VRIJE STEMMEN De Tweede Kamer bijeengeroepen De problemen van Oost- en Znid-Oost Enropa Ie JAARGANG NUMMER 265 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 19 September 1945 Algemeene Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerwa Hoofdredacteur Koekcbakkcr Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Tegen Dinsdag 25 September te 1 uur is de thans gezuiverde Tweede Kamer bijeengeroepen. Aan de orde is de rege ling der werkzaamheden. Er zijn enkele personen uit de Eerste en Tweede Kamer door de zuiveringscommis- verwijdord, o.a. Ds. Kersten en A. B. de Zeeuw. Voorts zijn er vele vacatures door over lijden en door vertrek naar het buitenland. De rogoering stelt nu voor. dat de overblij vende plaatsen zullen worden bezet volgens advies van de Nederlandsche Advies Com missie. Gewenscht is, dat verschillende be langrijke stroomingen van heden vertegen woordigd zullen zijn. De regeering geelt in overweging daartoe een commissie te be nen, waarin de vice-president van den d van State en enkele leden van de Eerste en Tweede Kamer, benevens enkele leden van de Advies-Commissie zitting zul len hebben, terwijl aan deze commissie een secretaris zal worden toegevoegd. Technische vooruitgang Minister van Schaik, van hel Departement van Verkeer en Energie, heelt over den huidigen toestand in Nederland o.a. het vol gende medegedeeld De KOLENVOORZIENING gaat in stij gende lijn. Uit het Ruhrgebied is voor Sep tember 100.000 ton toegezegd, en voor do volgende maanden nog meer. Amerika le verde in Augustus 25.000 ton. Voor Sep tember is 75.000 ton beloofd. Uit het ge bied van Keulen wordt voor September 10.000 ton bruinkoolbriketten verwacht. Stookolie en nachlelectriciteit kan voor be haalde bedrijven worden aangevraagd. Een noogspanningslijn zal van uit Duitschland >m leveren voor Nederland. Over betaling van loonen en salarissen na 1 October Maatregelen zijn genomen, dat zoo spoe dig mogelijk na 2 October de werkloonen de tweewekelijksche periode van 24 September tot tn met 6 October zullen wor den uitbetaald, alsmede de maandsalaris voor September. Dit alles geschiedt in nieuw geld. Moch'en er maand salarissen op bank oi giro zijn gesterl, dan geeft de werknemer voor dat bedrag een chèqe- of giro-overschrijvingsbiljet al aan jn werkgever, en ontvangt dan van zijn erkgever zijn salaris in nieuw geld. Postwissels, die met nieuw geld zijn vol daan, worden ook in niouvr geld uitbetaald De geldzuivering Wij wijzen er in verband met de geld- zuivering op, dat men absoluut niet meer dan f 300.aan bank- en muntbiljetten en zilverbons mag inleveren per geldkaaTt, bij de officieele inlevering na 26 Septem ber. Van de zijde van de banken wordt er ter besparing van tijd en werk op aan gedrongen, dat men nu al het geld, dat men in zijn bezit heelt, deponeert bij een bank. voor zoover men het niet noodig heoil voor directe levensbehooiton. Levert men nu alles in behalve f 300.dan moeten de banken straks weer alle inleverings- iormaliteiten vervullen. Ons dagelijksch brood Hoewel door hulp van onze bondgenoo- ton groote aanvoer van broodgraan is go- komen. kan de regeering nog niet het brood bonloos verkrijgbaar stellen, omdat de gunstige toestand van heden eerst moet worden gestabiliseerd. Berichten daarom trent zijn voorbarig. Grootemoordenaar voor het gerecht Met handboeien aan elkaar geklonken moesten de beklaagden in het proces tegen diverse oorlogsmisdadigers zich naar de .rechtszaal van Lüneburg begeven. Tot hen behooren de kampleiders van Belsen en Auswitz o.a. Joseph Kramer, Dr. Fritz Klein en enkele vrouwolijk S.S.-lieden. De beklaagden zijn beschuldigd van een reeks moorden op Russische, PooUcho en Britsche onderdanen. De beklaagden zeiden allen, dat zij on schuldig waren Hulp aan Java De Britsche kruiser „Cumberland" Is roei twee fregatten voor Batavia aangekomen. De Japanners brengen rapport uit over de mijnonveldon, krijgsgevangenen en civiel- ge-interneerden. De geallieerden zorgon reeds voor levensmiddelen enz. ten behoeve van degenen, die in kampen waren opge sloten. Voorts zullen een 14.000 personen, waaronder 100 vrouwen, naar Java ver trekken om bestuur en verpleging ter hand Engeland helpt Nederland thans bij de uitrusting van de Roode Kruis Teams, die van ons land uit zuilen worden uitgezon den. Engelsche vliegtuigen zullen 160 leden van hel Ned. Roode Kruis naar Indië bren gen wekelijks gaan er 40. Protest tegen de Argentijnsche regeering Een intelloctueelen-staking in Argentinië, waaronder advocaten, procureurs enz., is uitgebroken, om te protesteeren togen do huidige regeering, meldt Reuter. Over hel verdere verloop der staking is nog niets bekend. BUITENLANDSCH OVERZICHT Een program voor de a.s. verkiezingen Herstel en vernieuwing in den geest van het personalistische socialisme. Het gordijn, dat voor de overgroot© meer derheid van ons volk de eigenlijke bedoe lingen van de Nederlandsche Volksbewe ging in schemering hulde, is thans opge haald. Op de constitueerendo vergadering dl© dezer dagen in Amsterdam werd ge houden. hebben de verschillende sprekers, en speciaal de voorzitter Dr. W. Banning en de minister-president Prof. Ir. W. Scher- merhorn, duidelijk uiteengezet wat de be weging wil en wat ze niet wil, en in een resolutie heeit de vergadering daarna vast gelegd, hoe zij zich de aanstaande verkie zingen denkt, en om welke vraagpunten deze verkiezingen straks moeten gaan. Als nauwe geestverwanten willen wij op deze plaats aan de gedachten van Ban ning en Schermerhorn oenigen nadruk ver- leenen, en daarna toelichten welk vaandel deze beweging, die door deze gedachten wordt gedragen, bij de verkiezingen wil ontplooien. 'ft Wij zijn geboren, zoo zelden beiden, ieder op zijn wijze, uil do bezinning in het gijze laarskamp van Michielsgestel. Personen uil de verschillende politieke partijen, aange vuld door enkele vertegenwoordigers varv Indië en van het cultureel© leven, vormden hel plan tot een te stichten volksbeweging. Zij hebben geleerd, dat het ondanks groote verschillen toch mogelijk is samen te leven in een sfeer van vertrouwen. Na het ontslag uit de gijzeling kwam er contact met groe pen uit de illegaliteit, die zich schaarden om het illegale blad „Je Maintiendraai". Uit de combinatie dezer tweo elementen werd de Volksbeweging geboren. Banning drukt het zoo uit „Wat ons samenbrengt, is bovenal den geestelijken nood van ons volk, en de vas te overtuiging, dat er van herstel geen sprake zal zijn, tenzij wij opnieuw do ge hoorzaambeid leoren aan vaste normen, tenzij de vrijheid wordt verstaan als inner lijke, geestelijke tucht en levensstijl. De ontplooiing van iedere persoonlijkheid kan slechts plaats vinden in gezonde, recht vaardige, sociale verhoudingen en word onverbiddelijk geplaatst voor de noodzaak het economische leven te doon beheerschen door de gemeenschap. Menschen van verschillend geloof en klas se hebben in den strijd legen den bezeltei schouder aan schouder geslaan. Zouden wij thans niet schouder aan schouder kun nen slaan 3n den strijd om sociale gerech tigheid in een praktijk van concreten op- Schermerhom geeft het aldus weer „Wij hebben ons in onze beste oogen- blikken het beeld voor oogen gestold van een wereld, waarin recht en onrecht, goed en kwaad duidelijk voor ieder sprekende begrippen zijn. In die wereld, waarin al dat verlangen naar het hoogere leeft, is ook de Nederlandsche Volksbeweging geboren, en in de harten van duizenden menschen leeft zij als de draagster van de gedachte aan den strijd op de puinhoopen oneer ste den en huizen, op de menschelijlce ruïnes en wrakken in ons volk, toch te werken aan datgene, waarvan wij met rotsvaste zeker heid welen, dat het good is, de een omdat hij weet, dat Gods heilige wil hem dien strijd in zijn leven heeft geplaatst, de an der omdat hij eenvoudigweg in zijn bloed, heeit, dat dit de eenige weg is, waarlangs menschen met menschen kunnen leven. In deze wereld wil de Ned. Volks Beweging ons volk in de ziel branden, dat wij alleen gered kunnen worden langs don weg van het offer M. Voor de aanstaande verkiezingen stelt de beweging dan de volgende resolutie Gewenscht wordt een breodo volkspartij met personatistische-socialistische doelstel ling. Die partij zou gevormd moeten wor den door alle groepen die instemmen mot dit doel. Het program van de N.V.B. kan hier de leiddraad zijn. De beweging zelve wil niet deze volks partij zijn, zij wil slechts bemiddelen om dit doel te bereiken. Gewenscht zou dan zijn, dat deze groepen en partijen een gemeen schappelijk verkiezingsprogram opsteldon, en dat zij zouden uitkomen met een ge- meenschappelijke candidatenlijst. lukt dit niet vóór de verkiezingen, dan acht de N.V.B. het noodzakelijk, dat er een comité zou komen, buiten de N.V.B., doch op den grondslag van haar program, voor do komende verkiezingen, om een voorloo- pige gestalte te geven aan den in breede kringen levenden wil tot politieke vernieu wing. Zooals wij het onlangs in een artikel reëds hebben uiteengezet (in ons nummer van 28 Augustus), dunkt ook ons de wer van sa menbundeling der partijen en groepeerin gen, die in de richting van het program, door don minister-president in zijn eerste rede ontwikkeld, ons volksleven willen stu ren, de eenig mogelijke weg om tot waar lijk herstel en vernieuwing ie komen, naar het woord van onze Koningin, bij de inlei ding van dit ministerie gesproken. Wij hebben goede hoop, dat de ontwik keling der dingen 3n ons vaderland zal voe ren tot deze simpele keuze vóór ol tegen het program door dit kabinet gesteld als samenbundeling van alles wat nu direct Alle geestverwanten uit de Katholieke en uit de Protestantsch-Christelijke wereld, so cialisten en communisten, liberalen en vrij zinnig-democraten vinden hier hun vereeni- gingspunt. Dat zij het tijdig mogen ver staan, Red. De herderlijke brief der bisschoppen Zondag werd deze in alle R.K. Kerken voorgelezen. De brief bevat een waardig protest tegen do velerlei ontaarding van het persoonlijke en gemeenschappelijke le ven. „De kansen voor de machten der duis ternis zijn in dit dulvelsspel niet gering". De brief besluit als volgt „Met onze volle instemming heoft de Katholieke Actie in Nederland den geeste lijken opbouw van ons land gekozen tot voorwerp van haar activiteit. Het is ons verlangen, dat de Katholieke Actie, zoo wel door eigen activiteit als door het co- ordineeren van alle bestaande hulpkrach ten in ons vaderland tracht mee te bouwen aan de geestelijke vernieuwing van ons volk". De Reünie dec Leidscbe Hoogeschool Duizenden Nederlandsche studenten en oud-studenten hebben de 5-iaarlijkscho reü nie meegemaakt, ter herdenking van het feit, dat op 8 Februari 1575 de Vader des Vaderlands aan Nederland zijn oersie uni versiteit schonk. Onder hen bevond zich ook Prinses Juliana. De rector magniiicu3. Prof. Dr. W. van der Woude, sprak in do Hooglandsche ker'r het welkomstwoord. De praoses collega van hel L. S. C., de heer W. J. Geertsema, sprak daarna, alsmede de praeses der reu- nisten, Proi. Mr. M. P. Cleveringa. Een cantate van H. Brandts Buijs op tekst van Jan Engelman, werd ton gehoore gebracht. Hierop volgden receptie op de sociëteit Mi nerva en een gemoonschappolijke maaltijd dor reuniston. Over de ANNEXATIE VAN DUITSCH GRONDGEBIED zei de minister, dat. indien deze tot over den Rijn geschiedde, dit ons het dubbele van de Limburgsche kolenpro- ductie uit normale tijden kan bezorgen. Voor Nederland kan dan de bestaande behoefte van 1 millioen ton per maand gedekt worden. Over de wenschelijkheid van zulic een annexatie wilde de minister zich echter niet uitlaten. Omtrent de VERKEERSPROBLEMEN zei de minister, dat de treinenloop aldoor wordt uitgebreid. De busverbindingen kunnen nog niet worden vermeerderd weaens gebrek aan materieel. Aan de oeververbindingen wordt voortdurend gewerkt. Voor het goe derenvervoer komen 520 Amerikaansche en wellicht ook Canadeesche vrachtauto's ter beschikking. Er is te veel benzine gebruikt, Estafetteloop der Maastrichtenaren De Maaslrichtsche Athletiekvoreeniging heeit tor gelegenheid van den eersten ver- jaardag der Maaslrichtsche bevrijding een estafetteloop gehouden van Maastricht naar Scheveningen, en een oorkonde aangeboden aan H,M. de Koningin. Dertig loopers ver- (rokken uit do Limburgsche hoofdstad en liepen om de beurt 3 km. De tocht duurde van Vrijdag 5 uur des namiddags tot Za terdag 1 uur des namiddags. Op het bor des van haar verblijf aan de Nieuwe Park laan wachtte Hare Majesteit de loopers op. De laatste 3 km. liepen alle loopers geza menlijk. Spaansche communisten gearresteerd Naar uit Madrid verluidt, is het centrale comité van de Spaansche Communistische partij aldaar gearresteerd. De leden van dat comité waren na den burgeroorlog uit Spanje vertrokken en onlangs met behulp van valsche passen teruggekeerd. In officieele Spaansche kringen is thans verklaard, dat het decreet, waarbij de Phalanx als eenige partij in Spanje werd erkend, voorloopig nog van kracht zal blijven. Wel is besloten, dat de verplich ting tot het brengen van den groef met opgeheven arm is vervallen. Roemenië Radio Moskou meldt dat als aanvulling van de wapenstilstandsvoorwaarden door Rusland aan Roemenië zekere concessies zijn toegestaan. De bedoeling hiervan is. de moeilijkheden van Roemenië, die onder meer ontstaan zijn door den slechten oogst, uit den weg te ruimen. Do Roemeensche regeering krijgt de beschikking over 150.000 ton tarwe en even zooveel mais, welke hoeveelheden in 1946 en 1947 met 5 pel. rente in graan moeten worden terugge- De herstelbetalingen, die in graan luid den, zijn gedeeltelijk in andere producten omgezet, terwijl de rest tot het volgende oogstjaar is uitgesteld. Ook verdere con cessies van Rusland toonen, dat, zooals Radio Moskou zegt, „samengewerkt zal wor den op het gobied van opvoeding on cul- Het Verre Oosten De Amerikaansche bezetting zal worden teruggetrokken uit bates op de Philippijnen, cn uit die van andere eilanden In de Stilie Zuidzee. Hier wordt o.a. bedoeld de Neder landsche eilandjes Biak, Middolburg en Morotai. Reeds zijn aan den ingang van de baai van Tokio 35 Japansche kleine duikbooten, 6 kustgeschutstukken on 42 torpedo's bin nen enkele uren vernietigd. Vier leden van het vroegere Japansche kabinet Tojo zijn in arrest gesteld door do Amerikanen. Tojo zelf maakt het naar om standigheden redelijk goed, maar zijn volle dig herstel zal nog geruimen tijd duren. Wordt het Italiaansche bezit verdeeld De „Times" weet te melden, dat Cyre- naica onder Engelsch bestuur zou komen, terwijl Rusland Tripolitanië zou krijgen. Amerika zou voorgesteld hebben, dat de ze gebieden onder een internationale con trole-commissie zouden worden geplaatst. Van andere zijdo verluidt, dal de Itali aansche bezittingen in Noord-Afrika zelf standigheid zouden opeischen, terwijl ook Egypte zal verzoeken oon doel van hel Italiaansche gebied aldaar onder zijn be stuur te mogen nomen. Griekenland wenscht enkele Italiaansche eilanden, verklaarde Damasltinos. De 5 ministers van buitenlandsche zaken hebbon deze te behandelen en zoo mogelijk op te lossen. Maar ook anderen bemoeien zich er mede. De meeste regeeringon der be trokken landen zenden hun vertegenwoor digers naar Londen. De pers van de heele wereld praal een woordje mee. Het Ame rikaansche congres-comité voor na-oorlog- sche maatregelen brengt een bezoek aan Europa, en neemt poolshoogte in alle lan den die er voor in aanmerking komen. Reeds bezochten ze Moskou, en verklaar den daarna, dat zij zeer onder den indruk waren van Statin's begrip voor de moeilijk heden van andore naties. Een goed voorteeken Want Amerika en Rusland, als zo samen kunnen gaan, bren gen de harmonie in Oost- en Zuidoost- Europa tot stand Wij sommen kort de landen en de proble men op, voor zoover ze op dit moment ge noemd moeten worden. ROEMENIE Koning Michaël zit tusschen twee vuren. Hij kan het best vinden, zegt hij zelf, met Dr. Groza. En tegelijk ging er een bood schap van hem naar Engeland en Amerika, om te helpen bij het samenstellen van een democratische regeering zooals zij die wenschlen. Blijkbaar waren bier invloeden uit westetij k-goallieerde kringen in het spel. De oplossing moet wel komen uit de Lon- densche conferentie POLEN-TSJECHOSLOWAK1JE. De verwarring ten gevolge van de Duit- sche overheersching maakt, dat sommige gebieden door deze beide stalen worden beschouwd als behoorend tot hel hun toe komend domein. Het gaat o.a. om het oos telijk deel van Teschen, het industriegebied, waarop Polen aanspraak maakt, en oo ver schillende streken met Tsjechisch of SIo- waaksch sprekonde bevolking, die de ro- geering van Praag zou willen inlijven. Ook hier moet de Big Five do beslissing geven 1 ITA11E-JOEGOSLAVIE De controverse tusschen deze tweo na buren is zeer fel. Het gaat om Triëst, Vone- zia Giulia en nog andere gebieden, met in President Truman heeft aan noodlijdend Europa toegezegd, den uitvoer van kolen te zullen voortzetten. Reeds zijn meer dan een millioen ton kolen daarheen getrans porteerd. Ook levensmiddelen zijn voor Europa noodig, zoodat strenge rantsoenee ring in Amerika noodrakeiijk blijft. Helaas is er aan suiker, oliën on vetten geen over schot van beteekenis. Finantieel blijft de transactie eveneens moeilijk. De Fransche Max Blokzijl, die in Frank rijk aan de radio verbonden, Duitsche pro paganda maakte, Paquis, is te Parijs ter dood veroordeeld. Formosa is na een halve eeuw weder aan Japan ontnomen. Het Chineesche ge zag is er hersteld. Een Chineesch generaal is er reeds aangekomen. Het tijdschrift voor den Esperantist „La Praktika", een uitgave van het Esperanto- instituut van Andreo Cseh te Den Haag, zal binnenkort weer verschijnen. De Brtischo Esperanto-Vereeniging meldt, dat haar leden-aantal gedurende den oor log is verdubbeld. He! loonconflict in de Vereeniqde Staten heeft zich verscherpt. Ook do arbeiders in de staal-industrie hebben verhooging van loonen geëischt. De automobielfabriek van Ford heefl 50.000 arbeiders ontslagen. Pre sident Truman begaf zich onverwijld van zijn buitenverblijf naar Washington. Pierre Laval, de moest gehate man van Frankrijk, zal begin October voor zijn rech ters komen. Von Neurath, voormalig Duitsch minister van buitenlandsche zaken en rijksprotector van Bohemen, cn Moravië, thans ge-inter- neerd in de streek van het Bodenmeer, zal worden overgebracht naar Neurenberg, om daar voor het gerecht te verschijnen. Een vroeger lid van de S.D. wilde in Don Bosch rustig kermis gaan vieren. Toen hij herkend werd. nam hij de vlucht. Een felle jacht, ook van de kermisvierders, werd in gezet, en spoedig was hij ingerekend. meerderheid een Joegoslavische bevolking, doch met een meestal leidende groep van Italianen. Ook elders worden vroegere Itali aansche streken door naburen opgeeischt. Egypte wenscht Libië, de Soedan en Ery- threa onder zijn invloed te krijgen, terwijl Cyrena'ica en Tripoiitanië zeil aanspraak schijnen te maken op volledige onafhanke lijkheid. Doch deze kwestios zijn niel zoo fel-omstreden als de kwestie Triest enz. Beide landen zonden een deputatie naar Londen. De vijf ministers moeten wel Sa- lomo's wijsheid bezitten om hier een Salo- mo's oordeel te vellen 1 BULGARIJE EN GRIEKENLAND Beide landen hebben te v/orstelen met een verkiezingskoorts, dip gevaarlijke vor men dreigt aan te nemen. De achtergrond is wel bij beide een zekere tegenstelling tusschen meer Russisch-gezindo en meer Engelsch-gezinde kringen. Mcar Rusland en Engeland zeil willen boïde niets liever dan een ontwikkeling in vreedzame, zui- ver-democratische geest. De Bulgaarsche verkiezingen waren uitgesteld, om ook de goedkeuring van Engeland en Amerika te verwerven. Doch nu de regeering wijzigin gen heeit aangebracht in de kieswet, is de oppositie toch niet tevreden en wil de ver kiezingen boycotten. Wat nu Londen mo ge hier helpen. En Griekenland De voormalige Griek- sche minister van buitenlandsche zaken, So- lianopoulos, heeit in een open briei aan de News Chronicle gewaarschuwd, dat er een burgeroorlog dreigt, als de regeering niet wc:dt gewijzigd, en twee of drie commu nisten opnoemt in haar midden. De vijf toovenaars, in conferentie bijeen, moeten ook hier hel verlossende woord spreken DE DARDANELLEN Een nog smeulend conllicl werpt zijn scha duwen vooruit. Turkije heeit verklaard, dat het niet samen met Rusland de Dardanellen wil boheeren. en ook geen bases aan dit land wil toekennen. Wel wil 'taan de Ver- eonigde Volkeren gezamenlijk bases af staan. Tevens protesteert het tegen moge lijke pogingen om de Russisch-Turksche grens te wijzigon. Het acht dit een kwestie van leven of dood. Maar hier is de tegenspeler thans een der machtigsten op deze aarde 1 Gevaartijk spelRed. Daar de Concertzaal te Middelburg zich in ontreddering bevindt en momenteel niet gebruikt kan worden voor de bijeenkomsten van de Zeeuwsche Volksuniversiteit, zooals de voorzitter Mr. F. W. Adriaanse in zijn openingswoord voor den eersten avond van het tweede seizoen van de Z.V.U. mede deelde. werd het Schuttershof gekozen voor de bijeenkomst, waarin do warme vriend van Zeeland, do populaire radiospreker A. den Doolaard, die in Zeeland en vooral op Walcheren, door zijn lang verblijf aldaar, zeer geliefd is, een lezing hield, waaraan hij den titel„In wat voor wereld leven Den Doolaard begon met er op te wijzen, dat het den plicht van iederen Nederland- schen staatsburger is om den internationa len toestand in zijn werkelijkheid onder de oogen te zien. Leven wij in do wereld, zooals ons de geallieerde staatslieden die beloofden Leven wij in een wereld van macht oi UIT STAD EN LAND Verhalen over de geldzuivering Het pluimpje stof. dal opdwarrelde in de dagen, dat de bankbiljetten van honderd gulden ingeleverd moesten worden, zinkt in het niet bij de dikke, bolwangigo stof wolk, dio opgeblazen is door de ophanden zijnde goldinlevering. Deden indertijd allerlei ongeloofwaardige verhalen de ronde over de manier waarop zwarte pieten hun briefjes doden onderdui ken on over do wanhoopsdaden van hen, die hun bezit aan honderd guiden-biljetfen niet konden verantwoorden, thans gaan er wildere geschiedenissen door het heelo land. Zij vinden hun oorsprong op do groote zwarte markten en vertellen van schanda lig hoogo prijzen en allerlei slinksche ma nieren om aan de stroppen die geldsanee- rin zal meebrengon voor de zwarthandela ren te ontkomen. Maar ook in onze stille provincie gaan sterke verhalen, al halen zij niel bij de sen satie-geschiedenissen. dio ons uit de pro vincies boven de rivieren bereiken. Daar het aantal postzegels, dat men te gelijk koopen kan, beperkt is, zagen de zwarte pieten om naar een dergelijk artikel en vluchtten inziekenfondscoupons. Het zal verstandig zijn, als de thans gangbare coupons, niol lang na de geldsaneering, eveneens gezuiverd worden. De prijs van Engelsche sigaretten hier is ons niet bekend. Wol vernamen wij, dal ze alleen tegen nieuw geld (wie heoft dat mo menteel al verkocht worden, dus vastge houden worden. De orgeldraaiers doen ook goede zaken en kunnen zeker nog een en ander verant woorden, want zij geven voor 90 cent zink een gulden papier. "Waar de granaten nog springen Nog steeds worden wij af en toe herin nerd aan de nachtmerrie, die wij oen jaar geleden meemaakten. Dan trillen do ruiten en kijken de menschen oven op en zeggen „Daar vliegt weer wat de lucht in Bij Kattendijko buiten Goes qaal de op ruiming van oorlogstuig gestadig door. Wij vroegen den town-major, of wij deze ge vaarlijke grapjes eens bij mochten wonen en hij zei„Oké, come on I" Zondagmorgen om 10 uur, na een kop thee op het wolslagen van don tocht te hebben gedronken, tuiten wij met onze jeep naar den „Kattendiekschen diek". Onder weg vertelde onze begeleider het een en ander van zijn werk en van de mannen, die het werk deden. Zes jaren lang ver- richften zij reeds hun „job" en zij hadden er plezier in gekregen. Al spoedig zijn vrij op de plaats waar de explosie zal plaats vindeneen stuk land van don Wilhelminapolder, dat door inun datie is bedorven. Het ziet er uit als een slagveld groote kraters, gevuld met grond- De mannen zijn juist Waar mol een flinke kuil, waarin de granaten worden opgesta peld. Tusschen deze granaten worden kist jes mot dynamiet en op de grana ten wordt een sterke magneet geplaatst, die door een leiding is verbonden met een electrische installatie, dio tweehonderd me ter verder staat opgesteld. Wanneer alles klaar is, stappen wij op en kruipen met de Engelschen in een „shel ter", tweehonderd meter van do bewuste plaats vandaan. Voordat de massale ver nietiging van de vijfhonderd granaten be gint, waaronder 88 mm, projectielen, wordt op den dijk een sirene geloeid om de men schen weg te jagen. Dan komt het spannende oogenblik een druk op de knop van bet ontstekingsappa- raat en een geweldige zuil stijgt op. Vlak daarop een geruisch, alsof een hagelbui naar beneden komt, het ratelt even op hel dale van de schuilplaats, die met een dub bele rij benzineblikken is belegd. De Tom mies grijnzen „That was a good smash Wanneer wij buiten komen, liggen enkele gloeiend heete scherven op het dak en het lijkt alsof een wervelstorm over hel land schap is getrokken. De grond ziet er eenigszins geblakerd uit. Hier en daar liggen enkele smeulende granaalhulzen. Dit fe est vati ontploffingen zal, volgens den town-major, nog duren tot December. Alle munitie van het eiland wordt naar deze plaats gebracht en opgeruimd. Tenslotte wordt het weer tijd op te stap pen en de jeep kruipt weer moeizaam don dijk op richting Goes. L. ocl.ichc democratie. Hoewel Engeland von 't kapitalisme afgaat cn den weg heeft ingeslagen naar hel socialisme, valt l.et haald ml worden. Eén dag na Middelburg werd de lezing in Goc» gehouden. Tcrncuicn cn Vtissfngen volgen nog. ZON EN MAAN Donderdag 20 September. Zon op 6.22, onder 19.44. Maan op 19.44, onder 4.54. Hulp aan invaliden Een onderafdeeling voor Zeeland van de Ned. Vereen, voor Lichamelijk Gobrekkigen te Rotterdam is opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren C. J. Nieuwenburg, voorzitterAugustijn, se cretaris D. M. Poppe, penningmeester. Momenteel zijn er veel invaliden in Ne derland en nog dagelijks wordt de kring van invaliden grooler. Er zal veel gedaan moeten worden om straks aan al deze invaliden een levensbe- staan te kunnen geven en om van deze in valide arbeiders enz. weer zooveel moge lijk valide werkkrachten te maken. Velen van hen zullen in elk geval van beroep moeten veranderen en zullen moeten gaan studeeren. Al deze personen zullen door bovengenoemde vereeniging zooveel moge lijk geholpen moeten worden aan een pas senden werkkring. Spoedig zal er ook aan de vereeniging een medisch en rechtskundig adviseur ver bonden worden. Zoodra er een behoorlijke woongelegen heid te Middelburg is, zal er ten spoedigste voor bemiddeling en hulp aan alle invali den zorggedragen worden. Er zal dan ongeveer 2 avonden por week ritting gehouden worden. Middelburg Op Vrijdag 28 September a.s. zal de bekende voordrachtskunstenares Charlotte Kohier in het Schuttershof alhier haar nieu we voordracht„De Koningin van Sheba" voor de leden van de Zeeuwsche Volks universiteit voor hot voetlicht brengen. De opbrengst van dozen avond komt ten goede aan het gehavende Walcheren. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het Voorloopig Machinisten-diploma, de heeren Cartier fe Domburg, R. Clement te Mid delburg. F. Filius te Koudekerke en S. Kodde te Middelburg, allen leerlingen van de Ma- chinistenschool te Middelburg. Goes Ieder zal zich nog het populaire liedje herinneten, dat zooveel opgang maakte, na do Invasie van de z.g. „pinda Cbineezen". tien jaren geleden. Overal klonk„Pinda, pinda lekka, lek- ka als je maar vijf centjes biedt". Nu zijn er nog steeds Chineezen en er is blijkbaar ook nog pinda, pinda. Maar die is niet meer zoo lekka, lekka, en kost ook geen vijf centjes meer. In Goes moest althans zoo'n pinda Chi nees door do Prijzencontrole worden be keurd, omdat hij die snoeperijen voor 50 centjes per tablot verkocht. De pinda was gemaakt van stroop en ongomalen tarwe en uil Breda ge-imporfeerd. Er werden er nog ruim 900 in beslag genomen en tegen den juiston prijs verkocht, Het hoofdbureau Interneering alhier maakt bekend, dat het bureau met ingang van Woensdag 19 Sept. 1945 is verplaatst naar Beestenmarkt 1. WILHELM1NADORP- Naar wij vernemen is op 4 Sept. j.l. in Amersfoort overleden de heer A. Lindeman van Bloemen Waan- ders, van 19101917 burgemeester der ge meente Kattendijke. BIEZEL1NGE. Zaterdagavond werd door 't Tambours- en Pijperscorps „Jonge Kracht" een muzikale wandeling gemaakt door Ka- pelle-Biezetinge, die besloten werd met een laptoe op de Markt. Het gebodene viel zeer in den smaak bij het talrijke publiek. ICAPELLE. Zaterdan a.s. wordt hier voor amateur-renners „De Ronde van Kapelle" verroden. Er zijn ongeveer 30 deelnemers waaronder Belgische en Brabanfsche ren ners. De wedstrijd begint om drie uur. Er zal ook eon voorwedstrïjd op gewone fietsen gehouden worden. KAPELLE. De Buurtvereenigïng Oststraat vierde haar 25-jarig bestaan met volksspe len en een gezellig samenzijn des avonds in het lokaal Obadja. KAPELLE. Alhier is opgericht een rij- vereeniging. 35 leden gaven zich op. Er bestaat veel belangstelling voor de ringrijderij. KRUININGEN. De heer A. Cok, onder wijzer te Kattendijke, is geslaafd voor de acle Hoofdonderwijzer. KRUININGEN. Del kinderen uit de groote steden, die hier gedurende acht weken zijn geweest, zijn weer naar hun woonolaats vertrokken. KRUININGEN. Zaterdagavond j.l. gaf de muziekvereeniging E.M.M. mei medewer king van de zangvereenigingen „Crescendo" en „Jang Crescendo" oen concert op de muziektent, waarvoor veel belangstelling bestond. Ten gehoore werd o.a. gebracht een ge deelte van het programma van 31 Aug. J.L. dat destijds door familieomstandigheden van den directeur niet uitgevoerd kon worden. WAARDE. Ds. A. J. van Heuven deelde hei beroep naar Makkum heelt bedankt. na den kerkdienst Zondag mee, dat hij voor Ouderling Weststrate sprak den predi kant op waardeerende wijze toe en ver zocht de gemeente staande de Zegenbede uit Psalm 134 3 te zingen. KOL1JNSPLAAT. In het afgeloopen weele end brak er een brandje uit op den zolder van de garage van den heer D. v. d. Berge. Met emmers kon het vuur bedwongen wor den. Het liep dus goed af. Omtrent de oor zaak tast men in het duister. BORSSELE. Donderdagmiddag werd het wérk aan den calamitouzon polder Borsselo aanbesteed. Raming i 40. Inschrijving van L. van Boven, Ellewouts- dijk 1 10.759Hoogesteger, Wemeldinge I 10.950 H. Klaassen, Zaamslag i 13.000 .- L. v. d. Klippe La Gasse, Nieuwerkerk i 10.530 Gebr, Verheijke, te EUewoulsdijk i 11.200. Behoudens nadere goedkeuring gegund aan L. v. d. Klippe La Gasse, Nieuwerkerk voor f 10.530. STAVENISSE. De heer M. 1. Zeune is benoemd tot secr.-ontvanger van do Wa- terkeering Moggershol en Oud-Kempenshof- stedepolder. alhier. ST. ANNALAND. Burg. Stand over Aug. 1945. Geboren Elisabeth M„ d. v. C. v. d. Jagt en A. C. Snoep Cornells M. z. v. J. Minheore en J. P. den Haan. GehuwdC. v. d. Boogaard, 26 en M. A. Burgers, 22 j.C. Rijnberg, 30 j. en C. S. Slootmaker, 23 j.A. M. v. d. Welle. 33 j. en P. Dekker. 30 j.G. Hage, 26 j. en J, Moerland, 24 j.F, Hartman, 27 j. en A. Polderman. 32 j. OverledenJ. J. Polderman, 64 j., ongeh.; B. Jeroense, 5 w., x. v. J. A. Jeroense en N. E, Rijnberg A. v. d. Slikke, 73 j., ochtg. v. I. QuistJ. H. den Engelsman. 8 mnd., z. v. J. den Engelsman en P. Theunisse. SCHERPEN1SSE. Burg. Stand Aug. 1945. GeborenIzak C„ z. v. J. Geuze on J. A. QuaakCornells J., z. v. J. A. Slager cn H. P. Boon. Gehuwd J. W. v. Hemert. 32 j. en C. A. Botier, 27 j.P. H. de Krom, 23 j. en H. Oudesluis, 21 j.D. Quaak, 30 j. en C. v. As. 29 j. OverledenJ. Remijn, 9 mnd., z. v. S. Remijn en N. de Gofiau, beiden te Middel- Sn wat vooi< wereSd leven wij A. den Doolaard sprak over internationale politiek

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1