"'ST VRIJE STEMMEN SIT Deblokkeering van het geld 11 V Redactie en AdminisU DAGBLAD VOOR ZEELAND NUMMER 273 Vrijdag 28 September 1945 Korledciit 44. 9 Lees U het goed: DE-blokkeering beteekent weer-los-maken. Dus het gaat hier over het weer los maken van het nu op banken en girorekening en spaarbanken vastgelegde geld. Daarover sprak Woensdagavond Min. Lieftinck. slaat zijn, een zekere leas-reserve te vor men. Daartoe wordt op iedere geldkaart f 100 vrij gegeven, of, zoo hierop niet zoo veel is vermeld, tot dit bedrag geld mogen worden opgenomen van een mogelijk, saldo op giro, bank of spaarbank. Voorts zal van dit saldo een bedrag van f 1000 en 25 pet. van het geheele saldo op' 12 September '45 worden beschikbaar gesteld voor overschrij vingen. De bedragen daarvan zullen niet in geld mogen worden opgenomen. Ondertusschen zullen de opsporingen van mogelijk besmet geld onder deze rekenin gen worden voortgezet. Het goede voorbeeld „Wij willen de menschen door een voor beeld laten zien, wat er eigenlijk wel be reikt kan worden, als men werkelijk wer ken wil", schrijft ons de hoofdleidster van de Actie Helpt Elkaar, een groep van 18 Zuid-Hollandsche meisjes, uit Waddinxveen en omstreken, die al bijna twee maanden de burgers van Zierikzee, Bruinisse. Oosier- land en Nieuwerkerk op allo mogelijke ma nieren helpen. Van vele zijden hoort u en hooren wij critiek, meest afbrekende critiek, op de meisjes, op de jongens, op de regeering, de distributie, eigenlijk op alles, waar het publieke oog maar op valt. Het is daarom zoo prettig een brief te krijgen, waarin geen vinnige aan- en hatelijke opmerkingen gemaakt worden aan het adres van het een oi bet ander. Het doet goed eenvoudige gedachten in eenvoudige woorden te lezen. Eenvoudige gedachtenmaar juist om hun simpelheid zuiver en waar. „De bevolking vraagt bij ons hulp en wij hebben eiken dag volop werk. Alleen de gedachte ergens noodig te zijn, is op zichzelf al een stuwing door te zetten". En dan komt bescheiden de wensch, dat ook anderen gaan werken, opdat zij die groote voldoening mogen krijgen te weten ergens noodig te zijn, te weten, dat door het werk. dat spontaan gedaan wordt, menschen. die in nood zijn on hulp noodig hebben, wer kelijk en goed geholpen worden. De meisjes van de hulpactie hebben een goed voorbeeld gegeven, dat navolging ver- Het was een particulior initiatief. De meisjes hoorden .fan de moeilijkheden in Zeeland, en speciaal in het land van Zie rikzee en zij trokken er heen om huizen, die langen tijd in het water hadden ge staan. woningen, die door de Duitschers volkomen uitgeleefd zijn, schoon te maken en verder alles te doen wat de menschen zelf daar niet alleen voor elkaar kunnen De meisjes vormen een kleine gemeen schap en hun ideaal is om gezamenlijk hun krachten in te spannen om iets te be reiken. Zij wonen in vier lokalen van het Ned. Herv. Ver. Gebouw te Zierikzee en zorgen heelemaal voor zichzelf, ook wal de financien betreft. Zij. die hulp noodig hebben, kloppen aan bij deze achttien meisjes, die dadelijk klaar staan en de banden uit de mouwen steken. „We moeten toch bedenken, dat vóórdat we iels gaan opbouwen, de oude rommel weggeruimd moet worden en daar heb jo je handen voor noodig zegt onze brief schrijfster. Inderdaad, het eenvoudige, kleine, dat wat de meesten als onbelangrijk voorbij zien. is het begin van het groote, het doel, waar toch allen heen willen. A. Tweede zifting van hef Woensdag stonden de volgende personen voor het Tribunaal te Middelburg terecht. Herman Samuel Fröberg, kok te Middel burg. Deze v/as in 1942 lid van de N.S.B. geworden en had gedurende de bezetting werkzaamheden voor de Duitsche weer macht verricht. Beschuldigde stond bekend als een fel N.S.B.er. Do verdediger, Mr. A. H. Kuipers, meent, dat v/e hier te doen hebben met een betrekkelijk licht geval en vraagt de uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. Francois Kwekkeboom. landbouwer te St. Laurens, die ten laste wordt gelegd, dat hij in 1940 lid is geworden van de N.S.B. vanaf 1941 „boerenleider" is geweestin 1944 als waarnemend burgemeester van St. Laurens is opgetreden. In deze functie heeft hij met niets ontziende kracht personen aan gewezen om voor de Duitsche weermacht werkzaamheden te verrichten, en paarden en "wagens ten behoeve van do weermacht gevorderd. Verdediger is Mr. v. d. Hasselt uit Bergen op Zoom. Uitspraak over 14 da- Juliene Caline Marie Denevers, zonder beroep te Middelburg. Zij had in de maan den September en November 1944 aan een Duitsch militair een persoonsbewijs en on middellijk na de bevrijding een permit ver schaft. teneinde hem in de gelegenheid te stellen zich uit Walcheren te begeven, en zich op die manier aan krijgsgevangen schap te onttrekken. Verdachte had het per soonsbewijs van haar vader weggenomen. Zij blijkt met verschillende Duitschers in- liemen omgang te hebben gehad. Verdedi ger is Mr. F. Adriaanse, die erop wijst, dat beschuldigde vanaf 9 November 1944 is ge ïnterneerd en de uiterste clementie vraagt. Uitspraak over 14 dagen. Janus Johannis Walrave, sjouwerman te Ritthem. Deze heeft gedurendo de bezetting voor de Duitsche weermacht werkzaamhe- Wij zijn met een vc-Idtocht bezig, zei hij. Nu nog de inlevering van hoogstens f 300 voor personen, en een onbeperkt bedrag voor firma's en dergelijke. We hebben nu elk tien gulden in nieuwe zilveibons, en staan nn allen gelijk in koop kracht. De zwarte handelaars beleven een slech- to tijd Een groote onrust is over hen ge vallen. Wij zullen hen vervolgen tot het voor hen bittere einde, hoezeer ze ook pro- beeren aan onze maatregelen te ontkomen. Hamsteraars van zinken geld en van zil veren munten zullen ook streng worden aangepakt. Wij hebben een specialen op sporingsdienst en zullen daarbij ook goed gezinde burgers betrekken. Ieder lielpe wie kan, en geve zijn informaties door aan de belastinginspecteurs of aan onze burgerlijke vertrouwenspersonen die zullen worden aangewezen. ER KOMT NIET MEER GELD IN OMLOOP DAN NOODIG IS En nu de vraag hoe komt men weer aan zijn geblokkeer de geld? Hoofdgedachte is, dat wij moeten gaan loven, allen, van het loon dat wij verdienen, of van de vrucht van een eerlijk verv/orven vermogen. Alle gelden, die noodig zijn voor betaling van loonen, salarissen, wachtgelden, pensioenen, en an dere politieke uitkeeringen, alsmede alle gelden, die noodig zijn voor betaling van renten, in welken vorm dan ook. zullen ter stond worden gedeblokkeerd. Zoo komt een stroom van nieuw geld, en wordt de circu latie geleidelijk aan normaai. Alleen wan neer men kan aantoonen, dat men niet uit andereen hoofde over voldoende kasmidde len beschikt, kan men gelden voor loonbe- taling enz. bekomen. Op deze wijze kan ook ongeoorloofde loon-opdrijving worden achterhaald. Het streven der regeering is er op gericht, niet mcér geld in het verkeer te brengen dan noodig is. Zekere correcties op dit algemeene principe zijn noodig. VORMING VAN KASRESERVES le. Huishoudingen en bedrijven moeten in den verricht, o.a. op hel vliegveld te Vlis- singen. Verder vond hij het goed, dat zijn vrouw voor Duitsche militairen de wasch deed. Verder heeft hij blijk gegeven van nationaal socialistische gezindheid door ge- regelden omgang met N.S.B.ers, het brengen van den Hitlergroet, het roepen van „Heil" - op een door hc-m bijgev/oonden feestavond van het N.A.F. in hotel Britlanr.ia te Vlis- singen, en door den wensch uit te spreken, dat de Engelsche vliegtuigen, die overvlo gen, naar beneden mochten „donderen". Ook heelt hij meermalen personen gedreigd met aangifte bij de Duitschers. Beschuldigde zegt, dat hij niet vrijwillig voor de Duit schers is gaan werken. Hij wist niet dat het N.A.F. een onder Duitsch beheer staande organisatie was. De verdediger, Mr. P. Adriaanse, betwijfelt of vorschiliende pun ten uit de tenlastelegging wel bewezen zijn. Uitspraak over 14 dagen. Jacob Wielemaket, groententeler te Kou- dekerke. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij zich in 1937 als lid van de N.S.B. heeft aangesloten, en dit gedurende den gehee- len duur der bezetting is gebleven dat hij propaganda voor die beweging heeft ge maakt. nationaal socialistische litteratuur heeft verspreid en getracht heeft andere menschen te overtuigen, dat de nationaal- socialistlsche beginselen goed waren. Verder was hij lid van den Nederland- schon Volksdienst en heeft hij voor „Win terhulp Nederland" gecollecteerd. Beschuldigde, die geen verdediger heeft, zegt eon principieel N.S.B.er te zijn. Hij zou. als het mogelijk was, nog lid van de N.S.B. zijn. Uitspraak over 14 dagen. Door den Raad van Ministers in Londen zijn de Fransche voorstellen over de ge stolen eigendommen, en over het beheer van het Ruhrgebiod en Rijnland in overwe ging genomen. REGELING VOOR OORLOGSGETROFFENEN 2e. Aan oorlogsgetroffenen, zoowel par ticulieren als bedrijven, zal gelegenheid ge boden v/orden, van de uitkeeringen het noo- dige op te nemen in contant geld, als aan getoond kan worden dat dit bedrag op toe- laatbaro wijze wordt besteed. Ook voor betaling van uitgestelde aankoopen en aan vulling ven vooriaden en inventarissen kan onder zekere voorwaarden een bedrag wor den beschikbaar gesteld. Dit geldt ook voor liefdadige instellingen, enz. 3e. Spaargelden, die moeten dienen voor bijzondere uitgaven als geboorten, huwelij ken en sterfgevallen, enz. kunnen worden vrijgegeven. 4e. Indien personen geen loon verdienen, en moeten leven van intering op de hoofd som van hun kapitaal, kan worden vrijge geven wat in verband met de levensomstan digheden van den betrokkene redelijk is te 5e. Als laatste correctie komen die ge vallen in aanmerking, die niet onder de voorgaande gevallen, doch uit billijkheids oogpunt gewenscht zullen blijken. Wat gebeurt er nu met het verdere geblokkeerde geld? Zij, die het op ongeoorloofde wijze hebben verkregen, behoeven daaromtrent geen en kele illusie te koesteren. Voor de rechtmatige bezitters kan de mi nister een geruststellend antwoord geven. Groote offers zullen van hen worden ge vraagd. Maar voor reëele behoeften zal de mogelijkheid om verder over geld te be schikken. ie zijner lijd worden opengesteld. Wat daarvoor niet kan worden vrijgegeven, kan worden besteed voor belastingen, bij zondere heffinoen in eens, inschrijving op staatsleeningen, en omzetting in spaarbank en bank-deposito's. Do Minister oindigde Het veldiochtsplan in zako de geldvernieuwing is bezig zich to voltrekken Geeft de regeering uw VAN HIER EN DAAR Uit do Britsche Dominions gaan stemmen op, die medezeggingschap eisch in de Lon- densche conferentie, omdat zij een belanj- rijke bijdrage hebben geleverd in de over winning op don vijand. Australië en Zuid-Afrika hebben reeds geprotesteerd, en ook van Canada en van Nieuw Zeeland wordt daaromtrent een nota Zeeland vóór de bevrijding xviii. Met dit kisten ie Mn man belast, een reeds be jaarde Duitschcr. Door toevallige omstandigheden ken ik deren man al langer als vandaag, en :oo kom ik aart de weet boe hij dit opzijn leeftijd ZON EN MAAN Zaterdag 29 September. Maan op 0.44, onder 16,51. Zon op 6.36, onder 19.23. GETIJDEN Vlissingen. Zaterdag 29 September. Hoog water: 9.31 u„ 1.43 m. en 22.09 u„ 1.49 m. Laag water: 3.45 u„ 1.68 m. en 10.04 u. 1.49 m. Westkapelle 2030 minuten vroeger. Veere 2050 minuten later. verwacht De Engelsche regeering verklaar de reeds, dat zij sympathiek staat tegen over deze verlangens. Voorzoover het Nederlandsche schepen betreft, die geen oorlogstuig aan boord hebben, hebben de stakende arbeiders van Sydney het gereedmaken voor vertrek vrij gegeven. De bladen van Brisbane critiseeren de houding van de vakbonden, die naar hun oerdeel een zeer onbillijke houding tegen over een geallieerde (Nederland) aannemen die er toe heeft bijgedragen, Australië voor den ondergang te behoeden. Hoe kunnen de vakbonden weten, wordt gevraagd, wat do houding der Javaansche bevolking is te genover de rogeering van Soekarno Nieuws uit Nederland De minister van Oorlog. Mr. J. Meynen. zal Vrijdag 28 September om 9 uur voor de radio spreken over den opbouw van het Nederlandsch-Oost-Indische leger. De eerste vlucht op de nieuwe lijn Am sterdam-Eindhoven-Maastricht is gevlogen Twee Havilland-vliegtuigen mot als eerste passagiers o.a. Minister van Schalk, den directeur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst. Ed. van der Palts, van de P.T.T.. Ir. L. Neer, van de K.L.M., de heer Martin (waarnemend), en de chef van de afdeeling Binnenlandsch luchlvaartverkeer, do heer A. J. G. Scholten, hebben als eerste het tra ject volbracht. De dienst zal 3 maal daags worden gevlogen, en bestemd zijn voor be langrijke regeeringsopdrachten en daarmee gelijk te stellen doeleinden. In elk vliegtuig is plaats voor 3 tot 4 personen, voor post stukken, terwijl do bemanning uit een piloot en een marconist bestaat. De Zilvervloot AMSTERDAM. Het kostte den melkboer op de Reguliersgracht nog al moeite zijn kar over de brug te krijgenhij transpi reerde uit alle poriën. Een voorbijganger toonde zich bereidwillig en hielp hem een handje. Maar ook dit bleek niet voldoende. Inmiddels naderden twee agenten. Zij voegden zich bij de zwoegende mannen, zetten zich schrap op de keien, maar de kar bleef als vastgelijmd. „Sjonge, sjonge", hijgde een van dG agenten, „da's eve ook een zwaar vracht je. Zeker beste volle melk Nieuwsgierig lichtte hii het deksel van een der zes bussen enzilvergeld, blin kend zilvergeld tot boven aan den rand. Andere bussen bleken ook nog zink te be- De „melkboer" zal de aangeboden hulp duur moeten betalen. (De Volkskrant.) Leestafel Verschenen is een werkje„Het Landelijk Adoptieplan van de Stichting Nationale Hulpactie Roode Kruis". Het boekje bevat een vermelding van de geadopteerde ge meenten met foto's van de schade in ons land aangericht. Men wordt opgewekt om zooveel mogelijk hulp te verleenon Sn den vorm van huisraad, werktuigen, melkbus sen, kleeding, schoeisel. Kortom met alles wat kan dienen om do zwaargetroffen ge meenten in ons land te steunen. der wethouder*, die nl even nnti-Duitech is nis z'n ambtenarencorps, cn dus gerit hij geen sou om Duitschers te laten kisten, daarvoor moet het leger relt maar zorgen. Wat nu 7 En ziet hier hoe ver Duilscl.land is verworden en Nu kende die oude man vele menschen. die daar van hadden geprofiteerd en doodleuk gaat ie de adressen af, waarbij hij de profiteurs meedeelt, dat ze die kolen mogen houden „indien ze worden be taald". Natuurlijk voldoet ieder aan deze onver wachte Duitsche eisch zulke mcnschlicvcndc maat regelen, zonder dreigementen notnhenc. zijn ze niet En niet die opbrengst koopt hij weer doodkisten »top°e'hij" ze° muurVoo "in'dcn 'groad" op9cdrooad' (nadruk verboden) (wordt vervolgd) Tribunaal te Middelburg

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1