VRIJE STEMMEN ST Zaterdag officieele intocht in Tokio Redactie en Administratie t DAGBLAD VOOR ZEELAND 2 Donderdag 6 September 1945 Bureau Middelburg: a Kortedelft 44. lc JAARGANG NUMMER 254 JAPAN. De eerste 100.000 man geallieer- 1 de troepen zijn thans in Japan aan land. Generaal Mac Arthur heeit bekend ge maakt, dat Zaterdag de officieele intocht in Tokio zal plaats hebben. Ook op Khiu-shiu, het Zuidelijkste Japan- sche eiland, vinden thans landingen plaats, terwijl Amerikaansche troepen van Okina wa onderweg zijn naar Korea. Generaal Mac Arthur heeft scherpe or ders uitgevaardigd om onmiddellijk alle Ja- pansche soldaten te ontwapenen. Geen en kele geallieerde soldaat of burger mag meer gevangen worden gehouden in het gebied buiten Tokio. Verder verbood hij radio Tokio nog lan ger in vreemde talen uit te zenden. Ruim 4000 Nederlandsche krijgsgevange nen, behoorende tot de Kon. Ned. Marine en hel Kon. Ned. Ind. Leger, bevrijd in Ja pan, China en Mantsjoerije, zullen deze week reeds in Manilla aankomen, waar speciale verblijfplaatsen reeds door de Ame rikaansche autoriteiten voor hen in orde zijn gemaakt. Op Java bevinden zich 3297 krijgsgevangenen, w.o. 1449 Nederlanders en 63.532 ge-interneerden, w.o. 59.098 Ne derlanders. Ongeveer 7.5 pet. van de ge vangenen zou ziek zijn. De Japansche minister voor onderwijs en eeredienst heeit medegedeeld, dat het na- oorlogsche Japan geen belemmeringen in dc-n weg zal leggen aan buitenlandscho Opening van den Japanschen Rijksdag Geallieerde correspondenten woonden, na toestemming van Mac Arthur, deze opening bij. De Japanners wilden dat allen, die de bijeenkomst bezochten, zouden worden ge fouilleerd op wapens. Hiertegen hebben de geallieerde correspondenten een krachtig protest doen hooren. De Japansche keizer hield een rede, waarin hij een beroep deed op het Japansche volk om te getuigen van den Japan aangeboren roem. Wat Zijne Majesteit hiermee bedoelt, is ons duister. Of is die roem de verpletteren de nederlaag die Japan heelt geleden Het Japansche Hoogerhuis heeft een mo tie aangenomen, waarin de nederlaag er kend wordt, en de zware lasten worden aanvaard, die Japan thans op de schouders worden gelegd. Bulgarye De algemeene verkiezingen, die vraten DEMOCRATIE Wat zijn de opvattingen in Rusland over de democratie Wel eenigszins verschil lend met die van Engeland Voor Rusland is een staat democratisch, wanneer de macht ligt in handen van de partijen van de linkerzijde en indien alle techtsche of centrumpartijen als fascistisch worden gewraakt. Zoo werd onlangs in de „Izwestia" be- Hier ligt dus een groote scheidslijn, die wordt veroorzaakt door het volkskarakter, door de opvallingen van de Russische in dividu, Wat in Engeland democratie be- teekent, namelijk dat de verschillende par tijen met al hun schakeeringen tot hun rechtkomen, zou in Rusland met zijn nog half Oostersch karakter tot anarchie voe ren. Wij kunnen van hieruit moeilijk een oordeel vollen overopvallingen, die zoo diep geworteld liggen in een geschiedenis van een land, dat een geheel andere ontwik keling heeft doorgemaakt dan het onze. Hier is slechts het doel, hel verschil in opvattingen over democratie naar voren te brengenbij ons oordeel over Rusland in do laatste 50 jaren moeten wij in het oog houden, dat Rusland in 1905 een oorlog legen Japan moest voeren, toen. na een oorlog van 19141918, die hel Czarenre- gime niel overleeide, ïn een bloedige re volutie werd gestort, waaruit een hongers nood voortvloeide, die duizenden het leven kostte dat Rusland onder zijn huidige re geerders nauwelijks tot onlwikkelina kon komen, of er brak in 1942 een nieuwe oor log uil. In wal een bevoorrechte positie verkeerde Engeland dan, dal afgelegen van hot vasteland, zich rustig kon ontwikkelen Rusland heeft zichzell pas na 1918 ont dekt, eerst toen heelt het Russische volk do kans gekregen zelf de teugels in han den te nemen. De democratie is daar in een beginstadium en al* zoodanig moeten wij respect hebben voor de vitaliteit van het Russische volk, dal nog maar juist een nieuwe fase in zijn geschiedenis is inge treden. L. uitgesteld, zullen nu 11 November worden gehouden. Aan de leden van twinlig orga nisaties, die tijdens de Puitsche bezetting bestonden, wordt het actieve en passieve kiesrecht ontzegd. Griekenland De minister van Buitenlandsche Zaken heeit verklaard, dat nog altijd geen berich ten zijn ontvangen over het lot van 5000 Grieksche gijzelaars, die door de Elas tij dens den burgeroorlog zijn weggevoerd. Zij zouden zich in concentratiekampen bevin den in Bulgarije, Joegoslavië en Albanië. Duitschland Reuter meldt, dal de arreslalie vaa de veldmaarschalken H. von Brauchitsch en F, von Manstein in verband gebracht wordt met de onlangs ontdekte ondergrondsche beweging in Hamburg en omgeving. Reeds zijn meer dan 100 arrestaties gemeld. De genoemde veldmaarschalk Manstein staat op de Russische lijst van oorlogsmisdadi gers wegens zijn wreedheden in Kiev, De Fransche geheime dienst zoekt in Europa nog naar 15.000 oorlogsmisdadigers, waar van nauwkeurige gegevens ter beschikking Twee moordenDr. Hans Voss, politie chef in hot Berlijnsche district Zehiendorf. en Wilhelm Vogt, directeur van de Pruisi sche Staatsbank, werden in Berlijn door vier onbekenden vermoord. Waarom Terwijl Maarschalk Zjoekof een uit Duitschers bestaande regeering heeft ge vormd, zullen toch 12 Russische officieren aan het hoofd der ministeries komen, te genover wie de Duitsche staatssecretaris sen verantwoordelijk zullen zijn. Het perso neel der ministeries zal geheel uit Duit schers beslaan. Polen Reuter meldt, dat er een splitsing is ont staan in de Poolsche boerenpartij. Do eene helft staat onder leiding van de ter plaatse gebleven politici, de andere onder leiding van Mikolajczyk en Kiernik. die uit Londen gekomen zijn. Zooals men weet is de eer ste vice-premies en minister van Landbouw. Frankrijk In Toulouse en omgeving heeft een tor nado een schade aangericht van 500 milli- In de haven van Toulon is aan boord van den kruiser Emilo Berlin een stoomketel ontploft. Er waren veel slachtoffers. Uitspraken Eereraden De eereraad voor letterkunde heeft over Mevr. J. van AmmersICüller het oordeel uitgesproken, dat zij tot 1 Jan. 1953 dient te worden uitgesloten van iedere publicatie. Pe eereraad voor de muziek heeft den dirigent M. Adam tot 5 Mei 1948 geschorst Aan Mej. Corrie Bijster werd tot 5 Mei 1946 verlof tot optreden ontzegd, terwijl de eereraad voor tooneelkunst van oordeel is, dat ten aanzien van de acteurs, die de nieuwe orde metterdaad hebben gesteund, ook moeten worden begrepen Justus Chau- let, voor 5 jaren geschorst, en Ad. Heerings voor 2 jaren geschorst »1001 Nacht« Maandagavond is ïn Londen de wereld première gedraaid van de film „1001 Nacht", waarvan de geheele opbrengst be stemd was voor de „Help Holland Council". Nederlandsche Marva's verkochten de pro gramma's. terwijl vóór de hoofdfilm „Broken Dikes", de film over Walcheren vertoond werd. Eenige artikelen over Walcheren en Nederland werden bij opbod verkocht door den bekenden filmkomiek George Formby, welke opbrengst f 1500 bedroeg. Snelle berechting van N.S.B.ers Van regeeringswoge wordt medegedeeld, dat door het Militair Gezag onder leiding van Kolonel Snijders een vliegende brigade is gevormd, om in alle kampen de beschik bare plaatsruimte op te nemen. Tevens zal worden aangestuurd op spoedige berech ting der ingeslotenen. Hoevoel personen na de berechting in vrijheid kunnen wor den gesteld, is thans nog niet bij benade ring te zeggen. De regeering zal overleg plegen met de bevoegde instanties der illegaliteit, den P.O.D. en de kampcommandanten. Het ad vies der Nationale Advies Commissie strookt in groote trekken met de bedoeling der regeering. VAN HIER EN DAAR EERSTE DOODVONNIS Het Bijzonder Gerechtshof heert J. Breed- veld uit Delft wegens het uitleveren van Joden aan een als N.S.B.-er bekend slaand rechercheur van politie ter dood veroor deeld, conform den eisch. De reactie van de Fransche pers op de scherpe weigering van De Gaulle om Jou- haux te woord te staan is heftig en scherp geweest. Hoewel de meening in de bladen verdeeld is, is zij in hoofdzaak tegen De Gaulle gericht. Ondanks den zworen regen is het water in den Wieringermeerpolder in de eerste drie weken, volgende op hel sluiten van den dijk met 23 c.m. gedaald. Door den overvloedigen regenval waren er dagen, gedurende welke geen vorderingen konden worden gemaakt. Op het oogenblik is men bezig met de montage van zes hulpgema len. Men hoopt den Wieringermeerpolder eind November droog te hebben. Ook aan Nederland en België zal wor den verzocht deel te nemen aan hot inter nationale bestuur van Tanger. Spanje zal eerst mogen deelnemen als daar een demo cratisch bewind is gevormd. De Nederlandsche Zionistenbond zal een voorstel behandelen, waarin protest aange- teekend wordt tegen de verdeeling van Palestina in een Arabisch en een Joodsch gedeelte. Gevraagd wordt de integrale ver werkelijking der Balfour-declaralie. De vroegere Hooge Commissaris in Palestina. Sir John Chancelier, had met deze verdee ling instemming beluigd. Do keizer van Annam is afgetreden, en het bewind is overgenomen door den leider der revolutionnaire partij, dio de „republiek Annam" heeft uitgeroepen. Aldus meldt Reuter op grond van een bericht van het Japansche nieuwsbureau. Het hoofd van de republikeinsche Spaan- sche regeering, José Giral, zal zich van Mexico naar Frankrijk begeven. De muntencoliectie van Koning Victor Emanuel van Italië schijnt gestolen te zijn. Het gaat om een waardo van 5 millioen pond sterling. UIT STAD EN LAND GIFTEN UIT AMERIKA EN DENEMARKEN Heden ontving het Ned. Roode Kruis van het American Relief for Holland, een partij havermout, bestemd voor hot getroffen ge bied van Zeeland. Hierbij waren ook vele blikjes geconden seerde melk, bestemd voor Walcheren, ter wijl door het Deensche Roode Kruis speci ale pakketten voor l.b.c.-patienten waren geschonken, voor het getroffen gebied van Zeeland en een hoeveelheid kaas voor Walcheren. Al deze artikelen zijn, zoo als vanzelf spreekt, gratis en ftanco gezon den, zoodat het Roode Kruis in Zeelancl er op rekent, dat zij gratis de hulp krijgt van de winkeliers om deze artikelen te distri- bueeren. GOES, De politie deelt mede, dat het rij wiel van G. j. v. Z. wordt vermist. De fiet ser P, S. werd bekeurd wegens rijden zon der liïht. Ook uit 's-Heer Arendskerke en Hein- kenszand ontvingen wij berichten over de feestelijke viering van den verjaardag van onze Koningin. 's-HEER ARENDSKERKE. De nationale HARK-collecle heeft hier f 458.52 opge- RENESSE. De collecte voor reparatie der Kerk heeft f 143,42 opgebracht. Zeeland vóór de bevrijding ZON EN MAAN Vrijdag 7 September. Zon op 7.01, onder 20.14, Maanop 7.35, onder 21.03. SCHORE. Tegen een persoon die de wet overtrad door ruilhandel in kolen mol een sleepboot werd ptoces-verbaal opgemaakt. De kolen werden in beslag genomen. YERSEKE. Tot Rector der Theol. School der Evangelische Gemeente in Nederland is benoemd Ds. M, J. Mooij, HEINKENSZAND. De heer C. Nijsse Gzn, is benoemd tot wnd. burgemeester van de ze gemeente. SCHERPENISSE. Hier is op Koninginne dag aangekomen de N.S.B.-burgemeester L. Meerman, Er wapperden r.u meer vlaggen langs de huizen dan bij de installatie van dien burgemeester. Toen was het alleen het gemeentehuis, waar een vlag uithing. Nadat Meerman verhoord was. is hij op transport naar elders gesteld. ST. ANNALAND. Zaterdag speelde W. H. S, tegen I. V. O. van Poortvliet een korf balwedstrijd. De stand was bij de rust 60. De eindstand was 80 voor I.V.O. van Poortvliet. OVEZANDE. De heer P. J. Leenman, ambtenaar ter secretarie alhier, is met in gang van 6 Oct. a.s. benoemd lot eerste ambtenaar ter secretarie te Nisse. POORTVLIET. Ook in deze gemeente is een feestcomité opgericht om voor de Oran je- en Bevrijdingsfeesten op 14 Sopt. a.s. optochten, muziek, vuurwerk enz. te organi- OVEZANDE. Burg. Stand. GeborenMa- rinus J„ z. v. J. Goense en A. Ars. Getrouwd Jac. Boonman, 31 j„ te Bors- sele en Joh. Rijk. 34 j. SCHERPENISSE. Twee kinderen van den heer C. Kleppe gingen het paard in de wei de brengen. De jongens klommen op het beest, dat evenwel plotseling op hol sloeg. Beiden vielen van hel paard af. Een der jongens kreeg een hersenschudding. STAVEN1SSE. Op den verjaardag van de Koningin werd een krans gelegd op hel graf van de negen geallieerde militairen, die op 3 Juli 1944 met een Halifax viermotorige bommenwerper bij Stavenisse neerstortten. Zeven der gesneuvelden waren Engelschon Het initiatief voor deze kranslegging was uitgegaan van den heer C. van Beveien, die samen met den burgemeester F. M. Boogaard en andere commissieleden bij de plechtigheid, waarvoor enorme belangstel ling bestond, aanwezig was. De heeren Van Beveren en Boogaard voerden bel woord. Beiden herinnerden er aan. dal ook door den moed van deze vreemde soldaten, die hun leven hebben gegeven, he^ mogelijk was geworden, dat wij weer in een vrij Nederland en in een vrije wereld den jaardag van onze Konin gin gedenken. Nadat een minuut stilte in acht was ge nomen, zette Ds. Damsté de beteokenis van de kransiegging nader uiteen naar aan leiding van 1 Cor. 9 25. T slot las de heer A. van 't Veer een gea»e.-! voor. STAVENISSE. „De macht van het kleine", vereeniging tot hulp aan toevallijders, zond aan de Slichtingen Ie Haarlem en Heem stede een bedrag van f 104, zijnde contri butie over het 3e kwartaal 194S, incluslel eenige giften van f 5 en f 2.50, De afdceling telde in 1943 plm. 85 leden. Thans is het aantal gestegen tot 255. STAVENISSE. Burg. Stand. Overleden Jozina D„ 2 mnd., d. v. C. J. B. Gaakeer en G. van Daalon. In Rill.-ind-Bnth komen de marccbnussfcs dc coupe's binnen en controleer™ met hun zaklantaarns mt'^nnkbaarheid geven^""' d'" eva,n"n rCdcn Over bet Bclgcnland flikkert het licht van bet geschut, precies als in 1914-1918, nlleenXstondcn Hoog stijgt een" lichtkogcl in 't swart van den rullet 'met hel front, daar ver wen- 4 Zwart is dc nacht, zwart is dc trein, zwart dc strijkt cn die ik met diep teugen inhaleerend'geniet uts dc geur van den Zccuwscbcn bodem. Otn half twee stap ik met een twintigtal andere sombere zoemen vnn dc Lancasters en Liberators, op vteg naar h« „Groot Duttechc Rijk".

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1