i~ VRIJE STEMMEN Ui DAGBLAD VOOR ZEELAND NUMMER 252 Dinsdag 4 September 1945 Algemeene Leiding i B. G. Kloosterziel er S. L. Hoofdredacteur Koekebakker Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Bureau Middelburg t Kortedelft 44, Nederland herdenkt 1940*1945 (Speciale correspondentie.) ZON EN MAAN OP WOENSDAG .5 SEPTEMBER 1945 Maan op 5.13, onder 20.26 uur. Zon op 6.06, onder 21.25 uur. 1939 - 4 September - 1945 Zes jaren is het geleden, dal Engeland en Frankrijk aan Duilschland den oorlog verklaarden wegens zijn daad van agres sie op 1 September jegens Polen. Het is voor het eerst dat wij dezen dag. die het begin was van een bloedige wor- steling. kunnen herdenken in vrede. Wat beteekenen in normale tijden zes jaren 1 Zij gaan voorbij, voordat men het weet, er is groei, er is verandering, maar zelf bemerken wij het niet. 19391945. Zes stormachtige jaren, waar in Nederland werd meegesleurd, dat daar- vóór in stilte had geleefd, zonder zich veel aan te trekken van de buitenwereld. Een nieuw vergezichtHet Duitsche juk heeft er toe bijgedragen een zelfbewust Nederland op'den voorgrond te brengen, een Nederland, dat op grond van zijn oor logsprestaties goed recht heelt, een verant woordelijke taak te midden van den kring der volkeren te vervullen. Groot zijn de veranderingen, die zich om ons hebben voltrokken. Nog zijn wij niet geheel in staat de geweldige beleeke- nis van de omwenteling, die in de sociale en economische constellatie heeft plaatsge vonden en nog plaats vindt, te begrijpen. Nog staan wij te dicht bij de feiten, om te beseffen, wat voor goeds er kan groeien uil zooveel onheil, dat zich jaar in jaar uit om ons opstapelde. Wanneer iemand dezen oorlog een triomf der kort zichtigheid noemt, heeft hij geUjk. Even zeer heeft hij gelijk, als hij alle oorlogen van uit standpunt beschouwt. Maar daarmee komen wij er nietvoor onszelf eischen wij een rechtvaardiging. In hel diepst van onze ziel zijn wij er van overtuigd„Neen, het is niet vergeefs geweest 1" Er moet tenslotte iets zijn, dat zelfs den oogenschiinlijken waanzin van een oorlog een redelijken orond verleent 1 En als wij dan teruggrijpen op vroegere oorlogen, dan treden twee zaken naar vo- Ten eerste: Hoe krachtiger de oorlogen werden en hoe sterker zij om zich heen grepen, des te sterker kwam het in het bewustzijn der volkereu op, dat zulk een oorlog voorkomen moest worden. De eerste pogingen werden gedaan na den Spaan- schen Successie Oorlog in 1713concre ter werden deze pogingen in den vorm van een heilige Alliantie in 1815 hoe zeer ook een machtswerktuig in handen der re- actionnairen. handhaafde zij toch den vre de in Europa voor dertig jaren, 1918, kun nen wij heusch niet geheel ontevreden zijn over de verguisde Volkerenbond, die ons al weer een stap verder naar een inter nationaal vredes-ideaal bracht. Na dezen oorlog staat nu een internationaal politie- legor op het programma, de volkeren zijn nu zoo wijs geworden, dat zij begrijpen, dat met idealen alleen geen vrede gewon- Ten tweede voor diegenen, die geen ver trouwen meer hebben in een uiteindelijke zelfoverwinning van den mensch op de booze machten, dit atgument Wordt onze planeet straks niet te klein voor een oorlog Kan de overwinning in de toekomst dan een land nog werkelijk zooveel bieden, dat het een oorlog waard is. waaraan het zelf te gronde kan gaan Afgezien van het gebruik der atoombom men en van de mogelijkheid van effectieve tegenwapens, zou de belangrijke factor „tijd" wel eens geheel kunnen gaan ver vallen en een oorlog inplaats van enkele jaren, enkele uren kunnen vergen, hetgeen voor wapenfabrikanten weinig winst zou beloven. Zes jaren zijn voorbij, mogen de erva ringen opgedaan in dien tijd eindelijk een les zijn geworden voor de menschheid. Zuivelprijzen«perikelen In Temeuzen hadden melkslijters een on derlinge actie op touw gezet om den melk prijs niet beneden de 20 cent te doen dalen. Zij gaven voor deze actie enkele motieven op, echter geen zoo gegrond of dringend, dat daardoor hel recht werd verkregen den consument meer te laten betalen dan vol gens de prijsvoorschrilten geoorloofd is. Deze prijzenbepalingen zijn gemaakt in ieders belang, en geen van de categorieën, zoomin koopers als verkooper, is gemach tigd daarvan af te wijken. Alleen langs officieelen weg. via den Directeur-Generaal voor de Prijzen, kan men ontheffing van een of ander prijsvoorschrift verkrijgen. Do Prijzencontrole was echter van de actie van de melkslijters tijdig op de hoogte gekomen en heeft zoodoende nog erger kunnen voorkomen. Het sein voor uiterste waakzaamheid is nu echter gegeven en do Prijzencontrole- ambtenaron zullen uiterst oplettend blijven. Tegen een viertal molkverkoopers is pro cos-verbaal opgemaakt. „Walcheren verdrinkt voor Europa's be vrijding". klonk hel den duizenden toeschou wers Vrijdag in het Olymoisch Stadion te Amsterdam uit de luidsprekers toe. Het v?as de stem van A. den Doolaard, den schrijver van het Drama der Bezetting „Nederland Herdenkt 19401945", naar ideeën van Co rel Briefs, die in het spel van eerbiedige en plechtige herdenking van alle Nederlanders die in de afgeloopen vijf jaren hun leven hebben geofferd voor Nederlands zelfstan dig volksbestaan, er de nadrukkelijke aan dacht op vestigde, dat het groenste eiland der provincie Zeeland verspoeld werd tot een binnenzee, om den weg naar de be langrijke haven Antwerpen vrij te maken, om de bevrijding van heel Europa uit den greep van de nazi-klauwen te bespoedigen. De toeschouwers, voor het meerendoel Am sterdammers, reageerden met apolaus. Wij hopen. dat. deze bijval, spontaan ont staan in het Amsterdamsch stadion, zal gaan naar alle deelen van ons land, naar alle landen van hot bevrijde Europa, naar ,de werelddeeien overzee, om velen op te wekken een helpende hand te reiken aan hef eiland, dat nu strijdt om weer te rijzen boven de golven, die nu eens kabbelend, dan weer schuimend, nog steeds bewegen binn'en de dijken en de duinen. Vaak rolde eon luid applaus van tribune naar tribune, soms niet heelemaal te pas, maar het bewees, hoe oen ieder nog steeds bewondering heeft voor de dappere daden van verzet, hoe in elk een diep gevoel van vaderlandsliefde huist. Het is ook moeilijk om zijn geestdrift te bedwingen, als Neder- landsche soldalen aan komen rennen om de wacht aan de grenzen van hun land te betrekken, om stil te blijven zitten, als het personeel van do Nederlandscho Spoor wegen als óén man de petten licht en onder den arm klemt. De spoorwegsta king had niet beier uitgebeeld kunnen wor den. Het simpele, maar alleszeggende ge baar 'van de geuniformerde mannen en vrouwen van de N. S. en daarna hun af- marsch ontroerde. En zoo geeft de tekst van het spel en de illustratie daarvan op het groene veld herhaaldelijk aanleiding tot een luidruchtig enthousiast losbarstend applaus. Het spel moet niet gezien worden als een kunstuiting, doch beleefd worden als Nog viel zelfmoordvlieger aan Te Yokohama stortte zich een Japansch zelfmoordvliegtuig op een Amorikaansch vliegdekschip. 45 leden der Amorikaansche bemanning werden gedood. De hevige typhoon, die Honshu naderde, verhinderde verdere luchtlandingen. Op Ned. Timor zullen de Australiërs lan den, v/aar bij ook Nederlandsche eenheden Hel document van de Japansche overga ve werd in tweevoud geteekend. De ge allieerden ontvingen het in grijs-groenen band, de Japanners in zwarten band, als teeken van rouw. In de voorwaarden staat, dat Japan de verklaring van Potsdam aan vaardt. Hoofdkwartier en (roepon geven zich onvoorwaardelijk over. Allen zullen de bevelen opvolgen van den qeallieerden opperbevelhebber. Geen beschadigincr aan schepen en andere nationale bezittingen mogen worden toegebracht. Ambtenaren moeten op hun post blijven. Alle krijgsge vangenen en ge-interneerden moeten wor den vrijgelaten en verzorgd. Keizer en rc- aeerïng mogen geen daden meer verrichten zonder bevel van den geallieerden opper bevelhebber. Mac Arthur zei na de onderteekening „Wij hebben den vrede herwonnen, en we zullen deze in de toekomst bewaren". President Truman sprak daarna in Was hington voor de radio „Het is de overwin ning der vrijheid over de tvrannie. Met de bondgenooten zullen wij samenwerken voor vrede en nationale welvaart". Stalin zei in een radiorede Wii. die bij de oudere generatie van Rusland behooren, hebben op dezen dag 40 iaar gewacht Zuid-Saehalin en de Koerillen komen nu aan Rusland". De Amerikaansche commentator van de plechtigheid der capitulatie zeide on het moment, dat Nederland zou teekenen „De redding van Australië en de geheelc de mocratische wereld is er aan te danken geweest, dat de Nederlandsche marine aan viel in plaats van af te wachten, en zich aldus opofferde". SPANJE De aartsbisschop van Toledo verklaarde, dat de aeestelijkheïd zich geheel afziidig heeft gehouden van de publieke machts een herdenking van onze dooden. Twee stemmen, dio van A, den Doolaard en Corel Briels, spreken en op het tooneel, het groene grasveld, waarop in witte lijnen de kaart van Nederland is geteekend, beel den de ruim 4000 medespelenden in sym bolische handeling het gebeuren in Neder land fijdons de bezettingsjaren. Koorzang en muziek wisselen de voordracht af. Tijdens het vendolzwaaien. een fleurig, maar toch strak ingehouden begin, komen de elf provincies, uitgebeeld door echte Zeeuwen, Utrechtenaren, Volendammers, Drentenaren, Rotterdamsche havenarbei ders, Alkmaarsche kaasdragers, enz., in hun typische kleederdrachten of werlc- kleeding binnen en zij gaan werken, zoo als zij werkten vóór Mei 1940. De Zeeuw- sche boerinnen hangen de wasch aan de lijn de boeren binden schoven. De stem van den Doolaard, die onze provincie en speciaal Walcheren zoo goed kent door zijn verblijf daar, zegt„Waar is de hemel zoo wijd als boven de Zeeuwsche stroomen. Onrustig rust Zeeland in de armen van de Schelde. Het basalt der dijken vormt de donkere grens fusschen leven en dood." En de stem gaal verder, vertrouwend don ker en zegt, dat Zeeland uit elke worste ling boven komt, omdat zijn bewoners zich geborgen weten in de hand van Hem. die land en water schiep. En dan wordt de herinnering aan de jaren, die nu achter ons liggen, beeld. Mobilisatie in alle provincies wordt nog gewerkt. 10 Mei 1940, luchtalarm, de Duit sche overval, bombardement van Rotter dam, de capitulatie, de bezetting. Daarna loopt menigeen een koude rilling over den rug. Alle verschrikkingen van de nazi- terreur beleven wij weerde goederenroof, de concentratiekampen, de deportaties, de executies, de jodenvervolging. Dan de her ademing. De bevrijding van het Zuiden, Arnhem, de spoorwegstaking, hongertoch ten. De bevrijding van hel heele land. Tot slot vindt het spel zijn hoogtepunt in het planten van een kruis. De Neder landsche luchtstrijdkrachten en de R.A.F. brengen een bloemengroet. Prinses Juliana en Prins Bernhard lenoen aan den voet van het kruis bloemen en in doodsche stilte gedenken allen de dooden van de afge loopen vijf jaren. A. uitoefening. De regeering Franco heeft, zoo zei hij, gedurende den oorlog een volkomen neutraliteit bewaard. Spanje had het drie- mogendhedenpact niet onderteekend. Hij is van oordeel, dat Spanje het recht heeft, zelf zijn binnenlandsche problemen op te lossen. Wenschelijk is volgens hemher stel van de monarchie, raadpleging van het volk. terugkeer van de ballingen. PERZIE Dit land heeft een protestnota gezonden aan Rusland, waarin vrije doortocht wordt ge-eischt naar Noord-Perziö van troepen en gendarmerie, die daar de orde komen her stellen. De Russische bezettingstroepen hadden deze Perzische militairen en politie den toegang tot Noord-Pezië ontzegd, zegt de nota. Het betrof ongeregeldheden aldaar. DUITSCHLAND Vrijdag is te Stockholm gedurende twee minuten een radio-uitzending gehoord van Hitler's vertegenwoordiger Bormann over een geheimen zonder, volgens welke Hitier zich ergens in Duilschland zou bevinden. Maarschalk Soelcoi heeft in de Russische bezettingszone een Duitsche regeering ge vormd. Hij zelf is Minister-Presidc-nt het kabinet bestaat uit 4 communisten, 2 Chris telijk democraten, 1 liberaal-democraat, en 1 onafhankelijke. (Alonbladet). (New York Herald). Zeeland vóór de bevrijding II. Privézukcn maken het noodzakelijk voor mij, m'n cis hier te onderbreken, zoodat ik, wringend lus- onnnngename order vier weken geleden is er een Xrleprcsnill™mngen de inwoner," van""Bergen op Zoom nu na zes uur 's avonds niet meer buiten komen. Het kostelijke zomerweer is daardoor een bijzondere kwelling, ^n zelfs ruggen geen^ ramen Wist U dat het mogelük is de „VRIJE STEMMEN" te verzenden naar hel buitenland, hetzij Engeland, Amerika of elders Familieleden der Nederlandsche Strijd krachten kunnen abonnementen hiervoor opgeven aan het bureau van ons blad Beestenmarkt 2, Goes, ol aan onze bezor gers ter plaatse. VEREENIGDE STATEN De Amerikaansche minister van Finan cien Vinson heeft verklaard, dat het natio nale inkomen der Vereen. Staten 150 mil liard moet bedragen om de welvaart van het land te verzekeren. De koopkracht moet met 50 pet. verhoogd worden en er moot werk zijn voor 60 millioen menschen. Vin son heeft een economisch handvest opge steld, dat o.a. de volgende punten bevat herziening der belastingen om werkge legenheid en productie in evenwicht te brengen, krachtige anli-trust-maatregelen, Ioonsverhooging en uitbreiding der sociale verzekeringen. President Truman heeft medegedeeld, dat iedere poging om een contante betaling of een gelijkwaardige regeling van de 2 mil liard dollar schuld der Vereenigde Naties voor de hulp, die zij krachtens de leen- en pachtwet van de Vereen. Staten hebben ontvangen, te forceeren, een economische chaos zal veroorzaken, die tot een derden wereldoorlog zou leiden. Alle eischen tot betaling van schulden zouden de louten van den vrede na den eersten doen herhalen. Door de Vereen. Staten wordt gewerkt aan de opstelling van een overbruggingsplan voor de voedsel voorziening van Engeland en overig Europa inplaats van de leen- en pachtwet. De lendlease verschepingen naar Neder land tot 30 juni 1945 hadden een waarde van 1.550.000 dollar. Hierbij komen nog 120.000 ton goederen, ter waarde van 20.735.000 dollar, die gedurende de maan den Mei en Juni voor Nederland veerden geproduceerd, maar niet voor 30 Juni 1945 werden verzonden. ACTUALITEITEN De positie van de „Christïaan Huygens" is hopeloos geworden. De bergingswerk zaamheden zijn gestaakt. Het bezoek van Montgomery aan Neder land is een ware triomftocht geworden. Op hel Paleis te Soestdijlc werd hij door de Koningin ontvangen. In Amsterdam werd hij met enthousiasme toegejuicht. De Nationale Adviescommissie adviseert de regeering geen N.S.B.ers vrij te laten. Er is in de kampen plaats voor 93.000 per sonen, en niet slechts 40.000. zooals men dacht. Allen die nog ge-interneerd moeten v;o J _n kunnen dus plaats vinden. Doodstraffen geëischt tegen N.S.B.sers Donderdag hield het Bijzondere Gerechts hof te Den Haag zijn tweede zitting. President was Mr. Innen,* Advocaat-Gene raal Mr. Dysorinck. De doodstraf werd ge-eischt tegen E. do Kerf uit Axel en A. Ros te Katwijk, die Sn den landstorm hadden dienst genomon en tegen G. Vis te Alphen a. d. Rijn, die in 1945 aan de Duitschers verraden had, waar wapenen on munitie verborgen waren, ten gevolge waarvan op 12 Maart 1945 vier personen te Rotterdam werden gefusilleerd. bij mijn gastheer een dakninm word» stukgeschoten, dal men vergelen bad tc «lullen. TcrzcUdertijd wordt er gebeld en medegedeeld, dal wegen, sabo tage binnen 24 uur een boete van f 100.— moet worden betaald op het bureau van de N.S.B. Ja, de oorlog is totaal, en wat de mot en zn volgel.ng doet is „ai". De bespreking van de situatie aan het Belgische front leidt de woede van den lieer des huizes ut, de Engclschcn zitten immers al in Brussel 7 Dut

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1