VRIJE STEMMEN m 53 Eerste openbare zittini Tribunaal IMdsIborg Java in onrust 2 Ie JAARGANG NUMMER 267 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 21 September 1945 AJgemeene Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i I- Kockcbakker Redactie en Administralie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 216? Woensdagmorgen heeft de eerste open bare zitting van het Tribunaal voor het Arrondissement Middelburg plaats gevon den. Het Tribunaal is als volgt samengesteld Mr. Vlaming, voorzitterMr. Schorer, vice- voorzitterMr. Kegge, secretaris. De hee- ren Hesseling, van Poperingen, Ouwehand, van 't Westoinde en Meliofste, leden. In een korte openingsrede zette de Voorzitter van het Tribunaal, Mr. Vlan i do taak van het Tribunoal in het algemeen en van de wijze, waarop de leden zich de uitvoering van die taak gedacht hebben, voor dit Tribunaal in het bijzonder. De taak van het Tribunaal kan in een algemeene formule samengevat worden, als „het tot stand brengen van een zuivering in het Nederlandsche volk en binnen de groepen, waaruit hetzelve beslaat, door de berechting van die Nederlanders en gewe zen Nederlanders, wier handelingen, binnen de perken van art. 1 van het Tribunaalbe- sluit, gedurende de vijandelijkheden of tij- dons do bezetting, misdragingen waren in dien zin, dat zij waren ten voordeole van de bezettende macht' en in strijd met de belangen van het Nederlandsche volk". De taak van het Tribunaal is, in één uitspraak bij het opleggen der maaliegelen met tv/pr- aspecten rekening te houden ten eerste om door het opleggen der maat regelen het geschonden rechtsbewustzijn van hot Nederlandsche volk te herstellen ten tweede den schuldige weer geschikt te maken, binnen de Nederlandsche volks gemeenschap opgenomen te worden. Er moest veel voorbereidend werk ver richt worden, en dit moest goed gedaan worden. Welnu, ik kan U de verzekering geven, aldus Mr. Vlaming, dat dit in dit arron dissement het geval is geweest en dat er goon enkele grond aanwezig is om te spre ken van een langzame berechting. Het is een zware bewijslast, dio op de beschuldigden, wier misdragingen bewezen of erkend zijn, gelegd wordt, maar zij heb ben zich dan ook willens en wetens in een zoodanige positie geplaatst. Mr. Vlaming besloot met den wensch uit. te spreken, dat het Tribunaal in goede sa menwerking met Sectie Intorneerin-' en roet de Balie tot een rechtvaardige beoordeeling der beschuldigden moge komen, en hier door een werkelijke zuivering tot stand zal v/orden gebracht, die een noodzakelijk ele ment is voor een spoedigen opbouw van ons vaderland, en dat de Pers dit streven zal steunen, door het geven van een juiste en volledige voorlichting hierover. Namens de Balie sprak vervolgens Mr. F. van Deinse. die er op wees, dal hel de taak van de Balie is, het Tribunaal bij te staanbij het zoeken naar de waarheid on de ware gerechtigheid. Hij wenschte duidelijk in het licht te stel len. dat de loden van de Balie, die de N.S.B.-erB en collaborateurs zullen bijstaan, volstrekt niet mogon v/orden vereenzelvigd met de verdachten, dat zij evenzeer verraad on gemis aan vaderlandsliefde verfoeien als iedor ander, maar dal zij terecht van meening zijn, dat geen verdachte zonder behoorlijke rechtshulp voor zijn rechters mag staan. Uw taak is moeilijkgij hebt een histo risch werk te verrichten on ons nageslacht zal dozen tijd en het Nederlandsche volk van dezen tijd beoordeelen, ook naar uw oordeelvellingen. Wil! in het besef daarvan dan de hulp der Balie aanvaarden bij het vervullen van uw ambt, aldus besloot Mr. van Deinse zijn tot - de leden van het Tribunaal gerichte toespraak. Vervolgens worden de eerste zes geval len behandeld. Terecht staan achtereen volgens J. Joosse, oud 30 jaar, gehuwd. Rectificatie Het artikel over het gebruiken van gas wekt ten onrechte den indruk, alsof door de gasfabriok naar willekeur lucht bij het gas gepompt zou worden. Dit is echter mot het oog op het ontstaan van exploisieve gas-luchtmengsels niet mogelijk. De ver houding tusschen gas en bijgepompie lucht is derhalve meer aan bepaalde grenzen ge bonden. dan uit het artikel Icon worden op- gemaakt. Ook door andere technische oor zaken vermindert echter dc kwaliteit van hot gas als do fabriek genoodzaakt is, uit minder goede grondstof dezelfde hoeveel heid gas te maken, zoodat de verbruiker en daar komt hel voor hem op aan toch mot een wisselende samenstelling van het geleverde gas hoeft rekening te hou- den- Ir. P. VAS VISSER. woonachtig te Middelburg, van beroep los werkmanJ. van Bijleveldt. oud 42 jaar, woonachtig te Middelburg, van beroep han delsreiziger A. J. v. d. Boogaard, oud 27 jaar, ongehuwd, woonachtig te Middel burg, van beroep film-operateur I. J. Mon- deel, oud 44 jaar, gehuwd, woonachtig te Vlissingen. van beroep gereedschapsliiper F. van Wijk, 54 jaar. gehuwd, woonachtig te Middelburg, van beroep restaurateur J. I. Schipper, oud 40 jaar, gehuwd, woon achtig te Middelburg, van beroep hout- handelaar. Hun v/ordt ton laste gelegd, dat zij tijdens ds bezetting lid van de N.S.B. of althans sympathiseerend lid zijn geworden of ge bleven, voor deze Beweging propaganda hebben gevoerd, lid van mantel-organisa ties der N.S.B. zijn geweest en werkzaam heden in dienst van den vijand hebben verricht. De beschuldigden worden bijgestaan door Mr. F. Adriaanse en Mr. P. Adriaanse. Deze bepleiten clementie en voeren ver zachtende omstandigheden aan. Ir. Louwes in de Ver. Staten De Nederlandsche directeur-generaal voor do voedselvoorziening heeft in Amerika on derhandeld over den aankoop van voorra den. Hij zeide op een persconferentie te Washington o.a,„Geel ons werktuigen om onzen wederopbouw uit te voeren. Wij w'aardeeren de belangrijke hulp die wij ge noten hebben, doch zouden graag zoo spoe dig mogelijk op eigen beenen staan". Hij verklaarde vorder, dat Nederland het komende jaar 90.000 ton tarwe per maand zou noodig hebben voorts in het eerstvol gend halfjaar 50.000 ton vleesch, ten einde het vleeschrantsoon van 4 Amerikaansche ounces op 11 ounces per week te brengen daarenboven 350.000 ton voedsel met hoog proteïnegehalte. VAN HIER EN DAAR De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, is afgetreden. Stimson is 78 jaar oud. Zijn opvolger is de huidige plaatsver vangende minister van oorlog, Patterson. Door de geallieerden zal in Duitschland graan worden ingevoerd, opdat de bevol king niet zal verhongeren. Geen sentimen taliteit is hier de drijfveer, zegt do oflicieele mededeeling, maar het is noodig, dat de Duitschcrs blijven werken, om kolen en an dere stoffen le produceeren ten behoeve van de geallieerden. Do S.S. Obergruppenführer Schmidt, Himmlers rechterhand, is te Praag ter dood veroordeeld en ge-executeerd. O.a. heeft hij 100 Tsjechische vrouwen Jalen doodmar- De „Asahi Sjimboen" in Japan is tijdelijk verboden, omdat het den indruk had ge geven. dat Amerika het internationaal recht zou hebben geschonden, door de atoombom te gebruiken. Radio Warschau meldt, dat het concor daat met den Heiligen Stoel door de regee ring van Polen als ge-eindigd wordt be schouwd, aangezien het Vaticaan de Pool- sche voorloopige regeering niet hoeft er- In Joegoslavië worden, volgens naar Oos tenrijk en Italië gevluchte personen, vele priesters en bisschoppen gearresteerd. Vol gens hun verklaring zou er een tegenstel ling bestaan tusschen het regime van Tito en de Christelijke Kerk. Toscanini, de bekende Italiaansche diri gent, die ten tijde van hel fascistisch be wind uit Italië vertrok naar Amerika, zal het orkest van de Scala le Milaan bij de openingsvoorstelling leiden. Daarna sal hij naar de Vereenigde Staten terugkoeren. In Batavia zijn, zooals abusievelijk werd gemeld, niet 16.000 ge-interneerden, doch slechts 6000. Nauwkeurige telling heeft dit thans ultgc De manager van United Press, John Bo wers, die uit de Japansche gevangenschap ontsnapt was, en zich verborgen hield in het oerwoud buiten Bandoeng, is thans vrij gekomen en seint over gewekte onrust op Java. Een leider van nationalisten, Soe- karno, zou op 17 Augustus de „Indonesische Republiek" hebben uitgeroepen. Do Japan sche autoriteiten zouden hem en zijn „re geering" stil hun gang hebben laten gaan. Soekarno deelde mede, dat hij streven zou naar internationale erkenning van zijn repu bliek. Een andore groep schijnt zich de „Zwarte Waaier" te noemen, die actief verzet v/il plegen. Zij bereiden een guerilla voor tegen de geallieerde troepen. In feite zou deze groep door Japanneezen geleid wor den. In West-, Midden- en Oost-Java zou den zich hoofdkwartieren bevinden. Drie geheime zenders geven dagelijks heftige anti-Japansche en anti-Hollandsche propa ganda. Hulpverleening aan Indonesië Ruim 100 Nederlanders zijn met Neder landsche bommenwerpers, bestuurd door Nederlandsche piloten, op Java geland. Mitchells wierpen groole hoeveelheden le vensmiddelen en medicamenten boven het vliegveld van Batavia uit. Een Nederland sche bommen werper vloog laag over Ba tavia en wierp levensmiddelen, Roodc Kruis pakketten en post naar beneden. Hij word door honderden in de straten geestdriftig toegejuicht. Geen verbroedering met Japanners Mountbatton heeft een dagorder uitge vaardigd, waarin verbroedering tusschen geallieerde en Japansche officieren wordt verboden. Aan Japansche officieren mag geen hand worden gegeven. Zij moeten bij het in ontvangst nemen van orders op armslengte afstand blijven. Elke halsstar rige Japanner moei 'terstond worden ge vangen genomen. De verhouding Engeland-Frankrijk Leon Blum schrijft tegelijk in de „Daily Herald" en de „Populaire" over hei Weste lijke blok, dat zou moeten zijn gebaseerd op nieuwe Engelsch-Fransche samenwer king. Dit zou moeten zijn een „Westersche familie", die noch tegenover de Sovjet-Unie. noch tegenover de Vereenigde Staten zich zou mogen stellen. Dit „familie-pact" mag in geen geval de internationale organisatie vervangen, zei Blum. Want deze laatste moet hoofddoel en hoogste noodzakelijkheid zijn en blijven. Oproer in Toulouse Deze Fransche stad verkeerde de laatste dagen min of meer in staat van beleg. Een hongerige menigte, woedend over de hooge prijzen, drong kruideniers- en levensmidde- lenbedrijven binnen, en sleepte 30 ton sui ker. en 20 ton andere levensmiddelen weg. Een menigte van 200 personen, die een demonstratie wilde houden voor het ge meentehuis, werd door de politie uiteenge dreven. Andere groepen trachtten een koel- inrichting waar eieren lagen opgeslagen, een opslagplaats van militaire levensmid delen-voorraden en een abattoir binnen te dringen, wat door de politie voorkomen werd. Voorts werden marktstalletjes onder den voet geloopen. Een aantal arrestaties weid verricht. De prefect van Toulouse heeft aan een delegatie van huisvrouwen do ver zekering gegeven, dat deze week rantsoe nen vleesch en macaroni zullen worden aangev/ezen. Verschillende Indonesische vorsten en autonome bestuurders hebben tegenover de Nederlandsch-lndische regeering hun vreug de uitgesproken over de bevrijding van het Japansche juk. In het parlement van de Faroër-eilanden, die onder Deensch bestuur staan, is oen bomaanslag gepleegd. Alleen materieele schade werd aangericht, meldt radio Oslo. ZON EN MAAN Zaterdag 22 September. Zon op 6.26, der 19.39. Maan op 20.28, onder 7.45. Wéér 'n slap in de goede richting Strak» komt er ooit van die heerlijke Dury Dcssurt Pudding en dc ongeëvenaarde Dury. Custard. Maar uok die levert Duryca pas a Ingezonden mededeeling UIT STAD EN LAND Emmabloemcolïecte in Zeeland Men schrijft ons Eindelijk wordt sedert het begin van den oorlog weer een Emmabloemcoiiecle gehou den. Door alle plaatselijke afdeelingen van de Provinciale Zeeuwscho Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose zal ingevolge besluit van de Nederlandsche Centrale Ver eeniging vóór 15 October a.s. worden ge collecteerd. De tuberculose, de zoo gevreesde volks ziekte, is in de bezettingsjaren op ontstel lende wijze toegenomen, door de evacuatie en door de zeer ongunstige woningtoestan den dreigt ook in Zeeland een noodlottige toeneming der tuberculosebesmetting. Door jarenlang voortreffelijk werk en groote toe wijding van de Provinciale Zeeuwsche Ver eeniging stond Zeeland ongeveer aan de spits der tuberculosebestrijding. De bereik te resultaten zijn zeer ernstig geschaad, zoo dat overal zoo krachtig mogelijk moet wor den ingegrepen daarvoor is echter veel geld noodig. vooral voor ziekenhuis- en sa natorium verpleging. Zeeland geelt altijd gaarne en ruim voor een goed doel. Welnu, hier moet tegen een feilen vijand der menschheid een onverbid- delijken strijd worden gevoerd, een strijd, waaraan geen rechtgeaarde Zeeuw zich zal mogen onttrekken. In ongeveer alle Zeeuw sche gemeenten zal worden gecollecteerd. Offert naar vermogen, helpt jarenlangen achterstand inhalen en beperkt u niet al leen lol de straatcollecte. Door de alge meene saneering der geldmiddelen is de tijd voor een collecte ongunstig. Daaronder mag echter de tuberculosebestrijding niet lijden. Laat dus allen, die daartoe de mid delen bezitten, maatregelen nemen grootere giften voor 26 September of na 3 October a.s. le bestemmen voor hun plaatselijke aideeling. Goes Naar wij vernemen, zal in het kader van de groote propaganda-aclie die door de Nederlandsche Volksbeweging wordt op gezet, Mr. G. E. van Walsum, hoofdredac teur van de „Nieuwe Nederlander", in een openbare vergadering te Goes naar alle waarschijnlijkheid op 26 September a.s. het woord voeren. ST. PH1LIPSLAND. Naar reeds eerder is gemeld, heeft de collecte voor de Stichting 1940—1945 in de Ned. Herv. Kerk f240 opgebracht. Nu wordt medegedeeld, dat de totale opbrengst van deze collecte de mooie som bedraagt van 1 1083,50. Dit be drag is reeds overgemaakt aan het Provin ciaal Bureau der Stichting. Zeeland vóór de bevrijding gelden. In dc eerste plaats is er sinds den 5dcn Septem ber geen trein meer vertrokken, nocli voor burgers, noch voor vrachtgocdcrcnvcrvoer. Wel rijden dc treinen onophoudelijk van Goes nnar Bergen op Zoom heen en weer, maar dit is uitsluitend voor den afvoer van ui die soldaten. Het direct gevolg daarvan is, dat we totaal ge ïsoleerd ïijn van de rest van Nederland. Er komt dus ooit geen enkele brief meer aan en de couran ten zien wc al evenmin. Ook de c.mmunicatic met dc andere plaatsen in onze provincie is verbroken, want niet alleen dc trein ontbreekt ons, maar er rijdt ook geen enkele bus, noch ander vervoermid del. Dc vrachtrijders komen niet meer naar dc stad. omdat eensdeels hun wagens en paarden rijn ge vorderd en dus spoorloos verdwenen, anderrijds degenen die nog iets van dien aard bezitten, er nu lurven komen. Op dc fiets den en dorpen in Zeeland dement der middeleeuwen. peffetje te knarten tiet verschijnen, moet rich dc oogen eens ven als U om een postzegel vraagt. De ringen. Dc distributie-dienst namelijk ontvangt geen nieuwe bonkaarten meer van het hoofdkantoor en dus komen de noodkaurtcn op de proppen. Op zichzelf is dit niet roo'n bezwaar, maar er komen bonnen geldig rijn en met wcikc^anlsocncn 'die gehonoreerd moeren worden. De Provinciale Vocdsclcommissaris wordt derhalve in den arm genomen, de grossier» ingeschakeld en kan het publiek zijn levensmiddelen toch1 regelma tig betrekken. Er is zoodoende door dere mcnschen heel veel werk verrel en hel pleit voor hun orga nisatorisch talent, dat moeder de vrouw wekelijks naur den winkel kon om haar iakoopen te doen. Het was op die manier merkwaardig gesteld met onrc provincie. We vormden een zelfstandige ge meenschap in het Rijk, dat niet langer meer wer kelijkheid voor ons was, docb een vaag bcgri,, was geworden. (wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1