VRIJE STEMMEN Geheimzinnige conferentie in Lissabon DE OORLOGSTROM..,. Verademing - Harakiri? Het Horzelnest herleeft INDRUKKEN uit de Rechtszaal kele indrukken, die wij tijdens de hande lingen hebben opgedaan, weergeven. Wanneer wij dan dè beschuldigden, die tot nu toe voor de groene tafel verschonen, bezien en hun argumenten hooren. is het ons v/el duidelijk, dat de N.S.B. voor con zeer groot deel uit maatschappelijk gede- railleerden heeft bestaan. Deze menschen hebben op ons een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Het zijn> ook deze zoogenaamde kleine N.S'.B.-ers ge weest, die ons volk vijf jaren lang hebben gotyranniseerd. Zij hebben zich door don bezetter als willig werktuig laten gebruiken om ons volk te verkoopen en te verraden voor een schotel linzensoep. Zij zijn mede schuldig aan de moorden, die op de beste Nederlanders zijn begaan, voor al het leed, dal door do vele dapperen in de concen tratiekampen is geleden. Van de bravoure en de brutaliteit, die deze lieden eertijds, toen de Duitsche revolvers hen nog be schermden. ten toon spreidden, is, nu zij voor hun rechters staan, niéts meer over gebleven. Op alle mogelijke manieren trachten zij zich thans te verontschuldigen en hetgeen zij misdeden te bagatclliseeren. Niet één was er die lier, als martelacr voor zijn ideaal, voor het Tribunaal kón verschijnen. Want zij waren deelgenoot van een misdadig systeem, dal moord en terreur als middel gebruikte om zijn tegen standers te breken, hun ideaal v/as slechts mee te profiteeren. hun kleine machtswel lust bol te vieren. Misschien is het hier wel do plaats om eenige opmerkingen te plaatsen over dc samenstelling van het Tribunaal. Over het geheel genomen kunnen wij daar niet on tevreden over zijn. Toch hadden wij gaar ne een v/at krachtiger leiding gezien. Zon der afbreuk te doen aan de kwaliteiten van den president, Mr. Vlaming, moeten wij toch opmerken, dat wij zijn optreden v/at slap en mat vinden. Het doet b.v. eenigszins eigenaardig aan, den voorzitter tot een zich principieel N. S. B.-er noemenden beschuldigde to hooren ver klaren, dat deze niet door de regeer in-- worden losgelaten, vóór dat hij geheel Zeker, het Tribunaalbesluit noemt ook de heropvoeding van den beschuldigde als één der taken van de Tribunaalrechtspraak. Doch het gaat toch in de allereerste- plaats om recht en berechting. Het was heel sym pathiek gezegd van Mv. Vlaming, doch wij hebben to bedenken, dat er nu eenmaal ge vallen zijn, die niet voor .."enezing" vat baar zijn. En de rechtszaal is toch geen kliniek Wij zouden dan ook gaarne de vragen scherper gesteld en de aanklacht feller ge formuleerd willen zien. Dit zal ook het beeld van de zittingen ten goede komen. De verdedigers hebben hier zeker geen gemakkelijke taak. Zij kunnen in deze ge vallen eigenlijk niet meer doen. dan ver zachtende omstandigheden aanvoeren, cle mentie bepleiten, waar mogelijk, trachten aan te tdonen, dat de tenlastelegging niot bewezen is en de beschuldigde niet des- bewust handelde. Wij mogen hier nog wel eens herinne ren aan de woorden van Mr. van Deinse, bij de opening van de eerste zifting gespro ken. dat de verdedigers van N.S.B.--.s eri consorten, zeker niet met dezen mogon ver eenzelvigd worden. In oen domocratischen rechtsstaat hoeft ieder, die voor don rech ter wordt gebracht, recht op verdediging en het zou heel bedenkelijk zijn, wanneer wij thans hiervan afweken. En de leden van het Tribunaal, die im mers de geschooldheid en de routine van de gewone rechters missen, on de leden van do balie, zijn voor eon lastige en wei nig benijdenswaardige taak gestéld. Wij zijn overtuigd van hun eerlijkheid en onkreukbaarheid en daarom past ons slechts bescheiden en opbouwende critiek. De pers heeft zeker geen reden tot kla gen. Aan de wenschen der journalisten is met de grootst mogelijke bereidwilligheid zooveel mogelijk tegomoef gekomen. De openbaarheid wordt in niets geschuwd. Ook dit is een reden te meer om met ver trouwen de verdere werkzaamheden van het Tribunaal tegemoet te zien. V. lc JAARGANG NUMMER 274 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 29 September 1945 Algemeens Leiding t B. G- Kloosterziel en S- L. Boerma Hoofdredacteur i Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Bureau Middelburg t Kortedelft 44. Slechts voor een v'acantiereisje bega! zich Prins-regent Karei van België naar Portu gal. Eveneens de eerste minister Van Acker, mol zijn echtgenoote, ging daar een kortstondig verlof doorbrengen. De publie- ':e opinie in het vaderland vraagt nu met eenige ongerustheid, ol ook Koning Leopold zich daar „toevallig" zou bovinden. Wat is er gaande Bericht wordt intusschen, dat de Koning zich nog steeds op zijn builonverblijl te Sankt-Wolig'ang bevindt, nabij Salzburg in Ocstenrijk. Hij blijkt dus ook noa niet in Zwitserland ie vertoeven, zooals hel plan ln Lissabon is ook de vroegere premier Van Zeeland aangekomen, vergezeld van ooraanstaande persoonlijkheden op econo misch gebied. Zou wellicht, zoo vraagt Brussel, dit alles in verband staan met de economische onderhandelingen in de Ver- cnigde Stalen, die thans door do ministers Ipaa1: en Kronacker in Washington worden gevoerd De Nederl. schepen In Sidney Zooals men v/eet, worden deze schepen aldaar vastgehouden, door ds staking de Australische havenarbeiders, die dit doen als bewijs van solidariteit met de beweging vrtn Soekarno op Java. De Nederlandsch: ,.ezant aldaar en andere hooge functionnc- rissen onderhandelen nu met Australische regeeringsvertegenwoordigers. Men fioop! een bevredigende regeling te verkrijgen. Vliegdienst New York-Amsterdam Dezen herfst openen de Vereonigdo Sla ton een vliegdienst fusschen de hoofdsteden van Amerika en Nederland. Roode Kruis Het tweede Roode Kruis-team is naar In- dië vertrokken. Prinses Juliana heelt er af scheid van genomen. Het team staat on der leiding van Dr. P. A. Kroesen. en om vat o.a. 4 artsen en 10 verpleegsters. ïiitszn De Spacnsch-repubükeinsche rogeering van Giral heelt een Hoogtin Raad Ingesteld, die volledige constitueerer.de rechten zal hebben, in overeenstemming met de tepu- blikeinsche wetgeving. Reuter meldt dat het Britsche ministerie van Oorlog last heeft gegeven, de schepen der landen, dié door de Duilschers bezet varen, terug te geven. Zoo zal ook de „Alcinous" aan Nederland worden over gedragen. Radio Moskou beschuldigt de politio van 10 lartdon, o.a, Nederland, in verbinding te hebben geslaan met de Gestapo, en mee gedaan te hebben met de vervolging van anti-fascisten. SS8 paarden zijn voor rekening der Ne- derlandscho regeering uit Amerika in Rot terdam aangekomen. Zij zullen aan zwaar getroltcn landbouwbedrijven worden uitge deeld. Tien stierven er onderweg, l veulen werd aan boord geboren. Het minimumloon in alle zuivelfabrieken i melkinrichtingen wordt met i 6 verhoogd, jo besliste het college van Rijksbemidde- De heer Vigevero. Nederlandsch consul te Wellington, wordt consul-generaal te Sin gapore. Zijn opvolger is Jhr. Dr. W. E. van Panhuys. Max Blokzijl is tegen het doodvonnis in Hoogor beroep gegaan. Togen het vonnis, over De Blocq van Schellinga uitgesproken, ging de procureur-fiscaal in cassatie. De minister van Marine, J. M. de Booy, bracht een bezoek aan huize „Aruba" waar de Marino Vrouwen Afdeeiing :s gevestigd. '•Jij v/as vorgezold door verschillende hooge officieren, en werd ontvangen door de com- -nandonte van de Marva, officier sto klasse. 'j. H. Schokking. Van Engelsche zijde v/as als vertegenwoordigster aanwezig 2nd offi- I. Poliilt. minister van Oorlog. Mr. J. Meynen, ral in Berlijn onderscheidingen uitreiken aan de Airborn Division, die een jaar ge- 'edon te Nijmegen is geland. Op 5 October zal voor Admiraal Nimitz in Washington een parade worden gehou den. Gevechtsvliegtuigen zullen daarbij -lak boven de voorbijtrekkende troepen •norren en roode. witte en blauwe rook slierten loslaten. s en de Prinses toonen steeds groote belangstelling voor' het openbare leven, i brengen zij bezoeken aan alle deelen van ons land. De foto hierboven werd tijdens een bezoek, dat het Prinselijk paar gedurende de vlootweek te Rotterdam bracht aan de Engelsche Kruiser H.M.S, Bcllona Uit Ciano's Dagboek Nu de oorlog in Europa is afgeloopen, komen verrassende documenten voor den dag. Deze zijn meestal van personen, die het tijdelijke al met het eeuwige hebben verwisseld. De levenden bewaren nu oen- maal hun geheimen angstvallig, uit vrees voor hun prestige oi hun goeden naam. En zoo heeft ook Ciano, do ltaliaanscho minister van Buitenlandsche Zaken, zijn aandeel geleverd tot de geschiedenis van de somberste periode, die Italië gekend heeft. Het belangwekkendste in zijn dag boek is wel de karakteriscering van Mus solini. De mensch Mussolini, treedt in al zijn hartstochten, zwakheden en ijdeiheicl naar voren zijn jaloezie en haat tegen over Hitler, dien» hij gedwongen was als zijn meerdere te erkennen, blijkt duidelijk. Het kostte den Duce grooto tweestrijd den Führer een telegram met gelukwenschen te zenden, toen de mislukte aanslag te Mün- chen in 1939 bekend werd. Ciano beschrijit dan hoe Itaüë meegesleurd wordt in de oorlogslawine. In December 1939 hoort Ciano van den Italiaanschen militairen attaché uit Berlijn, dat een inval in Holland en België werd beraamd. Hij gal deze mededeeling door aan den Belgischen ambassadeur in Rome. Ciano schrijft dit mot kennelijke voldoening in zijn dagboek, want tegelijkertijd kreeg hij bericht uit Praag, dat de Duilschers de verovering van Triest en de geheele vlakte van Lombardije van plan waren Mussolini vond zijn volk niet krijgshaftig genoeg. „Heb je ooit een lam oei^v/oll zien den vroeg hij Ciano eens. Het ltaliaan scho volk is een ras van schapen. Achttien jaar is niet voldoende ze te veranderen. Dif zou 180 jaren, misschien 180 eeuwen kosten. En inderdaad, de droevige presta ties, geleverd in Abessinië, den Spaanscli burgeroorlog en vooral in Griekenland, staafden zijn meening volkomen. Eind Januari 1940 bleken slechts 11 eli sies gereed te zijn, de benoodigdo artillerie voor 92 pet. onvoldoende, de economisch; en iinancieele toestend zeer zwak. Aan Hitier werd een boodschap gezonden, dat Italië geen oorlog kon voeren, ah eerst 17 millioen ton aan goederen kon worden geleverd. En tóch. ondanks dezen somberen stoet van feiten, haakte Mussolini naar actie. Zijn eerzucht en ijdelheid kregen opnieuw gevoeligen stoot, toon Engeland in Mcarl 1940 den uitvoer van kolen naar Rome ver bood. „Hot is onmogelijk", riep de Duce theatraal, „dat ik belachelijk word ge maakt voor het forum der volkeren. Zao spoedig mogelijk zal ik Engeland aanval len en de nederlaag loebrenrren." Op 11 Juni 1510 verklaarde Mussolini den oorlog. Dezen datum vond de kinder lijke koning Victor Emanuel n.l. mooi. kleine postzegelverzamelaar was geboren op 11 November en v/as als recruut inge schreven als no. IIII Vooral Mussolini's dochter Edda had don Duce opgehitst: „Het volk wil den oorlog Ciano schreef »dien noodlottigoo dag in zijn dagboek„Ik ben bedroefd, zoor be droefd. Moge God Italië helpen Beide woorden zijn ontleend aan Renter's verslaggeving over do Lbndensche confe rentie der ministers van de S groote mo gendheden. Hel geeft te zamen de vrees v/eer van de geheele geallieerde wereld, en ook van ons vaderland. Sir Stafford Cripps heeft in een rede te Nev/castle gewaarschuwd, dat een nieuv/e oorlog gelijk zou staan met een massale harakiri door de naties der v/ereld. Het doel van den nieuwen Volkenbond moet zijn, de wereld te vrijwaren voor een ze kere vernietiging der beschaving in een oorlog van atoom-bommen. Als een zwaard van Damocles hangt de atoombom boven ens hoofd, zei hij, totdat wij erin geslaagd zijn, middeleni te vinden om dat gevaar te keeren. Oorlog is nu geworden tot een ze- koren nationalen on internationalen zelf moord. Er zou niemand zijn, die de over winning behaalt. DE OORLOGSTROM De Britsche pers signaleert de machts politiek en het wantrouwen, die op de con ferentie dor ministers van Buitonlandsche Zakon volgens haar tot uiting komen. „Met open oogen snelt de wereld voorwaarts tol nieuwen oorlog", schrijft de „Daily Herald", het officioele orgaan der Labour Party. De trom van den economischen oor- wordt geslagen, het nationalisme viert hoogtij, do beslissingen over de grenzen hebben voorrang vorkzegen boven de noo- van uitgeputte volkeren. En dit alles kemt vport uit do geheime besprekingen n de vijf ministers. Het kom! on: voor. nfigt het blad, dat het verkeerd is, in een De winter r adert - .-/inter nadort. Als u 's z' vroegte naar uw v/or'/ gaal. huivoit u in - demi of zoraorroantel en u maakt cin ui e plannen om u winterkleeron uit de kacnlorki:: to ha!: en een extra deken bed 1- prctóon. U ben! 'en ge- mensch, als u con l-arolciki-t mo- '.ieeren en dikker doi: hebt. Er zijn •eg zoo vclon. die geen winterjas, geen or. bezitten, zelfs r.iot eens een dak -••rcra roept het Ned. Roode Kruis aiie 'anders op voor een icatvte appèl. ton noedoren i- rends cnschopken. er zijn noq meer bedden, kachels. tna< trc'zon. dekens noodiq. er is in vele stre- ken nog gebrok aan keukengerei, aan meu beien, aan gereedschap en materiaal voor do herstelwerkzaamheden. Willen wij en-, weer voor een nationale ramp gesteld I, dan moeten voor November a.s. de geschonden huizen hersteld, de tekorten aan huisraad, dekking pn kJeeren gedekt zijn. Dus: NEDERLAND. BRENGT UW OFFER! lijd als deze over zulke belangrijke zaken in het geheim beslissingen te nemen. HERADEMING In deze oorlogszwangere sinistere stem ming der Britsche bladen brengt .oen sa menkomst van het Genootschep voor de Britsch-Russische cultureele betrekkingen als een tcchf frissche lucht van de Russi sche steppen in de benauwde sfeer, welke over de conferentie der vijf ministers te Londen was komen hangen, meldt ons Reu tor. Molotof, do Russische Volkscommissaris van Builenlandsche Zaken, zei aldaar, dat de versterking van de vriendschap tusschen Engeland en Rusland van vitaal belang voor de wereld. „Zij, die leugens en gues zaaien zullen volkomen verslagen den, wanneer do volken van deze twéé landen standvastig streven naar verbreiding van de waarheid", zei de Volkscommisi ris. Ook Bevin was aanwezig, de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken. Ook al komt op deze eerste conferentie niet alles in kannen en kruiken, toch zal. zei Molotof, „op een volgende bijeenkomst alles soepel en loyaal worden uitgewerkt". Bevin en Molotof waren cl spoedig in een hartelijk gesprok gewikkeld, meldt de cor- resaondent. Een goed voorteekc-n la ons hopen, dat ook Truman n Ste'. tini'ts on Byrnes in deze verzoenende stem ming zullen medegacn Red. F1NANCIEELE BERICHTEN Shell 2'.'., Stridcb- 20. U. S. Ruhb. De heropening der Leidsche Academie Toen Leiden op 3 October 1574 uit de Spacmsche belegering word ontzet, gal Prins Willem do Leidsche burgerij, als be looning voor haar heldhaftig verzet, de keuze tusschen 10 jaar vrijdom van belas ting of de slichting van een academie. Lei den koos. met vooruitzienden blik, hel laat ste. Op 8 Februari 1574 werd do Leidsche Universiteit geopend, onder hot devies „Praosidium Libertatis". „Bolwerk der-Vrij- 385 jaar later, in Juni 1940, zal het 73o lustrum der academie gevierd worden. In ditzelfde jaar valt ook de herdenking van den 400sten geboortedag vera Philips van Marnix. Heer van St. Aldegonde. Het Leidsche Studentencorps zal een ge brandschilderd berdenkingsroom aanbieden aan de St. Pieterskerk, waar Marnix is be graven, terwijl het als lustrumspel zal op voeren een stuk van Ed. Veterman, dal het leven van Marnix beschrijft en den titel draagt van diens wapenspreuk„Repos ailleurs". inval. De leestelijkheden worden afgelast, het raam wordt tijdens een plechtige hor- denking aangeboden, doch meloen opge borgen om beschadiging te voorkomen. Leiden wacht de gebeurtenissen at. De eerste klap valt op 23 November 1940. Dan worden eer. aantal hoogleeraren. lec- toron en privaat-docenten uit hun functie ontheven wegens hun Joodsche afkomst. Fel ir. de reactie. Wanneer Prof. Cleveringa drie dagen later in het groot-auditorium van het academiegebouw een rede houdt, waar in hij openlijk protesteert tegen het afzet ten van zijn collega Meyers en waarin hij Meyer's beleekenïs voor de geheele juridi sche v/ereld uiteenzet, schalt na afloop hot Wilhelmus over hel oudo Ranenburg, ge zongen met zoo'n kracht en zoo'n overtui ging, als het gedurende dezen goheelen oorlog wol nergens gezongen zal zijn. Het lied van Marnix heeft nog dezelfde bezie lende werking als in den Geuzentijd. Na deze rede gaan de studenten. 3000 in ge- taf, tot staking over. Het is in Nederland bet eerste massale verzet tenen de Duit sche tyrannic. Den volgenden dag wordt Prof. Cleve ringa gearresteerd, de Universiteit gesloten.1 Wel worden op 30 April 1941 examens, tentamens en promoties weer toegelaten, maar wanneer do hoogloeraren weigeren toe te stemmen in de Duitsche cisch tot ontslag van een aantal profossoren en do aanstelling van enkele nation aal-socialis ten, volgt op 19 November 1941 de alge- heele sluiting. Terwijl gedurende de. laat ste weken nog tisllooze examens worden afgenomen, uit de beruchte procureur-gene raal Van Genechfen in enkele redevoorin- gen lasterlijke aantijgingen te™en de Leid sche hoogleeraren en verklaart, dat het horzelnest thans is uitgebrand en dat uit de asch een volksclie acamemie zal her- Verleden weelc. op 17 September, heeft de rector-magnificus. Prof. Dr. W. v. d. Woude. in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, na een rede in do Pieterskerk, het rectoraat aan zijn opvolger overgedragen en daarmede de Universiteit officieel heropend. Heel Lei den vlagde, op de frams wapperden do vlaggetjes van Leiden en van het Leidsche studentencorps. De kerk was overvol. De Leidsche academie is uit haar asch herrezen, doch op een heel andere wijze dan Van Genechten zich dat had voorge steld Zwaar zijn de verliezen, zoowel on der de docenten als onder de studenten, maar Leiden heoit van geen wijken go- weten. Neerlands oudste Academie heelt zich zijn stichter. Prins Willem I, waardig betoond. Terzelider liid heeft het Leidsche Studen ten-Corps het 74sle lustrum der Universiteit goviord. 15 September kwamen vele hon derden reünisten in Leiden aar,. In de Hooglandsche kerk werden zij toegespro ken door den heer W. J. Geartsema als praeses collegii en door Prof. Cleveringa als praeses der reünisten-commissie. Prol. Cleveringa pleite in zijn rode voor zei/be stuur der universiteit, door grooter onafhan kelijkheid van Den Haag. Zondag 16 Sept. gaf het oude studenten-muziekgezelschap „Sempre Ctescendo" onder leiding van Jaap Stotijn een voortrelfelijk concert Maandag voerde het Leidsche studenten toneel „Repos ailleurs" op. dat door de afgeloopen jaren haast nog actueeler is geworden. Dinsdag den 18den werd het lustrum besloten door een grootsch bal, dat tol Woensdagochtend 8 uur duurde. Doze dagen zijn wel een bewijs geweest, dat de Leidsche universiteit, ondanks zijn hoogen letlijd, nog geen oude rdoms ver schijnselen vertoont. Integendeel Geen universiteit heeft het in dezen oorlog har der te verduren gehad, maar geen univer siteit ook heeft zich hier beter doorheen geslagen dan de Leidsche, zonder ook maar iels van zijn standpunt prijs te geven. Ook tijdens de Duitsche bezetting was Leiden, wat het door de eeuwen heen geweest is liet „Praesidium Libertatis". A. L. Schoenen uit Amerika Ten aanzien van de leverantie van schoenwerk pit Amerika, is een systeem van prioriteiten opgebouwd, waarbij na tuurlijk de mede-geallieerden de voorkeur hebben. Voor Nederland zijn er over het loopen- de halfjaar 1.072.000 paren leeren schoe nen van hot distributietype toegewezen. 2.009.000 paren werden nog beschikbaar gesteld, vallende buiten dit type. Dan is er nog eon voorloopig aanbod van 1 tnilli- eon paar, van canvas gelabricecrd. Ol dit aanbod doorgaat, hangt af van overeen stemming met de Nederlandsche regeering. Tenslolle is er nog een beschikbaarstelling van 200.000 paar uit de legervoorraden. Te samen werden dus 4.281.000 paren ter beschikking gesteld. Hiervan nam de Ne derlandsche regeering 1.072.000 paren ai, zoodat er nog 3.209.000 paren beschilcbaar zijn. welke kunnen worden aigenomen wan neer dit noodzakelijk voorkomt. OVERDENK ING UIT STAD EN LAND Van bedelaars tot vorstên Lezing van Jef Last De Nolledijk in Vlissingzn heeft de kracht van de dementen niet kunnen weerstaan or. is doorgebroken. Het is voor de bevoi- kinq van Walcheren een groote teleurstel ling. Maar zij zitten niet bij do pakken neer. Er wordt hard gewerkt om de scha de zoo snel mogelijk te herstellen. Er is nu geen tijd voor een feestavond voor de arboidors aan den Nolle. Daarom moest de clficieele opening van de W.M.D.-cantine in Vlissingen en de feestelijkheden in ver band daarmee afgelost worden. De Chinee- sche jongleurs, die hun kunsten aan de dijkwerkers zouden vertoonen, traden nu op voor hoj rijdend personeel von de Wa terstaat en een aantal genoodigden in de zaal „Mercurius" (e Middelhui g. Hun op treden in de prachtige Chineesche costumes en hun fantastische goocheltoeren en jong- leursvaardigheden, afgewisseld door een interessante iilm over Nieuw Zeeland en do documentaire „Verdeel en hoersch", oogstten veel succes. De avond bracht even wel nog een groote verressing. De beken de schrijver Jei Last. die. zooals wij reeds meldden, thans op Walchoischen bodem vertoeft, was aanwezig en hield een zeer boeiende lezing over China, het land van eeuwenoude beschaving. China, door de tijden heen het voorbeeld van democratie, heelt, omdat de bevolking leefde naar de wijze lessen van den grooten wijsgeer Confusius. die niet gericht waren oo de mystiek, zooals die van Laotse. maar op het v/erkejijke loven, zijn grootschheid door den tijd heen kunnen bewaren. Voor den oorlog met Japan v/as er een periode verdeeldheid en verwarring, maar de strijd tegen den vijand deed allen samengaan. China heeft overwonnon en nu zijn plaats als een van de groote mogendheden naast Groot Brittannië, do Vereenigde Staten van Amerika en Sovjet-Rusland ingenomen. Jef Last, esn groot kenner van Chine, vertelde vele merkwaardige en zeer we tenswaardige dingen over mensch, land, taal, enz. van het groote rlik. Toen zijn bezielde vertelling ten einde was, richtte hij zich op Nederland. Ons iand is net ais China voor den oorlog Japan, in een betreurenswaardigen toestand Alleen in vrede en in eendracht kan Ne derland weer opgebouwd worden. Maar v/ij moeten dan van don grond ai beginnen. Als de jongens terugkomen uit Duitschland, waar zij slavenwerk moesten verrichten en vragen om een goed huis, dan hebben zij daar recht op. Alleen zij mceten bedenken, dat voor er huizen gebouwd kunnen wor den. het puin opgeruimd moet worden. Al leen als v/ij beseffen, dat v/ij rijk waren en nu arm zijn, bedelaars, en dat wij alleen door hard werken en niet denken acn onze eigen belangen, maar aan die van het ge meen. v/ij van bedelaars weer vorsten kun- Hol is te betreuren, dat riechls weinigen Jei Last's relaas hoorden. Honderden, neen duizenden hadden de vurige v/oorden in zich op moeten nc-tr.on. Hopelijk drager, zij, die wel luistorden den geest, die de lozing ademde verder en wakkeren zij vc !en aan tot werken, hard werkon. Do feestavond, dio ingeleid weid door Jen heer L. Onderdijk. werd besloten met Tribunaal ie Goes Vrijdag vond de ecrslo zitting von hot 'ribunaol In Goes plaats. Do belangstelling op do publieke tribune /as aanzienlijk. •V o-jr-.to kwam voor Marinus Coetheor Wolphaartsdijb. Deze was -n 1935 lid •an de N.S.B. gewortion on had gezollec- td voor Winterhulp. Op do vraag van den voojzitter M:. Vla- latng - „Waarom ben je lid van de N.S.B. geworden antwoordde verdachte, dat de arbeidersbelangen door do N.S.B. worden gediend. Verdachte beweerde weinig af te weter. van de gewelddaden, die de N.S.B. beging. Op de vraag, of verdachte zich nooit misleid had gevoeld, verklaarde deze „Op het laatste oogenblifc wel, toen de leiders van door gingen. David Johannes Lindenberg uit Wolphaarts dijk was in 1938 lid van de N.S.B. geworden was tot de maanden MeiJuni 1941 aangeslolen en v/as een maand in 1941 •an de W.A. Verdachte verklaarde, dat hij onder invloed van zijn familie lid v/as geworden. Het doel van de N.S.B. was volgens verdachte, om de kwestie van de 52 partijen op te lossen. Verdachte had bedankt voor de N.S.B. n geen lid van de W.A. te moeten wor den. Lindenberg nam verder een vrij bru tale houding aan. de voorzitter verklaarde dan ook, dal het Tribunaal een onsympa- thielcen indruk van hem gekregen had. De verdediger voerde als verontschuldi ging aan, dat verdachte onder invloed stond zijn ouderen broer en dat hij in Mei 19-11 reeds bedankte, wat vrii vroeg mag heeten. In beide gevallenuitspraak over voer- Op do zaken, die 's middags behandeld werden komen wii nog terug. Opgepot zink geld Een bewijs, dat heel wat zink opgepot is, leverde ons de volgende opgave van de autobusonderneming De Muijnck in Borssele. Op den dag, dat het oude papier geld voor het eerst geen waarde meer had, bestond 90 pet van de ontvangsten uit zink geld en slechts 10 pet. uit papiergeld. Ook ontving de onderneming nog twee zilveren guldens. Wij waren als Nederlanders bijeen Om God te danken, dat ons volk, hoe zwaar gehavend en geschonden door het oorlogsgeweld en de lolteringen van den meodoogenioozen onderdrukker, thans her rijzend, de kans krijgt om, beschermd door het recht, zijn leven en volksbestaan naar eigen beginselen op te bouv/en en dat onze iierc Koningin, draagster van onze nationale eenheid, met Haar Huis voor ons Vaderland gespaard mocht blijven Om in diepen eerbied te gedenken de strijders te land en in do lucht, bij de marine en de koopvaardij, die in gehoor zaamheid en trouw voor onze bevrijding het leven lieten, zoo Nederlanders als Bondgenooten de mannen en vrouwen, die het daad werkelijk verzet tegen den tyrannieken overweldiger en zijn heidensche levensbe schouwing hebben geleid en uitgevoerd, en in den ongelijken strijd zijn gevallenen de ontelbare anderen mannen, vrouwen en kinderen, die het slachtoHer werden van smadelijke ontrechting en barbaarsche ver volging. die door het zwaard van den oor log werden weggevaagd of van deze jaren de wonden van blijvend verlies en schrij nend leed hielden Om te getuigen van onze verbondenheid met onze Rijksgenooten in de overzeesche gebiedsdeelen. Om ons ernstig rekenschap te geven van onzen zwaren plicht ons de zóó duur ge kochte bevrijding waard te toonen en onze volksgemeenschap naar vernieuwd bestek op te bouwen Om elkander te beloven, tezamen alle krachten in te spannen om elkaar als man. nen en vrouwen van één volk ook over de scheidslijnen van aanleg en levensrichting heen te leeren kennen, begrijpen en zóó nabij te komen, als voor een vernieuwing van ons volksbestaan geboden is klassentegenstellingen te overoruggen, en een rechtsorde te vestigen, waarin de arbeider als verantwoordelijk medewerker in de bedrijven wordt erkend en aan iederen Nederlander bestaanszekerheid gewaar borgd is het kwaad der werkloosheid met kracht te weren, en zelf krachtig aan te pakken opdat ons volk uit bitteren nood groeio tot een gemeenschap, waarin gerechtigheid, waarachtigheid en naastenliefde tot heer schappij komen een volk, dat in een nieuwe wereldorde zijn roeping om drager te zijn van heilige beginselen van zedelijkheid en recht ver vult. tot zegen der menschheid, tot eer van God. Uit een samonkomst ter viering van de bevrijding. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 30 SEPTEMBER 1945 GOES. H. H. Gem., 9.30 Ds. Dankbaar. 5 Ds. Korovaa:. Vrij Evang. Gem. 9.30 en 6 de heer Goursen te Middelburg. Doopsgez. Gem., 10 Mej. Dr. A. H. A. Bakker. WILilELMINADORP. N. H. Gem.. 10 Ds. Odé 3 Ds. Dankbaar. 's-H. ARENDSKERKE. N. H. Gem„ 10 Ds. C. v. d. Wan", 2.30 Ds. G. W. Korevaa.-. WOLPHAARTSD1JK. N. H. Gem., 10 en 2.30 Ds. F. G. A. van der Dijk. 's-H. H.K1NDEREN. N. H. Gem., 10 en 2 Ds. Zandee. 's-H. ABTSUERKE. N. H. Gem.. 9.30 en 2 Ds Evelein. KLOETINGE. N. H. Gom., 10 en 2.30 Ds. Elderenbosch. IvATTENDIJKE. N. H. Gem.. 9.30 en 2 Ds. C. E. van Voorthuijsen. WAARDE. N. H. Gem.. 9.30 en 2 Ds. A., J. van Heuven. Oud Gerei. Gem. Lcesdienst. THOLEN. N. H. Gem., 10 Ds. Batelaan, 3 Ds. van Oost. Geref. Kerk, 10 Lees- dienst, 6,30 Ds. Lanning te Fijnaart. Geref. Gem., 10, 2.30 en 6 Leesdienst. Vrije Geref. Gem., 10. 2.30 en 6 Leesd. OUD-VOSSEMEER. N. H. Gem., 10 Ds. Damstè. ST. ANNALAND. N. H. C-em„ 2 maal Ds. van Griethuijsen. STAVENiSSE. N. H. Gem., n.m. Ds. Damsté. ST. MAARTENSDIJK. N. H. Gem„ n.m. Ds. de Bres. Gebouw Rehoboth, av. 7 Ds. Tonsbeek. SCHERPEN1SSE. N. H. Gem.. 9.30 Ds. de Bres. POORTVLIET. N. H. Gem., vm. Ds. Vroeg- indeweij. ST. PHILIPSLAND. N. H. Gem„ 2 maal Ds. Holst. NIEUW-VOSSEMEER. N. H. Gem„ 2.30 Ds. VroegindeweiJ. Filmt U? Er worden in toenemende mate voorlich tingsfilms vervaardigd. De regeeringsvoor- lichtingsdienst heoit thans een centrale in formatiedienst voor voorlichtingsfilms in het leven geroepen, die tot doel heelt tot be ing van arbeid, materiaal en geld te komen. Ieder, die er toe overgaat een nor maal-film to vervaardigen op hot terrein dor voorlichting, ol daartoe opdracht geelt, doet goed dit schriftelijk mede te deelen den R.V.D., aideeling iilm, Wassenaar- scheweg 40. Den Haag, met opgave van naam van den opdrachtgever, de pro ductie-maatschappij, den regisseur, de leng- een korte inhoudsbeschrijving. Zeeland vóór de bevrijding XIX. Goes h«fi noo atced, «n s<ad«t<nroeper. Dit fnctorum uil ten „rijs verleden bcwijsi echier mi er kond. d,,i er viscb w.v. ■kuflekomen. i.f dut n publieke verknoping werd gehouden in „Lle Prin-- von Orunjc". de mot vcb.ikcli hem nu in. in n besluursappnrnai en deell ons door :ijn bel en ijn aio*d mede, boe laat uv binnen moeren zijn. konneer we nns moeten metden op een arbeids uren nol op welken dag de N.S.B.-er Blokrijt ten Op Zaterdagmiddag 'J September trekt hij weer oor de straten en deelt ons mede. dat Walcheren n men gesteld, "d^l"^ dc/huuM de°êdrtui ïuTgonn ipnemen, die vluchtelingen kunnen herbergen. Dc stad is daartoe in wijken verdeeld, en per wijk ijn drie personen aangesteld, die aldaar woon- ichlig lijn en dnv geacht kunnen worden de vltm.tie er plaatse voldoende te kennen. Ik ben nok onder Icgcncn die :ich daarmee belast eten en heb de elding over mijn wijk. V.'.ór tien uur moet ik S0 mccr,C \vant"erCrkmnen vicrdu^scndC'peTOi'ncn>0<Sléen naar Goes. Samen met een lotgenoot trek ik er „Juffrouw, er komen 4000 menschen uit Walche- .-n Straks, hoeveel kunt U er hebben 7" „Nou meneer, dat hunnen wc niet weigeren, geeft „Dan krijgt U man en vrouw met 1 Irind. Wc rengen :c relt, Dank U wel, juffrouw." tn bet volgende huis wannt een vrouw met vier Icinc kinderen, wier man in Duitschland werkt. rm bedelen we, hooren grove en" geraffineerde naastenliefde' en leeren ome bnurtgenootcn^-nn c"n reef anderen kont kennen. Kwart vüOr tien rijn wc gereed en hebben plaats

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1