VKIJE STEMMEN Doodstraf geëischt tegen Van GenecMen Ie JAARGANG NUMMhR 278 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 4 October 1945 Algetri eene Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur t J. Kockcbakker Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 DE PARTIJ VAN SOEKARNO Hoe groot is ze En welken invloed he6ft ze op de leidende nationalistische kringen Wij kunnen dit nog niet afmeten, maar ge ven de berichten, zooals we ze ontvangen, met soms een korte toelichting. Edeleer Van der Plas, die in Indië ver blijft, weet er wel meer van dan degenen, die niet in Indië vertoeven. Zijn mededee- ling, dat hij vergaderde mei nationalistische leiders, en dat hij ook Soekarno had uit- genoodigd, en als die niet kwam, zoo mo gelijk hem met de sterke arm naar do con- lerenlie to brengen, wijst wel in do richting, dat Van der Plas de beweging belangrijk acht. Daarom lrelt het ons, dat onze regoering hier Van der Plas terstond heelt gedesa voueerd. Minister Logeman treedt scherp tegen hem op. zal hem direct telegraleeren. deze onderhandelingen te staken. Voortaan mag hij niet dergelijke besluiten nemen zonder machtiging van de Ned. regeering. Luitenant-Gouverneur-Generaal Dr. Van Mook is nu in Batavia aangekomen. Wat zal diens standpunt zijn Hij zal oen be spreking houden met Generaal Christison. Christison. Deze had eenige dagen geleden ver klaard, dat, voorzoovor Indië niet door do Britsche troepen werd bezet dit betrof alleen vier groote steden, waarvan twee op Java Soekarno's gezag op Java zou gelden. Van deze opvatting is Cnristison blijkbaar terug gekomen. Nu zegt hij uit drukkelijk, dat hij natuurlijk slechts do Ned. Indische regeering als wettig bestuur er kent, en dat er tusschen zijn sial en tie autoriteiten van die regeering volkomen sa menwerking heerscht. Ondertusschen geeft de partij van Soe karno een eigen blad uit. Daarin schrijft Soekarno, dat hij weigert te onderhandelen met de Nederlanders, en hij dreigt, geweld te gebruiken, ais zij de souvoreiniteit en onafhankelijkheid van In donesië aanlaston. De politie te Batavia is bereid, de ordo en rust te bandhaven, maar alleen, zoolang Soekarno's positie wordt er- Ons eenig doel is, zegt het blad. de vol ledige onafhankelijkheid van Indonesië, er kend door heel de wereld. Een compromis in deze zou daarvoor ge vaarlijk zijn. Wij zijn overtuigd, dat een dergelijke politiek de tegenwoordigheid van Nederlanders uitsluit. Als zij onze souverci- niteit willen aanranden, zullen wij den strijd tegen hen anbinden. Wij zullen ons door het zoet gefluit van an der Plas niet laten verlokken. De Nica- menschen zijn in ons oog onderdrukkers, die de internationale veiligheid bedreigen. Wij wenschen niet met dergelijke lieden te on derhandelen. Edeleer Van der Plas heeft een radio rede gehouden, waarin hij zeidc „Wij zijn gekomen om een nieuw Indië Ie helpen opbouwen, gebaseerd op rechtvaardigheid en niet op geweld, zooals in de Japansche periode. Aan eiken vorm van geweld zal een einde gemaakt worden. Hel zou kun nen zijn, dat Soekarno later als oorlogs misdadiger berecht zou moeten worden. Dit zal door de betrokken commissie moe ten worden uitgemaakt". Intusschen zijn de geallieerde bezettings troepen. bestaande uit Amerikaansche, Brit sche. Britsch-Indische en Nederlandsche troepen, bezig, de sleutelposities op Java over te nemen, zonder dat zich incidenten voordoen. Schout-bij-Nacht Patterson meldde, dat Nederlandscho troepen het vliegveld bii Batavia hebben overgenomen, en dat do Nica do bestuursfuncties gaat vervullen in alle gebieden, die successievelijk door de geallieerdon bezet worden. Tenslotte nog dit Minister Logeman deelt mede. dat de Nederlandsche regoering b ereid is, met Indonesische nationalisten te onderhandelen, mits hun werkwijze geen voor.''zetting is van de Japansche politiek onder bet mom van nationalisme, zooals het ge VQ1 's mot Soekarno en zijn volge- VAN OVERAL De strijd in Indo-China is gestaakt. De Ame: ikaansche troepen, ongeveer 47 duizend ma n, zullen Noorwegen zeer bin nenkort ver. aten. De eerste conlingente.i zullen op 13 October naar Amerika terug keeren. Noor Wegen zal een schadevergoo ding van 21 milliard kronen van Duilsch- land eischen. De „Tarakan" gaat dezer dagen naar Indië. Aan boo.'d gaan 32 leden van het corps van vrou\ velijko vrijwilligers en 68 mannelijke leden van de Nica. De procureur-iiscaal Mr. Zaayer eischte gistermorgen togen den vroegeren procureur Generaal en fungeer^nd directeur-generaal van politie R. van Genechten, die voor hot Bijzonder Gerechtshof te Den Haag terecht stond, de doodstraf. De 100 gulden die ieder krijgt Bepaald was, dat men. als men op zijn geldkaart minder dan t 100 heelt, do rest zal kunnen ontvangen uit het verdere te goed dat bij het inleveringskanloor aanwe zig is. Thans wordt deze bepaling aange vuld. Ook als men geen verder tegoed heeft bij het inleveringskantoor, doch wel bij een andere instelling, kan men bij dozo laatste tusschen 8 en 13 October een be drag in contanten ontvangen, waardoor in totaal de i 100 wordt bereikt. Eerst daarna ga men met zijn geldkaart bij het inleve ringskantoor het daarop vermelde bedrag Nederlandsche zeeman gedood bij treinongeluk in Engelar.d Op do lijn Londen-PerJK is het ernstigste treinongeluk gebeurd, dat sinds tien jaar in Engeland is voorgekomen. De overvolle sneltrein ontspoorde in de buurt van Bour- beneden en sleepte een aantal wagons mee. De rest van den trein bleet in groote wan orde over de rails verspreid liggen. Tot nu toe zijn 32 dood en en 100 gewonden ge leld. De Nederlandsche scheepsarts, Dr. Schag- vanger werd dood onder de wrakken van daan gehaald. Zijn vrouw, een Wren-officier, werd ernstig aan de beenen verwond. De motorrijtuigenbelasting en de geldsaneering Naar de K.N.A.C. meldt, neemt het Mini sterie van Financiën maatregelen, opdat de houders van motorrijtuigen, die in ver band met de aeldzuivering momenteel niet in staat zijn, de motorrijtuigenbelasting wegenbelasting over een per 1 October beginnende periode te voldoen, bij een con trole op den v/eg daarvan geen nadeelige gevolgen ondervinden. Dit geldt niet al leen voor de bezitters van een wegenbelas- lingkaart, waarvan de neldigheidsduur op 30 Sept. 1.1. is verstroken, maar ook voor degenen, van wie aannemelijk is, dat zij voor de eerste maal op 1 October een be- lastingkaart zouden hebben aangevraagd. Tenslotte zal op overeenkomstige wijze wor den gehandeld ten aanzien van zestig-dagen kaarten, welke sedert kort geheel zijn inge vuld, c.q. de geldigheidsduur sedert eeni- gen tijd is verstreken. Raad van ministers in Londen De bijeenkomst in de Britsche hoofdstad van de minister van Buitenlandsche Zakon der Big Five is geëindigd, zonder tot een laatste communiqué te zijn gekomen, waar in de resultaten konden worden vermeld. Meegedeeld wordt, dat er principiëele te genstellingen waren in politieke opvattin gen tusschen Rusland en de Westersche ge allieerden inzake de kwesties van Oost- Europa. Ook was een geschilpunt, dat Rus land het aantal mogendheden, dat zou deel nemen aan de besprekingen over de vre desverdragen wenschle te beperken, voor- zoover het Duitschland en zijn satellieten betrof. China en Frankrijk zouden niet over alles behoeven mee to praten, zei Molotof. Ondergeschikte ambtenaren van de ministe ries zullen besprekingen voortzetten, tot aan een nieuwe samenkomst. European Central Inland Transport Organisation Twaalf mogendheden hebben op 27 Sep tember 1945 te Londen een overeenkomst gesloten betreffende de stichting van bo vengenoemde organisatie. Onder de deel nemers bevinden zich do Big Four, en ook Nederland. Vermoedelijk zullen andere Europeesche landen worden uitgenoodigd, eveneens deel te nemen. De organisatie zal zich bezig houden met het geven van adviezen en voorlichting op het gebied van het internationaal verkeer, en wil behulp zaam zijn bij den wederopbouw van hot transportwezen op hel continent van Euro pa. Het plan omvat het rail-, weg- en bin- nenscheepvaart-verkeer. De organisatie heotl tevens tol taak, het bevorderen van het terugkomen der gesto len transportmiddelen. De Nederlander, Prof. Ir. Hondelink is tot directeur-generaal benoemd. Het regionale bureau is geves tigd te Den Haag. en staat onder leiding van don Amerikaan Mr. Pins. Alle corres pondentie dient in Iwoovoud gericht te wor den tot het ministerie van Verkeer en Ener gie, afd. Vervoerwezen. Kanaalweg 3, Sche- veningen, alwaar men voor verdere behan deling zal zorg dragen. In Duitschland Generaal Patton is ontheven van zijn commando in Beieren dit is het gevolg van zijn optreden tegenover Nazi-ambtena ren, die hij bleef handhaven op hun post, in afwijking van de richtlijnon. door gene raal Eisenhower gegeven. Hij wordt com mandant van hot 15c Amerikaansche logor, dal grootendeels ontbonden is. niet lungeert als bezettingsmacht, doch historischo gege vens verzamelt. Montgomery wees in Londen op hel ge vaar van epidemieën in Duitschland, dezen winter, die de gezondheid van heel Europa bedreigen. Hot Duitsche volk, zei hij, is apathisch ten opzichlo van de politiek. Elk logisch denken ontbreekt bij de jongeren, die nog slechts met leuzen kunnen scher men. Van verkiezingen zal dan ook pas in het voorjaar van 1946 sprake kunnen UIT STAD EN LAND Noïledijk weer dicht Gat te Westkapelle geblokkeerd De schade, die weer en wind eenige we ken geleden aan don Noïledijk te Vlissin- gen veroorzaakten, is weer voor een groot aeel hersteld. Dinsdagmorgen keek de dijk weer boven het water uit, terwijl hij dos avonds een hoogte van 3 -f- bereikt had. Men is nu bezig don dijk nog te verhoo- gen tot 4 -f- en te verbroeden. A.ls hel weer zoo blijft als het Dinsdag en Woens dag was, heelt men groote hoop dit maal werkelijk vijand zee bij den Noïledijk te hebben overwonnen. Ook Ie Westkapelle maken de dichtings- werken groote vorderingen. In het eenige gat, dat daar nog was, zijn twee groote en drie kleine betonnen cais sons neergelaten, die hel gat blokkeercn. Het dijksgat in Westkapelle is nog niet heelemaal dicht. Tusschen de caissons stroomt nog het water. Men is thans bezig met de definitieve dichting en spuit uil alle macht zand. Goes Dinsdagavond namen de adjudants Wes- terholt in een bijeenkomst van het „Leger des Heils" in de Prins van Oranje afscheid van de gemeente. Vier jaren hebben do adjudants het Leger des Heils ir Goes ge- loid. Binnen kort vertrekken zij naar Dor- Namens de atdeeling sprak de heer Van Veen, terwijl weihouder Van Melle het gemeentebestuur en de geëvacuoerden in warme bewoordingen de verlrekkenden dank zeide voor hetgeen zij deze jaren hebben tol stand gebracht. Majoor Kooistra leidde dezen dienst, die werd .opgeluisterd door het Zangkoor en het Jeugdzangkoor. A.s. Vrijdag zullen de ka piteins Lissenberg uit Breda hun intrede ZON EN MAAN Vrijdag 5 October. Zon op 6.47, onder 18.09. Maan op 5.33, onder 18.26. DE GETIJDEN Vlissingen. Vrijdag 5 October. Hoog wa ter 1.36 u„ 2.0 i m. en 13.39 u„ 1.92 m. Laag water 7.58 u„ 1.89 m. en 20.22 u„ 2.23 m. Westkapelle 2030 minuten vroe ger. Veere 20 tot 50 minuten later. De Nederlandscho Spoorwegen hebben ook in Zeeland veel gepresteerd in de af- geloopen maandon. Dit is voor oen niet gering deel te danken aan het Districtsbu reau voor Sociale Bijstand, gevestigd in Goes, Dit bureau heeft tot taak te helpen, daar, waar het werkelijk noodig is. Zoo nam „Sociale Bijstand" het werk over van do olficieele distributieinstanties, waar het de verdeeling van rijwielbanden en schoe nen betreft. Het spreekt vanzelf, dat stren ge controle op con rechtvaardige distributie wordt uitgeoelcnd. Vernielde huizen in Wal cheren werden door het N.S. personeel her steld, terwijl voor de evacué's van do spoor wegen eveneens een onderdak werd ge- Het benoodigde geld wordt door toonool- uitvoeringen van het personeel zeli verkre- Zij traden op in Goes. Middelburg en Ber gen op Zoom, zonder dal de deelnemers er een cent voor wilden hebben. Tegelijk werd nog in de afgeloouen maan den voor de noodlijdende broeders boven de rivieren gezorgd. De auto van J. v. d. V„ die Maandag was gestolen, is gevonden tusschen Kruiningen en Krabbendijke met een lekke band. De heeren autodieven hadden blijkbaar panne. Burg. Stand. OndertrouwdP. Hootsmans, 25 j. en J. J. Zwartepoorte. 19 j. Overleden Marinus F. Nagelkerko, 8 w„ te 's-Heer Arendskerke Margrietha W. Spruijt. 1 j„ te Kruiningen Johannis G. v. Bomden, 76 j„ te Rilland-Bath Janna Se- rier. 68 j., echtg. v. W. v. d. Weele. GeborenLena J„ d. v. C. Openeer en A. J. Bosselaar Jacob, z. v. J. M. de Bruine en G. S. van Proosdij Jaap P., z. v. P. de Munck en P. E. Schrier. 's-H. ARENDSKERKE. Ter gelegenheid van hot 25-jarig ambtsjubileum van den heer M. A. Nvsse, als posthouder der P.T.T., werd Dinsdagavond j.l. door het muziekge zelschap Excelsior een serenade gebracht en een bloemstuk aangeboden. BORSSELE. Ds. Fransen, predikant der Gerot. Kerk nam wegens vertrok naar Indië afscheid van zijn gemeente. Alscheidspredi- king was Fiüpponzen 2 1418. De predi kant word toegesproken namen den kerke- raad en de qemeento door Ds. Mey. Ds. Mooij sprak namens de Classis. Ook voer den nog het woord Ds. Bcukema en de wnd. burgemeester De Regt. Na den dienst kon ieder nog persoonlijk afscheid nemen van Mevr. en Ds. Fransen. AXEL. Zocals bekend, werd Axel op 19 September 1944 bevrijd door Poolsche troe pen en ter gelegenheid van de bevrijdings feesten waren dezelfde bevrijders weer aanwezig. Ten sladhuize is een vergadering ge houden om te komen tot oprichting van een vereeniging „Axel-Polski", die tot doel heeft de betrekkingen, die thans reeds be staan tusschen Axel en Polen, te verstevi gen en uit te breiden. Het voorloopig bestuur is samengesteld uit do hoeren P. L. D. J. van Oeveren. bur gemeester, D. J. Oggel, P. Dekker, Fl. de Coninck en U. Sijtoma. NIEUWDORP. De collecte gehouden door de N. S. voor t.b.c.-bestrijding heeft alhier opgebracht f 108. Zeeland vóór de bevrijding tweede perron op. Maar wat is dat 7 Het ligt hier vol met slapenc moffen. Wnt doen die hier Treinen rijden nu toch niet meer en een SM ion is (och ook gec =n stoppend over kun lichamen, want non hel eind van het perron en ton niet best, wat er aan de hand is.' ken en oliemaat Dui'.sche wagons. Hoe wc ook speuren en welke wagon wc ook bekijken', er is niet «n mcnsch in te ontdekken. Wet oarlagaointcriccl. achterste9 wngen's motten. Ik stap* naar den ma chinist en vraag hem, hoe dat zit. „Meneer, er stonden in Middelburg honderden opmerking kennelijk niet op de „Bent U duurom zoo laat „Eensdeels, maar ik heb drie in Vlissingen voor dit doel apart gehouden hadden. Alle soldaten, die np het'perron hadden gelegen. t Wnlchersehc men- Zekerheidshalve blijven spelletje kaart, doch als het s morgens half acht is gewordenc gaan ook wij maar naar huis. (nadruk verboden) (wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1