VRIJE STEMMEN Negrin en hef nieuwe Spaansche kabinet Ie JAARGANG NUMMER 255 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 7 September 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekcbakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 ONZE RADIO-REGELING Naar men weel, heell de rogeering een stichting „Radio-Nederland in overgangstijd'' in het leven geroepen, waardoor voorloopig onze redio-uilzendingen zullen worden ver zorgd, loldat de nieuw le kiezen volksver tegenwoordiging over den deiinitieven rorm van onze radio zal hebben beslist. Van verschillende zijden is er protest tegen aangetookend, dal niet aanstonds de oude omroepvereenigingen werden hersteld. Maar o.i. torecht heeit de regeering ge meend, dat het nog zéér de vraag zal zijn, of ons volk in meerderheid dit herstel zou wonschen. Zou nog niet beter zijn, zoo met en ook wij, dat wij krijgen één Algemee- en Nederlrfndschen Radio-Omroep, waar- i alle verschillende geestelijke, religieuse n politieke stroomingen aan het woord kunnen komen, en voorts alle neutrale eco nomische, sociale, kunst- en wetenschappe lijke rubrieken in best verzrgden kunnen worden behandeld Wij vinden steun voor deze opvatting in ;en arfikel van hot „Kerkblad van de Ned. Herv. Gemeenten in den Kring Goes", ge- teekend Dr. W. F. Dankbaar. De schrijver vermeldt do uitlatingen van „Trouw" en het „Zeeuwsch Dagblad", die terugkeer van de oude vereenigingon ver langen. en anders oen scherpen radiostrijc voorspellen. Daartegenover wordt gewezen een onlangs gehouden enquête, volgens welke het overgroote doel van ons volk zich schijnt te verklaren voor één nationqlen omroep, waarin de verscheidenheden van volk worden gewaarborgd. In dezen overgangstijd is dat reods het geval. Do thans in het leven geroepen Stich ting heelt als bestuurders 5 leden, uit ieder der oude omroepvereenigingen (A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V.. V.A.R.A. V.P.R.O.) één, en leden uit do R.K. Kerk, Inter-Kerkelijk Overleg, S.D.A.P. en uil do kunstwereld. Maar dit loopt niet vooruit op de komende beslissing door de volksvertegenwoordiging. De motieven van den schrijver in de „Kerkbode" zijn de volgende, kort samen- 1. Het leert ons, nationaal le denken en te handelon. 2. Wanneer aldus ons volk, ondanks alle verscheidenheid, als een eenheid wordt ge- ri-T. ken het ath.hirte door de radio tot allen worden gebracht. 3. De Kerken krijgen aldus gezamenlijk de taak, de godsdienstige radio-uitzendingen te verzorgen. Het interkerkelijk overleg, dat oo gang begint te komen, vindt aldus in de radio 6en onschatbaar evangelisatiemiddel. Do goede verwachting die hieruit spreekt. deelen wij volkomen. Red. III. DEMOCRATIE Bij het begin van dit artikel hebben wij China genoemd. China, dat evenals het Japansche volk, nauwelijks is „ontdekt". Terwijl Japan de gebruiken van het Wes ten overnam, zonder iets van den Wester- schen geest te begrijpen, heeft China slechts i langzame infiltratie van de democrati sche vormen van hol Westen gekend. Hier stuiten ideeën van duizenden jaren her op modems „barbarismen". En met recht. Stel U eens voor, dat een onbekend ras van een verwijderde planeet in Europa neerdaalde en geheel nieuwe gedachten ging verkondigen Terwijl in Rusland vanal Poter do Groo- le heel geleidelijk contact tusschon West en Oost werd gebracht, kwam de „blanke" invasie aan China, een hoog ontwikkeld volk, inderdaad voor als de invasie van een vreemd ras uit eon andere planeet. Wel was in de Middeleeuwen Marco Polo, een Venetiaansch reiziger, naar China ,_weesL maar op enkele Jezuieton na, la ter door de Portugeezen daar gestationeerd, bleef de aanraking zoo vaag, dat het breode contact in de 19e eeuw werkelijk explosie veroorzaakte. Hot eindeloos aantal oorlogen, dat China sindsdien heeft gevoerd, onderling zoowel als tegen het buitenland, doet do verwarring goed uit- Maar tejwijl nu blijkt, dat de Japansche geest, die zich aanvankelijk zoo sterk aan paste bij hel Westen, thans toch heeft moe- ton capituleeren, omdat zij in wezen abso luut niet veranderd is, schijn! China een rwe ontwikkeling tegemoet le gaan, die reenkomslen vertoont met Rusland, iét is nog te voorbarig om te kunnen zeggen, dat zich in China een democratie aaar don trant van het Westen zou vor- nen in Oostersch -gewaad. Het Chineescho volk vertoont onderling le veel Onderscheid in karakter alleen zl is er groot verschil tusschen Noord-, Mid den- en Zuid-China dan dat wij mis schien ooit kunnen spreken van een demo- isch regimo. Oost en West hebben ver schillende maatstaven, zooals ik al zei. wal ons democratie is, zou in hot Oosten tot anarchie leiden. Laten wij dus in ons oordeel over de vele volkeren van onze aorde voorzichtig en eerst een oordeel uitspreken, wen- r wij he» karakter werkelijk kennen dan eerst kjn het volgens onze Westersche opvallingen worden beoordeeld. Slechts op die wijzo kunnen wij ons met recht democraten Het Spaansche kabinet op vreemden bo dem bestaat thans uit José Giral, minister president. De Los Rios, socialist, Builenland- sche Zakengeneraal Fernandez Sarabia, LandsverdedigingManuel Torres Campa- na, Binnenlandsche aken Alvaro de Albor- noz. Justitie. De drie democratische partijen in Oosten rijk, n.l. de sociaal-democratische, de com munistische en de christelijk sociale partij, hebben de regoering verzocht, de socialisa tie van diverse industrieën voor te bereiden De vroegere Spaansche premier Negrin, die zeil geen deel uitmaakt van de nieuwe regeoring Giral, wekt op lot steun van deze regeering. Er zijn wel socialisten in opgenomen, doch geen communisten. Het kan zijn, dat dit ook oen kwestie van tak- tiek is geweest. De Spaansche regeering is door de ge allieerden uitgenoodigd, om maatregelen te treffen voor het terugtrekken der Spaansche troepen uit de zone van Tanger. Router's speciale correspondent meldt uit Barcelona Groote Duitscho industrieën, die een waar de vertegenwoordigen van 60 millioen pond sterling, zooals de 1. G. Farbenindustrio. een dor grootste Duitsche chemische combinaties gaat ongestoord verder met de productie, z.g.n. onder Spaansche leiding en be schermd door de Spaansche wet. „Agla", de Duitsche fotografische industrie, heelt het monopolie voor de iotogralische producten in Spanje. Ook „Siemens Werke" gaan rus tig door met do productie. Geallieerde ex perts bestudeeren plannen om dit „Klein- Duitschland" buiten werking te stellen. Het Verre Oosten De Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachhouwer is gisteren in den namiddag in Nederland gearriveerd. Generalissimo Tsjang Kai Sjek heeft voor de overgavoplechtigheid, welke te Nanking zal plaats vinden, vertegenwoordigers uit- genoodigd, zoowel van NEDERLAND, als van de Vereen. Staten, Engeland, Rusland. Frankrijk, Australië on Canada. De 5o Indische divisie is Singapore bin nengetrokken. Correspondenten beschrijven den toestand als merkwaardig normaal. Al leen de havenwijken hebben zwaar gele den. De Japanners is bevolen zich op het voetbalveld te verzamelen. Het radiostation werd het eerst bezet en onmiddellijk werd een telegram aan den Engelschen koning verzonden. Een correspondent zei, dat het wel lijkt of de Japanners geen middenweg kunnen vinden tusschen het harakiri plegen en kin derlijk glimlachen. Een gedeelte van de Oostlndische vloot werd ter hoogte van de Straat van Malakka van brandstof voorzien door een voormalig Duilsch tankschip, dat voordien de „Pa- pendrecht" was geheeten en in Juli 1940 door de Duitschers in Rotterdam werd buit gemaakt. Daarna was hol ingericht om do „Bismarck" op zeo van brandstof Je voor- Verwacht wordt, dat de eerste geallieerde huipafdeelingen de volgende week op Java zullen landen. Zij zullen hulp verleenen aan krijgsgevangenen en ge-interneerden. Te Hongkong zijn Japansche soldaten door het Chineesche publick doodgeranseld, op het moment, dat de eerste Britsche be zettingstroepen in de haven arriveerden. Een voorloopige overeenkomst '.usschen Tsjang Kai Sjok en Mao tse Toeng, ieiier der Chineesche communisten, zou volgens Reuter behelzen, dat als centrale regeoKig eon uit alle partijen bestaand kabinet zal worden gevormd. De Japansche vice-admiraal Malsoeo mar Zoeml heeft harakiri gepleegd. Balkan De regeering der Voreenigde Stalen heeft voorgesteld, dat twee commissies, bestaan- do uit vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie, Grool-Brittannie, de Voreenigde Sta ten en Frankrijk, een onderzoek zullen in stellen naar do grensincidenten tusschen Joegoslavië en Griekenland en de beweer de gewelddadige handelingen in beide lan den tegenover andersdenkende landgenoo- Bij de aanslaande verkiezingen zullen vier oppositiepartijen in Joegoslavië met een gezamenlijke lijst uitkomen. Ook hel Volksfront, dat bestaat uit de verschillende partijen die Tito steunen, zal op één lijst aan de verkiezingen deelnemen. Het economisch program van den thans demissionairen Griekschen minister Varwa- ressos is volgens hem gesaboteerd door een groep groote speculanten, die gedurende de bezetting enorme rijkdommen hebben vergaard. Vereenigde Staten" Do Voreenigde Staten zullen een aantal bases in don Stillen Oceaan ook na den oorlog in gebruik moeien houden, zoo is van de zijde der Marino-autorileiten ver klaard zij zijn onontbeerlijk voor do vei ligheid. Ook in andere deelen dor wereld zullen blijvend bases moeten aanwezig zijn. Aan Engeland zal uilgebreido financieele steun worden verleend, om c van oorlog naar vrede te vergemakkelijken. In het congres kwam de kwestie ter spra ke ol aan Groot-Britlannië zal worden ver zocht de Beimuda-eilanden af te slaan, die noodig zouden zijn voor de verdediging. Zoowel de Amerikaansche ambassadeur in Brussel, Charles Sawyer, als hot lid van het Amerikaansche Senaatscomité voor Bui- tenlandsche Zaken. Claude Pepper, hebben zich verklaard vóór annexatie Van gebie den in hot Westen van Duitschland. Het Parijsche blad „Le Monde", dat vaak de meening van hel Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken weergeeft, wenscht, dat het geheelo West-Duitschland van dit land zal worden afgescheiden. De chef van het „American Legion", Ed ward Scheibeling. wil de Amerikaansche oud-strijders vereenigen tot een politieke partij. Het wordt tijd, zei hij, dat hét legioen zich in de politiek gaat mengen. De voorzitter van de Verecniging van Amerikaansche oud-strijders, Millard Rice, acht dit gevaarlijke plan van fascistische strekking VAN OVERAL De Gauiie liiold ter gelegenheid van den 7den verjaardag der derde Fransche Repu bliek een rede, waarin hij o.a. zeido, da! Frankrijk na de overwinning in den eersten wereldoorlog bijna te gronde is qegaan aan een reeks ondeugden. Hef grooi aantal re geringswisselingen gaf blijk van instabili teit. Hel Fransche volk, zoo zei hij, zal nu do geboorte van de vierde Fransche repu bliek aanschouwen. Max Schmeling is volgens Reuter in Ham burg gearresteerd, omdat hij inbreuk zou hebben gemaakt op de militaire discipline. Hij zou dus niet dood zijn, zooals indertijd werd gemeld. In Berlijn zal men dezen winter geen steenkool hebben, doch hout moeten sprok- Zwitserland bestudeert reeds de mogelijk heid tot vestiging van de internationale or ganisatie tot handhaving van den wereld vrede, voor het geval daartoe zou worden besloten. Aan de organisatie zou dan een internationale stad lo Genève, en algeheele souvereine rechten worden toeaekend. Alle Duitschers. die zich in Nederland bevinden, zullen volgens de plannen van Regeering en Militair Gezag moeten repa- trieeren op ordelijke wijze. Alleen voor die genen zal een uitzondering worden ge- maakf, die in de afgeloopen Jaren blijk zul len hebben gegeven van vclledicre solidari teit met het Nederlandsche volk. Hieronder kunnen ook vallen vluchtelingen, die vóór don oorlog Nazi-Duïtschland zijn ontvlucht, ook al zijn ze sindsdien gedurende de be zetting weer gedeporteerd. Tegen het eind van Februari zullen door repatrieering nog slechts 10.000 Canadee- zen in Nederland zijn, Jan Koetsier, 2de dirigent van het Con certgebouw-orkest. heeft ontslag aange vraagd als zoodanig. Motie! is de houding, door den Eereraad tegenover hem aange nomen. Het ontslag is door het bestuur van het Concertgebouw nog niet aanvaard. Op 8 September wordt de Volkshooge- school „De Zandhove" to Bergen (N.-H.) ge opend. Op 15 September wordt door de Engel- sche luchtmacht een graot luchtvaart-tour- nooi gehouden op het vliegveld Ypenburg bij Den Haag. De opbrengst der entree prijzen komt ten goede aan Nederlandsche slachtoffers van luchtaanvallen. De lijn Den HaagRotterdam is nu ook opnieuw ge-eleclrificoord. Er wordt een half-uur-dienst onderhouden. Nu ontbreekt nog Den HaagLeidenHaarlem en de be langrijkste lijn van ons land, Rotterdam Amsterdam, zal weer hersteld zijn. De scheepvaart lusschon het Ruhrgebied en de Noordzee zal waarschijnlijk tusschen 10 en 15 Soplomber a.s. weer geopend wor den. De ingestorte brug bij Wesel is nog de eenige hinderpaal. Het groote voordeel zal zijn, dat vervoer van sfeenkoof uil hef Ruhrgebied naar En geland. België en Frankrijk mogelijk zal worden. De gelukkig doorgaande perszuivering Naar radio Herrijzend Nederland mede deelt is het besluit genomen, dat „De Te legraaf" en „Het Nieuws van den Dag" niet meer zullen verschijnen. De „Nieuwe Rotterdamscho Courant", die na de bevrij ding herrezen was onder den naam van „Nationale Rotterdamscho Courant", is weer van het tooneel verdwenen, omdat verschil lende medewerkers onzuiver waren. Zaterdag jongstleden is voor het eerst weer het „Handelsblad" verschonen, onder redactie van den Hoofdredacteur Van Ballu seek, die in 1941 door de Duitschers gevan gen was genomen, echter onder een andere directie. Klachtenbus 1. Uit Goes. Antwoord Alle klachten over bevoorrechting of ach- terstcllinq bij het inkwartieren van evacuees kunnen worden ingediend bij de „Huisves tingscommissie", p.a. Gemeentebestuur van Goes. Over „Huisvestingsproblemen" is ons een artikeltje beloofd van deskundige hand. 2. Uit Hangweert. Antwoord - De officieele prijs van een reis per „Tele graaf" van Temeuzen naar Rollerdam is f 7.50 eerste en i 5.00 tweede klasse: Rij wielen f 2.50. 3. Uit Yerseke. Een ge-evacueerde uil Grijpskorke. wiens gezin thans in Yerseke woont, werkt als grondworker voor Droogmaking Walcheren. In Grijpskerke is helaas nog geen plaats 'oor zijn gezin, schrijft het gemeentebestuur De evacuatievergooding moet dusdanig ge regeld worden, dat het gezin behoorlijk kan 4. Uit Goes. Antwoord De werkgever is niet wettelijk verplicht tot doorbetaling van loon op nationale feest dagen. tenzij dit bij collectief contract is vastgelegd. Maar behoorlijk is het wel. De meeste werkgevers doen het dan ook. 5. Uit Hansweert. Antwoord De eigendommen van ge-inlerneerden blijven in beheer bij de overheid, en mo gen niet worden ontvreemd. Wel is in een bepaald geval een voorwerp in bruikleen gegeven door de autoriteit die met de be daking is belast. Red. UIT STAD EN LAND COMITÉ VOOR GEBIEDSUITBREIDING Ook in Zeeland is een ondcrafdeeling van het landelijk comité gekomen. De voorzitter is Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Hel secretariaat wordt waargenomen door Drs. Chr. van Paassen, Nieuwstraal 27 te Middelburg. Hel comité voor gebiedsuitbreiding stelt zich ten doel de belangstelling voor en do bestudeering van het vraagstuk der an nexatie zooveel mogelijk te activecren. Nog deze maand zal in Middelburg en in Goes in een openbare bijeenkomst door een deskundig spreker dit onderwerp wor den ingeleid, waarna gelegenheid tot ge- dachtenwissoling zal worden gegeven. MIDDELBURG. De Buurtvereenigtng „Vlis- singsche Brug" te Middelburg gaf Maan dagmiddag op het Vlissingsch Wagenplein een feest voor kinderen beneden 14 jaar. Er werden wedstrijden gehouden in hard- loopen, zakloopen enz. Vooral om het ton netjes steken hebben de kleintjes veel ple zier gehad. Elk kind kreeg een prijs niet één behoefde met lege handen huis waarts te gaan. Een draaiorgel verzorgde het muzikale gedeelte. Verder werden de kinderen op lekkernijen getracteerd en er draaide een film. De middag werd beslo ten met een gezamenlijken maaltijd. Des avonds konden de grooten o.a. hun kundig heid toonen in zakloopen. Hot muziek gezelschap Crescendo musiseerde tot 11 uur MIDDELBURG. 12 Sept. a.s. zal een 2de opvoering p!frats vinden van „Er op of er onder" uo..- onderduikers en gerepafrl- eerden. VLISSINGEN. Naar wij vernemen zal do feestavond die aan de Vlissingsche dijk werkers wordt aangeboden, waarschijnlijk in den loop van de volgende week plaats vinden. Een afdeeling militairen zal een cabaret-programma verzorgen, terwijl Ds. Westmijse uit Rotterdam zal spreken. Deze is tevens een goed declamator, zoodat ook op dit gebied iels ten beste gegeven zal worden. De Nolle-arbeiders hebben zeker wel .wat gezellige uren verdiend. GOES. Dinsdagavond werd op initiatief van enkele bewoners van de Scheldesfraaf een vergadering gehouden, om le komen tot oprichting van een buurtvereeniging. Alle aanwezigen, 45 personen, gaven zich als lid op. GOES. De H.A.R.K.-collecte heelt opge bracht f 1155, terwijl do Twentsche Bank nog f 1000 heelt gestort. ZON EN MAAN Zaterdag 8 September. Zon op 7.02, onder 2012. Maan op 8.44, onder 21.19. Zondag 9 September. Zon op 7.04 onder 20.10. Maan op 9.51, onder 21.35. GOES. De heer van Oeveren, zoon van den burgemeester van Woliaartsdijk, stond, tijdens do taxaliemarkl, naast zijn paard. Door onbekende oorzaak werd het dier schichtig en trapte zijn eigenaar op den voet. Het slachtolfer werd met een gebro ken onderbeen naar het ziekenhuis Oostwal overgebracht. GOES. Burg. Stand. Huw.-aangifteElisa A. Rutgers, 30 j. en Anna M. Hollestelle, 29 j. GeborenPietcrnella K„ d. v. J. Hooge- steger en L, Gijzel, te Wemeldinge Mag- dalena W. P.. d. v. M. P. de Vos en D. M. Bordui, te 's-HeerenhoelrPaula K. M„ d. v. P. Zandee en P. M. VerboemenHen- riëlta. d. v. M. Hoogesteger en F. J. de Keulenaar. OverledenM. Pouwelse, 25 j„ te Mid delburg J. Blok, 68 j„ echtg. van M. v. d. Boomgaard, te 's-H. AbtskerkeN. ,van Doorn, 7 j„ te Ellewoutsdijk, echtg. v. L. v. Boven L. Pekaar, te Yerseke, echtg. van J. M. Verstraeten, 24 j. AXEL. De tijdelijke gemeenteraad alhier, die bestaat uit de volgende ledenP. J. van Bendegem, P. A. Wondergem, J. Wol- fert-Lensen, G. Wsyns, Jac. de Ruyter, R. Boeye, J. van Drongelen, C. Th, van de Bilt, B. Seghers, P. J. Olijslager, W. E. I. de Jager, A. Scheele en Jac, do Putter, is voor de eerste maal bijeen gekomen. De voorzitter, P. L. D. J. van Oeveren, sprak in zijn openingswoord het vertrouwen uit, dat de leden zullen medewerken om tot normale toestemden terug te keeren. Hierop werd overgegaan tot het verkie zen van wethouders. De heeren Van Ben degem en Weyns behaalden ieder 9 stem men. De heer Van Bendegem aanvaardde zijn functie, doch de heer Weyns meende daarvoor le moeten bedanken. In zijn plaats werd de heer Olijslager gekozen. Do werk zaamheden zijn als volgt verdeeldP. J. van BendegemBedrijven en Openbare Werken, P. J. OlijslagerFinanciën en On derwijs. Tot leden van de Gascommissie werden benoemd de heeren De Jager. Scheeie er. De Ruytertot leden van do bouwcommis sie Do Putter, Seghers, Boeye, Wolfert c-n Weyns. Als deskundige werd aangesteld do heer Van Hoeve. Tot lid van de commissie voor georgani seerd overleg in ambtenaarszaken werd be noemd de hoor Weyns. Tol vertegenwoordi ger in do N.V. Waterleiding Mij. Zeeuwsch- Vlaanderen de heer v. d. Bijt. ST. ANNALAND. Burg. Stand over Aug. GeborenElisabeth M„ d. v. G. v. d. Jacht en A, C. Snoep Cornells M. J„ z. v, Jac. Minheere en J. P. den Haan. Getrouwd :C. v. d. Boogaart en M. A. Burgers C. Rijnberg en C. S. Slootmaaker A. M. v. d. eWlle en P. Dekker; G. Hage en J. Moerland T. Hartman on A. Polder- OvereledenJ. J. Polderman. 64 j.J. B. Jeroense, 5 w.Anna v. d. Slikko. 73 j. J. J. H. den Sngelsman, 8 mnd. THOLEN. B. en W. van Tholen maken bekend, dat voor het jaar 1945 de commis sie van bijstand in het beheer van het Gasbedrijf zal beslaan uit de heeren C. v. d. Berge, voorzitter, G. A. de Kond, B. J. van Westen en J. M. Berrevoets. THOLEN. De burgemeester alhier maakt bekend, dat klachten betreffende overtre dingen van art. 1 van het Tribunaalbesluit kunnen worden ingediend ter gemeente-se cretarie. Klachtenformulieren zijn aldaar op aanvraag verkrijgbaar. RENESSE. De gemeenschap O.I.W. Ne derland, kring Renesso, heeft in ziin rayon cen collecte gehouden ten bate van de na bestaanden van de slachtoffers van 10 Dec. 1944 en do terugkeerenden uit de Duitsche kampen. De opbrengsl was als volgtRenesse 11117,50, Noordwelle 1 339,50, Serooskerke f 256, Ellemeet i 266, Scharendijke f 429,50. Zeeland vóór de bevrijding dc dag vordert, nemen deze troepen in omvang toe. zoodat om tien uur reeds vele honderden zijn ge- Mijn départementale Introductie verschaft me di rect toegang tot de kamer van den directeur, en en cen bespreking der werkzaamheden, bubbelen "wc nog wat nu over het onderwerp, dat nu iedere Ne- onzer grens niet België \-n°°dc ''mogelijkheden'' vnn dc oorlogvoering, zoo die ons gewest met haar sprekend direct bekend, waardoor dc Nieuwe Weg in notime bevolkt is met talloozc nieuwsgierige bur- gers, die slom verbunsd dit wonder aanschouwen. De bakker is in cen geanimeerd gesprek gewik keld met ecn predikant, een dokter grinnikt eens geen uur geleden straal voorbijliepen, bespreken daarna aan dc gegevens die ik nnodig heb, en als het zes uur is 'o avonds, heb ik al heel wat m.Kc- hebben beëindigd, dan ik oorspronkelijk meende. Dan is er den volgenden dag, Dinsdag 5 Sep tember 191-1. Een oud schoolvriend ontmoet ik op wcq naar m'n kantoor, die toe vertelt dat er over den Nieuwen terugtrekt. Een overmoedige bengel van vijftien jnnr roept hardop: „Wir fnhren gegen Engeland", hetgeen 'm evenwel prompt een klap legen z'n kop oplevert vnn een der omstanders, die 't nog niet best ver- Wat* er na eigenlijk nnn dc hand h. weet nie mand. Trékken de moffen wel terug, en waarom Weg (dit is de weg Bergen op Zoom Vlissinqcn) vluchtende Duitschers p.issccrcn. Mijn Mussegcnoot was op weg naar VHccr Arcndskcrkc, waar hij kunnen het rechte nog niet unn dc weet komen. Ik neem echter 't zekere maar voor 'l onzekere en loop vlug naar hul» om m'n weinige spullen in doch was genoodzaakt terug te keeren. wegens de komen'. Elf uur vertrekt er ten trein richting Roo sendaal, dus als dc gesmeerde jc-wcct-wcl. naar hel hebben terug naar 't Departement. Miju liet» laat ik dan maar hier, die komt later wel weer in orde.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1