VRIJE STEMMEN I feld&Mv&dïtfy Eft de-htakke>ttiHty NA EEN JAAR Voor ons ligt een editie van de „Vrijt Stemmen" van 3 October 19-14. Een brok historie met het motto „Holland uit het stoi herrezen. Zal opnieuw ons Holland wezen Deze versregels spraken eens een hoop en verwachting uit, die toen inderdaad het symbool van duizenden werd. Op den avond van 3 October 1944 hall zeven wierpen Lancasters bommen op den Westkapelschen zeedijk. Hier is he verslag, zooals de illegale „Vrije Stemmen' het toen gal. „Het Geallieerde opperbevel maakt be kend, dat hedenavond om half zeven de groole Weslkapelsche zeedijk is kapot be- bombardeerd. Volgens waarnemingen der piloten stroomt het zeewater met groote gol ven Walcheren binnen. Do bedoeling is, de zware batterijen, die de Duitschers in Walcheren hebben, buiten gevecht te stel len. Na het voorlezen van deze bekendma king werd door den omroeper van Hadio Oranje eenige woorden van troost gespro ken tot de bewoners van Zeeland en die van Walcheren in het bijzonder, om deze moeilijke dagen zoo moedig mogelijk te dra gen." Tot zoover de „Vrije Stemmen" van 3 Oc tober 1944. De avond tevoren was de bekende waar schuwing door Geallieerde vliegtuigen uit geworpen. Deze was gericht aan de be woners van de eilanden, gelegen aan de monding van de Schelde. Het eerste punt luidde „Zeer waarschijn lijk zullen de vijandelijke troepen aan he vige en langdurige luchtbombardementen worden blootgesteld. En dan volgde een reeks van wenken, zooals „Verlaat voor Uw eigen veiligheid de eilanden", iets dat toen onmogelijk door de beschietingen was uit te voeren. Schrijver van dit artikel hield een dag boek, waarin hij toen in Goes schreef (2 October)„De nacht begon met het onheil spellend gefluit van jagertjes. Tegen uur of elf een hevigen slag, voorafgegaan door lichtkogels, die alles in hellen gloed zetten. Later klonk nog een helsch kabaal van mitrailleurs. Om 1.10 ging de sirene, om 1.20 klonk hot eindsignaal. We bleven maar „rustig" in ons bed. Er kwamen veel menschen met koffers langs. Deze kwamen uit de omgeving van het station. Den vol genden ochtend bleken veel huizen aan do Wilhelminastraat beschadigd Ie zijn, enz." Dit was den vooravond, zooals Goes hem beleefde. Wij dachten niet anders, dal ook Zuid-Beveland onder water zou loopen. De B.B.C. dacht er blijkbaar ook zoo over, want om 7.45 in den ochtend van 6 October hoorde de schrijver van het dagboek tot zijn verbazing aan de radio, dat Walcheren zoowol als Zuid-Beveland geheel onder wa ter stonden Walcheren liep onderNa Westkapelle volgden Vlissingen en Veere. Wij vroren toen allen ontzettend onder den indruk en ongetwijfeld was er 'n oogen- blik, dat wij zeidenMoest het nu wer kelijk op deze manier 1" Een moment werden onze gevoelens ons de baas, maar dan zei het gezond verstand, dat het bezit van Antwerpen als uitgangs punt van Holland's bevrijding deze opoflo- ring noodzakelijk maakten en ongetwijfeld zou een verdediging van Walcheren stroo men bloods gekost hebben. Een jaar is voorbij. Veel werd nog ver nield, maar het herstel is begonnen. Zandzuigers werken koortsachtig voort en dijkwerkers zwoegen om voor den winter de dijken dicht te krijgen. Zal het gelukken? Ons aller gedachten behooren deze da gen uit te gaan naar de mannen, die een eiland aan de golven trachten te ontrukken. Luctor el Emergo, dat deze spreuk spoe dig in vervulling moge gaanL. Ie JAARGANG NUMMER 277 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 3 October 1945 Algemeens Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Bocnna Hoofdredacteur i J. Koeltebaklcer Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 □e verwande toestand rondom Nederlandsch-Indië In Australië Rede van Menzies Wij hooren door den aether vetschillendo geluiden. Uit Australië komt het volgende bericht Robert Menzies, de leider van de Austra lische oppositie in het parlement, viel den Minister-President aan, omdat hij de Austra lische havenarbeiders had toegestaan, het uitvaren van Nederlandsche schepen i Ned. Indië te beletten. „Verwacht de minisfer-president, dal de Noderlandrs naar Java kunnen terugkeer, zonder voldoende militaire uitrusting vroeg Menzies. „Het is aischuwelijk, e groot en vriendschappelijk volk als de Ne derlanders te beleedigen, door aan een handjevol havenarbeiders over to laten, om le bepalen, welke scheepsladingen naar Ned. Indië zullen worden gezonden", voeg de hü er aan toe. „Iederoen met een beetje begrip voor de loekomstproblemen van Australië begrijpt, dat Ned. Indië van het allergrootste poli tieke en economische belang voor Austra lië isen toch behandelt de Australische regering Nederland op een onridderlijke en onhoffelijke wijze, waarvan de moeilijkhe den in de havens een goed voorbeeld zijn". Houding der Australische arbeiders In het andere kamp blijft men onverzoen lijk. Op een vergadering te Sydney is beslo ten tot een actie van 15 vakbonden om den strijd der Indonesiërs te steunen. Aan de Australische regeering werd ver zocht, het gebruik van Nederlandsche strijd krachten als stakingbrekers te verhinderen, en van de Nederlandsche regeering waar borgen te verlangen, dal er geen slachtof fers zouden vallen, b.v. door interneering of terechtstelling van republikeinsche lei ders of Indonesische democraten. Op een drukbezochte vergadering, die Zondag te Melbourne is belegd, ter onder steuning von de Indonesiërs, is er bij de Australische regoering op aangedrongen, om aan de Britscho regeering te verzoeken, de Britsche strijdkrachten uit Indonosië te- Tug te trekken, zoodra de Japanners ontwa pend zijn en tevens te voorkomen, dat van Australië uit wapens naar Indonesië go- zonden worden. Toch wordt een Ned. schip geladen Nederlandsche en Ncd. Indische militai ren van alle rangen hebben in de „Van Heutz" 1000 kisten met Roodo Kruis-pakket- ten, archieven, eigendommen van Nederlan ders en koopwaar geladen. Het schip zal de volgende week met passagiers, waar onder ofïicioren, uitvaren, zoo wordt uit Briz bane gemeld. Geteisterd Yougo-SIavëë De „News Chronicle" had onlangs een interessant verslag over de toestanden in Joego Slavië. Behalve tegen de Duitschers moesten de dappere Serven, Kroaten on Slovenen nog slag leveren tegen vijanden in eigen volk, zooals de Tsjetniks en Oes- tasjis (broertjes van W.A. en S.S.). In Lika, waar een der ielsle veldslagen van den geheelen oorlog heeft gewoed, ziet men over een afstand van 50 km. geen huis meer overeind staan. In Kordum zijn 15000 van de 43000 bewoners overgeblevenzij wonen in varkensstallen en schuilkelders. Zij leven van gras, noten en wat graan. Er zijn geen transportmogelijkheden om zelfs de armzalige Unrra rantsoenen van de kust aan te voeren. In deelen van Bosnië eten de kinderen om den anderen dag. Het rantsoen voor zwaar werk is 200 gram per dag vrouwen en kinderen krijgen de helft, In Serajewo zijn drie vrachtwagens in ge bruik om 120.000 menschen van het noodi- ge Ie voorzien. Eerst twee maanden na de bevrijding kon de Unrra de stad bereiken, tengevolge van vernielde bruggen en tunnels. Een em ployé van de Unrra. die een berghelling beklom naar een ge-isoleerd dorp om zich van den toestand op de hoogte te stellen, werd hartelijk verwelkomd door den burge- „Wij zijn getroffen, dat U. zich zooveel moeite gegeven hebt om ons te bezoeken", zei hij, „maar wij weten dat wij van honger zullen omkomen dezen winter". De industrie is grondig vernield, duizen den machines zijn weggesleept, en in die deelen van het land, waar de industrie in tact bleef, zijn geen grondstoffen of kolen beschikbaar. Toch wordt er nu hard gewerkt in loego Slavië. Plaatselijke comité's zorgen voor de distributie, reparatie van woningen, de zorg voor de vele woezen. het op gang brengen van den landbouw, het leggen van noodbruggen en het opruimen van landmij- Het aantal massa-moorden in Joego Sla vië is ontzettend groot. Men heeft berekend dat behalve zij, die in den strijd vielen. 1,400.000 menschen in hun dorpen of con centratiekampen het leven lieten. Een par- tisane vertelde „Mijn vader was een Ser viër, mijn moeder een Kroate. 18 familie leden van vaders kant werden in massa moorden gedood. Mijn zuster werd met haar vier kinderen naar een concentratiekamp vervoerd. Twee kinderen werden gegast, nu is ze half blind en bijna krankzinnig". Dit zijn lidteekens voor een land, die nog lang zullen schrijnen ACTUALITEITEN Koning Leopold is in Zwitserland aange komen en naar Geneve gereisd. Hij hoeft een proclamatie tot zijn volk gericht, waar in hij verklaart, den uitslag der verkiezin gen in Zwitserland te willen afwachten. Hi? had altijd geweigerd met den vijand te on derhandelen, verklaarde hij. Zijn bezoek aan Hitler had slechts ten doel gunstiger voorwaarden voor de krijgsgevangenen te De Raad van buitenlandsche ministers kwam gisteravond om 10 uur bijeen. Dit was de zesde zitting die gewijd was aan het slotcommuniqué. De rubber, die door de Japanners in Ned. Indië is opgeslagen, in Tandjong Priok alleen is 15.000 ton rubber aanwezig is thans het voorwerp van onderhandelin gen tusschen Ned. Indië en de Vereenigdo Staten. Amerika heelt natuurlijke rubber noodig, om die met synthetische rubber te vermengen. In Nederlandsch-Indië AANKOMST VAN NEDERLANDSCHE MILITAIREN Drie Mittchells van het Ned. Indische le ger hebben 45 Ned. Indische soldaten Balikpapan naar Batavia overgebracht. Het meerendeel van deze strijdkrachten bestaat uit Indonesiërs, die op Borneo door de Ja panners gevangen genomen zijn, en onlangs te Balikpapan in nieuwe compagnieën zijn ondergebracht. Er zullen nog meer solda ten volgen. Zaterdagavond was het eerste vaartuig onder de Britsche marinevlag te Tandjong- Priok. de haven van Batavia, binnen geloo- penZondag arriveerden de Britsche krui ser „Sussex" en do Nederlandsche flottilje- leider „Tromp". Voorts kwamen drie Neder landsche onderzeeërs aan, alsmede enkele Britsche oorlogsschepen. De Britsche rine heeft Tandjong-Priok reeds overgeno men. Voor het geallieerde hoofdkwartier te Batavia, aan het Koningsplein 13, Britsche, Nederlandsche en Amerikaansche vlaggen gehoschen. Reeds hebben de Brit ten de taak van sommige Japanners c genomen, maar overigens is het Japansche bestuur voorloopig gehandhaafd gebleven. Onderhandelingen met Soekarno Edeleer van der Plas, hel Hoofd van het Burgerlijk Bestuur in Indië, heeft geconfe reerd met zes Indische nationalistische lei ders. Hij heeft Soekarno uitgenoodigd, om ook deel te nemen aan de besprekingen. Aldus meldt de B.B.C. Daartegenover heeft minister Logeman op een persconferentie le Londen verklaard, dal deze onderhandelingen niet door de Nederlandsche regeering worden erkend. De regeering kan niet onderhandelen met Soekarno, die zich er toe geleend heeft, werktuig van de Japanners te zijn. De commandant der geallieerde strijd krachten in Ned.-Indië, Sir Philips Christison, heeft meegedeeld, dat Dr. H. J. van Mook, luitenant-gouverneur-generaal van Nedorl. Oost-Indië, binnen eenige dagen te Batavia verwacht wordt. Christison hoopte, dat deze een verklaring namens de regeering zou aileggen, die de Indonesische nationalisten bevredigen. Orde op Java? Soekarno, die beweert 95 pet, van de 17 millioen Indonesiërs achter zich te hebben, is niet bereid, een regeoring te erkennen, die zonder zijn medewerking zou worden gevormd. Hij zal, zei hij, medewerken met de geallieerden oqj de orde Ie bewaren. Het bezettingsleger is dan ook op vreed zame wijze ontvangen. De burgerlijke aan gelegenheden zullen worden behandeld door het Ned. Indische bestuur. Do Commissaris van Politie te Batavia, Mohammed Jasim, verklaarde vandaag tegenover een aantal journalisten, dat de insl op Java gehandhaafd zou blijven, zoo lang er geallieerde bezetting was, maar hij waarschuwde voor moeilijkheden, als de Nederlanders later alleen zouden regeeren. WAT U WETEN EN WAT U ONTHOUDEN MOET 1. Terstond na afloop van den inleveringstcrmijn worden gelden ge deblokkeerd voor betaling van loonen, salarissen, wachtgelden, pensioenen, renten en andere periodieke uitkccringen. 2. Op elke geldkaart wordt terstond bij den aanvang der dcblokkeering f 100.vrijgegeven. 3. Behalve deze contante uitkeering, kan uit giro- of banksaldi nog f 1000.— plus 25% van het saldo per 12 September 1945, tot een maximum van f 10,000worden gedeblokkeerd, echter uitsluitend voor overschrijving. 4. Voor personen, die bij gemis aan looninkomen voor levensonderhoud zijn aangewezen op de hoofdsom van hun kapitaal, zal een redelijk te achten bedrag worden gedeblokkeerd. 5. Drie soorten bankrekening na 2 Octobergeblokkeerde, girale en vrije rekeningen. 6. Dc Nederlandsche Bank is bevoegd vergunningen te verstrekken voor alle bijzondere gevallen, waarin dc dcblokkccringsmaatrcgelen niet 7. De rekeningen van een aantal liefdadige instellingen worden geheel vrij gegeven. S. Voor rekeningen, ontstaan bij de inlevering van f 100.biljetten geldt hetzelfde als voor „geblokkeerde rekeningen" in hel algemeen. 9. Betalingen aan de fiscus, zoomede bijdragen aan een aantal liefdadige instellingen en stortingen op nieuwe Staatsleeningen kunnen uit geblok keerde rekeningen worden verricht. 10. Zij, die een zelfstandig beroep uitoefenen, kunnen per week f 100. van hun geblokkeerde, resp. girale rekening opnemen. 11. Voor crcdietverleening of beschikking over openstaande crcdieten, komen nadere regelen. 12. Aan het geld, dat aan de circulatie blijft onttrokken, kunnen vier be stemmingen worden gegeven a. betaling van achterstallige belastingen; b. betaling van bijzondere heffingen ineens c. inschrijving op Staatsleeningen d. omzetting in spaardeposito's. 13. Een belastingherziening in verband overwogen. 14. Het sparen zal krachtig worden aangemoedigd, teneinde i te houden. l de groote staatsuitgaven wordt s geld gezond De Balkan HONGARIJE heelt thans den wind mee. Waren eerst de groots geallieerden. Enge- lend en de Vereenigde Staten, niet bereid de regeering te erkennen, die onder Russischen invloed was gevormd, uit v dat dit geen democratische regeering er is nu vanwege den Hongaarschen ster van Buitenlandsche Zaken aan Amerika de stellige verzekering gegeven. sr vrije verkiezingen zullen worden ge houden, en dat de vrijheid van politieke meeningsuiting en het recht van vergade- voor alle democratische partijen Sn Hongarije hersteld zou worden. Daarop heelt Amerika besloten de diplomatieke be trekkingen met Hongarije te hervatten, en .tl vredesverdrag ermee te sluiten. Ook Engeland haast zich thans om met Hongarije weer op goeden voet te komen. een soortgelijk besluit kan ook hier spoedig worden verwacht. JOEGOSLAVIË bevindt zich op dit ment in een moeilijk parket. Terwijl de feitelijke bestuurder van hel land. Maar schalk Tito, zich tegen het horstel van het koningschap heeft verklaard, gaat Koning Peter van uit Londen doodgemoedereerd de n de 7000 Nederlandsche collaborateurs strafkamp te Vught zijn opgesloten. UIT DE ZEEUWSCHE DOOS KETIEVIG do hoogte do sporen Te Nice in het station staan letters, groter dan koeien om te verwittigenverboden ov< te lopen. Desondanks zwenkten de honder den, die uitstapten, als één man over de rails in de richting van de uitgang. De Hollanders waren niot de laatsten. „Lands wijs lands eer", zei de leider, „als hier zo iels verboden is, betekent hot, dat de ge varen voor eigen risico zijn". Toen infor meerde een weetgierige, of er dan in Frank rijk geen art. 4S1 bestond, waarop de gids antwoordde, dat hij geen Nederlands jurist was, nog minder een Frans jurist, maar dat men hier voornamelijk met een psycho logisch verschil te maken had, dat de Frans man van nature meer zin voor orde heeft dan de Hollander, dat men dus aan den Fransman meer kan overlaten. Intussen was de uitgang bereikt. De ba gage werd op een handkar van het hotel geplaatst, die van Boenderpas incluis, en te voet legde men de geringe afstand naar dat verblijf af. De leider voegde zich bij zijn nieuwsten volgeling om hem aan te raden de kwestie van diens logies door hem, maar in tegenwoordigheid van den nieuweling te laten regelen. Boenderpas ging daarmee gaarne accoord. Hij bleef dus bij de intrede van hol riant uitziende hotel onafscheidelijk, hoorde aan, dal in de hele inrichting alle kamers bezet waren en dat dit wel in alle hotels en dépendances ter stede het geval zou zijn. Nu trad Boender pas noodwendig in de plaats van den niet opgekomen reiziger. Aldus werd hij ook bij de maaltijd ingeschakeld. Hij was zeer ingenomen met de bezadigdheid en de een voud van het hoofd van het gezelschap, dat met de grootste tact het koor der vogels van diverse pluinage en diverse gebektheid dirigeerde. Het programma van de volgende dag bestond uit een reis per grote auto langs de kust naar het oosten. Dit bevreemdde Boenderpas niet, want het is een van de mooiste tochten en ook hij was reeds van huis uit van plan die le maken. Misschien kon hij nog eon gelegenheid per touringcar vinden, maar alles werd hier zo netjes klaar opgediend, dat hij den leider verzocht de volgende dag en nacht nog in het gezins verband opgenomen te worden en de plaats van den afwezige te vervullendaarna, beloofde hij, zou hij zijn reis in zijn eentje voortzetten. De leider bracht dit voorstel met duidelijke bepaling van de termiin in een rompparle- ment uit het gezelschap en met welwillend heid werd hel aangenomen. Boenderpas dankte vriendelijk voor deze gunstige be slissing en presenteerde goede Hollandse sigaren, waarvan de heren nog meer zouden genoten hebben, als zij zich bewust waren geweest van de ontberingen, die ze zich na enige jaren op dit gebied zouden moeten getroosten. De touringcar van de volgende dag bood ruim plaatshet weer was het mooiste, dat de azuren kust maar kon opleveren de leider legdo uit en vertelde, ieder genoot. Maar zelfs aan het grote Frankrijk komt een eind. De auto stootlo op de onzichtbare Italiaanse grens. Allen stapten uit en de meesten voelden zich onzeker bij de geheim zinnige, onvindbare streep. Wel zichtbaar waren de woorden „Vive il duce" op de eerste huizon oostelijk. Maar de leider wilde verder, Italië in. Op korte afstand van de grens wist hij een beroemde tuin, die men niot onbezichtigd kon laten, al bezat nie mand een visum voor Italië. Het gevaarte van oen autobus over de grens te brengen, was onmogelijk, maar het gezelschap kon wandelen naar de vermaarde hortus. Dit was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Want daar waren twee gedaanten op de grens verrezen, twee vervaarlijke mannen, twee krijgslieden van Mussolini. Hoog to rende op ieders hoofd een kleurrijk hoofd deksel, een soort steelc. Hun blik was ijzer- vretend krijgshaftig. In plaats van in zijn schulp,, in dit geval in Frankrijk to kruipen, ging de leider ijskoud op die geweldigen af. Hij geleek een David bij twee Goliatten. Het gezelschap was over een dertig meter lengte zeer onfascistisch over de weg ver strooid, aangezien alleen de dappersten zich dorsten wagen in de buurt van het gevaar lijke land. Vooral de dames hadden slechts één wensdat de sympathieke leider ijlings terug ,ou keren voor hij door de blikken of door de wapenen van de krijgers vernietigd zou worden. Hij bereikte toch niets, dal was aan houding en gebaren van het twee tal duidelijk te zien. Doch de sympathieke leider bleek een eminent leider. De dichtst- bijstaanden zagen duidelijk, de verder al- zijnden vaag een ontspanning in de ijzeren houding der grenswacht. Zouden de hemel hoge bergen links en de blauwe Middelland se Zee rechts ooit getuige zijn geweest van een comedie zoals ze nu werd opgevoerd De geniale leider had de dappere, maar galante zonen van het zonnige Italië mede gedeeld, dat de Schoonheidskoningin van Holland met een aantal vriendinnen en vrienden voor de grens stond en een be scheiden verblijf van een uurtje in hun on volprezen land wenste. Hij wachtte zich wel dit de reisgenoten te vertellen, daar hij zijn Pappenheimers kende en een vertoon van Hollandse uitbundigheid de goede zaak slechts zou schaden. Hij wandelde nu te rug naar de zeer grote, jonge dame, die on getwijfeld voor een schoonheid kon door gaan. Kin spits, mond gewoon, neus groot. Ogen blauw, met zachte, vredige uitdruk king, haar vlasblond en overvloedig. Ge stalte fors, hoog. Het laatste is reeds ver meld, maar het was op dit ogenblik zo im ponerend, dat het wel herhaald mag wor den. Gewaad blauw, in harmonie met de blauwe ogen en de blauwe lucht en de blauwe zee. Weldra schreed de rijzige jonge dame, zich voegende naar de aanwijzingen van den leider, aan de rechterzijde van diens kleine gestalte naar Italië. De andere Tei- zigers, zich eveneens zeer netjes voegende, volgden. De twee grote strijders met hun hoge steken hadden zich aan do kant van do weg geposteerd en keken de passerende Schoonheidskoningin krijgshaftig en eerbie dig aan. De reisgenoten waren uitermate verheugd over het onbegrijpelijke succes ou tegelijkertijd ernstig door de fascistische sfeer. K. K. Joegoslavische troepen die nog in Duitsch- land verblijven bezoeken, nog wel met vol ledige toestemming van de Engelsche re goering. Wil hij die „displaced persons" bezoeken, zegt zij, hij ga gerust zijn gang. Het zijn meerendeels troepen, die niet onder Tito, maar onder zijn rivaal Generaal Mi- haitowitsch hebben gevochten. GRIEKENLAND heeft speciale eischen ge formuleerd. Het eischt herstelbetalingen tot een bedrag van 2.7 milliard dollar van lië. Want Italië is de aanstichter vai het leed, dat Griekenland van Italië en bondgenooten Duitschland, Bulgarije er banië overkomen is. Onrust in Azië In BRITSCH-1NDIE hebben onlusten plaats gehad tusschen Hindoes en Mohammedanen in Bombay. Er vielen 25 dooden en er wa ren 112 gewonden, terwijl er door do Brit sche politie 150 arrestaties werden verricht. Nehroe, een der leiders van de Indische nationale partij, ontvouwde zijn plan een vrij Voor-Indië. De staat zou eigenaar van de sleutelindustrieën moeten worden, particulier grondeigendom zou moeten wor den afgeschaft, en groote collectieve boer derijen zouden moeten worden gesticht. Ook de grootindustrie zou naast het kleinbedrijf tot ontwikkeling moeten worden gebracht, onder controle van den staat. De toestand in INDO-CHINA is ook nog verre van geregeld. Frankrijk wendde zich tot de regeering van Tsjoenking, omdat het opdringen van Chineesche troepen naar het centrum van het land geen zin heeft. Ja pansche troepen zijn er niet meer. en het Fransche bestuur oefent zijn gezag zonder eenige moeilijkheid uit. In JAPAN is de regeering nog steeds niet tot hel inzicht gekomen waar haar plaats is. Een drietal bladen hadden een inter view van een Amerikaanschen correspon dent met den keizer afgedrukt. Zij werden verboden, omdat dit schadelijk zou zijn voor de „keizerlijke waardigheid". Mac Arthur heeft nu onmiddellijk bevel gegven, dat de Japansche regeering geen enkele controle op de publieke meeningsuiting meer mag toepassen. Het gezag van den keizer heelt veel gele den onder hel nederige bezoek, dat deze aan Mac Arthur in zijn hoofdkwartier heeft gebracht. De keizer, die al zijn militairen opschik had afgelegd, en verscheen in ja- quet en hoogen hoed, terwijl Mac Arthur in klein tenue was, zonder ridderorden, loon de wel heel duidelijk, dat de god-keizer het pleit had verloren. Joden contra Arabieren De lijdensweg van het Joodsche volk is na de vernietiging der nazi-macht nog niet ten einde, De Amerikaansche afgevaardig de Harrison, die de Joodsche itampen in Duitschland heeft bezocht, verklaarde „Zoo als de zaken nu staan, schijnt het, dat wij de Joden behandelen zooals de nazi's hen behandelden, alleen dooden wij hen niet". President Truman heeft omtrent de bedroe vende toestanden in die kampen tegenover Eisenhower zijn beklag gedaan, Zal zijn verzoek aan Engeland, om deze Duitsche Joden in Palestina toe te laten, een willig gehoor vinden Engeland vreest terecht een botsing met de Arabische liga Sn het dichtbije Oosten, en wil de geheele kwestie omtrent de toekomst van dit man- daatsgebied in handen leggen van do aan staande samenkomst der Vereenigde Vol- Daartegenover heeft de Arabische Liga reeds bij herhaling verklaard, dat Palestina Arabisch gebied is, en moet blijven, en dat zoowel de Joodsche immigratie als de Joodsche aankoopen van grond moeten wor den stopgezet. In Damascus is een Moham- medaansche bijeenkomst gehouden, ter be spreking van de Paleslijnsche kwestie. Er is een nota aan de geallieerden opgesteld, waarin wordt gezegd, dat een verdeeling van Palestina (zooals onlangs van diverse kanten is geopperd) zou kunnen leiden tot de proclamatie van den heiligen oorlog, welke door de souvereïne staten van Ara- bië zou worden ondersteund. Ondertusschen streven de Joden moei- :am verder op den weg van infiltreering, door bij voortduring Joodsche statenloozen vluchtelingen, zij het dikwijls clandestien binnen te smokkelen in 't oude Joodsche land Het waarnemend hoofd van hM Jewish Agency in Palestina, Dr. BemanJoseph, ZON EN MAAN Donderdag 4 October. Zon op 6.45, onder 18.11. Maan op 4.24, onder 18.10. DE GETIJDEN Vlissingen. Donderdag 4 October. Hoog water 1.02 u„ 1.92 m. en 13.08 u„ 1.80 m. Laag water 7.25 u„ 1.77 m. en 19.48 u„ 2.16 m. Westkappelle 20 vroeger. Veere 2050 min. later. deelde aan Reuter mede, dat het c tioneele Zionisme zich niet lang meer zal kunnen bedwingen „Kwaadaardig balt het de vuisten, te zamen met het geheele Jood sche volk". De Joodsche paramilitaire organisatie „Ha- ganah", waarvan de sterkte geraamd wordt op 50.00070.000 man, beschikt volgens Reuter over een aanzienlijke hoeveelheid wapens, ten deele in Palestina zelf vervaar- Jacht op bewijsstukken Britsche officieren van de Intelligence Service bestudeeren de rapporten van Hit ler's geheime besprekingen met militairo autoriteiten om bewijsmateriaal tegen Go ring, Von Ribbentrop en de andere oorlogs misdadigers te vinden. De besprekingen van Hitler werden altijd stenografisch opgenomen. Na afloop wer den drie afschriften gemaakt, waarvan er 1 in een archief kwam en een ander door Hitier zeil werd bewaard. Zij geven woord voor woord weer, wat Hitier tegen zijn be zoekers zei. De „Daily Express", aan wie wij dit be richt ontleenen, voegt er aan toe, dat het lezen van deze stukken de sensatie van een tooneelspel oplevert. Onder deze rapporten zijn besprekingen in 1943 en 1944 met Rommel, Generaal Jodl en Baron von Neu- ■ath, protector van Tsjecho Slovakije. Deze rapporten zijn geheim, althans tot- lat zij in het proces van Neurenberg ge bruikt zullen worden. Nieuws uit Nederland DE UITBETALINGEN VAN DE RIJKSVERZEKERINGSBANK INVALIDITEITSWET EN ONDERDOMSRENTE et ingang van 3*October vinden de uit betalingen normaal plaats. De opgeschorte betalingen over het tijdvak van 26 Sept. t en met 2 Oct. kunnen weer geschieden. Ook de voor 26 Sept. vervallen ronteter- ijnen, die niet tijdig zijn ge-ind, kunnen z 2 Oct. op den bepaalden datum in nieuw geld worden omgezet. Ierland wil aan Nederland oen lading slachtvee zenden. Het komt onze vleesch- positie ten goede, doch men mag daarop te groote verwachtingen bouwen. De Nederlandsche autoriteiten zorgen voor do ïcheepsruimte. Het Ministerie van Financiën wijst er op, lat contanten in nieuw geld, die men naar bank of spaarbank brengt, buiten de blolc- keerings.maatregelen vallen. Men kan er ten allen tijde over beschikken. De chef van de Brandweer van Londen deed een beroep op alle brandweer-organi saties in Londen, om dekens ai te staan voor Holland. Gevolg was, dat 1000 dekens aan de Help Holland Council konden wor den overhandigd. Ook kan hij er brand weer-materiaal, waterdichte capes, rubber laarzen enz. bijvoegen, bestemd voor de Nederlandsche collega's. In verband met de berechting van lands- verraderlijke elementen heelt de chef van den staf M. G. verboden, op hot mensche- tijk lichaam aangebrachte tatoeëeringen of andere kunstmatige herkennïngsteekenen lo verwijderen. Naar de directeur van do K.L.M., de heer A. Plesman. aan A.N.P.-Aneta mededeelde, worden op het oogenblik plannen uitgewerkt tot het instellen van een dagelijksche vlieg verbinding met Ned. Indië. Gevlogen zal Worden met Douglas-toestellen, die aan 41 passagiers plaats bieden. De overtocht zal vier dagen duren. Medegedeeld wordt, dat 10 millioen In landers tijdens de bezetting door Japan van Nederlandsch Indië zijn omgekomen. Neem een Iiftje .Take it easy", zegt de Engelschman, oltewel in een moderne Nederlandsche ver taling „Neem een liftje De rasechte lif- blijvon liftenJa, de omstandigheden nu minder gunstig geworden. De trein jn gevaarlijke mededinger en oen aan tal lilters hebben het nobele gilde verlaten. De afvalligen Zij welen niet, vrat zij ver smaden Is er iets avontuurlijker, dan in een stortregen met een vroolijk gezicht en „Shirley" in je mond een wagentje op den kop te tikken Zo stonden wij ook bij den overweg en keken honend naar den trein, waaraan bui ten als overrijpe tomaten enkele beenen bengelden. Belachelijk En dal terwijl do wereld weer gevuld wordt met schokkende vracht- 's en hupsche Fordjes. Reeds stopt een verleidelijk groote truc naast ons, „Meerijden, chauffeur „Stap maar in", was het antwoord. En daar razen wij al over don weg en knagen de kilometers er met groote brokken af. Bredahet einddoel. „Dank je wel, chauffeur en „Ja, hel s goed, legt U maar neer „U zegt Ja, een tientje, we kunnen niet van de Als Je mij nouL. De atoombom Mr. Leslie Arends heeft in 't Congres on langs verklaard, dat een nieuwe atoombom waarbij vergeleken die van Hiroshima vuurwerk is, Amerika bedreigt. New York vernietigd worden bij den eersten slag. Hij stelt voor de steden te decentraliseeren en groote ondcrgrondsche tunnels in de kooldistricten van Pensylvania, Ohio, Indi en andere koolproduceerende stalen te laten aanleggen, om de bevolking bij een euwen oorlog in onder te brengen. Ondertusschen zou reeds een nieuw wa pen tegen de atoombom zijn uitgevonden, aldus meldt Reuter uit Londen. De gedachte, die eraan ten grondslag ligt, is de volgende Een raket wordt in de richting van het doel afgeschoten, dat door middel van een radio-peilinrichting is bepaald, Dezo raket bevat een kleinen radiozender voor ultra korte golven. De uitgezonden golven wor den door den te vernietigen atoombom te ruggekaatst. Zoodra deze teruggekaatste golven krachtig genoeg door de raket wor den ontvangen, hetgeen natuurlijk alleen het geval is, wanneer het doel dicht is gena derd. wordt een mechaniek ingeschakeld, waardoor de rakel ontploft. Dat is derhalve binnen den radius van haar eigen vernieti gende werking. Het is niet waarschijnlijk, zoo zegt het bericht verder, dal de atoom bom dan in de lucht tol ontploffing komt. De bedoeling is, het mechaniek te vernielen ma de atoombom als blindganger naar beneden wordt gehaald. Men heeft met soortgelijke wapens reeds met succes de V 1 en Japansche zelfmoord wapens bestreden. Op die manier denkt l dat de luchtafweer volkomen effectief worden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1