter vraagt met deze straf te willen volstaan. Pieternella Janna de Pree, zonder beroep te Rilland Bath, was sinds 1943 sympathi- seerend lid van de N.S.B. verrichtte werk zaamheden voor en leverde fruit aan de Duitsche militairen. Tenslotte ging zij vriend schappelijk om met N.S.B.ers om en ontving deze in haar huis. Verdachte ontkent, dat haar man een ge vaarlijke N.S.B.er zou zijn geweest. Zij zegt. dat zii ook fruit aan de burgers verkocht. Beschuldigde heelt geen verdediger. Uitspraak in al deze gevallen op 17 Oc tober a.s. in het Tribunaalgebouw te Goes. Uitspraken van het Tribunaal te Middelburg In de op 19 September j.I. behandelde zaken, heelt het Tribunaal te Middelburg thans uitspraak gedaan. J. v. Bijleveldt werd veroordeeld tot vier jaar intemeering met verbeurdverklaring van zijn vermogen en ontzetting uit het ac tief en passief kiesrecht. F. van Wijk zag zich 4 jaar inlerneering opgelegd met verbeurdverklaring van zijn vermogen en ontzetting uit het actiel en passief kiesrecht. J. J. Schippers werd veroordeeld tot een internering van 5 jaar met verbeurdverkla ring van de helft van zijn vermogen, ont zegging van het beklecden van openbare ambten en ontzetting uit het actief en pas sief kiesrecht. J. J. Mondeel kreeg 6 jaar intemeering opgelegd met verbeurdverklaring van zijn vermogen en ontzelling uit het actief en passief kiesrecht. J. Joosse werd veroordeeld tot 3 jaar in temeering met behoud van het vermogen terwijl hem wél het acief en passief kies recht verder wordt ontzegd. J. van den Boogaard werd veroordeeld tot 11 j jaar intemeering en ontzetting uit het actiel en passief kiesrecht. Rusland—Engeland Onlangs had de redactie van de „Daily Herald" aan de Iszwestia" voorgesteld in beide bladen onderling van gedachten te wisselen. De hoofdredacteur van de „Isz- v.'estia" zou oen hoofdartikel op een be langrijke plaats in de „Daily Herald" schrij ven van 1500 woorden, terwijl do hoofd redacteur van do „Daily Herald" dit in de „Iszwestia" op dezelfde wijze zou doen. De correspondent van de „Daily Herald^ sein de nu uit Moskou, dal de „Iszwestia" hier op is ingegaan. Zeeland vóór de bevrijding schikt hij dus over kwalitcitci

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1