VRIJE STEMMEN ST Redactie en Adnónisti DAGBLAD VOOR ZEELAND ™i„oBr™T**kl2 Donderdag 27 September 1945 lidburfl 1 le JAARGANG NUMMER 272 Gesprek tusschen Ds. Buskes en De Waarheid Bij ons overzicht van het politiek gesprek dat thans in ons land aan den gang is, hebben wij één groep niet vermeld, die toch aan het meepraten is. Wij bedoelen niet de vroeqere antirevolulionnaire partij. Want van deze is bekend, dat zij in wor dende combinatie niet mee wil doen, en dat zij integendeel poogt door aaneenslui ting van de vroegere Christelijk Historische partij met de vroegere antirevolulionnaire een nieuwe Protestanlsch Christelijke partij te stichten. Wij bedoelen de Communisten. Deze heb ben onlangs aan de S.D.A.P. voorgesteld, een samenwerking te beginnen, die zelfs tot samensmelting zou kunnen leiden. Ho sociaal democraten hebben dit plan van de hand gewezen. Toch blijtt de partij van „De Waarheid" in aanmerking komen om mee te werken aan een verkiezing van een democratisch en sociaal blok. dat in de richting van het program, door Prof. Scher- merhorn in zijn radiorede ontwikkeld, wil sturen. Het is niet te verwachten, dat de Communistische Partij aansluiting zal zoe ken met de antirevolulionnaire partij van voorhocn. Die trouwens zelf voor zulk een aansluiting niets zou voelon 1 Nu is tot do sociaal democratie naar men weet onlangs een zevental orthodoxe pre dikanten uit de Hervormde Kerk toegetre den. Een der moest bekende onder hen is Ds. Buskes, vroeger behoorende tot de Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband, en thans weder overgegaan tot de Her vormde Kerk. waar hij in Amsterdam be roepen werd als arbeiders-predikant. Dozo begaafde spreker trad verleden week in de Muiderkerk te Amsterdam voor oen groot gehoor op met het onderwerp „Hoe staan de Christenen tegenover Rusland Hij critiseert de vele kanten, die voor hem als Christen en als socialist in do Kus- sisch-Bolsjewistische beweging onaanvaard baar zijn. Maar hij geeft van deze dingen ook een verklaring uit de historie, en meent dat deze onaanvaardbare dingen niet on losmakelijk met het Communisme zijn ver bonden. Het zou ons te ver voeren daarop thans nader in te gaan. Wellicht later eens. Ook sprak Ds. Buskes over den angst, die velen ook in ons volk hebben voor het bolsjewisme. Is dat alleen bekommernis voor het Christelijk gelooi dat er door zou worden bedreigd Ds. Buskes meende, dat er ook wel in zat een zekere vrees voor het wankel worden van vele grondslagen der samenleving die men liever niet ziet wankelen. Dit was ook in Rusland zelf zoo, vertelde hij. Maar de oorlog had velen in Rusland tot aanvaarding van het bolsjewistisch regime gebracht. Ook de Rus sische Kerk had een betere verstandhou ding met hel sovjet-bestuur gevonden, na dat zo samen tegen den Duitschen over weldiger hadden gestreden. Veel blijft nog een vraag, zei Ds. Buskes. De geestelijke strijd om de ziel van het volk moet voort duren. Doch voor den heropbouw van een nationale en internationale samenleving moeten wij op politiek gebied alle misver standen uit den weg ruimen, zooveel als mogelijk is. Wij moeten daartoe een ern stig gesprek voeren, en tegelijkertijd aan hot werk gaan. oproepende „om ook in den tijd God te dienen, door mede te werken aan den opbouw van een sociale rechts- Ontstellende cijfers De Directeur-Geneesheer van de Veree- niging tot bestrijding der Tuberculose, L. I. Boelen, heeft schrikverwekkende cijfers ver strekt over de toeneming van de t.b.c. tij dens den oorlog. Het gemiddelde sterfte cijfer aan t.b.c. is te Roterdam voor 1944 8.5 per 10.000 ingeschreven patiënten. Voor de eerste acht maanden van 1945 is dit cijfer opgeloopen tot circa 11. Het aantal lijders aan actieve t.b.c. bedroeg per 1 Aug. 1945 ongeveer 8000, waarvan ongeveer 1500 lijders aan open longtuberculose. Hoe zeer de longt.b.c. bij volwassenen door de oorlogsellende is toegenomen moge blijken uit het feit, dat het aantal nieuwe gevallen in 1939 slechts 270, 1622 in 1943 en 1675 in 1944 bedroeg, terwijl reeds 1209 geval len zich voordeden in de eerste acht maan den van 1945. Het aantal nieuwe lijders aan open long t.b.c. steeg van 132 in 1939 tot 350 in '43 en 333 in 1944. Het aantal gevallen van t.b.c. met een gesloten vorm is nog veel moer gestegen. De maanden Juni en Juli 1945 slaan helaas alle record met een aan tal nieuwo gevallen van 350 per maand. Dit is niet alleen een gevolg van de hon- gerperioden. maar voor een groot deel ook van de omstandigheid, dat de t.b.c. zoo veel slachtoffers heeft gemaakt onder hen. die gedwongen zijn geweest in Duitsch- land te werken. Hier is dus door een socialist. Iegelijk orthodox Christen, een hand uitgestoken. Zal die hand worden aanvaard In „De Waarheid" geeft do hoofdredac teur, A. J. Koejemans een duidelijk ant woord. Hij herinnert aan een kerkgang naar de Muiderkerk. midden in dsn barren winter van 1944, toen de Griino Polizei voor den arbeidsinzet aan het menschenjagen was. Aan de muren buiten hingen de plakkaten om daartegen te protesteeron. En binnen de muren sprak Ds. Buskes zijn geloofs- woord om tegenover de Gestapo stand te houden. „Die Muiderkerk hoeft iets voor ons bo- 'teekend in die zwarte dagen. Hel was ons goed daar samen te zijn, en te weten dat wij c-én waren in het verzet, dat wij velen Het is een communist die hier spreekt. En dan doet deze' communist een beroep op den invloed van Ds. Buskes, om. even als hij begrip en samenwerking wil met Rusland, ook begrip en samenwerking to bevorderen tusschen al diegenen die eon nieuwe sociale en deïnocratische wereld De Australische havenarbeiders hebben geweigerd Nederlandsche schepen te laden, die groolendeels bestemd _zijn voor het bren gen van levensmiddelen en medicamenten aan de bevolking van Ned. Indië. Zij ver klaarden zich. ondanks den fcedenkelijken politieken achtergrond, solidair met een aan tal Indonesische schepelingen, die thans nog niet naar hun land kunnen terugkeeren en die in een sfeer van onrust zijn geraakt. Uit regeeiingskringen wordt o.m. nog het volgende vernomen Het moreel der Indonesische schepelingen heeft het na de overweldiging van Ned. Indië door Japan zv/aar te verduren gehad, daar de mannen afgesneden waren van hun natuurlijk lovensmilieu. De onrust onder hen vindt zijn oorzaak in het uitroepen van de Indonesische repu bliek door de inheemscho nationalisten, wier collaboratie met den vijand thans vast staat. De nationalisten be-invloedden de in- denesiërs ondergronds. De Nederlandsche officieele instanties heb ben hun ontevredenheid over de houding van de havenarbeiders te kennen gegeven. Do Indische nationalist Soekarno zou door de Japanscho geheime politie huisar rest opgelegd zijn. Hij had voordien aan journalisten verklaard, dat bij van plan was geweest om voorloopig geen partij vorming in Indië too te staan. Volgens do laatste berichten zou hel door hem gevormde kabinet van 17 personen reeds weer ontbonden zijn. De toestand op Java Een Australische correspondent van Reu- Ier, die een bezoek aan Java heeft ge bracht, verklaart, dat de Nederlanders in Batavia weinig neiging vortoonen de poli tieke situatie te bespreken. Hij doelt mede, dat hij trams hoeft gezien met ruw geschil derde opschriften in het Engelsch, b.v.Lie ver naar do hei, dan weer gekoloniseerd te worden. Vrijheid hel erfdeel aller na ties. Denk aan hot Atlantische handvest, dat zelfbeschikking belooft aan alle naties. De Nederlanders in Batavia nemen niet het risico van botsingen, daar er nog wei nig gewapende geallieerde strijdkrachten in het land zijn. NIEUWS IN HET KORT In tegenstelling lot hetgeen de Vereen. Staten hebben gedaan, zal Groot Brlttannië de Hongbarsche regeering niet in de naaste toekomst erkennen. Een twoe millioen Duilschers, hoofdza kelijk vrouwen en kinderen, uit West-Polen gevlucht, zwerven op het oogenblik Sn Duitschland rond en baren de geallieerde autoriteiten zorgen. Generaal Eisenhower heeft vijf grooto Duitsche industrieel© ondernemingen be schikbaar gesteld voor hersteldoeleinden ten behoeve van do Vereenigde Volkeren. Na Prins-regent Karei is ook minister president Van Acker to Lissabon aangeko men. Hij geeft ook voor met vacantia te Hoe zei straks de oorlog, die nog maar zco korton tijd achter ons ligt, in de ge schiedenisboekjes beoten In Engeland schijnt dezo vraag druk be sproken te worden. Velen zoggen heel simpelTweede wereldoorlog. Anderen willen opbouwen in Nederland. „Gij weet. als wij, dal de reactie op het oogenblik de ergste vijand is. Gij zijt een man van gezag in de S.D.A.P.. een voor aanstaand lid in de Nederlandsche Volks beweging, een dominee van de „grooto kerk". Maar ik wil mol u spreken als man ven hel verzet. Laten wij een gesprek voe ren als menichen, die door de hel van den bezettingstijd zijn gegaan, en iets hebben begrepen van den nieuwen geest die daar geboren word." Aldus „De Waarheid". Hel gesprek ls, tenminste in het open baar, nog niet voortgezet. Wellicht dat wij er later op kunnen te rugkomen. Thans constateeren wij enkel, dat het go- luid dat hier vernomen wordt, gunstige perspectieven opent voor een verstandhou ding, die bij de stembus haar invloed kan doen gelderr ten bato van een voortzetting van het democratische en sociale bewind dat thans de teugels houdt. Alles wal medewerken wil om het land in deze richting te stuwen moet als bond genoot worden aanvaard- En zijn er dan wrijvingen en misverstan den dan dient daarvoor juist het poli tieke gesprek, om een basis van samen werking te vinden en te behouden. Red. stellen voorAtomische oorlog. De optimisten vragenWaarom niet DE LAATSTE OORLOG? De ministers van buit. zaken zijn weer bijeen. Molotof stelde onverwacht de ge meenschappelijke geallieerde controle van Japan aan de orde. Dit stond niet op het programma. Als re den gal Molotof op den tendenz in Amerika welke er op gericht zou zijn geen inmenging van andere zijde in Japan te verlangen. Geen terechtzittingen voor Kerstmis in Neurenberg De Amerikaanscho rechter Jackson, die in de processen tegen de oorlogsmisdadi gers in Neuienberg oen groote rol gaat spelen, verklaarde, zoo schrijft de Daily Herald, dat er weinig kans is. dat de eer ste terechtzittingen voor Kerstmis zullen plaats vinden. Niet lang te voren had de Engeische Commissie voor Oorlogsmisdaden bekend gemaakt, dat men zich haastte om in het begin van de volgende maand een begin te maken met de verhooren. Dit is niet mogelijk door de enorme hoe veelheid documenten en papperassen die nog bestudeerd moeten worden. Men zal met de verhooren niet eerder dan November kunnen beginnen. Een maand lator zal dan pas het eerste proces een aanvang nomen. Er komt kunstmest voor 1946 De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening Mr. S. L. Mansholt. heeft een radiorede gehouden ter inleiding van een nieuwe reeks causerieën over den land- en tuinbouw, die voortaan elke week zullen worden uitgezonden. De minister herinnerde aan het feit. dat 180.000 hectaren ln ons land ge-iunudeerd zijn geweest en ton deole nog onder water 50.000 ha. zijn opgo-eischt voor aanleg van mijnenvelden, versterkingen, vliegvel- Duizenden boerderijen zijn vernield 150.000 ha. konden niet of niet voldoende worden bebouwd. De dienst Landbouwherstel zal de ont stane schade moeten regelen en afwikkelen, Zeeland vóór de bevrijding XVII. ZON EN MAAN Vrijdag 28 September. Maan op 23.43. onder 15.56. Zon op 6.35, onder 19.26. GETIJDEN Vlissingen. Vrijdag 28 September. Laat ste kwartier 10.04 uur. Hoogwater 8.26 u., 1.71 m. en 20.52 u„ 1.68 m. Laag water: 2.38 u., 1.92 m. en 14.59 u.. 1.59 m. Westkapelle 2030 minuten vroeger. Voere 2050 minuten later. directe hulp verschaffen aan de getroffen bedrijven steun en leiding geven bij het weer in cultuur brengen van het ge-inun- dcorde gebied. De Rijkslandbouw Voorlichtingsdienst, do Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst en hel Landbouwonderwijs van de Directie van den Landbouw zullen aan de maatregelen ter verbetering van de kwaliteit uitbreiding geven. Boeren, tuinders en veehouders zul len vooral naar een rationeel bedrijfsbeheer dienen te streven. Vakbekwaamheid spoelt hierbij een groo to rol. Er wordt gedacht aan cursussen en aan instellingen, waar landarbeiders bun vak goed kunnen leeren. Ten slotte deelde de minister o.m. nog mede, dat de noodige stappen zijn geno men om vóór 1946 een hoeveelheid kunst mest. aan den landbouw te verschaffen, overeenkomende met het halve verbruik van normale jaren. De minister zal waken tegen uitbreiding van het ambtelijk appa- De Tweede Kamer weer bijeen Do Tweede Kamer kwam weer voor het eerst na de bevrijding bijeen. Het was thans niet de door de Grondwet voorgeschreven Kamer van 100, maar de oude, niet aangevulde Kamer, die vele lee- ge banken te zien gaf. De beide Kamers zullen spoedig worden aangevuld, wanneer het wetsontwerp, hou dende regelen omtrent do voorloopige Sta- ten-Generaal, wet zal zijn geworden. Toen de voorzitter, Mr. J. R, H. van Sc'.iaik, den voorzitterszetel innam, was het geheele kabinet tegenwoordig. De voorzit ter herdacht in zijn rede de leden, die als goedo vaderlanders gevallen zijn. Hierna schelste hij den toestand zooals hij was, toen de Kamer voor het laatst bijeen was, en do moeilijke taak, die de Tweede Ka mer te wachten staat. Na deze rede nam de minister-president Prof. Ir. W. Schermerhorn het woord. Hij noemde dit moment een historisch oogen blik. waarop een belangrijke stap werd gedaan om ons volk uil den chaos naar re gelmatige toestanden te leiden. De vergadering werd geschorst voor het benoemen van voorzitters en ondervoorzit ters der afdeelingen. Na heropening werd medegedeeld, dat de centrale atdeeling be sloten heeft het wetsontwero. houdende regelen omtrent do voorloopige Slaten-Gene- raal in de afdeelingen te doen onderzoeken. Briefpost weer normaal De P.T.V. deelt mode, dal met ingang van 1 Oc'a.s. alle bestaande lijdelijke gewichtsbeperkingen in het binnenlandsche briefpostverkoer zi)n opqeheven, zoodat men van dien da'um af weer alle briefpost zal kunnen verzenden op de vroegere voor waarden en tcrieven. De gelds sneering Minister Lieftiack sprak Woensdagavond over dc nieuwe qcidregcling. In ons vol- g:nde nummer tullen wij hier nader op terugkomen. Er zijn nieuwe rrondsteffen aangevoerd bij de Nederlandsche zeepfabrieken. Het zal niet lang meer duren eer de huismoe ders hun zeeppoeder weer kunnen ltoopon. Australische havenarbeiders staken

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1