"i" VRUi: STEMMEN 3T Attlee spreekt over de winst van dezen oorlog f— Redactie en Administratie j DAGBLAD VOOR ZEELAND tSoSIKT"1"2 NUMMER 253 Woensdag 5 September 1945 De problemen in en rondom Europa De problemen in en rondom Europa zijn nog verre van opgelost. De schadevergoedingen zullen nog veel besprekingen noodig maken voor ze in kannen en kruiken zijn. Nu is ook Abes- sinië komen opdagen, om zijn deel te krij gen van de te verdeelen pot, en de Keizer heeit zich daartoe tol de groole geallieer den gewend. Doch hier is Italië, de vroe gere bondgenoot van Duitschland de schul dige. En ol daar iets te plukken valt Van een kale kip, zegt het spreekwoord Daar in Italië is nog veel verwarring. 77 Italiaansche senatoren, onder wie Ba- doglio, moeten in verband met de zuivering voor het Hooggerechtshof verschijnen? In Milaan duren de gewelddadigheden voort, meldt hel „Journal de Genève", en er is weer eens een gevecht geweest in een gevangenis, nu in de „San Vitlore' tusschen ge-interneerde fascisten en parti- sanenVeel Ie halen zal er voor den Abessijnschen Keizer wel niet zijnhot land wenschl schilderijen van oude mees ters te verkoopen aan Amerika, o.a. de be roemde Venus van Titiaan, voor 55.000 dol lars. Amerikaansche dollars zijn daar geld waard. Trouwens ook bij de leeggezogen staten van Europa, ons land niet uitgezon derd. Maar de katholieke kerk slaat er thans op de bres, en roept alle kiezers op, om bij de aanstaande verkiezingen te stem men op personen, die de goddelijke wetten eerbiedigen Intusachen zijn de Amerikanen welwil lend genoeg. Nu weer melden ze, dat ze hun troepen uit Iran zullen terug trekken voor 1 November. Ze willen onze Euro- peesch-Aziatisclie wereld de volle vrijheid laten, en ons zelfs helpen bij den weder opbouw Maar een beetje toezicht is nog wel ge- wenscht. Met Frankrijk gaat hel nu goed, Truman en De Gaulle zijn dikke vrienden. Ook Griekenland blijft een zorgenkind. Themislocles Soloelis, de leider van de Li berale Partij, verklaart zich tegen don te rugkeer van den koning, „die verantwoor delijk is voor vijf jaren tyranniek dictatori aal bewind, wat het Grieksche volk nog niet is vergeten", zegt deze politieke leider. 4000 politieke gevangenen worden reeds vrijgelaten, volgens een amnestiebcsluit der regeering, doch zoowel van rechts als van linfct toekent men hiertegen protest aan.-. Egypte tracht door een „Hervormingsver- bond" vriendschappelijke betrekkingen met Engeland aan te knoopen. Maar de Arabi sche Liga. waarvan Egypte lid is. staat met eenige reserve tegenover de Britsche heerschappij Wij in Nederland verheugen ons over een opgeklaarden politieken hemelwij staan in eendracht verbonden rondom ons koningshuis tegenover een ons welwillend gezinde buitenwereld. En wij pakken aan 1 Red. De opbloei van Australië Gedurende den oorlog is Australië's in dustrie zeer uitgebreid, vooral in hel zuid oosten, van Newcastle tot Adelaide, waar de belangrijkste industrieën geconcentreerd zijn. In het bijzonder de katoenspinnerijen en weverijen, de fabricage van voedings middelen, do houtpulp- en de chemische in dustrie zijn in omvang toegenomen. De bedrijven gebruiken (hans 7 milliard kilowatt electriciteit, en 29 milliard kubieke meter gas p. jaar. De totale productie heeit een waarde van een milliard honderd mil- lioen pond sterling. Daaronder bevinden zich een milliard honderdvijltig millioen pond wol; driehonderdtachtig millioen pond bo ter honderdvijltig millioen bushel tarwe veertig millioen vierkante meter tweeds en laken vijf millioen vierkante meter flanel drie en een half millioen dekenszeven honderd millioen baksleenen vier millioen dakpannenzevenhonderdduizend ton ce ment vijf millioen zeshonderdduizend tan denborstels vierhonderdvijltig millioen brooden van twee pond elkanderhalf millioen ton ruwüzervijf millioen pond kaarsen zeven en twintig milliard lucifers. Een beetje van dit alles zou voor ons bier niet onwelkom zijn. In het Joodscho bedehuis aan do Wagen straat te Den Haag is een plechtige dienst gehouden ter herinwijding. Van de Jodeng, die in Den Haag woonden, 17.000, zijn er nog 1500 over. Twee torpedobootjagers zijn overgeno men van de Britscho vloot. Zij zullen her doopt worden als „Piet Hein" en „Korte- naer"worden door marinepersoneel be mand on zijn bestemd om naar Indië te ver trekken. REDE VAN ATTLEE De eerste minister van Groot-Brittannië hield een radio-rede, waarin hij zijn land- genooten aanspoorde bij te dragen tot het scheppen van een nieuwe wereldorde, wel ke alle naties 'de gelegenheid biedt in vei ligheid voort te bestaan. De ontwikkeling op het gebied der bewapening, maakt, dat de toekomst der wereld hiervan aihangt, In nauwe samenwerking met de andere naties dienen maatregelen te worden ge troffen. die den oorlog uitsluiten. Attlee wees op de verplichtingen van Engeland tegenover de bondgenoolen, op de moeilijkheden met de voedselvoorziening en op het gebrek aan brandstoffen en grond stoffen. Overal moet de volkswil bepalen, welke regeering er aan het bewind komt. Do demobilisatie mag niet overhaast plaats vinden. Bezettingstroepen moeten door Engeland worden geleverd. Hij eindigde met de verklaring, dat de verliezen in dezen oorlog niet te vetgeels mogen zijn geleden. De winst moet zijn een nieuwe opvalling aangaande de men- schelijke maatschappij. NIEUWS IN HET KORT 1600 Joden, groolendeels afkomstig uit concentratiekampen, verlieten gisteren van uit Marseille Europa, om naar Palestina te emigreeren. Er waren ook Nederlandsche Joden onder. De Nolledijk Toen wij Maandagmorgen vroeg weer op het werk aan den Nolledijk arriveerden, zou men niet gezegd hebben, dat daar tot diep in den nacht was gewerkt. Overal bedrijvigheid en do stugge wil lol aanpakken om den kleidam, die thans de beide einden van den Nolledijk ver bindt, te verstevigen. Het gaat er thans om de overwinning, zoo juist op de zee behaald, te consolidee- Met elke keer, dat de machtige grijper zijn lading loslaat komt c.a. 30 kub. m. klei den dam versterken en de definitieve zege verzekeren. Want ondanks de wilskracht en de offer vaardigheid der dijkwerkers, zou dit suc cesvolle resultaat niet zijn bereikt, wanneer het goede materiaal, waarover thans wordt beschikt, niet aanwezig was geweest. Nu de kleidam is gesloten en de sterke strooming heelt opgehouden, zal het tempo van het verdere herstel aanmerkelijk opge voerd kunnen worden. Zoo laat het zich aanzien, dat het wer ken aan den zanddam, die voor den klei dam komt te liggen, veel gemakkelijker zal gaan. Maandagmorgen vroeg was er nog slechts sprake van een heuveltje, doch des middags was dit tot een dijk geworden. Het resultaat in dezen enkelen nacht be haald was voor de toeschouwers werkelijk verrassend. Ook met het opspuiten van zand wordt met kracht verder gegaan. De pers-installaties in de Visschershaven werken op volle toeren. Het is evenwel niet juist te denken, dat hier werkelijk enkel zand v/ordt gespoten. Op 1 deel zand komen minstens 6, soms zelfs 12 deelen water mede. Op den on kundigen toeschouwer maakt het op het eerste gezicht den indruk alsol er alleen water door de buizen wordt gestuwd. Maar ook hier kan men na oen aantal uren dui delijk het resultaat waarnemen, hoewel een gedeelte van de hoeveelheid gespoten zand natuurlijk weer wegspoelt. Het werk aan de Nolle «aat met onver minderde kracht door. doch er wordt nu ge werkt met de zekere overtuiging, dat de overwinning is behaald. Het ligt in de bedoeling den dijkwerkers een ieesl aan te bieden zij hebben in de aigeloopen weken bijna dag en nacht ge zwoegd en de Koninginneleesten geofferd Toch zullen zij nog even geduld moeten oefenen. Eerst moet do dijk overal een hoogte van 4 m. plus A.P. hebben bereikt. Men moei immers op alles voorbereid De zee is verraderlijk, men mag geen enkel' risico loopen, maar wanneer straks de vereischte hoogte is bereikt, en dat zal niet lang duren, gezien den snellen voort gang. die nu gemaakt wordt, dan zullen de dijkwerkers ieest vieren en wij allen met Het zal een feest zijn met een bijzonder karakter en een historisch leitde eerste bekroonde overwinning in de worsteling om de volledige herrijzenis van Walcheren. Geallieerde vliegtuigen hebben medica menten en voedsel uitgeworpen, o.a. bij Medan, In enkele steden van Fransch Achter- Indië hebben de nationalisten de macht aan zich getrokken. Te Hanoi' ziin er 5000 Franschen in de citadel gevangen gezet. De Spaansche radio wenscht de Spaan- sche souvereiniteit over Tanger gehand haafd te zien. Zij verklaart zich tegen het internationale statuut, en oordeelt, dat de aanwezigheid van Rusland een echec be- teekent voor de westelijke mogendheden. Leon Jouhaux, secretaris-generaal van de C.G.V.. de vakvereenïgingscentrale van Frankrijk, had zich tot Generaal de Gaulle gewend met een verzoek tot een onderhoud, ter bespreking der aanstaande verkiezin. gen. De Gaulle antwoordde, dat hij wel met hen wilde contereeren over vakveree- nigings-aangelegenheden, doch niet over politiek. Dit bleef voorbehouden aan de politieke organisaties. Jouhaux pleegt nu overleg met de leiders der socialistische, radicale en communisti sche partijen, zoowel als met die van het rechlsche blok, om dit antwoord van De Gaulle te bestudeeren. Tsjang Kai Sjek roept alle strijdkrachten in China, dus ook de communistische troe pen, op, om zich te onderwerpen aan de algemeene reorganisatie door de regeering. Zij zullen geheel dezelfde behandelina on dervinden. zonder onderscheid. De Kwo- min-tang is afgeschaft. Luitenant-admiraal J. Th. Fürstner, die is benoemd tot lid van den Raad van State, is eervol ontheven van zijn functie van be velhebber der zeestrijdkrachten. In zijn plaats is benoemd vice-admiraal C. E. L. Helirich. die tevens bevorderd is tot den rang van luitenant-admiraal. Deze blijft te vens bevelhebber van onze zeestrijdkrach ten in het Verre Oosten. Uit Woubrugge wordt gemeld, dat ten ge volge van dijkbreuk de groote Voorortsche polder onder water is geloopen. Ook de dijk van de Ringkade is bezweken. Daar door staan nu ook de Lagenwaardsche en de Bruimaagdensche polders, evenals do Achfhovensche Polder, de Boespolder, en de Vlietpolder onder water. Personeel van Rijnland en van de pro vincie is met man en macht aan het werk om de gaten te stoppen. UIT STAD EN LAND DE FEESTEN OP 31 AUGUSTUS EN 1 SEPTEMBER Uit alle deelen van de provincie berei ken ons berichten over geesldriitige feest vieringen ter gelegenheid van den verjaar, dag van H.M. de Koningin. Gebrek aan plaatsruimte belet ons deze berichten, die soms erg lang zijn. op te nemen. Daarom volgt hieronder een opsomming van de plaatsen, waar met concerten, muzikale wandelingen, optochten. kinderfeesten, straatversieringen, vuurwerk en danspartij en de verjaardag van onze Vorstin op feestelijke wijze gevierd is Nisse, Tholen. St. Annaland, Renesse, Ovezande, Kruinin- gen. 's-Heer Arendskerke, Axel, Zaamslag, Stavenisse. Over het algemeen werd voor de kinderfeesten royaal gegeven, zoowel in natura als in geld. De organisatie was bijna overal perfect. M.G. verleende in ver schillende plaatsen medeworking door snoe perij aan de kinderen aan te bieden. Zeeland vóór de bevrijding Den volgenden morgen word ik keel vroeg wakker door een vreemd lawaai. Hel is nog nici dijncn zijn weggeschoven, lioml'nog maar schuchter schatting 8 a 10 cm.; Kleine Poolschc co Russische ZON EN MAAN Donderdag 6 September. Maanop 6.25, onder 20.46. Zon op 21.23, onder 6.59. MIDDELBURG. De muziekvereeniging „Excelsior" heeft in de week van 10 tot 15 September, ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan op 12 September, een muzïek- week georganiseerd, waaraan verschillen de vereenigingen hun medewerking toezeg den. In de feestgids, waarvoor de wnd. burgemeester, Mr. A. J. v. d. Weel, een voorwoord schreef, zijn alle bijzonderheden over de feestviering te vinden. Op 20 Oc tober zal bovendien een solistenconcours gehouden worden. De dirigent van de ver- eeniging, de heer J. J. van Soelen te Vlis- singen, viert eveneens op 12 September zijn 25-jarig jubileum. MIDDELBURG. Tot slot van de oificieelo feestelijkheden alhier werd Maandagavond op het terrein Meelfabriek een gecostu- meerde voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een elital van Middelburg en Zeelandia. ten bate van de signaalaideeling van Achilles. Begeleid door het muziekgezel schap Excelsior vertrokken de voetballers, voorafgegaan door de eveneens gecoslu- meerde Achilles-band van het gebouw Mer- curius naar het terrein, gadegeslagen en gevolgd door een groote menigte. Op het terrein was een dikke haag van toeschouwers aanwezig, die allen een kos telijk uurtje hebben meegemaakt. Er was door de spelers veel werk van de costumes gemaakt en men troi heel wat aardige typen aan. Een zeer leuk moment tijdens den wed strijd was, dat een vliegtuig over het veld kwam en de scheidsrechter luchtalarm gal, waarop alle spelers dekking zochten. Na afloop werd nog een marsch door de stad gemaakt, aanschouwd door vele be langstellenden. In oen zeer vroolijke stemming kwam de stoet tenslotte weer aan het uitgangs punt terug, alwaar de heer De Vries allo spelers en besturen der vereenigingen har- lelijk dankte voor hun medewerking. MIDDELBURG. Het gezelschap Jan van Ostade voerde Maandagavond in de geheel uitverkochte Schutlersholzaal de cabaret- revue „Tusschen Licht en Donker" op. De spelers waren allen voor hun taak bere kend en het ten tooneele gevoerde stond op een behoorlijk peil. Kostelijk was de creatie van Jan van Ostade als schooljongen. Ook in andere stukjes gaf deze artist van zijn kunnen blijk. Piet van Ostade is een vlot conferencier, terwijl de heer Binnendijk met zijn liedjes de zaal uitstekend bezig hield. Henk van Rijswijk bleek, ondanks zijn jeugd, reeds een accordeonnist van formaat te zijn. Kortom hier is een revue, waar men zich enkele uren best amuseeren kan. Ook Dins dag en Woensdag zijn er opvoeringen. KAPELLE-BIEZELINGE. Beide klokken, die tijdens de bezetting uit den toren te Bieze- linge genomen zijn, zijn terug gevonden door den dienst der Gemeentewerken te Groningen. V. "ARDE. Beroepen te Makkum (Fries land; 'Js, A. J. van Heuven, predikant al hier. RENESSE. De gemeente Renesse is ge adopteerd door Puttershoek (Z.H.). Deze week worden de algevaardigden verwacht. Ook de goederen arriveerden deze week. NISSE. De collecte voor de Nationale H.A.R.K. en Comité 1940-1945 heeit opge bracht f 127.50. KAPELLE. In de vacature van lid van den tijdelijkon gemeenteraad, I. J. Risseeuw P. Zegers is benoemd D. van Maris Dzn. Hoe :ol dit sites oiloopcn 1

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1