VRIJE STEM Max Blokzijl ter dood veroordeeld Politiek gesprek De aanstaande verkiesingen werpen hun schaduw vooruit. Niet de ver.ciei.ngen het noodparlement en de noodgemeoni den die binnenkoit gehouden worden ol langs gehouden zijn. Want deze surrogaat- bestuurslichamen verheugen zich in een zeer malige belangstelling van de zijde van ons vouc. lnstincimat.g haast voelen w.j allen, dat deze aangewezen mensciien ge. rechtmauge vertegenwoordigers zijn, en dei het volstrekt de vraag is. of zij in het gc sioelte der eere zouden zitten, a.s de stem bus van van-icag de u.lspiuuk had mog- aoen. Zeker zuilen het fatsoenlijke, en st.iki gezuiveioe burgers zijn die aan de groene taiel plaats nemen ol hebben plaats -eno- men. Maar zij hangen toch eigenlijk in ledige ruimte, zij heboen geen achtergrond, waarop ze kunnen steunen. Een kiesver eeniging of een partiigroepie heelt ze daar gebracht. Doch bij alles wat zo doen vra gen wij ons atis dat de stem des volks Of is het een zeer persoonlijke, door wel licht bijna niemand gedeelde ovei tuiging. Zijn het wellicht stemmen uit het ver.eden die als lossielen nog even zijn opgegraven, en straks spoorloos zullen verdwijnen? Nie mand die het met zekerheid kan welen. Maar juist deze onzekerheid maakt hun tijdelijk bestaan zoo ephemeer, dat het eigenlijk geen sterveling interessoort war daar wordt uitgespookt. En hiermee stappen we al van deze mis geboorten, welles samenstellende deelen al licht ook persoonlijkheden onder zich heb ben, die met glans en glorie straks zullen worden herkozen. Maar dan zien we zc ook anders. Dan zijn ze inderdaad en van nieuws vertegenwoordiger van het volk, da hen afvaardigt naar dezo vertrouwensplaat- Als we van de aanstaande verkiezingen spreken, bedoelen we de algemeene en di recte verkiezingen, die volgens den wensch van de Advies-Commissie in December wa de gomeenteraden betrelt en in April wa. de Kamer betreft, zouden moeten wordei gehouden, doch waarvan aireede vaststaat dat de regeering eerst voo.jaar ld .6 d uitvoering zal gelasten, als hot al niet zc mer of najaar 194o wordt. Eeuwig jammo. En de argumenten zijn zwak. Da. de a. ministratie in de war is, is een uitvlucht, vindt de massa. Want ook met primiliv. administratie gelukt een volksstemming het' wel, zoo is overvloedig gebleken. En he argument dat de k.ezer nog niet weet wa hij wil. is een masker waarachter zich di onzekerheid van de politieke leiders zei. verbergt, al wetsn zij dal zelf niet. Zij, de politieke leiders, z::n niet klaar. En daarom moet het volk wachten. Wij zouden omgekeerd zeggenlaat het volk spreken, dan komt gij vanzelf wel klaar I Enfin, het duurt dus nog even. Maar het komt En vrat moet er dan gebeuren Zie daar de puzzle. Daarover is het politiek gesprek thans aan den gang. De koehandel, zou een te genstander zeggen. De diverse groepee- ringen trachten zooveel mogelijk voor z'.c'.i zelf to bereiken. Dat zeggen wij niet. Wan! wij voelen ons met sterke banden gebonden aan heel dit pogen om tot overeenstem ming te komen, wat thans aan de orde is. Hel gaat ook voor ons wezenlijk om he: belang van hel land, en daarom aheen. E. wat eischt dan dit belang des lands van d - groepeeringen en partijen die hier met ei kander discussieeren Wij gelooven dat dit iseen basis va" overeenstemming te vinden, om vandaar u" als een sterke, eendrachtige phaianks den strijd in te gaan. Daaromtrent heeft de Nederlandsche Volks beweging van alle in aanme.king komsne. partijen en groepen g.v.aagd om een ge- mcenschappelij/c verkiezingsprogrum en ec:i gemeenscnappelijke candidatenlijsl. Maar winen dal de a.v.eren En wl zijn eigenlek die anderen waardee.ing getoond voor dit ka-.net, dc'. ook verscheidene ven hun geloo.sgenootc op oeiaiig..,.ie roslcn heeit. lioch voor hot advies van de Volksbeweging voelt men daar niet u.termate. Een gemeünscliappeL.k picgram zou wellicht nog wel gaan. Doch een gemeenschappelijke candidatenlijsl is in hun oog en absurd. Stel U voor. dat de Roomsch-ikatholiene Kerk o.fieieel zou aan bevelen, in een bepaald geval op b.v. een socialist te stemmen Dat gaat niet. Een Roomsch Katholiek stemt alleen 'n Roomsch Katholiek, tenminste officieel. Wat do ge heime stembus aangaat, ja, dat is wat an De sociaal-democratie is terstond bereid naar het zich laat aanzien, Van die zijde is al gezegd, dat eigenlijk hel legenwoo,- dige program van bijna alle partijen pronkt met de veeron die de S.D.A.P. al tiental te. van jaren op haar programma's heelt uit gedragen. Ook een gemeenschappelijke candidatenlijsl zou daar wei geen bezwaar ontmoeten. Maar dat wil men nu eenmaal niet van den anderen kant Zijn er nog meer groepen die voor een verkiezingsbondgonootschap in aanmerking komen De Nederlandsch Hervormde Kerk als zoodanig zeker niet. Doch een groote strooming onder deze verjongde Christelijke gemeenschap doet zeker mede, vermoedelijk in hooidzaak als lid van de Volksbeweging of van de S.D.A.P. Daarnaast komen nog do renten in aan merking van de vroeger machtige liberale partij, en haar zelfstandig geworden kind. de Vrijzinnig Democratische Maar veel hooren we niet van hen. Men zou bijna ragen zijn ze er nog wel In elk gevalhei puiii.eko gesprek is aan den gang. Moge het tot goed resultaat voeren. Red. Ie JAARGANG DAGBLAD VOOR ZEELAND Algemem» TXrflng t B. G. Kloosterziel en S. L. Boermc Hoofdredacteur i J. Koekebakkcr Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 NUMMER 271 Woensdag 26 September 1945 Oocdstraf geëischi tegen den niet-N.S.B.er C. Kooy man, voorzitter A.R. Kiesvereeniging te Rotterdam, wegens het ten eigen bate verkoopen van bonkaarten e.d. van verzetsgroepen Max Blokzijl, die veertien dagen geleden voor het Bijzondere Gerechtshof terecht ilond, is gilleren ter dood veroordeeld. Bij dit vonnis is beroep in cassatie mogelijk. Jhr. D. de Blocq van Scheltinga, oud-bur- jemeester van Wassenaar, tegen wlen ook de doodstraf was ge-eischt, werd lot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Voor het bijzondere Gerechtshof te Rot terdam slond de voorzitter van de Anti-re- /olulionnaire kiesvereeniging aldaar, C. Cooijman, terecht. Deze is geen lid van ie N..J.B. geweest, maar aangesloten zijnde rij de L.O. verkocht hij maandelijks een 10-tal bonkaarten, bestemd voor onderdui- cers, ten eigen bate voor f 100.en meer per stuk. Door dezen handel kon hij zich jen zeer kostbare postzogelverzameling aan- -.chaffen. Ook gelden en andere beschei- len dan distributiebonnen der verzetsgroe- ien kwamen via Kooyman daar, waar zij riet hoorden. Toen de L.O. achterdocht :reeg, riep zij een vergadering bijeen oin ie zaken te onderzoeken. Kooyman waar- chuwde de S.D., die een inval bij deze ver- adering deed. Tijdens dezen inval worden rie personen gedood, terwijl naderhand ïog enkelen het leven verloren. Tegen Kooyman, dio, zooals hij zelf zei, n den greep der hebzucht was geraaid, werd de doodstraf ge-eischt. De president van het Bijzondere Gerechts hof heeft ambtshalve aan Mr. van Genech- len als verdediger toegevoegd Mr. I. P. A. van den Oever Ie Den Haag. Aan Van Genecliten is door den procu- reur-generaai o.m. het volgende ten laste gelegddal, terwijl Nederland nog in oor- was met Duitschland. hij in do functie procureur-generaal later tevens bij het zoogenaamde vredesgerechtshof, als direc teur van politie, als leider van het opvoe- dingsgilde en vorraingsleider van de N.S.B.. later als commissaris van do provincie Z.- Hclland en door zijn werkzaamheden in het algemeen en zoodanig geestelijke misleiding heeft bevorderd. Voorbeelden zijn partijdig optreden bij de behandeling door het Vredesgerechtshof in de strafzaken tegen Bom on Kruithof in ver band met den dood van Luit. Kol. Mussert. Voorts wordt genoemd het houden van an- ti-semietische redevoeringen en het geven van persinterviews, het publiceeren van ar tikelen in nationaal-socialistische en Deutsch freundlichen zin. De minister van Financiën, Prof. Dr. Lief- linck, zal hedenavond voor de radio spreken over do deblokkeeringsmaatregelen. Gistermorgen is onder groote belangstel ling van officieele en particuliere zijde het groote geallieerde kerkhof te Oosterboek, waar 400 leden van het Britsche luchtlan- dingsleger begraven zijn, die bij den strijd om Arnhem gevallen zijn, op plechtige wij ze ingewijd. Na een R.K. Requiem Mis en een Anglicaansche dienst legden ISO school kinderen uit Oosterbeek op elk dor graven een veldbouquet. De P.T.T. deelt mede, dat in verband met het feil, dal thans telkens op Maandag. Woensdag en Vrijdag een lucht- dienst zal worden onderhouden tusschen Arasterdam on Parijs, brieven en briefkaar ten naar Parijs van dien datum per lucht post kunnen worden verzonden, zonder dat luchtrecht noodig is. Voor drukwerk is wel luchtrecht verschuldigd, n.l. S ct per 20 gr. Het wereldcongres der vakvoreenigingen is gistermorgen te Parijs door Leon Jouhaux geopend. fis*oote socialistische overwin ning in Frankrijk Egypte verSangt terugtrekken der Britsche troepen In Frankrijk hebben de socialistische par- lij van Blum en de republikeinsche partij /an De Gaulle bij de gemeentoraadsverkie- •ingen groote winsten behaaldten koste Naar verhouding heelt de communistische martij zetels verloren. De Britsche regeering zal vermoedelijk niet roageeren op het communiqué, dat ezer dagen door de Egyptische regeering j uitgegeven en waarin 't terugtrekken der rillen uit Egypte wordt verlangd, tenzij 'eze aangelegenheid officieel aan de orde werdt geste d. b.v. door een nota of door nderhcndeüngen. Hel Egyptische communiaué wordt be- ichouwd als een propagandistische zet voor .e verkiezingen, v/elke waarschijnlijk in do nabije toekomst zullen worden gehouden. Hel verlrok van de Bribche troepen werd engeveer twee maenden geleden in het ge ring gebracht toen de leider der oppositie Nahas Pasja een schrijven hieromtrent aan den Eritschen gezant richtte. Ned.:Indtë De Ned. Indische redacteur van A.N.P. .nelrilDe luchl iliy Amsterdam-Balovia zal weldra geopend worden. Zes Douglas D. O. 4-tcesieiien zullen worden ingeschake d in den regceringsvliegdiensl. waarbij de K.L.M. oen belangrijke rol vervult. Zij zal dion.-l dren om regeeringspersonen naar 'r.c'ië te brengen en evacué's uit Indië mee terug te nemen. Ook het postvervoer word! horsteld. De reis per schip zal ook hervat worden, voorloopig met schepen jïiet n:et meer dan 100 man. Zoo zal de ..Tarakan" uit IJmui- den naar Indië vertrekken. In Ortcber zullen 1000 man per schip naar Ind-ë gaan. Belangrijke mannen van het bedrijfsleven, bankwezen en cultures, totaal 130 man. sullen weldra per vliegtuig naar Indië vertrekken. VAN OVERAL Generaal Mac. Arthur heeft de Japansche regeering gelast den geldhandel en den handel in activa Ie verbieden. De bedoe ling is te komen tot een juiste schatting van de nationale activa in Japan en daar- Een woordvoerder van de Arabische liga heeft verklaard, dat Tripolis thans rijp is voor de onafhankelijkheid. De Arabieren slaan gereed om aan alle Britsche, Fran- sche of Italiaansche eischen weerstand te bieden, indien noodig met geweld. Do Ara bische leiders, aldus de zeosman, zijn het eens over de noodzaak van het terugnemen van alle vreemde troepen uit het Midden- Oosten. De Noorsche landverrader. Quisling, is in verband met het tegen hem uitgespro ken vonnis in hooger beroep gegaan. De raad van ministers heelt in twee zit tingen, o.a. de leverantie besproken aan Oostenrijk en de repatrieering van Russen uit Duitschland en geallieerde landen. De „Times" merkt op, dat Oostenrijk aangewe zen is op de andere Donaulandon, wanneer Hongarije en Roemenië voortaan naar Rus land exporteeren, is Oostenrijk op de ge allieerden aangewezen. Dr. Weissman beschuldigt Engeland er van, dal het zijn verplichtingen jegens do Joden niet nakcml. Ceen aardscho mach ten zal de Joden beletten naar Palestina weer te keeren. Het Intern, comité van het Roode Kri deelt medo. dat Maandags en Donderdags tusschen 18 en21 uur (Zwitsersche tijd) op de golflengten van 44.97 m. en 48.66 n de namen van de Nod. weggevoerden, di zich nog in Duitschland bevinden, worden uitgezonden. Hess zal binnenkort naar Neurenberg worden overgebracht. De 24 beklaagden zullen tegelijk terecht staan. Martin Bor- mann is tot dusverre Viet gevonden. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van oorlog heeit aangedrongen op dc voering van een militaire opleiding alle Amerikaansche burgers en on hel ken van doeltreffende alweormiddelen gen de atoombom. Henry Ford, thans 82 jaar oud, is de tweede maal afgetreden als president van de Ford Motor ComDany. Hij wordl jpgevolgd door zijn kleinzoon Henrv Ford. De correspondent van de „Daily Ma l schrijft uit Shanghai Shanghai is een stad van contrasten aan de eene kant is er een grooten over vloed van voedsel. Aan den anderen kant zijn de nu bevrijde Amerikanen, Engelschen en Anti-Nazi Duitschers tot den bedelstaf gebracht en zien zij er uit als schooiers. Ondanks het feit. dat er nog gewapende Jappen rondloopen, heeft de stad zijn Chi- neesch aspect herkregen. Men ziel overal Geallieerde vlaggen en platen met de be-ri tenis van Tsjang Kai Sjek, die er zeer po Internationale Luchtvaart Parijs is weer per vliegtuig bereikbaar. Er wordt drie maal per week gevlogen en wel op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Vertrek uit Parijs 9 u., uit Schiphol II.45 u. Het vliegtuig, dat 's morgens uit Parijs vertrekt, geeft op Schiphol aansluiting op de luchtlijn naar Zweden. Het spreekt vanzelf, dat er voor deze nieu we verbinding, welke onderhouden wordt door de K.L.M. en de Lignos Airiennes Fran coises, de nieuw naam voor de Air France, groote belangstelling bestaal. Op Woensdag 26 Sept., dos morgens om kwart voor tien zal de regeeringsvliegdienst met een officieele vlucht van twee Havil- Iand vliegtuigen de luchtlijn Amsterdam. Eindhoven, Beek (Limburg) inwijden. Aan deze vlucht zullen de minister van verkeer en energie, Ir. Th. van Schailc en andere autoriteiten deelnemen. Deze dienst, die door de regeering wordt ge-exploileerd, ge niet technische verzorqing van de K.L.M. Hel traject zal dagelijks door piloten de K.L.M. driemaal worden gevlogen. Vertrek van Amsterdam om 7.55. 10.55 en 14 uur. Op 27 Sept. zal cle liin openge steld worden voor passagiers. Wanneer alle desbetreflende plannen ge reed zijn. zal de afstand tusschen Londen c-n New York in 11 uur kunnen worden al- gelegd. Daartoe zal gebruik gemaakt moe ten worden van viermotorige Lockheed vliegtuigen. Op zeer groote hoogte bereiken zij eer snelheid van 550 km. per uur. de machinet bezilten accomodalie voor 42 passagiers. Een aantal landen had in 1919 dc Inter nationale Air Traffic Association opgericht waarin o.a. ook ons land was vertegen woordigd. De laatste voorzitter Ir. Plesmar heeft meegedeeld, dat deze organisatie ni" was opgeheven, niet omdat ze gefaald had maar in verband met het voornemen een grootere bond Ie vormen, die de geheele Oefeningen met machinegeweren ii leger, dat met alle wapenen, die e een opleidingskamp van het Nederlandsch-Indischr i moderne oorlogvoering vereischt, is uitgerust W ETE HSCHAP Petroleum producten Welke groote waarde petro'eum en zijn aanverwante producten vcor onze sterk ge motoriseerde wereld ezit, is ens wel ge bleken in de jaren, dat we deze moesten ontberen. Des ondanks is hel gebruik voor militaire doeleinden zoo ontzaglijk groot geweest, dat we ons wel eens mot bezorgd heid afvragen of de in dsn bodera aanwe zige voorraden op den duur voldoende zul len blijken om aan de steeds stijgende vraag te blijven voldoen. Deze voorraden zijn wel zoor groot, doch het ontslaan van nieuwe hoeveelheden houdt lang geen ge lijken tred met hel verbruik. De ruwe pe troleum ontstaat n.l, uit de vette bestand deelen van plantaardige en dierlijke orga nismen in zeewater. V/orden zeebekken als de Doode Zee, Kaspische Zee, Z ar'. Zee, Middellandsche Zee door geologisch invloeden langzamerhand van de open ze afgesloten, dan stijgt door ver-da-np'ng va het water door zonnewarmts la.iczame hand het zoutgehalte, gaan de genoemd- organismen dood. verzamelen rich op der. bodem, worden overdekt mol slib on onder gaan onder don druk daarvan, wat de vot te deelen betrelt, een omzettinq tot pel:- leum. Bij verdere waterverdamping zet het zout zich op den bodem al, terwijl hel skelet der organismen zich als fcs'aat af zet. Dit proces dat duizenden jaren ver- eischt, verklaart, dat zout, petroleum en fosfaat in eikaars nabijheid werden gevon den en dat het vinden van zout In den bo dem hot vermoeden wettigt, dat in de die pere lagen ook petroleum en fosfaat aan wezig zullen zijn. De vloeibare petroleum zal daarbij de diepste lagen opzoeken en daar het tevens gevormde water en aard gas afscheiden, zoodat in elke petroloum- laag, die meestal in sterk onelfen terrein voorkomt, de petroleum op de hellingen moet worden aangeboord en na de aanbo ring onder den druk van het erboven ge comprimeerde aardgas naar builen zal spui ten. Is door afslijting der aardkorst het aard gas aan de oppervlakte gekomen en dus ontweken, dan zal de petroleum niet onder den druk daarvan staan en dus niet uit zichzelf omhooa spuiten. Ze moet dan wor den opgepompt. De na afkoeling bruin zwarte, strooperige ruwe petroleum wordt iu door destillatie gèscheiden in aanvanke- iik vier deelen en wel ruwe benzine, ruv/e 'ampolie, smeerolie en residue. Door zui- -ering mot geconcentreerd zwavelzuur wordt rik van deze deelen gezuiverd en daarna -tan herdistillatie onderworpen. De ruwe -onzine levert daarbij achtereenvolgens naphta. dat als oplosmiddel voor vetten, '-.arsen en caoutchouc kan worden gebruikt, gasoline, die meestal wordt gesplitst in de 'ichte en zware benzine voor motorbrand stof. en ligroïne, die als poetsrlie en ver- 'unningsmiddel voor verf en lak kan wor- len gebruikt. De ruwe lampolie of kero sine kan als zoodanig na de zuivering ge- kru'kl werden of door destillatie de gasolie leveren, die in de gasfabriek en als brand stof voor dieselmotoren dienst doet. De smeerolie levert eveneens door destillatie achtereenvolgens spil-olie voor naaimachi nes en lichtere lexlielmachines, machine olie voor het smeren van zwaardere ma- chinedeelen, en cylinderolie, die tegen de hooge temperaturen in do cylinders van verbrandingsmotoren bestand is. Bij alkoe- ling van de ruwe smeerolie zet zich daar uit nog de ruwe gele vaseline af, die na zuivering witte vaseline levert. De residue levert bij afkoeling de paraffineolie en de vaste paraffine, die als isolatiemateriaal in de electrotechniek en verder in de kaarsen-, lucifers- en textielindustrie een rol speelt. Hel overzicht van en het verband tus schen al deze zoo bekende petroleumpro- ducten zal het duidelijk doen zijn. dat men mot allo middelen heeft getracht zich de beschikking daarover te verzekeren voor heden en toekomst als de voorraden in de wereld zouden verminderen. Vooral de meest waardevolle benzine heeft men ge tracht in zoo groot mogelijke hoeveelheid te verkrijgen. Dit leidde er a'lereerst toe door het z.g. krak'on van de hooger koken de bestanddeelen, zooals smeerolie, de op brengst aan de lager kokende benzine uit eenzelfde hoeveelheid ruwo olie te vergroo- ten. Verder hoeft men door behandeling van steenkool, die in grootere hoeveolhedcn dan petroleum in den bodem voorkomt, met waterslof, deze in petroleum om te kun nen zetten, waarvan hot gebruik economi scher is dan dat van steenkool, omdat bij het verbruik van vaste brandstof veel moor warmte verloren gaat. Ten slotte heeft men dit laatste proces voor de winning van s.g. synthetlsohe pe troleum aangewend, om ook de hooger ko kende Jroolstofrijke petxoJeumbestanddeelen door behandeling met waterstof meer ben zine te doen leveren. De mogelijkheden, die de nieuwere tech niek en chemie dus bieden, maken dat de bezorgdheid over tekorten in de toekomst aan de voor alle bedrijven zoo vitale motor brandstoffen in de latere jaren minder grool is geworden dan voorheen wel eens het geval was. Dit mag er echter niet toe lei don, dat op ruineuse wijze met de beschik bare wereldvoorraden wordt omgespron gen. Voorloopig is er in don bodem op de thans bekende vindplaatsen, die over de geheele we reld verspreid liggen, npg we.' voor enkele honderden jaren voldoende pe troleum te winnen en zal men dus de syn- thetitische winning in normale tijden nog wel in reserve kunnen houden, mede om dol deze synthese zeer kostbaar is en een niet zeer grool rendement heeft. Wel zal men de lagen, die het dichtst aan de oppervlakte liggen, en die men dus het eerst in exploitatie heeft gebracht, bin nen afzienbaren tijd uitgeput zien raken en zullen de dieper liggende, moeilijker in be drijf te brengen lagen moeten worden op gespoord. Dit zal misschien, ook door de steeds stijgende vraag, op den duur wel kunnen leiden tol een verhooging van den kostprijs der gelevorde producten, waar door de synthetische petroleum hetero kan sen krijgt en vermoedelijk geleidelijk in het productieproces zal worden Ingeschakeld en een steeds belangrijker rol xal gaan snelon. Ir. P. VA8 VISSER. Als U uw gasrantsoen niet wilt overschrijden, denkt U er dan aan DAT U de aardappelen met heel weinig water opzet. Een kopje is voldoende een niet te groote pan. DAT U, zoodra de aardappelen koken, dc gaskraan zoover dicht draait, dat ze nog juist aan de kook blijven. DAT U BIJNA alle groente met heel nig water aan de kook brengt en dan op een klein pitje zet. DAT U kroten niet langer dan één uu: moot koken. DAT U kool heel fijn snijdt, want dan is ze vlug gaar. DAT U voor twee dagen groente togelijl kookt, als Uw gezin niet al Ie groot is. DAT U op uw aardappelpan zonder dex sel een even groote pan zet met jus o groente, die gewarmd moet worden. Als Uw aardappelen gaar zijn, is de bovenste pan bijna aan de kook. DAT U. als u voor eenige dagen tegelijk jus maakt, niet eiken dag de heele pan warm maakt. DAT U vandaag niet iets kookt, dat U eerst morgen moet eten. als het niet strikt noodzakelijk is, want dan moet u morgen weer gas gebruiken om het op te warmen. DAT U zooveel mogelijk de hooikist ge bruikt. Peulvruchten b.v. hobt U dan maai een half uur te koken. Een hooikist is ge makkelijk te maken als U er geen heeft. DAT U zoo weinig mogelijk pannen enz. vuil maakt, dan kunt u met eenmaal per iag alwasscher. volstaan, als uw gezin niet al te groot is. DAT U niet een heele pot thee ret. als U toch maar een enkel kopje drinkt. DAT U, als U eens een enkele keer pud ding of iets dergelijks kookt, het dadelijk doet, als U de melk kookt. De overbevoikingsproblemen Ondanks de groote menschenslachting die de oorlog heeft veroorzaakt, heeft onze neet nog steeds een overbevolking. Hoe grcot de contrasten in deze evenwel blijkt uit de twee volgende berichten, eerste komt uit Delhi de Brilsch Indische commissie, die tol taak heeft een onderzoek in Ie stellen naar de veelvuldig optredende hongersnood in Indië, is tot do conclusie gekomen, dat binnen 25 jaar de bevolking van indië tot 500 millioen zal zijn gestegen. Het rapport acht op grond hiervan emigra tie noodzakelijk. Hiervoor zouden dunbe volkte gebieden van andere gedeelten van het Britsche rijk in aanmerking kunnen ko- Het volgende bericht komt uit Canberra in Australië. De minister van immigratie in Australië verklaarde in het parlement, dat het nog 18 maanden zou duren, voor dat er scheepsruimte genoeg is om emi- gronlen uil Europa in Australië toe te la ten. De regeering is van plan jaarlijks 70.000 personen op te nemen. In hel eene land sterven jaarlijks dui zenden van honger, terwijl hel andere noc ruimte heelt voor duizenden. Het zijn voor al de gebieden om den evenaar, die van overbevolking to lijden hebben. Java kar rijn overtollige bevolking doen afvloeier. laar andere eilanden van den Archipel, dit nrnder dichtbevolkt zijn. Moeilijker is de ituatie voor China en Japan. In het verleden is het steeds het prestige 7evoel van den blanke geweest, die den oegang aan Chineezen en Japanners onl regdo. 2oo was het het geval in de Ver. Staten en in Australië. En niet alleen dat, r ook het bescl, dat de Oost-Aziatische volkeren met hun geweldigen aanwas, de blanken verreweg do baas zouden worden. 1de een rol. Japan is thans uitgescha keld en is met zijn millioenen op enkele vulkanische eilanden opgeslolen. Het gaat en gruwslrjken tijd tegemoet. China e '•e! is in dezen oorlog wel wat laat tot rol.- aardige mogendheid erkend en ei3cht •-u ep grond dacrvan toegang tot de ge ileden. die tot dusver gesloten waren voor io r.r onderdanen. Vermeer do Enropooscho mogendheden ■olkomen loyaal zijn tegenover landen als -:*.a cm Jnnië. don zuilen zij ook bel over- •.evoil-il.-jsproblesm met kracht Ier hand Waar blijven de blikjes melk? E: komen veel klachten aan het adres in de melkventers betreffende de ver- ;lre"mg van biikje3 melk. Hoe de melkventers aan een overschot rr-n blikjes melk komen laat zich wel raden. Zij irrceten hun klanten bedriegen bij het ai oten van losse melk. Het overschot in „non zetten zii dan in blikjes molk cm. De prijzenconlrole verzoekt niet alleen ■c r oen dergelijke verwerpelijke manier tn doen te mopperen, maar daden te slel- n en iederen zwarten verkoop van blikjes melk onmiddellijk aan de Prijzenconlrole aan geven. Wat zij zeiden o men weet heelt eenige dagen ge leden een aantal Engelsche auteurs op uit- noodiging van de „Help Holland Council" een bezoek aan ons land gebracht. In het kort geven wij hier nu hun in drukken weer. Godfrey Winn, de bekende Engelsche radio-spreker en romanschrijver, her" zich naar het strijdtooneel bij Arnhem be geven en hij vras zeer onder den indruk rn wat hij daar gehoord en gezien had. ij is van plan, voor de B.B.C. een lezing 'er Nederland te houden. Miss Vera Brittain, bekend om haar lezin gen, was getroffen door 't groote verlangen der Nederlanders naar Engelsche boeken en periodieken. Miss Marjorie Bowen. die beroemd is door haar historische romans en Nederland reeds goed kent van voor den oorlog, verklaarde ,Wat wij ook hebben moeten doorslaan in Engeland, het is niets vergeleken bij dat gene wat de Nederlanders hebben moeten •erdragen." Mrs. Henrietta Leslie, auteur van vele populaire romans en tooneelstukken, zeide ,De moed waarmede de Nederlanders op het oogenblik nog allerlei ontberingen dra ai, is een voorbeeld voor de wereld." Mr. Olal Sapledon, de bekende specialist op het gebied van de Engelsche letterkunde, van meaning, dat de Nederlanders blijk geven van een enorme wilskracht bij den wederopbouw van hun land. Dr. Leslie, de echtgenoot van mrs. Hen- rita Leslie, heeft van den goheelon tocht foto's gemaakl. Deze zullen dienen om de ikolen, die de Engelsche auli urs over Hun bozoek voor de Engelsche blzHen zul- >chrl|ven. met illustraties te v'"luchten. Ook zullen zij over Nederland «zingen houden. ZON EN MAAN Dondordag 27 September. Maan op 22.47, onder 11.36. Zon oond.sr 19.28. DE GETIJDEN Vfissingen 27 Sept. 1945. Hoog water 7.32 u„ J.98 m.13.15 u.. 1.89 m. laag water 1.48 u„ 2.13 m. en 13.03 u.. 1.77 m. Weslkapelle 2030 min. vroeger. Veere 2050 min. later. Middelburg Procesverbaal werd opgemaakt tegen ze-" keren J. R., oud 7 jaar. wegens diefstal in verschillende woningen in het overstroom de gebied, meermalen gepleegd in Maart. Juli en Augustus. Gestolen werdenvloerkleeden, bedde- lakens, dekens, oen bedsprei, theedoeken an kussensloopen. Wegens heling van een deel der goederen werd procesverbaal op gemaakt tegen Mej. de R. v. d. D. en Mej. V. F„ allen alhier. Het schijnt in dezen tijd onvermijdelijk te tijn om telkens weer herinnerd te worden aan de gebeurtenissen van de bezettings aren. Het is begrijpelijk, dat de dagbladen lelkeDS weer gruwelverhalen publiceeren an arlikelen direct ol indirect handelende over den oorlog. De processen tegen de oorlogsmisdadigers zijn irrimers aan den lang en brengt iedere daad van opbouw ons weer niet terug naar de wreede oor- :aak van het moeten op- en herbouwen Ni\ mogen niet vergeten. Goed. Maar is iet daarom noodzakelijk, dat wij ook bij jelegenheden, die er zijn om ons ontspan- ïing te bieden, zij hel door een oppervlak kige revue, zij het door een ernstiger voor drachtavond, gedwongen worden te luiste ren naar grappen over de minderwaardige handelwijze van onze Duilsche bezetters, ol naar gedichten en proza, die ons terug brengen naar den tijd, die ons huivering na huivering bezorgde De heer Jac. van Elsacker. de Rollerdam- sche voordrachtkunstenaar, geboortig uit Westkapelle. koos voor den avond, gehou den ien bate van getroffen Westkapelle, voor do Vereeniging „Westkappelle her rijst", o.a. ook enkele gedichten en een proza stuk, die geheel van den oorlog vro ren. Na een paar gedichten over Walche ren, die vrij vlak voorgedragen werden, zei de heer van Elsacker„De achttien dooden" van lan Camperl. Daar deze tijdens den oorlog gefusilleer de dichter een Westkapellenaar was, paste het vers weliswaar in de sfeer van de2C:i liefdadigheïdsavond, maar er sprak uit de voordracht niet een geheel zich inleven :n den toestand van die achttien. De manior van voordragen was niet overtuigend en uitgesproken persoonlijkhelaas ook nicl in „The Moon is down" van den Ameri kaan John Sleinbeek, Waaraan de vcrlaler den litel„De Vliegenvanger" gal. Het verhaal zelf is oen forache schildering van hel verzet van een kleine Noorsche stad onder lc-iding van haar burgemeester tegen de Duitsche bezetters. De groote tegenstel ling tusschen den breeden. maar gevoeligon Noorderling en de staalharde, in tijden van angst bijna kinderachtige Pruisen, kwam te weinig tot haar recht, hoewel de vertol king der verschillende personen hier en dacr typeerend en krachtig was. Na de pauze gaf de voordrachtkunstenaar enkele luchtige schetsen en gedichten, die eenvoudig en verdienstelijk over het voet licht kwamen en bij hot talrijke publiek zeer in den smaak vielen. Tot besluit werd het Zeeuwsche Volkslied gezongen. A. Goes De heer van Liere, directeur van het Grand Theater, heeft goed nieuv/s voor da filmliefhebbers J Er Iro,—en goede speel- 'ilms, zoowel Amerikaansche als Fransche »n Hollandsche films. In deze films treden o.m. op Mcrlene Dietrich, Grace Moore on Maurice Chevalier. Nederlandsche film., rooals de bekende „Pygmalion" en „Ei gens in Nederland" zullen in de komde maanden draaien. Momenteel wordt 't „Grand Theater" ver bouwd het balcon wordt grooler gemaa/.l en zal moer amphitheatrisch loopen. De ruimte tuschen de stoelen wordt grooter, 30 cm„ zoodat men zijn beenen kan uit strekken Om de veiligheid te vergrooten wordt een betonnen trap aangelegd. Op 5 October zal hel Grand Theater weer openen. Het rijwiel van J. P. v. E. dat bij het post kantoor stond, wordt vermist. De- politie stelt een onderzoek in. Een wielrijder, die zonder licht reed. werd bekeurd. Ongeluk bij de Vlakebrug Maandagmiddag om vier uur raasde een re met Engolsche matrozen uit Antwerpen komende met een vaart van 70 km. over de Vlalcebrog. Van den anderen kant kwam auto met Iwee Nederlandsche kapiteins iets kalmer tempo aan. Achter dezen wagen kwam een paard en wagen aan- rakkelen. De Engelsche auto wilde „full speed passecren, trachtte nog uit te wijken voor de kar met het noodlottige gevolg, dat zoowel Engelsche wagen met matrozen in do auto met Nederlandsche kapiteins in ien slool vlogen. Een Engelschman werd :waar gewond. 4 mannen licht gewond en aen Ned. kapitein werd eveneens licht ge wond. Dokter Arendse uit Hansweert ver leende eerste hulp. De Military Police maak- proces-verbaal op. De gewonden wer den per ziekenauto naar St. Joanna ver voerd, van waar de licht gewonde militai- ïaar Vfissingen werden overgebracht. Zeeland vóór de bevrijding i Zoo im cr in Ju npfirlticfjc. Op c wmWVli»*chingcn - Rcrflen den! doeleinden werd gebe- vas mmqelegd. Eu IOO kon hei ocb Mct de gebruikelijke voor:org»nl,Witregelen, dc Duitsche organisatie eigen, hadden on:c beschermers Inngs hun afvoerweg Inchtdoelinitrnilleurs opgesteld. Dit geschiedde niet ollccn op dc buitenwegen, doelt ook midden in dc stad werden de;c lieftallige nppa- •nten geplaatst. Zoo stonde,, er zes naast een spoor uregcniplnccmcnt, een vrij^zwnre achtende telefona de" Ambachtsschool en verder op nllc' mogelijke en onmogelijke plaatsen die ze daar bel ...eest geschikt Met groote snelheid en op behoorlijke Jmogtc. ,1 maar lager, en daar barst op eenmaal de bel lo-. Rikketikkend vliegen de granaten dc lucht in. van .llc kanten, en in een hnlvc minuut zit dc «tnnl- ilauwc lucht volgcprlkt niet witte wattenprnp|e» vaar de prnjcctielen ontploffen. De Goe.senoren, nis uitgestorven. Dc piloten hebben direct door wnt er aan dc jen topsnelheid stormen weg. uit ous gezichts veld. Even plotseling !- ,l,--e orkaon opstal., gaat weer liggen en dc stll'r i, baast onnatuurlijk. Na eenige oogenbllkken herneemt de «tuil weer

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1