VRIJE STEMMEN Ie JAARGANG NUMMER 269 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 24 September 1945 Algcmeene Leiding t B. G. Kloosterziel e Hoofdredacteur f. Koekcbakker Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Bureau Middelburg t Kortedelft 44. DE DOORGAANDE PERSZUIVERING Tot onze vreugde heoit de rogeering het tijdelijk persbesluit, dat verleden jaar in Londen was uitgevaardigd, en dat allerlei leemten bleek te bevatten, ingetrokken en vervangen door een nieuw tijdelijk pers besluit. dat thans in werking is getreden. Dit besluit bevat zeer principieele en dui delijke richtsnoeren. Bepaald wordt, dat voor ten hoogste 20 jaren ontzet kan worden uit het recht, om bij een dagblad-onderneming werkzaam te zijn in eenige journalistieke oi leidende niet journalistieke lunctie le. de redacteur, redaclioneele medewer ker oi verslaggever van een dagblad, die tijdens do bezetting zijn laait op zoodanige wijze heelt vervuld, dat mede daardoor na- tianacri-socialistische beginselen ol denk beelden, dan wel ideologieën van den vij and ingang zouden hebben kunnen vinden 2e. hij die door aanblijven In een leidende iunclie in de dagbladonderneming geachl moet worden tegen bovenbedoelde vervul ling van de taak geen bezwaar te hebben gehad. Commissarissen en daarmee in func tie gelijkstaande personen worden geacht, een leidende iunclie in de onderneming te vervullen. De ontzetting en de voorloopigo ontzet ting geschiedt door de Commissie voor de Perszuivering, die door den minister van Binnenlandscho Zaken wordt benoemd. Daarnaast wordt door dezen minister, in samenwerking mei den minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, een Pers- raad ingesteld, die hen van advies zal die nen in alle aangelegenheden, de Neder- landsche pers betreffende. Criterium voor allen die redaclioneel, ol in leidende niel-journalistieke iunclie aan een dagblad medewerken, zal zijn oi men een cerliiicaat in zijn bezit heeit. waarop vermeld „geen bezwaar". Dit certificaat moet aangevraagd worden bij de boven genoemde Commissie voor de Perszuivering. Aangezien in Nederland op persgebied nog zeer onzuivere toestanden voorkomen, is het le wenschen dat do nieuw to benoe men Commissie met voortvarendheid haar werk zal beginnen. Alsdan zal voor de be trokkenen ook wel spoedig vermeld wor den, op welke wijze en aan welk adres bo vengenoemd certificaat „geen bezwaar" kan worden verkregen. Mocht eenige onderneming in ons land geen vergunning bekomen om weer le ver schijnen. of haar reeds begonnen werkzaam heden voort le zetten, dan geeit het pers besluit ook aanwijzing, hoe met de goede ren moet worden gehandeld, die niet meer voor hel vroegere bedrijf mogen worden gebruikt. Deze goederen, dus gebouwen, installa ties en machines kunnen alsdan worden ge vorderd, legen vergoeding van koslen, len behoeve van dagbladen, welke rechtmatig verschijnen. Ook eigenaars van drukkerij en, welke reeds een dagblad uitgeven, kan de verplichting worden opgelegd, ook een ander dagblad tegen vergoeding van kos ten te doen zetten en drukken. Ten slotte worden ook straibepalingon ver meld, wanneer bovenstaande voorschriiten worden overtreden. Wij wenschen dit nieuwe besluit voor spoed op zijn weg door Nederlands journa listieke en uitgevers-wereld Red. VAN HIER EN DAAR De I.G. Farben-Induslrie zal niet naar een ander land worden overgeplaatst, doch in Duitschland zelf overgeschakeld worden op de vredosproductie. De „Iswestia", het Russische leidende blad. kritiseert de plannen van Engelsche en Fransche kringen, om een West-Euro- peesch bloc te vormen. Dit streven kan niet anders dan gericht zijn tégen Rusland, oordeelt het. Over do vredesverdragen mei Roemenië en Finland heell Rusland een concept inge diend bij de Londensche minister-samen komst. De Vereenigde Stalen en Engeland hebben amendementen ingediend. In Polen is een ondergrondscho Nazi organisatie ontdekt, onder leiding van oen voormalig S.S.-oliicler, dio sabotage-daden' pleegde in West-Polen. Leider en leden zijn gearresteerd. Damaskinos had er tegen geprotesteerd, dat Griekenland niel was uitgenoodigd tot de bespreking over de kwesties Joegoslavië Italië. Bevin antwoordde, dal deze zaak speciaal die twee landen betrof. Maar alle anderen kunnen schriitelijk hun opvalting doen kennen. Zuivering Overheidspersoneel! Radiorede Mimistei* BeeS De minister van Binncnlandsche Zaken, Dr. L. J. Beel, heeit in hel wekelijksche ra- diokwartiertie „Op de Brug" gesproken over de zuivering van het overheidspersoneel De minister besprak de positie van de ambtenaren in den bezettingstijd en bracht daarbij een eeresaiuut aan allen, dio onder welke omstandigheden ook, weerstand ge boden hebben aan den vijand. Hierna noemde de minister de gronden van hol zuiveringsbesluit, o.m.ontrouw, blijk geven van een Nal. Soc. geestesge steldheid, het in ernstige male te kort schie ten van het betrachten van de juiste hou ding in verband met de bezetting. Een falen op een dezer punten heeft zui vering en dus oneervol ontslag len gevolge. Deze elementen dienen uit het Nederland- sche ambtenarencorps gestoten te worden. Uitvoerig ging de minister vervolgens in op do houding van een bepaalde categorie ambtenaren, die hoewel niet onder ge noemde punten van het zuiveringsbesluit vallende, desondanks le kort is geschoten in haar plicht. De regeoring streelt er naar, aldus de minister de zuivering te be spoedigen, waarbij evenwel aewaakt moet worden tegen voorbarige uitspraken. Spreker wees tenslotte op de schaduw zijde van de zuivering en sprak zijn afkeu ring uit over hel lichtvaardig en onverdiend werpen van een blaam op den naam van lunclionnarissen in overheidsdienst. Geen stortingen op de giro Het ministerie van financien deelt mede. dat men bij de postkantoren niet meer op postrekeningen kan storten. De rekening houders zijn hierdoor niel gedupeerd. Tot 25 Sept. kan men nog een bankrekening openen. Voorjaarsbeurs 1946 wordt voorbereid Een belangrijk deel der Jaarbeursgebou wen is door de geallieerde autoriteiten vrij gegeven. Er worden thans de noodige voor bereidingen getroffen om indien de omstan digheden daatoe medewerken, een Voor jaarsbeurs le houden. Hel juiste tijdstip dezer Jaarbeurs zal nog nader worden vastgesteld. Indien men bereid is niet te hooge eischen aan de inrichting te stellen, zullen de jaar beursgebouwen op bescheiden wijze voor de ontvangst der deelnemers bruikbaar kunnen worden gemaakt. Nederland zal derhalve in 1946 niet ont breken in de rij der overige Westersche landen als België, Frankrijk, Zwitserland, Zweden, die in dat jaar hun jaarbeurzen zullen organiseeren. Prins Bernhard inspecteur» generaal der Kon. Landmacht Bij Kon. Besluit is de luit-Generaal Z. K. H. Prins Bernhard eervol ontheven uit zijn functie van bevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten. Benoemd en aangesteld tot Inspecteur- Generaal der Kon. Landmacht de Luit.- Gcneraal Z.K.H. Prins Bernhard. Compromiffeerende briefwisseling Reuter heeft beslag kunnen leggen op brieven, die najaar 1944 tuschen Churchill en Franco gewisseld zijn. Spanje had ge vraagd, deel te mogen nemen aan do vre desregeling, wat door Churchill vierkant werd afgewezen. 1 Oct. 1944 schrijft Fran co, niet (e geiooven in de goede trouw van Sovjet-Rusland, en stelt hij voor, dat En geland en Frankrijk in nauwe samenwer king een mogelijk toekomstige actio zullen voorbereiden. Churchill antwoordt, dat het een ernstige loul zou zijn, een blok van mogendheden te overwegen, dat aebaseerd zou zijn op vijandschap „tegen onzen Rus- sischen bondgenoot". Ned.olndië Het Canadeesche persagentschap meldt, dat 5000 Nederlanders uil Nederland naar Australië zullen gaan om op krachten te komen. Eenige duizenden zullen naar Nieuw Zeeland overgebracht worden. Door een staking in Sydney kunnen de schepen met levensmiddelen niel naar In- dië vertrekken. Johan Fabricius, die op hel moment in Singapore vertoeft, heeft via de B.B.C. ver slag uitgebracht over den toestand der be vrijde gevangenen aldcar. Ook vele Ne derlanders waren eronder. Zij hadden veel onbeschoftheden van de Japanners moeten verduren. Er heerschen malaria, beri-beri en dysenterie. De Balkan De Joegoslavische oppositie heeft de ver kiezingen onweltig verklaard. Circa tien millioen personen mogen niet aan de ver kiezingen deelnemen van de regeering van Tilo. Volgens den vice-ministerpresidont ver tegenwoordigde de oppositie slechts 3 pet. van het volk. De Joegoslavische eersle minister ver klaarde op een persconferentie, dat Triest zutonomie zou verkrijgen in de Joegoslavi sche federatie. Triëst zou evenveel afge vaardigden als Slovenië, met 4 millioen in woners verkrijgen. De meerderheid der af- jcvaardigden zouden Italianen zijn. UIT STAD EN LAND Gemeenteraad van Goes Tijdons de op Vrijdag j.l. gehouden ge meenteraadszitting werden de heeren M. Franken en F. C. Schog als leden van den raad be-eedigd. In de plaats van den heer J. C. van den Hout werd de heer F. C. Schog tot lid van den grondbedrijfsraad be noemd. Het voorstel lot het vaststellen van een verordening betreffende woonruimte werd zonder discussie aanvaard. De heer ZUIDEMA informeerde of de benoeming van drie wethouders de finitief was. De heer DE ROO antwoordde, dat de raad hierover in discussie kon treden, maar dal in de huidige omstandigheden inder daad drie wethouders noodzakelijk waren. De heer FRANKEN vestigde de aan dacht op het feit, dat in vele plaatsen van het land slraatverlichting was. Spreker be greep niel, waarom Goes hierin achter bleef. V» aam. bargttmsttstsr DE RCC nieands, dat de kolen beter voor do brandstoffen- voorziening konden worden gebruikt. Een onderzoek zou evenwel worden ingesteld, of andere gemeonlen meer kolen dan Goes kregen toegewezen voor straatverlichting. DIT JAAR GEEN KERMIS Do heer ROOSE vroeg, of de na jaarskermis doorging. De heer DE ROO antwoordde, dat dit van het jaar niet het geval zal zijn. Als be zwaar noemde spreker de geldzuivering. Volgende jaren, wanneer de toestand weer normaal zal ziin, zal zeker de kermis weer doorgang vinden. De hoer HAVERHOEK stelde de vraag, of er builen kolen ook hout zou worden ge distribueerd dezen winter. Do heer DE ROO antwoordde, dat ge tracht zal worden hout in Brabant te krij gen. Erg veel hoop had spreker echter niet. Gebrek aan vervoermiddelen vormden mede een groot bezwaar. De heer VAN BOVEN verzocht de moge lijkheid te overwegen tot het maken van een speelterrein voor de Goessche ieugd. De heer DE ROO antwoordde, dat de bin nenstad zich hier niel toe leent, maar dat in het uitbreidingsplan de mogelijkheid zal overwogen worden. De heer BU1JS sprak zijn erkentelijkheid uit over hetgeen de wnd. burgemeester het afgeloopen jaar had verricht onder de moei lijke omstandigheden. ZON EN MAAN Dinsdag 25 September. Maan op 21.38. onder 12.06, Zon op 6.30, onder 19,33. DE GETIJDEN Vlissingen. Dinsdag 25 September hoog water 6 u„ 2.38 m.18.11 u. 2.35 m. bo ven N.A.P. Laag water 12.30 u„ 2.01 m. beneden N.A.P. Wostkapelle 2030 min. vroeger. Veere 2005 min. later. Goes Jn hel Schuttershof werd in stampvolle zalen de Hollandsche revue „Levensvreug de" uitgevoerd. Vooral de schetsen „Rustig buiten" en de „Inbreker" vonden een warm onthaal. Andre Carrell, Jan van Loenhout on Truus Keilen traden in verschillende stukjes op uitmuntende wijze op den voorgrond. Ook John Bruylanls en Harry Formanooy waren in „C'est un mauvais Gargon" goed op dreef. Het publiek kon dan ook voldaan huiswaarts keeren. De politie deelt mede, dat drie personen werden bekeurd wegens rijden zonder licht en drie die niet in het bezit bleken te zijn van een persoonsbewijs. ZEEUWSCHE VOLKSUNIVERSITEIT De Goessche aid. van de Z.V.U. organi seert dezen winter voor haar leden cursus sen in de Engelsche taal voor beginners en gevorderden en in de Nederlandsche laai. Deze laalsle cursus is bedoeld om de lagere school-kennis op le halen en ,i'. 1 breiden. De cursussen zullen ondc voegde leiding staan. Ingezonden mededeeling Mannen - en ook vrouwen den van hun leeftijd. Met Middelburg Vrijdagavond vond in de goed bezette Schuttershofzaal do bonte avond plaats „Hallo van O.", waar Adrie v. Oorschot optrad, die een programma van goochelen, telepathie, buikspreken enz. gal. De voordrachtskunslenaresse Beppie Bou- ton bracht „Hot leven gaal verder" ten ge- hoore. Het gebodene stond op een behoor lijk peil. 's Middags had Adrie van Oorschot in dezelfde zaal een kindermatiné verzorgd. DE GELDINLEVERING Het schema voor geldinlovcring in de gemeente Rilland Bath is door het gemeen tebestuur als volgt bepaald Op 26 Sept. voor personen wier ge slachtsnaam begint met de letters A tot en met C op 27 Sept. letters D tot en met I op 28 Sopt. letters J tot en met L op 29 Sept. letters M tot en wet S; op 1 Oct. letters T tot en met Vop 2 Oct. letters W tot en met Z. KAPELLE. De collecte voor het tuberculose- fonds Spoorwegen heeft 1 127.50. de Emma- bloem-collecte f 1170.opgebracht. STAVENISSE. Burg. Stand. Ondertrouwd - Jacob A. Q. Tazetaar, 43 jr. en Willemijna J. van Ast, 36 jr. GeborenIzaalc, z. v. M. Moerland en W. G. Hage. Zeeland vóór de bevrijding XIV. Eu ja, vrijwel r.llc N.S.B.-cra hadden, mie hun Duitschc geestverwanten, ons gewest den rug toe gekeerd en al hun brullende redevoeringen en plechtige verzekeringen len spijt, de becnen ge nomen in een smadelijke vlocht :n aangewezen was op de hier uanwc n. De invloed daarvan was dan ook trad het tekort aan gist. De bakken kon gespuid worden. Ook plaatselijk was het transport niet meer mogelijk. De motten hadden, toen niemand meer over een vrachtauto beschikte, alle wagens en paarden gevorderd en wie hier- over nog wel beschikte, kwam er natuurlijk niet mee op den weg. Aan den anderen kant ging op'uit. Tun dezelfde "reden. "wic^us \c vcr'van peren te gaan halen, bleef'hierT an versTTcn^Dat vele honderdduizenden kilo's fruit door deze om- Mondigheden verloren gingen cn op grao;c hoopen ia de boomgaarden lagen :e rotten, is dus duidelijk. raakte hoe langer hoe meer onbekend, men wan delde. slenterde, marcheerde ora fruit of eten. doch ehooljeugd (Wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1