VRIJE STEMMEN Tweede wereldoorlog ten einde Capitulatie een feit! Ie JAARGANG NUMMER 251 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 3 September 1945 Algemccnc Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boerroa Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 De slimme Japanner Terwijl wij met verbazing het bericht ver nemen, dat in Duitschland dezen herfst ver kiezingen zullen worden gehouden, en wij ons afvragen of de groote bondgenooten dan niet het gevaar beseffen, dat hier en ginds in Duitschland vooraanstaande nazi's met groote meerderheid zouden worden ge kozen zooals reeds ergens in den Amerikaanschen sector gebleken geeft Japan ons andere raadsels op. Oogenschijn lijk zijn zij de onderworpenheid zelf. Als de vlootbasis Yokosoeka bezet zal worden, verlecnen de Japanners volledige mede werking. Alle bureaux en huisvostingsba- rakken worden in gereedheid gebracht, en zelfs clubs voor de officieren met Japansche bediening, buffetten en drank worden aan geboden. In de „Yomioeri Sjimboen" schrijft een Japansche generaal, dat do Japanners nederig moeten zijn, en zich moeten veree nigen met de Chineezen, de Manlsjoerijers en de Koreanen in één broederschap. En dan vragen ze heel beleefd aan het hoofd kwartier van Mac Arthur, of ze noa eens nader mogen praten over de voorwaarden van de capitulatie". Met het oog op de gecompliceerde situatie in en buiten Japan streven wij er bovenal naar, onaangename incidenten to vermijden", zeggen ze. .Van onvoorwaardelijke overgave gesproken 1 „Het is onze ernstige hoop, dat ons de gelegenheid zal worden geboden, om onze wenschen met betrekking tot bepaalde pun-, ton van die voorwaarden voor te leggen". Maar pas op Zij verzoeken o.a. de Japan sche troepen in Zuid-Korea niet te ontwa penen Motiefdaar zou de bevrijding door de Russen een opstand onder de Ko reanen hebben veroorzaakt, en nu bestond er gevaar voor de Japansche personen en eigendommen. En de Russische radio meldt dat de Japanners, alvorens zich uit sommi ge Chinesche steden terug te trekken, de Chineesche politieke gevangenen vermoor den, en de gebouwen der openbare dien sten en militaire installaties in brand sto ken. Hier is enkel tot onze geallieerde vrien den te zeggen houdt ze in de gaten Het nieuwste Bij de vernieuwing van Rotterdam zal men van het allernieuwste partij trekken. Er komen n.l. verzamelgebouwen voor gros siers. zoodat deze, naast de voordeelen van een collectieve behuizing, hun indivi dualiteit niet behoeven prijs te geven. Do gedachte is niet nieuw en wordt o.a. in Engeland en Amerika reeds jaren in prak tijk gebracht, naar insiders mededeelen, met succes. Identificatie van oorlogsslachtoffers Uit Den Haag meldt men, dat aan het Militair Gezag onlangs een nieuwe dienst is toegevoegd, n.l. die van de identificatie en berging van lijken. Leider van dozen dienst is Dr. A. van Anrooy. In de laatste maanden heeft Dr. van Anrooy, lesamen met eenige collega's, verschillende ploegen „identificateurs" opgeleid, omdat men den „onbekenden soldaat" een hoo-e uitzonde ring wilde laten zijn. Men heeft reeds ongeveer 1000 dooden kunnen identiiiceeren en een waardiger be grafenis kunnen geven dan hun tot dusver te beurt was gevallen. Deze dienst onderhoudt ook internationale contacten om de Nederlanders te identifi- ceeren, die in het buitenland zijn gestorven. Roode Kruis eenheden naar Indië De Oost-Indische Kamer van het Roode Kruis zal haar plannen tot uitzending van eenheden naar het Verre Oosten in belang rijk versneld tempo ten uitvoer leggen. Tien oonheden worden onverwijld gemobiliseerd en een twintigtal specialisten worden aan stonds uitgezonden. Do wederzijdsche berichtgeving over het lot der ge-interneerden en krijgsgevangenen In Indië wordt nu met de grootste snelheid in Nederland zoowel als in Indië op touw jezet. Bij de afdeelingsbesturen van het Roode Kruis zullen kaarten verkrijgbaar ge steld worden, die de familieleden van per sonen in Indië met de hun bekende gege vens kunnen invullen. Een menschelijke torpedo Tegen de Japansche scheepvaart ge bruikte de Britsche vloot een „menschelijke torpedo". Van een moeder-onderzeeër werd een torpedo afgeschoten, bemand met een persoon. Deze maalde onder het vijande lijke schip een meegenomen ontplofbare lading vast, die op tijd was afgesteld. De menschelijke torpedo keert terug en wacht rustig de ontploffing af. Gistermorgen om 10.30 uur Japan sche tijd richtte Generaal Mac Arthur zich tot de Japansche afgevaardigden en één minuut later onderteekende Shigomitsu, de minister van Buiten- landsche Zaken, de capitulatie. Na Japan teekende Mac Arthur, namens alle geallieerden en vervol gens kwamen de generaals Wain- wright en Percival aan de beurt, op speciaal verzoek van Mac Arthur Admiraal Nimitz namens het Witte Huis en alle Amerikaansche strijd krachten, daarna China, Groot- RaüSaOrede van Min.-Prcs. Prof. SCHERMERHORN Prof Schcrmcrhorn hield een ra diotoespraak ter herdenking van de slachtoffers van het verzet. Na zich in de tegenwoordige houding van de voor malige verzetsbeweging te hebben verdiept, Wam de Minister President tot de con clusie, dat in geen ander land van Europa de verzetsbeweging zich zulke verstandige beperkingen heeft opgelegd ais hier te lande. Spreker wees tenslotte op het voor beeld, dat de Koningin had gegeven door een half milliocn gulden voor de slacht offers van het verzet te storten. Het hoogtepunt van de viering van Ko ninginnedag en wellicht van het geheele land, was het drama der bezetting, dat in het Olympisch stadion Ie Amsterdam werd opgevoerd door het comité „Nederland her denkt 19401945". Prinses Juliana en prins Bernhard bevonden zich op de eeretribune, ook de minister-president was aanwezig. Minister Logeman zal op 4 September naar Londen vertrekken en vandaar op G September naar Australië gaan. Van Mook is Vrijdag in Colombo gearri veerd, waar hij bosprekïnaen zal voeren met Lord Mountbatten over do bezetting van Ned. Indië. Tusschen do Nederlandsche regeering en de Canadeesche regeering worden bespro kingen gevoerd over het beschikbaarstellen van een complete uitrusting voor twee divi- VAN HIER EN DAAR Admiraal Hellrich en de gedelegeerden van Rusland en Frankrijk zijn Zaterdagmor gen in Yokohama op generaal Mac Arthur's hoofdkwartier aangekomen. Op het H.Q. van SEAC zijn de berichten, volgons welke do Japansche commandant te Singapore voornemens is door te vech ten, ontkend. Hoewel hij aanvankelijk ge neigd was zich niet te onderwerpen, is hij daar thans toe bereid, zoo deelde hij mede. Reuter meldt, dat een viermotorig Ameri- kaansch transportvliegtuig, dat vooruitge schoven aldeelingen en eenige correspon denten vervoerde, door Japansch luchtdoel geschut is beschoten. Een vertegenwoordiger van de Chinee sche communistische partij verklaarde na mens Mao-tse-tung, dat de communisten zich bij de leiding van Tsjang Kai Tsjek zouden neerleggen, indien deze tengevolge van strikt democratische verkiezingen wederom president van China zou worden. Stichting van den arbeid De Stichting van den Arbeid heelt een dringend beroep op alle werkgevers ge daan, om de toegestane week vacantie met behoud van loon, ook werkelijk aan hun personeel te geven. Adres Wageningsche studenten De Wageningsche studenten hebben een adres overhandigd aan don Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning. Ir. S. L, Mansholt. nadat hij zijn rede ter openingder Landbouwhoogeschool te Wageningen had uitgesproken. Adressanten betuigen hierin hun leed wezen over de houding van do regeering en haar adviseerende colleges, zooals deze blijkt uit de mate waarin do zuivering van de hoogleeraren en docenten van de Land bouwhoogeschool heelt plaats gehad. Brittanië, Rusland en vervolgens alfabetisch Australië, Canada, Frank rijk, Nederland en Nieuw Zeeland Toen Luitenant-Admiraal Helfrich voor het Koninkrijk der Nederlanden teekende, zei de verslaggever tot de luisteraars over de heele wereld „Nu teekent de man, die de bevel hebber was van de geallieerde zee- strijdkra'chten in Nederlandsch Indië in een tijd, toen de geallieerden zoo weinig en de vijand zoo veel had Op de toespraken van Mac Arthur, President Truman en Admiraal Nimitz komen wij nader terug. Amerika roept Nederland Het contact tusschen do Vereen. Staten en Nederland wordt zooveel mogelijk be vorderd. Het cultureele leven van de beide mogendheden zal door middel van pers en radio onderling worden uitgewisseld. Van Amerikaansche zijde stelt mon vooral be lang in de toestanden der Nederlandsche universiteiten. Waar hulp noodig is, zal deze worden geboden. Het ligt in de bedoe ling Nederlandsche studenten in Amerika Ie laten sludeeren, terwijl Amerikaansche studenten naar Nederland zullen komen. Geen Hugo de Groot-tentoonstelling Op 28 Aug. was hol den 300-jarigen sterfdag van Hugo de Groot, In verband met de verkeersmoeilijkheden is deze her denking dit jaar niet met een tentoonstel ling gepaard gegaan. De prachtige Grotius-collectie van de bi bliotheek van het Vredespaleis, die alle werken van Hugo de Groot in de verschil lende edities en vertalingen bevat, is weer op haar oude plaats terug, nadat zij gedu rende het laatste jaar van de bezetting in Den Helder opgeborgen is geweest. Een comité tegen annexatie Te Groningen is opgericht een comité van actie tegen annexatie. Het comité keert zich tegen eiken vorm van annexatie van vreemd grondgebied en wenscht hiervan in woord en geschrilt te getuigen. Do Brabantsche boeren denken er weer anders over. Dit blijkt uit het feit, dat het hoofdbestuur van den Noord-Brabanlschen Christelijken Boerenbond als zijn meening heeft uitgesproken, dat aan Nederland niet de gelegenheid mag worden onthouden tot een gedeeltelijke schadeloosstelling in den vorm van annexatie van een hoofdzakelijk agrarisch gebied van behoorlijken omvang. Steeds vooruit De Kamer van Koophandel on Fabrieken voor Zuid-Holland Ie Rotterdam beeft in het leven geroepen oen commissie „Ver zorging Streekvervoer Zuid-Hollandsche en Noordelijke Zeeuwsche Eilanden", welke lol taak heelt zich te beraden over de maat regelen, welke kunnen leiden tot een geco ördineerd verkeersapparaat, dat op de be hoeften van deze eilanden is afgestemd. Inzonderheid zal hierbij aandacht worden besteed aan betere verbindingen met Rot terdam. Onsociale elementen Een zwarthandelaar uit 's-Heerenhook werd in de buurt van Middelburg aange houden, waarbij 1.5 kg. boerenboler op hem werd gevonden. Hij had die voor f 30 per kg. gekocht, beweerde hij. De boter moest hij natuurlijk afgeven en daarbij kreeg hii nog een proces-verbaal. De boeren moesten zich schamen om die zwarte Pielen nog van hun op ongeoorloof de en a-sociale wijze verdiend geld ai te helpen. Laten ze het straits maar inleveren, dan wordt er een betere bestemming aan gegeven. En de boter kan bovendien wel beter besteed worden als aan Zwart-jannen. Max Blokzijl voor het gerecht Max Blokzijl zal op 11 Sept. a.s. om 10.30 uur voor het Bijzonder Gerechtshol te Den Haag terecht staan. Hij heeft ruimschoots don tijd gehad, zich op deze „brandende kwestie" voor te bereiden. Met hem zal de oud-N.S.B.-burgemeester van Wassenaar, Jhr. de Blocq van Schel- tinga, voor het gerechtshof verschijnen. „Zwart" haarknippen verboden De kappers in Nederland weten met hun prijzen geen maat te houden. Teneinde de prijsopdrijving tegen te gaan, is thans door den Minister van Handel en Nijverheid een beschikking uitgevaardigd, volgens welke de kappers verplicht zijn op van de straat al duidelijk zichtbare wijze hun tarieven bekend te maken. Dit vergemakkelijkt voor pubiiek en opsporingsdienst van het Direc toraat-Generaal van de Prijzen het consta- teeren van prijsopdrijving. Reclasseering politieke gevangenen Het comité dat zich heelt gevormd tot reclasseering van politieke arrestanten, heelt alloreerst ten doel, de volksopinie rijp te maken voor deze terugschakeling en vervolgens de maatregelen voor te berei den om tot een behoorlijke reclasseering te komen. Belangstellenden en belanghebben den kunnen zich, uitsluitend schriftelijk, wenden totMr. F. Duynstee, Heemskerck- straat 43, Den Haag. Voorlichting omtrent Indonesië Gedurende den oorlog is de belangstel ling voor Indie zeer gegroeid, en onder de verdrukking werd hot gevoel van saam- hoorigheid grooter. De voorlichting omtrent Indië is no" voor verbetering vatbaar. Een commissie, be staande uit Nederlanders en Indonesiërs, zorgt thans, onder leiding van den heer Kerstens, voor de ambtelijke voorlichting, de commissie-Schermerhorn zorgt voor de ver breiding van kennis in Nederland over In dië. Verschillende instellingen, die zich al jaren op dit gebied bewogen hebben, wer ken hieraan mede. Zuivering filmwezen Binnenkort kan de publicatie tegemoet worden gezien van een tweetal Koninklijke Besluiten met betrekking tol de zuivering van het filmwezen. Een der besluiten re gelt hel zuiveren van het filmproductie wezen, het andere dat van het filmtheater- en verhuur we zen. In Zaamslag werd een boterverpakker bekeurd, die pakjes boter van een te licht gewicht afleverde. Zoo iemand moet zeer streng worden aangepakt, want van het weinige vet en boter, dat we krijgen mag niets worden gestolen. i. Lage Zwaluwc gegeven bevel. Menig passagier aag dan ook zijn toch al sclwarschc kleeding bedorven en oogblcssurcs waren al evenmin denkbeeldig. De gebeurtenissen in de provincie Zeeland gedurende de laatste maanden voor de bevrijding meer in het bijzonder in en om Goes

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1