VRIJE STEMMEN Bezwaren tegen annexatie Het ei van Columbus fT L w&E&mvv Annexatie is van nationaal belang, zeg gen vele voorstanders van gebiedsuitbrei ding. Dit is ongetwijfeld juist. Vele schrij vers bezien deze kwestie dan vaak uitslui tend van Nederlandsch standpunt, wat ge varen met zich meebrengt. Niet alleen Ne derland, maar geheel Europa is met het v/el en wee van gebiedsuitbreiding in het algemeen gemoeid. Op het oogenblik is de toestand in Europa aldus Polen en Tsjecho Slowakije wijzen de Duitschers uit. millioenen worden over de Oder gedreven. Zij trekken naar het Westen, dakloos. Hon ger en epidemieën volgen hen op den voet. Waar gaan deze Duitschors heen Voor het grootste deel naar de firitsche zone, Engelsche autoriteiten krijgen een enor last te dragen. Nu wenscht Nederland ook Ie annexeeren. Denkt u. dat de geallieerden dit zullen toestaan Het moet ernstig be twijfeld worden. De kleine mogendheden hebben weinig te vertollen. Polen en Tsje cho Slowakije hebben Rusland achter zich staan. Hieraan kunnen Amerika en Enge land nu eenmaal weinig veranderen. Wal nu België en Nederland betreft Wanneer deze landen zouden overgaan tot annxatie, dan zou de bevolking van de te annexeeren gebieden de wijk nemen of verdreven worden. Bij den algeme'enen woningnood kan niet verwacht worden, dat de geallieerden zul len kunnen voorzien in het gebrek aan wo ningen. De Duitschers hebben ontzettend veel el lende veroorzaakt en hel is rechtvaardig dat zij daarvoor gestraft worden. Wanneer evenwel de zoogenaamde de mocratische en beschaafde wereld nog op iets hooger peil staan en ook nog iets menschelijks heeft, dan is die wereld ook verantwoordelijk voor het lot van de ge hate Germanen. Duitschland is het hart van Europa, vele landen in de omgeving zijn economisch sterk afhankelijk van Duitschland, v/.o. ook ons land. Denkt u maar aan onzen groen te- en fruitafzel vóór den oorlog Alleen daarom is do toekomst van Duitschland van groot gewicht. Al golden er verder geen moreele normen, dan is het reeds een eco nomisch belang, dat de Duitsche bevolking nog niet meer gedesorganiseerd wordt door annexatie van diverse landen. Wanneer men er in slaagt Duitschland volkomen te verbrokkelen, dan zal na der tig jaar, de bevolkingsaanwas dermate toe genomen zijn, dal het weer expansie zai zoeken. De menschheid, snel geneigd lot vergeten, zal Duitschlands gerechtvaardigde eischen op zijn voormalig gebied dan er kennen en ook Nederland zal het nieuwe land kwijtraken. Hel lijkt vreemd, maar in 1333, was Hitler's voornaamste wapen de vergeetachtigheid van de wereld. De bezetting van hel Saarland, hel Rijn land en zelfs de Anschlusz werden slechts met zwakke protesten beantwoord. De we- wereld stond er onverschillig en zelfs sym pathiek tegenover. Dat was vijftien jaren na den v/apenstilstand, in 1918 Pas toen de belangen dor grooten werkelijk in het spel kwamen; kwam een conflict. Zijn op dit moment de grooten niet de machtigslen En zullen hun belangen niet altijd een overwicht boven die der kleine mogendheden houden Daarom zou ons land in de toekomst weinig blijvende winst met de annexatie behalen. Maar nu dan voor het heden 1 Ons land is uitgemergeld, zeggen de voor standers van annexatie, v/ij hebben land bouwgebieden noodig 1 Inderdaad, Neder land heeft aan graan dringend gebrek. Kunnen onze boeren in deze noodjaren di rect oen flinken oogst uit het Duitsche ge bied halen? Duitschland is sedert 1939 practisch afgesloten geweest van de we reldmarkt. Het heeft dus ook v/einig sal peter voor zijn bodem uit Chili kunnen in voeren. Duitschlands grond is arm hier in slaat het aangrenzende gebied dus ge lijk met ons land. Nederland wint er niets mee. Bovendien vraagt men zich af. hoe of de nieuwe bewoners aan landbouwwerk tuigen, vee en andere inventaris moet ko-' men. Krijgen zij dit op crediet En zullen er direct doktoren, apothekers, bakkers, kruideniers enz. aanwezig zijn Ook de belastingen zullen door dit alles niet verminderen. Hoeveel land wij ook zouden verkrijgen, het zal de milliarden schade, die de Duitschers hebben aange richt, nooit vergoed kunnen krijgen. De geallieerden zullen zeker een jaar of twee noodig hebben, alvorens zij de grenzen in Europa afgebakend hebben. Te gen dien tijd zal de Wieringermeer weer meer opbrengen en waaraan kan Neder land beter werken dan aan de droogmaking van den Z.O.-polder Ligt er voor Nederland niet een enorme taak In Indië, die zooveel van Ons zal vra gen. dat de belancen van het armzalig stukje Duitschland er bij in het niet verzin- Samenvatlend komen wij tot de conclusie, dat ton eerste de groote mogendheden de annextie naar alle waarschijnlijkheid niet zullen toestaan. Ten tweede is de toestand in Duitschland dermate verschrikkelijk, dat annexatie nog meen ellende kan beteekenen. niet alleen voor Duitschland, maar juist voor heel Europa. En ten derde wegen de voordeelen van het heden niet op tegen de nadeelen, die wij er later van zullen hebben. L. Ook de {ontytM Hel gedrag van de meisjes, speciaal van de meisjes in de steden, waar de gealli eerde soldaten hun verlof doorbrengen, wordt in allo tijdschriften en dagbladen af gekeurd. Ook wij wezen op het gevaar voor onze volksgezondheid en bespraken de reeds genomen en de nog te nemen maatregelen tegen de geestelijke en zede lijke verwildering. Hier en daar verheffen nu de meisjes hun stem om op te komen tegen do veel vuldige aanvallen op hun sexc. Ook de jongens zijn geen heilige boon tjes, zeggen zij. Luistert maar eens naar de verhalen, die zij vertellen over hun al dan niet gedwongen verblijf in Duitsch land. Er mogen dan meisjes zijn, die door hun sexueele bandeloosheid en afkeurens waardig gedrag niet meer kunnen rekenen op de achting van de Nederlandsche jon gens, er zijn misschien even veel jonge mannen, die de achting van de Nederland sche meisjes niet meer verdienen. De wilde verhalen van roof en plunde ring, van bijna beestachtig te noemen ge dragingen, die de gerepatrieerde jongens zelf met onbewogen gezichten en soms een duidelijk na-genielen doen, zijn inderdaad evenmin fraai als de geschiedenissen, die wij over onze meisjes hooren. Maar wij mogen niet vergelen, dat zoowel het ge drag van de meisjes als dat Van de jon gens een betreurenswaardig gevolg zijn van den bezettingstijd en daarom gaat het niet aan, dat de meisjes de jongens be schimpen en de jongens de meisjes ver achten. Het gaat alleen aan, dat meisjes, zoowel als jongens, de goeden niet te na gesproken, hun houding onmiddellijk ver anderen, plichtsbesef krijgen en werkwil ligheid toonen. Daarmee alleen zijn zijzelf gebaat. A. Ie JAARGANG NUMMER 268 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 22 September 1945 Algemcene Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boettna Hoofdredacteur j f. Koefccbakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Bureau Middelburg Kortedelft 44. De haven van Triest De Volkscommissaris van Builenfandsche Zaken der Sovjet-Unie, Molotov, heeft in een persconferentie omtrent de grensgeschillen Italië-Joegoslavië verklaard, dat hel ge- wenscht zou zijn, de gebieden waar Slaven en Kroaten wonen aan Joegoslavië over te dragen, en de gebieden waar Italianen wo nen, bij dit iand te laten. Dit is simpel gezegd. Maar bij de uit voering blijkt dra, dat juist de moeilijkheid is, dat sommige gebieden door allerlei oor zaken een gemengde bevolking hebben ge kregen. Dan wordt het een kwestie van wie heeft de meerderheid en de minder heid zou zich moeten onderwerpen, of an ders emigreeren naar het eigen vaderland wil men dit niet, dan is er geen oplossing Ja toch. en deze heeft de samenkomst der vijf ministers gevonden. In hoofdzaak is de lijn, door Molotov boven uitgestip peld. aanvaard. Doch voor Triest, dat juist c-en sterk gemengde bevolking heelt, is be paald, dat dit een internationaal regime zal krijgendit gezag zal haven en doorvoor regelen op golijke voorwaarden voor alle omliggende landen. Triest wordt dus vrij haven. Inderdaad, hel ei van Columbus. Het is te hopen, dat Tito zich neerleg gen zai bij dit besluit, waaraan ook zijn groote broer heeft meegewerkt. De Italiaansche koloniën Deze bezittingen, in Afrika gelegen, hob- ben nog geen definitieve beslemming ge- tcegen van de almachtigsn in Londen. Doch ook hier kijkt Columbus om den hoelc. De Voreonigde Staten hebben een olan gemaakt voor een internationaal trusteeship voor deze koloniën, waarbij dan de bepaling zou komen dat over 10 ol 20 iaar onafhankelijkheid zou worden ver leend. Engeland sleunl dit plan. En als hel werd uitgevoerd, zou althans ten deele tegemoet worden gekomen aan de uitge sproken wensch der bev/oners dezer gebie den. om nu reeds zellstandig te worden, terwijl ooit Egypte, dat deze landen gaar ne bij zijn rijk zou voegen, oen kans krijgt, als straks een mogelijke volksstemming dit zou wenschen. Van Russische zijde verluidde een ander plan. De Sovjet-Unie zou hot beher dier kolonies op zich willen nemen, als trustee van de Vereenigde Volkeren. Een nieuwe noot in het internationale koor. Rusland Middellandsche Zee-mogend- heid Een perspectief, dal bij Groot-Brit- tannië zeker bezwaren zal Oorlogsmisdadigers Tot vertegenwoordiger bij de United War Crime Commission is benoemd Mr. W. M. Mouton, kapitein-luitenant ter zee, werk zaam od het Departement voor de Alge- meene Oorlogvoering le Londen. William Jovco, bijgenaamd „Lord Haw Haw", die gedurende den oorlog voor ra dio Bremen sprak, is door het gerechtshof van Old Baily ter dood veroordeeld door middel van den strop. De door de Duitschers benoemde burge meester van Antwerpen, Jan Timmermans, een der leiders van de Vlaamsche natio nalisten, is door een speciale rechtbank ter dood veroordeeld. Het proces tegen Laval zal eerst op 24 October beginnen, en niet op 3 October zoo als eerst werd gemeld. Op 3 October komt Darian voor hel gerecht, het hoofd van Lava's militie. Toen Joseph Kramer en zijn 44 medebe schuldigden in het proces-Belsen na de zit ting van de rechtbank in Lunenburg naar de gevangenis werden terug gevoerd, wer- •len zij door het Duitsche publiek langs den weg uitgejouwd. Volgens een getuige zou den 4 millioen menschen in de gaskamers Er is sprake van. dat de berechting der qroote oorlogsmisdadigers gedeeltelijk in Berlijn zal plaats vinden en niet in Neu renberg. De Russische autoriteiten moeten overwegen, of zij genoeg accomodate daar voor kunnen vinden in hun sector in Berlijn. Engelands houding tegenover Palestina en Britsch»Indië Een sub comité uit het Britsche kabinet stelt voor, de Joodsche immigratie in Pales tina te bepalen op maximaal 1500 per maand. In bepaalde landstreken zouden de Joden tand kunnen koopen. Doch vrije im migratie en de stichting van een Joodsche slaat zou niet worden toegestaan. Lord Wavell maakte per radio een nieuw plan bekend, voor de verwerkelijking van de Indische onalhankelijkheid. Een consti- tueerend lichaam zou worden bijeengeroe pen, een Uitvoerende Raad, bestaande uit vertegenwoordigers van alle leidende Indi sche partijen. Spoedig zouden verkiezingen worden gehouden voor de provinciale licha men. Het beginsel van ministerieele ver antwoordelijkheid zou worden ingevoerd. Een Zwitsersch protest De minister van Handel heeft in het par lement een hefligen aanval gedaan op de geallieerde politiek van de Zwarte Lijsten, waarop de namen voorkomen van firma's van neutrale landen, die handel hebbon ge dreven met de as-mogendheden. Hij noem de deze lijsten een ernstig struikelblok voor de Zwitsersche economische ontwikkeling. Het Verre Oosten De A.F.P. verneemt uit betrouwbare bron, dat Keizer Hirohito het plan zou hebben, spoedig af te treden. Prins Sjisjiboe, die thans ook in Tokio vertoeft, zou dan regent vorden, en de jonge kroonprins de latere :eizer. In de Japansche bladen wordt reeds ■eel werk gemaakt van deze twee nieuwe liguren. Ongetwijfeld zullen de geallieerden dit terugtreden van den keizer, na de uilvoe- De vliegdienst op Zürich Met bericht ons van ofiicieele zijde Door de Zwitsersche Luchtvaart Maatsch. Swissair is met ingang van 19 Sept. een dienst Zürich-Schiphol ingesteld De vliegtuigen verlrekken van Schiphol - 9.45 en 12.35 p 1. tijd; van Ziiricb 17,30 en 14.30 plaatselijke tijd. Binnenkort zal een aanvana gemaakt worden met de exploitatie der volgende lij- in Amsterdam-Eindhoven-Maastrichl v.v.; Amsterdam-Twente v.v.Amsterdam-Leeu- warden-Groningen v.v. Deze dienst is echter een Regeerings- dienst dus voor ambtenaren en door de regeering aan te wijzen ambtenaren en personen. ring van de capitulatie-voorwaarden, toe juichen. De keizer is toch min of meer óók schuldig aan den /apanschen misdadigen aanslag op de vrede der wereld. De vraag kan dan daarna opkomen, of hij ook als oorlogsmisdadiger voor het gerecht moet komen. Een ex-keizer kan men daar ge makkelijker voor dagen, dan de verpersoon lijking van de godheid zelf, wal de regee rende keizer is. Maar interessant is deze kwestie wanneer gaat deze goddelijkheid op den opvolger ov%r Het Japansche departement van oorlog heelt oen commissie benoemd, om een on derzoek in te stellen naar de slechte behan deling van geallieerde krijgsgevangenen tijdens den oorlog. Binnenlandsch overzicht De nood-gemeenteraden zullen vóór 2? October moeten zijn samengesteld, meldt A.N.P.-Aneta. Zij zullen, voegen v.11 er bij, niet erg lang zitting hebben, als hel plan der Nederlandsche Advies Commissie wordt gevolgd, om in December gemeenteraads verkiezingen te houden 1 Doch reeds ver luidt, dat de bevolkingsregisters dusdanig in de war zijn, dat van algemeene verkie zingen voor de vertegenwoordigende licha men voorloopig nog geen sprake zal kun- Vreemd, dal Griekenland en Bulgarije blijkbaar meer geordende volkshuishoudin gen hebben dan het ordelievende Neder- In ons land mogen voortaan geen films meer worden vertoond, die niet zijn goed gekeurd door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring. De Gouverneur-Generaal van Ned. Indië woonde een zitting bij van ons kabinet, en werd door den Minister-President verwel komd. Deze zeide, dat het Koninkrijk aan hem veel verschuldigd was wegens de door hem aangenomen houding tegenover de overweldigers, welke houding voor ons land van historische beteelcenis is geweest. Vanaf 1 October wordt weer brandspiri tus verstrekt voorloopig 40 pel. van de af name in 1939. S. A. L. Plekker, i Haarlem, is met vro land gearresteerd. Eiken Maandagochtend zal aan de leer lingen van do verschillende onderwïjs-in- richtingen het offertje van 1 cent worden gevraagd ten behoeve van het kind in In dië. Deze actie gaat uit van het Indisch Instituut te Amsterdam, in nauwe samen werking met het Roode Kruis. Prinses Juli ana berichtte reeds, dat haar dochtertje;, de eerste Maandagochtendcent naar school hadden meegenomen. Zoowel in Groot-Brittannië als in Neder land is alle censuur op brieven en telegram men algeschalt in het verkeer met alle lan den Ier wereld, uitgezonderd Duitschland. Oostenrijk en Japan dit met ingang van 1 October. Dan zal ook de censuur op het reizigersverkeer Icomen te vervallen, behalve in het verkeer met Duitschland. Zestig Nederlandsche vaartuiaen liggen nog in de haven van Kiel. Hieronder zijn de „Dregdijk" en de „Damsterdijk". Wan neer ze voor vertrek in gereedheid zijn gebracht, zullen ze naar Nederland lerug- keeren. Hare Majesteit de Koningin heelt een officieel bezoek gebracht aan den Grebbe- berg, en bij één der gralteekenen aldaar een margriet, met lint in Ned. kleuren neer gelegd. v/elke zij op haar mantel had ge- Het halen van nieuw geld Gezinsleden kunnen het afwezige gezins hoofd vervangen, zoo mogen wij in ant woord op een vraag van een onzer lezers mededeelen. Het distribuliebureau meldt ens, dat. als het gezinshoofd zijn stamkaart plus bonkaart met inlegvel thuis achterlaat, een ander lid van het gezin, mits boven 18 iaar. de handelingen kan verrichten, die noodig zijn, om oud geld legen nieuw geld in le wisselen. Ook voor do inlevering van oud geld bij een bank enz. kan door een ander gezinslid geschieden. „Volk in nood" Er heeft zich een comité gevormd voor de uitgave van „Volk in Nood", welke ten goede komt aan het Nederlandsche Roode Kruis. De bekende graficus C. H. Jung heeft voor dit comité geheel belangeloos samen gesteld een groot oblong plaatwerk, bevat tend 100 Jithographieën 'op oud-Hoffandsch papier, welke een aangrijpend beeld ge ven van de ellende, waarin ons volk ge durende 5 jaren v/as gedompeld. Van dit prachtwerk zijn 250 genummerde en gesigneerde exemplaren gereed ge maakt. Alle andere medewerkers hebben hun arbeid en materiaal geheel belangeloos beschikbaar gesteld. Mede lellende op de groote bibliophleke waarde van dit prachtwerk is de prijs ge steld op f 1000 per exemplaar. De Geldinlevering Er is en misvatting bij vele neringdoen den. Velen msenen, dat zij n a 26 Septem ber en voor 2 October tot een onbeperkt bedrag aan geld mogen inleveren. Dit is niet juist. Deze moeilijkheid beslaat alleen voor niet-naluurlijke personen, zooals N.V.'s commanditaire vennootschappen, firma's, vereenigïngen, maatschappijen enz. Alle za- kenmenschen, die op eigen naam handelen, kunnen geen hooger bedrag dan 1 300 in leveren. Het meerdere moet uiterlijk 25 Sep tember worden gestort. Het gebeurt, dat werknemers weigeren, hun loon in ontvangst te nemen, in de hoop dat ze het na 2 October in nieuw geld zul ien ontvangen. Het Ministerie van Finan cien maakt bekend, dat de werkgever ve: plicht is, weekloonen die vóór of op 22 September betaalbaar zijn, en maandsala rissen die vóór of op 1 Augustus konden v/orden uitgekeerd, le betalen in oud geld. Hij moet. bi; weigering van de zijde <Jer werknemers, hel bedrag voor hen gereed leggen, en hen hiervan in kennis stellen. Haalt de werknemer het bedrag niet vóói 26 September at, dan ontvangt hij waar deloos geld. Loonen en salarissen Werkgevers kunnen uiterlijk 22 Septem ber aan hun bankdirecteur mededeelen hoe groot bedrag ze noodig hebben, om na 2 October de verschuldigde loonen en salaris- zen Ie betalen. Loonlijsten moeten ter sta ving desgevraagd v/orden overgelead. Bij gevoegd moet worden een verklaring. da', niet uit anderen hoofde over contante geld middelen beschikt kan worden. Shirley en onze Atnerikaansche sigaretten Ze zijn er De rood-witte pakjes met geu- rïgen inhoud. Het is een verrassing. Het bericht van de komst van „Shirley" gaal namelijk tegelijkertijd naar de pers met hel bericht, dal Shirley Temple, nu 17 jaar oud, in het huwelijk is getreden met John Agar, sergeant in het leger der V. S. Grootere propaganda voor de lilmster is er in ons land wel niet mogelijk. Wij vroegen onzen tabakshandelaar, o< iedereen tevreden was mol 't nieuv/e merk. „Ja," zei hij, behalve één meneer „En wat was zijn bezwaar „Dat het geen Engelsche waren 1" was het antwoord. Roomsch«Katholiek kerkelijk contact De aartsbisschop van Westminster, Mon seigneur Grilfin, zal op het continent Frank rijk, België en Nederland bezoeken, alwaar hij de aarlsbisschopp van Parijs, kardinaal Suhart. de aarlsbisschop van Mechelen, kardinaal Van Roey. en de aartsbisschop Utrecht. Monseigneur De Jong, zal ont- Origineele verkeersbordjes De A.N.W.B, heelt een aantal borden ge plaatst langs drukke wegen „What is your hurry it is peace now". (Waarom zoo'n haast Het is nu vrede.) i ook dit andere ..Your girl friend knows, that you can drive fast". (Je meisje weet. dat je hard kunt rijden.) We zullen hopen, dat het wat helpt Er komt Kinine Naar voorloopige schatting zal hel mo gelijk zijn, vrijwel onmiddellijk na de her- •zetiing van Java. de wereldmarkt woder- n van kinine te vporzien. De Itinineplanlages in den Preanger zijn door de Jappen gaande gehouden, evenals de fabriek te Bandoeng, zoodat aangeno- -n mag worden, dat althans op Java de productie van kinine spoedig hervat kan worden. Mogelijk zal gebrek aan scheepsruimle verscheping van groote hoeveelheden kina bast belemmeren, maar de productie-capa citeit van de fabriek te Bandoeng is grooter dan de wereld noodig heeft. Per Luchtpost De P.T.T. deelt mede, dal voortaan brie ven en briefkaarten zonder extra betaling per luchtpost verzonden worden naar een aantal landen van Europa. Voor drukwer ken, zakenpapieren en monsters is een extra betaling verschuldigd van 10 cent per 20 gram. Verzending van deze laatste groep naar Zweden en Zwitserland is voorloopig nog niet mogelijk. Commissie voor perszuivering geïnstalleerd Minister Beel heeft deze commissie ge ïnstalleerd en daarbij op grooten spoed aan gedrongen. De commissie is terstond met haar werkzaamheden gebonnen. OVERDENKING Hier zijn wij, God! Hier zijn wij God. wij kwamen en wij sluiten In dit gezegend uur opnieuw 't verbond en meer dan duizend woorden kunnen uiten zingt in de jubel ui! ons aller mond. Aan ons gewerd nog eenmaal de genade Uw roep le horenop tot werk, tot strijd, genees de wonden en herstel de schade van het verleen, er komt een nieuwe tijd Wij zien elkander aan, wij zijn weer samen als vroeger, maar loch anders is de rij en wij herdenken kosfbre vriendennamen wellicht gaat thans een vreemd' aan onze zij maar éen met ons om naar Óen doel te jagen en onze deelgenoot in de éne vreugd laat ons aan U oprecht in deemoed vragen o onze God, wat wilt gij van de jeugd Wal will gij van de jeugd der Nederlanden, nadal zij, uit zo harde nood gerukt, le taak verwacht voor haar te zwakke handen die slechts door U, door U alleen, gelukt Hoor ons. als w' ondanks fout en feil belijden: ons hart* behoort aan Christus, onzen Heer. wil Gij dan. God, ons tot een leven wijden aan U ontvlamd, dal opbrandt tot Uw eer. Het werk is zwaar, en klein zijn onze krachten maar in ons spreekt Uw goddelijke stem „Waar Christus is. bezwijken boze machten en heel der wereld toekomst hoort aan Hem". Wij staan weer saam. de keten onzer handen maak Gij die sterk, want Gij alleen verbindt; en geef de jeugd der vrije Nederlanden o God Uw vaan, hoog v/app'rend op de wind. J. JAC. THOMSON. geboren jeugdblad. Jtr*vmWICr rntim m r Vil De Nederlandsche kinderen schenken nu icderen Maandagmorgen een cent voor hulp aan de kinderen in Indic. Er wordt nu reeds, waar mogelijk, geholpen. De bovenstaande foto toont Nederlandsche verpleegsters die chocolade uitdeelen aan kinderen op een van de eilanden in Nederlandsch-Indic. UIT STAD EN LAND ZON EN MAAN Zondag 23 September. Zon op 6.27, onder 19.37. Maan op 20.49. onder 9.12. DE GETIJDEN Vlissingen Zondag 23 Sept. Hoog u 4.33 u., 2.53 m. 16.44 u., 2.38 m. boven N.A.P.laag water 11.01 u., 2.01 m. 23.37 u„ 2.41 m. beneden N.A.P. Westkapelle 20-30 min. vroeger. Veere 20-50 min. later. Vlissingen Maandag 24 Sept. Hoog ter 5.16 u„ 7.47 m.17.26 u„ 2.35 m. ven N.A.P.; laag water 11.44 u., 2.01 24.19 u., 2.38 m. beneden N.A.P. Westkapelle 20-30 min. vroeger. Veere 20-50 min. later. Vergadering Z.L.M. Op de vergadering van de Z.L.M. te Goes aren 350 leden uit alle deelen van Zee- .d aanwezig. In zijn openingsv/oord wees do voorzi de heer Ir. M. A. Geuze er op, dat men idee„Stad en land gelijk" moet propagee- De Z.L.M. bestond in 1943 100 jaar. In verband met dit jubileum hoopt men in 1946 een tentoonstelling te organiseeren. De heer H. D. Louwes sprak hierna over de organisatie van den landbouw op eco- nomisch-technisch gebied. De Stichting van den Landbouw heeft tot doel, zette spreker ;n, het doen samenwerken van alle organisaties van landbouwers en landarbei- Dr. Ir. F. Bakker Schut sprak daarna de zing„Is annexalie van Duitsch grond gebied gewenscht die hij reeds te Mid- KETIEVIG Boenderpas spreidde een kaart over zijn knieën, waarop een web met spin en al getekend leek. De spin was Parijs en onze reiziger had de zekerheid, dat zijn trein langs een van de noordelijke draden van het web onherroepelijk naar dat middelpunt getrokken werd. Overigens was de metro pool voor hem geen chétive insecle, geen Vraatzuchtig wezen. Men mocht op het kla tergoud en 't lawaai van de stad schimpen men mocht haar een permanent openlucht theater scheldenal die nadelen zonken voor hem in het niet bij de schatten van schoonheid en wetenschap, die zij heeft te Deze keer naderde hij Parijs slechts om er to overnachten. Het zuideliik landschap van Frankrijk was zijn doel. Na aankomst aan het Noorderstation liet hij zich in een taxi door de angstwekkende drukte gooche len en meegevoerd in do eindeloze rij van motorvehikels snoof hij de groto-sladslucht benzine op. wellco gour zijn reukorgaan streelde als de welriekendste eau dé co logne, alleen bij de gedachte, dat hij de Volgende dag zuivere berglucht zou inade men. Hij bereikte zondor ongelukken het besproken hotel en daarin oen rustige ka- De volgende dag zat hij in Toulouse. Van dit punt zou hij uitstapjes maken en daarbij gelegenheid hebben uit Franse mond het woord ketievig in de vorm van „chétif" op te vangen en het zelf te gebrui- Het zuiden van Frankrijk is rijk aan na tuurschoon. Boenderpas stemde ten volle in met do bewonderaars van „la douze France' en „la belle France" Maar wel spreidde het terecht geprezen land hier on daar een vervallen schoonheid ten toon, de ruïne-schoonheid van dorpen met ge havende en in elkaar stortende huizen, die hij „waisons chétives" hoorde noemen, dor pen zonder een enkelen inwoner. Eén dorp had nog een gaaf, armoedig huisje, met in de deur een ouden man en een oude vrouw, Philemon on Baucis. Die dorpen waren niel door de oorlog geteisterd, ze waren uitge storven. slachtoffer van het knaagdier tijd. Daar zouden geen ge-evacueerden terug komen, daar zou geen materiaal voor de opbouw nodig zijn. Het stemde hem som ber en hij kon een „malheureuse France' cn een „chetive France" niet weerhouden. En bij een rust in een bewoond dorpje gluurde hij vol verwondering in de primi tieve woongolegenheden waarin zich slechts het allernodigste bevond. Hoe gelukkig moe ten de kinderlijke, weinig eisende bewo- neis zijn, en wal is dat alles zuidelijk rus tend en berustend bij het eeuwige gewroet en gewoel in noordelijker landen !De reizi ger voelde afgunst en angst afgunst van wege de kalme tevredenheid van de be woners en angst bij de vraaghoo moet dit mooie land op peil bliiven, hoe kan het blijven meedoen Hij zag in Narbonne een schilderij van Rubens voor Rubens een klein schilderij met niet al te welgedane figuren. Jezus. Maria en Martha. Het was een devote voorstelling van Christus, van de stil vro me Maria en de bezige Martha met haar peentjes en kroten. Afbeeldingen van het schilderstuk waren niet aanwezig. Ze had den wel bestaan en zouden bepaald weer komen, zei do custos, hetgeen Boonderpas' wensen van het ogenblik volstrekt niet be vredigde. In zijn teleurstelling trok hij de woorden van den bewaker in twijfel en weer ltv/am het woord „chétif" op zijn lip pen. maar door een laatste blik op de schil derij verliet hij het museum in een zachtere stemming. In Zuid-Frankrijk zijn en Nice en do Mid dellandse Zee niet zien. zou dwaasheid zijn Hij vertrouwde op ziin goed aesternte bij hel vinden van een hotelonderweg be spreken deed hij gewoonlijk liever niet om meer vrijhei^ van beweging te hebben. Maar toen hij in de volle trein gestapt was en bedacht, dat het „seizoen' was wanneer is het daar geen seizoen en zijn kansen wel eens slecht konden staan, begon hij zich minder op zijn aemak te ge voelen. Hij had in verschillende coupé's Hollanders gezien, ook in de gang van zijn eigen v/apon en hoewel hij zich op reis zelden of nooit met landgenooten bemoeide, begon hij in dit geval te overwegen, dat ze hem wellicht zonder veel bezwaar een gro te dienst konden bewijzen. Hij begaf zich naar de gang. klampte een Hollandsen heer aan en vernam, dat de heer tot een groep vacantie-gangers behoorde, die met een lei der op weg waren. Boenderpas geloofde dit tersond. want hij had niet anders ver moed. Het doel was de Middellandse Zee. hel begin van het doel Nice. Nu vertelde onze vriend, dat hij juist hetzelfde doel had, dat hij geen hotel besproken had en daar na vroeg hij den aangesproken persoon, hoe hij over de hotelruimte in die stad dacht. Deze had als goed volgeling dezelfde ge dachten als de gids. maar kon in dit ge val deze gedachten niet vertolken, aange zien de leider zich op dit punt niet had uitgesproken. Daarom stelde hij voor op zijn beurt als gids op le treden om Boen derpas de weg te banen tol den herder, die hem wel zou willen inlichten. Alvorens dit idee le opperen had hij Boenderpas enigs zins kritisch, maar niet onwelwillend opge- Het hoofd van het gezelschap was spoe dig gevonden, een man met een vastbera den gezicht en een kleine gestalte, die nog kleiner leek, omdat hij naast een buiten gewoon lange jongedame zal. Hij was omgeven van een aantal der zijnen, dames en heren, die hem mei ontza" zij het op het ogenblik toevallig met zwijgend ontzag bejegenden. Boenderpas kon door de pau ze in het gesprek onmiddellijk geïntrodu ceerd worden en het doel van zijn komst in de coupé vertellen. Het antwoord was niel bemoedigend. Nice zou hoogstwaar schijnlijk geen kamer voor hem opleveren. Zo sprak de leider, die ongemerkt en blik semsnel den vrager reeds bij zijn binnen komst opgenomen had. Daar hij dezen niel compromettant voor zich en zijn select ge zelschap achtte, meende hij, dat de nieuwe kennis heel goed mee kon gaan naar het hotel van het gezelschap. Daar zou hij wellicht een kans hebben, omdat een lid van hel reisgezelschap op het laatste oogen blik was afgevallen. Dankbaar nam Boen derpas dit voorstel aan, K, K. delburg gehouden heelt, uil. De heer Van Melle, wethouder van Goes, die voor het eerst aan de bestuurstafel zat. betuigde de groote belangstelling van de gemeente Goes voor het werk van 'de Z.L.M. Voor hel loekennen van steun van getrof fenen hield de heer Zwagerman een plei dooi. terwijl Ir. Herwoijer meedeelde, dat er een prijsvraag uitgeschreven zal worden voor een goed type boerderij. De heer Dorst behandelde enkele zaken met betrekking tot het voedselcommissari- Goes Wethouder de Roo heeft aan den Com missaris der Koningin de wensch te ken nen gegeven in verband met het feit, dat zijn particuliere bezigheden de waarneming door hem van het burgemeesterschap niet langer in het belang der gemeente zou zijn. om le worden ontheven van die waarne ming. Hierop heelt de Commissaris met in gang van 24 Sept. met de functie van waar nemend burgemeester van Goes Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, bur gemeester van Krabbendijke, belast. B. en W. heeft thans aan den Raad voor gesteld in verband met de taak yan het College onder de huidige omstandigheden te besluiten tol uitbreiding van het aantal wethouders tot drie. De reeks van volksconcerten wordt be sloten met een concert te geven door het muziekgezelschap „Hosanna", onder leiding van den heer Adr. Kousemaker, op Zater dag 22 Sept., des avonds 8 uur op de Groote Markt. De vereeniging „Kunstvrienden", opge richt in 1920, herdacht dezer dagen zijn 25-jarig beslaan. In de „Prins van Oranje" werd een uit voering gegeven van een komische geschie denis „Over twaalf dagen tegen Mid dernacht". Het stuk viel bijzonder in den smaak bij het publiek en Kunstvrienden mag dan ook van een reeks geslaagde avonden spreken. De Vereeniging tol Christelijke Verzor ging van Krankzinnigen in Zeeland, waar van de Slichting „Vrederust" te Bergen op Zoom uitgaat, hield haar 41ste jaarverga dering, onder voorzitterschan van Ds. J. de Vries. Op ziin verzoek werd gezongen Ps. 97:7, v/aarna hij Titus 2:11—14 las en voorging in gebed. Na hel welkomstwoord van Ds. de Vries sprak Ds. A. Schoele van Kapelle een wij dingswoord over Psalm 124 6 en volgende De verslagen van secretaris en penning- mesier werden besproken en geudgekeurd. In de commissie tot hot nazien van de rekening 1S45 werden benoemd de hoeren R. Balen, J. Hommes, G. Heünsdijk, on als secundus de heer W. A. den Baggende. Als bestuursleden werden her- of geko zen de heeren J. W. van 't Hoff. S. K. Phaff te Goes, Jhr. A. van Citters te Burgh en J. van Strien te Anna Jacobapolder. Na do gebruikelijke rondvraag sloot do waarn. voorzitter de vergadering, nadat ge zongen was Gezang 96 en Ds. A. Scheele was voorgegaan in dankgebed. Geldinlevering Burgemeester en Wethouders van Kapelle maken bekend, dat blijkens het door hun College tor uitvoering van de desbetreffen de beschikking van den Minister van Finan cien opgemaakte schema voor de ingezete nen der gemeente (houders van een geld- kaarl) op de na le noemen dagen gelegen heid zal bestaan tot de inlevering van de bank- en muntbiljetten en zilverbons tol het alsdan nog toegestane maximum-be drag van f 300.per geldkaart. Op 26 Sept. zij, wier namen de begin letters hebben van A tot en met Eop 27 Sept. F tot en met J op 28 Sept. K tot en met Mop 29 Sept, N lot en met B 1 Oct. S tot en met V, 2 Oct. W tot en met Z.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1