VRIJE STEMMEN De marionettenregeering van Soekarno Heldenvandelucht OVER AN N EX ATIE Wij hebben in ons nummer van 20 Sep tember een verslag opgenomen over lezing van Dr. Ir. F. Bakker Schut, wc de wenschelijkheïd van annexatie werd be pleit. en in ons nummer van 22 Sep tember een artikel, waarin bezwaren tegen annexatie te berde werden ge bracht. Sindsdien werden ons weer eenigc brieven toegezonden over dit zelfde onder werp, met argumenten voor en tegen. We kunnen met het oog op de beperkte plaats ruimte niet alles opnemen, en willen thans volstaan met de argumenten uit deze respondentie kort te vermelden. 1. Als Polen en Tsjechoslowakiie mogen annexeeren, mogen wij dit ook. En als de Duitschers tengevolge daarvan moeten ver huizen, kunnen zij, evenals wij hier, bij el kaar gaan inwonen. Dat is niets erg voor hen. Zij hebben het er naar gemaakt. 2. Te veel Duitschers opeen komen er niet. Want er zijn millioenen gesneuveld. Rusland is van plan or vier millioen te laten werken aan het herstel van het vi gebied, en er zijn nog genoeg Duitsche streken die in cultuur genomen kunnen 3. Duitschland moet weer een land don waarheen we onze tuinbouwproducten kunnen uitvoeren, zegt men. Doch als Duitschland autarkisch blijft, zooals de laat ste jaren het geval was, is er voor ons niet veel kans uitvoer. 4. De bevolkingsaanwas is in Duitsch land niet zoo sterk als bij ons, en door de sterke vermindering van het mannelijk ele ment, zal deze nog verminderen. 5. Wij mogen nooit vergeten, welk ge vaar de wederopstanding van Duitschland zou zijn. Daarom moeten we Duitschland knotten, en er voor goed militair onderhou den. Het mag wel leven, doch no machtig worden. 6. Op het te annexeeren gebied dunne bevolking voorshands landbouw en veeteelt moeten worden ge dreven, die ons onafhankelijk zou maken 7. In Indië, dat genoemd wordt als het gebied, waarheen onze overtollige bevol king zich moet wenden, is voor Nederlan ders eigenlijk slechts plaats als ondernemers en leidinggevende personen. Het tropisch klimaat is een bezwaar tegen het zich blij vend vestigen van Europeanen, zooals ook uil de praktijk in ons land gebleken is. Emigratie naar andere landen doet ons het verlies lijden van een groot aantal onzer meest ondernemende zonen. Als er ge ëmigreerd moet worden, laat dat dan de Duitschers maar doen 8. Wij behoeven niet te teerhartig te zijn tegenover de Duitschers. Dat verdienen ze niet. En als ze willen werken en ten deele emigreeren. ziet het er voor hen wel licht nog minder hopeloos uit dan ze ver diend hebben. 9. Wij kunnen nu direct de getroffenen schadeloos stellen en vinden grondstoffen als olie, zout, bruin- en steenkolen, en land bouwproducten, die onze volkswelvaart zullen vergrooten. Een brief v ioenstanders v Op de vergadering waar Dr. Ir. F. Bak ker Schut sprak, werd een telegram aan minister Van ICleffens gezonden, waarin door de aanwezigen 75 personen op annexatie werd aangedrongen. Wat be- teekenen echter die 75 personen tegenover een inwonertal van Middelburg waar de lezing gehouden werd van 20.000 In plaats van dit goedkoope kunstje is gewenschf een volksstemming daarover te houden, na uitvoerige toelichting der kwestie door de dagbladen. Voorshands blijft dal ons volk er gema tigd onverschillig tegenover staat. Is men niet bang zich door de annexatie in een wespennest te steken Heeft men geen moreele bezwaren te gen een gedv/ongen verhuizing van ten minste 300.000 Duitsche gezinnen Geldt nietzonder een gezond Duitsch land geen gezond Nederland Als laatste punt willen we nog vermelden wat volgens „Do Tijd" het rapport beval van de commissie die de regeerïng voor dit vraagstuk had benoemd. Dit rapport beveelt geen annexatie aan. doch slechts bezetting van het Duitsche ge bied tusschen den Rijn en Limburg, en eenige grenscorrecties. Ook door Frankrijk wordt geen annexa tie geëischt, maar ook daar wil men vol staan met een militaire bezetting van den westelijken Rijnoever. De regeering overweegt nu dit rapport. Er is haast bij. Want de conferentie dor vijf in Londen vraagt om indiening der schadevorgoedingsoischen. Red. In den trein Wij hadden laatst het twijfelachtige ge noegen in Holland in een 3e klasse coupé te zitten. Zoals gebruikelijk was het ding stampvol, maar onfin daarom niet getreurd. Wij wringen ons naar binnen, waar wij tusschen twee dikkerds komen te staan. Een onbescheiden mevrouw lluistert hoorbaar te gen haar man „Die hebben ook wel wat anders dan water in hun leven gedronken Ondertusschen is de coupé al aardig vol, twee dames aarzelen nog op het perron. Do conducteur wordt ongeduldig„Op schieten daar, opschieten daar 1" En de dames buitelen bijna van pure zenuwachtig heid de coupé binnen. Dit lokt protest uit. „Ken U nou geen beter plaassie vinden Blaif toch thuis, minseroept iemand in onvervalscht Amsterdamsch, „me sitte hier al half te verrekke 1" De stemming is een beetje geladen, misschien in verband met de geldzuivering Een der heeren trapt de juist binnengekomen dame op de teenen. Niet expres natuurlijk. Maar on middellijk valt de dame, die wij maar Juf- Irouw S. zullen noemen, vinnig uit„Bent een heer of bont U geen heer „Ik ben geen heer", verklaart meneer Q. deemoedig. „Nou, trapt u dan 'n ander op zijn teenen". snauwt juffrouw S. De coupé lacht of schudt hel hoofd. Maar meneer Q. is meer mans dan men uit hel tot nu toe gevoerde gesprek zou denken. „Bent U een dame, of geen dame vraagt hij dapper. „Ja, wat denk U anderszegt juffrouw S. uitdagend. „Waarom reist U dan geen eerste klasse zegt de heer Q, met een grijns, die zich lot zijn ooren uitstrekt. Wie het laatst lachtL. Onbetrouwbaar volk „Wel", vroeg een Canadeesche oorlogs verslaggever van „Maclean's Magazine" aan een Duitsche kolonel, die in Nederland krijgsgevangen was gemaakt„Hoe denkt ge over het Nederlandsche volk En hij antwoordde„Het Nederlandsche volk heeft geweigerd do Duitsche ideeën wereld te aanvaarden. In plaats daarvan hebben de Nederlanders ons voortdurend ondergronds bestroden. Een onbetrouwbaar volk. Wij hebben er verschrikkelijk veel last mee gehad 1" le JAARGANG NUMMER 276 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 2 October 1945 Algcmecne Leiding t B. G. Kloosterziel cn S. L. Bocnns Hoofdredacteur Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Bureau Middelburg Kortedelft 44. Nederland wijst Engelsche voorstellen af Minister Logeman in Londen Aldus kwaliliceerde de Nederlandsche Ambassade te Londen gisteren de bewe ging van Soekarno op lava. Zij verklaar de, dat hij geen spontane Nationalistische beweging vertegenwoordigde. Hij heelt voortdurend samengewerkt met Japan. Een geallieerde luisterpost noteerde liet volgei do uit zijn radiotoesprakenIn Nov. 1943 ging hij naar Tokio om in den Yokusumi- lempel dank te zeggen aan de geesten de Japanners, die waren gevallen bij de „bevrijding" van Java. De keizer verleen de hem de orde van den heiligen schat, uil erkentelijkheid voor zijn samenwerking met do Japannoesche militaire autoriteiten. 20 Juli 1944 zei Soekarno „Wij Indonesiërs zullen met Japan blijven samenwerken, zelfs al zou hel verslagen worden. Ik ben er zeker van, dat Japan in dezen oorlog het recht aan zijn zijde heeft". Twee dagen later zei hij over het kabinet Koiso „Wij, het volk van Java, zullen in samenwerking met het nieuwe kabinet ons naar lichaam en ziel opofferen om in dezen grooton log de overwinning te behalen". Bij zes gelegenheden heeft men Soek plechtig hooren beloven „de vijand te slaan de Amerikanen, de Britten en Nederlanders". Zoo waren ook al zijn vol gende uitspraken. Op 19 Augustus van dit jaar kondigde de Japansche opperbevel hebber de onafhankelijkheid van Indonesië af. cn benoemde hij Soekarno tot president van de Indonesische republiek. De laatste verklaarde, dat hij de nieuwe constï zou opbouwen volgens zuiver Japansche De Nederlandsche ambassadeur te Lon den verklaart, dat de Indonesische natii nalisten in Nederland volkomen bereid ziji met Noderland samen fe werken tot he grondvesten van het nieuwe rijk, op basi van de verklaring der Koningin op 6 De cember 1942. Volgens deze verklaring zul len de vier deelen van het Koninkrijk vol komen gelijkwaardig zijn. De Indonesische Nationalistische Beweging wil niet samen werken met den nu verslagen vijand, en verklaart zich bereid aan hot koninklijke plan haar modev/erkïng te verleenen. Onderwijl zijn Britsche en Britsch-lndische troepen in Batavia geland. Eerst maakte de commandant dezer troepen bezwaar te gen het dacraan meedoen van Nederland sche contingenten, uit vrees voor botsingen de beweging van Soekarno. Later werd zullen ook Britsche Bolivia heelt de betrekkingen n verbroken. Dit land zal geen machten erkennen. Ter versterking van Ned. Indië geland zijr troepen aan land gaan. In Bulgarije duurt de onrust voort. De be sprekingen van de communistenleider Kolo- roif met den leider van de oppositie hebben geen resultaat opgeleverd. Een Bulgaarsch blad heeft de opheffing van concentratie kampen en huiszoekingen ge-eischt. De Japanners richten luxe kampen op Java voor zich ïn. Van alle kanten hebben zij groote voorraden aangesleept. Montgomery heeft de Britsche strijdkrach- n verboden bij Duitsche families kwartier nemen. En ze mogen volstrekt niet met Duitsche vrouwen trouwen. De Italiaansche minister van Buitenland- sche zaken heeft aan den raad van minis- van builenlandsche zaken to Londen verzocht ruime zelfstandigheid en tevens om minderheidsrechten aan de Italianen in Zara verleenen. In de Russische bezettingszone is een be gin gemaakt met do onteigening van het grondbezit van de Duitsche jonkers. Dat de Engelsche zakenlieden hard ver langen naar een exportmarkt, blijkt wol uit het groote aantal aanvragen voor vergun ningen om naar het buitenland te reizen. Ongeveer 200 zakenmenschen gaan iedere ,veek naar het buitenland op reis. De helft liervan gatit naar Europa. Nieuws uit Amerika In de Vereenigde Staten, het land van de groote kartels en trusts, is ook sterke oppositie tegen deze economische machts vorming. Bond v. Handel en Industrie hield een vergadering, waarin de Attorney General Carlk verklaarde, dal do U. S. niet van plan zijn. de karlelpraktükc-n van voor den oorlog weer toe te laten. De antilrust-wet Sherman is de Magna Charta van hel bedrijfsleven. Het kartelstelsel tracht een kunstmatig prijspeil te handhaven, de pro ductie te - beperken, de wereldmarkten on der enkele bevoorrechten le verdoelen, en het verschijnen van nieuwe ondernemingen verhinderen. De wet Sherman tracht de kleine bedrijven te beschermen, en de voor waarden voor de concurrentie le handha- Een streven, dat zeer zeker ingegeven wordt door sociaal besef, dat het teugel- looze ultra-kapitalismc verwerpt. Maar de erikaansche praktijk zal moeten leeren in de nieuwe wereld reeds voldoende wordt ingezien, wat het grondeuvel in deze n wat de alleen mogelijke deiinitievc remedie. In Canada waren slakingen uitgebroken, irst onder één categorie van arbeiders, en daarna ook onder de belangrijke groep der mijnwerkers, als protest tegen de vleesch- mlsoenering die weer is ingevoerd. Mo- ïf was. dat het vleeschrantsoen niet ge- >eg kracht geeft om aan het werk te blij- Thans wordt gemeld, dat de stakingen zijn ge-eindigd. Er wordt niet bij gezegd of de rantsoenen verhoogd zijn, of dat de arbeiders hebben ingezien, hoe ook zij zich moeten ontzeggen, waar de halve we reld bijna geen vleesch meer krijgt. In Argentinië blijft de reacti geering nog aan het bev/ind, tegen alle protesten in. Nu zijn weer alle mogelijke politieke leiders gearresteerd. De regecring der vereenigde Staten heelt meegedeeld, dat deze maatregelen een slecht uilwer king hebben op de publieke meening in de Noord-Amerikaansche landen. dit toch toegestaan. Honderd Nederland sche matrozen van den kruiser „Tromp" landden. Er hadden tot nog toe geen denten plaats. De Britsche bevelhebber deelde mede, dat zijn troepen zich niet met de politieke situatie zullen bemoeien. Zii zullen naast Batavia ook Soerabaja, Medan en Padang bezetten. Lord Mountbatten heeft een proclamatie uitgevaardigd tot de bevolking van Ned. Indië. Hij zegt daarin, dat de Britsche troe pen zijn aangekomen, om de Japanscno over gave namens do Vereenigde Volkoren in ontvangst le nemen, en recht en orde te handhaven tot de wettige regoc-ring var. Ned. Indië v/cer in functie treedt. De amb tenaren van de Nica, die het burgerlijk be stuur in do door Britten bezette gebieden zullen aanvaarden, zullen die doen volgens de gewone Ned. Indische wetten. Intusschen duren de stakingen Australische havenarbeiders voor mee steunen zij de beweging van Soe karno. Niet alleen oorlogsmateriaal maar ook voedsel wordt door hen tot contrabande verklaard, Op een conferentie tusschen Ne derlandsche autoriteiten en de Vakvereeni- gingsleiders werd nog geen overeenstem ming bereikt. De leider van het Britsch-lndische natio nalistische congres. Pandit Nehroe, heelt verklaard, dat de Indische troepen niet te gen de Javaansche nationalisten mogen worden gebruikt„Wij hebben belang bij de vrijheid van de onderworpen gebieden in het Oosten en in Afrika." De Regeringsvoorlichtingsdienst heelt in een verklaring medegedeeld, dat Nederland niet kan ingaan op voorstellen van Engel sche zijde om Soekarno's regeering de facto te erkennen. De figuur, die eenigen geleden voor de radio nog uitriep„Wij zullen Amerika wegvagen en Engeland met een breekijzer openbreken", kan niet aai een ronde tafel-conferentie toegelaten wor Prof. Logeman, die juist teruggekeerd h van een bezoek aan Australië is na eei bijzonder lange ministerraad doorgevlcgei naar Londen om daar de moeilijkheden ii verband met Indië te bespreken. De voedselpositie op Java is schrikwek kend. De rijstoogst van 1945 leverde weinig op. Uit Birma kan niets worden aangevoerd, daar de rijstpositie daar ev< eens zeer slecht is. De volgende oogst April of Mei 1946. Alleen spoedige hulp uit het buitenland kan Java van een hon gersnood redden. Dc eerste taak De Nederlandsche matrozen in Batavia hebben de bewaking van hel krijgsge genenkamp op zich genomen. Op verzoek van het geallieerd opperbevel zal de Ne derlandsche vlag eerst worden geheschei als er meer troepen aanwezig zijn. Wat doet Australië? Is het niet noodig, dal Nederland aar Australië vraagt, of het juist is, dal haar regeering niet ingrijpt in de stakingsbewe ging, die den Japanschen knecht Soekarno steunt togen het Nederlandsche bewind, dal in samenwerking met de Indonesische leï- keninkrijk heeft ontworpen, waarin Indone sië een volkomen zelfstandige plaats zal krijgen Is Australië reeds vergeten, dat de Ne derlandsche vloot onder leiding van admi raal Doorman zich in de Java-zee heelt opgeofferd, juist ook om Australië voor geallieerde oorlogvoering 1e behouden Heelt de Nederlandsch-Indische regeeri niet het eerst de Australische krijgsgevan genen uil de kampen weggevoerd, zelfs voor de eigen Nederlandsche burgers Het antwoord der Australische regeering wordt met spanning verwacht. De verkiezingen Betrekkingen tusschen België en Nederland omslachtig Studiebeurs voor Ned. Theol. Student volkingsregislers de technische bezwaren uiteenzet legen het reeds thans houden verkiezingen. De Commissie besloot de regeering mee le deelen, dat deze haar niet heeft overtuigd. Zii meent, de bezwaren, hier uitgesproken, geen letsel behoeven te zijn voor het houden verkiezingen op de tijdstippen die zij had aanbevolen, n.l. December voor de Gemeen teraden en April voor de Kamer. Een kloekmoedig woord, waarvoor de Commissie dank toekomt. De paperasserij moet maar eens wijken voor don volkswi" Klachtenbus Een lezer klaagt over de voortwoekeren de bureaucratie, over de categorie surro gaat-ambtenaren en surrogaat-controleurs, over de voor huisvrouwen en winkeliers voel te ingewikkelde textielregeling, en over de moeilijkheid voor vele zakenmenschen. die wel een auto of motor hebben, doch die niet mogen gebruiken. Ja. het is nog lang niet alles in orde. Maar een flinke dosis geduld en zachtmoe digheid is ook wat -waard. Al is hot soms eens om uit je vel te springen. En dan altijd maar door kloppen Enkele andere lezers maken er aanmer king op. dat het geheele distributie-perso neel in Nederland een extra-rantsoen sïga- n zou hebben gekregen, in do eerste dagen der geldinwisseling. Ook het bank personeel heeft veel extra werk in dezen En hoevele anderen ook niet. Zij nen, dat hier een onrechtmatig onder scheid is gemaakt. Een abonnee uit Kruiningen vraagt ol hel aar is. dat op Walcheren 1000 ha. cul tuurgrond is verloren gegaan. Het bericht door ons overgenomen uit „De Stem", zooals wij erbij vermeldden. Do Rijkszui- velconsulent meldt ons, dat deze schatting aan den hoogen kant zal zijn, al is het zeker, dat er cultuurland verloren zal gaan. Vast staat, dat het recht der kleine grond gebruikers volkomen onaangetast blijft. Men zal trachten hen zelfs ïn gunstiger conditie te brengen. Degenen, die vrijwil lig zouden willen verhuizen, hebben wellicht igelijkheid elders toewijzing van grond verkrijgen (b.v. in den Noord-Oost-pol- der). Reden voor ongerustheid bchoeit er de gedupeerde grondgebruikers op Walcheren niel te bestaan, oordeelt deze deskundige. P een klacht van een lezer uit Kloetin- iver onregelmatigheden bij den visch- verkoop in Goes wordt ons vanwege het gemeentebestuur meegedeeld, dat deze re- ig over het algemeen genomen tot volle tevredenheid van het publiek werkt. Alle houders van vischkaarten krijgen hun beurt Van oneerlijke afweging der vischporties is s niets gobleken. Daarop zal trouwens n gemeentewege wel toezicht zijn. Klach- i daaromtrent direct aan dit adres. Waarom krijgen zij, die geen stroom hebben niet v/at petroleum voor verlichting, omdat er 's avonds geen gas is vraagt Goesclie lezer. Do directie van den Distributiekring Goes bericht ons, dat dit door het Centraal Distributiekantoor te Vughl niet wordt toegestaan. Wel heeft "edereen drie liter petroleum kunnen ont- Een klacht over versloring van nachtrust door feestvierenden had niet aan ons moe- worden gericht, schrijft ons de Inspec- van Politie te Goes, doch had direct ten worden ingebracht bij de politie. Deze zou zeker ovor dit schandelijk optre den dat ons gemold wed prrocesverbaal hebben opgemaakt. Een briefschrijver uit Goes kunnen wij melden, dat ons land zich nog steeds in bijzonderen staat van beleg bevindt. Hoe lang nog, is niet bekend. Het Militair Ge in Zeeland wordt 1 October opgeheven. In plaats daarvan treedt een afdeelings- nissariaat Zuid-Holland-Zeeland te Den Haag, met verbindingsposten te Sluiskil, to Middelburg. Dordrecht en Rotterdam. Kolo- el Mr. K. P. E. Bloemarts is benoemd tot afdeelingscommissari6. al is niet alles honderd percent in kann-. en kruiken „Le Peuple" schriiit onder het opschrift Waarom Waarom zijn de betrekkingen tusschen België en Nederland zoo omslachtig en zoo moeilijk Speciaal de post en het dagblad- verkeer Onze Noorderburen weten in het geheel niet wat er bij ons omgaat. Zolfs de olficieele kringen zijn slecht op de hoogte. Aan den anderen kant ontvangen wij geen enkele Hollandsche krant, en de De minister van Binnenlandsche Zaken heelt aan de Nationale Advies Commissie oen nota doen toekomen, waarin het v nemend hoofd der rijksinspectie voor de be dingen van Belgische correspondenten ïn Nederland zijn tot het uiterste beperkt. Hier doet zich een anomalie voor, niet onkel op de transportmoeilijkheden kan worden geschoven. Behooren de Belgische en Nederlandsche autoriteiten in dezen toestand niet ten spoe digste verbeteringen aan te brengen Wij Zeeuwen sluiten ons hier gaarne bij aan. luist hier in het Zuiden wordt de her metisch gesloten grens als een geduchte barrière gevoeld, die volkomen onredelijk is Goed nieuws voor een Nederlandsch the ologisch student, die vloeiend Engclsch kan spreken en volledig op het niveau staat van de Amerikaansche eisch Professor Dr. J. Hoffman, hoogleeraar aan liet New Brunsv/ick Theological Seminary in de kerkgeschiedenis, heeft een reis ge maakt door Nederland en keerde dezer da gen naar Amerika terug. Hij ontving tijdens zijn verblijf hier oen telegram van John John Boardslee, hoofd van die Hoogcschool, van dezen inhoud „Bied studiebeurs van 300 dollar plus studiegeld en kamerhuur aan aan Neder landsch theologisch student Wie aan de eischen bovengenoemd vol doet geve zich ten soedigste op. Het adres isMr. John Beardslee, New Brunswick Theological. Seminary, New Brunswick, Nov/ Jersey. NIEUWS IN HET KORT De productie van de steenkoolmijnen gaat vooruit. De gestelde limiet van 27.000 Ion per dag zal weldra worden overschreden. Maandag werd 20.000 ton geproduceerd. Dinsdag 21.000 ton en Woensdag 23.000 Van 27 Oct. tot en met 4 Nov. zal 200 gram koffie op de bon worden verstrekt. Kotels en café's krijgen eveneens echte koffie. Degenen die voor het loopende studie jaar nog in aanmerking willen komen voor een rijksbeurs voor muziekstudie, behooren zich daartoe voor 15 October schriftelijk aan te melden bij het ministerie van onderwijs. Opnieuw strijd in Indo China. De opstan delingen zijn gewapend met mortieren en machinegeweren. President Truman verzocht de Engelsche regeering tegen de Duitsche Joden in Pa lestina toe te laten. Tot nu toe is geen ant woord ontvangen. De Mohammedaansche leiders in Palestina hebben weer krachtig geprotesteerd. Op de stations van de Londensche onder- grondsche werden tijdens den oorlog schuil kelders gebouwd. Deze groote ruimten, die geen dienst meer behoeven le doen, zullen nu ingericht v/orden om huisvesting te ver leenen aan mannen en vrouwen, die ge demobiliseerd werden. Ook in Engeland is ien groot tekort aan huizen en zijn de hotols voortdurend overvol. Het proces te Luneburg In het proces te Luneburg trad voor het irst een Duitscher op. Het was Dr. Fritz Leo uit Dresden, die van 1935 af in Belzen Er waren daar duizenden lijders aan dysenterie die niet verzorgd werden. Er werd niets gedaan om de luizen te bestrij den. Er waren zeker 200 tot 300 gevallen kannibalisme. Verder deelde hij mede, dal zes meisjes getracht hadden de gaska- i in de lucht te laten vliegen. Dit werd i dagen te voren ontdekt en vier meis jes werden opgehangen. Tegenwoordig zijn er veel helden. Te land, Ier zee en in de lucht. Engeland hoeft het over zijn helden in de R.A.F. en v/ijlen Hitler had het over zijn helden in de „Luft waffe" Wat is eigenlijk een held Daar over zijn evenveel meeningen als er men- schen zijn. In de oudheid namen helden het karakter aan van halfgoden als een Theseus bij de Grieken. Iemand, die fan tastische dingen verrichtte, als het verslaan van monsters en draken. Tegenwoordig een held, iemand die door niemand geëven aard wordt. Laten wij evc-n tien jaren terug gaan. De jaren 1933-'35 waren jaren van glans punten in de luchtvaart, trouwens van het slaan van records op allerlei gebied. Hel aantal „helden" was legio. Steeds grooter snelheidsteeds meer ongelukken Weet U nog van de prestatie van de „Peli kaan" in 1933 De groote dag van K.L.M., zoals Viruly schrijft. De dag Smirnoff, Soer, van Beukering en Grosfeld. 30 December 1933 De Oudejaarsavond, waarop Nederland per doodgewone Peli kaan vijfhonderd kilo Nieuwjaarspost kreeg, die vier dagen tevoren nog in Batavia lagen. 29000 km. gedragen door hoop, geloof en bezieling van alle landgenooten tusschen Texel en Timor. Hel was een glanstijd voor de luchtvaart. Een lijd, v/aarin de nationale trots het vliegtuig bezielde. De Melbourne- 1934, waaraan in luchtvaartkringen ;n van Parmentïer, Mol, Prins en van Brugge met de Uiver verbonden blijven. De noodlanding te Albury en de burge meester op krukken, die het landingsterrein door auto's liet verlichten. Een heel volk treurde later over het ver is van de Uiver en hing de vlag halfstok. Nu kunnen wij het ons niet meer indenken, gewend aan berichten als „honderd vlieg tuigen werden neergeschoten in de afgeloopen jaren. Wat is het geweest, dat ons toon zoo enthousiast maakte Het overwinnen van de strijd, die in de lucht nog over- moesl worden. De strijd zooals Viruly. die schreef in zijn boeken. De mensch, die gewonnen liad op het land en op zee, moest nu nog de elementen in de lucht verslaan. Het moderne leven, dat om 1930 geen gevaren meer kende, had nog één uitweg het luchtruim Hier was oer te behalen, daar lag de dood nog op de loer, die ten koste van alles moest over- worden. De oorlog is een strijd menschen tegen elkaar, maar do strijd tegen de golven, legen den wind en het iweer is grootscher. De natuur heeft iets ïbuigzaams in zich, iets dat werkelijk heldendom vraagt, om te kunnen onder werpen. Driehonderd jaren geleden waren zeevaarders, die ons land groot maakten, vreemde landen ontdekten, die el bij de pakken neer bleven zitten. Jan Huigen van Linschoten schreef op in 16e jaar aan zijn ouders„Mijn hart denkt anders niel nacht en dag, dan om vreemde landen te bezien". „Zoo weet men wat te vertellen, als men oud is. Daar is-geen tijd kwader versleten jongeman op zijn moeders keuken n en weel niet wal armoede noch weelde is, noch wat de wereld in zich heeft, hetwelk dikwijls oorzaak is van hun verderfenis". Hel is dezelfde geest, die Cornells Tromp bezielde, toen hij na een zeeslag schreef„Wij hebben ons hart opgehaald als koningen 1" En ongetwijfeld is dat het gevoel, dat de Nederlandsche luchtvaarders bezielde, toen zij hun eerste vlucht naar Indië maak ten. Een gevoel van ruimte om zich heen, m gevoel van trotsch. En dat is nog de geest, die ons volk moot bezielen. Een geest, die- zich niet laat knechten. De K.L.M., die tijdens dezen oorlog nog zooveel wist te prestoeren zal zeker zijn vleugels weer uitslaan en onze helden van de lucht zullen zich weer laten kennen ïn vluchten naar Indië. L. Hunnen in »batiledress« Wij lazen in Maple Leaf, het Canadeesche dagblad voor West-Europa, dat momenteel in Amsterdam gedrukt wordt, de volgende ingezonden brief van twee Canadeesche soldaten van het Canadeesche bezettings leger in Duitschland. Vandaag zagen wij in Oldenburg, Duitsch land, een Duitscher. die een Canadeesche .ballledress". shirt en das droeg. Wij slop en en vroegen hem hoe hij eraan kwam en welk recht hij had om oen Canadeesch uniform te dragen, waarop hij ons een papier voor de oogen draaide, zeggend, dat hij voor de CAOF (Can. Army Occu pation Forces - Car., bezettingsleger) werkte. Vindt U niet dat hel wel een weinig te •r gaal, dat een Duitscher toegestaan wordt is uniform to dragen Wij moeten reeds oeite genoeg doen, om voor ons zelf aan n nieuwe uniform to komen, als de oude versleten is. Het geheim van de atoombom De minister van Handel der Vereenigde Staten verdedigde in het Kabinet het voor- il. om het geheim van de atoombom ook :n Rusland mee te deelen. Leger- en vloot- .toriteiten zouden daar bezwaar tegen heb- in. Zoolang dit geschil niet is opgelost, zal Truman's boodschap aan het Congres hierover nog wel op zich laten wachten. Tsjang Kai Tsjek is tot een overeenkomst gekomen met de communistische regeering Dc communisten krijgen zitting in den re- geeringsraad. De Fransche kranten zullen binnenkort grooter kunnen verschijnen. Amerika leent eer belangrijke hoeveelheid papier aan Frankrijk. ZON EN MAAN Woensdag 3 October. Zon op 9.43, onder 18.14. Maan op 3.13, onder 17.52. GETIJDEN Vlissingen. 3 October. Hoog water 00.18 u„ 1.65 m„ 1.56 m. en 12.31 u„ 1.55 m. Laag wafer 6.41 u„ 1.65 m. en 19.07 u., 1.98 m. Weslkapelle 2025 min. vroeger. Veere 1118 min. later. UIT STAD EN LAND Zonder overstappen I De oude toestand keerl weerVroeger konden we in Vlissingen instappen, en rus tig blijven zitten, tot we in Amsterdam- Weesperpoort of Centraal-Station konden uit stappen. Het was een behaaglijke en vlug ge reis. vier uren slechts. Zóóver is het nu nog lang niet. Maar we gaan wel in die richting Als ge voortaan 9.55 in Vlissingen zijt ingestapt, vlei u dan rustig op uw gemak neder al is het dan nog niet op fluweelon kussens maar op har- de banken en wacht tot ge in Amster dam C.S. zijt aangekomen. De reis duurt lang. over NijmegenArnhem. Maar ge kómt er. zonder overstappen, om onge veer acht uur aan. En terug gaat ge denzelfden v/eg instappen in Amster dam C.S. om 8.36. en des avonds bereikt go nog onze provincie. Er zijn ook tweede klas- compartimenten in de wagens. We gaan vooruit I Rattenbestrijding Iedereen, die last heelt van ratten ol muizen of inlichtingen kan verschaffen waar deze dieren zich bevinden, wordt verzocht hiervan opgave le doen bij den burgemees ter, de Gemeentewerken ol de politie van de plaats zijner inwoning. In opdracht van de regeering is de rattenbestrijding, di3 door 't chemische laboratorium voor onge- diertebestrijding „Doramu" wordt uitge voerd, thans begonnen. Om goede resulta ten le krijgen moet een ieder meewerken. De bestrijding dient in het belang van do volksgezondheid nauwkeurig te geschieden. Goes Goes is in duisternis gehuld 's avond* dat geeft aanleiding tot veel mopperc-n. „Waarom hier niet en daar wel ?"is dan Hier kunnen wij zelf op een heel een voudige manier verandering in brengen. Verduisteren behoeven wij niet meer. Won neer de ramen worden opengezet en de gor dijnen niet te stevig worden dicht gebak ken en iedereen meewerkt, kan er een behoorlijke verlichting ontstaan. Wij vermeldden, dat J. N. in hechtenis genomen verdacht van diefstal ten na- decle van de geallieerden. Deze J. N. is Kloeticge en niot uit Goes afkomstig, behoorlijke verlichting ontstaan. Van bevoegde zijde vernemen we, dal er goede hoop >s. dat reeds in het voorjaar 1947 met het uitvoeren der uitbreidings plannen te Goes zal kunnen worden begon- Momenteel staan 40 noodwoningen op het programma, die in de eerste plaats de ge zinnen met meerdere kinderen zullen op- En dan nog slechts die gevallen waarin door samenwoning om bepaalde redenen geen oplossing kan worden gevonden. Het instellen van een huisvestigscommis- sie, die alle bevolkingsgroepen vertegen woordigt is in de praktijk gebleken een bijzonder goede maatregel te zijn geweest. In tal van plaatsen van ons land heelt men dit Goessche voorbeeld gevolgd en heeft men eveneens een soortgelijke instantie in het leven geroepen. Natuurlijk blijven er vele klachten. Hel zal ongetwijfeld nog wel even duren voor eigen gezin alleen kan bezetten. Blijkens de jongste publicaties van ons ministerie zullen nu in het Zuiden een aan tal werkkrachten worden gebracht, wier ge- blïjven wonen in het Westen. Deze menschen zullen te werk gesteld worden bij het herstel van het economische leven. Dit zijn monteurs, vaklui alsmede ambte- e betrokken zijn bij hetNoodCom- missariaal. Bureau Wederopbouw, alsmede ingenieurs die belast zijn met advisecring voor de ge-inundeerdc gebieden. Ook voor deze menschen moet voor in woning worden gezorgd. Dit zullen dus veelal kostgangers zijn die zullen worden ingekwartierd daar, waar door ruimte ge brek geen gezin kan worden gebracht. Overigens heeft Goes het nog niet zoo slecht. Gevallen van drie gezinnen in één huis komen slechts sporadisch voor. Zoo- Middelburg als ook in Vlissingen komen gevallen voor dal zeven gezinnen huis zitten, terwijl dan vaak de ca- verzorging alles te wenschen over laat. In de ijsfabriek de „Noordpool" raakte op tot nu toe onbekende wijze de ammoniak leiding defect, zoodat het ammoniakgas zich verspreidde. Een der arbeiders, P. Zuiddijk, werd bewusteloos en moest naar het zie kenhuis worden overgebracht Na een kwar tier was de lucht in de omgeving weer ge- Burg. Stand. GeborenMagdalena D„ d. v. L. Korstanje en A. A. Huijsse Maria A„ d. v. D. J. Volmer en A. C. Breas Petronella J. J., d. v. P. J. van Iren en J. M. Wieland, te Kloetinge Willem C„ z. v. G. Nieuwdorp en F. KorstanjeLeintje J., d.v P. Verhulst en A. Sanderse, te Katten- dijke. OndertrouwdChr. Brouwer. 24 j., te Mid delburg en Ph. M. Vermeulen, 27 j, P. A. Hemelaar, 34 j. en A. Vermeule, 26 j. G. iLuijk, 30 j. en W. C. van Maasdom, 24 j, E. S. Boness. 24 j„ te Badford en A. p. Hengslmangers. 24 j.M. van Gorp, 30 j. en A. Timmers, 25 j. Getrouwd -: J. Sinke, 25 j„ te Kloetinge en J. P. van der Endt. 24 j.J. M. P. Tor- bijn. 32 j. en M. Reijnhout, 24 j.E. A. Rutgers. 30 j. en A. M. Hollestelle. 29 j. J. Melse, 25 j. en D. J. Tamminga. 27 j. OverledenJ. Verhage, 76 j., echtg. van P. PolterA. Hibels, 79 j.. v/odr van J. Marinisse P. J. L. van der Wekken. 7 w„ te Wissenkereke J. Clement, 58 j., te Yer- seke (Koudetkerke), echtg. van A. W. van de Rucke F. Kerkhove. 68 j„ te Koudeker ks. ivedr van P. RoctseP. C. van der Slikke, 3 j., te Wolphaartsdijk.- A. C. No- teboom, 54 j„ echtg. van J. J. Oranje. Zeeland vóór de bevrijding Om linlE elf 6 vaardigheid en verschaft ons hei recht om na tien ur buiten tc loopen bovendien krijgen enkelen en clcctrischc saklantaarn, welwillend in bruikleen Het is een flinke drukie op hel perron cn in dc vachtkamer. Alle heeren sijn nanwesig, en ook het •ollcdio personeel van het R„„dc Krui» met heel s'n hebben en houden. Door de drukke conversatie n wc geen idee van den tijd. maar ik wil wel eens iels meer welen en ga om twaalf uur bi) den stations-chef informceren waar die (rein blijft. Desc beeft geen verdere verbinding meer dim liet rcrslvolgend station, cn daar is ie nog niet. dus «achten maar. Alles is pikkedonker. We behoeven niet meer aangemaand te svorden goed te verduisteren, want aller: om» sijn het Cr zóü'n kluit bij clkuiir. dat chottrslcentlradcn en waschlijncn rcsooecren. vinden, "dus geen spiertje licht komt meer' or Lang na laag trekt door de lucht rijn onsichtbi weg naar bet vijandelijk gebied. In de rich Belgis- stijgen lichtkogel» omhoog, die in breinauld lanqs den hs-mr.l cn dooft even plotse al» ie verscheen. Het is een zonderlinge situatie hier op het per wachtkamer: ik ga met twee collega's de trappen op cn loop naar het andere perron. Het gewone teven ligt finaal ondersteboven, je doet maar roo„ beetje op eigen houtje cn nnnr bevind van raken. om op een station 's nachts om één uur le gaan rondhnnncssen 7 Nu is er geen politieagent, die (wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1