VRUtSTEMMEN Ie JAARGANG NUMMER 264 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 18 September 1945 Algemeene Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 ,De werkplaats" van Kees Boeke „Toen ik tien jaar geleden, na een af wezigheid in het buitenland ook van tien -jaren, in mijn geboorteland terugkwam, leefden we in de verschrikkelijke laatste maanden van den vrereldoorlog. Ik zelf had gedurende de oorlogsjaren als over tuigd Quaker, met mijn volle energie mee gedaan in de actieve anti-militairistische beweging in Engeland, in welk land wij vanaf het begin van den oorlog gewoond hadden. Bij mij was de radicaal-anti-mili- tairislische houding gegroeid op den wor tel van een levenslange lielde tot. en ge loof in. Jezus Christus. Hij is het geweest, die voor mij den weg tol levensinzicht en kosmische eenhoxdservaring geopend heeit". Aldus Kees Boeke, dezelfde die thans Ir. C. Boeke, leider van de „Werkplaats" ge noemd wordt. Hij schreef dit in een voor rede van, of eigenlijk een narede tot een bundel „Broederschapsliederen", die in '28 verscheen. Daaruit zien wij de herkomst van hem, die thans geroepen wordt door ons prinse lijk paar om mede de opvoeding te verzor gen van onze prinsesjes Beatrix en Irene. En waar heel Nederland thans met een ze kere verloedering het jeugdige drietal van uit de verte gedenkt, dat na lange afwe zigheid weder in ons midden een naar wij allen hopen gelukkige toekomst tegemoet mag gaan, is es bij ons allen een intense belangstelling voor de school die de prin selijke ouders voor hun oudste tweetal uit gekozen hebben. Het verheugt ons uit eigen ervaren iets omtrent den stichter en leider van „do Werkplaats" te mogen vertellen. In Engeland mot een Engelsche gehuwd, afstammelinge van de familie Cadbury, het groote fabrikantengeslacht, sloot hij zich met overtuiging, naar hij zelf boven ver haalt, bij de „Quakers" aan, het Christelijk genootschap, dat geen kerk wil zijn. maar in levenspractijk wil verwezenlijken wat hel Christendom de eeuwen door heelt gepre dikt. Geweldloosheid was een der princi pes van het genootschap. Voorts een on begrensde toewijding aan alle menschen. die in lijden en nood verkeerden. Ik her inner mij op reis naar Rusland kennis ge maakt te hebben met een Quakerin. die in de groote hongersnood tijdens de eerste ja ren van het Bolsjewistische regime naar Sovjet-Rusland trok als afgevaardigde van de Engelsche Quaker, om te helpen iets van dien schrikkelijken nood te lenigen. Zóó waren altoos de leden van dit genootschap in het vuur van den strijd, niet met de wa penen. doch met de werken der liefde. Uit zulk een kring kwam Kees Boeke. zooals hij onder ons altijd heette, terug naar het vaderland. Vrouw en kinderen bracht hij mee. en vestigde zich in Billho- ven. Velerlei was de invloed die daar van hem uitging. Do door hem gedichte en ver taalde liederen genoten in vele kringen groote bekendheid, en werden op tal van samenkomsten gezongen. De conferenties in 't Broederschapshuis, dicht bij zijn eigen woning in de bosschen gesticht, beteeken- den voor heel velen_een mijlpaal in hun leven. Boeke leerde ons Christendom van de daad. En hij leerde ons ook, elkander te verstaan, ook bij andersdenkende over tuiging. Geen scheiding tusschen al dege nen, die metterdaad Christus wilden vol- qen. Ook zij, die hun geloot in meer wijs- geerige of ethische woorden kleedden, be hoorden erbij, indien de beginselen van het Evangelie maar door hen als do hoog ste werden beschouwd, en in de praktijk van hel leven werden toegepast. langzamerhand maakt Kees Boeke een evolutie door. Hij zag al meer in, dat als eerstnoodig deel voor den opbouw van een nieuwe Christelijke wereld moest gezien worden de vorming van nieuwe menschen. En hij be sloot een school te stichten, eerst voor zijn eigen kinderen alleen, die zich straks uit breidde tot een groot onderwijs-instituut. vraat vóór alles zou qelden het aankwee- ken van gemeenschapsbesef, en lust tot sa menwerken voor het gemeenschappelijke belang. De kinderen daar doen zooveel mo gelijk alles zelf. houden de lokalen schoon, zorgen voor de noodigo reparaties, verbou wen eigen groente en dragen zorg voor de leermiddelen. Zijn ideaal is, dat de kinde ren onder siin leiding zich in de grootst mogelijke vrijheid zullen ontwikkelen. Hij wil hen helpen zooals hij het uitdrukt „te worden wat zij zijn". Handenarbeid en mu ziek spelen oen groote rol bij hel onderwijs. Alles geschiedt meer individueel dan klas- Toch wil Kees Boeke geen luxe school. Hii is er van overtuigd, dat. als de men schen het maar willen, deze soort van op voeding het deel kan worden van alle kin deren en daartoe is dan ook voor den oor log reeds een soort genootschap opgericht „Werkplaats Kindergemeenschap Bilthoven" Mooi gelegen, aan den rand van hoog opgaande denncbosschen, ligt daar nu de school, waar onze twee oudste prinsesjes hun eerste onderwijs op Nederlandschen bodem zullen ontvangen. Zender over het hier gevolgde onderwijs een oerdeel te hebben, verheugen wij ons allen over dezen sympathieken stap van ons prinselijke paar. En hopen van gan- schcr harte, dat de beginselen, waardoor deze school wordt gedragen, hun geestelij ken invloed mogen oefenen in deze ons al len zoo dierbare jonge harten. Red. Dreigende hongersnood in Duitschland Femer Brockway, secretaris van ile In dependent Labour Parly (wier socialis tisch programma radicaler is dan dat van de Labour Party) dringt er bij Engeland en Amerika op aan, voedsel te zenden naar Duitschland, in verband met den daar dreigenden honger-winter. De ziek ten, die het gevolg van deze situatie zouden zijn. zouden niet kunnen worden beperkt (ot Duitschland, c» heel Europa zou de gevolgen daarvan kunnen voelen. Laat men dc Duitschers sterven, dan zou dit bij de overlevenden gevoelens van wraak en haat opwekken, die voorberei ding zouden zijn voor een volgenden ACTUALITEITEN 1000 paarden als eerste contingent van de 5000, die Nederland in Canada heeft gekocht, zijn onder toezicht van paarden artsen op twee Amcrikaansche schepen geladen, die van Montreal naar Rotterdam vertrekken. Sinds Zaterdagmorgen woedt een hevige erkaan boven Florida, dio tot Zondagavond reeds schade had aangericht tot een be drag van 2 millioen pond sterling. Op één vliegveld werden niet minder dan 300 vlieg tuigen vernield, benovens een aantal han gars. Auto's werden omvergeworpen en duizenden personen zijn dakloos. Maatregelen ten aanzien van de geldsaneering Het Ministerie van Financiën deelt mede. dat de Nederl. Spoorwegen tot nader order geen zendingen onder rembours zullen aan nemen. Alleen franco-zendingen zijn nog toegelaten. Ook voorschotten in eenigcrlei anderen vorm zullen niet worden gegeven- Deze maatregel is noodig, om ontduiking in verband met de geldsaneering tegen te gaan. Post voor Nederlandsche troepen in Engeland Ter bespoediging in de overkomst moe ten poststukken, bestemd voor leden van de Nederlandsche expeditionnaire macht in Engeland, .als volgt worden geadresserd: army nummer, rang, naam en voorletters van den geadresseerde. Royal Netherlands Army, section expe ditionary Force, Great Brittain, p.a. expe ditiebureel, poslkanlooT Amsterdam C.S. De aandacht wordt erop gevestigd, dal de niet van militairen afkomstige stukken, moeten zijn gefrankeerd volgens het btn- nenlandsch tarief. UIT STAD EN LAND CORRECTIE In ons artikeltje van gisteren over het Zwitsersche kamp is een foutje geslopen. De vier afdeelingen van hel barakkenkamp zijn geplaatst bij den Nolledijk. bij lort Rammekens. bij Veere en bij Westkapelle. Goes Zaterdag werd te Goes voor de eerste maal na de bevrijding een concours Hip- pique gehouden. Dit concours werd, nadat de voorzitetr van de Landelijke ruiters uit de Prov. Zeeland den heer I. Groenewege de aanwezigen en in het bijzonder de Commis saris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quaries van "Ufford welkom had geheeten, door de laatstgenoemde geopend. In zijn openings rede zei do Commissaris, dat het hem als rzitler een groot genoegen was dit te mogen openen. Spr. wees er op. hoeveel mooi materiaal verloren ging door de roofzucht van den bezetter, in deze door inundaties toch reeds zoo getroffen provincie Zeeland. Spr. bracht hulde aan het bestuur van het Zeeuwsche concours- hippique, voor het zoo spoedig organisee- ren van dit concours, en hoopte, dat het een zeer geslaagde middag zou worden. Onder de vele aanwezigen merkten we o.a. ook Jhr. J. van Vredenburgh, voorzitter van hel Ned. Trekpaard, en nog vele an dere in deze sport vooraanstaande perso nen op. Het aantal aanwezigen wordt op 7 tot 8000 geschat. De uitslagen van de verschillende wed strijden hopen wij morgen op te nemen. De pogingen, welke de heeien H. J. Mol hoek en A. D. Conslandse eenigen tijd ge leden hebben ondernomen om door middel van een oproep in de plaatselijke bladen werkende leden voor de Kon. Erk. Tooneel- vereeniging „Onderling Kunstgenot" te ver werven. hebben succes gehad. Een 15-tal leden, welke O. K. thans rijk is, kwam Vrijdag i.l. in vergadering bijeen, waaruit het volgend bestuur gekozen werd: A. D. Conslandse, voorzitterJ. A. Dome- nie, vice-voorzitterG. V. Ponnings, pen ningmeester, en mej. J. Kloosterman, secre taresse, terwijl de hoer H. J. Molhoek be reid gevonden werd de regie op zich te ne- De vereeniging hoopt dit jaar nog voor hel voetlicht te treden, waarvoor reeds een stuk gekozen is. Voor volle zalen presenteorde Jack Smith Zondag- en Maandagavond in de Prins van Oranje alhier een ENSA-programma. Het dansorkest van Aad Lampe vulde op goede wijze het muzikale gedeelte van den avond met de vocale medewerking van Dina West, Leo de Vos en Iv/an Nawoiskia. Vooral 't optreden van Les Mibo's met hun acrobati sche tapdansen, Jac. Jr.. de 15-jarige acro- -baat brachten hel publiek herhaaldelijk tot applaus. Vermeld moet voorts nog worden, dat de helft van de recettes bestemd is voor de getroffen gebieden. Zaterdag vierde de G.A. en A.V. „Goes" haar vijftig jubileum, 's Middags werd er receptie gehouden, waarbij het bestuur vele gelukwenschen in ontvangst te nemen had, in het bijzonder van de door hen voor dit jubileum uitgenoodigde Zuidelijke eerste klasser Nocd uit Tilburg, 's Avonds werd er een feestavond gegeven voor leden en donateurs. Deze werd, nadat de voorzitter van „Goes", den neer P. Koster, de aanwe zigen en in hel bijzonder den waarn. bur gemeester en don wethouder welkom had geheeten. na een korte inleiding geopend. Het „Goessche cmusementsgezclschap boeide met muziek en korte schetsen de aanwezigen voortdurend. Na de voorstellinq begon hel feestbal. Den volgenden middag werd vriendschap pelijk tegen Noad gespeeld, welke club, op den linksbuiten Weijtens na. geheel volle dig in het void verscheen. Bii Goes stond Bonder. rechtsbuiten in de pleats van A. van Sabben. Dot Goes ook dit jaar weer over een goede 2e klas-ploeg beschikt, heb- bon Zij dezen middag weer bewezenzij verloren, doch maar met 21. Van den aanvang at was Noad sleeds iets sterkerer waren ongeveer 15 min. gespeeld, toen W. Wagemakers z'n ploeg de leiding wist te bezorgen. Na een Half uur spelen kreeg Goes een vrije trap te nemen. Rechtshalf P. Wijs plcalste den bc! goed voor het doel, en J. v. d. Sluis deed den bal in het uiterste linksche hoekje ver dwijnen. 11. Rust. Even na de rust moest de rechtsbuiten Van Noad Moonen hel veld verlaten, en Hij werd vervangen door Van LangHoven. 25 min. waren er gespeeld en het was weer Wagemakers die zijn ploeg de leiding wist te bezorgen. 12. De Goessche ploeg pakte non eens stevig aan. maar vele goede kanson werden ge mist, en kwam er geen verandering meer in den stand. ZON EN MAAN Woensdag 19 September. Zon op 6.20, onder 19.47. Maan op 19.19, onder 3.31. In hotel Centraal is de jaarvergadering gehouden van de Goessche Schaakvereeni- ging. De jaarverslagen van secr.-penn., die vanzelfsprekend de afsluiting van de moei lijke bezettingsperiode weerspiegelden, wer den goedgekeurd, terwiil het bestuur, A. C. Nordlohne. voorz.. H. Verbeek, secr. en A. Looijcn, commissaris, horkozen werd. De wintorwedstrijden en de komende on derlinge wedstrijden werden voor zoover mogelijk, vastgesteld, terwijl naar de ge westelijke vergadering op Zaterdag 15 Sep tember werd afgevaardigd de heer Reusen. Besloten werd verder een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot het vormon van een groep jongeren om daardoor het schaakleven tot nieuwen bloei te brengen. Zij, die derhalve voor deze groep in aan merking wenschen te komen, kunnen zich opgeven bij een der bestuurders. Middelburg Zeer binnenkort zullen hier weer een aantal N.S.B.ers worden binnen gebracht. Het zijn o.a.: de even beruchte als beken de M. L. Amadio en Jacobus Lefèvre. Ver der L. Bimmond-Maranus, J. Daalhuizen, N. Dammen-Polderman. M. Goethals-van Boven, R. Jobse, Maria Lefêvre-van Liere. Jccomina van Sprundel-Geensen, Johanna J. van der Sluis-Schot, Adriana G. Sonius, Francina S. van der Ven-de Piet, Abraham J. Verlinde, E. van der Wal-Schoen, L. Wes tenberg, Sophie M. Wolders-Winter, Corne lia M. Blok, Catharina N. Blok-Vermeirssen, Philippus Blok, Neeltje W. van Dienst-Boon. Leni A. P. J. Moerland, Maatje Moerland- Klootwijk. Johannes Moerland. Op het noodvliegveld te Arnemuiden heelt Zondagavond een zeer ernstig onge luk plaats gevonden. Zooals men weet, landt daar iederen avond om ongeveer 7 uur een vliegtuigje uil Den Haag. Deze had gisteravond een passagiere aan boord. n.l. mej. A. M. van Doorn uit Elle- wcutsdijk, die als Marva dienst deed. Nadat zij was uitgestapt, bracht de piloot den mo tor weer op gang om Ie vertrekken. Me juffrouw van Doorn had evenwel iers vergelen en trachtte dit den piloot te be duiden. Deze zocht daarop in het bagage ruim in de meening, dat zijn passagire wel zou blijven staan. Deze deed dit echter niet en liep voor het vliegtuig heen om de an dere zijde te bereiken. Hierbij kreeg zij een klap van den draalenden propeller, waardoor zij vrijwel onmiddellijk werd ge dood. Zij is naar het gasthuis te Middel burg overgebracht. Vlissiogen De Keersluisbrug alhier werkt wee- naast de Keersluisbrug heeft men een huisje gebouwd, waarin een wins slaat. Door middel van deze wins kan men de brug weet open en dicht draaien. 's-HEER ARENDSKERKE. Bij den burge meester is bericht binnen gekomen, dat ook de torenklok van de Ned. Herv. Kerk Ie Nieuwdorp terug gevonden is en opgesla gen ligt te Groningen. De klok draagt als opschriftGilles van de Gilde, Melecit Middelburg. Anno 1710". Volgens gegevens van de Rijksinspectie Kunstbescherming, zouden de 2 torenklok ken van 's-Heer Arendskerke (dorp), dalee- rende van 1591 en 1791, alsmede de toren klok van de Geref. kerk te Nieuwdorp naar Duitschland verdwenen zijn en aldaar om gesmolten. Correspondentie Op den sympathieken brief van eert Micicelburtjschc verpleegster namens vele collega's, kunnen wij hier nog niet ingaan, daar rij haar naam niet bekend maakte. Red. Zeeland vóór de bevrijding 11 Dc volgende dng bood ons hetzelfde schouwspel. Dc Duitschers, die niet nicer mei den irtin hadden wcqgckund. brachten den nacht door op dc troi- cg troffen we ze aan. liggend op 's M. der huizen rillende, t cu. hoopen. Het was liggen. Onwillckcuric Waar was nu hel dreunende „wir folgen unsren Fülircr Wonr bleef de arrogantie van een zege vierend leger 7 Als gesneuvelden lagen ze her en der. geweren en revolvers, dekens en eetketels, fietsen en donzen, in wanorde daar tnvchcndnnr bezaaid met lijken en oorlogs-attributcn. Dc enkele snldalen die wakend daar tusschen znten of uit geput tegen een boom leunden, maakten diefstal van een blaffcrtjc onmogelijk, want anders Hoe hebben wc onze haren van spijt schier uit ons hoofd getrokken^ dat wc toen niet behoorlijk ontwapenen en 'in bcdw'ang^hoide? ['"^WaTom te janken, dat wc werkloos en doelloos moesten aanzien hoe deze kapitale buit ons ontging. O. Tommic, toen hnd je onze ondergrondschc moeien helpen aan wupens toen was het het psy chologisch juiste moment om Stcin-guns en hand granaten af te werpen, waarmede we een wonder hadden verricht. Als overrijpe vruchten waren ons schoot gevallen en l.ct had duizenden van" jullie Helaas, we hadden een zakmes en een nagel schaartje en die waren toch wel wat al te schriel. (Wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1