VRIJE STEMMEN itT Overeenkomsten met Rusland Seen gezapfiataillons naar Indië STRIJD V Redactie en Administi DAGBLAD VOOR ZEELAND StóSDa,kl2 Maandag 1 October 1945 le JAARGANG NUMMER 275 Hongarije Ook hier is de overeenkomst mot Rusland het ieit van den dag. Reeds heeit de „Daily Herald" geschreven over een „oostelijk bloc" dat onder Russische leiding zou wor den gevormd. En inderdaad is de economi sche aaneensluiting van deze landen. Polen, Tsjechoslowakije, Oostenrijk, Hongarije, Joe goslavië en Bulgarije bij het Russische cen- rum een voor de hand liggende politiek van deze in den machtssfeer der Sovjet-Unie Herinneringen In de oorlogsdagen van Mei 1940 ver heten wij Middelburg. Het v/as aangeraden te evacueeren. Wij vonden als vele anderen gastvrijheid op een kleine boerderij bij een van de dorpen. De eenvoudige hartelijkheid van onzen gastheer en onze gastvrouw in Walchersche dracht, maakte, dat wij goed heen kwamen door die verschrikkelijke dagen van wachten in onwetendheid en van onzekerheid. Op dien rampspoedigen Vrij dag zagen wij over de landen heen naar de vurige gloed van het brandende Middel burg. En hoewel wij wisten, dal wij straks daar niets dan puin en bouwvallen zouden terugvindon, was een groote opluchting over ons gekomen. Een witte vlag woei van do dorpstoren. - De oorlog is voorbij - zeiden wij, maar wij wisten dien dag nog niet, wij beseften niet, dal toen de strijd begonnen was, de strijd van verzet tegen den gruwe- lijken bezetter. Bevrijd werden wij op den laatsten dag van de maand Maart 1945. In dien tijd ondervonden wij, uitgehongerde groote stedelingen, weer de gastvrijheid van kleine boeren, nu in don Achterhoek. Mot een pijnlijk gevoel in rug en lede maten hadden wij den schuilkelder, die eenige dagen onze woning was, verlaten. Aan de sterke, witgeschilderde vlaggestok heeschon wij het verlegen rood-wit-blauw. Terwijl de frissche wind de vlag deed klap peren. staken wij een vriendelijk aange boden sigaret op; inhaleerden diep, lieten wij een stukje chocolade langzaam smelten in den mond en wij zeiden - De oorlog is voorbij - We lachten en voolden ons licht en blij. Ja voor ons was de verschrikking Over, maar het duurde nog meer dan een maand oer Duitschland capituleerde en nog maanden voordat Japan zich onvoorwaar delijk overgaf. Nu is het dan werkelijk vrede, maar de oorlognee, die is niet voorbij, in Nederland. Hedendaagsche werkelijkheden De oorlog van kanonnen, tanks en vlieg tuigen is voorbij, maar Nederland voert nog steeds strijd tegen een vijand, wiens bewe gingen niet te berekenen zijn, wiens kracht zich, zooals de kracht van do zee, stort op de dijken van onze samenleving. In do dijken, die Walcheren beschermen, werden gaten geslagen en worden nog gaten geslagen. Veel moreele gaten zijn geslagen in het Nederlandsche leven en als wij niet oppassen zullen er nieuwe dijk- braken komen. Op Walcheren heeft men de bandon uit de mouwen gestoken en ondanks veel te genslagen gaat het er toch langzaam naar toe, dat de dijken weer sterk en aaneenge sloten zullen zijn. Om onze samenleving weer welvarend te maken, moeten wij zorgen, dat geweld dadige invloeden van welken aard ook, geen vat meer kunnen krijgen op onze maatschappij. Daarom moeten de moreele gaten en zwakke plekken in de dijken van Neerlnads leven gedicht of verstevigd wor den. Dan kan ons arme land, dat leeft en eet bij do gratie van onze bondgenooten, die ons voedsel, materialen etc. op crediet le veren. herrijzen. Dan kunnen wij Neder landers van bedelaars weer vorsten wor den, naar Jei Last's woord. Van bedelaar tot vorst. Het is eon lange weg, een oorlogspad, verre van veilig. Er is ons geen keuze wij moeten dien weg gaan. Daarom moeten wij ons ook bescher men tegen vijandelijkheden als al te groote schuldenlast in het buitenland, bureaucratie, kankerzucht en lamlendigheid. Het beste schild tegen deze gevaren is werken, hard werken. Als allen aanpakken, komen er het snelst weer kolen, kleeren, levensmiddelen enz. en bereiken wij eerder hot menschwaardig bestaan waar wij allen recht op hebben, dan wanneer wij blijven bedelen bij onze bondgenooten om een blikje corned beef of een reep chocolade. Het is nog oorlog in ons land. Werk daarom, want werken is strijden. A. liggende landen. De Hongaarsche radio meldt daaromtrent, dat de schadevergoeding die Hongarije volgens de wapenstilstands voorwaarden aan Rusland moet betalen op de volgende wijze wordt geregeld. Rusland zou volgens die voorwaarden recht hebben op overneming van de instal laties van zekere metallurgische en electri- citeitsbedrijven. Omdat deze maatregel de economische herleving van het land zeer zou schaden, heeft Rusland er in toegestemd deze installaties in Hongarije te laten, en genoegen te nemen met een deelgenoot schap tot 50 pet. in de exploitatie van de bedoelde bedrijven. Onjuist is de in het buitenland gegeven voorstelling, dat Rusland 50 pet. van het geheele economische leven van Hongarije als deelgenoot zou ontvangen, zegt de Hon gaarsche radio. Tsjeclio«Slowakije Minister-president Fierlinger heeft bekend gemaakt, dat er een Tsjechoslowaaksch- Russiscli handelsverdrag gesloten is. Ex portproducten zijn textiel, schoenen en aar dewerk import van metalen, landbouwpro ducten en een kwart millioen ton Duitsche steenkolen staan daartegenover. Yoegoslavië De ambassade te Londen van dit land wees er op, dal onderscheid moet worden gemaakt tusschen de stad en de haven van Triest. Het grootste deel van de haven zou tot wijkhaven kunnen worden gemaakt onder internationaal beheer. Internationali satie van de stad zou voor de Joegoslavi sche regeering volkomen onaanvaardbaar De Fransche coup Saigon, de hoofdstad van Indo-China was door de Annameezen bezet. De Fransche krijgsgevangenen aldaar ontvingen in het geheim wapenen van het kleine groepje De opbouw van ons leger De minister van oorlog, J. Meynen, heeft in een radiorede gesproken over de gevol gen, die de capitulatie van Iapan heeft voor don opbouw van het Nederlandsche leger. Om de orde en de rust te handhaven moe ten er zoo spoedig mogelijk troepen naar Indië gezonden worden. De gezagsbataillons voor Indië kunnen nu niet meer dienen. Australië verklaarde voor de opleiding geen zorg meer te kunnen dragen en bovendien zou deze opleiding te veel plaats in beslag nemen. De lichte infanlerietroepen, die oorspron kelijk bestemd waren voor bezetlingstaken. zullen daarom terstond de beschikking van admiraal Hellrich, die hel bevel voert over alle strijdkrachten in Nederlandsch Indië, gesteld worden. In den loop van de volgende vijf maan den zullen totaal 27 bataillons worden ver scheept. Hel totaal der verschepingen zal 27.000 man bedragen. De minister zeide voorts, zich volledig gerealiseerd te hebben, welk een teleurstelling het voor velen is, dat de gezagsbataillons niet meer gevormd zullen worden. Gelukkig, aldus de minister, behoeft de teleurstelling niet al te groot te zijn. Im mers ter conlingenleering zijn nog ongeveer 5000 oorlogsvrijwilligers noodig. De eerste vier bataillons, het eerste en derde regiment stoottroepen, 2e regiment infanterie en 214 reg. infanterie zijn reeds vertrokken. Aangezien Mei volgend jaar alle voorbe reidingen zullen zijn getroffen om de eerste lichting van jonge dienstplichtigen onder de wapens te roepen, zal deze eerste divisie niet worden bemand met oorlogsvrij willigers, maar wel met deze dienst plichtigen. Nu zullen vele vrijwilligers van de jaarklasse, welke in Mei dienstplich tig zijn. onder de wapenen geroepen wor den. Maar voor vele anderen is dit een te leurstelling. Vergeet niet. oorlogsvrijwilliger, dat de uitzending naar Indië gebaseerd was op oorlogvoering met Japan. Uit het kerkelijk leven De zuiveringscommissie voor do Tweede Kamer heeft Ds. G. H. Kersten naar men weet uitgesloten van het lidmaatschap. Thans heeft hij ook de redactie van de Fransche militairen die daar waren aan gekomen, en bezetten plotseling de stad. De Annameesche regeering werd in bo- schermingsarrest genomen en Britsche en Japansche troepen doen patrouillediensten doch bemoeien zich niet met de Fransche Arabisch standpunt De Palestijnsche Arabische partij heeft verklaard, dat haar eisch onvoorwaardelijk moet worden aanvaard, welke inhoudt stopzetting van de Joodsche immigratie, en van de overdracht van land aan Joden. Voorts einde van het Britsche mandaat, en vorming van een onafhankelijke, demo cratische, nationale regeering, verbonden met Groot Brittannië door een verdrag van vriendschap en bondgenootschap. Daartegenover heeft Engeland besloten, heel het vraagstuk van Palestina over te dragen aan den Raad der Vereenigde Vol keren, opdat allen gezamenlijk do verant woordelijkheid over de te nemen beslissing zullen dragen. De secretaris-generaal van do Arabische Liga heelt verklaard, dat Tripoli rijp is voor onafhankelijkheid. Indien noodig, zullen de Arabieren met geweld weerstand bieden aan alle Britsche, Fransche of Italiaansch eischen ten aanzien van dit Arabische ge- Dcfinitieve uitslag der Fransche verkiezing In 618 kantons, waaronder niet Parijs en het departement van de Seine, is do ver deeling der zetels bij de kantonnale verkie zingen als volgt Socialisten 393, communisten 133, radika- Ien 350, onafhankelijke socialisten 66, repu- blikeinsche volkspartij 127, onafhankelijke republikeinen en radikalen 205, republi- keinsch-democratische Unie 203, conserva tieven en rechtsche onafhanlcclijken 93, in- determiné's 48. In het departement van de Seine is de samenstelling van den Raad als volgt 52 communisten, 32 socialisten, 28 van de ro- publikeinsche volksbeweging, 28 van de democratisch-republikeinsche Unie. 8 radi- kaal-socialisten en 2 onafhankelijke socia- weekbladen „De Banier" en „De Saam binder". neergelegd. Zijn opvolger voor „De Banier" is Ds. F. Zandt, em; pred. te Delft. Ds. Kersten moet lijden aan hartkramp. Ds. Hooykaas. Ned. Herv. predikant te Arnemuiden, is door het classikaal bestuur van Middelburg op 17 Sept. provisioneel geschorst. Hel provinciaal kerkbestuur moet de definitieve beslissing hierover nemen. UIT STAD EN LAND Goes Voor het tribunaal stond Vrijdag nog te recht Peter CorneUs van Leeuwen, inspec teur van een levensverzekering te Wol- phaartsdijlc. Beklaagde was eind 1940 als chauffeur bij de Duitsche weermacht ge gaan. Reeds in 1936 was hij lid van de N.S.B. Verdachte had als ambtenaar bij den opsporingsdienst kettinghandelaren in gouden tientjes opgespoord. Wanneer hij merkte, dat zijn slachtoffers gouden tientjes hadden, ging hij z.g.n. naar de bank om geld te halen, maar kwam terug met de Gestapo. Mr. A. H. Kuipers, verdediger, kon geen verzachtende omstandigheden vinden. Hij noemde verdachte een der wei nigen, die in de provincie Zeeland zijn me deburgers rechtstreeks had verraden. 's Middags kwam voor Willem de Jonge uit Ovezande. Omstreeks Juni 1943 was hij lid van het Arbeidsfront geworden en had voordeel getrokken van de maatrege len van den vijand. Nog in Juni 1944 was hij lid van de N.S.B. geworden. Ver-i- was hem ten laste gelegd, dal hij in Maart 1944 bij den marechaussee G. J. van den Heuvel aangifte gedaan had, dat bij bak ker Remijn een onderduiker zat. Verdachte toonde zich onwetend van deze feiten. „Ik mag dus concludeeren, dat je bij toeval lid van het N.A.F. en bij toeval plaatselijk leider bent geworden J" aldus Mr. Vlaming, de voorzitter. Op de vraag „Waarom ben je lid ge worden van de N.S.B. antwoordt ver dachte met het argument, dat hem zoo veel beloofd werd, zo b.v. beddegoed voor de kinderen. De verdediger verklaarde, dat men hier met een exceptioneel geval te doen had, dat iemand na de invasie nog lid van de N.S.B. kon worden. Hij meende dan ook. dat zoowel man als vrouw niet geheel toe rekeningsvatbaar kunnen beschouwd wor den. Als verzachtende omstandigheid be schouwde hij do groote armoede, waarin beklaagde zich bevond en hel feit. dat hij zeven kinderen had. Dit alles maakte hem tot een willige prooi van de N.S.B. Ver dachte had zich zoowel letterlijk als figuur lijk in de luren laten leggen. Marinus CorneUs Baarends, werkman te Goes, was vanaf Februari 1942 lid of sym pathiserend lid der N.S.B. geworden. Ver dachte was bij de N.S.B. gegaan, omdat hij bang was naar Duitschland te zullen worden gestuurd. Twee maanden later had hij spijt ervan gehad. Verdachte verklaar de nooit aan politiek le hebben gedaan. „Een zwak verweer", luidde het oordeel. Johannis Walhout, horlogemaker uit St. Annaland, later ge-evacueerd naar Borsscle werd omstreeks 1940 lid van de N.S.B. Hij was zich niet bewust verkeerd te hebben gehandeld. Toen het evenwel ver plicht word gesteld zich bij do W.A. aan te sluiten, was hij sympathiseerend ge worden. Voorzitter„Weet u, dal u als lid der N.S.B.. mede verantwoordelijk bent voor het lot van vele gijzelaars Verdachte„Ik ben mij niet bewust het Nederlandsche volk benadeeld te hebben". Later was verdachte wel bang voor de gevolgen geworden, maar vond het te ris kant om als lid te bedanken Uitspraak van deze gevallen over 14 dagen. Middelburg DE KONINGIN VAN SABA Voor do leden van de Zeeuwsche Volks universiteit droeg Charlotte ICöhler in het Schuttershof te Middelburg ten bate van het noodlijdende Walcheren voor de Arabische vertelling„De Koningin van Saba", van Dr. J. C. Mardrus, in de vertaling van Mr. Onno van den Berg. Het eeuwenoude thema leven, liefde en dood heeft tot in onze dagen haar groote bekoring bewaard. Hel is dan ook de essentie van ons zijn hier op aarde. In welken vorm ook gegoten, het spreekt tot ons. zij het in harde, kantige woorden, zij het met geheimzinnige Uuisteringen. Do Arabische vertelling is wel een zoo schoon kleed om dit leven, liefde en dood te omhullen, dat het ons Westerlingen, nuchtere en vale menschen, mol haar schit terende borduursels en haar sprookjesach tig gekleurde bloempatronen onweerstaan baar aanlokt. Wij worden gevangen in de kettingen van wijze woorden, van zoete woorden, in de boeien van zinnen, kleurig van schildering, van voorstelUngen, zoo rijk aan pracht en schittering. Het is Charlotte Kohier, die dit verhaal van leven, liefde en dood van de jonge, beeldmooie Koningin van Saba, wier liefde Koning Salomo, de zoon van David, wist te winnen, maakt tot een wondervo gel met vele gouden veoren in zijn wie ken, die ons meeneemt naar ongekende hoogten, waar de lucht bezwangerd is door bedwelmende geuren, waar een weelde van vormen en kleuren ons omringt. Hel is de groote "kracht van de kunste- naresse. d,at zij ons kan doen leven in we relden. die wij niet kennen. En waaruit bestaat die kracht Het is een volkomen harmoniceren van woord en gebaar onder ling en die twee samen met den inhoud en den vorm van het verhaal. Er is geen ge moedsstemming, geen vreugd, geen leed, die ons ontgaan kan. Wij worden geab sorbeerd in de voorstelling, die opbloeit tot een tooverbloem, wier honing wij mogen proeven. Wij hoorden een verhaal, het verhaal van de bloem der bloemen van Arabië en den heer der horizonten, van de liefde, die sterker is dan de dood. Het verhaal, prach tig van taal. werd een beeld, zoo glan zend, als alleen Charlotte Kohier ons voor kan tooveren. A, SCHERPENISSE. Tot diaken in de Nod. Herv. Kerk is benoemd de heer Laban Jan- sens Lz. SPORT Eerste Goessche estafetteeloop Zaterdag werd door HELLAS de eerste Goessche estafette-loop georganiseerd. De uitslagen waren: 1 Marathon 8 minuten 15 seconden 2 Hellas 8 minuten 25 seconden 3 E.M.M 8 minuten 29.1 seconden 4 Robur 8 minuten 42.2 seconden 5 De Zeeuwen 8 minuten 48.6 seconden 6 en 7 Hellas geen tijd. Er bestond groote belangstelling voor deze REDE VAN DEN MIN9STER VAN OORLOG

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1